NIEUWE BREUK PARIJS-TUNIS DOOR FRANS BOMBARDEMENT WEERBERICHT Zelfverdedigingzegt generale staf—„Er werden alleen militaire objecten getroffen Grote diplomatieke bezorgdheid Boekhandelaar te Den Haag door stiefzoon gruwelijk vermoord Meer dan een miljoen Amerikanen werken voor de Sovjet-Unie 96ste jaargang MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 No. 29363 LEIDSCH Directeur: J. w. Henny DAGBLAD Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7 50 per DAGBLAD OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 VOOR LEIDEN EN kwartaal; f.2.55 per maand; f. (Van onze correspondent te Parijs) Een bombardement door 25 Franse vliegtuigen op het Tunesische grensdorp Sakiet-Sidi-Joessef, waar Algerijnse rebellen zich hadden verschanst, is zaterdag oorzaak geword envan diplomatieke conster natie te Washington, Londen en andere hoofdsteden in het algemeen en van een nieuwe breuk tussen Tunis en Parijs in het bijzonder. Onmiddellijk na deze eerste aanval van Franse vliegtuigen op Tunesisch grondgebied, waarbij ruim zeventig doden, onder wie vrou wen en kinderen, zouden zijn gevallen, heeft president Bourguiba de Tunesische regering in speciale spoedzitting bijeengeroepen om zich onmiddellijk daarna in een radio-boodschap tot zijn volk te richten. Zijn stem klonk ongewoon dreigend toen hij verklaarde dat Tunesië van nu af aan eiste, dat alle Franse troepen het grondgebied, met inbegrip van de Atlantische oorlogsbasis Bizerta, onmiddellijk zullen ontruimen. Voorts verbood hij de Franse troepen, die nog altijd in Tunesië gelegerd zijn, hun garnizoenen te verlaten. Aanklacht ingediend Gematigden verliezen hoop op minnelijke schikking Dit hoogst ernstige incident neemt intussen een nog dramatischer karakter aan nu het zich voor heeft gedaan één dag na de mededeling van Bourguiba aan een Amerikaanse journalist, dat het opperbevel der Algerijnse nationalisten zijn standplaats weer van Tunis naar Cairo zal verplaatsen hetgeen erop wijst, dat de extremisten de overhand krijgen. Bourguiba gaf te kennen, dat hij en de FLM, het Algerijnse Bevrijdingsfront, redenen te over hadden zich zwaar over het Westen te beklagen. Nu Amerika zich achter Parijs schijnt te stellen, zo motiveerde Bourguiba zijn klacht, drei gen de gematigde elementen in Noord- Afrika iedere hoop op een minnelijke schikking met Frankrijk te verliezen. Hij liet doorschemeren dat de voormalige Fyanse protectoraten met tegenzin in de armen van de Arabische Liga werden gedreven. Tenslotte raadde Bourguiba de Fran sen aan onmiddellijk de Algerijnse re bellenleider Ben Bella te bevrijden om dat hij misschien een totale overwinning van de extremisten nog zou kunnen voorkomen. Franse aanval op het Tunesische dorpje vormen in ieder geval de zeer duidelijke tekenen van de nieuwe verscherping die zich openbaart in de betrekkingen tus sen Parijs en Noord-Afrika en, in gro ter verband tussen het Westen en de Arabische wereld Nederlandse professoren willen repatriëren Prof. Bahder Djohan, president van de Universiteit van Indonesië, heeft gisteren medegedeeld, dat bijna alle Nederlandse professoren te kennen hadden gegeven, dat zij Indonesië wil den verlaten. Op de vraag of hun ver trek een vacuum zou scheppen, zei hij: „Ja, maar we doen pogingen om hun I plaatsen te laten innemen". bij Veiligheidsraad De Tunesische ambassadeur in Parijs, Masmoedi, die de laatste maanden al heel wat retourtjes ParijsTunis ver bruikt heeft, is weer eens teruggeroepen. Vóór zijn vertrek heeft Masmoedi een krachtig protest bij de Franse regering ingediend en ook nog een onderhoud met generaal De Gaulle gehad. Voorts kondigde het Tunesische staats