fCerkdag voor de hervormde classis Leiden een belangrijke gebeurtenis FILMS VAN DEZE WEEK: Hoevelen zullen naar Leiden komen op tweede pinksterdag? Baron de Vos van Steenwijk als jubilerend doctor gehuldigd creatie met Horst Bmchholz 6»te jaargang Zaterdag 8 februari 1958 Tweede blad no. 29362 Organisatie kost heel wat hoofdbrekens Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Zo is het ook iet de kerkdag, die tweede pinksterdag in Leiden zal worden gehou- en voor de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk. Reeds thans is men iet alleen bezig met de voorbereiding van deze dag, men is zich ook ►eds aan het bezinnen op het thema van deze kerkdag: „God met ns". Er is een keurig uitgevoerd en met foto's verlacht boekje ver dienen, dat in zes hoofdstukjes dit onderwerp behandelt. Het is er eheel op gericht de gemeenteleden aan te sporen tot een gesprek, om ich zodoende voor te bereiden op de kerkdag. te bezinnen op het algemeen priester schap der gelovigen. Slechts in zeer ge ringe mate zijn de Nederlandse kerk dagen een demonstratie tegenover de „wereld". De kerkdagen hier te lande duren slechts één dag. en zijn georgani seerd voor een betrekkelijk kleine kring, zoals byv. de classis Leiden. Eerste in 1953 In Nederland werd voor het eerst in 1953 een kerkdag gehouden en wel in het vormingscentrum „De Breede" in de classis Winsum. Alkmaar, Hoorn en Waterland volgden in 1954, terwijl er in 1955 reeds 15 dergelijke dagen wer den gehouden. Het ls merkwaardig, dat de eerste kerkdagen zijn gehouden ln streken, waar men de kerk „op sterven na dood" achtte. Ze werden een succes, voor zover men in kerkelijke zaken van successen kan spreken. In ieder geval was het aantal deelnemers verheugend groot, en men heeft kunnen vaststellen, dat deze activiteit, ook lang na de kerkdag zelf nog doorwerkte. Meer eenheid Sinds 1956 is er een landelijk contact gegToeid. zodat men meer eenheid krijgt in de verschillende kerkdagen. Het is dan ook dit jaar zó, dat alle kerkdagen, die gehouden worden, hetzelfde onder werp hebben: „God met ons", een thema dat bedoelt de kortst mogelijke samen vatting te zijn van het gehele Evangelie. „Het is een kreet, die de Kerk roept, als zij de wereld Alles ineens wil zeggen", zo staat in de Inleiding van het kerk dagboekje. Het onderwerp mag voor allen gelijk zijn, de uitwerking van het programma kan geheel verschillend zyn. Men kan alles .streng kerkelijk" houden, en alleen dominees aan het woord te laten; men kan ook een vrijere vorm kiezen, met andere sprekers dan alleen predi kanten. en met diverse culturele activi teiten. Naar wij vernemen zal dit laatste ook in Leiden het geval zyn. doch zeker heid over de verschillende activiteiten heeft men nog niet. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit: De kerkdag voor de classis Leiden, is kerkelijk gezien een grote gebeurtenis. En reeds thans zijn vele gemeenten bezig zich te bezinnen op het onderwerp. Bovendien zijn velen betrokken bij het praktische voorbereidende werk. In tal van gemeenten in de classis eiden heeft men reeds groepen ge armd. die meestal onder leiding van in predikant, de zes „gesprekken" be- mdelen. Praktisch gezien is men óók ■eds druk bezig met het treffen van ïle voorbereidingen. De organisatie van m kerkdag vereist meer, dan men lisschien oppervlakkig zou denken. Er loet aan alles worden gedacht: er moe- in zalen gehuurd worden, er moet voor offie gezorgd worden, er moeten spre- ers gevonden worden, er moet een