Opstand in Venezuela ging vooral tegen de profiterende Italianen Haastige Arabische fusie gevolg van mogelijke „putsch" in Syrië Fascistische mentaliteit oncler emigranten die onder Mussolini in Noord-Afrika werkten Venezuela's rijkste man kwam op schoen en slof uit Italië Lourdes viert liet eeuwfeest Kapitalistische communist Azam door conservatieven overtroefd Zal er B.B.-dienstplicht komen? WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 (Van onze Romeinse correspondent) De regering van Venezuela zal voorlopig geen Italiaanse emigranten toelaten, met uitzondering van degenen, die in dat land komen op verzoek van naaste bloedverwanten, die over behoorlijke middelen beschikken, aldus heeft de in New York gestationeerde Italiaanse directeur-generaal voor de emigratie, Luciano Mascia, in een persconfe rentie in de Venezolaanse hoofdstad Caracas meegedeeld alvorens naar Amerika terug te keren. Nu zal de Italiaanse regering zich het lot aan trekken van de vele Italianen, die werkloos zijn geworden en zij hoopt, dat Venezuela eerlang De rtfkste man van Venezuela is een Italiaan, Filippo Gagliardi. HU ging twintig jaar geleden als jongen van 14, met een paar lire in zijn zak, naar Venezuela, waar hij allerlei werkjes heeft verricht. Nu is hg de eigenaar van tien duizenden hectaren land, van talrijke grote ondernemingen, van petroleumbronnen, van de grootste mangaartsertsmijn, van luxehotels en hij is vóór alles de aan nemer van grote openbare werken voor de regering. Hij heeft voor eigen gebruik twaalf fraaie villa's in het land en hij zou geen Italiaan zijn, indien hij niet ook zijn geboortedorp en zijn familie in Italië in de overvloed deed delen. Hij is geboortig uit Montesano, een gehucht, ongeveer honderdzestig kilometer'ten zuiden van Napels. Voor Montesano is hij beslist een weldoener geweest. Het geheel uit marmer opgetrokken paleis, waar zijn nu 80-jarige vader (eenmaal dagloner) woont, valt natuurlijk nog al uit de toon vergeleken bü de verweerde, oeroude krotwoningen van het bergnest. Maar hg schonk aan geheel Montesano elektrisch licht, gaf het dorpje een kerk met pastoorswoning, een kazerne voor de carbinieri, een bewaarschool en een weeshuis. Dat lijkt heel mooi, maar er is ook een keer zijde aan de medaille. Gagliardi had belang bij de dictatuur.... Het nieuwe Caracas, een zelfs voor Amerika hypermoderne stad, werd vrij wel geheel door Italianen gebouwd: de grootste werken werden aangenomen door Gagliardi, door de Romeinse mul- timiljardairs Innocenti en enkele an deren. Ook de architecten, de technici en de arbeiders waren vrijwel zonder uitzondering Italianen, die in dat land, waar het leven schrikbarend duur is, maar de lonen heel hoog zijn, uitstekend verdienden. De gemiddelde Italiaanse arbeider ging naar Venezuela voor een bepaald werk, dat een paar maanden duurde en kwam dan weer terug naar opnieuw behoefte zal krijgen aan Italiaanse onder nemers en werklieden. Dit is het einde van een kwestie, die in Italië heel wat stof heeft doen opwaaien. Venezuela was het enige land, waarheen Italianen zonder moeite konden emigreren en als men weet, dat Venezuela slechts zes miljoen inwoners telt, van wie ruim vijf miljoen straatarme, ten dele nog in uiterst primitieve omstandigheden levende Indio's en Mulatten, dan wil het iets zeggen, dat van de ongeveer 700.000 blanken bijna 200.000 Italianen zijn. En onder die Italianen vindt men de aller rijkste kapitalisten van dat bijzonder rijke land. sadeur en zijn fascistische mentaliteit verantwoordelijk voor de ramp, welke de kolonie heeft getroffen (behalve ma teriële schade zijn er ook doden en gewonden). De Italiaanse regering heeft schade vergoeding gevraagd voor de Italiaanse burgers in Venezuela. Maar Oscar Jua