hoofd in bovengenoemde radiorede nog aan, dat een aanklacht tegen Frankrijk bij de Veiligheidsraad der Verenigde Naties zou worden ingediend, hetgeen inmiddels reeds is geschied. Van Franse zijde heeft de minister van Oorlog, Chaban-Delmas, ter rechtvaar diging van de luchtaanval een beroep gedaan op het recht van zelfverdediging. Ettelijke malen zijn onze troepen door de Algerijnse rebellen van deze post op Tunesisch territoir uit aangevallen en ons geduld is nu ten einde. Bovendien zijn het de Algerijnen geweest, die ook deze keer weer begonnen zijn, aldus de Franse minister, door met hun lucht afweergeschut onze vliegtuigen tot drie maal toe te beschieten. Wij hadden zo wel de Tunesische regering als het Algerijnse opperbevel tevoren gewaar schuwd, zo voegde de minister hieraan toe. Volgens de Franse generale staf zou den de militaire objecten in het dorp (een kazerne en een school, die even eens als schuilplaats door de rebellen werd gebruikt), voor 80 pet. zijn vernield, terwyl het dorpje met zijn inwoners maar weinig zou hebben geleden, zoals uit luchtfoto's is gebleken. De Tune sische voorstelling van zaken en de ver liescijfers, van die kant opgegeven, wor den door de Franse autoriteiten be streden. Verscherpte verhoudingen Dat de ernst van de toestand ook in andere, en vooral Westelijke landen, wordt ingezien blijkt uit de verschillen de gesprekken, die de afgelopen dagen tussen de Amerikaanse en de Engelse ministers van Buitenlandse Zaken en de resp. Franse en Tunesische ambassa deurs zijn gevoerd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, is van een reis overhaast naar Parijs teruggekeerd en voor woensdag staat er in Parijs een bijzondere kabi netszitting op het programma. Het aangekondigde vertrek van de Algerijnse leiders naar Cairo en de Haagse binnenstad trok Om nog geen (luizend gnhlen Uitermate vreemde rol van de echtgenote (Van onze Haagse redactie) Op beestachtige wijze is zaterdagavond in zijn zaak, de boekhandel „Eska", gevestigd aan de Weimarstraat 117 te Den Haag, de 65-jarige heer B. W. Wigerink door zijn 22-jarige stiefzoon oxT-het leven gebracht. Hoe koelbloedig de dader, die varensgezel is, is opgetreden, mag blijken uit het feit, dat hij zich in het perceel in de Weimarstraat gestoken heeft in de kleren van zijn slachtoffer, kalm Den Haag is ingetrokken en enkele café's heeft bezocht, daarna per taxi naar Rotterdam is gegaan en in Katendrecht de bloemetjes heeft buiten gezet. Gisteren is hij aangehouden en op transport naar Den Haag gesteld. Na een scherpe ondervraging bekende hij zjjn misdaad. Van het door hem ontvreemde bedrag, dat naar alle waarschijnlijkheid nog geen f 1000.heeft bedragen, was vrijwel geen cent meer over. Een uitermate vreemde rol heeft de 61-jarige echtgenote van de vermoorde gespeeld. Behalve, dat zij door het ver strekken van valse inlichtingen getracht heeft de politie om de tuin te leiden, heeft zij het doen voorkomen, alsof zij bij haar thuiskomst volkomen verrast was toen zij haar man levenloos, badend in zijn bloed in het achtergedeelte van de zaak aantrof. Later is komen vast te staan, dat zij in het perceel aanwezig was, toen het drama zich voltrok. In hoeverre zij daarvan ooggetuige is geweest, moet nog worden vastgesteld. Wel heeft zij haar zoon van kleding van haar vermoorde echtgenoot voorzien en hem naar het Regentessrp^in vergezeld Van dit alles is de recherche eerst gistermiddag op de hoogte gekomen. De vrouw werd. toen haar verdachte gedra gingen aan het licht kwamen, in arrest gesteld. Vast is komen te staan, dat de heer Wigerink, een vrij teruggetrokken, stille figuur, die zeer slecht van gezicht