NOPSTER of STOPSTER ZIERIKZEE Minister mr. J. Algera opende heden liet nieuwe gedeelte van Rijksweg 4A V. P. ïea sluitingstijd Nadeel voor landbouw is tot een minimum beperkt geblevei Eerste plannen dateren reeds van 1927 Oostduitse rebellen wilden liet voorbeeld van Gomoelka volgen gemeub. slags RUGPIJN thermogene GARAGERUIMTE DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera opende van morgen symbolisch het nieuwe deel van de Rijksweg 4a tussen Rijswijk-Ypenburg en Burgerveen met aansluitende provinciale wegen. De plechtigheid vond in aanwezigheid van tal van vooraanstaanden op het gebied van wegenbouw, verkeer en vervoer plaats op de rotonde boven de weg van Den Haag naar Gouda—-Utrecht. Voordien was in café-restaurant „Hoornwijck" bij het begin van de nieuwe weg te Rijswijk een samenkomst gehouden, tijdens welke minister Algera een toespraak hield. Reeds in 1927 werd bij de vaststelling van het Rijkswcgenplan be hoefte gevoeld aan een verbinding Den HaagAmsterdam oostelijk van Leiden, inplaats van de verbinding via Sasscnheim. Deze nieuwe weg zou in de richting Rotterdam Den Haag en Rijswijk moeten ver mijden, terwijl tevens de intensief bereden delen van de Leidseweg tussen Den Haag en Haagse Schouw zouden moeten worden ontlast. Door het verschuiven van de aanleg van Rijksweg 3 Amsterdam Bodegraven—Rotterdam werd de aanleg van 4a nog urgenter, aldus de minister. Nog in 1938 werd opdracht tot de bouw gegeven, doch de oorlog verijdelde verder werken. Hoewel na de oorlog en kele werken werden uitgevoerd, kon toch eerst na 1954, toen de Rijksweg No. 2 Amsterdam—Utrecht gereed kwam, goed worden begonnen. Reeds werd voor ruim 25 miljoen gulden aan deze weg besteed. Dit jaar bedragen de kosten 12 miljoen gulden. Rijksweg 4a, aldus de minister, brengt de twee steunpilaren van de Nederlandse welvaart: Amsterdam—Rotterdam, dich ter bU elkaar. Bij totale kosten van 60 miljoen gulden en een onderhoud van 7 ton per jaar wordt een voordeel van deze verbinding becijferd van 8,3 mil joen gulden of 14 percent 's jaars. De provinciale besturen van Noord-en Zuid-Hollandl legden enige delen van de provinciale wegennetten eerder aan. dan de bedoeling was. zodat reeds thans goede verbindingen werden verkregen. Voor deze samenwerking sprak minis ter Algera zijn grote waardering en dank uit; eveneens voor de arbeid van het personeel van Waterstaat en aan nemers van hoog tot laag. Ook het per soneel van de A.N.W.B., dat de nieuwe aansluiting reeds bebakend en van weg wijzers voorzien heeft, werd door de minister dank gebracht. GERING NADEEL VOOR LANDBOUW. Minister Algera merkte op. dat de aanleg van de Rijksweg 4a veel hoofd brekens kost. Hij noemde de kruising met de dorpskernen van Leidschendam, Zoeterwoude, Leiderdorp en de Rypwe- tering. Niet minder dan 3 spoorlijnen, 4 rijkswegen. 3 provinciale wegen. 11 locale wegen en 13 kanalen en vaarten moe ten in dit gebied worden gekruist. Een vloeiend verlopend tracé met praktisch loodrechte kruisingen is verkregen. Op het deel YpenburgOude Rijn is de schade voor de landbouw be perkt door het zoveel mogelijk lood recht snijden van kavels. Benoorden de Oude Rijn wordt een ruilverkaveling voorbereid, waarover in mei gestemd wordt. Het offer aan grond kan dan over velen worden ver deeld. waardoor de produktiecapaciteit slechts in geringe mate wordt beïn vloed, zo zeide minister,'Algera. Gezien de slechte grondslag moét in totaal 4,3 miljoen kubiek^ meter grond worden verwijderd en vervangen door 7.5 miljoen kubieke meter zand voor het weglichaam, waarop