©T1V Effectenbeurzen corrigeren zich Waar sport de spieren staalt! A a nhoudende verbeteri ng van onze deviezenpositie j De hoofdcommissie voor de normali satie in Nederland heeft een ontwerp- waarschuwingsteken voor aanhangwa- I gens vastgesteld. Het is namelijk in de I praktijk gebleken, dat wielrijders die worden ingehaald door een motorrijtuig, j de neiging hebben enigszins naar links te gaan züdra het motorrijtuig is gepas seerd. jh SUukUm^" hMct 96ste jaargang Zaterdag 8 februari 1958 Derde blad no. 29332 Geneesmiddelenvoorziening kan nu in de Kamer komen Het reeds lange tijd aanhangige ont werp van wet op de geneesmiddelen voorziening kan thans in openbare be handeling bij de Tweede Kamer komen. De commissie van voorbereiding uit deze Kamer heeft namelijk gisteren haar eindverslag uitgebracht, waarin zij me dedeelt de openbare behandeling van het wetsontwerp genoegzaam voorbereid te achten. Zij is tot dit besluit gekomen na kennis te hebben genomen van me dedelingen van de staatssecretaris van Economische Zaken inzake het beleid, dat de regering zal voeren ten aanzien van de plaats van het drogisten-assorti ment en in het bijzonder van de detail verkoop der vrije verpakte geneesmidde len in het vestigingsbeleid. ZILFA PLEET origineel 1 juwelierspleet j 3"*" h--".; I». ROSSEM du CHATTEL 1 Breestraat 95 DRIESSEN I J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 Onderzoek naar de schrootfrande nu zo goed als afgesloten Hogere belastingen ten koste bedrijven (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurs en wat zich daar om heen afspeeld, is in de afgelopen week zeer belangrijk geweest. Feitelijk geldt dit van de gehele maand januari, waarin de beurswereld in sterke mate door de emissie van de Koninklijke werd beïn vloed. Ook nu weer is het anders gegaan dan velen dachten. Er zijn pessimisten, die voorspelden dat de claims Koninklijke reeds kort na de opening van de in schrijvingstermijn waardeloos zouden worden en zij hadden daarbij de berichten uit de oliewereld aan hun kant. Maar de werkelijkheid is dat de claims op omstreeks f 4 hun entreé maakten en in enkele dagen tjjds tot boven f 5 op liepen, waarbij New-Tork doorgaans de toon aangaf. De aandelen Koninklijke zijn in die tijd van f 144 tot f 155 gestegen, dat is in procenten van de nomi nale waarde met meer dan 50 De Newyorkse en de Amsterdamse beura heeft zich in dit opzicht een grote voor sprong verworven. Het klinkt wat paradoxaal, maar de A.B. acht het niet onlogisch voor dat doel een buitenlandse lening op te ne men - kapitaaiimport dus om kapitaal export mogelijk te maken - omdat al leen op die wijze produktieverlies verlies van exportmarkten kan worden voorkomen. Hier wordt een terrein betreden met veel voetangels en klemmen. Want ex portfinanciering gaat met grote risi co's gepaard en het is maar de vraag wie die moet dragen. Wij hebben ech ter reeds eerder betoogd dat als buiten lands kapitaal in ons land produktief kan worden gebruikt, het opnemen daarvan zeker niet als verwerpelijk be hoeft te worden beschouwd. hebben het koersniveau van de aandelen een flink eind omhoog gebracht. In New-York is het indexcijfer voor industriële aandelen van 439 tot 454 ge stegen, in Amsterdam ging het algemeen indexcijfer van ca. 168 tot 183.50 voor uit, waartoe weliswaar de internationale aandelen onder leiding van de Kon- het meest hebben bijgedragen, doch waarbij ook de andere rubrieken, met uitzondering van de Indonesische aan delen, niet achterbleven. Zo is het in dexcijfer van industriële aandelen van 125.64 tot 138.65 op 3 februari opgelo pen, dat van bankaandelen van 105.58 tot 113.42. Over de gehele linie kon vooral in het begin van deze week van een verbeterde tendentie worden gespro ken. Deze opgaande beweging gaat tegen de recente conjunctuurontwikkeling in en zal dan ook voornamelijk moeten worden gezien als een correctie op het al te grote pessimisme, waardoor de beurzen zich tegen het einde van 1957 hebben laten leiden. De problemen, welke er toen waren, zijn er ook nu nog en het zijn vermoe delijk alleen de discontoverlagingen in Amerika, West-Duitsland en ons land, waaruit men weer wat hoop voor de toe komst heeft geput. In elk geval kan men er de conclusie uit trekken dat de rege ringen voor een verdere doorwerking