was, om 6 uur precies zijn winkel heeft ge sloten. Zoals gebruikelijk was zijn eerste taak de zaak op te ruimen, om daarna de kas op te gaan maken. Daarvoor placht hij de lade uit de kassa, die voor in de win- wel staat, mee te brengen naar het ach ter in de serre geplaatste bureau. Omstreeks negen uur kwam plotseling een vrouw uit de boekhandel rennen, Roofoverval op weduwe te Ridderkerk Op de 75-jarige alleenwonende weduwe de Jong te Ridderkerk is zaterdagavond door twee onbekenden een roofoverval gepleegd. De mannen drongen haar woning aan de Kivietssteeg binnen, gre pen het weerloze oudje en bonden han den en benen. Met een doek werd haar dr mond gesnoerd. Nadat zij haar op haar bed hadden geworpen dreigden zij de vrouw met de dood, indien zjj niet vertelde waar zij haar geld opge oorgen had. Hoewel daartoe de doek om haar mond moest worden losgemaakt kon het slachtoffer in haar doodsangst nauwe lijks geluid uitbrengen, noch aanduiden, waar zij haar schamele bezit had ge borgen. De rovers maakten, nadat zij het huis onderzocht hadden, een beurs met. f- 30,— buit. Zij zrijn nadien per auto verdwenen. Hoewel licht gewond, slaegde de oude vrouw er in zich na een half uur van haar boeien te bevrijden en buren te Tijdens een huldiging van de be kende actrice F ie Car eisen in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag ter gelegenheid van haar vijf tigjarig jubileum en tevens haar afscheid van de planken, speldde minister mr. J. M. L. Th. Cats haar de versierselen op, behorende bij haar bevordering tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. (Voor verslag zie men elders in dit Blad) waarschuwen. De toen direct gealar meerde politie stelt een onderzoek in. De politie te Ridderkerk heeft giste ren twee mannen aangehouden, resp. uit Zwljndrecht en Dordrecht, Zij ontken nen echter iets met deze roofoverval te maken te hebben. De politie beschikt evenwel, volgens haar mededeling, over voldoende bewijzen om de mannen in verzekerde bewaring te houden. In de woning van de weduwe de Jong werd namelijk een knoop gevonden, afkom stig van de regenjas van een der aange houdenen. Voorts werden van beide mannen vingerafdrukken en afdrukken van hun schoenen aangetroffen. Dit jaar bouwvergunning Provinciehuis Zuid-Holland? De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland doen weten, dat hij in beginsel bereid is in de loop van dit jaar de Rijksgoedkeuring af te geven voor de bouw van het werkgedeelte I van het nieuwe Provinciehuis te 's-Gravenhage. Onder deze omstandigheden menen I Gedeputeerde Staten dat zij kunnen af zien van de in november j.l. voorgestelde 1 voorzieningen betreffende de huisvesting van de provinciale griffie- Daarbij was voorgesteld een nood-voorziening te j treffen, omdat op dat ogenblik de bouw I van het nieuwe Provinciehuis verder in i het verschiet was komen te liggen. Deze nood-voorziening had betrekking op een semi-permanente aanbouw aan het pand aan het Korte Voorhout te 's-Gra venhage. Gedeputeerde Staten geven Provin ciale Staten nu in overweging een krediet van drie miljoen gulden te ver- lenen voor de bouw van de fundering en i van het betonskelet van het werkge- deelte van het nieuwe Provinciehuis. Dit nieuwe Provinciehuis zal, zoals I bekend is, worden gebouwd op het ter rein van de dierentuin. (Advertentie) Vrij veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwegend krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 FEBRUARI. Zon op: 8.04 uur; onder: 17.45 uur. Maan op: 2.14 uur: onder: 11.