Staan buitengemeenten onder voogdij van Colleges van B. en W. E. Meester: bepalen eolleges wat goed is voor raadsleden? Trio Cees-Rijk-Johnny zorgden voor een vrolijke AVRO-avond „Libelle^ brengt de nieuwe mode Leiden telt 95.227 ingezetenen 66ste jaargang Dinsdag 11 februari 1958 Tweede blad no. 29364 Leiden sprak over inter-gem. commissie Burgemeester jhr. mr. F. H. Van Kinschot: ik betreur deze gang van zaken Het voorstel van de heer B. J. Huurman (Prot.-Chr.) en het daarop door B. en W. van Leiden uitgebrachte preadvies inzake de instelling van een inter-gemeentelijke commissie van advies, ontlokte gister middag in de Leidse raad een uitvoerig debat. Hoewel ook B. en W. van Leiden op principiële gronden afwijzend stonden tegen de instel ling van een dergelijke commissie, leefde onder de diverse raads fracties in Leiden sterk de mening, dat met name de raden van de buitengemeenten onder voogdij van hun resp. colleges van B. en W. zijn geplaatst. Zo oordeelde men het algemeen onjuist, dat de colleges van B. en W. van de buitengemeenten afwijzend stonden tegen een door Leiden genomen initiatief tot het houden van een inter-gemeen telijke bijeenkomst, waarin door prof. Kleyn en ir. Lange gesproken zou worden over de ontwikkeling van de agglomeratie Rijnmond en de Randstad Holland. Betreurde Leidens burgemeester deze gang van zaken, de fractie voorzitter van de P. v. d. A., de heer E. Meester, oordeelde het onjuist, dat de colleges van B. en W. van de buitengemeenten bepalen ,,wat voor de raadsleden goed is". Z.i. is dit een onaanvaardbare situatie. Hij verwachtte dan ook, dat de raadsleden van de buitengemeenten, na kennisname van de discussie in de Leidse raad, hierop zouden reageren. Alsnog tot een oplossing komen! De heer Huurman, die de discussie over de instelling van een inter-gemeen telijke commissie van advies opende, vroeg wanneer hierover het contact met de buitengemeenten was opgenomen. Op welke wijze is deze gedachte aan de diverse Colleges voorgelegd? De heer Huurman, die met het oog op de in de diverse gemeenten levende gedachten tot oplossing van de vele problemen een inter-gemeentelijke commissie voor ogen stond, achtte het gewenst tot een ge- sprekscentrum te komen. Op deze wijze zou het z.i. mogelijk zijn om buiten bestuurlijk niveau om tot een gesprek te komen. In een eventueel te vormen commissie zou namens elke fractie één lid zitting kunnen nemen. Z.i. is het be langrijk hoe men in gemeenschappelijk overleg tot een voor iedere gemeente gunstige regeling kan komen. Laten wij, aldus de heer Huurman, in een prettige sfeer tot een goede oplossing trachten te komen! Aan de hand van een gepu bliceerd verslag in een te Oegstgeest verschijnend weekblad, oordeelde spre ker het onjuist, dat de burgemeester van Oegstgeest niet in het overleg betrokken was. De heer Stolp (Prot. Chr.), die ook op dit verslag afging, oordeelde het even eens niet juist. dat de burgemeester van Oegstgeest niet in het overleg was ge kend, te meer daar de raad van Oegst geest wel voor een dergelijk contact voelt. „SLAG IN DE LUCHT" De heer Meester (P. v. d. A.), die het met het Leidse College van B. en W. eens is, dat een dergelijke commissie „een slag in de lucht is": men heeft geen bestuurlijke bevoegdheid, zou toch wel eens willen weten op welke wijze het Leidse College deze zaak aan de nabuur gemeenten heeft voorgedragen. Een bijeenkomst, waarin prof Kleyn en ir. Lange zullen spreken over de problemen van Rijnmond en de Randstad Holland, achtte hij ook voor de raden van de randgemeenten van groot belang. Met het oog op de aanwezigheid van zijn fractie zag hij deze bijeenkomst (voor de Leidse raad) liever niet op 10 maart uitgeschreven. HOE OVERLEG VERLIEP Burgemeester Van Kinschot, die hier na een uitvoerige uiteenzetting gaf