van de bestedingsbeperking bij de be drijven en de hieruit voortvloeiende werkloosheid bevreesd zijn en met lagere rentetarieven de activiteit van handel en industrie weer wat pogen te stimule ren. Alleen in Engeland wordt het dis conto nog op het hoge peil van 7 ge handhaafd, maar het moet dan ook wor den gezegd dat de regering daar met haar maatregelen tot kredietbeperking en loonstabilisatie de positie van het Pond belangrijk heeft versterkt. Hoe men ook over de naaste toekomst van de landen in Europa moge denken, een verblijdend verschijnsel is het in elk ge val dat ten aanzien van de Europese valuta thans alle onrust is verdwenen. En voor een gezonde ontwikkeling van de nationale en de internationale han del is een zo groot mogelijke rust rond om de valuta's een voorwaarde van de eerste rang, niet het minst nu de con touren van de Euromarkt zich langza merhand beginnen af te tekenen en een verdere integratie van de Beneluxlan- den op het programma staat. pitaalmarkt in ons land ten goede, ook al zal men zich hier voor een te groot optimisme moeten wachten. De minister van Financiën moge zich erover verheu gen dat de schatkist weer een redelijk tegoed bij de Ned. Bank heeft, het feit, dat in 1957 ruim f. 8 miljard aan belas tingen moest worden opgebracht bete kent dat de schatkist zich ten koste van het bedrijfsleven verrijkt. Politieke over wegingen hebben ertoe geleid, dat ook de Eerste Kamer zich met de voorgestel de belastingverhogingen heeft verenigd en deze zullen bij verminderde winsten dubbel zwaar drukken en als zodanig in vele gevallen de noodzakelijke inves teringen remmen. Dit betekent dan weliswaar dat hier voor dan geen beroep op de kapitaal markt zal worden gedaan en de thans ontstane verruiming kan aanhouden, het gevaar dat ons land in 1958 be dreigt, is, gelijk de directie van de Amsterdamsche Bank in haar jaarver slag opmerkt, gelegen in het ontstaan van een evenwicht op lager niveau, gepaard gaande met omvangrijke werkloosheid. Men late zich door het succes van de 6 en 5%% leningen (het gestelde maximum van f. 225 miljoen voor de Rentespaarbrieven werd begin deze week reeds bereikt) niet mislei den. De spaarcijfers over januari be wijzen opnieuw dat men hier voor een goed deel met kapitaalverschuivingen te doen heeft en de kapitaalnood bij de bedrijven bliift voor 1958 een pro bleem van de eerste orde. Te groter is dit nu in de internationa le concurrentie de verstrekking van le verancierskrediet een steeds belangrijker rol speelt. Ook hierop wordt in het ver slag van de A.B. gewezen en het wordt geenszins denkbeeldig geacht dat in 1958 kostbare produktiecapaciteit in de kapitaalgoedenindustrie ongebruikt zal blijven als gevolg van gebrek aan finan cieringsmiddelen, waardoor het niet mogelijk is op het punt van de krediet verstrekking gelijke tred te houden met het buitenland. Met name Duitsland Twee opnamen van Prinses Irene, die in gezelschap van Koningin Juliana een vakantie doorbrengt in Grindelwald. Boven: Prinses Irene in actie tijdens een aardappelloop- wedstrijd tegen een van de andere gasten van het hotel; onder: de Prinses tijdens een ander behen digheidsspelletje. Moeders Goede Besprekingen over moderne projectielen Een 30 man sterke gecombineerde Frans-Nederlandse missie van techni sche deskundigen en figuren uit het bedrijfsleven maakt thans een reis van j een maand door de V.S., om haar i regeringen in te lichten over de moge- i Ijjkheden om, in het kader van de N.A.V.O. tot groter wetcnschappe- lijke samenwerking tussen de V.S. enerzijds en Frankrijk cn Nederland anderzijds te komen bij de vervaardi ging van moderne projectielen. De leiders der afvaardigingen van Frankrijk en Nederland, ir. generaal Gaston Founier en luitenant-generaal- vlieger W. J. Reynierse, plaatsvervan- t gend chef van de Nederlandse Lucht- machtstaf, hebben gisteren op een pers- conferentie medegedeeld, dat de Ameri- J kaanse wapens, die in de afgelopen i weken het meest hun aandacht hebben J getrokken en die in hun landen zouden kunnen worden vervaardigd, indien de f Franse en de Nederlandse regering dit f zouden wensen, de raketten voor tac- tisch gebruik en voor het beschieten van vliegtuigen zjjn. i Een aantal dezer wapens zou van i atoomkoppen kunnen worden voorzien, doch andere