rez, directeur van het grootste dagblad in Caracas, de „Espera", schrijft hier over: „De schade, geleden door Italianen, is een direct gevolg van het deelnemen aan de zogenaamde volksstemming, een deelname, die niet openlijk werd be treurd door de Italiaanse autoriteiten. Het verzoek der Italiaanse regering moet derhalve worden afgewezen, daar het zich mengen in de binnenlandse politiek van Venezuela vanzelfsprekend risico meebracht". hun betrekkelijke welstand kon garan deren. Deze inmenging in de politiek van het land, dat hen huisvestte, is de Italianen duur te staan gekomen. De revolutie is voor een groot deel een jacht op de Italianen geweest en tal van winkels, werkplaatsen en huizen van Italianen zijn geplunderd en vernield! Bg duizenden komen de Italianen nu terug naar Europa. Gagliardi zelf is op bet ogenblik in Montesano, maar houdt vol, dat hg al was aangekomen vóór de revolutie en dat hij alleen maar geko men is om zgn vader te bezoeken. Op de vraag, wat hij denkt te doen als de nieuwe Venezolaanse regering zijn eigendommen in beslag neemt, heeft hij geantwoord: „In ieder geval zullen ze dan een lijst moeten opmaken en dan zal ik eindelijk zelf eens weten wat Italië in afwachting, dat een ander mij toebehoort. In beslag nemen kunnen werk werd aanbesteed. De verre reis zij niets, want mijn fortuin was al ge- b.ou^cll en de daarmee verbonden kosten waren maakt vóór Jimenez aan de regering j een menigte van naar schatting duizend geen bezwaar. kwam. De Italiaanse ambassadeur Giusci I studenten met gummistokken uiteenge- onn nnn del, Giardino en verder alle andere j slagen, die zich had verzameld voor het De kern van de bgna 200.000 man Italiaanse ondernemers, kleine of grote, i hotel waar de Amerikaanse filmprodu- ""*1 hebben evenveel schuld als ik, namelijk cent Mike Todd en zijn vrouw Elizabeth lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kroningsschat in een kerk in Praag ontdekt In de kelder van een kleine kerk in Praag is bij toeval een kronings schat ontdekt, bestaande uit twee gouden kronen, een scepter, juwe len, gouden schotels en kelken, waardevolle gewaden en 25 kilo gram goud. De herkomst van de schat, die grote historische waarde heeft, is onbekend. Volgens Tsje- choslowaakse kranten hebben mon niken de kostbaarheden na de oor log verborgen om ze uit handen van de communistische autoriteiten te houden. inminiminimumnuf Mike Todd en „Liz" Taylor uitgejouwd in Belgrado De politie van Belgrado heeft gisteren tellende Italiaanse kolonie wordt ge vormd door de „Libyers", ongeveer 18.000 géén. ondernemers, voornamelijk Zuiditalia- nen, die in de fascistische tgd in Noord- Afrika hebben gewerkt, na de oorlog dat land moesten verlaten en zich in het democratische Italië niet op hun plaats voelden. Een zo weinig verdachte bron als de Milanese „Giorno" schrijft van hen: „Voor het merendeel zgn zij opge voed tgdens het fascistische regime. Zg hebben een uitgesproken kolonialistische mentaliteit, een sterke korpsgeest en zg zijn niet in staat zich een ander politiek bewind dan de dictatuur voor te stellen." Deze groep gaf de toon aan in de Ita liaanse kolonie en de arme, onwetende emigranten hadden zich naar hen te schikken. Op hun beurt zagen zij in de schat rijke Gagfiardi hun leider. Alleen een dictatoriaal regime laat zo vele en zo kostbare openbare werken uitvoeren als in de laatste jaren in Venezuela gebrui kelijk was. Gagliardi en anderen als hij hadden er dus belang bij, dat de dicta tuur van Jimenez zou duren. Om dit te bewerkstelligen begon Gagliardi een ge weldige campagne. Hij verzamelde een groot aantal, ruim 75.000, handtekenin gen van vooraanstaande Italianen, die de wens te kennen gaven, dat alle Ita lianen, die meer dan twee jaar in Ve nezuela gevestigd