de verharding wordt aangebracht. Dit vroeg aannemers met groot, modem materieel. In of over de weg worden 23 viadukten en vaste brug gen gebouwd, behalve duikers en kleine tunnels, alsook een basculebrug over de Oude Rijn. Deze laatste wordt in dit jaar voltooid. Met de bouw van het aquaduct onder de Ringvaart van de Haarlemmermeer wordt dit voorjaar be gonnen, zo deelde minister Algera mede. VERLIEFDE JONGEMAN. Mr. J. Klaasesz sprak over de geringe poëzie bjj het benamen van wegen. Het zijn alleen maar nummers. Heel anders is het met de Nederlandse vaarwegen, die dikwijls bijzonder aardige en ken merkende namen dragen. Stel je voor, zo zeide mr. Klaasesz, dat een verliefde jongeman tot zijn meisje zegt: „Schat, ga je mee zeilen op Rijkspias 4a en daarna zwemmen in het Provinciaal Kanaal 17 ter." Ge lukkig begint het op het punt der we gen ook te dagen. Zo is in Zoetermeer reeds een nieuwe weg de Europaweg genoemd. De naam Euroweg is in Rot terdam natuurlijk bewaard. In verband met de moeilijke grondslag in de Hollandse polder, zeide mr. Klaa sesz naar aanleiding van een opmerking van minister Algera: „Welk een vreugde moet het zijn voor dergelijke werken als de Rijksweg 4a belasting te betalen, excellentie, en wat zal het voor U een vreugde zijn de Rijksbijdragen voor de Provinciale wegen eens flink te verho gen". Mr. Klaasesz zeide, dat de Rijks weg 4a Amsterdammers en Rotterdam mers, die elkaar voortaan voorbij zullen snellen, toch dichter tot elkaar brengen, waarbij zij tot hun vreugde Den Haag met al zijn formulieren en voorschriften links zullen kunnen laten liggen. Ook Schiphol en Zestienhoven gaan nu zowat aan elkaar grenzen. Dit toe groeien van de beide grote steden, on danks de onvriendelijkheden, die men elkaar wel eens toevoegt, zal het be grip, dat men eikaars complement is. dat men één moet zyn in het verdedigen van beider belangen, versterken. Mede door deze weg zal de furtctionale taak verdeling tot stand kunnen komen. Mr. Klaasesz bracht dank voor de samenwerking tussen de Waterstaten van Rijk en Provincie. Tot de minister zeide hij tenslotte: „U opent jaarlijks een groot aantal wegen, bruggen, dammen, havens enz. en ook de Deltawet kwam onder uw beleid tot stand. Hiermee richt U een monument voor Uzelf op, excel lentie, waarop wij gaarne zullen wijzen; ,Per Algera ad Adstra" (Door Algera naar de sterren). OPENING. Nadat mr. J. Klaasesz de rede van de minister beantwoord had, vertrok het gezelschap naar de rotonde te Voorburg. Daar beklom de minister een bulldozer, waarmee hjj een dwars over de weg gelegd aarden dammetje wegduwde, aldus H» nieuwe weg offi cieel openend. Vervolgens reed men over het beton- cementen wegdek en over het deel, dat met platen van voorgespannen beton ge plaveid is, naar Burgerveen en vandaar, naar Schiphol. BEWONDERING. Aan een eenvoudige lunch voerde daar de heer A. B. J. Prakken, plaats vervangend Commissaris der Koningin in Noord-Holland het woord. Deze gaf uiting aan grote bewondering voor de prestaties van de Rijkswaterstaat en wees op het belang van een „vlotte wisselstroom" tussen de polen Amster dam en Rotterdam, waarvan beide pro vincies zullen mee-profiteren. De heer Prakken wees op het belang van de kruising van water-, lucht- en landverbindingen. Nagegaan moet wor den, of een oplossing, als bij de Ring vaart van de Haarlemmermeer (aqua duct) verkregen, elders, ondanks de hoge kosten, financieel ook verantwoord zal zijn. Behalve aan het Noordzeekanaal en Het IJ dacht hij daarbij speciaal aan de Zaan en het Spaarne en de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder bij Schip hol op kruisingen met andere primaire wegen. Zuiveringen in communistische partij Politiek van „democratisch centralisme" "MM Volgens het Westberlijnse dagblad „B.