Leidse raad kwam lieden bijeen Timesiërs staken uit Zweden schakelt langzamerhand van brandewijn over op wijn Onze textielindustrie moet goed voor de dag komen in Oostenrijk Programma van Brits koninklijk bezoek van 25 tot 27 maart a.s. MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 protest tegen Parijs Onder leiding van de burgemeester, Jhr. mr. F. H. van Kinschot, kwam de Leidse raad hedenmiddag bijeen. Na opening der zitting werd aller eerst een groot aantal onderwijsvoor- stellen afgedaan. Eervol ontslag werd verleend aan mej. M. K. Young uit haar betrekking van tijdelijk lerares in de wiskunde aan de Meisjes H.B.S., idem aan de heren P. M. van Sermondt en F. A. Filippo, onderwijzer resp. aan de Ulo-school aan de Pieterskerkstraat en de lagere school aan de Damlaan. Nadat een regeling was getroffen tav. de voor schotten op de exploitatievergoeding g.ln., v.g.l.o., b.l.o. en Ulo voor het jaar 1958, werd een bedrag van f. 1700 be schikbaar gesteld voor de aanschaffing van een dekkleed ter bescherming van de vloeren in gymnastieklokalen met kurk- linoleumvloer. Voor de aanschaf f mg van leermiddelen t.b.v. de Montessori school aan de Roodenburgerstraat werd een krediet van f. 1672 verstrekt, idem van f. 16.500 voor leermiddelen t.b.v. de r.-k. school in het zuid-westelijk stads deel Boshuizerlaan)Tenslotte volgde bij de behandeling van de onderwijs- paragraaf de vaststelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen lichamelijk gebrekkige kinderen en voor leerlingen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden, In verband met het verlenen van een vergoeding bij vrijwillige beschikbaar stelling van woonruimte werd een wijzi ging gebracht in de begroting-1958. In de kosten van restauratie van het pand Rapenburg 49 werd een bijdrage verleend van maximaal f. 784.10. Besloten werd voorts de termijn van ontruiming van onbewoonbaar verklaar de woningen, gelegen in de Cajnp en de Groenesteeg, te verlengen. Aangekocht werden enkele gronden c.a. van tracé Rijksweg 4B en het per ceel Morssingel 1 (het huidige café „De Valk"). Enkele geldleningen werden aange gaan, o.a. voor de woningbouw en even tueel scholenbouw. DE KNIPPERBOLLEN Bü de behandeling van het voorstel de beschermde voetgangersoversteekplaat sen op het Levendaal en de Rijnsburger- weg met een derde knipperbol uit te breiden, achtte de beschermde oversteek plaats bij het Acad. Ziekenhuis over bodig. Sporadisch ziet men er voetgan gers oversteken. Laat men deze knipper- Menselijk proefkonijn voor Amerikaans ruimteschip De 23-jarige Amerikaanse vlieger Do nald Farrell heeft de eerste dag achter zich van de week die hij zal doorbrengen in een klein metalen com partiment. waarin dezelfde omstandig heden heersen als in een ruimtevaart- schip. Farrell heeft zich vrijwillig voor deze proef opgegeven, die door geleer den van de Amerikaanse luchtmacht wordt genomen. Het enige verschil met hetgeen ruimtevaarders in werkelijk heid zullen ondervinden is. dat de jeug dige Farrell niet zal worden blootge steld aan de bijzonder grote druk, die de zwaartekracht bij het lanceren van een ruimteschip uitoefent. Farrell droeg, toen hü zijn metalen verblijfplaats betrad, een pyjauna. De temperatuur in zijn compartiment be draagt 85 graden Fahrenheit, dat is de temperatuur, die, blijkens door de Ame rikaanse kunstmaan „Verkenner" uit gezonden gegevens, ook daarin heerst. Op verscheidene plaatsen van Farrells lidhaam is geleidedraad aangebracht, waardoor zijn liohaamsreacties kunnen worden geregistreerd. In zijn rustperio den zal Farrell naar hoofdlzakelijk uit hoge viooltonen bestaande muziek luis teren. LEIDERDORP LEIDERDORPSE DAMCLUB. In het toernooi om het kampioenschap van Leiderdorp heeft Deegenaars nu alleen de leiding in de hoofdklasse, zij het slechts dank zij het feit dat hij een wedstrijd voor