Djoeanda ontslaat de „opstandige" Sumatraanse commandanten Grote meerderheid in Franse Kamer steunt Gaillard inzake Tunesië WEERBERICHT Gevaar voor Staatsveiligheid" Rogering-Bourguiba brengt het bombardement voor Ver. Naties 96ste jaargang WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 No. 29365 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Hoessein's ultimatum verworpen Het Indonesische kabinet heeft gisteravond na een zitting van zes uren oneervol ontslag ver leend aan de opstandige commandanten, die een ultimatum aan premier Djoeanda hadden ge zonden. In een communiqué werd gezegd, dat de rege ring oneervol uit het leger heeft ontslagen kolonel Maloeddin Simbolon, de afgezette commandant van Noord-Sumatra, kolonel Zoelkifli Loebis, de afgezette wnd. chef-staf van het leger, die be schuldigd wordt van het beramen van de moord aanslag op president Soekamo in november, luitenant-kolonel Ahmad Hoessein, commandant in Midden-Sumatra, en kolonel Dahlas Djambek, voormalig wnd. chef-staf. 5? Voorts werd in het communiqué verklaard, dat het kabinet besloten heeft het ultimatum van Hoessein te verwerpen. Verder werd gezegd, dat de vier kolonels oneervol werden ontslagen uit het leger omdat zij actie ondernamen, die „de discipline van het leger en de veiligheid van de Staat in gevaar brengt". Ook werd in het com muniqué bekend gemaakt, dat alle bataljonscom mandanten, die staan onder het vierde regiment infanterie van Midden-Sumatra, rechtstreeks onder commando van de chef-staf van het leger worden geplaatst in afwachting van de benoeming van een nieuwe commandant voor dit regiment. De vier ontslagen officieren Simbolon, Hoessein, Djambek en Loebis bevinden zich thans allen in Midden-Sumatra. Soebandrio bij Hatta Koning Feisal (Irak) voor overleg in Jordan ië aangekomen Soekarno reist Radio Padang zondag „Wees op uw naar Djakarta hoede" De Indonesische minister van Voorlichting, Soedibjo, heeft na de bijeenkomst van het kabinet verklaard, dat de positie van luitenant-kolonel Ventje Soemoeal, die thans in Tokio is als vertegenwoordiger van de opstandige „jonge kolonels", niet was besproken. Hij zei dat op de bijeenkomst in het bijzonder de laatste ontwikkelingen op Midden-Sumatra waren besproken. De chef-staf van het leger, de chef-staf van de marine en die van de luchtmacht waren daarbij aanwezig. De minister deelde voorts mede, dat president Soekamo zondag a.s. om 02.30 gmt (03.30 Ned. tijd) uit Tokio in Djakarta zou terugkeren met een gehuurd vliegtuig van de Pan American Airlines. Dat is een dag na het verlopen van het ultimatum, dat maandag door Hoessein werd uitgegeven. Soedibjo heeft geweigerd commentaar te geven op de vraag van verslaggevers welke actie de centrale regering zou nemen, indien de opstandige militaire leiders in Midden-Sumatra hot „oneervol ontslag" zouden negeren. Tijdens de vergade ring van het Indonesische kabinet ging Radio-Padang voort met het uitzenden van verklaringen, die tegen de centrale regering gericht waren. Koning Feisal van Irak is gisteravond in de Jordaanse hoofdstad Amman aan gekomen voor bespredingen met zijn achterneef Koning Hoessein van Jorda nië over de mogelijkheid van een statenbond, bestaande uit hun landen. Het initiatief tot deze besprekingen is genomen door Koning Hoessein, die Koning Feisal naar Amman heeft uit genodigd, nadat Egypte en Syrië de „Verenigde Arabische republiek" hadden uitgeroepen. Koning Saoed van Soedi-Arabië, die reeds bjjna een jaar lang troepen in Jordanië heeft, zal op de besprekingen vertegenwoordigd worden door een waarnemer. Na de volksstemming van 21 februari over de aaneensluiting van Syrië en Egypte in de „Verenigde Arabische republiek" zal met Jemen een akkoord worden getekend over aansluiting van dat land bij de republiek. De Egyptische minister Ali Sabri maakte dit gisteren bekend na een vergadering van Egypti- landse Zaken, Soebandrio, heeft gisteren sche, Syrische en Jemenitische afge- „k „«u. j vaardigden. Hij voegde hieraan toe, dat een bezoek gebracht aan oud-vice-presi- reeds over de economische kanten van dent dr. Moh. Hatta om de binnenlandse j de federatie overeenstemming is bereikt, toestand te bespreken. I