Na grote vlucht dreigt in toekomst langzame afbraak van de therapeutische geneeskunde VenhcuJe Prof. dr. S. E. de Jongh in dies-rede: Vooralsnog zijn hooggespannen verwachtingen gerech tvaa religcl 96ste jaargang Maandag 10 februari 1958 Tweede blad no. 29363 Iedere ontwikkelingsstap stelt medicus voor morele en praktische dilemma's Zaterdagmiddag, op de achtste februari als dies natalis van de Leidse Universiteit was de Pieterskerk voor korte tijd het centrum van de Leidse Academische gemeenschap. In tegenwoordigheid van senaat en curatoren, van leden van de wetenschappelijke staf, studenten, oud-alumni, gemeentelijke autoriteiten, vele vooraanstaanden uit de Leidse gemeenschap hield de rector-magnificus prof. dr. S. E. de Jongh de traditionele op het eigen studievak georiënteerde dies-rede. Prof. De Jongh had hiervoor een algemeen farmacologisch onderwerp ge kozen, waardoor hij gelegenheid kreeg aspecten van zijn wetenschap die ook in breder kring grote aandacht trekken te belichten. Na een vluchtig overzicht over de historische ontwikkeling van de farmaco therapie ging spreker dieper in op de toelaatbaarheid van experimen tele toepassing van nieuwe geneesmiddelen op dieren en mensen, de normen die hieraan moeten worden gesteld, de eisen waaraan nieuwe geneesmiddelen moeten voldoen aleer zij voor routine-gebruik in de geneeskunde mogen worden vrijgegeven en de verwachtingen die men ten aanzien van de verdere ontwikkeling eerst ongetwijfeld in hoog tempo maar nadien een ommekeer door uiteenlopende factoren mag koesteren. Hij wees nadrukkelijk op het gevaar van een in de toekomst te verwachten te grote afhankelijkheid van de mens van de farma ceutische industrie. Van on-rationeel naar experimenteel Prof. De Jongh ving zijn rede over de ontwikkeling der farmacotherapie aan met een vluchtig overzicht van het verleden, waarin hij als eerste fase de magisch-sacrale van de oudheid onder scheidde, die zich kenmerkte door het ontbreken van een rationele ondergrond. Daarop volgde de empirische fase, zich bewegende uit de meest primitieve em pirie zonder rationele ondergrond naar de meer systematisch-kritische, waaruit onder meer het gebruik van kinine na 1640 en digitalis na 1785 voortkwam. Na 1850 volgde tenslotte de experi mentele farmacologie, die gekenmerkt werd door een toenemende versnelling van de vooruitgang tengevolge van de proefneming als methode en rationali sering van de gedachtengang en ook de chemische synthese van geneesmiddelen. De invoering van dierproeven heeft een belangrijke invloed op de versnelling van de farmacologische ontwikkeling gehad, tot het koortsachtige tempo van de minder naoorlogse dagen, waarin de ene verbijsterende ontdekking op de andere volgt. Spreker wees erop, dat wij tegenwoor dig zozeer aan allerlei nuttige en aan gename zaken gewend zijn, dat wij de waardering er niet eens meer voor op brengen, ook op therapeutisch gebied, waardoor vaak een niet-gerechtvaardigde ontevredenheid bestaat over hetgeen nog niet is bereikt. Om zijn gehoor iets dui delijker voor ogen te stellen hoeveel reeds bereikt ls, somde prof. De Jongh talloze voorbeelden op sinds het invoe ren van narcose en plaatselijke verdo ving, nog geen eeuw geleden. Deze stroom van nieuwe geneesmid delen op zeer gevarieerd gebied, is de vrucht van uiteenlopende wetenschap pelijke en industriële activiteit, waarbij velerlei moeilijkheden moesten worden overwonnen. Drie dilemma's Drie dilemma's zijn nauw met die moeilijkheden verbonden, namelijk de vraag of de dierproef voor het onder zoek van een geneesmiddel geoorloofd is, de vraag of het voor het eerst als experiment op de mens toepassen van een met behulp van de dierproef onderzocht nieuw geneesmiddel ver oorloofd is en of een bepaald middel, dat bij voorgaande experimenten heeft voldaan, vrijgegeven kan worden voor routine-gebruik in de genees kunde. Het dier-experiment Het dier-experiment, zo betoogde spre ken, heeft lang niet altijd het karakter van vivisectie in engere zin en kan en behoort ook overigens van elke