is op J. v. Sand ijk. Deegenaars won zeer gelukkig van S. Tienstra. Het is jammer dat dit kampioen schap niet zo'n erg vlot verloop heeft, door wegblijven zonder bericht van verschillende spelers. In de tweede klasse staat J. Marijt boven aan. Hij is uitgespeeld. A. Spies zal echter wel met hem gelijk komen, daar deze in staat geacht moet worden van A. Diseraad te winnen. Waarna een beslissingswedstrijd noodzakelijk wordt. Hieronder volgen de gedetailleerde uitslagen: De afgebroken partij uit de vorige ronde C. A. DeegenaarsL. Matze 20. H. v. d. VechtA. v. d. Zwan 02. S. Tienstra—C. A. Deegenaars —2, D. HassefrasL. Matze afgebr. WARMOND J.O.-K.V.P. BIJEEN In hotel .De Stad Rome" organiseerde de J.O.-K.V.P. een bijeenkomst Mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse sprak over de Indonesische kwestie. Na dat de voorzitter, de heer J. v. d. Kroft, de aanwezigen welkom had geheten gaf hij het woord aan de inleider van deze avond. Uitvoerig ging mr. de Graaf in op de problemen die de huidige toestand in In donesië hebben geschapen Zo behandelde hij de wil tot zelfbeschikking bij de kolo niale volkeren, de figuur Soekarno en de' rol, die gespeeld is door de wederzijdse regeringen inzake Nieuw Guinea. Na een korte pauze, werden er vanuit de vergadering nog enkele VTagen ge steld, die door mr. de Graaf zeer uitge breid en op voortreffelijke wijze werden beantwoord. Tot slot dankte de voorzitter de spre ker voor zijn interessante inleiding. VASTENAVOND ST.-MATTHIAS De R.-K. Zang-Harmonie- en Toneel vereniging St.-Matthias gaf haar vas tenavond-uitvoering in hotel .De Zon". De eerste helft van de avond werd ver zorgd door de afdeling Harmonie onder leiding van de directeur de heer Alb. Mey. Na de pauze was de afdeling toneel aan de beurt. Voor deze vastenavond had men het blijspel „Rustpillen" van Ben Heuer gekozen. De vice-voorzitler, de heer P. de Vetten, sloot deze avond, waarbij hij van de gelegenheid gebruik maakte een pro pagandistisch woord te spreken voor het uniformfonds. T.T.V. „STEEDS VOORUIT" De uitslagen van de afgelopen week Dames: Steeds Vooruit 2- Heren: Steeds Vooruit -RTC 1 2—8 3—Dolfijn 3 Junioren: Doco6 2Steeds Vooruit 1 10—0. bollen gebruiken voor het Levendaal. De heer Meester was voor handhaving van de oversteekplaats bij het A.Z. Na een toelichting van de burgemees ter: bij het A.Z. concentreert zich de drukte op bepaalde uren, werd het voor stel aangenomen. Ook zullen schakel klokjes worden aangebracht. HET VERKEER OP HET RAPENBURG. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W het Rapenburg niet ge sloten te verklaren voor het zware ver keer. merkte de heer Drijber (VVD) op. dat ook het interlocale verkeer, met name op de vrijdag, veelvuldig van het Rapenburg gebruik maakt. Spreker be grijpt dat het moeilijk is het zware ver keer uitsluitend over Noordeinde en Breestraat te leiden, doch hieruit valt af te leiden, dat een reconstructie van de binnenstad zeer urgent is. Moge er spoedig een reconstructieplan komen. De heer Woudstra (Prot, Chr.) wenste het oordeel van de voorzitter te weten of het juist is, dat een raadslid de heer Drijber behoorde tot de onderte kenaars van het schrijven van de Rapenburgbewoners adresseert aan de raad. De heer Meester (P. v. d. A.) is er niet van overtuigd, dat het zware inter locale verkeer van het Rapenburg ge bruik maakt, hetgeen niet wegneemt, dat in de toekomst een oplossing ge vonden moet worden voor het verkeer in de binnenstad. De heer Van Weizen (C P N.) was van mening, dat men vermoedelijk in de toekomst niet aan demping van het Rapenburg kan ontkomen. (De zitting duurt voort). ZOETERWOUDE Raadsstukken In de op vrijdag 14 februari a.s. te houden raadsvergadering zal o.a. aan de orde worden gesteld een voorstel van Burgemeester en Wethouders om in de toekomst van de te bouwen woningwet