programmaboekje" verschijnen, kortom moet veel gebeuren. Een moeilijkheid by al deze voorbe reidingen is, dat men zich thans nog geen denkbeeld kan vormen van het aantal personen, dat deze dag in Leiden by zal wonen. De classis Leiden is vry groot en strekt zich uit van de kust tot Alphen en van Voorschoten tot in de Bollenstreek. Hoeveel ge meenteleden zullen er komen: 500, 1000, 1500 of 2500? Men weet het nog niet! Geboren in Duitsland De gedachte van de kerkdag is ge- oren in Duitsland, doch de Nederlandse pzet is heel anders dan de Duitse. In luitsland heeft men kerkdagen, die nkele dagen duren, ze zyn interkerke- n voor heel Duitsland (Oost- en West, oor zoveel dat mogelijk is). Het karak- er is ook anders: een door het IJzeren iordjjn gescheidén Duitsland wil tonen ierkelijk één te zijn, en zo kregen de erkdagen een meer demonstratief larakter. Ander karakter De Nederlandse kerkdagen zijn kleiner 'an opzet en hebben in de eerste plaats ot doel de vorming van gemeenteleden. 5U zyn een appèl op de gemeenten, zich Met deze plaat wordt de aandacht gevestigd op de hervormde kerk dagen, waarvan er één in Leiden zal worden gehouden. De vis is het symbool voor de eerste christenen: de letters van het Griekse ivoord (Ichthus) zijn de beginletters van „Jezus Christus, Gods Zoon. Ver losser". Het thema van de kerk dagen is „God met ons". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anna Helena, dr. van P. Twigt en A. H. Rhynsburger; Robbie, zn. van D. Ver- horst en D. C. Smlt; Alexander Albert Martin, zn. van N. van Nieuwkoop en C. M. E. Schijf; Xaverla Theresia. dr. van. F. Stolker en M. J. Ravestein; Arle. zn. van J. Sneeuw en C. C. Imanse; Geer- truida, dr. van J. Kuijt en T. Maas; Eli sabeth Susanna, dr van H. J. J. Maas en H. Faas; Willem, zn. van A. Kuyt en C. de Jong; Laura Sheila Ann. dr. van F. J. van de Velde en P. R. Jones. ONDERTROUWD C. L. J. Nyssen en J. G. de Vreede; H. T. Wamsteker en A. E J. Hanenburg; W. van den Eikhof en G van Eijk; D. Krom en H. M. L. Winkelmolen; J. van der Zwan en J. C. Slewe; A. J. M. Duivenvoorden en M. Heemskerk; D. L. Arnoldus en E. Rom- baut; G. van de Pol en L Develing; P. W. Mark en A. D. Bronmeyer; L. H. M. van den Berg en J. C. Vink; C. J. van der Mei] en M. Brouwer; L H. van der Voet en M P. Schouten; P J. den Boer en W. Daanje. OVERLEDEN T. Maaskant} 3 Jr., zoon; A. H. A. van Elk, 2 Jr., dochter. Door senaat en curatorium Gisteren is dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. president curator van de Leidse Universiteit in een gezamenlijke bijeenkomst van senaat en curatoren gehuldigd in verband met het feit, dat hij 40 jaar geleden promoveerde tot doc tor in de wis- en natuurkunde op een astronomische dissertatie. De heer De Vos van Steenwijk werd allereerst toegesproken door zijn oudste medecurator dr. F. Kleyn, die gewaagde van de uitstekende stemming, die in het curatorium heerst en van de voortreffe lijke leiding, die de president curator aan dat college geeft. Vervolgens sprak de rector, dr. S. E. de Jongh, die onder meer zijn vreugde uitsprak over het toenemend contact tussen senaat en curatoren'. De heer De Vos van Steenwijk werd hierna toege sproken door dr. P. Th. Oosterhoff. die als astronoom herinneringen ophaalde aan de sterrekundige jeugd van de ju bilaris en zijn voortdurende belangstel ling voor dit vak tot de huidige dag me moreerde. Alle sprekers getuigden van hun gro te bewondering en genegenheid voor dr. De Vos van Steenwijk. Hem werd na mens de