van het verloop van de besprekingen met de buitengemeenten, merkte o.m. op, dat men in september onder zyn leiding in het Leidse Stadhuis was bijeengekomen om te spreken over de in het voorstel-Huurman vervatte suggesties. Aanwezig waren de burge meesters van Voorschoten, Zoeterwou- de. Warmond en Leiderdorp en na mens Oegstgeest wethouder Simon Thomas. Tijdens deze bespreking kwam aan het licht, dat de samen stelling van een dergelijke commissie op dit moment geen zin had. Men zou deze zaak echter nog eens in de diverse Colleges bespreken. Indien, zo werd afgesproken, geen reactie werd ontvangen, beschouwde Leiden deze zaak als voor niet verwezenlijking vat baar. Leiderdorp, Zoeterwoude en Voor schoten reageerden niet, zodat de zaak voor Leiden hier nogal eenvoudig lag: men wenste met het plan niet in zee te gaan. Warmond achtte het voorstel- Huurman wel nuttig, doch wenste dit van één of twee raadsleden te doen uit gaan. Tenslotte Oegstgeest: in deze gemeente was men wel een voorstand ster van samenwericen, doch men kon moeilijk beoordelen of dit voorstel in de praktijk uitvoerbaar was. Het Leidse College van B. en W., dat zich hierna weder op de suggesties van de heer Huurman heeft beraden, kwam, gezien de reacties van de buitengemeen ten, tot de conclusie, dat het voorstel in deze vorm niet was te realiseren. In plaats daarvan voelde men in deze kring meer voor een interlooale voorlichtings bijeenkomst, waarin als sprekers zouden optreden prof. Kleyn en ir. Lange. Een suggestie, waarover de mening van de buitengemeenten werd gevraagd. GEEN WEERKLANK Het Leidse College, aldus de burge meester betreurt het ten zeerste, dat dit initiatief bij de buitengemeenten geen weerklank heeft gevonden. In een vrijwel gelijkluidend schrijven, hebben de diverse Colleges van B. en W. aan Leiden bericht, dat zij een dergelijke bijeenkomst prematuur ach ten. In eerste instantie zagen deze gemeenten hier een taak weggelegd voor de burgemeesters en de Colleges van B. en W. Ondanks deze terughoudendheid, aldus burgemeester Van Kinschot, blijft de Leidse deur nog openstaan. Spreker voor zich heeft echter de indruk, dat men niet will T.a.v. het eigenlijke voorstel-Huurman merkte spreker o.m. op, dat men met de instelling van een dergelijke commissie een gevaarlijk pad betreedt. Bij het op treden van zulk een commissie zouden het wanbegrip en de tegenstellingen nog kunnen toenemen. Een lid. dat in een dergelijke commissie zitting neemt, staat niet meer vrij tegenover de raad. Het zou kunnen gebeuren, dat hij in de raad een ander standpunt in moet nemen dan in de commissie. Hoewel de heer Huurman, in tweede instantie, wel moeilijkheden ziet. is hij er bij de indiening van dit voorstel van uitgegaan om tot een beter contact met de buitengemeenten te komen. Zo had b.v. de behandeling van het structuur plan bij een betere voorlichting op een hoger peil kunnen staan. Spreker hoopt, dat de gemeenteraden van de omliggen de gemeenten als nog belangstelling voor de lezing van prof. Kleyn en ir. Lange zullen tonen. De heer Stolp (Prot. Chr.) wenste te weten of raadsleden van buitengemeen ten, die de lezing gaarne zouden bijwo nen, ook toegang zouden verkrijgen. ONDER VOOGDIJ De heer Meester, die dankbaar is voor dit Leidse initiatief, waarmede Leiden het bewijs levert een goede sfeer in de onderlinge verstandhouding te willen scheppen, vraagt zich af of de Colleges van B. en W. van de omliggende ge meenten hun resp. raden onder voog dij wensen te plaatsen. Z.i. is dit voor deze raden onaanvaardbaar! Spreker verwacht van deze raden, dat zjj na lezing van de Leidse discussie, nog wel op 't standpunt van hun colleges zul len reageren. Tenslotte doet spreker de suggestie aan de hand tot een „samenspel" van de vier fractievoorzitters, waarbij dezen het