-Z." zyn ongeveer 140 leden van de Oostduitse communistische party gear resteerd, in een zuivering onder hen die getracht hebben de sterke man Ulbricht op zy te zetten. De voormalige politie chef Ernst Wollweber en Ulbrichts „kroonprins" Karl Schirdewan hebben „huisarrest" op het hoofdkwartier van de staatsveiligheidsdienst. Ongeveer 40 ministers, plaatsvervangend minsters en hoge ambtenaren zyn gearresteerd, alsmede 100 man van de geheime en de gewone politie, aldus „B.Z.". Westerse kringen geloven, dat dit krantebericht overdreven is. Een feit is echter dat het partij-orgaan „Neues Deutschland" gisteren een lans heeft gebroken voor een zuivering van hen, die komplotteren om Ulbricht beentje te lichten en hem te vervangen door een „Duitse Gomoelka". Ulbricht is party secretaris en eerste plaatsvervangend premier. Wollweber en Schirde- dewan zijn vorige week uit hun hoge party-functies gezet, wegens het leiden van een beweging tegen Ulbrichts straf fe Stalinistische politiek. Plaatsvervan gend premier Fred Oelssner werd uit het Politburo ontslagen, doch hij bleef in het Centrale comité. Tegenstanders van Ulbricht verlangen democratisering van de party, beëindiging van de po- litie-terreur en hervormingen in party en regering volgens Pools recept. De partij organiseerde vergaderingen op fabrieken om de arbeiders ertoe te bren. j gen resoluties op te stellen waarin UI- j bricht gesteund wordt en zijn tegen standers aan de kaak worden gesteld. „Met beslistheid wijzen wij de poging van de groep Schirdewan-Wollweber af om de politieke koers van de partij te wijzigen," zo werd in een van die re soluties gezegd. Walter Ulbricht heeft gisteren in de Volkskamer niet gerept over deze zui vering. Hij zei slechts, dat de poginge om de Duitse democratische republiek van binnen uit te verzwakken als defi nitief verijdeld kunnen worden be schouwd. „Wy hebben tiidelyk grote moeilijkheden gehad in verband met de gebeurtenissen in Hongarije en Polen." De ontslagen party theoreticus. Fred Oelssner, zat er onbewogen by, toen de partijsecretaris kritiek uitoefende op de huidige organisatie van de produktie en aankondigde, dat een politiek van „de mocratisch centralisme" gevolgd zal worden in de toekomst. Volgens Ulbricht was het doel het- bestuur van het land en de economie aan te passen by de noodzaak van een hogere produktie. Er zullen industriële ministeries worden ontbonden en de plaatselijke bestuurs organen en bedrijfsleidingen krygen een grotere verantwoordelijkheid. De partij heeft verklaard, dat Oelssner zich tegen deze nieuwe wetten vastgelegd in een wetsontwerp betreffende „de vervolma king en vereenvoudiging van het staats, apparaat" zou hebben verzet. Een blik op de nieuwe Rijksweg 4A vanaf het viaduct nabij Zoe terwoude op het moment, dat minis ter J. Algera, voorafgegaan door twee wegenwachters en gevolgd door tal van genodigden als een der eerste de weg naar Amsterdam in gebruik neemt. Tweede kunstmaan Van j.l. zaterdag af is de tweede kunstmaan weer zichtbaar geweest. Zij verschijnt 's morgens en beweegt zich van zuid-west naar noord-oost. Daar zij betrekkelijk laagt overvliegt (240 km.) is zij in het zenith zeer helder, vrijwel gelijk aan Venus en beweegt zij zich snel. Zij is niet langer dan enkele mi nuten zichtbaar, zo deelt te Sterren wacht te Utrecht