woningen 50 7c door B. en W. en 50 door de woningbouwvereniging te laten toewijzen. Tot nu toe was het gebruike lijk 1/3 gedeelte van deze woningen door B. en W. aan woningzoekenden werd toe gewezen. Dit voorstel is geboren u.t een schrijven van de adviescommissie inge volge de woonruimtewet. waarin ge wezen wordt op de omstandigheid, dat onder de geregistreerde woningzoeken den zeer veel urgente gevallen zijn, die dringend oplossing vragen. In verband hiermede achten vier van de vijf leden der Commissie het gewenst, dat B. en W. een groter percentage van de nieuw gebouwde woningwetwoningen voor ver deling ter beschikking krijgt. In het door de raad aanvaarde struc tuurplan voor de Leidse agglomeratie is het gebied, dat begrensd wordt door de gemeente Leidschendam. de Vliet, de Vrouwenweg en de Rijksweg 4a aan gewezen voor recreatie. Teneinde nu te voorkomen, dat in dit gebied wordt ge bouwd in strijd met de bestemming of in strijd met het voor dit gebied te ver vaardigen plan van uitbreiding in on derdelen stellen B. en W. voor een be sluit te nemen ingevolge artikel 36, vierde lid, van de Woningwet, inhou dende dat voor het hiervoor genoemde gebied een partieel plan van uitbreiding in voorbereiding is. Reeds enkele jaren tracht de ge meente te komen tot het aanleggen van een sportterrein aan de Hoge Rijn dijk. Aanvankelijk werd gekampt met moeilijkheden bij de aankoop en later kwam de grote financieringsmoeilijk heid. Thans zijn onderhandelingen ge opend om dit werk te laten uitvoeren als werkverruimingsobject. B. en W. stellen voor hun College te machtigen contact te mogen opnemen met de Diienst) A(anvullende) Civieltech nische) W(erken> te Alkmaar en voor de voorbereidende werkzaamheden een krediet van f500.beschikbaar te stellen. Met het Rijk en de provincie zyn onderhandelingen gaande over een bij drage in de kosten van verlichting van een gedeelte van de nieuwe provinciale1 weg (Europaweg). De opritten aan de Miening en de Vrouwenweg, alsmede het gedeelte van de provinciale weg daar tussen (derhalve ook het viaduct) zullen worden verlicht. Aangezien de onder handelingen terzake nog niet zijn be ëindigd en om te voorkomen, dat straks lang op het materiaal zal moet worden Tunesië worui vandaag geslaakt uit protest tegen de Franse luchtaanval op net Tunesische dorpje bij de Alge rijnse grens. De Europese inwoners van Tunis bleven binnenshuis, omdat zij zich niet wilden blootstellen aan mogelijke protestbetogingen. Overigens patrouil leerden militaire door de straten, ten einde misdragingen van de bevolking te voorkomen. Generaal Raoul Salan de bevelhebber van de Franse troepen in Algerije, heeft nog medegedeeld, dat het gebombar deerde dorp voor negentiende Intact is Uit de luchtfoto's blijkt, dat alleen mi litaire doelen zijn getroffen. Onder deze doelen bevinden zich een mijn, waarom heen gebouwen en wapendepotsuit mededelingen van gevangengenomen verzetsstrijders was gebleken, dat zich op deze mijn een kamp van verzetsstrijders bevond. De Mohammedaanse en de Franse school, het ziekenhuis, het post kantoor en de moskee van het dorpje werden niet getroffen, aldus de gene raal. De reactie in de Franse pers is uit eenlopend. De rechtse bladen noemen het bombardement .wettige verdediging", maar de linkse pers betitelt het als een „smartelijke gebeurtenis". Het onafhan kelijke linkse blad „Combat" schrijft.dat het bombardement misschien onvermij delijk was door voortdurende provocaties van de zijde der Algerijnse opstandelin gen, maar het verschaft „argumenten aan Nasser, de Afrikaans-Aziatische groep en alle IJveraars voor een anti kolonialisme, dat niet zonder huiche larij is". Vadertje Staat steekt een zoete winst van niet minder dan 1700% in de zak (Van onze correspondent uit Stockholm) Als de aanmaak voor een produkt 50 cent kost en voor distributie nog