Leidse initiatief tot het houden van een interlocale bijeenkomst tot het hun ne maken. Iedere fractie zou dan zijn partijgenoten-raadslid kunnen uitnodi gen. De heer De Bree (KVP), die het eveneens vreemd vindt, dat de raden van de diverse gemeenten niet in deze zaak zijn gekend, kan voor het denk beeld van de heer Meester voelen. GEEN TWEEDE UITNODIGING De burgemeester blijft evenwel by zijn standpunt en acht het niet taktisch, dat het Leidse College van B. en W. zich nogmaals met een uitnodiging tot de Colleges van de buitengemeenten wendt, zulks mede met het oog op de afspraak, welke met de Inleiders is ge maakt. De gemeenteraden in hun totaliteit blijven welkom, dit gaat ech ter niet op voor een individueel raads lid. VERKLARING NAMENS VIER FRACTIES Na de theepauze legt de heer Woud stra (Prot. Chr.) mede namens de fractie van de P. v. d. A., de VVD en de KVP een verklaring af, waarin deze gang van zaken wordt betreurd. De fracties spreken evenwel de wens uit, dat alsnog een weg wordt gevonden, welke de mogelijkheid opent om te komen tot een gemeenschappelijke bijeenkomst. Vooraf had de burgemeester nog me degedeeld, dat deze bijeenkomst ge zien de P. v. d. A.-bezwaren nu op 12 of 13 maart wordt gehouden. HET VERKEER OP HET RAPENBURG Burgemeester Van Kinschot, die in deze zitting van repliek diende inzake het al dan niet toelaten van het zware verkeer op het Rapenburg, was het met de heer Drijber eens. dat inderdaad ook het interlocale verkeer van het Rapen burg gebruik maakt. Mede met het oog op de overbelasting van het Noordeinde en de Breestraat, is thans echter nog geen andere oplossing mogelijk. Het aanbrengen van parkeerlijnen zal spre ker nog eens overwegen. Hoewel de bur gemeester de heer Drijber niet kan verbieden zijn handtekening onder een request van Rapenburgbewoners te plaatsen, acht hij het juister, dat een raadslid zich hiervan onthoudt. Z.i. staat een raadslid bij een behandeling in IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want- MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. de raad dan vrijer tegenover de in het geding zijnde materie. De heer Drijber, die hierover nog wel van mening verschilt, is van oordeel, dat het aan iedere burger vrij staat zich met de belangen van zijn stad te bemoeien. Bij een eventuele stemming zal hij zich echter van het uitbrengen van zijn stem onthouden. Hetgeen echter niet nodig was: het pre-advies van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Dit was ook het ge val met alle overige door ons reeds ge publiceerde voorstellen. Slechts bij het voorstel tot een geringe verhoging van de verpleegtarieven van „Endegeest" c.a. vroeg de C.P.N. aantekening tegen te hebben gestemd. Stadsgehoorzaal daverde van de lacli Cees de Lange, Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp, het trio, dat door hun optreden voor radio en televisie een zekere overbekendheid dreigt te krijgen, is gisteravond in Leiden geweest en heeft een goed gevulde Stads gehoorzaal doen daveren van het lachen. Het optreden van deze artiesten voor de microfoon, maar vooral voor de veeleisende televisiecamera's, is niet altijd even gelukkig geweest. Maar in de zaal komen hun grollen en grappen zoveel beter tot hun recht. Daar hebben zij rechtstreeks contact met goedlachs publiek en daar hebben zij de beschikking over de nodige ruimte. Het is geen ragfijne humor, die zij te bieden hebben, het is van een iets gro ver soort, zonder echter banaal te wor den. De paden, die zij betreden, zijn niet altijd even origineel, maar het trio heeft de zaal een uitermate vrolijke avond bezorgd, hetgeen op zichzelf ook een grote verdienste genoemd kan worden. De improvisatie speelt in hun optre den een gróte rol. Hetgeen het duide lijkste bleek na de pauze, toen Rijk de Uiterst draagbaar