mede. Zij is op de vol gende tijden zichtbaar: Morgen om 7.10 uur v.m. op 40 graden hoogte in het noord-westen. Donderdag 13 februari om 5.58 uur v.m. laag in het zuid-oosten. Vrijdag 14 februari om 6.25 uur v.m. op 45 graden hoogle in het zuid-oosten. Zaterdag 15 februari om 6.51 uur v.m. zeer laag in het noord westen. Amerikaans pleidooi voor betere beloning leraren De Amerikaanse schout-bij-nacht Rickover, de „vader" van de atoomduik boten heeft voor een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden opzien gebaard met de verklaring, dat het Congres een deel van het geld, dat voor de defensie bestemd is, moet gebruiken om de salarissen van de leraren te ver beteren. Volgens hem moet het gehele onder wijsstelsel in de Verenigde Staten gere organiseerd worden naar Europees en Russisch voorbeeld. Rickover noemde het lanceren van de twee Russische spoetniks een weldaad, aangezien het had aangetoond hoe nodig onderwijshervorming in Amerika is. Het onderwijs* in Europa staat op een veel hoger peil dan dat in de Verenigde Sta ten, zei hij. Meer vliegtuigen naar Brussel (expositie) In verband met het te verwachten grote bezoek aan de wereldtentoon stelling in Brussel, zal de frequentie van verscheidene lijnen der lucht vaartmaatschappijen op de Belgische hoofdstad met ingang van de zomer dienstregeling aanzienlijk worden verhoogd. Zo staat het vast, dat tus sen Amsterdam en Brussel door de Sabena, K.L.M. en S.A.S. 31 verbin dingen per week zullen worden uitge voerd tegen 26 in de zomer van het vorig jaar. Deze luchtvaartmaatschappijen zijn tot dit besluit gekomen met het oog op een sterk toenemend transitoverkeer via Amsterdam naar Brussel. Nog dui delijker springt het belang van de we reldtentoonstelling voor het luchtver voer in het oog, indien men weet. dat de Sabena in de a.s. zomermaanden 23 maal per week een verbinding zal onder houden tussen New York en Brussel tegen 15 maal per week in de vier zo mermaanden 1956. De zomerdienstregeling gaat. in af wijking van vorige jaren, niet op 15 april in. maar reeds op de eerste van die maand, terwijl de periode voorts met twee weken verlengd en tot 31 oktober duurt. Dit is het gevolg van een besluit van de I A.T A de internationale orga nisatie. waarbij vrijwel alle luchtvaart maatschappijen zijn aangesloten. Syrische communistenleider vernietigde documenten Volgens het Syrische blad „Al Massa" zijn de communistische partijen van Syrië en Libanon „ondergedoken". Het blad meldt, dat Khaled Bakdash, de secretaris van de Syrische communis tische partij, die woensdag j.l. met vrouw en kinderen naar de Sovjet-Unie is vertrokken, vóór zijn vertrek besloten had alle documenten, die op de partij betrekking hebben, te vernietigen. Bakdash is uit Syrië vertrokken, om dat hij ontbinding van de communisti sche party wilde voorkomen, aldus het blad Zoals bekend hebben alle politieke partijen in Syrië zich ontbonden in af wachting van het tot stand komen van een zogenaamde „nationale unie" naar Egyptisch model, die niet op de bestaan de politieke groeperingen steunt. Europa-tour van Canadese legerband (Van onze Haagse redactie) Wanneer van 25 tot en met 28 juni a.s. diverse orkesten uit de NAVO-landen deel zullen nemen aan de grootse NAVO-taptoe te Arnhem, zal hierbij Canada vertegenwoordigd zijn door de bekende „Princess Patricia's Light Infantery-band" onder leiding van luitenant H. Jeffries, commanding officier en director of music. De band bestaat uit 53 man, o.w. vele Neder landers. Op 25 maart zal de band spelen bij de ontvangst