beide colleges door ds. Kleyn een tweetal fraaie boeken over Italiaan se kunst aangeboden. Mevrouw De Vos van Steenwijk, die de plechtigheid bij woonde. werd ook in de huldiging be trokken. De heer De Vos van Steenwijk beantwoordde de spreker op spontane en geestige wijze. De 41ste Belangwekkende Russische film Casino Het gebeurt niet zo dik- I wyls, dat men in onze Nederlandse bioscopen de gelegenheid krijgt kennis te maken met de produkten van de Rus sische filmstudio's. Slechts weinig Sov- jetrussische rolprenten dringen tot deze contreien door. In de eerste plaats is dat een gevolg van het feit, dat de Rus sische ontwikkeling op filmgebied bij de Westerse landen is achtergebleven, maar bovendien schijnt het de Russische film regisseurs onmogelijk te zijn zich vrij te maken van de communistische ideo logie. Ongetwijfeld verdient echter „De Een en Veertigste", die deze week in het theater aan de Hogewoerd gedraaid wordt, de aandacht. Niet voor niets heeft dit maaksel van Grigory Tsjoechrai in Cannes een speciale prijs verworven voor het origineelste scenario. Maar zelfs in deze zeker boeiende liefdesge- schiedenis wordt niet nagelaten de toe schouwer een behoorlyk portie van de „revolutionaire gedachte" voor te zet ten. Het begint al met de eerste woor den. Ongeveer wordt dan gezegd: „Het is alweer lang geleden, maar het is een tijd, die wy niet mogen vergeten". En dan stapt men meteen terug naar de eerste dagen van de communistische re volutie. Een groepje van 23 rode sol daten heeft zich uit een omsingeling van de witte legers weten los te maken en trekt moeizaam door de woestijn op weg naar het Aralmeer om zich bij het stafkwartier te voegen. Onder hen be vindt zich een nogal stevige jonge dame, Marjoetka, van beroep kennelijk scherpschutster. Veertig maal heeft zij raak geschoten, maar nu mist zij één keer. Haar kogel vliegt langs een Tsa ristische officier, die echter toch ge- vangengenomèn wordt en dan onder de speciale hoede van Marjoetka geplaatst j wordt. Nauwgezet vervult zij haar taak als bewaakster, geen moment wijkt zij i van zijn zijde en het noodlot wil, dat J dit tweetal de enige overlevenden zijn I van een scheepsramp op »het meer. Te zamen stranden zy op een eenzaam eilandje. Er bloeit dan een liefde op tussen de 'twee vijanden, af en toe wreed verstoord door ideologische ruzies, maar uiteindelijk wordt de man .bekeerd", I Doch wanneer eindelijk een schip aan de horizon verschynt en deze redders soldaten van het Tsaristische leger blij ken te zijn, kruipt het bloed toch waar het niet gaan mag en snelt de officier de mannen in het water tegemoet. Mar joetka, die van haar commandant de nadrukkelijke opdracht had haar gevan gene niet te laten ontsnappen, brengt dan het offer voor de „revolutie" en schiet de man neer. Haar „een en veer tigste" is toch geraakt. Even later knielt zij wanhopig bij haar geliefde neer Een waarlijk origineel gegeven, dat echter niet altijd even gelukkig is uit gewerkt. Het camerawerk doet vaak ouderwets aan, de kleuren zijn vrij on wezenlijk en soms is de typering nogal kinderlijk. Maar tegen deze bezwaren, gevoegd bij de propaganda, staat veel goeds. Het verhaal is ongemeen boeiend en Izolda Izwitskaja en vooral Oleg Strizjenof vertolken gave hoofdrollen. „V rij gevochten" „Nozem" in de knoei Rex. De 18-jarige Hollywoodster Sal Mineo, een knaap met zwart haar en donkere ogen, geniet op het ogenblik in Amerika nog al wat populariteit. Vooral de meisjes schynen hem om de een of andere