Kerkdiensten Leiden en omgeving ZWAARDEMAKER sevilla orange marmelade Juichende bevolking van Bonaire begroette gistermiddag Prinses Aarlanderveense korenmolen De Morgenster" moet nodig worden gerestaureerd ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 neemt J f vaker J 6» J ,'rf* 'Vwi®*'1" ,l£l Op armste der benedemeindse eilanden Kinderlijkemaar hartelijke ontvangst Gistermiddag om precies twee uur plaatselijke tijd gleed een glanzende KLM-vogel - die de vlucht van Curagao maakte, geëscorteerd door vlieg- tuigen van de Marine Luchtvaartdienst - neer op Bonairehet eiland der flamingo's. De prinsesselijke standaard werd gehesen op het armste van de Tweede rijdende school geopend De directeur-generaal van het Onder wijs, mr. J. G. Broekman, heeft gister middag in Groningen in aanwezigheid van verscheidene autoriteiten en nage noeg alle kermisexploitanten van Ne derland de tweede rijdende school, de Prinses Irene School, officieel geopend. De Stichting Rijdende School begon vier jaar geleden aan een belangrijke pri meur, nl. de uitwerking van de plannen om aan de kinderen van de trekkende kermisexploitanten onderwijs te geven in een rijdende school, die daarheen reed waar kermissen waren. In februari 1955 werd de eerste rijdende school officieel in gebruik genomen. Na een aanlooptijd groeide de belangstelling voor dit on derwijs snel, zodat het vorig jaar de school maximaal bezet was, nl. met 24 kinderen per dag. De tweede school zal voorlopig in de winter standplaats vinden in Groningen. De kermisexploitanten hadden gister avond hun traditionele feest in Gro ningen, aan de vooravond van de ver pachting van de Groninger Mei kermis. drie benedenwindse eilanden. Bonaire telt slechts 5000 inwoners en is in feite armlastig. Naast wat landbouw, veeteelt en visserij is er weinig, dat Bo- naires bevolking bronnen van inkomsten biedt. Een kledingindustrie wordt moei zaam met overheidsgelden op de been gehouden, het toerisme wil niet bloeien, ondanks de unieke mogelijkheden voor de sportvisser en de woeste, nog onge repte natuur. Maar alle plannen om Bo naire uit de moeilijkheden te verheffen ten spijt, resultaten van betekenis zijn tot nu toe niet geboekt. Na een begroeting door de Eilands raad. en nadat de 8-jarige Lucilla Irene Martijn bloemen had aangeboden, liep Prinses Beatrix door een haag van pad vinders en padvindsters, gezellen, leden van het Rode Kruis en de damessport vereniging. terwijl het kleine stationsge- bouwtje en omgeving werkelijk uitpuilde van de vele belangstellenden, die, niet moe werden de Prinses toe te juichen, I naar de gereedstaande auto. die haar snel naar het Gezaghebbersgebouw bracht, waar de officiële begroeting zou plaats hebben. Schoolkinderen brachten er de Prinses een zanghulde, er werden enkele officiële woorden gesproken, er werd iets verfrissends gedronken en daar na stapte het gezelschap weer in de wa- n Zondag 9 februari Leiden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur dr. P. L. Schoonhelm. (On derwerp: ,,Niet tevergeefs". Schriftlezin gen: J. Wijnbeek), 7 uur ds. D. J. Vos- sers („De Kerk zingt".) Hooglandse kerk: 10.30 uur ds. J. Groot. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. Marekerk: 10.30 uur ds. M. Ottevanger. (H A i. 5 uur ds. J. van der Wiel (H A.) Koolkapel: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. (HA.). Maranathakerk: 9.30 uur ds. J. de Wit, 7 uur ds. P. W. Spruyt te Amsteram. (Bijz. Kerkdienst. Onderwerp: Verkeerd bezit). Herv School (Boshulzerkade)11 uur dr J de Wit (installatie vicaris J. D. Wuyster) Herv. Muloschool (Asserstraat)10 uur ds. P. Kloek. Ver. Vrijz. Herv. (Leldse Volkshuls) 10.30 uur ds. A. Noorman te Zaandam. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca- banis. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer Jeugdkerk (aula Gymnasium): 10 uur ds. T. D. van Soest (Onderwerp: „Wilt U mij maar volgen?") Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur dr. Wes terink, (3 uur dienst voor doven), 5 uur ds Rothuizen. School Tlmorstraat: 10 uur dr. Dronkert 5 uur dr. von Meyenfeldt. Oude Vest: 10 uur dr von Meyenfeldt. 