Hoessein geeft nog vijf dagen aan de regering lioe minder kans op een aanval" meer Westelijke raketbases, WEERBERICHT Gemeenschappelijk beleid voor NAVO-landen is in de maak Werd Parijs door de militairen voor voldongen feit geplaatst? „Plannen van Rapacki en Kennan speculeren op Itet verlangen naar een vrede tot elke prijs „Hoe JBste jaargang DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 No. 29364 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Hoe meer raketbases er in Europa zijn, hoe kleiner de kans op een Russische overval is, aldus verklaarde de secretaris-generaal van de NAVO, de heel Paul- Henri Spaak gisteravond in Brussel. „Een agressor zal de bases, vanwaar de NAVO kan terugslaan, gelijktijdig moeten vernietigen. Hoe groter in aantal en hoe verder uiteenliggend zij zijn, hoe langer de aanvaller zal weifelen voordat hü zün avontuur onderneemt", aldus de vroegere Belgische minister van Buiten landse Zaken. „Alleen raketten met atoomladingen zullen een afdoend verde digingswapen tegen een vijandelijke luchtmacht zijn". Deze verklaring werd beschouwd als een poging om verscheidene NAVO-landen, waaronder België, heen te brengen over hun aarzeling ten aanzien van de kwestie der raketbases. Voorts verklaarde Spaak zich tegenstander van het plan-Rapacki en van het denkbeeld van Kennan, de Amerikaanse oud-ambassadeur in Moskou. De overeenkomsten, welke in deze plannen zijn voorgesteld, noemde Spaak „daden van lafheid", getuigend van een verlangen naar „vrede tot elke prijs". pens, zonder lanceerbases voor raketten, van waaruit wij de bases van de aan valler moeten kunnen vernietigen. Ook Sovjetriissisclie ambassadeur present Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend over het be zoek en de rede van Spaak het volgende: Toen Spaak gisteren officieel door de Belgische regering werd ontvangen, stonden bij zijn aankomst per trein zijn twee opvolgers: Victor Larock, de minis ter van Buitenlandse Zaken, en de bur gemeester van de Brusselse voorstad St. Gillis hem op te wachten. Het was een grote verrassing, dat de Sovjetrussische ambassadeur Avilov bij de rede van Spaak (in het Paleis der Akademieën) op de eerste rij had plaats genomen, naast de ambassadeur van Luxemburg en de pauselijke nuntius! In zijn twee uur lange uiteenzetting verklaarde de secretaris-generaal van de NAVO, dat hij sedert maanden wanorde en veel pessimisme in de Westerse opinie had moeten constateren. De Westerse diplo matie bevindt zich in een moeilijke positie, daar het Oosten het voordeel heeft een houding te kunnen aannemen, die intern niet heeft af te rekenen met kritiek. Geen negatieve houding Op het gebied van de gemeenschappe lijke politiek, zei Spaak, dat er dit jaar gedurende een vergadering van de NAVO-raad (naar wij vernemen waar schijnlijk te Kopenhagen) een aantal gemeenschappelijke punten van buiten lands beleid zullen worden afgekondigd. Hierdoor bewijzen onze landen, dat zij geen negatieve houding aannemen ten opzichte van de internationale proble men. Ook de voorstellen voor ontwape ning bewijzen, dat de Westerse diplo matie in de jongste maanden niet nega tief is geweest. Tot het terrein van de militaire organisatie overgaand, ver wonderde Spaak er zich over, dat men thans de mening hoort verdedigen, dat een leger niet langer over de meest mo derne wapens behoeft te beschikken. Sommigen verkondigen: organiseer de NAVO-strijdkrachten zonder atoomwa- Advertentie) SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Later toene mende bewolking en plaatselijk enige re gen. Matige tot krachtige, tijdelijk wel licht harde wind tussen zuid en zuidwest Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 FEBRUARI. Zon op: 8.03 uur; onder: 17.47 uur. Maan op: 3.20 uur; onder: 12.