eens 50 cent moet worden gerekend, hoeveel mag dan de verkoopprijs bedragen? Het lijkt haast een som uit een schoolboekje, alleen dan met dat verschil, dat de winst niet is aangegeven. De lezer iou ook te veel schrikken, want het produkt dat hier wordt bedoeld: de alcohol, wordt verkocht voor haast 18 gulden. Een winst dus van 1700 procent! En degene, die deze winst in zijn zak steekt, is Vadertje Staat. Achternaam: Zweden. Partij: socialistisch. Buiten haven van Stockholm onderaardse alcoholtanks Het gaat om de brandewijn, die kant en klaar nauwelijks een gulden per liter kost. Iets meer dan 1 gulden vraagt ech ter al de eveneens monopolistische ver kooporganisatie. En 't overblijvende be drag van f. 15.50 isbelasting. Van een alcohol-omzet van ruim een miljard gulden gaat 900 miljoen naar de staats kas. Wij vertellen dit slechts om de machtigste slijter van heel de wereld aan U voor te stellen: Spritcentralen, Stock holm. In dit bedrijf gaat alles in het groot. Om de transportkosten laag te houden hoopt men speciale wijn-tank- boten in dienst te nemen. Ruim 700.000 Kansen liggen voor het grijpen Representatief optreden op ,Dornbirger' (Van onze correspondent) De Oostenrijkse textielindustrie heeft na de tweede wereldoorlog het accent van haar export van de Oostelijke naar de Westelijke landen moeten verleggen. Daarin is men volledig ge slaagd. Immers, 92 procent van het exportpakket gaat thans naar het Westen, 8 procent naar de Oost- europese landen. Deze reuzenzwaai is mede mogelijk gemaakt door het krachtig aanpakken van een jaarbeurs, de zogenaamde Dornbirger Messe, die dit jaar voor de tiende maal zal wor- gewacht, stellen B. en W. de raad aan de Sted. Fabrieken te Leiden nu reeds een voorlopige opdracht te geven, opdat de benodigde materialen al kunnen worden besteld. RAADSAGENDA De raad van Zoeterwoude komt op vrijdag 14 februari te 19.45 uur ten ge meentehuize bijeen ter behandeling van om. die volgende punten: Aankoop van grond voor woningwetbouw; woonruim teverdeling; aanvragen van een grond en bouwvoorschot voor het bouwen van 17 woningwetwoningen; herstraten van een gedeelte van de Jan van Banning- stiraat; nemen van een besluit krach tens het Wegen-verkeersreglement be treffende het Watertje en de Schenkel straat; subsidie van de Onderwijsver- eniging van de L.T.B. voor leerlingen uit deze gemeente, die de Lagere Land bouwschool alhier bezoeken; subsidie van het Comité Noodoplossing Zwem men; vergoedingen over 1957 en de voorschotten op die vergoedingen over 1958 voor kleuteronderwijs; idem bijzon dere lagere scholen; benoeming van de leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim; verzoek van de RKS V. Meerburg inzake het sportterrein; aan gaan van twee geldleningen bij de N V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; verburen van het woonhui.-, Noordbuurt- se-weg 1; verhuren van een perceeltje tuingrond in de Kruisbuurt; wijziging van de rechtspositieregelingen van het gemeentepersoneel; verstrekken van een voorlopige opdracht aan de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden inzake openbare verlichting van een gedeelte van de provinciale weg nr. 17 alsmede op viaduct Rijksweg 4a. den gehouden. Ook Nederland Is sterk geïnteresseerd bij een verdere ontwik keling van de handelsbetrekkingen tussen beide landen. Niettemin is men in Oostenrijk van mening, dat er nog een belangrijk arbeidsterrein braak ligt. Op een te Den Haag gehouden pers conferentie, welke georganiseerd was door de Oostenrijkse handelsvertegen woordiging in Nederland, heeft de direc teur van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Wenen, de heer H. W. Swennen, medegedeeld, dat het wachten is op een spectaculaire deelneming van de Nederlandse textielindustrie, het liefst met een collectieve inzending, wel ke representatief is voor onze