5 en 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 11 uur ds. J. M. van Krimpen, van Rotterdam, 5 uur dr. Dron kert. School Telderskade: 10 uur ds. Rothui zen. 5 uur ds. J. M. van Krimpen. Geref. Kerk (art. 31): Herengracht: 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mole naar. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gemeente: 7,30 uur ds. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. van Goudoever. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 u. Hoogmis (woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 6) 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3): 10 en 5 uur dhr. Dikkes. Baptisten Gemeente: 10 uur dhr C. Vanderbreggen van Rljnsaterwoude, 5.30 u. dhr W. F Kloos van Gouda. Leger des Hells: 10 uur helllglngsdlenst, 6 45 uur openluchtsamenkomst Gangetje. 7.30 uur opwekkingssamenkomst, o.l.v. ka pitein A. van Stokken van Amsterdam. Ohr. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: Het allesdoordringende geseteswerk) en 5 uur (ond.: Hoe zal het voor U zijn in de we reld voleinding?) ds. C. v. d. Weele. Aarlamlerveen Herv. Gem 10 en 7 uur ds. E. G. Boesenkool;- Geref. Kerk: 10 en 6.30 tiur ds. W. J. van Hoek; Chr. Ger. Kerk: 9.30 uur leesdlenst. 2.15 uur ds. G. W. Alberts em. pred, te Vlaardingen. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. A. van Boven, 3.30 uur ds. H. Brons. Alphen aan den R()n Herv. Gem. Jullana6traat: 10 uur ds. M. Hanemaaljer, K e r k e 1 ij k L even NED. HERV. KERK Beroepen te Kockengen C. van Bart, kand. te Maarssen; te Reeuwlik C. van Schoonhoven, kand. t-e Barneveld. Aange nomen naar Goënga (toez.) J. Schippers, vicaris te Llsse; naar Almen-Har'sep (wijkgemeente Har&sen) A. van Leeuwen te Kaag; naar Hoogkerk G. J. Prins te Nyland. Benoemd tot leraar godsdienst onderwijs aan de 2de Chr, H.B.S. te Gro ningen M. N. Geertsema te Stedum; tot hulpprediker te Bllthoven W. Chr. Ho- vlus, kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Appelscha G. de Zeeuw te Schoonoord. Aangenomen naar Luttel- teest-Kulnre H Rlezebos te Hylaard, die edankte voor Leek en voor Oenkerk (Fr.) BAPTISTEN GEMEENTEN GEREF. GEMMENTEN Beroep te Kampen en te Slikkerveer H. Rijksen te Vlaardingen; te Veenendaal K. de Gier te 's-Gravenhagc. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal te Barslngerhorn. Zijpe-Noord en -Zuid Jac. Krijtenburg te Joure, J. H. Rawle te Winschoten en J. J. J. van Sluys te Den Burg op Texel. 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Gebouw Jona than: 10 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Gouwsluls: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. J. Jo- rissen, Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Ca- dée, 6.30 uur ds. A. Jorlssen; Martha- Stlchting: 10.30 uur de heer W. M. Of- fringa, Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. A. C. Kersten uit Bodegraven, 6.30 uur ds. G. Mulder; Noorderkerk: 10 uur ds. W. Wijma. 6.30 uur ds. A. C. Kersten; Aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. G. Mulder. 6.30 uur ds. W. Wijma; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (art. 31): 10.45 en 4.45 uur ds. Th. F. van Kamp van Overschild; Chr. Geref. Kerk van Ree- destraat: 10 en 6 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst; Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat: 7 uur ds G. Ch. Duin- ker van Boskoop; Evangelisatie IJsbaan- gebouw: 10 uur H.A.; 6.30 uur de heer A. Nlemeijer. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur d6. Terlouw, 6 uur: ds Vollebrecht, Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur: leesdlenst. Bodegraven Herv, Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch (HDJ, 6.30 uur ds. J. C. Ter louw; Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch; Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. F. D. Emous van Rotterdam; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur drs. G. P. Hartveld van Assen; Nleuwerbrug: 9.30 uur ds. S. D. Boonstra van Woerden, 6.30 uur kand. M. Boot van Woerden; Geref. Kerk (art. 31): 9 en 6.30 uur ds. Th. C. F. van Kamp van Over schild; Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees dlenst; Luth. Gem.: 10 uur ds. J. J. Slmon em. pred. van Amsterdam; Evang. Kring: 10 uur ere-dienst, 7 uur dhr. Th. Dikkes van Lelden Boskoop Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Pronk, 6.30 uur ds. A. de Leeuw; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 uur ds. P. J. de Bruin: Ger. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur de heer P. J. Ouwerkerk. lllllegom Herv. Gem.: 19 uur ds. F. Brouwer; 7 uur ds. J. Veenendaal (Jeugd dienst). Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Ohr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. H. Sohippers. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N, W. van den Hout. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Roth. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. A. van Leeuwen, 5 uur mr. dr. G. A. Alma van Amsterdam (Jeugddienst). Katwijk aan den R(Jn Herv. Gem.: 10 uur ds A. Makkenze (H.D.); 6 uur ds. A. Makkenze. 10.30 uur (gymnastieklokaal Narcisstraat)dhr J. Vink te Katwijk aan Zee; Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. D. Bouman, 6 uur ds. W. A. B. Hagen. (Bevestiging ambtsdragers); Oude Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout-, 6 uur ds. Jac. de Vos. (Bev. ambtsdragers); Kapel: 10 uur ds. F. Offerings, 5 uur ds. Groenewoud uit Rijnsburg; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Nawijn, 5 uur ds. F. Pijlman. Zeehospitium: 6.45 uur ds. F. Pijlman; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Gem, Remisestraat: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Gem. In Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Kerk (art. 31)10 en 5 uur ds. Breen. Koudekerk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zijlstra. Leimulden Herv. Gem 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers; Pnlël: 7 uur ds. D. H. Gljs- bers; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. J. Kof- frle, 2.30 uur ds. A, G. Kornet van Oude Wetering Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dr. G. Streeder van Den Haag; 6.30 uur ds. G. J. van Embden van Zoeterwoude (Jeugd dienst, ond.: „Mijn vrienden en lk"). Kerkzaal 9 uur ds. K. E. H. Oppenhelmer van Leiden. Geref. Kerk: 10 uur ds. Ban- ga; 6.30 uur ds. Dijk (Kerkzaal) 10.30 uur ds. Dijk; 6.30 uur ds. Banga, Ver. Vrijz. Herv. geen d'lenst. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur vic, J. Schipper, 5 uur ds. G Pettlnga; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 uur ds. H. W. Eer- land; Geref. Gem 10 en 4 uur leesdlenst Geref. Kerk (art. 31) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 u. leesdlenst. Nleuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer Goedhart van Bodegraven, 2.30 uur ds T .D. van Soe6t van Rljnsaterwoude, 7.15 uur ds. W. J. H. Hubeek van Lelden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Nieuw-Vennep Herv. Gem. 9 en 10.30 uur ds. W. Moerman van Aalsmeer, 3 uur ds. J. A. van Boven; Bethelkapel: 10 uur ds. L. A. Bodaan van Amsterdam, 7 uur j ds. G. A. Alma van Amsterdam: Pnlël Hll- I legommerbuurt: 10 uur ds. H. Brons; Ger. Kerk: 9.30 uur ds D. Hoornstra v. Hoofd dorp, 3 uur ds. G. Rang; Chr. Geref. Kerk: I 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Het zonlicht speelt door de ramen van de fraaie Geref. Kerk te Nieuw Vennep. I Noordwykerhotit Herv. Gem.: 10 uur] de heer A .van den Berg uit Valkenburg. j Noordwfjk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Helnen. (v. d. Berghstlchting) 11 uur ds. HeLnen Ned. Prot.bond (lokaal aan het. Lindenplein10.36 uur mevr. 1 BoekeRIJnbach N'oordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 1 I 5 uur, ds. Cupédo. Jeugdikerk: 10 uur In i De Viseerschool, Huls ter Duinstraat. I Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Koers van j Den Haag. Her,v. Geref. Evangelisatie (lo- kaal aan de Schoolstraat)10 uur dhr. E. j L. de Witt en 4 uur ds. C. van den Bosch van Bodegraven. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. j J. Steehouwer, 6.30 de heer L. Schipper. Rem. Kerk: 10 uur ds. J. Kuiper van Den j Haag. Geref. Kerk: 10 uur en 2.30 uur ds. L. Jonker van Voorburg. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur leesdlenst Oegstgeest Herv, Gem. Groenekerk: 10 30 uur ds. G. F. Callembach (jeugd dienst); 7 uur ds N. Brouwer (Hillegom); Pauluskerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser; j H. Mors: 9 uur dhr. J. F. G. Slerat. Ver. I v. Vrijz. Herv.; W. de Zw.kerk: 10.30 uur Ids. C. B. Burger (Utrecht). Ger. Kerk: Mauri/tslaan10 en 5 uur ds. H. J. Spier I (Rijswijk). Ger. Kenk (art. 31)W. de Zw.- 1 kerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands (H.A.). Oude Wetering Herv. Gem.: 10 uur ds. A. M. Knottnerus (H.D.); Geref. Kerk: j 9.30 uur ds. A. G. Kornet. 3 uur ds H J. Koffrie te Leimulden; Rem Geref Gem.: geen dienst. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: 10.30 uur ds. G. van Lans te Amsterdam, 7 uur ds T. D. van Soest. Rllnsburg Herv. Gem. (GrooteKerk) 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosliga; (Kleine Kerk) 10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. J. van Noort. pred. te Vlaardingen (Jeugddienst). Geref. Kerk (Rapenburg) 9.30 uur ds H Post; 5 uur ds. L. v. d. Linde; (Voorhouter- weg) 9.30 uur ds. L. v. d. Linde. 5 uur ds. J. Bljleveld; (Maranthakerk) 9.30 uur ds. J. Bljleveld; 5 uur ds. H. Post. Geref. j Kerk (art. 31) Kerkgebouw Langevaart: 10 en 5 uur ds. K. Brüning. Chr Geref I Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman Sassenhelm Herv. Gem 9 en 10 30 i uur ds. Walvaart, 5 uur ds. de Ruiter van j Leiden; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. van den Berg. 5 uur ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 uur leesdlenst. 3 uur ds. Kampman uit j Rijnsburg; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur de heer Hulsbos. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. I Pronk uit Boskoop, 6 30 uur ds. Stehou- wer uit Alphen aan den Rijn; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner Valkenburg Herv. Gem.; 10 uur ds. D. Lekkerkerker en 6.30 uur ds. P. A. A. Klüsener van Delft. Geref. Kerk: 10 uur ds. P. D. Kullper van Sassenhelm, 5 uur ds. H. v. d. Berg vam Sassenhelm. Geref. Kerk (Artikel 31): 10.15 uur en 5 uur de. R. Brands. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp) 10.30 uur ds. Klüsener van Delft; 7 uur ds. E. Saraber. (Rijndijk)vicaris de Wilde van 's-Gravenhage. (Hulp en Heil)10 uur ds. E. Saraber. (Nleuw-Voordorp)Jeugdkapel 10.30 uur de heer den Boef. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. den Boer. Geref. Kerk art. 31) 8.30 uur ds. K. Brüning van Rilnsburg; 3.15 uur ds. Verkade van Voor burg. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. Kalkman. Warmond Herv. Gem. 10 uur ds. A. H. Smits van Noordwijkerhout, 7 uur ds. H. J, van Achterberg van Leiden, 10 uur Jeugdkerk in 't Trefpunt. Voorganger F. Sachs. (Onderwerp: „Vergeving"), Waddinxveen Herv. Gem,: 9.30 uur ds. J. v. d. Haar, 6.30 uur ds. J. Cuperus; Wijkgebouw: 9.30 uur ds. J. Cuperus, 6.30 uur ds. J. van der Haar; Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Snoeij; Rem, Geref. Kerk: 10 uur ds. G. Ch. Duinker; Ver, Wet en Evangelie: 9.30 uur ds. H. M. Cnossen uit Amsterdam, 7 uur ds. K, J. H Burgy uit 's-Gravenhage (Jeugddienst); Chr. Afge scheiden Gem.: 9.30 en 5 uur leesdlenst. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk: 10 uur dr. H. J. Honders, 7 uur ds. H. Beker. Zuiderhout: 10 uur ds. J. T. Wiersma. Deylerhuls: 10.15 uur ds. H. Beker, 7 uur Jeugdkerk K. B. du Pon. Den Haag; Geref. Kerk Zijllaan: 10 en 5 uur ds, M. P, Fe- ringa; Bloemcamplaan10 en 5 uur ds. G. van Duinen: Ned. Prot. Bond: 10.35 uur dr. H. Faber; Johannahuls: 10.30 uur ds. J. Spijker, Den Haag. Woubrugge Herv. Gem 9.30 uur ds. J. P. Honnef van Leiderdorp, 6.30 uur ds. A de Leeuw van Boskoop; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. Hengeveld. Het zal de vele voorstanders van het behoud van de Hollandse molen In ons landschap zeker verheugen, dat er thans serieuze plannen bestaan om de Aarlan derveense achtkantige z.g. Balie-korenmolen „De Morgenster" voor een totale ondergang te behoeden. Wy maakten onlangs reeds melding van een suggestie van wethouder A. J. Dekker in de laatst gehouden raadsvergadering en het vorstelijk bedrag, dat tijdens de heropening van het gerestaureerde Dorpshuis door de inwoners van dit deel der gemeente Alphen voor de restauratie van deze molen op tafel is gebracht. Deze vroeger zo fraaie molen mag en zal niet uit het Aarlanderveense dorps beeld mogen verdwijnen, is de mening van vrijwel alle rechtgeaarde Aarlander- veners en dat zij het niet alleen bij woorden willen laten heeft men en zal men ook in de toekomst nog graag willen bewijzen. Geschiedenis De thans deerlijk door de tand des tijds aangetaste molen is gebouwd in 1870, in de plaats van een in dat zelfde jaar afgebrande korenmolen. Deze mo len is in 1870 gebouwd door de Aarlan derveense molenbouwer Roog, die zijn werkplaats had waar nu het bedrijf van de heer P. v. d. Lijn is gevestigd. De molen kwam in 1875 in bezit van de molenaar Abram Walraven. Teneinde eens wat meer over deze molen te weten te komen, hebben wij ons verstaan met de heer C. P. Walra ven die thans nog aan de voet van de molen woont. Samen met zijn broer Paul heeft de heer Walraven, die thans 78 jaar is, eerst zijn vader en na de Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. W. Bakker te Amsterdam. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden, 7 uur ds. G. F. Callen- bach van Oegstgeest (Jeugddienst). Zwanunerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. Laforèt te Rot terdam. „De Morgenster" in verval. De beschadigingen liegen er niet om hoe slecht de molen er voor staat. dood van zijn vader de weduwe Walra ven in het bedrijf geholpen. Hierbij ver telde hij ons tal van bijzonderheden over het molenaarsvak en alles wat daarmee verband houd. In 1949 heeft de heer Walraven de molen verkocht aan de fa. Muiswinkel en Zn. N.V. te Zwammerdam. Tot 1952 is de molen nog vrij regelmatig in be drijf geweest, toen werd het echter te gevaarlijk en is het besluit genomen niet meer te malen. Vanaf dat tijdstip is het verval zeer snel gegaan. Werd de molen dus voor de tweede wereldoorlog goed onderhouden, om de vier jaar bijv. geschilderd, daarna is er niet veel of liever gezegd niets meer aan gedaan. Thans zitten er in de molen grote gaten, terwijl de wieken en de omloop in verregaande staat van verval verkeren. Kap en binten zijn nog volko men gaaf. Zijn wij wel ingelicht dan zal de restauratie vrijwel zeker een bedrag van f 25.000 tot f 30.000 vragen. De heer Walraven en zijn echtgenote hopen dat de molen zo spoedig mogelijk in zijn oude glorie hersteld zal worden. gens voor een lange autorit over het ei land. In elk van de dorpjes langs de route, plaatsjes met typische Indiaanse namen en een bevolking, die vermoede lijk rechtstreeks afstamt van de oor spronkelijke Indianen, werd een ogen blik gestopt en werden geschenken of bloemen aangeboden. Overal stonden de mensen langs de wegen te juichen en zo men daar niet stond, dan was men in de beste kleren naar Rincon getrokken - het gezellige kleine „hoofdplaatsje" van het noorde lijke deel van het eiland - om de Kroonprinses een grootse, hulde te bren gen. Getooid met oranje zochten zij de plekjes uit, waar zij de Prinses goed konden zien. En zij hen, want zij wilden haar tonen hoezeer zij het op prijs stel den, dat zij die lange reis had onderno men om hen op te zoeken. De misschien wat kinderlijke, maar ongetwijfeld spon tane en zeer hartelijke manier, waarop zij Prinses Beatrix in hun midden ont vingen, was werkelijk ontroerend. Op de binnenplaats van de school van Rincon werd de Prinses een zanghulde gebracht door de jeugd. Na afloop hier van keerde de Prinses terug naar hotel Zeebad in Kralendijk, haar tijdelijke residentie en