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.38 en 22.17 uur. Laagwater te 4.56 en 17.37 uur. (Advertentie) Moderne kernwapens zijn beslist noodzakelijk Spaak reageerde hier als volgt op: er is een onderscheid te maken tussen de defensieve atoomwapens en de telepro- jectielen. vergeldingswapens op verre af stand. Om een stad te verdedigen tegen luchtaanvallen, is het aanwenden van kernprojectielen absoluut noodzakelijk geworden. Gaat men onze steden verde digen met de verouderde luchtdoel artillerie van de tweede wereldoorlog, dan, aldus zei Spaak, is één ding zeker: de kanonnen van 1940 kunnen de mo derne vliegtuigen niet eens meer be schadigen! Gaat men aan onze jonge mannen. die wij tot legerdienst verplich ten, vertellen, dat zij deel uitmaken van een leger, dat bij voorbaat gedoemd is om de slag te verliezen? Een moderne veldartillerie is immers eveneens uitge rust met kernwapens. Over zogenaamde offensieve kernwapens gaf Spaak de verzekering, dat er in de NAVO nog nooit sprake is geweest van aanvalsplan nen. De president van de Verenigde Staten heeft nogmaals bevestigd, dat de regering van zijn democratisch be stuurd'land nooit een aanvalsoorlog zou kunnen ontketenen. Het getuigt dus van wanbegrip, dat de wapens van de NAVO-legers ooit offensief zouden kun nen zijn. Wanneer echter de NAVO- landen worden aangevallen, dan moeten zij zich met de modernste wapens kun nen verdedigen. De aanvaller zal im mers proberen de bases voor mogelijke militaire represailles in de Westerse landen te vernietigen. Veel positievere plannen van Westelijke zijde In het tweede deel van zijn rede be handelde de secretaris-generaal de mo gelijke onderhandelingen tussen Oost en West. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de vredelievende samenleving tus sen het communistische en het zoge naamde kapitalistische regime in het voordeel van de vrije wereld kan wer ken, althans wanneer wij de krachten in het Westen organiseren. Het stopzetten van kernproeven gedu rende een bepaalde tijd een commu nistisch voorstel is psychologisch be langrijk, maar in gevolge dat voorstel zal de produktie van atoombommen of van H-bommen niet worden stopgezet. Het Westen repliceerde hierop met een veel positiever voorstel: namelijk, dat de atoombomproeven voor altijd worden stopgezet, onder de voorwaarde dat dit voorstel wordt gebonden aan besprekin gen over de algemene ontwapening en de gecontroleerde vernietiging van de voorraden atoombommen. Ten aanzien van het plan-Rapacki zeide Spaak, dat er in het Westen veel positievere voor stellen zjjn gedaan. De idee van een ge controleerde neutrale zone in West- Europa werd overigens voor het eerst te Genève gelanceerd door president Eisen hower. Het plan Rapacki begon met zeven regels Spaak ontkende, dat hij het Poolse plan zou hebben verworpen zonder het te hebben bestudeerd. Het plan van een atoomvrije zone was in de rede van de Poolse vertegenwoordiger in de Ver enigde Naties oorspronkelijk een weinig uitgewerkt voorstel, waaraan de Pool in totaal zeven regels tekst had besteed. Het plan verandert gelukkig voortdu rend van inhoud en aspect. In de Ra- packi-zone zouden dus geen atoombom men worden aangewend in een gebied van 800 kilometer aan beide zijden van het ijzeren gordijn. Maar in dat geval zouden de Anglo-Amerikaanse legers West-Duitsland moeten verlaten en zou den de Beneluxlanden het centrum worden van de defensiebases met atoom wapens. Europa zal militair weerloos worden. O Slot op pag. 2 Thans ruim f 625.000 op giro 777 Naar het Nederlandsche Roode Kruis mededeelt hebben de stortingen op giro 777 thans de f. 625.000 ruimschoots over schreden. Nieuw ultimatum gesteld Overste Ahmad Hoessein, militair commandant van Midden-Sumatra, heeft gisteren een ultimatum gericht tot de regering-Djoeanda, waarin hem vijf dagen wordt gegeven om af te treden. Ingeval de regering niet zou aftreden, zou Sumatra niet meer het gezag van de centrale regering van Indonesië erkennen. Radio-Padang maakte bekend, dat dit ultimatum is gesteld tijdens de openbare bijeenkomsten in Padang van gisteren en eergisteren. Volgens Radio-Padang beschuldigde Hoessein de centrale regering van corruptie en ondoeltreffend optreden en zei hij dat president Soekarno en Djoeanda verantwoordelijk waren voor de moeilijkheden en het huidige lijden van het Indonesische volk. Veertien