textiel industrie. Hierop is het streven van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Wenen gericht. Zij zou, zo zei de heer Swennen, ertoe kunnen bijdragen om de handel tussen beide landen, die de laat ste jaren reeds een verheugende inten siteit te zien geeft, nog verder te kun nen uitbreiden. Oostenrijk importeerde in de periode januari-september 1957 uit Nederland textielgoederen ter waarde van 89.1 mil joen schilling en voerde voor een waarde van 55.1 miljoen schilling naar Neder- liter gaan dan direct in speciaal ge bouwde „tanks", die waarschijnlijk van emaille zullen zyn, terwijl er inmiddels proeven met plastic worden genomen. De „wijn-tankboot" gaat in Zweden naar een speciale bergruimte, buiten de haven van Stockholm zijn namelijk onderaard se tanks gebouwd, waar 20 miljoen liter brandewijn en 4.5 miljoen liter wijn op geslagen kunnen worden. Intussen heeft de overheid begrepen wat wij al herhaaldelijk hebben opge merkt, dat het nooit zal lukken om een heel land droog te leggen. Zij heeft thans ingezien, dat men moet trachten het volk te bewegen in plaats van bran dewijn gewone wijn te drinken. Op ver schillende manieren is men derhalve bezig de drinkende Zweden een drink- cultuur bij te brengen. Voor het eerst zien wij enkele wijnen ln de étalage van een staat-siyterij. Heel voorzichtig wel iswaar, maar 12 stuks. Maar het is dan toch een begin. Het resultaat bleef niet uit. Iedere maand wordt een grotere wijnomzet gemeld, terwijl de consumptie van brandewijn terug gaat. Intussen wordt er toch nog drie keer meer bran dewijn gedronken dan wijn! Prijs als sterkste wapen Het sterkste wapen in de officiële wijn-propaganda is de prijs. Brandewijn land uit, zodat Nederland in de eerste negen maanden van het jaar 1957 een overschot had van 33.9 miljoen schilling. In het jaar 1956 bedroeg de totale waar de van Nederlandse invoer in Oostenrijk 141.3 miljoen schilling, die van de Oos tenrijkse uitvoer naar Nederland 83.6 miljoen schilling, het Nederlandse over schot op de bilaterale handelsbalans met Oostenrijk derhalve 57.7 miljoen schilling. Nederland is dus voor Oostenrijk een belangrijke afnemer van textielpro- duk. De problemen van de Oostenrijk se textielindustrie lopen in somm'g opzicht parallel met die van de Neder landse. Ook is een rationele produktie slechts mogelijk door de handhaving van het twee-, respectievelijk drie- ploegenstelsel in de spinnerijen en weverijen. De verwezenlijking van een gemeenschappelijke Europese markt en van een vrijhandelszone wordt door de Oostenrijkse textielindustrie toege juicht, doch evenals Nederland hecht het teneinde oneerlijke concurrentie te voorkomen zeer veel waarde aan een nauwkeurig en feilloos functione ren van het systeem van de certifica ten van oorsprong. Bezoeken Amsterdam, Den Haag, Rotterdam Vicaris J. D. Wuyster ingeleid tot werk in hervormde wijkgemeente „Boshnizerwijk" Tijdens de kerkdienst gistermorgen in de aula van de school aan de Boshuizer- kade ls de nieuwe vicaris de heer J. D. Wuyster van de hervormde wijkgemeente „Boshulzerwijk" tot zijn werk ingeleid. De dienst werd geleid door de consulent van deze wijk, ds. J. de Wit. Het is de bedoeling dat de heer Wuyster in de wijk werkzaam ïal zijn, zolang er nog geen eigen predikant is. Zoals bekend is de „Boshulzerwijk" een nieuwe wijkgemeente, vroeger deel uitmakend van de wijk van ds. De Wit. Voor de opbouw van deze nieuwe wijk werd het noodzakelijk geacht iemand te benoemen, die zijn gehele tijd aan het werk aldaar kan wijden. Nu er nog geen eigen predikant is, heeft men een vicaris benoemd. Nadat ds. De Wit had gesproken naar aanleiding van Lucas 10 3842, heette hU de heer Wuyster welkom in de wijk. De wijkgemeente is verheugd dat iemand bereid is het werk te doen, zo lang er geen eigen predikant is. Het is, nodig dat er ook in deze