Leidse Ambtenaren ontdekken schoonheid in de fotografie Belgische pers vreest opdrijven van prijzen gedurende de „Expo" Kent Uw landgenoten uit Indonesië ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 In de afgelopen maanden hebben de ambtenaren, die resorteren onder het Departement van Financiën een vriendschappelijke strijd geleverd op het terrein van de fotografie. Ook de Leidse belastingambtenaren, die foto grafie als hun hobby hebben, hebben zich in deze strijd dapper geweerd. Verscheidene pryzen wisten zy in de wacht te slepen. Het resultaat van deze landelijke strijd werd gisteravond en ook vandaag getoond in de daarvoor zo by uitstek geschikte Boerhaave-zalen. Onder auspiciën van de Personeels vereniging „De Sleutelring" kwam deze expositie, welke ook elders in het land en ook in België en Frankrijk grote be langstelling trok, tot stand. De foto's, vrijwel alle prachtig van compositie, zijn zeer gevarieerd van samenstelling. Naast tal van vakantiefoto's, waarbij men het veelal in details zocht, zijn er ook vele prachtige natuuropnamen. Ook het kind in de fotografie vormde een dankbaar onderwerp. De vice-voorzitter van „De Sleutel ring", de heer Th. A. ten Hooven, leidde deze expositie met een kort woord bij de vele aanwezigen in. Spreker zag deze tentoonstelling als een bijzondere mani festatie van wat in federatief verband door ambtenaren, die de fiscus dienen, tot stand is gebracht. Zij wisten de wereld van de schoonheid te ontdekken. Een schoonheid, welke soms verborgen ligt in een oude muur, in de schaduw van knotwilgen op een besneeuwde sloot, in een hek of molenwieken tegen gril lige wolkenluchten. Wie het zo ziet, aldus spreker, ontmoet in de fotograaf de mens, wiens ogen iets hebben ontdekt dat uitgaat boven ruimte en tyd. Hij heeft in een mens, in een boom, in een verweerde gevel van een oud poortje of kathedraal de schoonheid ontdekt, die achter al het geschapene ligt. De federatie-voorzitter, de heer D. Schoorl, die hierna de opening verricht te, had eveneens grote waardering voor de ingezonden foto's en zag in fotogra feren een bron van schoonheid en steeds weerkerende vreugde. Na deze inleidende woorden, ver spreidden de aanwezigen zich over de tentoonstellingsruimte, waar men met bijzondere interesse kennis nam van het tentoongestelde materiaal. De Leide- naars, die onder de prijswinnaars vielen, waren in afdeling I de heer J. J. Devilee met een derde prijs en de heer J. F. v. d. Blom met een vijfde prijs. In afd. II AANBESTEDING RIOLERINGSWERKEN Gisteren vond in het Stadhuis de aan besteding plaats van het maken van riolermgswerken ten behoeve van het bouwryp maken van zuid-west V met bijkomende werken. In totaal kwamen 21 inschrijvingsformulieren binnen. Er werd als volgt ingeschreven: A. Faas, Amsterdam, f. 254.000,(I), f. 238.000— (IIf. f. 16.000,— (III); Van Eerden en Veldman, 's-Gravenhage, f. 251.000,—, f. 232.000,—, f. 20.000.— N.V. Ingenieursbureau voor de bouwnij verheid Oegstgeeist f. 249.000,„f. 15.000, f. 15.000,Fa. A. Ph. Kuyl, Voorscho en f. 243.000,—, f. 229.000,—, f. 14.000,—; Fa. C. Westdijk en zoon, Woubrugge, i. 240.200,—, f. 227.700,— f. 12.500,— Joh. Visscher en zoon, Leiden, f. 235.000,—, f. 223.000,—, f. 18.000,—; P. J. Visser en zoon, Wassenaar, f. 227.000,—, f. 215.000,—, f. 13.000,—; D de Rooy, Badhoevedorp, f. 213.000, f. 203.000; N. V. Aannemingsmaatschap, pij voorheen Hillen en Roossen .Amster dam, f. 210.600—, f. 199.300,—, f. 12.000; N. V. voorheen fa. P. Meijer, Beverwijk f. 209.850,—, f. 196.900,—, f. 