Het gevreesde mijngas werd binnen vijf jaar door staatsmijnen getemd Massabijeenkomst te Paclang riep nog geen tegenregering uit De huismoeders in Nijmegen en in Zeeland profiteren er al van „Het was fantastisch" zeiden Coekie en Corrie op Schiphol Beroep leiding over te dragen aan Hatta en Djokja's Sultan De Westduitseregering weigert opknappen „Pasteur" te betalen Kort en zakelijk antwoord van Macmillan aan Boelganin MAANDAG 10 FEBRUARI 195S Van geniepige vijand tot goede vriend (Van onze correspondent) De geniepige vijand van de mijnwerker: het mijngas, is door de Staatsmijnen getemd. Zolang er kolen gedolven worden, zo lang heeft het mijngas geprobeerd zijn menselijke prooi in het duister van de aarde te bespringen. Een recent voorbeeld daarvan is de mijnramp in Marcinelle. Toen er eenmaal ondergronds brand was ontstaan, kwam mijngas tot explosie en joeg dit vernietigende steekvlammen door de steengangen en de pijlers, waardoor honderden mijnwerkers een tragisch einde vonden. T-* en in 1955 werd door die installaties van keil groot gevaar de mijnen Emma en Hendrik al 15 mil joen kubieke meter mijngas geprodu ceerd, waarvan toen de helft voor aller lei stookdoeleinden in het machtige v. j. staatsmijnbedrijf kon worden gebruikt. groot gevaar Het grote gevaar van mijngas is vooral, dat het, wanneer het in een bepaalde buitengewoon explosief wordt. Als honderd liter lucht ongeveer vijf tot vijftien liter mijngas voorkomt, kan door een achteloos aangestoken lucifer al een explosie ontstaan met ramp zalige gevolgen. Het geniepige van mijngas is bovendien, dat men het niet kan ruiken. Ook kan men het niet proeven. Men kan het alleen maar aan tonen met behulp van de zg. Davis- veiligheidslamp. Bij aanwezigheid van mijngas aan het koolfront vormt zich namelijk boven het vlammetje van deze lamp een licht blauwe kegel, „de zg. mijngasvlam, welke langer wordt naarmate zich aan het koolfront meer mijngas bevindt. Met die lamp wordt in onze mijnen ondergronds regelmatig gecontroleerd op alle onder grondse werkpunten en met name in onze vetkoolmijnen (bijvoorbeeld de staats mijnen Emma en Hendrik», omdat daar het mijngas, ontstaan bij de inkoling van de voorhistorische oerwouden, het meest voorhanden is. Doordat de koollagen met verschil lende aard- en gesteentelagen zijn be dekt. kan het gas niet ontwijken Pas wanneer de koollagen in ontginning worden genomen, krijgt het zijn kans om te ontsnappen en slachtoffers te maken. Hoe dieper hoe meer Nu is een merkwaardigheid, dat de koollagen meer mijngas bevatten naar mate ze dieper zijn. En Juist voor de staatsmijnen, die bij de aanleg van de vierde schacht van de mijn Hendrik in Brunssum al de duizend meter diepte ge passeerd zijn, werd dat een groot pro bleem. Door het toevoeren van verse lucht via de z.g. intrekkende schachten is uiteraard al heel lang, en met succes, gepoogd het in de ondergrondse werken altijd voorhanden zijnde mijngas te ver dunnen. Volgens het mijnreglement moet het werk ondergonds namelijk worden stopgelegd als zich daar een te hoog percentage aan gas in de lucht bevindt (te weten één procent!. De lucht moet dan eerst worden gezuiverd en het ge vaar bezworen worden, vooraleer de werkzaamheden opnieuw ter hand mogen worden genomen. Om in de staatsmijnen Emma en Hen drik het mijngaspercentage beneden de 1 procent te houden, waren steeds mach tige ventilatoren in werking om verse lucht