wreed heid gespeend te zijn. Zolang nog niet een vervanging van de dierproeven is gevonden moet men kiezen tussen daar mee doorgaan of afremmen van de vooruitgang tot het tempo van voor 1850tenzij men het proefdier zou willen vervangen door de proefmens, waartoe gelukkig nog nooit in ernst een voorstel is gedaan. De mens Hebben deze proeven tot gunstig re sultaat in uiteenlopend opzicht geleid, dan treedt bij de klinici het tweede dilemma op: de eerste toepassing van een nieuw raiddel op de mens draagt opnieuw het karakter van een experi ment. Niettemin, zou men deze vorm van proeven op de mens verwerpen, dan zou de verdere vooruitgang der thera peutische mogelijkheden onmogelijk worden. De verantwoordelijkheid voor dit experiment wordt niet alleen door de klinicus gedragen, doch evenzeer door de farmacoloog. De ethische problemen van dit tweede dilemma kunnen bezwaarlijk incidenteel worden beoordeeld. De onvermijdelijke proefneming op de mens vraagt om normen van toelaatbaarheid, ten aan zien waarvan prof. De Jongh enkele aspecten belichtte. De instinctieve weerzin tegen proeven op mensen wortelt feite lijk niet in het experimentele karakter als zodanig, want ook zuiver observa- lief onderzoek kan ontoelaatbaar zijn. Zuiverder stelt men dus zjjn stand punt tegenover „onderzoekingen aan" mensen. Bjj het zoeken naar primaire kri- teria van toelaatbaarheid voor het experimenteel beproeven van een ge neesmiddel op mensen moet men er van uitgaan, dat na bevredigende dier proeven het risico voor de proefper soon binnen aanvaardbare grenzen ligt. De grens van het toelaatbare wordt echter tevens bepaald door om standigheden als b.v. de ernst van de toestand van de patiënt en het al of niet reeds bestaan van een andere goede behandelingsmethode. Een niet meer almachtige leuze Is voor een bepaald geneesmiddel het eerste experiment op de mens geheel zonder schade en met gunstig therapeu tisch resultaat volbracht, dan is hier mede de artsenijschat nog lang niet met een nieuw geneesmiddel verrijkt. Daar toe zal eerst het aantal gunstige waar nemingen groot moeten zijn, terwijl men voorts over ervaringen betreffende her haalde en chronische toepassing zal moe ten beschikken. Er bestaat grote kans, dat de stof of slechts een deel der pa tiënten beterschap blijkt 'te geven, of in sommige gevallen daarnaast ongewenste bijwerkingen. Het derde dilemma treedt op wan neer voor- en nadelen worden afgewo gen, alvorens het nieuwe geneesmiddel voor algemene toepasing wordt vrijge geven. Spreker achtte het bjj dit dilemma onmogelijk en ondoelmatig de leuze „vooral niet schaden" als uitsluitend maatgevend onder alle omstandig- digheden te handhaven. Deze leuze was slechts volledig houdbaar zolang de therapeutische bemoeiingen weinig machtig waren. Levensreddende thera pieën en therapieën, die een essen tiële verbetering bewerkstelligen mo gen volgens spreker enig risico ople veren. analoog aan de risico's, die wy in het dagelijks leven aanvaarden b.v. in het moderne verkeer. De vragen, hoe goed een geneesmiddel moet zijn om een bepaalde kans op on gunstige bijwerkingen op de koop toe te nemen en hoe frequent en ernstig die bijwerkingen mogen zijn om een ge neesmiddel aanvaardbaar te doen zijn, welke vragen tot dusver incidenteel en zelfs individueel worden beoordeeld, vra gen dringend om een meer systematische bewerking, al ontgaat spreker de metho diek daarvan vooralsnog. De aan te leggen criteria zijn vergelijkbaar met die betreffende het eerste experiment op de mens, waarbij het dan nog on bekende risico thans is afgegrensd en voor- en nadelen tegen elkaar kunnen worden afgewogen Controlegroep onmisbaar Een eerste vereiste bij het invoeren van een nieuw geneesmiddel na het voorlopen van de voorgaande stadia, is de inschakeling van een controlegroep, waarop vergelijkbaar het nieuwe middel, het oude of geen geneesmiddel moet worden toegepast. Het uit goedbedoelde overwegingen 'het niet onthouden van geneesmiddelen b.v.) nalaten van der gelijke groepscontrole heeft veroorzaakt dat