12.950,— Fa. J. Stam, Voorschoten, f. 206.300,— Aannemersbedrijf gebroeders Schouls, Leiden f. 196.000,—, f. 180.000,—, f. 16.000,A. Hogeboom, Rijpwetering, f. 193.000,—; H. J. Strijk, Rijpwetering, f. 192.000,L. P. van der Geer, Leiden, f. 197.780,—, f. 186.180,—, f. 11.600,— H. Bunschoten en zoon, Noordwijk, f. 191.780—, f. 180.000,—, f. 13.500,—; C Smit en zoon en D. R. de Jong, Vijfhuizen, f. 189.948,—. f. 180.448—, f. 9.500,— A. Th. Stuifzand, Leiden, f 185.400,—. f. 176.400,—, f. 9.000,—; Fa. A. van der Marei, Hoofddorp, f 175.250,—, f. 163.250—, f. 12.000,— Aannemingsbedrijf „De Later" Venlo, f. 169.980,—, f. 159,780,—, f. 10.200.— en Jan Mens, Lisse, f. 167.900,—, f. 157.900, f. 10.000,—. PERSONEELSVERENIGING „ICO" De personeelsvereniging „Ico" van de N. V. Intern. Handelmij „Imenexco", hield gisteren in ,J3en Burcht" haj r tot een traditie uitgegroeide feestavond voor leden, donateurs en genodigden. Na de opening door de directeur der vennootschap, de heer J. W. Stoffers en een kort welkomstwoord van de voor zitter der P.V., de heer Jac. van Es, voerde het gezelschap .Mozaïek" een gevarieerd cabaretprogramma op. Afwisselend traden op de Galanties, een accordeonduo, The two in Harmony, twee jongens en een gitaar en het Mo- natrio mondaccordeon Voorts zorgde het gezelschap voor enkele aardige schetsjes. Nic. Vink toonde zich deze avond een geestig conferencier. Een aardige landschapsfoto in de omgeving van het viaduct Haar lemmerweg, waarin het hekwerk van een wiek van het molentje aan de Maredijk op verantwoorde wijze gebruikt is om de dieptewerking te versterken. Met deze opname be haalde de heer H. Valentgoed een eerste prijs. legde de heer H. Valentgoed beslag op een eerste prijs en de heer B. S. A. klop op een tweede. In afd. III (kleurendia's) kwamen de heren J. Lubbers en G. J. Winkler met een vierde prijs uit de bus. LEIDERDORP Medische dienst de dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter H. A. Blaauwendraad, Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. K 1714—208. OEGSTGEEST Medische dienst De medische dienst wordt gedurende dit weekeinde waarge nomen door de doktoren Hugenholtz sr. en jr. tel. 20390. VOORSCHOTEN Prijswinnaars tekenwedstrijd COTUVO Ter gelegenheid van de massale door lichting door het Comité tot opsporing van tuberculose in Voorschoten in november van het vorige jaar georga niseerd, is op de scholen een teken wedstrijd gehouden, waarvan thans de pryswinnaars bekend geworden zyn. De beoordeling is geschied naar leef tijd en wel zodanig, dat voor ieder jaar twee prijzen beschikbaar gesteld zijn. De meeste prijzen werden gewonnen door de R.-K. Middelbare Meisjesschool van „Huize Bijdorp", die daarmee de schoolprijs in de wacht sleept. Deze school werd echter onmiddellijk gevolgd door de Openbare Parkschool en de Openbare Ulo. De prijzen zullen tijdens de COTUVO- slotavond in het Cultureel Centrum op donderdag 6 maart a.s. worden uitge reikt door de burgemeester. Dan zullen de bekroonde tekeningen tevens ter be zichtiging tentoongesteld worden. De prijswinnaars zijn: 18 jaar: Wivine Buise (Bijdorp); 17 jaar: H. Metselaar (Openb. Ulo); 16 jaar: Marion Schults (Bijdorp) en Rudi Braggaar (Openb. Ulo). 15 jr.: Ineke v. d. Heijden (Bijdorp), Gerda van Kerkvoort (Openb. Ulo) en Jan Weduwer (Openb. Ulo); 14 jr.: Frans Droogh en Nelleke van Kalmt- hout (beiden Bijdorp): 13 jr.: Marian Westerbeek (Openb. Ulo) en Dorothé van Os (Bijdorp); 12 jr. (Ulo): Marian Niekerk (Bijdorp) en Tonnv Zitman (Nassauschool). 