reden te bewonderen. Be halve grammofoonplaten zyn er van Sal ook enkele films in omloop. De Neder landse titel van een van deze rolprenten luidt „Vrijgevochten". Terecht! Sal Mineo speelt hierin n.l. de rol van een „nozem", die na een 3%-Jarig verblijf in een tuchthuis weer in de maatschappij geplaatst wordt en met zichzelf geen raad weet. Als Dino's straftijd voorby is keert hij terug naar de ouderlijke wo ning in een van de achterbuurten van een grote stad. Hy is verbitterd en ver heugd tegelijk. Thuis wacht hem een teleurstelling: vader en moeder zyn ner gens te vinden. Zy komen eerst na vele uren opdagen en begroeten hun zoon bovendien op weinig enthousiaste wijze. Tussen Dino en diens vader zy heb ben nooit met elkaar kunnen opschie ten ontstaat spoedig weer een ernstig conflict. Is het wonder, dat de jongen, die voor alles begrip en liefde nodig heeft, bijna in de verleiding komt om samen met zyn broertje het pad der misdaad nogmaals te betreden? Een sociaal werker en een liefhebbend meisje zijn tenslotte de twee figuren die van Dino eindelyk! een ander mens weten te maken. Een vry goed gespeelde film, die niet ver boven de middelmaat uitsteekt. De vloek van Frankenstein Onsmakelijk realisme Lido Ook een film, die vervaardigd is met de vooropgezette bedoeling de toeschouwer nu eens lekker te laten griezelen, zal aan de eis moeten vol doen, dat zij tot op zekere hoogte „sma kelijk" blijft. En dit nu kan men van dit „realistische" produkt in Eastman- color, althans van bepaalde, scenes niet volhouden, al wijst het grote aantal kykers van gisteravond in de richting, dat velen voor een onderwerp als dit bijzondere belangstelling hebben. De geschiedenis is overigens bekend: de jonge baron Frankenstein, schatrijk erf genaam, krijgt les van de leraar Paul Krempe. Samen gaan zy tenslotte in Frankensteins laboratorium op zoek naar het geheim van het leven, dat zij weten te ontdekken. Zelfs voor moord deinst Frankenstein niet terug als het hem er om gaat „materiaal" te krijgen voor een wezen, dat hij leven in wil blazen. Dit wezen, eenmaal tot leven gewekt, blijkt een' monster, dat bijna zijn eigen schepper vernietigt. Intussen heeft de leraar zich teruggetrokken, om- dat hij niet verantwoordelijk wil zijn voor de misdaden, welke met de experi menten gepaard gaan. Hij blijft even wel ln de buurt om de charmante ver loofde van Frankenstein tegen haar aanstaande echtgenoot in bescherming te nemen. Deze vrouwelijke rol geeft nog een zeker tegenwicht tegen de tot in het belachelijk overdreven „verschrik kingen". Een echte Parisienne Nog steeds B.B.! Trianon Brigitte Bardot blijft zich nog deze week als een „echte" Parisienne op het doek bewegen en zal zeker met haar charmes vele bezoekers blijven boeien, waarbij vooral ook Charles Boyer een attractie zal blijken te zijn. Mej. F. A. Ie Poole lid van verdienste van de Vereniging „Oud-Leiden" Het door de Ver. Oud-Leiden aangekochte Wevershuisje, staande aan de Oranjegracht 83. Dit in 1661 door Leendert Huibertsz Duyndam gebouwde woonhuis heeft een een voudige, gave bakstenen topgevel. De zich in het midden van de gevet bevindende voordeur met boven licht geeft toegang tot het met pla vuizen belegde vóórhuis, waar eer tijds een ambacht werd uitge- Ydilie en tragiek ener prille liefde Luxor. „Monpti" (myn kleintje)de liefkozende bijnaam van Frans evrouwen en meisjes voor de man van hun hart. „Monpti" is ook de naam van Romy Schneiders nieuwste film, na haar „Sissi"- creaties en die van „Kitty in de grote wereld", welke daaraan voorafging. Nu een geheel andere Romy: vry, ongedwongen, vóór alles spontaan in haar prille liefde ze is hier pas 17 jaar voor haar „Monpti", een jonge Hongaar, vertolkt door Horst Buchholz, wiens „bliksemcarrière" bekend is. Twee jonge eenzamen in het drukke, woelige Parijs, waar mensen zonder geld een harde stryd om het bestaan moeten voeren. Hun jonge liefde begint als een ydilie, zy eindigt tragisch, zó tragisch, dat men er eigenlijk bitter onder wordt. ,Dat had anders kunnen aflopen", denkt ge, omdat ge het zo innig ge hoopt hebt! Maar het échte leven is dikwijls net zo. In dit opzicht is deze film levens echt, in andere opzichten toch wel wat te doorzichtig-opzettelijk, te scherp over- tekend of onderlijnd. Twee jonge mensen; het meisje, schat tig om te zien enrein. zy wil haar reinheid bewaren tijdens de omgang met de temperamentvolle, iets oudere Hongaar. En daar komt, in dit héél armoedige Parijs van alles by kijken: innigheid, jaloezie, verzoening. Maar ook de desillusie en de gebrokenheid, wanneer Anne-Claire (Romy Schneider» door een auto overreden wordt en sterft. Als schrille tegenstelling daartussen de flitsen ener „liefde", die geen eerlyke liefde is. Van oudere, geblaseerde, deca dente mensen uit een wereld van weel de, snobisme, verdorvenheid, perver siteit De regisseur Helmut Kalitner heeft dit alles scherp getekend en zich ter dege verdiept in de triestheid van het troosteloze arrondissement van de lin ker Seine-oever de rive gauche reëel en via een treffend gevoerde ca mera gezien. Daar heeft „Monpti" zyn „dromen"; daar dist Anne-Claire haar leugentjes en fantasietjes op, om.... hem voor Romy Schneider met Horst Buch holz, zoals zij optreden in Helmut Kautners verfilming van Monpti". zichzelf te behouden. Telkens wordt de eenzaamheid, waarin zy beiden leven, doorbroken, telkens komt zij weer terug, zy wordt ook niet door het jonge, kwa kende eendje, dat „Monpti" kocht, op geheven. Tenslotte overwint de een zaamheid voor ieder op een andere wyze Deze naar de roman van Gabor von Voszary miljoenenoplage in 15 talen! bevat vele betoverend-charmante momenten, schetst de kinderlyk-naïve bewogenheden van hen. die nog aan 's levens begin staan en de wrangheid en immoraliteit in het Parys der „rijken", de verleidingen ook, waaraan de jonge, hongerende Hongaar bloot staat en de ogenblikken van oprecht ge luk. waaraan te spoedig een rampzalig einde komt. Een geheel nieuw facet van Romy Schneider wordt belicht, de expressieve Horst Buchholz is de door pech achtervolgde wat schutterige tegen speler, die gelukkig het heupwiegende Creoolse kamermeisje Zaza Olive Mo- refield) op een afstand weet te houden. En tenslotte een in kleurige beelden gehouden Parys, zoals de toerist het zelden ziet en waarin zich zoveel blij moedigs naast felschijnende melan cholie afspeelt Nog één opmerking: sommige situa ties, die men al lezende als aanneme lijk accepteert, doen op de film wel eens enigszins onwaarschijnlijk aan. En het gefingeerde, wel héél erg geforceerde „happy end"-visioen om alles tóch weer zogenaamd goed te maken is dat in hoge mate! oefend. De indeling van het pand is vrijwel oorspronkelijk. Aange zien de kap in zeer slechte staat verkeert, zal herstel daarvan spoe dig moeten plaats vinden. De heer Van der Mark heeft reeds een vol ledig restauratieplan opgemaakt, dat zodra de financiën dit toelaten zal worden uitgevoerd. Ook in de kring van de Leidse Vereniging van Industriëlen