aan te voeren. Maar aangezien men hier op steeds grotere diepte gaat exploiteren, stond men voor de vraag nieuwe en kostbare ventilatoren te bou wen of een andere methode te vinden om het mijngas onschadelijk te maken en dan liefst zó, dat het mijngas tevens dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan de gas-economie van het bedrijf. Getemd zou het mijngas immers uitste kende diensten kunnen bewijzen als ver warmingsbron! Proefnemingen In 1952 begonnen de staatsmijnen met hun eerste proefnemingen op staatsmijn Emma te Heerlen. Volgens een bepaald procédé werd via een buizenstelsel het mijngas uit de in exploitatie genomen koollagen weggezogen naar „boven", waar het, na een verdunning met lucht, in de buitenlucht werd „afgeblazen". Honderd duizenden kubieke meters kostbaar mijn gas verdwenen echter aldus letterlijk in het niet. Dat poogde men te ondervan gen en begin 1953 was men zover, dat op staatsmijn Hendrik een deel van het gas bovengronds werd opgevangen en als stookgas kon worden aangewend in een contmu-werkende railoven, welke altijd met het kostbare kooks-ovengas was ge stookt. Nadien werden de afzuiginstalla ties op beide mijnen beduidend vergroot zonder meer de buitenlucht in, wat zeer te betreuren was, omdat de stookwaarde van het mijngas van ongeveer dezelfde grootte is als het zg. stadsgas, waarop onze huisvrouwen koken Mijngasleiding Daarna werd tussen de staatsmijn Emma en de cokesfabriek van staats mijn Maurits in Geleen, dwars door het Zuidlimburgse land, evenwel een mijn- gasleiding gelegd, waardoor in de loop van 1957 het mijngas ook in de batterijen van de cokesfabriek Maurits kon wor den verstookt. En daarmede was ook de andere helft van het mijngas gered 1 Niet zonder trots kon de directeur-voor zitter der Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers, tijdens zijn jongste nieuw jaarsrede meedelen, dat het nu gelukt is het uit de mijnen Emma en Hendrik weggezogen mijngas volledig dienstbaar te maken aan de gashuishouding der Staatsmijnen. Dit succes in binnen de vijf jaar be reikt. Kostbare voorzieningen aan de ventilatoren van de beide mijnen waren nu voorkomen, terwijl de ondergrondse exploitatie toch rustig voortgang kon vinden naar steeds grotere diepte. Het cokesovengas, dat eerst verstookt werd in de batterijen van de cokesfa briek Maurits kon vervolgens boven dien door mijngas worden vervangen en dat cokesovengas kwam nu ter be schikking van de openbare gasvoorzie- ning der Staatsmijnen, welke thans reeds honderd Limburgse en Bra bantse gemeenten en tientallen grote en kleine fabrieken in Limburg en Noord-Brabant omvat. Ook Nijmegen en Tholen in Zeeland zijn bij deze gas- voorziening betrokken. Door gedegen vakmanschap en een verantwoorde economie is men er zo in geslaagd de gevreesde vijand van de mijnwerker te maken tot een willige slaaf, die geen kwaad meer doet, maar alleen maar goed. Honderden meters onder het maaiveld, in het spaarzaam verlich te ondergrondse bedrijf van de ..Emma' en de ..Hendrik'' wordt het mijngas aldus ..opgezogen" waar de gevreesde vijand van de mijnwerker een dienaar van de gas huishouding der Staatsmijnen wordt. Links wordt het gas uit de kool door buisleidingen met behulp van I laag gezogen, rechts gaat het de lei- zuigpompen naar boven gebracht, ding in naar boven. Einde van Australische zivemreis Kon. onderscheiding voor A. Zaalberg Vandaag n er denkt de heer