12 jr. (Lager Onderwijs): Aalt de Groot en Casper Vink (beiden Park school); 11 jr.: Koos Westerbeek en Ben Hes (beiden Parkschool); 10 jr.: Erica Laurentius (Parkschool) en L. Kuiper (Vlietschool)9 jr.: Ronnie Pels (Parkschool) en Job Gregory (Ds. Fort- genssch.); 8 jr.: Juultje Talakua en Cobie Meijer (beiden Ned. Herv. School) 7 jr Jan v. d. Bijl en Erik Stikvoort (beiden R.-K. Jongensschol); 6 jr.: Jan de Mooij (Ds. Fortgenssch.) en Willy Mooij (R.-K. Meisjesschool). Kleuterscholen: 6 jr.: Toos van Dijk en Mary Pols (Chr. Kleutersch); 5 3/4 jr: Jan Eggens en Trevor de Vries (Neutrale Kleuterschool); 5 jr.: Her man Rotman (Chr. Kleuterschool) en Joke Stauthamer (R.-K. Kleutersch.); 4 jr. Ria Verhoork (R.-K. Kleutersch.). VASTENAVONDFEEST L.T-B. In de zaal van „De Grote Vink" heeft de L.T-B. afd. Voorschoten haar vasten avondfeest gevierd. De heer A. Q. Does- wijk heette de genodigden en de leden hartelijk welkom. Het trio Massaar was uitgenodigd om de aanwezigen aange naam bezig te houden. Dit trio bestond uit 2 accordeonisten en de heer Massaar die allerlei imitaties van bekende ar tiesten ten beste gaf. In de pauze sprak de heer G. v. d. Hulst, de voorzitter van de L.T-B.een hartelyk welkom tot de nieuwe geestelijk adviseur van de L.T.B. pater Van Arnhem. Een bijzondere ge beurtenis op deze avond was wel de hul diging van de heer Doeswijk. De heer G. v. d. Hulst herinnerde de leden er aan. dat de heer Doeswyk reeds 25 jaar als bestuurslid van de L.T.B. en van de Boerenleenbank zijn beste krachten aan de L.TB heeft gegeven. Als blyk van waardering had het hoofdbestuur het erediploma van de L.T.B. aan de heer Doeswyk toegekend. Mevrouw Doeswijk ontving een boeket bloemen. Na het muzikale gedeelte, waarin veel bekende liedjes ten gehore werden ge bracht. die naar hartelust meegezongen werden, werd de zaal vrij gemaakt voor een dansje. R.-K. VAKANTIEVREUGD Het comité Vakantievreugd is alweer druk bezig plannen te maken voor de komende zomer. In de opzet van het programma zijn opgenomen uitstapjes naar Blijdorp. Duinrell, Drievliet en Meyendell. Een sportdag zal niet ont breken. BU minder gunstig weer zal dit worden een film, toneel en cabaretmid dag. De slotdag van Vakantievreugd zal zijn een bezoek aan Circus Strassburger I te Scheveningen. Het aantal deelnemers bedraagt mo menteel al ongeveer 250 kinderen. Zondagsdienst - Gedurende dit week einde wondt de dienst der doktoren voor spoedeisende gevallen waargeno men door dokter F J. M. Tonino, Voor straat 23. telef. 2493: voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. WASSENAAR Ridders en kastelen In Kasteel Oud Wassenaar werd een vergadering gehouden van de Histo rische Vereniging Oud Wassenaar, waarin de heer J. G- N. Renaud, ar cheoloog van de Ryksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, een lezing met lichtbeelden hield over kastelen langs de duinzoom en het ridderiyke leven in de 14e en 15e eeuw. De voorzitter, de heer G. Jansen, sprak een woord van welkom tot de vele aanwezigen, in het bijzonder tot burgemeester S. baron van Wijnbergen. De heer Renaud ving aan met de rid derstand, welke na de 13e eeuw snel tot ontwikkeling kwam, waarvan lijsten met vele dozijnen namen van ridderfamilies getuigenis afleggen. Zij hadden in verschillende delen van ons land Qmm kastelen of wel tegen ro vende benden vendediigjbare landhuizen. Dat de adel toentertijd voortkwam uit de herenboeren blijkt, oa. uit de bouw van tie kastelen, vrijwel steeds be staande uit een hoofdgebouw, hetwelk als woning