vallen onder het type der gangbare wapens, aldus een toelichting f van de Amerikaanse onderminister van f Landsverdediging Charles Shuff, die de persconferentie eveneens bijwoonde. De generaals Founier en Reynierse deelden nog mede, dat gedurende hun l verblijf in de V.S. geen enkele beslis- i sing zal worden genomen, daar deze i uitsluitend aan hun regering is voor- x behouden. Zij gaven verder te verstaan, dat ver- scheidene weken gemoeid zullen zijn met de bestudering van het omvangrijke f materiaal, waarover zij, bij hun reis in de V.S., de beschikking hebben gekregen, In antwoord op vragen deelde gene- i raai Founier nog mede, dat Frankrijk i over verscheidene soorten moderne pro- i jectielen beschikt die reeds zover ont- J wikkeld zijn, dat zij in gebruik kunnen worden genomen. J De Frans-Nederlandse missie zal mor- f gen weer uit de VB. vertrekken. Naar wij vernemen zijn de drie Zeeuwse schroothandelaren, die be trokken zijn bij de fraude op het ministerie van Economische Zaken met de E.G.K.S.-verklaringen, dezer dagen uit de voorlopige hechtenis ont slagen. Het Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft bij de overweging, of ver dere voorlopige hechtenis wenselijk was, uitgesproken dat voor verdere gevangenhouding geen rechtsgronden aanwezig zijn. Er behoeft volgens het Hof geen vrees te bestaan voor herha ling, voor vlucht naar het buitenland of voor onderlinge samenspanning ter bemoeilijking van het onderzoek. Wat dit laatste betreft hoeft geen vrees te bestaan, daar het onderzoek zo goed als afgesloten is. De drie schroothandelaren, directeu ren van de N.V. Zeeuwse Metaalhandel, hadden van een refrendaris van het ministerie van Economische Zaken zoge naamde „derde-landen-verklaringen" ge kregen voor schroot. Wanneer namelijk een handelaar in schroot koopt in lan- m den die niet zijn aangesloten bij de 1 E.G.K.S. moet hij per ton een hoger bedrag betalen dan wanneer hij dat doet in de E G.K.S.-landen. In dit geval kan f de handelaar bij het ministerie van f Economische Zaken een z.g. derde-lan- f den-verklaring krijgen, waarop hem het j bedrag wordt gerestitueerd, dat hij meer I heeft moeten betalen dan wanneer hij het schroot uit de E.G.K.S.-landen had I betrokken. De drie Zeeuwse handelaren I hebben nü de referendaris steekpennin- I gen gegeven en kregen van hem de der- I de-landen-verklaringen zonder dat was onderzocht of het schroot inderdaad van buiten de E.G.K.S. afkomstig was. Des- tijds is bericht, dat de schroothandela- ren aan de verklaringen een bedrag van ongeveer 700.000 gulden hebben ver diend. De referendaris zou hiervan 25.000 gulden hebben ontvangen. Nieuwe Nederlandse film speelt in Giethoorn Dollarlening voor Amsterdam De stad Amsterdam heeft aangifte gedaan bij de Securities and Exchange Commission te Washington inzake de voorgenomen uitgifte in de V.S. van 15 miljoen dollar aan Sinking Fund Obligaties per 1 maart 1973. De obli gaties zullen worden uitgegeven door een Emissie-syndicaat onder leiding van de firma White Weid and Co. De beslissing over eventuele uitgifte van deze lening is eerst na verloop van enkele weken te verwachten. De koers van uitgifte staat nog niet vast, evenmin de hoogte van de rente. Bin nenkort is een voorstel van B en W. aan de gemeenteraad te verwachten. I De opbrengst van deze lening zal wor den aangewend voor de uitbreiding van de havens en elektriciteitsvoorziening. WAARSCHUWINGSTEKEN VOOR AANHANGWAGENS De commissie is tot de conclusie ge komen, dat het teken eenvoudig en dui delijk moet zijn en daarbij tevens zeer opvallend. Het moet voor zover mogelijk direct kunnen worden gezien door een I wielrijder of een andere verkeersdeel nemer, zodra het motorrijtuig hem of haar is genaderd en gaat inhalen. Daar- 1 om moet het teken z(jn aangebracht aan de rechterzijde van het trekkende motorrijtuig. Voorts dient het teken te zijn aangebracht ongeveer op ooghoogte van de waarnemer en bij duisternis te zijn verlicht In ons land gaat de van week tot week versterkte deviezenpositie met enige verruiming van de kapitaal markt gepaard, welke zowel de obliga tie-markt als de aandelenmarkt be- invloedt. Met een aanwas van f. 75 miljoen in de week, geëindigd op 3 fe bruari, is de goud- en deviezenvoor raad van de Ned. Bank tot f. 4173 miljoen