en toch modieus (Van een speciale medewerkster) Dat er nog steeds veel belangstelling bestaat voor het zelf vervaardigen van kleding, bleek gistermiddag en -avond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal, bij de modeshow, die door het damesweek blad „Libelle" in samenwerking met de N.V. Kon. Stoomweverij te Nijverdal werd gehouden. Vijf mannequins toonden modellen, merendeels vervaardigd uit de mooie Super Roneva stoffen. Van al deze mo dellen waren knippatronen verkrijgbaar. De collectie, die zeer gevarieerd was samengesteld, was uiterst draagbaar en toch modieus. Soms was zij geïnspireerd op de haute couture modellen, doch al tijd aangepast aan de kleding van de Nederlandse vrouw. Naast effen en gebloemde stoffen wa ren er veel streepdessinsvooral in blouses waren er veel streepjes te be wonderen. De mantelkostuums, ook in de geklede modellen, zijn nooit geheel getailleerd. Soms zijn de korte jasjes recht of wordt de taille even aangegeven, zoals wij za gen by een zwart fijn gestreept kos tuum. De japon met los jasje is nog steeds favoriet. Deze werden zowel in wollen natte weefsels voor wandelpakjes als in geklede jacquard geweven hoog- zomerjaponnen, naar voren gebracht. Voor de japonnen waren fleurige des sins gekozen in mooi glanzend katoen, veelal met Oosterse motieven. De che- misier, een model dat geïnspireerd is op de overhemdblouse, kwam in verschil lende variaties naar voren. Zeer apart was dit model in antraciet-wit. De 3A- mouwen zyn vaak voorzien van brede manchetten. Ook het korte ingezette mouwtje, tot zelfs by de avondjaponnen, is zeer modern. De wijde rokken zijn altijd tegengevoerd met vlieseline of voorzien van een petticoat. Heel mooi was een blauwgroene imprimé japon met waaierplooien. Naast de zomerse wyde japonnen, zagen wij verschillende strakke modellen. Meestal zijn de rokken geheel doorgeknoopt. Heel chique was een blauwe japon in dit model, aan beide kanten van de rok gegarneerd met 3 klepjes. De hemdjurk ontbrak ook niet op deze show. Een aardig voorbeeld hiervan was het gestreepte jurkje, waar bij de ceintuur op heuphoogte was aan gebracht, of de japon, die alleen aan de voorkant van een klein ceintuurtje was voorzien. Het jonge meisje was in deze show niet vergeten. Wie zou niet graag voor haar dochter het beeldige badstoffen strandpakje met bijpassend jasje willen maken, of dat snoezige witte blousje met groene overgooier, gegarneerd met zigzag band? Ook de rechte blauwe voorjaarsmantel in een gebreid motief met de moderne afstaande kraag en lange splitten opzij, was bijzonder flat teus. Het corduroy cocktailjurkje, waar van de rok en hals door het aanbrengen van een tegengewerkte bies, zeer origi neel waren, oogstte veel succes. De show werd besloten met een bruidsstoet, waarbij de bruid een ivoorkleurig saty- nen japon droeg. Een moment tijdens het bezoek van Prinses Beatrix aan Emmastad, waar zij geestdriftig door de bevol king werd verwelkomd. LEIDSE ASSURANTIE CLUB VERGADERDE. De Leidse Assurantie Club hield gis teren de maandelijkse bijeenkomst in „Het Gulden Vlies" onder leiding van de voorzitter, de heef J. A Harteloh. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat de secretaris, de heer H. de Koning, wegens diens bevordering tot hoofd inspecteur en overplaatsing naar Zee land, de L.A.C. binnenkort gaat ver laten. Hierna kwam de heer B. de Boer uit Amsterdam aan het woord, om een ver volg te geven op zyn lezing van twee maanden geleden over begrippen en termen, verband houdende met de effec tenbeurs. Op duidelijke wijze ging spre ker op verschillende facetten van zijn onderwerp in. In het bijzonder vroeg hij ook aandacht voor de levensverzeke ringspolis als beleggingsobject. Na de pauze werd een groot aantal vragen gesteld, vooral over het prolon