waren, daar ook kies recht. zouden hebben. Een deel v:n de handtekeningen schijnt niet echt te zijn. Xr' kunnen ons tenminste moeilijk voorstellen, dat bijv. oud-minister Scel- ba, of filmsterren als Gina Lollobri- gida, of sporthelden als Bartali, zich werkelijk hebben geïnteresseerd voor het stemrecht aan die Italiaanse landver huizers Duur te staan gekomen! Hoe dit zg, Gagliardi verzekerde Ji menez, dat al zijn Italianen bg het plebisciet het groene biljet (vóór het be wind-Jimenez) in de stembus zouden werpen en niet het rode (anti-Jimenez) En de Italianen stemden, onder stevige druk van Gagliardi en andere onderne mers. De meesten zagen trouwens wel in. dat alleen een dictatuur, door mid del van steeds meer openbare weken, Radioactieve delen in zee gestort De met beton omgeven vaten met de radioactieve as en de kachel uit het huis van de familie Haanschoten te Put ten zijn in zee gestort van boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", die gisteren met een smaldeel van Den Helder uit op oefening is gegaan. De vaten zijn 's morgens vroeg van het ter rein van de Kema te Arnhem' naar Den Helder vervoerd. Januari topmaand voor televisietoestellen Bij de dienst luister- en kijkgelden zijn in januari 21.320 televisietoestellen geregistreerd, het grootste aantal dat sinds de invoering van de registratie in 1956 in één maand is geboekt. Ter ver gelijking diene, dat eind januari '56, na ruim vier jaar T.V.-uitzendingen, het totaal aantal aangegeven apparaten 26.267 bedroeg. Op 1 februari '58 waren 260.339 T.V.- toestellen ingeschreven (10 februari 267.876) tegen 239.019 op 1 januari 1958. De naam van de ambassadeur werd reeds in de eerste dagen van de revo lutie genoemd. Een „democratisch co mité" onder de Italianen in Caracasbe- schuldigde er Giusti del Giardino open lijk van pressie te hebben uitgeoefend op de Italiaanse kolonie om voor Ji menez te stemmen en stelt de ambas- Taylor logeerden. Toen het echtpaar per auto een rondrit door de stad wilden maken, versperden de studenten onder het geroep van „weg met hen" de weg. De polit'e maakte hierop op hardhandige wijze de weg vrij. Het was de eerste maal sinds vele jaren, dat de politie van Belgrado van gummistokken gebruik maakte. In (Je loop van herdenkingsjaar worden zes miljoen bezoekers verwacht Alle hotels in Lourdes, boetedoening en geloofs- in de Franse Pyreneeën, beleving en het rozen- zgn thans bezet door een kransgebed voorbad, veertigduizend bedevaart- Sedertdien is Lourdes gangers, die de viering een van de meest bezochte van het eeuwfeest van de bedevaartplaatsen ter we- „Verschijningen van Ma- reld geworden, waar voor- ria aan Bernadette Sou- al ook zieken naar toe birous" komen bijwonen, gaan om geestelijke kracht Men verwacht in de loop en misschien lichamelijke van het jaar een zes mil- genezing te vinden. Dui- Joen bezoekers. zenden zeggen in de grot- Het middelpunt van de baden of bij de plechtige feestviering is de grot in zegening der zieken, welke de rots aan de oever van geregeld plaats vindt, ge- de Gave, waar de veer- nezen te zijn. Een vijftig- tienjarige Bernadette, een tal gevallen van genezing ongeletterd herderinnetje, is van kerkelijke zijde, na tussen 10 februari en 17 deskundig onderzoek, als juli 1858 tot achttien maal „wonderbaarlijk" aange- toe visioenen van Maria merkt, zag, die aandrong op Men is nog bezig aan de aanleg van een nieuwe weg naar de grot, waar boven een kerk staat, die de gehele omgeving be heerst, en aan de bouw van een ondergrondse kerk, onder de bestaande Esplanade, die de vierde basiliek van Lourdes wordt en op 25 maart geopend moet worden. De eeuwfeestviering is gisteren begonnen met kerkelijke diensten en processies en een uitvoe ring van Handels „Mes sias". Er