doden bij twee mijnongelukken In een miin te Mericourt bii Lens (Noord-Frankrijk) is hedenochtend een liftkooi neergestort. De elf mijnwerkers die zich erin bevonden, maakten een val van 65 meter en waren op slag dood. In een kolenmijn te Zwartberg in Bel gië heeft zich gisteren op 840 meter diepte een instorting voorgedaan, die aan drie mijnwerkers ((wee Grieken en een Italiaan) het leven heeft gekost. Door de instorting werden vier mannen getroffen, doch een ervan, een 25-jarige Griek, zag kans zich te bevrijden en hulp te halen. Men heeft later de lijken j van de andere drie mijnwerkers kunnen I bergen. Tweede baby in Monaco wordt in maart verwacht Prinses Gracia van Monaco verwacht in het midden vai. maart haar twee f baby, aldus een officiële mededeling van het paleis. Paleisfunctionarissen spraken gisteren tegen dat de prinses een twee- i ling verwacht. „Ik vraag de regering binnen vijf dagen aan president Soekarno haar ontslag in te dienen; als zij dat niet doet zal Sumatra zich van het bestuur van de centrale regering losmaken en Soekarno niet meer als president aan vaarden", zo verklaarde Hoessein, die uiteenzette, dat de bevoegdheden zouden moeten worden toevertrouwd aan dr. Hatta en de Sultan van Djocja, oud minister van Defensie. Na er de nadruk op te hebben gelegd, dat president Soe karno de verantwoordelijkheid zou dra gen voor een weigering van het kabinet- Djoeanda om af te treden, beschuldigde overste Hoessein hem ervan, dat hij de Indonesische Grondwet en de beginselen van de onafhankelijkheidsproclamatie van 1945 had geschonden door de com munisten toe te staan deel te nemen aan de regering. Om de toestand te herstellen zou de president 1. een nieuwe grondwet voor Indonesië moeten vestigen, 2. een nieuwe regering benoemen, 3. een eind maken aan de corruptie en de bureau cratie, 4. het levenspeil van de bevol king verbeteren en 5. de democratische beginselen verwerkelijken en het economisch welzijn van de bevolking waarborgen. Het doel van het aanbieden van het mandaat aan dr. Hatta en de Sultan van Djocja is de natie te redden, zo zei Hoessein. Wij vragen dr. Hatta en Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Minister Algera op de bull- dozer, waarmee hij het dammetje op de Rijksweg 4A ten noorden van i doorbrak en het snelverkeer de weg het verkeersplein bij Voorburg |/n gebruik kon nemen. de Sultan niet te weigeren een kabinet te vormen en vragen hen de natie en het volk te redden. Wjj verzoeken de president zijn macht als president aan te wenden om hen een kabinet te laten samenstellen. „Als aan onze ver zoeken niet wordt voldaan zullen wjj optreden als wp het ogenblik geschikt achten en vanaf dat ogenblik zullen wij onszelf ontslagen achten van onze trouw aan de president", aldus Ahmad Hoessein. Sultan van Docja nog in twijfel Sultan Hamengkoe Boewono heeft gisteravond in Ithaca (New York) ver klaard, dat hjj nog niet kon zeggen of hjj in zou stemmen met het vormen De aankomst van Prinses Beatrix te Montagne, een Curagaos dorpje aan de grens, waarvan zij welkom werd geheten door een jonge in woner. Rechts: gezaghebber Gor- sira. van een nieuwe regering in Indonesië, zoals Je tegenstanders van president Soekarno wensen. „Alles zal afhangen van de vraag wie aan de nieuwe rege ring zullen deelnemen" zo zei bij. De Sultan zal 25 februari uit de V.S. vertrekken en 7 maart in Indonesië terugkeren. Kolonel Simbolon zeide op de verga dering o.a.: .President Soekarno gaf dr. Hatta geen kans om een regering te vor men, en wilde niet dat Hatta met hem in de regering zou samenwerken. In feite is hij in gebreke gebleven, daar zjjn „geleide democratie" in strijd is met de proclamatie van 1945". „Op financieel en economisch gebied is de regering-Djoeanda in gebreke ge bleven. Zij heeft het volk laten lijden. De nationale raad het idee van pre sident Soekarno is in gebreke geble ven. en is verantwoordelijk voor het ge schil over West-Irian. Het idee van geleide democratie is niet geschikt voor ons land. en onder het kabinet-Djoeanda leiden de proble men. waarvoor de