gatie-verbod en over de zgn. waardevaste beleggingen; dit laatste voornamelijk met het oog op bepaalde verzekerings methoden. waarbij deze beleggingen een rol spelen. I Gooyer en het voortreffelijke Cocktail Trio op een bepaald moment even moest pauzeren om te bekomen van het ple- i zier om een allerdwaaste opmerking van I Johnnv Kraaykamp. Uiteraard nam dit I bekende artiestentrio het grootste aan- deel van het programma voor zijn reke ning. Maar daarnaast werden zij op vlotte wijze geassisteerd in de eerste plaats door het Cocktail Trio. bestaande uit Ad v. d. Gein. Carel Alberts en Tonv More en verder door het vrouwelijk deel van het gezelschap Milly Scott. Fran- goise Annabelle en Miep Last. Vooral Milly Scott oogstte een daverend succes met haar imitatie van de wereldberoem de Louis Armstrong, maar ook door de pittige wijze, waarop zij haar andere liedjes vertolkte. Frangoise Annebelle gaf een komische vertolking van een Amsterdamse mannequin, die droomde van wereldsuccessen. Na de pauze kon den twee personen uit de zaal onder lei ding van „quizmaster" Cees de Lange bewijzen, dat zij hun schoolgeld niet be hoefden terug te halen en vóór het ge zelschap onder ovationeel applaus af scheid kwam nemen veroorzaakten het dolle duo Rijk-Johnny stormen van lach en bijval met enkele van him grammofoonplatensuccessen. Alles bij elkaar een bijzonder genoeglijke en vro lijke avond, die werd ingeleid door de chef van de propagandadienst van de AVRO. de heer J. C. van der Kaa, die na een woord van welkom - vooral tot het grote aantal militairen van de Leid se Koksschool en van de Sociaal Medi sche Dienst van de Kon. Marine aan het Noordeinde - het niet kon laten het pu bliek een propagandistisch hart onder de riem te steken. In 1957 kwamen er 334 bij Bevolking op 31 december 1956 Vermeerdering door: m. vr. Totaal a. geboorte 934 883 1817 b. vestiging 1750 1993 3743 m. vr. 46388 48505 Totaal 94893 Mr. dr. H. D. M. Knol alhier en de heer H. W. Jansen te Voorschoten zijn benoemd tot ondervoorzitter, resp. lid van de commissie, welke in 1958 is be last met het afnemen van de examens handelswetenschappen en boekhouden m.o. Vermindering door: a. overlijden b. vertrek 2684 2876 5560 m. vr. Totaal 370 353 723 2159 2344 4503 2529 2697 5226 Verschil tussen vermeerdering en vermindering 155 -f 179 -f 334 Bevolking op 31 december 1957 46543 48684 Aantal voltrokken huwelijken 825 (v. j. 751). Aantal ingaechreven echteeheidingen 54 (v. j. 67). 95227 Toelichting op Ajas van Sophocles Lustrumspel van U.S.A., in gymnasium besproken In de aula van het Leids Gymnasium sprak gisteravond de heer B van Lier over de .Ajas" van Sophocles Deze Griekse tragedie wordt opgevoerd by de viering van het tiende lustrum van de Leidse Gymnasiastenbond Uno Sumus Animo in vertaling en met muziek van de spreker van gisteravond. De heer Van Lier werd ingeleid door mej. dr, A. M. Smit als praese^ van de Vereniging van Vrienden van het Leids Gymnasium. De heer Van Lier wees erop, dat dit niet de eerste opvoering van d<- Aja•^ door gymnasiasten wordt, aangezien de Utrechtse gymnasiasten reed. een uit voering verzorgden en het beroepsto neel het stuk reeds in diverse .-reden heeft gebracht. Hij besprak uitvoerig de inhoud van het stuk en de verschillende op de voorgrond tredende karakters, waarna hU iets dieper inging op de Griekse tragedie in het algemeen, waar in oorspronkelijk de koren een belang rijker rol speelden dan de dialooz Na de pauze besprak de heer Van Lier enkele muzikale motieven met be trekking tot de Ajas. waarvan hij er en kele ten gehore bracht. Mej. Smit dankte de heer Van Lier tot slot voor zijn uiteenzettingen, die in het bijzonder gehouden werden voor de leerlingen der hoogste klasse en hun ouders.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3