A. Zaalberg het feit. dat hij voor een halve eeuw in dienst trad bij de firma gebr. Hogen- doorn aan de Botermarkt, welk bedrijf in 1917 overging in handen van de heer S. Bulthuis en thans al weer enkele ja ren door zijn zoon wordt voortgezet. Alvorens 'in ..Het Gulden Vlies" een huldiging in intieme kring plaats vond. "werd de jubilaris en diens echtgenote door de burgemeester in het Stadhuis ontvangen. Tijdens deze ontvangst deelde de bur gemeester, die zeer veel waardering had voor de trouwe en langdurige plichtsver vulling van de heer Zaalberg mede, dat het H M. de Koningin had behaagd hem de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Na deze bijeenkomst verplaatste de feestvreugde zich naar ,.Het Gulden Vlies", waar als eerste spreker de oud firmant. de heer S. Bulthuis, het woord voerde. Spreker, die zeer veel lof had voor de grote vakkennis van de jubilaris en diens correcte en bescheiden optre den. haalde enkele herinneringen uit deze halve eeuw op. De heer Bulthuis wees er daarbij o.m. op. dat de heer Zaalberg bij de firma niet alleen zijn werkkring, doch ook zijn echtgenote had gevonden. De heer P. Bulthuis, de tegenwoordige firmant, had eveneens veel waardering voor de trouw en ijver van de jubilaris, wiens interesse voor het werk voort sproot uit de liefde voor zijn vak. Een enveloppe met inhoud en een tapijt on derstreepten deze woorden van dank en waardering. In gelijke geest sprak ten slotte de heer W. Willems als vertegen woordiger van het personeel. Een ge schenk werd aangeboden. Ook tal van zakenrelaties toonden deze ochtend be langstelling voor dit gouden jubileum. ploeg, die deze zomer ook in Nederland zal uitkomen, is hun niet bekend. „Na de Australische kampioenschap pen, die half februari gehouden worden, zal een ploeg geselecteerd worden, die een speciale training in Queensland zal ondergaan. En pas vlak voor de Empire reactie van het drietal, dat duizenden I Games zal de definitieve ploeg samen- kilometers in Australië heeft afgelegd gesteld worden" om zestien maal op wedstrijden uit te De zwemsters hebben op de terugreis komen. „De Australiërs waren zeer donderdag j.l. in Singapore nog een enthousiast over het zwemmen van demonstratie gegeven. Daarna zyn zij De zwemsters Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel zün zondagavond met hun leidster, mevr. A. Vlothui zenFoursoff, na een zes weken du rende reis naar Australië op Schiphol teruggekeerd. „Het was fantastisch" was de eerste FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: ZandbergenVan der Vlugt, dr. Arnhem; Slotemaker—Diesfeldt, zn, Vorden; FeldbruggeWildschut, dr, Haarlem; Crommelin—Crena de Iongh, dr, Rotterdam; Verhoeven—Willems, dr, Rotterdam; Roëll—De Graaf, dr, Al bias- serdam; Van Gelder—Van Opijnen dr. Ede; Botzen—Vreeling, dr, Kenia; Dal- meijerBos, dr, Sumatra. Getrouwd: Dr. R. K. W. Kuipers en H. C. Stehouwer, Den Haag; F. H. Pino Jr en A van de Poll. Den Haag; ir. H. Bos en ir. M. Schenk, Zwolle; C. P. de Keyzer en E. E. van Tol. Haarlem. Overleden: J. Nyzink, m. 57 jr. Haar lem; Ch. J. HartogBolleurs, vr.. 52 Jr. Amsterdam; D. AJ. van der Burgt-- Wie6el, vr. 86 Jr, Haarlem; W. Selhnk, vr. 27 jr. Winterswijk; G. 8. van der Velde, m. 69 jr, Haarlem; A. N. H. Omloo, m. 57 jr, Amsterdam; W. J. Bosma, m. 60 jr, Leeuwarden; W. de Koning—Hawley, vr. 97 Jr. Rijsoord; G. D. Noordijk, m. 73 jr, Rotterdam; J. W. FockCroockewit, vr. 84 Jr, Baam; M. H. Raemaekers, vr. 52 Jr, Den Haag; ir. D. Valrftar sr, m. 68 jr, Hillegersberg J. van Andel, m. 73 jr, Den Haag; C. J. A. Vrijssen, m. 80 Jr, Rotterdam; E. E. van der GrijpSchmidt, vr. 72 Jr, Den Haag; F. Kiefer, m., Den Haag. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodoras A. M an. van L. Tuljthoff en C. C. van Seggelen. Getrouwd: C. G. J. Ellëna, >4 Jr. en A. A. A. van Nobel en, 24 Jr. De jaarlijkse prijs voor de beel dende kunst van de Stichting Kun stenaarsverzet 1942-1945, die jaar op het gebied van de tekenkunst, is zaterdag uitgereikt aan de schilder H. Af. van der Spoel tijdens een bij eenkomst in de aula van het Stede lijk Museum te Amsterdam. - bur gemeester mr. G. van Hall van Am sterdam (midden) bekijkt de pen ning, welke de heer Van der Spoel (links) in ontvangst nam. Rechts de echtgenote van de Amsterdamse burgemeester. Nazir„Soekarno niet zo goed als vroeger" De militaire commandant in Midden-Sumatra, overste Simbolon heeft zaterdag in de volksbUeenkomst in de bioscoop Capitol te Padang, die uur duurde en waarop nog geen tegenregering werd uitgeroepen, een beroep gedaan op president Soekarno en op premier Djoeanda, de regering van Indonesië in handen te leggen van de voormalige vice-president dr. Moh. Hatta en van de Sultan van Djokja karta. Hü zeide in een toespraak tot de verzamelde menigte, dat de huidige regering een volledige mislukking Is. „Het is niet slechts ons recht, aan de centrale regering te verzoeken, haar mandaat terug te geven, doch het zou ook onverantwoord ztyn als wfj dit niet vroegen", aldus Simbolon. De vergadering nam een motie aan, waarin overste Hoessein wordt gemachtigd, aan Soekarno en Djoeanda brieven te overhandigen waarin het onmiddellijke aftreden van het kabinet wordt verzocht. In de brief aan Djoeanda wordt gezegd, dat de oppositie tegen de regering niet is gericht tegen hem persoonlijk „omdat de huidige regeringscoalitie een denkbeeld is van president Soekarno en gü der halve niet In staat bent geweest een regerfngspolitlek te voeren die afweek van Soekarno's conceptie". onze meisjes", aldus mevr. Vlothuizen, die overigens van mening was, dat de tijd om te acclimatiseren te kort was geweest om tot bijzondere prestaties te komen. Ook Cockie en Corrie zelf zeg gen, dat hun tijden nogal zijn tegen gevallen, maar een oorzaak daarvoor weten ze niet. Ook zijn ztf er niet achter Kunnen komen waarom zij de Australische top- zwemsters zo weinig hebben kunnen ontmoeten: Dawn Fraser slechts één keer en Lorraine Crapp maar twee maal. En toch waren alle wedstrijden zo goed bezocht door het publiek, dat de organisatoren van deze ongetwijfeld kostbare trip er „dik uitgesprongen zijn". Mevr. Vlothuizen verklaart dit door de bijzondere grote publiciteit, die aan de Nederlandse meisjes is gegeven: inter views voor de televisie, ontvangsten en dergelijke. Bij hun eerste optreden in het Olym pische zwemstadion in Melbourne bij voorbeeld waren er niet minder dan 6.000 toeschouwers. „Zelfs de persplaat sen waren aan liefhebbers verkocht" Het drietal was het er over eens. dat de ploeg eigenlijk te klein was geweest. „Er werd te veel verwacht van deze twee meisjes, waardoor zij voortdurend onder een te grote druk leefden". Over de ontvangst door de Nederland se emigranten raken zij niet uitgepraat. Maandenlang hebben de Nederlanders feesten voorbereid en soms was dat wel wat te zwaar. „Maar we