was er gelegenheid voor een verfrissende duik in de koele Bo- nairiaanse Zee. Later in de middag was er een ontvangst in de tuin van het ge zaghebbershuis, waarbij de oudste gede puteerde, de heer Abraham, de Prinses met enkele welgekozen woorden namens de bevolking van het eiland een ge schenk aanbood. De dag werd besloten met een allergezelligste barbecue-partij (braadfeest ln de openlucht) in hotel Zeebad. Advertentie KANTOORMACHINES Haarlemmerstraat 219 Te lef 21400 Advies Produktschap: Consumptiemelk 3% vet; twee cent duurder (Speciale berichtgeving) Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft gisteren besloten de minister van Landbouw te adviseren het vetgehalte van de consumptiemelk van 2.50 tot 3 te verhogen. Uit dien hoofde zal de prjjs van consump tiemelk met 2 cent per liter stjjgen. Deze maatregel is geadviseerd om de moeilijkheden bij de afzet van boter iets te verlichten. Het bestuur adviseerde voorts de inleveringsprijs van boter, voor volvette Goudse kaas en Edammer voor dit seizoen te handhaven op het huidige niveau, resp. f 4.34 per kilo, inclusief verpakking en omzetbelasting, fl.87 en f 1.67 per kilo. De genomen adviezen zijn gisteravond nog ter kennis van mi nister Vondeling gebracht. De voorgestelde regelingen hebben ten doel om te trachten de afzetmoeilijk- heden van zuivelprodukten in het bijzonder van boter, waarvan een over schot is zoveel mogelijk te voorkomen en toch voor alle geproduceerde melk een zo hoog mogelijke opbrengst te ver krijgen. Als een van die maatregelen zag het bestuur van het Produktschap het verhogen van het vetgehalte van de gestandariseerde melk voor consump tiedoeleinden tot 3 welke maat regel de boterproduktie met circa 9000 ton zal verminderen. De leerstoel voor de fysische scheikunde Gisteren noemden wij prof. dr. A. J. Sta verman in ons bericht over diens be noeming tot gewoon Leids hoogleraar in de fysische scheikunde in zekere zin op volger van prof. dr. C. J. F. Böttcher die als buitengewoon hoogleraar voor deze wetenschap was afgetreden. Prof. Bött cher wijst er ons op dat deze medede ling onjuist is. Van maart 1947 tot maart 1953 was prof. Böttcher gewoon hoogleraar in de fysische scheikunde en sinds 1951 direc teur van het Laboratorium voor Anorga nische Fysische Chemie. Soortgelijke bezwaren als die welke prof. Hermans aanleiding gaven een benoeming in de U.S.A. te aanvaarden leidden ertoe dat hij er de voorkeur aan gaf de genoemde taken neer te leggen, toen zich de mo gelijkheid voordeed buitengewoon hoog leraar te worden en deze functie te combineren met die van adviseur voor de algemene research-planning van het Koninklijke/Shell Laboratorium te Am sterdam. Dientengevolge werd hij in maart 1953 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de fysische scheikunde en in de grafologie. Prof. Hermans was zijn opvolger als gewoon hoogleraar in de fysische scheikunde en prof. Staverman is dus zijn tweede opvolger als zodanig. Selwyn Lloyd gaat met de Grieken over Cyprus praten De Britse gouverneur van het eiland Cyprus, Foot, heeft gisteravond in een radiotoespraak tot de bevolking van Cy prus gezegd, dat er geen hoop meer voor het eiland is als men terugkeert tot ongeregeldheden en gewelddaden. Van de z;ijde der Cyprioten was name lijk medegedeeld, dat het geduld was uitgeput en dat men de ondergrondse activiteit wil hervatten. Intussen meldt Reuter, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sel wyn Lloyd maandag voor enkele dagen naar Athene gaat voor een bespreking over de kwestie-Cyprus. Kort geleden heeft hij ook met zijn Turkse ambtge noot over dit probleem gesproken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken achtte het niet onmogelijk, dat minister Lloyd bereid zal zijn aartsbisschop Makarios, de lei der van de Griekse Cyprioten, in Athene te ontmoeten. Overigens zijn er geen tekenen, die wijzen op een mogelijke conferentie tussen de drie meest belang hebbende mogendheden over dit lastige probleem, aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4