gestegen, zodat ze thans ruim f. 1 miljard groter is dan op 9 sep tember j.I., toen het laagste pnnt be reikt werd. Het Is hier alles geen goud wat er blinkt, want de Nederlandse regering heeft enkele honderden miljoenen in het buitenland opgenomen en de verkoop van claims Koninklijke naar Amerika zal ongetwijfeld ook tot de versterking van onze deviezenpositie hebben bijge dragen. Dit neemt niet weg dat de plaats van Nederland in het interna tionaal betalingsverkeer aanmerkelijk is verstevigd, zoals ook uit ons stijgend surplus bij de Europese Betalings Unie blijkt. Als gezegd komt dit ook aan de ka- HET mag in ons land dooien, opvriezen, regenen en stor men: in Duitsland, Oosten rijk en Zwitserland weten ze wel beter, wat de wintersport schaft! Er wordt kunstgereden, ge skied, gebobd en als de mensen moe zijn gedanst tot in het hartje van de nacht Daarvoor moet men in Gar- misch-Partenkirchen, St.-Moritz of, andere winterse lusthoven zijn en ik verzeker U, dat ieder een er daar anders uitziet, dan wij allen in ons donker kikker land Gebruind lopen de mannen en de vrouwen daar van stapel. Wie onlangs de Duitse, Zwitserse, Italiaanse, en Amerikaanse vier- mansbobbers op het televisie scherm heeft gezien, kan er van mee praten: zó keihard en atle tisch zagen ze er uit! Onver schrokken schoten zij de ver ijsde bobbaan af: even een snelle aanloop en met enkele vliegensvlugge sprongen zaten ze in de slee, de remmer achter op, om met bliksemtempo in wervelende vaart omlaag te suizen. TELKENS was het een kwes tie van „leven en dood" en van een secondenfractie, wie de winnaar zijn zou. De Duitse ploeg werd glansrijk overwinnaar, met een baan record van 1 minuut 11,62 se conde tegen dat van 1 minuut 33 seconden tot nu toe. De heren roetsjten in verbijs terend tempo langs de hoge, steile wanden: één verkeerde greep van de stuurman en ze zouden allen verpletterd zijn Bij al die sportiviteit was het toch vreemd, dat een andere Duitser op onsportiviteit betrapt werd. Midden in de nacht was hij er op uitgetrokken om ergens op de baan sneeuw weg te rui men, teneinde daarvan tijdens de afdaling te profiteren. Dat. is hem lelijk te staan gekomen, maar het is me, zeker voor een sportsman toch hard van hem tegengevallen Met zulke trucjes moet men liever bij een bridgepartijtje niet aan komen: ge zoudt het nau welijks overleven1 DE skisport viert tussen en op de bergen in alle stan den hoogtijmet een lift of bergbaan omhoog en op de lat ten weer naar het punt van uit gang,. of in een meedogenloze wedstrijd achter de paarden, wedstrijden, waarom St.- Moritz beroemd is en waarbij het „sport staalt spieren" zijn volle dige vervulling vindt. Zo is er dus daar bij de bergen véél meer te beleven dan in ons miezerig waterland, waar we rond de kachel gekropen zitten en het ganse leven een sombere bedoening lijkt Zo'n schilderij van fiere, zwar te paarden, scherp contrasterend met het wit van sneeuw en ijs daar in het door wintersport - maniakken overstroomde Zwit serland, kan hier niet worden opgehangen. Wij moeten 't he laas met dit mooie plaatje doen en gunnen de schitterende aan blik aan hen, die het zich ver oorloven mogen, langs de baan te staan. zy zullen het leven blijmoe diger bezien, dan zij wier winter slaap zich in hoofdzaak tussen regen en mist beweegt. En voor wie een stralende zon een haast vergeten natuur- verschynsel is geworden FANTASIO (Speciale berichtgeving) Een nieuwe filmproduktiemaatschap- pij. die onder zakelijke leiding staat van Rudy Meijer en de heer Gerschtanowitz van het Tuschinskv-concern, zal bin nenkort een nieuwe Nederlandse speel film in produktie nemen. Deze film zal zich hoofdzakelijk in Giethoorn afspe len en heeft de plaatselijke harmonie als hoofdmotief. Het scenario is van de Nederlandse cineast Bert Haanstra en de journalist Jan Blokker. De Engel se regisseur Alexander Mackendrick. die vandaag in ons land aankomt, is aan gezocht om adviezen voor de regie te geven. Jrt. Voces dhottn <3*4 Hoo^S Symphcmfl. - Ctktót uitvoMnog MM. {ctot«KtOOM5.tö(- a O O C O O O IGO Mtttiajuori Aziatiscfuz. Ba Uiukctcuviisc Utt. vcua Huis vcoumvi iVLiX Ii.0a.vi. da Vitótflvacuotxd. V LflKXVltyQVl' O O a o <3 t Lads sLuxtavoban - tonaal vtact WstxKua y.if.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9