wijk gewerkt wordt, want het mag niet zo zijn, dat de pre dikant straks een verzameling huizen vindt, zonder dat er een gemeente is. Het zal u vreemd zijn, aldus spreker, zo uit de studie in de praktijk over te stappen, maar het is een scholing voor de tijd, dat u zelf in het ambtswerk zult staan. Tot de gemeente zei ds. De Wit, dat men samen met hem moet trachten een gemeente, die leeft, op te bouwen. „1 "Europe Florale" is het in beginsel eens over zijn opneming in de Europese Gemeenschappelijke Markt, zo verklaarde de voorzitter van de Internationale Ver eniging van Bloemkwekers (A.I.P.H.), Debroise, na afloop van de bijeenkomst van het bestuur in het huis van Europa te Straatsburg. Op die bijeenkomst wa ren elf landen vertegenwoordigd, waar bij ook de Beneluxlanden. Een sub commissie kreeg opdracht in de periode tot aan het congres, dat in augustus- september van dit jaar te Brussel zal worden gehouden, de voorwaarden voor de opneming te bestuderen. kost. zoals gezegd. 18 gulden per liter. En dat is dan het meest gewone soort, niet te vergelijken met onze jenever. Het is een produkt. dat is gemaakt uit cellulose! De edele sterke dranken kosten nog veel meer. De whisky bijv. gaat voor 26 gul den over de toonbank. Wijn daarentegen is vrij goedkoop. Een Cóte du Rhóne kost f. 3. 'n Medoc f. 3.75 en een Rijnwijn 6 k 8 gulden. En dan zijn het meestal goede soorten, want als d? Zweedse opkopers komen, kunnen z'1 lage prijzen eisen, omdat zü soms een hele oogst afnemen. Van Frankrijk wordt voor 18 miljoen gulden gekocht. En dat dan, door een enkele commissie. Deze commissie koopf echter nooit ter plaatse. Eerst moeten proeven naar Stockholm worden gestuurd, waar men het geheel chemisch onderzoekt en door andere experts laat proeven. Nederland is geen onbelangrijke expor teur van verschillende dranken. Onze likeuren hebben in Zweden een betere naam dan de jenever. En Nederlands bier is wel gewaardeerd. Bij elkaar wordt door Zweden voor 1.5 miljoen gulden afgenomen, hetgeen slechts onbelangrijk minder is dan de Duitse leveranties (voor 2.25 miljoen). BEURSOVERZICHT Claimhandel Koninklijke gesloten Amsterdam, 10 februari. Het was vandaag de laatste dag van de handel in claims Kon. Olie. Een zeer belangrijk deel van de claims is naar het buitenland verhuisd; in de eerste dagen naar Amerika, later vooral ook naar Parijs. Trouwens ook vandaag was Parijs de grote koper; dit hield mede verband met de toestand in Tunis, die reeds tot gevolg heeft gehad dat de goudprijs in Frankrijk is opgelopen. Aandelen Koninklijke worden kennelijk als een veilige belegging in de huidige onzekere Franse politieke toestand ge acht De notering lag merendeels op f 4.56; die voor de aandelen olie op f 149-50 tot f 149.70. Internationale fondsen waren voorts aangeboden on der invloed van New York, dat erg te leurstelde. Vooral Unilever moest het ontgelden en zakte zelfs 7 punten in tot 340 Maar ook Philips en Aku ontkwa men niet aan een zwakkere houding. KLM daarentegen lag vlak tegen de f 110 aan. Scheepvaart ontmoette zeer weinig belangstelling en verkeert in afwach ting van het jaarverslag KNSM. Indo- nesisohe fondsen waren verlaten en on-1 zeker Men weet nu helemaal niet meer waar men aan toe is, want volgens de Jongste berichten zal er binnenkort in Djakarta met de ontevreden groepen worden gepraat. Dit zou de kans op een tegenregering weer geringer maken. Staatsfondsen waren goed prijshou dend Vrijdag is in de rentespaarbrieven een bedrag omgezet van niet minder dan f.1 065 000 De notering werd van daag vernomen op 1004 4 1004*. De 51* lening Pegem, uitgegeven tezen 99 werd getaxeerd op 101 Ook deze lening is zwaar overtekend. De markt sloot zeer rustig met weinig opmerke lijke veranderingen. WISSELKOERSEN Amsterdam. 