van de ridder diende, voorts uit een voorburcht, bewoond door een pachter met een boerenbedrijf. Boeren, die door bekwaamheden, door kennis of overwicht op anderen uitstaken, werden door tie graaf in dienst genomen. Zij heetten aanvankelijk mfniterials en werden later ridder genoemd Zij wer den benoemd in functies in het leger, in het bestuur, bij de rechterlijke macht en lieten tian het bestuur van hun be zit aan een hofmeier over. Het leven van de ridders was duur en het kwam dan ook wel voor. da* zij het hof verlieten om op hun boerenbedrijf terug te vallen. De heer Renaud ging hierna over tot vertoning van lichtbeelden van kastelen uit de omtrek, prenten van het ridder leven. van opgegraven voorwerpen e.d. Een interessante avond. Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen De Haan en De Neef. WARMOND Intrede ds. H. J.. Boonstra Ds. H. L. Boonstra zal zondag 9 maart a.s. afscheid nemen van de hervormde gemeente van Wissekerke in de classis Goes en de week daarop, zondag 16 maart a.s., na vooraf te zijn bevestigd door de consulent ds. A. van Leeuwen van Kaag, zijn intree doen als predikant van de hervormde gemeente van War mond. Hij wordt de opvolger van dr. J. Zandee. die met ingang van 1 oktober van het vorige jaar wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijks universiteit te Utrecht is geworden. Ds. Boonstra werd in 1919 te Onst- wedde in Groningen geboren, bezocht eerst het Willem Lodewijk Gymnasium te Groningen, daarna het stedelijk gym nasium te 's-Hertogenbosch en studeer de vervolgens aan de rijks universiteit te Utrecht. In 1944 onderbrak hij zijn stu die en was toen enige tijd hulppredi ker te Emmer Cospascuum. Na de be vrijding hervatte de heer Boonstra zijn studie aan de Utrechtse universiteit en in 1947 werd hij door het provinciaal kerkbestuur van Friesland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Nadat kand. Boonstra eerst enige tijd te Westerhaar in de classis Hengelo werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij daar op 28 december 1947 door ds. E. Saraber van Voorschoten, toen nog predikant te Zandvoort in het ambt bevestigd. Op 30 juli 1950 verwisselde ds. Boonstra de gemeente van Westerhaar met die van Wissekerke. Tijdens zijn ambtsbediening te Wes terhaar was ds. Boonstra o.a. voorzitter van de diaconale commissie voor ge zinsverzorging. uitgaande van de her vormde gemeenten van Vriezenveen en Westerhaar. In zijn tegenwoordige ge meente is hij o.a. voorzitter van de clas sical commissie voor Opzicht en Tucht in de classis Goes en te Wissekerke zelf voorzitter van de kleuterschool; van het hervormd rusthuis ..Vredenstein"; van het Comité „Zonnedag voor ouden van dagen" en van het Comité bejaarden so ciëteit. waarvan hij mede een van de oprichters was. Verder werden door hem zowel te Westerhaar als ook te Wisse kerke verschillende kerkelijke verenigin gen opgericht. Tijdens zijn ambtsbedie ning te Westerhaar werd daar de kerk verbouwd en vergroot en tijdens zijn ruim zeven-jarige ambtsbediening te Wissekerke kwam daar een verwarming in de kerk tot stand. Tenslotte deelde ds. Boonstra ons nog mede. dat de datum van zijn afscheid te Wissekerke en die van zyn intree te Warmond voorlopig zijn vastgesteld. Dit houdt verband met een verbouwing in de pastorie van Warmond. Is deze tydig klaar, dan zijn genoemde data defini tief. Nieuwe woningen Van de centrale «directie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid is be richt ontvangen dat deze gemeente kan overgaan tot de bouw van 22 woning