zullen dit jaar een duizendtal speciale trei nen met accommodatie voor zieken naar Lourdes gaan. Tweede N.A.M. boring in Den Haag IN MARLOT THANS OLIE UIT ZES PUTTEN (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse Aardolie Maatschappij N.A.M. zal in de naaste toekomst een boring naar olie ondernemen op een ter rein in de Haagse villawijk Marlot, de z.g. „Koeweide". Dit wordt de tweede boring van de N.A.M. op dit terrein. De eerste boring op de Koeweide heeft, zo als de N.A.M. in januari van het vorig jaar meedeelde, geen olie opgeleverd. Olie wordt thans in de omgeving van Marlot geproduceerd uit zes putten. Gedurende dit jaar zal een boorinstal latie vermoedelijk in voortdurend bedrijf blijven voor het boren van nieuwe put ten. De olie wordt via een korte pijplei ding naar de Loolaan en vandaar per trein naar de Shell Pernisraffinaderij te Rotterdam afgevoerd ter verwerking. Koningin zal Westfrise Hora bezoeken Van 18 tot en met 23 februari zal te Bovenkarspel wederom de „Westfriese Flora" worden gehouden, een tentoon stelling van getrokken bolgewassen. Het is thans 25 jaar geleden, dat deze expo sitie, die nu de grootste ter wereld wordt genoemd, als zeer bescheiden vakten toonstelling voor de eerste keer werd ingericht. Ter gelegenheid van dit zilve ren jubileum wordt deze „Flora" thans bijzonder groot van opzet. Het ligt in de bedoeling van H.M. de Koningin om woensdag 19 februari de expositie te be zichtigen, en daarna een bezoek aan Hoorn te brengen. De ambassadeur van de Westduitse Bondsrepubliek, dr. Hans Mühlenfeld, zal de „Flora" openen. Duitsland is namelijk op het ogenblik de grootste afnemer van Nederlandse bloembollen. De expositieruimte van de Westfriese Flora beslaat een opper vlakte van 12.000 m2. Behalve de tradi tionele tulpensoorten zal men ook vele species uit de steppen en geïmporteerde scilla's Teheran te zien krijgen. Voorts is er nog allerlei „bijgoed". De Flora omvat verder afdelingen voor de landbouw mechanisatie en de middenstand. Een bijzondere attractie zal ook dit jaar weer de grote tent met stamboekvee vormen van de Provinciale Bond van Rundvee- fokverenigingen. Prinses Astrid van Noorwegen, die vandaag haar 26e verjaardag viert (Van onze correspondent in Washington) Natuurlgk heeft men te Washington niet zonder bezorgdheid vernomen, dat Nassers machtsgebied zich in feite gaat uitbreiden. Maar twee overwegingen zgn er de oorzaak van, dat men op het State Department (departement van Buiten landse Zaken) de zaak niet al te somber inziet. Allereerst is men er van overtuigd, dat de aanleiding tot de overhaaste fusie in wezen anti-communistisch is en verder koestert men de hoop, dat Nasser, als leider van een groter gebied dan Egypte alleen, door de omstandigheden gedwon gen zal worden matiging te betrachten. De fusie van Egypte en Syrië was reeds geruime tgd in de maak en werd be vorderd door diegenen, die deze fusie als een begin beschouwden van een veel grotere pan-Arabische staat. land snel kunnen afdrijven in de rich ting van volledige satellietstatus. Wat deden nu de conservatieven? Zij forceerden de hangende fusie met Egyp te en de eerste voorwaarde daarvan was, dat - evenals Egypte - ook in Syrië slechts écn partij zou mogen bestaan. De kreet „Arabische eenheid" is opper machtig en Azam en de zijnen moesten nu wel verklaren, dat de stichting van him nieuwe partij, gezien de grootste fusie, nu niet door zou gaan. Nasser gedwongen tot grote matiging Ongetwijfeld heeft Nasser aspiraties in die richting en stellig acht hij zich zelf de juiste man om aan het hoofd van zulk een kolossale staat te staan. Het vreemde is echter, dat thans de stoot tot de fusie van Egypte en Syrië niet van Nasser is uitgegaan, doch van elementen in Syrië, die