PAÖfó FUSIE Roofoverval na ontsnapping uit de jeugdgevangenis te Zutfen Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 MET de fusie van Egypte en Syrië, welke dezer dagen plechtig is ge proclameerd. is het welbeschouwd een vreemde zaak. Want wie op de kaart kijkt, ontdekt, dat deze staten nergens aan elkaar grenzen, maar gescheiden worden door het grondgebied van Jor danië, Israël en de Libanon. Toch zullen zij als de parlementen er akkoord mee gaan, maar dat staat bij voorbaat al vast in het vervolg één president, één volksvertegenwoordiging en één le ger hebben. Behalve die geografische gescheidenheid is er nog een andere merkwaardigheid: Egypte is een land met rond 24 miljoen inwoners, Syrië telt er slechts vier a vyf. Dus wél een hu welijk van een reus met een dwergje.. Nu kan men zeggen, dat de eenheid van godsdienst, cultuur en taal toch wel een grondslag biedt voor nauwer samengaan, maar het feit blijft bestaan, dat het ont breken van een gemeenschappelijke grens enger contact tussen brede lagen der bevolking ten enenmale verhindert. En veel sterker zal die band waarschijn lijk niet worden, ook niet door groot scheepse overbrenging van Egyptenaren naar Syrië, want de bewoners van de Nijldelta zijn zeer aan hun plaatsje onder de zon gehecht, ook al leven zij in de bitterste armoe. Bovendien betreft het hier twee landbouwstaten, die toch al weinig economische verbindingen hadden. Inplaats dus van een streven naar betere handelsbetrekkingen te doen voorafgaan aan mogelijke staatkundige toenadering zoals wij dat thans in Eux-opa met de gemeenschappelijke markt en Euratom zien hebben Nas ser en Koewatly de zaken omgedraaid: eerst een fusie en dan ziet men wel verder! NOG vreemder wordt het. als men bedenkt, dat misschien ook Jemen zich bij het nieuwe duo zal voegen. Kroonprins Mohammed el Badr van dat land heeft namelijk in Caïro, waar hy thans verblijft, medegedeeld, dat er een commissie is samengesteld, welke een akkoord zal uitwerken. Bijzonder een voudig lijkt dat niet en in politieke kringen in de Egyptische hoofdstad was men dan ook van mening, dat de voor lopige grondwet van de Verenigde Ara bische republiek Egypte-Syrië niet van kracht kan worden als ook Jemen tot de eenheidsstaat zou toetreden. Er zou dan immers een geheel nieuwe verhouding ontstaan. De vraag rijst dus, of Egypte en Syrië eigenlijk niet begonnen zyn met het ophangen van een dak in de lucht, in de hoop dat er later wel eens een huis onder zal verrijzen. Ook op het ge bied van huizenbouw heeft Egypte geen al te beste naam: onlangs hebben tim merlieden en metselaars in Cairo een nieuwe flat met touwen omgetrokken, omdat zij wisten, dat dit werk van hun eigen hand een levensgevaarlijke con structie was. Doet zich iets dergelijks nu ook op politiek gebied voor en laat men zich in het Westen niet wat al te gemakkelijk imponeren door het resul taat van staatkundig geknutsel, dat in werkelijkheid onbewoonbaar is? MEN heeft het hier en daar zó voorgesteld, dat de Egyptisch- Syrische fusie eigenlijk een uiting is van een sterk levend Arabisch een heidsbewustzijn. Als constructie moge er dan heel wat op de nieuwe combina tie zijn aan te merken, maar op de een voudige Arabische bevolking van het gehele Midden-Oosten heeft zij indruk gemaakt. Het kan zijn, dat hierin een kern van waarheid schuilt, maar daar staat dan toch tegenover, dat men met hetzelfde recht kan zeggen, dat de Ara bische eenheid een nieuwe klap heeft gekregen. Reeds eerder immers hebben Turkije en Irak eveneens Mohamme daanse landen zich door middel van het Verdrag van Bagdad nauwer aan het Westen gebonden. Dat was in 1955. En thans, bij de totstandkoming van de Egyptisch-Syrische fusie, is er reeds sprake van een tegen-groepering, na melijk van Jordanië. Saoedi-Arabië en Irak, drie landen, waar de koningen zien allesbehalve ingenomen voelen met de expansieve