bestaat belangstelling voor dit Wevershuisje, omdat uit de vroegere huisindustrie de tegen woordige textielindustrie is voort gekomen. Onder presidium van dr. A. Kessen kwam gisteravond in De Lakenhal de Vereniging „Oud Leiden" byeen. Een lezing over de restauratie van enkele monumenten van geschiedenis en kunst in de omgeving van Leiden verzorgd door de heer P. v. d. Sterre, architect te Leiderdorp, vormde de hoofdschotel van deze avond. Vooraf werd een alge mene ledenvergadering gehouden. Dit omvatte o.m. de notulen van de leden vergadering en hel Jaarverslag 1957, die nadat zij door de secretaris, de heer P L. Gillissen, uitgebracht waren, werden goedgekeurd. Dit gebeurde ook met de verslagen van de kascom missie, de com missie voor volkskunde en de commissie „Het Leidsche Woonhuis". De periodiek aftredende leden mej. A. J. van Nienes en dr. W. C. Braat werden bij acclama tie herkozen. In de vacature, ontstaan door het tussentyds bedanken van pen ningmees teresse mej. F. A. Ie Poole werd mr. P. de Clerq gekozen. Dr A. Kessen dankte namens het bestuur en de leden mej. F. A. Ie Poole voor het grote enthousiasme waarmee zy altyd de ver eniging „Oud Leiden" heeft gediend. Naast haar activiteit, noemde de voor zitter haar een warme persoonlykheid en bood haar namens de vereniging bloemen en een geschenk aan. Boven dien ontving zy het lidmaatschap van verdienste van de Vereniging „Oud Leiden". Het laatste punt, n.l. een voorstel tot de instelling van het junior-lidmaat schap, voor hen die jonger *yn dan 21 Jaar, en voor studenten of daarmede naar het oordeel van het bestuur gelyk te stellen personen, werd by acclamatie aangenomen. Voor hen zal het lidmaat schap f3.50 per jaar bedragen. Hierna kreeg de heer P. v. d. Sterre het woord. Aan de hand van 125 kleu rendia's vertelde 6preker vele interes sante dingen over het restaureren van monumenten. Spreker kweekte by de talryke aanwezigen een grote eerbied voor hetgeen de bouwers van deze soms zeer oude gebouwen gepresteerd hebben. Spreker maakte via de kleurendia's een interessante reis door de omstreken van Leiden en bracht o.a. een bezoek aan het Groene Kerkje te Oegstgeest, met de prachtige glas-in-lood ramen, aan de pas gerestaureerde herv. kerk daterend uit het Jaar 1400 te Zoeter- woude, de herv. kerk te Zwammerdam en te Woubrugge. De heer P. v. d. Sterre wist de aan wezigen, onder wie leerlingen van de Ambachtsschool, een leerzame en inte ressante avond te bezorgen. Concert Residentie-Orkest Op donderdag 20 februari wordt het Residentie Orkest gedirigeerd door Pe dro de Freitas Branco. met als solist Alexander Uninsky (piano». Uitgevoerd worden de Ouverture ..Freischütz" van Von Weber, Brahms' Tweede Pianocon cert, de Dansen uit Galanta van Ko- dély, „Elegie"' van Braga Sabtos en de Tweede Suite „Bacchus et Arlane" van Roussel. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doct.ex. Geneeskun de II mej. E W. Krol (Rotterdam) en de heer H. W. Schein (USA); Semi- artsex. de heren O. M. Dooyes (Den Haag), A. H. Goldstein (USA), M G. Kaulbach (Den Haag) en J. O. W. We ber (Den Haag); Artsex. de heren G W. Bischoff (Leiden), W. G. H A. Hessel- man (Den Haag). H. Th. E Hoedt (Lel den), Tjia TJin Kian (Oegstgeest) en C. J. de Vries (Haarlem); Doct.ex Ge schiedenis de heer J. F. van Oosten (Rotterdam); Kand.ex. Geschiedenis de heer J. G. F. Hasekamp (Den Haag»; kandex. Franse taal- en letterkunde mej. M. M. A. de Goederen (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3