van enige thans volledig ingebur gerde therapieën de doelmatigheid stipt genomen nog steeds onbewezen is. Prof. De Jongh wees voorts op het grote belang van gelegaliseerde over heidscontrole op de kwaliteit van ge- Prof. Dr. S. E. DE JONGH neesmiddelen, zoals die thans in ons land nog ontbreekt. Verheugend is ech ter, dat de grote farmaceutische indus trieën een interne controle hebben, die de toets der kritiek in de regel kan doorstaan. Ook vele andere factoren spreken een belangrijk woordje mee in de beant woording van de vragen, die spreker tot zover had behandeld. Wat verwacht mag worden Prof. De Jongh sprek de verwachting uit, dat de snelle ontwikkeling van de farmacotherapie zich zal voortzetten. Daarbij dient vooral het oog te worden gericht op aandoeningen, die thans de frequenste doodsoorzaken Hec is niet in te zien hoe nieuwe geneesmid delen (behalve langs zeer indirecte weg) verbetering zouden kunnen brengen in de verkorting van de levensduur door verkeersongevallen, maar belangrijke vorderingen kunnen worden verwacht met betrekking tot zeer actuele ziekten van de bloedomlooporganen. Ook in de in de toekomst zal de mens echter eens aan een of andere slijtagekwaal moeten sterven, en de verbetering door nieuwe geneesmiddelen zal zich vermoedelijk minder uiten door een frequentiedaling van de dood door ziekten van het circu latie-apparaat dan wel in een verhoging van de gemiddelde leeftijd, waarop zulk een dood intreedt. Met de therapie van boosaardige ge- I zwellen zal het in de toekomst hopelijk eveneens anders zijn gesteld dan thans. Toekomstdromen op dit gebied betreffen een geneesmiddel, dat de kankercel in zijn algemeenheid electief aantast onder eerbiediging van de levensvoorwaarden van het overige lichaamsprotoplasma. Meer dan een vage droom is dit thans echter nog niet. Verheugend is daarom, dat de laatste jaren langs de weg der profylaxe een belangrijke verbetering in de mortaliteit aan kanker is te berei ken, met name bij longkanker uit hun werkkring terugtrekken, hier mee tevens tegemoet komend aan een sterk verlengde leertijd. Ziektepreventie, diagnostiek en individuelen behandeling zullen straffer van overheidswege wor den gedirigeerd, waarbij de vrijheid van de arts helaas in toenemende mate aan banden zal worden gelegd. Synthetische geneesmiddelen zullen steeds meer de natuurlijke verdringen, doch daarmede zal een steeds groter beroep worden ge daan op geenszins onuitputtelijke grond stof voorraden. Een welhaast onvermijdelijk grond- stoffentekort zal de mensheid niet tref fen als een plotselinge slag maar als een langzame afbraak, waaraan ook de therapeutische geneeskunde ten slotte ten offer vallen. Spreker zag dan ook geen ont komen aan een anticlimax, die eens op de huidige climax zal volgen, en hjj kon zich niet onttrekken aan de in druk, dat de beschaafde wereld deze ommekeer verhaast door verkwisting. De omslag zal bovendien verhaast wor den door een mede door de betere therapeutische mogelijkheden gesti muleerde overbevolking. T)e mogelijk heid bestaat, dat zich onder de drang der omstandigheden zodanige verschui vingen in de levensopvattingen zullen voltrekken, dat levensbeschouwelijke bezwaren tegen het voorkomen van ongewenste zwangerschappen in kracht zullen afnemen. Te afhankelijk Voorts vroeg spreker aandacht voor het gevaar, dat deze ontwikkeling wel licht niet tot een echte verbetering van de gezondheid zal leiden doch, zo niet tot een algehele intrinsieke verzwakking van het ras, dan toch tot een toene mende afhankelijkheid van de therapeu tische industrie, samengaand met een groter grondstoffenbehoefte. Burgerij meer betrokken bij «lies-viering In voorgaande jaren werd de dies rede van de rector magnifcus uit gesproken in de Stadsgehoorzaal of de Zuiderkerk. Ditmaal werd de Pieterskerk voor deze plechtigheid uitgekozen, omdat deze meer ruimte biedt. Voor de Universitaire ge meenschap zelf zou dat niet nodig geweest zyn, maar van Universi taire zijde wordt er thans naar gestreefd, de burgerij meer te be trekken bij