Donderdag zullen culturele kwesties be sproken worden. De Indonesische minister van Buiten- Op haar reis door de West lieeft hebbershuis werd zij verwelkomd Prinses Beatrix ook een bezoek ge- door een jong meisje, bracht aan Bonaire. In het Gezag- I Radio-Padang „de stem van Midden- Sumatra" vertelaarde, dat de politie van Padang instructies had ontvangen van het hoofdkwartier van de centrale poli tie in Djakarta „om de plaatselijke ge wapende troepen bij te staan indien zich moeilijkheden zouden voordoen". In de radio-uitzending, die in Singapore werd opgevangen werd gezegd, dat de instruc ties waren uitgegaan naar alle politie chefs in Indonesië. De instructies hiel den in, dat al het politiepersoneel „te allen tijde op zijn hoede moest zijn en de plaatselijke bewapende troepen bij staan in het onderdrukken van elke moeilijkheid die zou ontstaan en sub versieve elementen binnen of buiten het gebied moet opsporen, die pogen moei lijkheden onder de bevolking te veroor zaken". Radio-Padang zei, dat het hoofd van politie van Padang de instructies aan zijn staf had doorgegeven. Nasoetion wekt tot waakzaamheid op De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasoetion, heeft gisteren een beroep op het Indo- nesische volk gedaan om zich aaneen te sluiten teneinde de „Hollanders en hun bondgenoten, die vanuit Indone- - sië zelf moeilijkheden willen veroor- I zaken, een nederlaag toe te brengen", aldus het Indonesische persbureau Antara. Voorts heeft Nasoetion het Indonesi sche leger opgedragen in het gehele gebied van Indonesië waakzaam te zijn. In een verklaring, die het hoofdkwar tier van het leger heeft uitgegeven, zei Nasoetion, dat de officieren die een aandeel hadden in het ultimatum van Midden-Sumatra, de militaire eed en discipline hadden geschonden. De Indonesische luchtmacht heeft gisteravond bekendgemaakt, dat boven de territoriale grenzen van Indonesië intersiever zal worden gepatrouilleerd. In een officiële mededeling werd ge zegd, dat dit een onderdeel was van de pogingen om het toegenomen smokkelen te bestrijden. „Afwachten" Met betrekking tot kolonel Ventje Soemoeal, die thans in Japan vertoeft, heeft de legerwoordvoerder majoor Harsono verklaard, dat de on-Indone- sische activiteiten van een van Soe- moeal's volgelingen, Soemitro, in Europa, die „nauwe contacten onder houdt met een Nederlands dagblad, sterke aanwijzingen zijn, dat de actie van Hoessein is geïnspireerd door de Nederlandse ..separatistische beweging in Indonesië". Gevraagd tot welke actie de centrale regering zal overgaan om aan moge lijke maatregelen van Padang het hoofd te bieden, zeide majoor Har sono: „Wacht maar af". Zege voor premier: 339 tegen 179 stemmen Dorp centrum van Algerijnse opstand Op resolute wijze heeft de Franse premier Felix Gaillard gisteren in het parlement de vergeldingsactie tegen het Tunesische grensdorp Sakiet-Sidi-Joessef verdedigd, hetgeen zoveel indruk op de Nationale Vergadering maakte, dat zij vannacht om half een met 339 tegen 179 stemmen haar steun aan de regering verleende. Alleen de communisten en de aanhangers van oud-premier Mendès-France (PMF)^ stemden tegen. Overigens betreurde de Kamer, dat er bij deze actie ook burgers om het leven zijn gekomen. Gaillard legde er sterk de nadruk op, dat er voornamelijk Algerijnse opstandelingen gesneuveld zijn, die zich op Tunesisch grondgebied hadden bevonden. Men kan niet verwachten, zo zei hij, dat de Franse strijdkrachten in Algerije voortdurend aan gevallen kunnen worden van Tunesië uit zonder dat zij gebruik maken van hun recht op zelfverdediging. Volgens Gaillard is Tunesië of de regering in Tunis dat wenst of niet in een soort staat van oorlog betrokken. De Franse regering heeft niets kunnen ontdekken wat er op wijst, dat de Tunesische regering ernaar streeft uit deze toestand te komen waardoor zij in feite een vijandelijke houding aanneemt. Intussen heeft de Tunesische regering haar vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties opdracht gegeven de zaak voor de Veiligheids raad te brengen. Ook heeft zij de haven van Bizerta, waar een Franse vlootbasis is gevestigd, voor Franse schepen gesloten. De Franse oorlogsbodems, die er