wetwoningen. Het bestuur van de Woningstichting „Warmunda" heeft aan de firma M. Kool alhier deze bouw opgedragen voor de som van f. 338.000. Medische dienst de dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Van Raay te Sassenheim. ZOETERWOUDE Opbrengst De collecte in de Herv. Kerk voor de Int. Nat. Hulpverlening heeft f. 75 opgebracht. Gisteren vond de eerste proefvlucht plaats van de helikopterdienst Den Haag-Pernis-Rotterdam met een Djinn-toestel. Deze zomer zal de nieuwe verbinding regelmatig ge vlogen worden. De Djinn tijdens de landing op het Malieveld te Den Haag. Prijzen overal aan het (lalen, das mag België geen duurte-eiland worden (Van onze Brusselse correspondent) In de Belgische pers wordt thans geregeld de vrees geuit, dat de stroom van bezoekers gedurende de zes maanden van de Wereldtentoonstelling een onge wenste en abnormale styging van de prijzen van levensmiddelen, hotelkamers, maaltijden in de restaurants en van andere diensten tot gevolg zal hebben. Die hausse van prijzen zou bovendien nog ongewenst, ja zelfs schadelyk zyn, omdat vele tekenen er op wijzen, dat de Westeuropese economie in een fase van depressie is geraakt, terwijl België bepaald géén duurte-eiland zou mogen worden op een ogenblik, dat de pryzen in de meest» landen dalen, en de lonen in Europa niet meer worden verhoogd. Want dan zou Belgische export gevaarlijke klappen kunnen krijgen, en zou de „Expo" eerder een nadeel dan een voordeel worden. Commissie vraagt afdoende overheidsmaatregelen Is die vrees gerechtvaardigd? Men moet het inderdaad geloven, daar de prijzen commissie - een adviserend or gaan van het departement van Econo mische Zaken, waarin vertegenwoordi gers van de werkgevers en de vakbon den zitting hebben - de zaak ernstig ter studie heeft genomen en dezer dageD klaar kwam met een rapport over de maatregelen, die zouden kunnen worden genomen in verband met het prijzenbe- leid tijdens de Expo. dus van april tot oktober a.s. In de eerste plaats sugge reert de pr ij zencommissie aan de minis ter van Economische Zaken, dat de spe- Wat Lezers schrijven Geachte Medeburgers! Het is weer enige tijd geleden, dat Uw aandacht werd getrokken door het be richt. dat de regering van de Republiek Indonesië aan de op haar grondgebied verblyvende Nederlanders te verstaan heeft gegeven, dat hun langer verblijf aldaar niet meer gewenst is. Sindsdien stromen, dank zy het in grijpen van onze regering, bijna onaf gebroken Nederlanders uit Indonesië ons land binnen. Onder deze landgenoten is een zeer grote categorie, die Nederland slechts heeft gekend als het verre va derland. Nooit hebben zij de kans gehad de Nederlandse bodem te betreden, nooit hebben zij het geluk gehad de vrije Nederlandse lucht te ademen. En thans, van huis en haard verdreven, berooid van alle goederen. Ja vaak van hun In januari 127 aanrijdingen Record aantal verkeers ongevallen in afgelopen week In januari deden zich in de Sleutel stad in totaal 127 verkeersongevallen voor, waarvan 28 aanrijdingen lichame lijk letsel tengevolge hadden en 99 met enkel materiële schade. Een aantal, dat ongunstig afsteekt bij dat van januari 1957 toen in totaal 111 aanrijdingen plaats vonden, w.o. 84 met materiële schade en 27 met lichamelijk letsel. Ook februari zette slecht in. Het aan tal aanrijdingen bereikte in de week van 31 januari tem. 6 februari een record, t.w. 51. In 1956 en 1957 werd dit aantal en gelukkig in één week niet bereikt. Onder deze 51 verkeerson gevallen waren er 12, die lichamelijk letsel tengevolge