10 februari Londen 10.617R—10623a; N. York 3 784—3 794; Montreal 3.854—3 854; Parijs 89 874— 89.97'-: Brussel 7.603*—7 61'*Frank furt 90.16—90.20; ZüriCh 86 46'.—86 51 4 Zürich (vr. fr.) 88 41 '--«8.4614; Stock holm 73 114—73.164; Kopenhagen 54.844—54 094; Oslo 53 05—53 10; Mi laan 60 68',260.73 4Wenen 14.56-14 57. Aan 't programma van het Staatsbezoek van H.M. Koningin Elizabeth II en Z.K.H de Hertog van Edinburgh van 25 tot 27 maart 1958 ontlenen wij: In de ochtend van 25 maart a.s. aan komst met het Britse Koninklijke jacht „Britannia" in IJmuiden. De Britannia" zal naar Amsterdam opstomen en ligplaats kiezen op het IJ tegenover het Centraal Station: H.K.H. Prinses Beatrix zal de Koninklijke gas ten aan boord van de „Britannia" ver welkomen. Vervolgens begroeting door Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de landingssteiger aan de Prins Hen drikkade bij de Sint-Nicolaaskerk te Amsterdam. Rit per calèche langs het Damrak naar het Koninklijk paleis op de Dam, waar de erewacht geïnspecteerd zal wor den. De Koninklijke gasten betreden ver volgens het Paleis en verschijnen daarna op het balkon. Vervolgens kranslegging bij het Nationaal Monu ment. Na het noenmaal begeven de Konink lijke gasten zich per rijtuig naar het Rijksmuseum voor een bezichting van de 17de eeuwse Nederlandse schilder kunst. Per auto wordt van hier gereden naar de N V. Diamantslijperij „Holland". 's Avonds galadiner in het Koninklijk Paleis, waarna een concert in het con certgebouw volgt, aangeboden door het gemeentebetuur van Amsterdam. AALSMEER Woensdag 26 maart zullen H.M. Koningin Elizabeth II en H.M. de Koningin een kort bezoek brengen aan Aalsmeer en zich vervolgens per auto na een korte rit door Scheveningen naar het Paleis Huis ten Bosch begeven. Z.K.H. de Hertog van Edinburgh en Z.K H. de Prins der Nederlanden zullen een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht en daarna eveneens naar Huis ten Bosch gaan. Hier zal H.K.H. Prinses Wilhelmina de Koninklijke gasten een bezoek brengen. Na de lunch volgt een rit naar het I Gemeentemuseum, waar de tentoonstel ling „The age of Shakespeare" bezich tigd zal worden. Na dit bezoek volgt een ontvangst in de Dierentuin, gegeven door de hoofden van de diplomatieke missies der Britse Gemenebestlanden aan de in Nederland wonende onderdanen van het Britse Gemenebest. Alvorens naar Huis ten Bosch terug te keren zullen de Koninklijke gasten een bezoek brengen aan H.K.H. Prinses Wilhelmina in het palels Lange Voor hout. Des avonds zullen de vorsten aanzit ten aan een diner in de Trèveszaal, aangeboden door de regering, gevolgd door een receptie. Daarna zullen de vorsten naar Huls ten Bosch terugkeren. DONDERDAG Des ochtends zullen de vorsten per auto naar Delft gaan voor een bezoek aan het Waterloopkundig Laboratorium. Hierna volgt een bezoek aan Rotter dam, alwaar na een lunch ln het stad huis, aangeboden door het gemeentebe stuur van Rotterdam, het „Bouwcen trum" en de „Missions to seamen" be zocht zullen worden. Van de „Missions to seamen" wordt per rijtuig gereden naar de Parkkade waar de „Britannia" gemeerd ligt. Het officiéle afscheid vindt plaats in aanwezigheid van de ambassadeurs van de landen van het Gemenebest en Nederlandse autoriteiten op de kade voor de „Britannia". De vorsten gaan vervolgens aan boord van de „Britannia", terwijl H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden per auto naar Huis ten Bosch terugkeren. Later ln de avond zullen H.M. Konin gin Elizabeth II en Z.K.H. de Hertog van Edinburgh een afscheidsdiner aan boord van de „Britannia" aanbieden ter ere van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Na het diner zal de ..Britannia" Rot terdam verlaten. „HERDERSHOND" De heer Wuyster zelf sprak ook nog enkele woorden. De vicaris is een nieuwe figuur in de kerk, en nergens vindt men dan ook precies omschre ven wat zijn werk is. Wanneer men een predikant