betrekkelijk conservatief geacht moeten worden. Nasser heeft de fusie moeten aanvaarden, doch allerlei wijst erop, dat er iets overhaast in de ontwikkeling lag; men is als het ware door de snelle gang van zaken overrom peld en allerlei fusie-problemen zijn al lerminst opgelost. Waarom die haast? In Washington neemt men aan, dat de aanleiding (iets anders dan de oorzaak) tot de fusie in feite anti-communistisch was. Azam, de Syrische minister van Defensie, was - hoewel zelf een kapitalist, sterk in Rus sisch vaarwater geraakt. Handige Rus sische manoeuvres en Azams eigen eer zucht moeten daar de oorzaak van zijn geweest. Deze Azam nu, had de bedoe ling om in het eerste weekeinde van fe bruari een eigen partij op te richten, de Nationale Unie en de conservatieve elementen in Syrië (Koewatly en Bitar bijv.) waren uiterst beducht, dat deze partij bij de verkiezingen in april veel succes zou behalen. Hierdoor zou het Audrey Hepburn vertoeft thans ifoto laat zien hoe de fitmactrice in de Belgische Kongo voor opna- \goede vriendjes tracht te worden men van de film „The nun's story", \met een geitje, dat haar door een waarin zij de hoofdrol vertolkt. De I stamhoofd ïvas aangeboden. 36 miljoen meer deviezen Volgens de jongste weekstaat van de Ned. Bank is de convertibele valuta aangegroeid met niet minder dan f. 132 miljoen en heeft een ongekende hoogte bereikt van f. 695 miljoen. De goudvoor raad was onveranderd; de netto devie zenreserve steeg met f. 36 miljoen, zodat goud en valuta samen nu boven de f. 420 miljoen zijn uitgekomen. Sabena wil 12 Fokker- Friendships kopen In België is een wetsontwerp inge diend waarbij wordt voorgesteld de Bel gische Luchtvaartmaatschappij „Sabena" te machtigen haar kapitaal te verhogen van 500 miljoen franken tot 750 miljoen franken voor het einde van het volgende jaar en tot een miljard franken na 1 januari 1960. Verder wordt voorgesteld dat de staat garant zal zijn voor aan de „Sabena" verstrekte leningen tot een bedrag van vier miljard franken. Het wetsontwerp houdt verband met de financiering van de vijf reeds bestel de en nog drie nabestelde verkeersvlieg tuigen met straalmotoren (welke toe stellen bestemd zijn voor het intercon tinentale luchtverkeer) met de aankoop van zes tot 8 Sud Aviation „Caravelle" straalvliegtuigen voor het luchtverkeer in Europa en 12 Fokker „Friendships" schroef turbinevliegtuigen die. blijkens een vorig jaar afgelegde verklaring van een functionaris van de „Sabena", o.a. gebruikt zullen worden in Belgisch Kongo. Slecht voorbereid Maar dat de ontwikkeling onvoldoende was voorbereid en zich nu overhaast voltrok blijkt wel uit het feit. dat men nog niet eens weet of de nieuwe „Ver enigde Arabische Republiek" een of twee stemmen zal hebben in de Ver. Na ties. dat men nog onzeker is over de munteenheid, dat men nog niet weet of er een. twee of drie parlementen komen enz. Nasser heeft, voor zijn doen, totdus- verre slechts korte en vrij ingetogen re devoeringen gehouden naai" aanleiding van de fusie, zeker niet f el-anti-Wes ters. En in Washington beseft men maar al te goed, wat daar waarschijnlijk van is. Nasser, zo redeneert men wenst meer dan alleen Syrië en wanneer hij het an- Binnenlandse toestand speelde grote rol Vanzelfsprekend heeft men zioh in de Amerikaanse hoofdstad af gevraagd waarom de Egyptisch. Syrische fusie zo snel voltrokken is Uit alles blijkt immers, dat er veel haast is gemaakt en dat er tal van vraagstukken kennelijk nog niet in een stadium verkeren, die de fusie op dit ogenblik aannemelijk maak ten. Onze correspondent in Wash ington, dr. P. G. J. Korteweg, geeft in bijgaand artikel een verklaring van deze gang van zaken, waarbij de nadruk komt te vallen op de binnenlandse politieke toestand in Syrië, welke