activiteit van de Egyptische president. Zó gezien is er eerder sprake van groter verdeeldheid onder de Ara bische landen dan van betere samen werking! HOE dit zij, één voordeel heeft de nauwere band van Cairo en Da mascus toch wel: er is een dam opgeworpen tegen verdere russificering van Syrië, waar men hetzelfde spelletje meende te kunnen spelen als waaraan Nasser zich waagde. De Egyptische dic tator vertrouwt er namelijk op. dat hij de weldaden van Moskou kan aanvaar den zonder dat hij de daarmee onver mijdelijk verbonden infiltratie van het communisme behoeft te accepteren. Een uiterst gevaarlijk standpunt, dat hij i zich. in zijn omstandigheden, nochtans 1 eerder kan veroorloven dan de Syrische politici. Het ziet er naar uit, dat de fusie nu tot gevolg zal hebben, dat ook Damascus strengere maatregelen zal nemen tegen rode propaganda en on dermijnende activiteit, zulks naar het voorbeeld van Egypte. Op korte termijn gezien is dit een voordeel voor het Westen en een tegenslag voor het Krem lin, dat zich dan ook uiterst koel over de nieuwe staatkundige eenheid in het Midden-Oosten heeft uitgelaten. Reden tot. zorgeloosheid is er echter aller lui"' want gesteld eens, dat Nasser ten val komt. zal hij dan worden opgevolgd door een figuur, die er evenveel slag van heeft als hij, om de communistische invloed te elimineren? WHAT NU DE reacties in de om ringende landen betreft, reeds zinspeelden wij hierboven op een drievoudige „koningscombina'tie" van Jordanië, Saoedi-Arabië en Irak. Vooral eerstgenoemd land en zijn vorst, de jonge Koning Hoessein, zullen de fusie niet zonder bezorgdheid hebben gade geslagen. Reeds heeft de Jordaanse ko ning twee van zyn betrouwbaarste me dewerkers, resp. naar Bagdad en Riad gezonden om daar te onderzoeken waar toe resp. Koning Feisal en Koning Saoed bereid zijn. Jordanië begrijpt zeer wel, dat het juist door zijn geografi sche ligging een ernstige hinderpaal voor het Egyptisch-Syrische duo vormt en van president Nasser is bekend, dat hij niets liever zou zien, dan dat de Jordaanse staat van de kaart zou ver dwijnen. Om dezelfde geografische reden zijn ook de Libanezen niet op hun ge mak. Economisch is deze kleine staat kwetsbaar en daarbij komt, dat er een belangrijke groep Christenen leeft, die maar al te goed op de hoogte is van het feit, dat president Nasser in zijn land bijzonder weinig vrijheid aan de kleine christelijke minderheid laat. In Beiroet is dan ook reeds een demonstra tieverbod afgekondigd en men ziet in de hoofdstad van de Libanon op het ogenblik meer politiemannen op straat dan tot voor kort het geval placht te zijn. 0>K Israël is zich ervan bewust >en struikelblok op de weg naar lauwere Egyptisch-Syrische be trekkingen te zijn. Overigens hebben de Israëliërs zich ten aanzien van de oog merken van Nasser nimmer enige Illusie Huisvromv neergeslagen (Von onze correspondent) Een 22-jarige Rotterdammer, die gis termiddag ontsnapte uit de buitenin richting van de Zutfense jeugdgevange nis en voor zyn vlucht geld en kleren nodig had, heeft deze veroverd op me vrouw Bos, die in de omgeving van de inrichting woont. De jongeman drong de woning van de familie Bos binnen, sloeg de vrouw des huizes tegen de grond en ging er toen met een leren jas en onge veer tien gulden van door. Pas later werd hy gesignaleerd door een politieman, maar deze kon niet bij hem komen, om dat er een rivier tussen de beide man nen was. De vluchteling was gisteravond laat nog niet gegrepen. De Zutfense jeugdgevangenis heeft op het Werkseveld in Warken bij Warnsveld een buiteninrichting. De gevangenen ge nieten hier grote vrijheid. Het komt nog al eens voor, dat de pupillen van de in richting de weelde van de vrijheid niet aan kunnen. Zij zien dan nog meer vrij heid lonken en geven daaraan toe. Ont snappingen komen dan ook wel meer voor. Gistermiddag had de Rotterdammer er genoeg