hadden en 39 met slechts materiële schade. Hiermede is het totaal aantal aanrijdingen in 1958 tot 173 gestegen. Voor het jaartotaal van 1958 een slecht begin! schamel bezit, moeten zy in dit, hun nooit gekend vaderland, een geheel nieuw bestaan opbouwen. Nu, ruim twaalf jaren na de beëindi ging van de tweede wereldoorlog staan Nederlandse ontheemden op vaderlandse bodem. Gedurende de koloniale periode van Indonesië werd hun stem nauwelijks door U gehoord. En ook na de bevry- ding van het Japanse juk werd weinig aandacht aan deze groep Nederlanders hier te lande geschonken. Gy kent ze niet! Gy kent hun gewoonten, hun aard, hun levenswijze, hun geschiedenis, hun ontberingen niet! Doch dit is U niet kwalijk te nemen. Immers, men heeft U nooit over hen ingelicht! Steeds hebben deze Indische Nederlanders voor U geleefd aan de schaduwzijde van de publiciteit! Thans echter stelt de Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en Omstre ken (VEGLO) U in de gelegenheid met deze landgenoten kennis te maken. Met medewerking van het Koninklyk Insti tuut voor de Tropen organiseert onze vereniging een serie van drie lezingen, die de achtergronden van het probleem der Indische gerepatrieerden zullen be lichten. Onder de titel: „Kent Uw landgeno ten uit Indonesië" zullen, telkens met een maand tussenpoos, de volgende on derwerpen worden besproken: De positie der Indische Nederlanders in Nederlandsch-Indië, tot 1940. De Indische Nederlanders onder de Japanse bezetting en in de tijd daarna, tot 1958. De problemen van de Indische Neder landers als gerepatrieerden. Als spreker zal optreden de heer J. A. Mulder van het Kantoor voor Voor drachten en Onderwijszaken van boven genoemd Instituut. De eerste lezing, met als onderwerp: „De positie der Indische Nederlanders in Nederlandsch-Indië, tot 1940" zal ge houden worden op woensdagavond, 12 februari a.s. Lichtbeelden zullen de no dige illustratieve omlijsting geven. De toegang is gratis. We doen een beroep op Uw burgerzin en hopen, dat U het tot Uw plicht wilt rekenen kennis te nemen van deze voor onze samenleving zo belangrijke lezing Immers, door beter begrip zult U niet meer bevooroordeeld staan tegenover deze Indische gerepatrieerden en op deze wijze zal dat. wat één van de grondoorzaken dreigt te vormen van het ontstaan van een werkelijk maatschap pelijk probleem in onze samenleving, reeds thans worden geëlimineerd. Uw aller komst tegemoet ziende, Hoogachtend, R. DE BRUIN. Voorzitter VEGLO. AFGELASTE WEDSTRIJDEN De Kon. Ned. Hockeybond heeft alle wedstrijden, die voor zaterdag en zon dag waren vastgesteld, in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast De Christelijke Korfbalbond heeft alle wedstrijden voor heden in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. REPATRIANTENSCHIP. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslyst ter inzage van het s.s. „Zuiderkruis" van de My „Ne derland", dat 28 januari uit Tandjong Priok is vertrokken en op 20 februari in Amsterdam wordt verwacht. ciale Expo-belasting van 12 procent op de diners in de restaurants, niet zal be hoeven te worden betaald door die res taurants van de tentoonstelling, welke géén maaltijden van meer dan 60 frank serveren, waar het duurste eten dus f. 4.60 kost. In de tweede plaats zouden de tarieven in het ultra-moderne amu sementspark dienen te schommelen tus sen 5 fr. of 38 cent en 15 fr. of f. 1.15. Het duurste glas bier zou slechts 10 fr. of 76 cent mogen kosten, aldus een suggestie van de prijzencommissie, maar er moet