konden al die vriendelijke mensen toch niet teleurstel len". De Nederlandse meisjes zijn in het verre werelddeel overladen met geschen ken: prachtige reisdekens, opalen broches, koalabeertjes, boeken en misschien met het oog op de toekomstige uitzet botervloten Ook op hen heeft de jonge Ilse Kon- rads een overweldigende indruk ge maakt. Maar of het jonge wereldrecord- houdstertje deel zal uitmaken van de niet direct teruggevlogen, maar hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om een dagje in Bangkok rond te kijken. Volgens radio-Padang valt op het Kabinet-DJoeanda de blaam voor het I mislukken van de politiek in de kwestie Ned. Nieuw-Guinea. Verder wordt ge- j zegd, dat in de ogen van het buitenland, het prestige van Indonesië is gedaald. Op de regering wordt een beroep gedaan om het verbod van ruilhandel met het buitenland In te trekken, aangezien dit verbod het volk doet lijden. Een der op de bijeenkomst aangeno men resoluties houdt het verzoek aan president Soekarno in, om zijn ambtseed gestand te doen, met name, dat hij als constitutioneel president, de beginselen van de Grondwet in acht zal nemen. Simbolon zeide o.a. nog: Djoeanda heeft plotseling de strijd voor Nieuw- Guinea in een acuut stadium gebracht. Nieuw-Guinea behoort inderdaad tot Indonesië en staat thans onder vreemd bestuur. Maar de methoden in deze strijd en zijn tactiek waren niet de juiste. Het gevolg ervan is geweest, dat de verbindingen tussen de eilanden zijn verbroken. Men heeft de Nederlanders hun schepen afgenomen, maar die wor den niet gebruikt. De schepen van de KPM liggen in de havens en de produk- ten van 200 Sumatraanse thee- en rub berondernemingen wachten op uitvoer. Dat wordt dan politiek genoemd en be weerd wordt, dat Indonesië steeds ster ker wordt. Maar het volk moet de buikriem aanhalen. Overste Djambek, voormalig wnd. chef staf van 't leger zeide: „Wfl strijden om de Republiek te redden". In Oost- Timor eten de mensen muizen op, op Borneo is geen rijst. Te Djakarta wordt dit ontkend, maar als men daar eerlijk was, zou men naar die streken iemand sturen om zich ter plaatse te overtuigen aldus overste Djambek. Op de massa-bijeenkomst verklaarden de leiders nog, dat, als het waar is, dat de centrale regering van plan is mili taire acties tegen hen te voeren, „zij bereid zijn hen te ontmoeten". De massa-bijeenkomst werd zaterdag door de weersomstandigheden onder broken en gisteren voortgezet. De leden van het gevolg van president Soekarno hebben de berichten over de bijeenkomst in Padang nauwkeurig bestudeerd. Hun algemene conclusie was: ,,Niet zo oorlogszuchtig als we verwacht hadden". Minister Nazir verklaart: De Indonesische minister van Scheep vaart, Nazir, heeft gisteren verklaard, dat de Indonesische regering onmoge lijk kan aftreden. Hij zei, dat de berichten inzake pogin gen om een nieuwe regering in te stel len „kwaadaardig" waren, alsmede: „alles gaat goed in Indonesië". Hij deelde mede, dat hy In Tokio persoon lek contact met president Soekarno had gehad, die „bezorgd maar opti mistisch" inzake de toestand in Indo nesië is. Hü voegde eraan toe: „De president maakt het heel goed, maar niet zoals vroeger". Bij zijn terugkeer in Djakarta deelde minister Nazir gisteravond mede, dat Indonesië geen schepen van Japan zou huren, „omdat dit land niet het type schepen heeft dat wij wensen". „Ofschoon de Japanezen er op aan drongen. dat weer pogingen