een belangrijke rol speelde bij het totstandkomen van de vereniging met Egypte. ti-Westerse element en de verbonden heid met de 'Sovjet-Unie zou accen tueren, dan zou hij de conservatieve Arabische staten van zich vervreemden en zou de „grote prijs", te weten het leiderschap van de gehele Arabische we reld, hem ontgaan. Nasser wordt der halve door de omstandigheden gedwon gen om matiging te betrachten en het strekt tot voldoening, dat die matiging niet al te kortstondig behoeft te zijn. Met name voor Saoedi-Arabië moet Nasser voorlopig respect bewaren. Geheimzinnig Jemen Gedurende enkele dagen hebben ge ruchten de ronde gedaan, dat ook Je men zich op een of andere manier bij de nieuwe Verenigde Arabische republiek zou aansluiten. Te Washington hechtte men vooralsnog weinig waarde aan die berichten. De imam van Jemen weet waarschijnlijk niet eens wat een repu bliek is, zo werd gekscherend opgemerkt. Al heeft Amerika eenofficiële vertegen woordiging in Jemen, het is heel moei lijk om concreet nieuws uit dit land te krijgen. De enige, die met gezag inlich tingen zou kunnen verstrekken is de imam zelf, maar die gaat soms enige weken op jacht en de buitenlandse di plomaten weten dan niet eens waar hij zich ophoudt! In AmsterdamRotterdam en Den Haag al meer dan 28000 noodwachters tekort Van onze Haagse redactie) In de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn nog rond 28V2 duizend B.B-noodwachters tekort. Hoewel er bij het dagelijks bestuur van de Stichting Bescherming Bevolking nog niets van bekend is achten wij het niet onmogelijk dat minister Struycken zal overgaan tot het invoeren van een „dienstplicht" voor de B B. in de grote steden. In amb telijke kringen is hierover nog niets bekend en men ivees ons er hedenoch tend op dat hierover in ieder geval het kabinet een beslissing zou moeten nemen. geven in het algemeen geen reden tot ongerustheid. Zoals bekend is van verschillende zij den in de Eerste Kamer in het voorlopig verslag op de begroting van Binnenland se Zaken de invoering van een nood- wacht-plicht bepleit. Hierop heeft mi nister Struycken geantwoord, dat de noodwachten moeten worden gecomple teerd en dat hij de situatie onder het oog houdt. De kern van het beman ningsprobleem ligt in de vraag of de noodwachten op de grondslag van vrij willigheid binnen redelijke tijd een wer kelijke paraatheid kunnen bereiken. Eerst nadat deze vraag beantwoord is kan de minister de vraag beantwoorden of de invoering van de noodwachtplicht wenselijk is. Volgens de laatste bekende cijfers (eind september 1957) heeft Den Haag 7824 noodwachters, terwijl er 16.252 no dig zijn, Rotterdam heeft 13.125 nood wachters terwijl er 21.665 nodig zijn en in Amsterdam heeft men er 11.589 ter wijl er 23.076 nodig worden geacht. In Den Haag circuleert intussen het bericht, dat minister Struycken in prin cipe reeds besloten zou hebben tot in voering van de „dienstplicht" en dat hg hierover in een komende vergadering van het bestuur van de B.B. zijn voor stellen zal indienen. Men mag aannemen dat dit voorstel vooral bij de vrijwilligers niet in goede aarde zal vallen. Men vreest dat de stemming er niet beter op zal worden, indien de minister dit inderdaad zal be sluiten. Dezer dagen nog heeft minister Struy cken in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat aan het tekort aan mankracht in hoofd zaak de operatieve diensten betreft in de grotere A-gemeenten. Het aantal noodwachten dient in ieder geval te worden gecompleteerd. Het resultaat van de werving voor de georganiseerde zelfbescherming (blokploegen en wijk- organisatie en de resultaten ten behoeve van de operatieve B.B. diensten) in het B-gebied en in de kleinere A-gemeenten

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4