herder en leraar noemt, noem de vicaris dan maar de herders hond. die om de kudde heendraaft om die by elkaar te houden, aldus de heer Wuyster. Laten wij samen trachten ln de con crete situatie van elke dag het licht van het Woord te zien. Wat het werk zal zijn, is nog niet geheel duidelijk, maar zeker zullen huisbezoek, jeugdwerk en bijbelkringen dringen nodig zijn, aldus de heer Wuyster. Aan het einde van de dienst maakten allen kennis met de nieuwe vicaris. VARIA De BB van Acton.'een voorstadje van Londen, heeft enigszins beduusd moeten toegeven, dat een geweldige H-bom-vrije schuilkelder niet be schermt tegen rotjes en stenen Kin deren hadden stenen en vuurwerk geworpen door een ventilator, waar door in het inwendige van de schuilkelder schade werd aangericht. De BB verdediging trachtte haar figuur te redden door te wijzen op het verschil tussen „H-bom gevaar" en „kindergevaar". Het laatste zal men pogen af te wenden door prik keldraad. Een drie-en-twintlg-Jarige man kaap te een dezer dagen vlak voor de neus van de verbaasde beambte een be drag van vijfhonderd marken weg op het hoofdpostkantoor van Bielefeld. Op zijn vlucht naar buiten haastte Prov.- en Gem leningen de man zich zo erg. dat hij klem A'dam 47 (34) 3 914 kwam te zitten in de draaideur van Den Haag 1937 1 3 81 het poetkantoor. De politie kwam I Leiden 1947 89'4 hem toen bevrijden. 1 R'dam "37 I-UI 34 904 Beurs an Amsterdam Maandag 10 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 874 874 Grootboek obl. 34 80 L Ned. '47 34 (3) 854 854 904 B 904 Ned '53 (34) 874 874 B 874 874 834 83 834 84'* Ned. '55 I 34 84 844 Ned. '55 II 34 844 85 iV Ned. '37 3 834 83 Ned. W.B. lening 6% 1064 1064 Dollarlng '47 3 904 904 Investeringscert. 3 90A 904 Ned. 62-64 3 89U 894 Cert NWS 61 L Indië '37 A 3 864 864 Grootboek '46 3 86 llndustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 24 A'dam '56 I 24 A'dam '56 II 24 Eindhoven '54 24 Enschede '54 24 Den Haag '52 I 2% Idem n 24 923i R'dam '52 I 24 Idem II 24 Utrecht '52 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Amst. Bank 2104 210 H.B.U. eert1894 1904 Rott. Bank 1724 172 Twentsche Bank 160 1604 Clt. Handl. en Ind. B 244 23-4 Nat. Handelsbank 734 73H Ned. Handelmij 149 149 444 444 Deli Mij .en (Ver.) 614 614 87 874 284 30 434 434 Vorstenlanden 10 104 AK.U 1604 1584 Berkel's Patent (v) 191 192 Calvé Delft cert. 300 295 Kon. Pap. v. Gelder 185 184 Hoogovens cert 275 273 Müller en Co. N.B 3054 300 Ned Kabelfabr 2264 228 Philips 2494 2474 Philips pref 1474 1484 347 3394 Wilton Feyenoord 210 209 195 195 Dordtse Olie gew. 112 607 Kon Petr (f. 20. 152 150 idem (50 f 20.— 151 85 149.70 Holl. Amer lijn 144=4 1454 Java China Paket 1144 114 KLM 108.90 109.90 Ned Stoomv Mij 1394 139 Kon Paket Mij 105 1044 Stoomvaart Mij Ned 1334 133 Nievelt Goudr eert 1514 1504 v. Ommeren eert 2014 201 Kon Rott Lloyd 1204 1194 Ned Scheepv Unie 1144 111 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES 98 854 854 844 844 934 934 794 794 784 L 794 944 924 91 884 874 93 94 894 904 Borneo Sum. H Mij Ned G. en Sp fabr Kon Ned. Grofsm Internatio Rott. Droogdok Mij Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. :en 223 L 223 L 34 7 8 354 B 167 L 166 904 904 544 56 485 479 L 74 74 534 54 Mij. Spoorwegen Dell Spoorweg Amerik. fondsen Canadian Pacific R Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States 8teel 254 754 44 40 504 354 83 424 62 27 574 254 734 43i'« 394 494 344 274 564 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving 904 Aandelen VK 7/2 Edelmet Kon AA 49 Pref w.a idem 57GB Electrolas B 284 284 Holl Constructie 305 B 310 B Ing our v Bouwnyv ih Int Kunststofl ind 294 294 Leidsche Wolsplnn 154 154 Slkkens Lakfab '53 374 374 Ver Touwfabrteken 150 Wernink's Betonm. 68 684 Van Wijk Textiel 68 L 66 L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9