en doen medeleven met de dies-viering. Het houden van de dies-rede in de Pieterskerk bood daartoe de volle gelegenheid. De keuze van het algemeen be langstelling inboezemende onder werp van de dies-rede was in ver band met dit huidige streven een zeer gelukkige. BELASTINGDIENST. Aan het onderzoek voor commies-titu lair van 's Rijks Belastingen hebben voldaan: de heer G. F. van Bovene, ad junct-commies ter inspectie der Belas tingen te Leiden le afd., de heren J. Leenheer. J. v. d. Lelie en J. de Graaff. adjunct-commiezen ter inspectie der Belastingen te Leiden 2de afd. en de heren F. W. Pont en Th. W. de Grijs, adjunct-commiezen aan het kantoor der invoerrechten en accijnzen alhier. Aan het onderzoek voor hoofdassis tent-titulair van "s Rijks Belastingen hebben voldaan de heren L Oostenbrug en C. Montagne. assistenten alhier. De heer J. Verwijs controleur A van 's Rijks Belastingen is met ingang van 1 april 1958 verplaatst van de inspectie der invoerechten en accijnzen alhier naar de inspectie Amersfoort I. en A. De heer H. Mever, hoofdcontroleur van 's Rijks Belastingen is verplaatst van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Temeuzen naar de Inspec tie Leiden I. en A. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag is het vijftig jaar geleden, dat mr. W. F. K. Cost Budde, geboren te Deventer en thans wonende te Den Haag. aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de Rechtsweten schap. SAN FRANCISCO Suriname-middag Leidscke Volkshuis Land van vele mogelijkheden Gisteren werd in het Leidsche Volks huis een Suriname-middag gehouden, waarvoor zeer grote belangstelling be stond. De heer Frese van het Rijksmuseum voor Volkenkunde stelde de bevolking van Suriname voor: de oorspronkelijke bevolking, de Indianen (foutief zo ge noemd na de ontdekking van Amerika door Columbus, die meende Indië ge vonden te hebben) bleken niet geschikt voor landbewerking. Daarop zijn negers uit Afrika gehaald, hetgeen echter geleid heeft 'tot de afschuwelijke slavenhandel en arbeid. Toen onder Koning Willem de Derde de slavenhandel afgeschaft werd, geraakten de plantages zonder ar beiders, waarna op verschilllende wijze gedwongen of vrije emigratie uit andere verre landen plaats vond. Zo kwamen er aanvankelijk veel Chinezen, die echter veel meer gevoelden voor het handel drijven dan op de plantages te werken Indonesiërs: vooral veel Javanen, zijn er gekomen. In zeer groten getale ook mensen uit het vroegere Brits-Indië. De aanvankelijke negerarbeiders verdwenen voor een groot deel in de bossen en vormen thans nog de bosnegerbevolking. De heer Frese besloot zijn causerie met te zeggen, dat de kans die negers, Ja vanen, Chinezen, Hindoestanen, enz. hier hebben om een voorbeeld van samen werking van verschillende rassen te geven uniek is in de wereld; indien dit in Suriname slaagt, is het een belang- QEMMEIHIE rijke aanwijzing voor de rest van de wereld, dat het daar ook mogelijk moet zyn om met verschillende rassen en na tionaliteiten eendrachtig samen te wer ken. In de films, die deze middag gedraaid werden, kwam naar voren het bijna ondoordringbare oerwoud van het bin nenland met zijn majestueuze rivieren en vele stroomversnellingen en water vallen. Voorts ook de vruchtbare kust vlakte met de cultures van rijst, suiker, kokosnoten, bananen en citrus. Een wijd land met zijn polders, sawahs, boom gaarden en palmentuinen, zijn be- vloeiings- en afwateringswerken. Ten slotte kregen de aanwezigen een indruk van Paramaribo, de hoofdstad van Suri name, centrum van handel en industrie. Tijdens de pauze werd een ingerichte expositie bezichtigd. Prachtige hoofddoe ken; gebruiksvoorwerpen van Indianen en Bosnegers, fraai houtsnijwerk en vlechtwerk gaven nu in natura een beeld van wat de inleider verteld had of van wat op de film in gebruik gezien was. De film ,De hand aan de ploeg" gaf op suggestieve wijze de mogelijkheden aan, welke er nog voor dit land liggen. De heer Van Wengen, eveneens mede werker aan het Museum voor Volken kunde. leidde vervolgens de muziek