al mineraal water tegen 38 ct. verkrijgbaar zijn en bier tegen 46 cent voor een 33 centiliter glas, enzon der schuimboordje van een paar centi meter. De prij zencommissie maakte zich ver der nog ongerust over de vraag of er in de „democratische" restaurants wel vol doende zitplaatsen beschikbaar zullen wezen en suggereert dat alle restaurants verplicht worden om een voorgenomen verhoging van de prijs van een diner aan de dienst van de prijzen van het departement van Economische Zaken mee te delen. Zo zou het departement een soort van gematigde prijsbeheersing kunnen instellen, zonder de nadelen te hebben van een strenge pnjzencontrole. die direct de kwaliteit van de maaltijden zou beinvloeden. Men wil immers de re putatie van Brussel als stad-waar-men- goed-eet niet ten gronde richten. Een zeer slechte indruk maakte overi gens een beslissing van de Brusselse ho teliers: de prijzencommissie vindt het namelijk ongehoord, dat de hotels gedu rende de tentoonstelling „demi-pension- prijzen"' gaan berekenen, zodat dus iede re gast verplicht zal worden tot het be talen van kamer met ontbijt en één maaltijd (diner of lunch), wat onver mijdelijk tot verhoging van ce prijzen aanleiding zal geven. Nu wil de commis sie de hoteliers verplichten om precies de hotelrekening te specificeren, zodat de bezoeker weet wat hij voor de diver se diensten, waarvan hij gebruik maakte, heeft betaald. De hoteliers zouden hier-w in soepel moeten zijn. en het diner nieP in rekening brengen, wanneer de bezoe ker bijvoorbeeld de gehele dag op de Expo wil vertoeven en daar ook zijn maaltijden wil gebruiken. Men wacht nu op de beslissingen van de nieuwe minis ter van Economische Zaken, de heer René Motz. Tot beter begrip diene. dat de minister zelden het advies van de prijzencommissie naast zich neer legt. Gecontroleerde kernfusie Japan in Een aantal Japanse geleerden is er in geslaagd een gecontroleerde kernfusie tot stand te brengen De vorige maand is reeds bekendge maakt. dat Britse en Amerikaanse ge leerden er bij hun onderzoekingen in geslaagd waren fusie van waterstofker nen waarin de enorme kracht van de waterstofbom zetelt tot stand te brengen. Onthulling van groots monument te Buehenwald Op 14 september 1958 Wordt op het terrein van het voormalige concen tratiekamp Buehenwald bij Weimar, boven de plaats waar de stoffelijke resten van duizenden in de laatste maanden van de oorlog omgekomen gevangenen rusten.' een monument onthuld ter nagedachtenis aan hen, die in de strijd tegen het bewind van Hitler in Duitse gevangenschap het leven lieten Het gedenkteken is tevens bedoeld als waarschuwing, een vermaning aan de gehele mensheid, opdat het drama dat zich op deze plek afspeelde, zich nimmer zal herhalen. Bij de onthulling van het monument, dat een van de grootste en indrukwek kendste gedenktekenen ter wereld wordt, zullen uit alle landen die eenmaal tot het door de nazi's bezette gebied be hoorden. grote delegaties aanwezig znn. Alle oud-verzetsstrijders, ex-politieke gevangenen en Nederlanders die door daad of houding hun afkeer van de nazi-bezetting te kennen hebben gege ven en in het bijzonder alle nagelaten betrekkingen van de in de Duitse con centratiekampen gevallen Nederland- rs. kunnen zich voor deelname aan de Ne derlandse delegatie aanmelden by de secretaris van de Buchenwn ld-Vrien denkring. de heer D van Geens, Orte- liusstraat 176. te Amsterdam, waar hun volledige inlichtingen over de reismoge lijkheid zullen worden verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7