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.32 en 21.01 u. Laagwater te 4.03 en 16.35 uur. Dit nummer bestaat uit 13 pagina's. Bij een grom galabal in Zweden waren de drie Zweedse Prinsessen Margaretha, Birgitta en Desiree aanwezig. De Prinsessen, gefoto- waar deze in lijn twee st-pte en naar de luidkeels roepende: „Ze hebben mijn man vermoord i Het was mevrouw Wigerink. Uit alles bleek, dat er een worsteling tussen de aanvaller en het slachtoffer hail plaats gehad. De 61-jarige echtge- ruim een half jaar met het I slrc'.ïU ?r gehuwd was, verklaarde dat I zij omstreeks half zeven de woning had verlaten om nog enkele boodschappen te doen. Zij zou ook haar zoon, die op j een binnenschip vaart, naar het Hol- j lands Spoorstation hebben gebracht. Verdenking tegen de stiefzoon kreeg men, toen in een dressoir in het huis aan de Weimarstraat van hem een schuld bekentenis werd gevonden van f 1600.—. In een extra politieblad werd de opspo ring en aanhouding van de stiefzoon verzocht, In een kosthuis te Rotterdam werd hij later gearresteerd. Spoedig bleek dat zijn verhaal niet i klopte met dat van zijn moeder, tegen wie de politie aanvankelijk geen verden king koesterde. Zij gaf toe dat haar in eerste instantie afgelegde verklaringen niet juist waren geweest. Een recon structie wees uit dat de stiefzoon al zaterdagmiddag in de woning was ge weest. Omstreeks zeven uur had hij met zijn stiefvader een gesprek gehad over de betaling van zijn schuldbekentenis. Er stond nog een bedrag van f.250.— open. De man zou de heer Wigerink verzocht hebben hem uitstel te willen verlenen, omdat hij minder goed bij kas was. Hij had indertijd de f. 1600.— uit een geld kistje, dat aan de boekhandelaar behoor de, gestolen. Reeds lang had hij de nog resterende schuld moeten afdoen. Toen hij zaterdag opnieuw om uitstel vroeg, weigerde de heer Wigerink, waardoor tussen de mannen onenigheid ontstond, die in een handgemeen ontaardde. Als een dolleman is de stiefzoon tekeer gegaan. Alhoewel de aangevallene zich krachtig teweer heeft gesteld was hij niet opgewassen tegen de veel jongere en veel krachtiger aanvaller. Aangeno men moet worden, dat, toen de stiefzoon de oude man had neergeslagen, hij hem met diens stropdas heeft trachten te wurgen. De echtgenote heeft zich al die tijd in de woning bevonden. Nagegaan moet nog worden, of zij bij het gevecht tegen woordig is geweest. Wel heeft zü alles gedaan, om de verdenking van haar zoon af te wentelen. Met hem heeft zij in de kleerkast van haar man gezocht naar een passend kostuum voor de zoon. om dat diens kleren rijkelijk met bloed wa ren besmeurd. Die kleding werd in een koffehtje ge daan en later door de stiefzoon meege nomen naar Rotterdam. Voordien heeft hij nog een greep in de kassalade gedaan en daaruit alle papiergeld meegenomen. Moeder en zoon hebben na half acht het huis verlaten. Op het Regentesse- plein heeft men van elkaar afscheid ge nomen. De stiefzoon is in lijn 2 gestapt en naar de binnenstad getrokken. Hier Schrikbarende cijfers van commissie ttnssisehe technische successen mogelijk door diefstal van Amerikaanse geheimen De Sovjet-Unie heeft meer dan een miljoen Amerikanen georga niseerd, die ondermijnende activiteit op politiek gebied in de V.S. moeten bedrijven aldus een gisteren vrijgegeven jaarverslag van de commissie voor onamerikaanse activiteit van het Huis van Afge vaardigden. Hun activiteit varieert van het volledig lidmaatschap aan het uitge breide netwerk van communistische organisaties tot het tekenen van door de communisten gesteunde verzoekschriften en omvat ook belangrijke financiële bijdragen aldus het jaarverslag. De eerlijkheid gebiedt te verklaren, dat veel van deze mensen ver steld zouden staan als zij de volle betekenis van hun activiteit en de