in, welke gebracht werd door het Suri- naamste Orkest „Guyana". Indien er gens zo concludeerde de spreker de cultuurvemienging in Suriname dui delijk blijkt, dan is het wel bij de mu ziek. Men ziet in het orkest de oor spronkelijke instrumenten als Afrikaanse trommen en kalebassen en daarnaast de Europese instrumenten als de klarinet, de fluit en de guitaar. De orkestleden speelden vervolgens met veel enthou siasme. Carmen May bracht een dans van een negerin, die haar verovering van de vrijheid demonstreert. DE SPECIALIST voor inrichting van moderne BEDRIJFSADMINISTRATIES en ARCHIEFSYSTEMEN It Roken Weinig bemoedigend is het echter te vernemen, dat deze profylaxe moet bestaan in een drastische vermindering van het roken, in het bijzonder van sigaretten, hetgeen de aantasting van een diep wortelende gewoonte bete kent. De strijd hiertegen zal in het gunstigste geval bij de nog niet of nauwelijks rokende jeugd succes van enige omving kunnen hebben. Nog enkele andere voorspellingen kunnen vry veilig worden gedaan. Onbeschroomd sprak prof. De Jongh de verwachting uit, dat de therapie met behulp van geneesmiddelen meer en meer de domeinen o.a. van chirurg en psychiater zal binnendringen. Langzame afbraak na snelle opbouw? Prof. De Jongh verdiepte zich in en kele aspecten van een toekomstige maatschappij waarin deze farmacothera- peutische vorderingen algemene toepas sing zullen hebben gevonden. De ge zondheid zal van bevruchting tot dood angstvallig worden bewaakt, de gemid- deelde leeftijd zal zeer hoog zijn, het aantal van wat wij oude mensen noe men zal relatief zeer gestegen zijn en zij zullen zich later wegens ouderdom Binnen elke wetenschap geldt, dat het verrijken van kennis tevens nieuwe problemen doet opkomen. Dit geldt ook voor de medici, die door hun vorderin gen de plicht op zich nemen ook de nieuwe problemen weer op te lossen, die veelal juist uit het oplossen der oude voortvloeien. Koppige vasthoudendheid De arts laat zich echter door deze te verwachten moeilijkheden in de toe komst, die spreker achtereenvolgens op somde niet remmen door het vage besef, dat aan de opbloei eens een eind zal I moeten komen. i Zij kunnen zich in hun welhaast koppige vasthoudendheid spiegelen aan het woord van Luthtr. waarme de prof. De Jongh zijn rede besloot, die aanmoedigde jonge bomen te blijven planten, ook al zouden ivij op goede gronden de ondergang der wereld in de naaste toekomst mogen verwachten. Wacht niet tot 't nieuwe boekjaar. NU vereenvoudigen biedt grote voordelen. HAARLEMMERSTRAAT 169- Advertentle Over de hele wereld vindon meer mensen baat bij RENKIES dan bij enig ander maagtablet Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. Een van de volkomen verwoeste I onder Aluiden in botsing kwamen \verloren en zes ernstig werden ge- auto's, welke op de Rijksstraatweg I en waarbij drie mensen het leven wond. Verkiezing Prov. Staten A R. KANDIDATENLIJST IN DE KIESKRING LEIDEN. De A.R.-kandidatenlijst in de Kies kring Leiden voor leden van de Prov. Staten in Zuid-Holland is als volgt vastgesteld: 1. dr. N G. Geelkerken. Leiden, 2. drs. T Spaan. Voorburg. 3. mr. S. H. Attema. Katwijk; 4. mr. C. J. Woud stra, Leiden; 5 G. Vogelaar. Noordwijk; 6 T. Kralt. Rijnsburg; 7. H. H. Hvlke- ma. Hillegom; 8. mr. B. G. von Meyen- veldt-Bakker. Leiden. 9. drs. W. J. Valkenburg. Wassenaar; 10. A. Borst Pzn.. Wassenaar. 11. dr. J. W. Note- boom. Voorburg: 12. mr. T. A. van Dijken, "s-Gravenhage13. jhr. mr. J. M M. van Asch van Wijck. 's-Graven hage. 14 J. Wilschut. Rotterdam: 15. E. A. Polet. Gouda 16 dr. J. J. Neute boom, Rotterdam. 17. N. van der Brugge. Giessenburg. 18. J. L. van der Pauw. Rotterdam. 19. A Hoek. Schiedam. 