voor hek huren van schepen zullen worden ge daan, heb ik besloten, dat alle pogingen daartoe worden beëindigd", zo zei hij. Minister Nazir deelde nog mede, dat 11 schepen met een tonnage van 47.000 ton waren gehuurd in verscheidene lan den buiten Indonesië. In totaal zijn 75.000 ton nodig. Diplomatieke functie voor Gintings Luitenant-kolonel Djamin Gintings, commandant van de eerste legerdivisie op Sumatra, is de functie van militair attaché in Tokio aangeboden, zo is door leden van president Soekarno's gevolg verklaard. Gintings, die zaterdag met Soekarno in Kyoto is aangekomen, is volgens vrienden van hem niet van plan de functie te aanvaarden. Als de presi dent er op staat, zou hjj aan zijn vrienden hebben gezegd, zal hjj het gevolg van de president verlaten en op eigen gelegenheid naar Sumatra te rugkeren. Soekarno is nu van plan morgen per vliegtuig uit Tokio te vertrekken. De president wordt in Kyoto scherp be waakt. De geheime lijfwacht is van 10 tot 18 man vergroot. Twee Japanse rechercheurs staan voor zijn hotel op wacht. ONDERHOUD NASOETION— HATTA. Majoor Harsono, de woordvoerder van de chef-staf, generaal-majoor Nasoetion heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de chef-staf woensdag j.l. een onderhoud heeft gehad met oud-vice-presidenk Hatta, ter bespreking van de berichten over z.g. pogingen tot vorming van een Staat Sumatra of een nieuwe centrale regering. De woordvoerder wilde over dik gesprek geen bijzonderheden mededelen. Hij zeide. dat Nasoetion en Hatta voor taan regelmatig bijeen zullen komen om van gedachten te wisselen over de stand van zaken in het algemeen en veilig heidskwesties in het bijzonder. Opwinding in scheepvaartkringen Dit is einde Duitse passagierscheepvaart Van onze correspondent in West-Duitsland) In Westduitse scheepvaartkringen heerst grote opwinding. Het honds- ministerie van Financiën in Bonn weigert geld ter beschikking te stel len om het grote passagiersschip ..Pasteur", dat de Nord-Deutsche Lloyd pas in Frankrijk heelt ge kocht, te laten verbouwen. De Nord- Deutsche Lloyd was van plan ge weest dit 30.000 ton grote schip de nieuwe naam „Bremen" te geven en het opnieuw in de grote vaart te brengen. Het ministerie van Financiën wees erop, dat het nooit geldelijke hulp voor het aankopen of het verbouwen van de „Pasteur" had beloofd. Ook voor andere schepen, die in het buitenland waren gekocht, zou het geen geld kunnen geven. De directeur van de Nord-Deutsche Lloyd, Bertram, verklaarde In Bremen, dat dit feitelyk het einde van de grote Duitse passagiersscheepvaart te beteke nen had en dat men de „Pasteur", in dien Bonn geen ander standpunt ging innemen, weer aan het buitenland zou moeten verkopen. In andere landen, zo zei Bertram, werd 40 procent van de gelden, die voor het aankopen en het verbouwen van grote zeeschepen nodig waren, van staatswege verstrekt. Dat zou in het geval van de „Pasteur" 38 mil joen mark hebben moeten zijn. Bertram verwonderde er zich vooral over, dat de regering in Bonn Juist nu weigert finan ciële hulp te verlenen ln een tijd, dat men weer graag met Duitse passagiers- boten vaart. Ook in Hamburg is men teleurgesteld en verontwaardigd over de houding van Bonn: „Wanneer het bondsministerie ons niet dezelfde hulp kan bieden, die men in het buitenland zijn rederijen geeft, dan zal het bouwen van eigen Duitse passagiersschepen he lemaal niet meer mogelijk zijn, verklaar