grootte van hun steun aan de communistische samenzwering zouden begrijpen, zo vervolgt het verslag, dat hieraan toevoegt dat de kracht van het communisme op het ogenblik een bedreiging vormt, die veel ernstiger is dan ooit tevoren, ondanks de uitbarstingen die zich kort geleden in de Amerikaanse communistische partij hebben voorgedaan. De commissie is voorts tot de conclusie gekomen, dat de Russische technische successen voor een groot deel mogelijk zijn gemaakt door Sovjet-samenzweerders", die ,,zeer belangrijke Amerikaanse militaire en wetenschappelijke geheimen" hebben gestolen. Over deze diefstal van Amerikaanse geheimen" worden geen bijzonderheden verstrekt. De commissie acht. het jaar 1957 „een van de grootste triomf jaren voor het Kremlin en zijn medestanders". grafeerd voor de aanvang van het bal, georganiseerd door het Hof en bijgewoond door 185 gasten. Hillary met Fuehs naar Scott-basis De Nieuwzeelandse poolonderzoeker Sir Edmund Hillary heeft zich zondag per vliegtuig van de Scott-basis naar depot 700 begeven, waar hij zich bij dc expe ditie van de Brit. dr. Vivian Fuchs heeft heeft hij enkele café's bezocht en vrij veel drank tot zich genomen. Met een taxi heeft hij zich toen naar Rotterdam laten rijden. In zijn kosthuis heeft hij zijn overhemd, dat ook bloedsporen ver toonde, verwisseld voor een schoon hemd. Het vuile hemd deed hij bij de kleren in het koffertje, dat hij op de Maasbrug in het water heeft gedeponeerd. Na zoveel mogelijk de sporen van zijn afgrijselijk misdrijf te hebben uitgewist, is hij naar Katendrecht getrokken om daar in verschillende gelegenheden het nog resterende geld op te maken. Toen hij werd gearresteerd, had hij geen cent meer op zak. De heer Wigerink, die ongeveer 15 jaar in Indonesië is geweest en daar eveneens werkzaam was in de boekhandel, woonde al jaren in de Weimarstraat. Enkele jaren geleden kwam zijn vrouw te overlijden. In de zomer van het vorig jaar huwde hij met een weduwe, die uit Rotterdam afkomstig was en vroeger het beroep van waarzegster heeft uitgeoe fend. Het was bekend, dat het tussen de man en de vrouw niet boterde. De stiefzoon had nog een blanco straflijst. gevoegd. Intussen is dr. Fuchs vandaag naar dc Scott-basis vertrokken met Hil lary als gids. Het traject tussen depot 700 en de Scott-basis is 1100 kilometer en het laatste van dr. Fuchs' tocht dwars door het Zuidpoolgebied via de Zuidpool. De Russische expeditie, die met het schip „Ob" een groot deel van de kust van het Zuidpoolcontinent heeft ver kend. vap Knoxland tot Koning George V-land, heeft versteende stukken hout en bladeren gevonden, die 200 tot 250 miljoen jaar oud zijn Ook hebben de Russen stukken, die vermoedelijk ver steende beenderen van dieren zrijn, ont dekt. Een onderzoek van zand van Kaap Horn Blaff heeft aangetoond dat dit zand bijna 30 procent graniet en een hoog tingehalte bevat. Prof. Sjoemskoe. een Russische glet- sjerdeskundige, heeft berekend, dat de gemiddelde dikte van de ijslaag in het Zuidpoolgebied 2.50 meter is en niet 1.50 zoals men vroeger dacht. De professor raamt de hoeveelheid ijs op het Zuid poolcontinent op 30 miljoen kubieke kilometer, zo meldt het officiële Sovjet persbureau „Tass". De Amerikaanse Zuidpoolvorsers hebben door middel van ontploffingen met echopeiling vastge steld. dat Mary-Byrd'land een gebied van bergen en diepe ravijnen is. door dikke ijslagen bedekt. Deze lagen zijn tot 3000 meter hoog, wa overeenkomt met de bevinding-en van de Noors-Brits- Zweedse expeditie In Koningin-Maud- land en van Russische onderzoekers in het Australische deel van Antarctica.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1