van het Engelse Koningspaar te Amsterdam en waarschijnlijk zal wor den gespeeld bij de ontvangst van het Koninklijk paar te Den Haag. De band bestaat uit een groot harmonie-orkest, een combo-orkest, een dixieland-, een groot dans- en twee kleine dansorkesten. De band is afkomstig uit Calghary in de Canadese staat Alberta. De band maakt momenteel een tour door Europa en zal in diverse steden spelen. GEZANTSCHAPPEN WORDEN AMBASSADES De regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Cuba zijn overeengekomen hun wederzijdse ge zantschappen te Havanna en te 's-Gra- venhage tot de rang van ambassade te verheffen. Jemenitische aanvallen op Aden worden krachtiger De aanvallen van Jemenieten in het grensgebied tussen Jemen en het Britse protectoraat Aden zijn veelvuldiger en krachtiger geworden. De Jemenitische troepen dringen verder dan vroeger het geval is op Adens gebied door. zo is gisteren officieel in Aden bekendge maakt. De Jemenieten hebben verschei dene forten in het protectoraat aange vallen. Britse vliegtuigen, die werden uitgezonden om de aangevallen plaatsen te steunen, werden met luchtafweerge schut bestookt. De Jemenieten vernielen bij hun strooptochten oogsten en auto's. Kerkelijk Leven Zo lang mogelijk voortzetten! GEREF. ZENDING OVER ZENDINGSSITUATIE IN INDONESIË Het is de bedoeling, dat de samenwer king tussen de kerken in Indonesië en in Nederland, voorzover dit van de Nederlandse kerken afhangt zo lang mogelijk zal worden voortgezet, zy het dan wellicht in gewijzigde vorm. Dit is volgens een communiqué van de raad van samenwerking, waarin alle zendingsinstanties van de Gerf. Kerken samenwerken, naar aanleiding van ge rezen misverstanden nadrukkelijk uitge sproken op een vergadering van de raad. Op deze vergadering heeft de zending van de Geref. Kerken zich bezig gehou den met vragen, die zyn gerezen als ge volg van de uit Indonesië ontvangen berichten over de ontwikkeling van de zendingsarbeid. In het communiqué wordt gezegd, dat de gereformeerde zending berichten heeft ontvangen van zendingsarbeiders in Indonesië, dat men zo lang mogelijk op zfjn post zal blijven. Anderzijds zal een eventuele beslissing om na overleg met de Indonesische zendingsinstanties met vervroegd verlof naar Nederland terug te keren, volledig door de zending worden geëerbiedigd. In het communiqué wordt voorts me degedeeld. dat de raad van samenwer king samen met de generale zendings- deputanten een commissie heeft benoemd onder leiding van de zendingshoogleraar H. Bergema, die opdracht heeft alle dr. vraagstukken, voortvloeiende uit de recente ontwikkeling in de zendings arbeid, op zeer korte termijn onder ogen te zien. Tenslotte wordt gezegd, dat voor de zending van de Geref. Kerken in Neder land voor een nog niet vast te stellen periode nog een belangrijke taak is weg gelegd om samen met de Indonesische kerken voort te werken aan de algemene zelfstandigheid van deze kerken in de evangelieverkondiging. NED. HERV. KERK Beroepen te Markelo (toez.) C P. van Andel te Scharnegoutum; te Joure K.Ve- nema. vicaris aldaar; te Sleeuwfjk H. Koudetaal, kand. te Rotterdam. Aange nomen naar Kolluanerzwaag A. Bakker te Herwynen. Benoemd tot vicaris te Nagele (N.O.P.) J. C. Krajenbrink, kand. teDinx- perlo. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-west als evangelisatiepredikant (vac. D. Krijger) J. H. Baas te Hillegersberg-Terdregge; te Drachten (vac. 3de pred.pl.) C. Timmers te Sint-Pancras; te Loenen a.d. Vecht N. J. Gorls, kand. te Apeldoorn. Aangeno men naar Orlllla (Ontario, Canada) (Chr,. Ref. Churoh) J. Kuntz te Schoo- nebeek. die bedankte voor Fores (Ontario Canada); naar Zwyndrecht (vac. 3e pred.pl.) H. J. van Duinen te Willemstad. GEREF. GEMEENTEN CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk J. Keunlng te Baren- drecht. Aangenomen naar, Rotterdam west H. C. van der Ent te Werkendam, die bedankte voor Ermelo, Klundert en voor Schiedam. TE HUUR in besch. rustig milieu; omtr. Acad. Ziekenhuis (2 kamers, kabinet, keuken, wc.), f115.- p. mnd. excl. gas/elektr. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 7492. Maakt de kou uw spie ren onwillig, dan kunt u ze héérlijk ver- 'J troetelen met de wel-Q dadige warmte van Thermogène watten Uw rug „ontdooit" en u kunt weer bukken en tillen Faillissement J. HAACKE, wonende te Noordwijkerhout. Verificatievergadering zater dag 22 maart 1958 des v.m. te 10 uur in het Gerechtsge bouw. Jan van Nassaustr. 112 te 's-Gravenhage. Indiening der vorderingen vóór 8 maart 1958 by ondergetekende. Cu rator: mr. S. H. Attema. Lei den, 10 febr. 1958, Breestr. 81. Wij vragen MEISJES om als te worden opgeleid. Aanmelden uitsluitend 's middags. N.V. J. J. KRANTZ ZN., Langegracht - Leiden OVERHEMDEN REPARATIE Boord vernieuwen f1.50 mits U in het bezit bent f i/lr van het koopcertificaat dat bij aankoop van een overhemd •door ons wordt verstrekt. HERENMO ^ifjavtiecle HERENMOREMAGAZ1JN Stationsweg 4 - Tel. 2I5T6 VERWOERDT'S SLAGERIJEN vraagt voor haar filiaal te Voorschoten Enige nette VERKOOPSTERS MEISJES, die als zodanig opgeleid willen worden. NETTE WINKELBEDIENDE. Leeftijd niet beneden 18 jaar. Geboden wordt: hoog loon en prettige werkkring. Aanmelden: Schoolstraat 80, tel. k 1717—^3522 's avonds na 6.30 uur Schoolstraat 801 (niet telef.). NET MEISJE gevraagd voor de keuken in het BEJAARDENTEHUIS Kaarsenmakerstr. 7, Leiden. SCHOENMAKERIJ BAKKERSTEEG 3 naby Kaiserstraat TELEFOON 31156 Verhoog de levensduur van uw schoenen en laat ze door ons repareren met die soepele genaaide en gelijmde zolen. Heren, hebt U al onze SANS SOUCI-hakken geprobeerd? U loopt er maanden op. Voor de dames BO-HA-TOPLIFT, 't enige nylonhakje dat wU onder garantie leve ren. Speciaal voor de naaldhakken. Onder Rykstoezicht gedipl. schoenhersteller. gevraagd in de Burggraven- laan of directe omgeving. Op gave Burggravenlaan 114, Leiden, telefoon 22346. Copy right V. D. 5v. Wederom bewees Daantje, dat hij een dappere jongen was. Hoewel hij bij het bericht, dat hij door het herstel van de liftboy zijn tijdelijke betrekking moest beëindigen, de tranen in zijn ogen voelde komen, ver mande hij zich. Hij schudde de directeur en de andere heren de hand en wilde met enigszins gebogen hoofd het vertrek verlaten, toen de directeur hem tegenhield. ,,Er staat op de gang een spoedbestelling!" aldus de directeur, in wiens ogen wij twee vrolijke lichtjes menen te bespeuren. ,,De eigenaar is zeer verlangend dit artikel zo spoedig mogelijk in zijn bezit te krijgen. Wil jij mis schien als laatste opdracht het artikel naar dit adres brengen?" Daantje keek op het briefje, dat hem werd aange reikt. Vervolgens keek hij stomverbaasd naar de directeur. Op het briefje stond zfjn naam. Zijn eigen naam en adres Nog groter was zijn verbazing, toen hij op de gang kwam. Daar stond een fiets! Een prachtige glanzende sportfiets met versnellingen, lantaarn, fietspomp; met alles wat een jongen aan zijn fiets wil hebben. En dat is héél wat! ..Is dat is dezeis die fiets voor mij?" sta melde Daantje. Wordt vervolgd Do. 13 Febr.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4