den leidende figuren van de Hapag. De Hapag zou er tenminste niet toe kunnen overgaan. Een schip ter grootte van de „Pasteur" zou tegenwoordig tussen de 160 en de 180 miljoen mark moeten kosten. Vrees afgenomen, dat mislukt topoverleg erger zou zijn dan de kwaal Conferentie zou begin-, geen eindpunt zijn (Van onze Londense correspondent) Macmillans antwoord aan Boelganin wordt algemeen geprezen om zijn kort heid en zakelijkheid. De grote verdienste van'de brief is. dat de Britse premier zich niet tot verdere polemiek met de Russen heeft laten verleiden. De Engel se regering voelt niets voor een voort zetting van een schriftelijke propagan- da-cursus. Vandaar dat Macmillan zich uitsluitend bezighoudt met de prakti sche voorbereiding voor een topconfe rentie. daarbij doelbewust verschillende wegen aangevend, welke naar de top kunnen leiden. Engeland is het eens met de Ver. Staten, dat de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken de eerste stap zou moeten zijn. doch wan neer de Russen hiertegen onoverkome lijke bezwaren hebben, dan is er nog al tijd de in diskredietgeraakte, maar in dit geval hoogst nuttige omweg van de gewone diplomatie. In elk geval zal er een zekere mate van overeenstemming moeten heersen voor de conferentie kan beginnen. De Britse regering legt de na druk op soepelheid. Om tegemoet te ko men aan de Russische bezwaren tegen een conferentie van vier, waarbij de Sovjet-Unie tegenover het Westen in de minderheid zou zijn, schijnt Engeland eventueel bereid te zijn om Polen en Tsjecho-Slowakije 'twee tot het War- schau-pact behorende mogendheden) aan het gesprek te doen deelnemen. Hoewel Macmillans brief weinig aan leiding geeft tot grote verwachtingen, leeft in Londen de overtuiging, dat een topbespreking onvermijdelijk is. wegens de ernst van de hangende vraagstukken en de druk van de openbare mening in het Westen en vooral in de buiten de blokken staande landen. Ook schijnt de' vrees in regeringskringen te zijn afgeno men. dat een mislukte topconferentie erger is dan de kwaal. Men gaat na melijk een dergelijk gesprek hoe langer hoe meer zien als een beginpunt om ontspanning te bereiken en niet als een eindpunt, waar alles meteen in het rei ne zou moeten worden gebracht. WIELRENNEN Swift. De vierde rit van de cycle- cross-competitie gaf als uitslag: A- en B-klasse 15 ronden in 41 min. 10 sec.: 1. J. v. Wetten, 2. A. v. Wetten, 3s C. Plasmeijer, 4. L. Sikking, 5. A. v. d. Kaaij, 6. C. Vertegaal, 7. Th. de Vroo- men. C- en D-klasse 10 ronden in 27 min. 20 sec.: 1. R. Riethoven, 2. B. Zoet, 3. D. Kralt, 4. A. Steenvoorden, 5. A. v. Zijp, 6. D. Wijnands, 7. F. Brittijn, 8. H. Grim bergen, 9. J. Hillergersom, 10. W. Hil- lergersom, 11. W. v. d. Berg. Vrijdagavond 7.30 uur wordt in de kantine van het Sportpark Roomburg de zesde rit van de hometraincompe- titie gereden. A-, B- en C-klasse rijden 2x1 km. 96 inch-versnelling. D-klasse 2 x 500 m. 96 inch-versnelling. Vanmorgen is een klein groepje Indonesische gerepatrieerden in het Koninklijk Paleis Het Loo gearriveerd, waar het zijn intrek zal nemen in de door HM. Koningin Juliana voor de huisvesting van ongeveer 70 gerepa- trieerden beschikbaar gestelde vleugel. Het m.s. ..Bali" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland", is vannacht langszij de etablissementen' van de maatschappij „Nederland" te Amsterdam aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4