20. S Hammer. Oud-Be ij erl and. Leidse vereniging van sigarenwinkeliers BESTAAT EEN HALVE EEUW. Donderdag is het een halve eeuw ge leden. dat de Leidse tabakswinkeliers besloten zich in een vereniging aaneen te sluiten teneinde hun belangen en wensen meer kracht bij te zetten. Het bestuur heeft gemeend dit jubileum niet ongemerkt te laten voorbijgaan, en biedt ter gelegenheid daarvan haar leden op 25 februari een feestavond ln Het Gulden Vlies aan. Een voorgenomen receptie blijft we gens de onzekere en niet rooskleurige toestand ln de tabaksbranche achter wege. Van vrijwel alle fabrikanten van rook artikelen in ons land werden reeds stof felijke en schriftelijke blijken van be langstelling ontvangen, evenals van de zusterorganisaties. In de loop van deze halve eeuw zijn vele acties ondernomen Zo werd o.a. een strijd gevoerd tegen de valutahui zen en werd gepleit voor de doorvoering van de wet op het banderoleren. de win kelsluitingswet. de verplichte vakexa mens en de dinsdagmiddagsluiting. LEIDS MOND ACCORDEONORKEST „CRESCENDO". Zaterdag vond in de kleine zaal van ..Den Burcht" de jaarlijkse contactavond plaats van het Leids Mond accordeonor kest ..Crescendo" De voorzitter, de heer J. Kwartel wees er op. dat deze avond was georganiseerd voor de donateurs- (trices) omdat zij door hun geldelijke bijdrage het de vereniging mogelijk heb ben gemaakt haar activiteiten dit jaar te kunnen voortzetten. Tevens was deze avond belegd voor de leden, omdat zij in het afgelopen jaar vele prijzen in de wacht wisten te slepen. Na dit officiële gedeelte hield het ge zelschap ..Mu-To-Ca's" de aanwezigen enkele uurtje gezellig bezig Er traden o a. op: een komisch sneltekenaar, een balletgroep en de Wico's. Ook werden enkele schetsjes opgevoerd. Tot slot volgde nog een dansje. Jeugdschaakweek Van 8 t.m. 11 april wordt in de Uitge breid Technische School te Rotterdam onder auspiciën van de KNSB een nationale jeugdschaakweek georgani seerd. Aan dit toernooi kan worden deel genomen door Junioren, die op 31 augus tus 1958 de leeftijd van 21 jaar nog niet bereikt hebben. Inschrijvingsformulieren zijn te Lelden verkrijgbaar by de heer G. Kuperus Zoeterwoudse Singel 73. DE SLEUTELSTAD. De heren Th. C. J. en Chr. P. den Hollander hebben hier ter stede opge rot de N. V. Melkinrichting „De Sleutels tad"-Den Hollander met een maatschappelijk kapitaal van f.800 000. Tot directeur werd benoemd de oprich ter de heer Chr. P. den Hollander en tot commissarissen de heren Th. C J. den Hollander te Leiden en mr. J w! Schuit en S. J. de Vries, te Wassenaar. Kerkelijk Leven DS. B. NIEUWBURG TACHTIG JAAR Ds. B. Nieuwburg van Moordrecht, emeritus predikant van de Ned Herv Kerk en van 1917 tot 1920 predikant te Boskoop hoopt morgen 80 jaar te wor den. OEREF. KERKEN' Aangenomen naar Zwolle (ac. 4de pred.- pl.J E. J. Wasslnk te Bussum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo H. C. van der Ent te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Vllaslngen H van Gllat te Dlrkaland. die bedankte voor Wageningen. NED. HERV. KERK Beroepen te Ter Aa (U.) C. van Bart, kand. te Maarseen. Officiële publikaties VERKIEZING LEDEN PROVINCIALE 8TATEN De Voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten ln kieskring III (Lei den), brengt ter openbare kennis, dat dit hoofdstembureau ln een openbare zitting te houden op vrijdag 14 februari a s., te 9.30 uur. ten Stadhulze. zal beslissen over de geldigheid der op 11 februari ns inge leverde lijsten van kandidaten voor de op 26 maart 1968 te houden stemming ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, alsmede over de handhaving van de op die lasten voor komende kandidaten. Lelden. 8 februari 1968. De Voorzitter voornoemd, P. H. VAN KINSCHOT De burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat van 18 februari tot en met 3 maart as voor politieke groe peringen gelegenheid bestaat, zulks ln verband met de op 28 mei a s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad, aan het centraa stembureau schriftelijk te verzoeken haa: naam. een aanduiding daaraan of belde ln te schrijven ln een register, dat door het centraal stembureau voor genoemd' verkiezing wordt aangelegd Formulieren voor het indienen van deze verzoeken zyn van heden af ter gemeen te-secretarie. afd. bevolking c a. verkrljg- Lelden. 10 februari 1058. De Burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3