natie zich ziet gesteld, steeds verder naar een ramp. Al hun pogingen zijn mislukt, en elke dag op nieuw wordt de kloof tussen de centrale regering en de provinciale besturen weer breder. Wij zullen onze rechten niet aan een bepaalde „kliek" afstaan. Wij zullen onze vrijheid, gebaseerd op de procla matie van 1945, handhaven. Wij zullen ons niet tot hun verkeerde ideeën laten overhalen". Slot op pag. 2 Nieuwe Atlantische crisis gevreesd (Van onze correspondent te Parijs) De Franse regering heeft afgelopen nacht tot half een meer dan drie en een half uur lang tijdens een bijzondere zitting de consequenties onder ogen gezien van het Franse bombardement op het Tunesische grensplaatsje Sakiet-Sidi- Joessef, waar zaterdag ruim 80 doden en meer dan 100 gewonden vielen. Hetzelfde onderwerp zou vandaag in het parlement ter sprake komen, waarbij premier Felix Gaillard hoogstwaarschijnlijk een verklaring zal afleggen, die door de gehele wereld in spanning wordt verbeid. Hoe die verklaring van de minister-president echter ook uit mag vallen, bijna algemeen wordt nu in Parijs wel aangenomen, dat het initiatief van deze raid niet van de Franse regering is uitgegaan, doch van het plaatselijke opperbevel in Algerije. De minister van Nationale Defensie, Chaban-Delmas, heeft zondag de militairen met zijn autoriteit gedekt en hij kon ook moeilijk anders doen, doch in feite werd de regering zo neemt men aan dit keer eens te meer doof ondergeschikte instanties voor een voldongen feit geplaatst. Gebrek aan autoriteit van de Franse regering Men herinnert zich, dat indertijd ook d^ sultan van Marokko bulten mede weten van Parijs door de resident-gene raal werd afgezet en gedeporteerd en ook de aanhouding nadien "an het vlieg tuig waarin de Algerijnse rebellenleider Ben Bella zat, vond eveneens plaats zonder voorafgaand overleg met of toe stemming van de verantwoordelijke mi nisters in Parijs. De initiatiefnemers van al deze ver reikende beslissingen moeten worden gezocht in extremistische, rechtse en in het bijzonder militaire kringen, die er belang bij menen te hebben de tegen stellingen in Noord-Afrika op de spits te drijven. Om het prestige van Frankrijk en nog minder om eventuele onschuldige slachtoffers plegen zij zich veel mint' te bekommeren. In diplomatieke milieus vreest men voor een nieuwe crisis in de Atlantische gemeenschap en Washington toont zich in het bijzonder ongerust over de positie van Bourguiba, die terecht als een kost baar bondgenoot van het Westen be schouwd kan worden in de Arabische wereld. Inderdaad loopt het Tunesische staatshoofd nu onmiddellijk gevaar door de extremisten onder de voet te worden gelopen. En diezelfde ontwikkeling heeft zich onder de Algerijnen nog duidelijker afgetekend. Wanneer men de Franse regering dus vermoedelijk wel "rij kan pleiten van de directe verantwoordelijkheid van het bombardement, dan blijft zij niettemin aansprakelijk voor het gebrek aan auto riteit, dat zij over haar ondergeschikte organen weet uit te oefenen. Een pro bleem trouwens, dat niet a"een in do militaire sector en in verband met de tragedie van Sakiet-Sidi-Joessef wordt gesteld. Tot zover onze Parijse correspondent. Tunesische maatregelen Gisteren heeft de Tunesische regering besloten onmiddellijk vijftien Franse boerengezinnen uit Tunesië te zetten en hun boerderijen tegen schadeloosstelling in beslag te nemen. I De maatregel, die genomen zou zijn om „mogelijke heftige betogingen door Tu- nesiërs te voorkomen", treft alle Franse staatsburgers in het gebied van Sbeitla in midden-Tunesië. Sbeitla ligt onge veer 120 kilometer van het grensdorp Sakiet-Sidi-Joessef. Er wonen in Tunesië nog ongeveer 80 000 Fransen. Twee jaar geleden, voor het land onafhankelijk werd, waren er 180.000 Verder liggen er thans nog ongeveer 15000 Franse mili tairen. 45.000 minder dan twee jaar ge leden. De belangrijkste Franse militaire steunpunten zijn thans de vlootbasis Blzerta en Sfax, Gabes en Foem-Tata- hoewine. Krachtige rede van Paul-Henri Spaak

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1