liggen, kunnen wel vertrekken, doch niet terugkeren. Leiding Deli Spoor overgedragen De leiding van de Deli Spoorweg Maatschappij (Nederlands bezit) in Noord-Sumatra is overgedragen aan de door de Indonesische regering benoemde Indonesische beheerder. Dit gebeurde tijdens een plechtigheid op het hoofd station van de maatschappij te Medan, die werd bijgewoond door de regionale militaire commandant, luitenant-kolonel Hasan Kasim, en de gouverneur van Noord-Sumatra, Komala Pontas. (Advertentie) SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT S Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen. Matige, tijdelijk zwak ke zuidwestelijke wind. Iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 FEBRUARI. Zon op: 801 uur; onder: 17.49 uur. Maan op: 4.18 uur; onder: 13.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.55 en 23.45 uur. Laagwater te 6.11 en 19.04 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. In zijn rede voor de Kamer onder streepte premier Gaillard, dat zijn rege ring maandenlang getracht heeft de regering van Bourguiba in Tunesië ertoe te brengen althans te praten over het probleem van de Algerijnse opstandelin gen op Tunesisch gebied, maar Parijs heeft nooit een antwoord van president Bourguiba ontvangen, aldus Gaillard. In Sakiet, op nog geen anderhalve km. van de Algerijnse grens, hadden de Alge rijnse rebellen een hoofdkwartier in een oude loodmijn ingericht. Er bevonden zich daar honderden rebellen, uitgerust met machinegeweren. Mitrailleurs waren in stellingen ondergebracht. Ook in het dorp stonden vuurmonden in stelling. Het dorp was een centrum van de op stand. In de wandelgangen van het par lement was men van oordeel, dat Gail- lards verklaring moet worden opgevat als een waarschuwing aan Tunesië, dat, indien de Algerijnse opstandelingen Franse troepen blijven aanvallen uit Tunesië, de Franse strijdkrachten ver- geldingsaanvallen zullen blijven uitvoe ren. Vanochtend zou het Franse kabinet opnieuw bijeenkomen ter bespreking van plannen om langs de Algerüns-Tune- sische grens een afdoende bewaking in te stellen. Geheime begrafenis Mohammedanen, die uit Tunesië in Algerije zijn aangekomen, hebben ver klaard, dat de Franse luchtactie de dood van een honderdtal Algerijnse opstan delingen veroorzaakt had. Een twintig- I tal zou gewond zijn. Volgens deze zegs lieden hebben de plaatselijke autoritei ten deze lijken in het geheim begraven opdat waarnemers onwetend zullen blij ven van de aanwezigheid van opstande lingen in het gebied van Sakiet De Franse ambassadeur in Washing ton, Alphand, heeft gisteren tegenover Amerikaanse journalisten te kennen ge geven, dat Frankrijk momenteel een schadeloosstelling overweegt voor de verliezen, die de burgerij van het Tune sische grensdorp Sakiet-Sudi-Joessef za terdag tengevolge van het Franse bom bardement heeft geleden. De ambassa deur voegde eraan toe: „Als wij betreu ren, dat er vrouwen en kinderen bij dit incident om het leven kwamen, moeten we ook de Franse doden ten gevolge van zuiver terroristische acties, die van Tunesië uit gevoerd werden betreuren De rechtse voorzitter van de defensie commissie van de Nationale Vergade ring, Monteil, zei tijdens de Kamer debatten. dat hij veel heeft gehoord over een inbreuk van Frankrijk op het vol kenrecht door de aanval op Sakiet. maar dat hij weinig mensen er tegen beeft horen protesteren, dat de Tunesische regering de Algerijnse opstandelingen helpt in hun strijd tegen Frankrijk. Vanguard raket wordt opgesteld Spoedig lancering Amerikaanse kunstmaan te verwachten In Cape Canaveral in Florida heeft men opnieuw een Vanguard-raket met een kunstmaan op haar voetstuk ge plaatst. Zoals bekend heeft de Amerikaanse Marine reeds tweemaal getracht een kunstmaan in haar baan te brengen. Beide pogingen mislukten. Te Cape Canaveral is hedenochtend vroeg een ballistische raket van het type „Redstone" afgeschoten. Zij verdween na 25 seconden door een bewolkte hemel uit het gezicht. Het leger meldde, dat het een routineproef betrof. De Redstone was de eerste trap van de „Jupiter-C", welke de Amerikaanse kunstmaan in haar baan heeft gebracht. De Redstone heeft een reikwijdte van 320 km. Illlllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllll|l Modekoning Hartnell oriënteert zich (Speciale berichtgeving) De beroemde Britse modekoning Norman Hartnell heeft enige da gen in ons land vertoefd om. naar h ij zelf aangaf, de kleed gewoonten van de Nederlandse vrouw te be studeren in verband met het a.s. bezoek van Koningin Elizabeth aan ons land. Hartnell verzorgt na melijk de garderobe van de vorstin. Hij arriveerde zondagavond plotse ling en onaangekondigd in het Am- stelhotel te Amsterdam, vanwaar hij gisteren weer de terugreis aan vaardde. De Britse mode-ontwerper wilde zich niet uitlaten over de toiletten, die hij denkt te ontwer pen voor het koninklijk bezoek aan Nederland. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. Het standpunt van Dulles De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Foster Dulles, verklaarde gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie, dat hjj de Franse aanval op Sakiet- Sidi-Joessef betreurt. De Verenigde Sta ten zullen alles doen wat in hun ver mogen ligt om de gevolgen van dit incident tot een minimum te beperken, zei hij. Hij weigerde echter van te voren te zeggen welk standpunt de V.S. zullen innemen als de Tunesische regering de kwestie van het bombardement voor de Veiligheidsraad brengt. Er is aandacht geschonken aan de regelingen, die paci ficatie van de grens tussen Tunesië en Algerije mogelijk kunnen maken, waar onder een voorstel tot het in het leven roepen van gemeenschappelijke Frans- Tunesische patrouilles in het grensge bied en het plaatsen van waarnemers van de V.N. in dit gebied, aldus Dulles. Dulles wil Een historisch moment op de Zuid pool in beeld gebracht: dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse i":. - expeditie rechts ontmoet zijn voornaamste mede werker, Sir Edmund Hillary, die steundepots aanlegde langs het laatste deel van de route dwars door het Zuidpoolgebied en daarna met een gedurfde sprong doortrok naar de Pool. Zij ontmoetten el kaar daar op de twintigste januari. Elders in de Blad geven wij een fotoreportage van deze laatste grote ontdekkingsreis op aarde", waarmee de wereld in de afgelo pen weken zo intens heeft meege leefd. graag andere regering De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. John Foster Dulles, heeft commentaar gegeven op wat hij noemde de groeiende gevoelens op de Indonesische eilanden buiten Java t.a.v. communistische invloed in de centrale regering in Djakarta. Hij zei op zijn persconferentie dat ook de opvatting bestond dat de economische hulpbronnen van ei landen als Sumatra werden aange wend tegen het beste belang van het gehele Indonesische volk. Het uitwerken van deze vraagstukken is in de eerste plaats een intern pro bleem voor het Indonesische volk en de Indonesische regering, zo voegde Dulles er aan toe. De V.S.. zo zei hij sloeg het geen gebeurt, met belangstelling gade, maar kwam in deze ontwikkeling niet tussenbeide. Dulles zei, dat de V.S. in Indonesië gaarne een regering zouden zien die constitutioneel was en die de werkelijke verlangens van het merendeel van het Indonesische .volk zou weerspiegelen. Dr. van Roijen: „geen oorlog" l>e Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. II. van Roijen. heeft gisteren in een vraaggesprek verklaard, dat er L'een gevaar bestaat voor een oorlog tus sen Nederland en Indone-ic. tenzij het laatste land geweld gebruikt tegenover Nieuw-Guinea. „En het is zelfs onwaar schijnlijk dat een dergelijk conflict, in dien het zou uitbreken, ernstig genoeg zou zijn om een derde wereldoorlog uit te lokken", aldus dr. Van Roijen. „Zodra de bevolking van Nieuw-Gul- ne i besluit dat zij economisch voor zichzelf kan zorgen, zal zij haar vrijheid krijgen, indien zij dit wenst. Wij zijn er niet tegen". „Het dekoloniseren van Indonesië bracht een verlies van 3.1 der Neder landse Inkomsten. Ongeveer 3 miljard dollar gingen verloren, doordat eigen dommen en aandelen van Nederlandse burgers zonder vergoeding werden ge- confisceerd. Het uit het land trappen van Nederlanders is in strijd met Indo nesiër eigen wetten en met de mense lijkheid". aldus de Nederlandse ambas sadeur.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1