van. De jongeman ging aan de haal. maar was er blijkbaar van over tuigd. dat hij voor een goede vlucht kle ren en geld nodig had. Daarom ging hij naar de woning van de familie Bos, die niet ver van de inrichting staat. Aan mevrouw Bos, die hij thuis trof, vroeg de vluchteling iets te drinken. Toen de vrouw iets voor de jongen wilde halen, ging hij mee de kamer in, daar nam hij van de tafel een lantaarn weg, waarna hij de vrouw ermee op het hoofd sloeg. Mevrouw Bos werd bloedend verwond, maar zy bleef op de been. Echter niet lang. want toen de jongen zag, dat de vrouw nog steeds weerbaar was. viel hij haar op zeer onbehoorlijke wijze aan. Er ontstond een vechtpartij, waarbij me vrouw Bos op de grond viel. Daar bleef zij bewusteloos liggen. De jongeman haalde ondertussen de gehele kamer overhoop op zoek naar geld. Toen de vrouw weer bijkwam en om hulp begon te roepen, ging hy er van door. Een be drag van ongeveer tien gulden en een leren Jas nam hij mee. De Rijkspolitie ging met behulp van gevangenispersoneel onmiddellijk nadat de ontsnapping bekend was, achter de vluchteling aan. Aanvankelijk was bij de politie in Warnsveld niet bekend, dat er niet alleen een ontsnapping, maar ook een overval had plaats gevonden. Daar om kon het gebeuren, dat de politieman, die de Jongen zag, niet van zijn vuur wapen gebruik maakte, toen deze weg liep. De politieman zag de jongen by de rivier De Berkel op een afstand van enkele kilometers van de buiteninrich ting. De knaap was er al in geslaagd de rivier over te steken. De politieman was nog aan de andere kant. Zodoende kon den zij wel met elkaar spreken, maar kon de agent de vluchteling niet grijpen. De jongen had de gestolen jas aan. „Geef je maar over, want je wordt toch weer gepakt", adviseerde de politieman. Maar de jongen vluchtte verder de wei landen in. Met behulp van een speurhond heeft men gepoogd het spoor te vinden, maar tot nu toe zonder resultaat. Nog kort geleden ontvluchtten twee jongens uit de Zutfense jeugdgevangenis. Zy wer den toen door de burgemeester van Brummen op de weg ZutfenBrummen, waar zij stonden te liften, aangehouden. Stassen treedt niet af Harold Stassen heeft gisteren na een onderhoud met president Eisenhower gezegd, zijn ontslag als adviseur van de president voor ontwapeningszaken niet te hebben ingediend en ook geen verzoek daartoe van Eisenhower ontvangen te hebben. Stassen vertelde aan journalisten, dat de president hem voor een nieuw onder houd op een later tijdstip had uitgeno digd. Volgens geruchten zou Stassen bin nenkort aftreden en zich kandidaat stel- I len voor het gouverneurschap van Penn sylvania. Stassen verklaarde nog, dat hij tegen 17 maart, de laatste dag voor de kandidaatstelling voor het gouverneur schap van Pennsylvania, een besluit zou moeten nemen. Naar verluidt zou Stassen verschil van mening hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, over de ontwapeningsplannen van de V.S. De president zou in het geschil achter Dulles staan. Geen samenwerking A.R. en C.H.U. (Speciale berichtgeving) De voorzitter van de A.R. partij In Nederland, dr. W. P. Berghuis, te Kampen, heeft tijdens een bijeen- I komst van de afdeling Assen als zijn mening uitgesproken, dat een samen werking tussen A.R. en C.H.U. niet tot stand zal komen. De A.R.-voorzitter zei dit in zijn inleiding, welke werd gehouden ter gelegenheid van het 70- I jarig bestaan van de Asser afdeling, J voor de herdenking waarvan men gis teravond in Bellevue te Assen was bijeen gekomen. Bourguiba bereid overleg met Parijs te hervatten President Bourguiba van Tunesië heeft in een radiototespraak verklaard bereid te zyn staats-secretaris Bahi Ladgam naar Parijs te zenden voor her vatting van de besprekingen met de Franse regering op het punt, waarop zij werden afgebroken. Zoals bekend schortte de Franse regering na het grensincident van Akhiet enige weken geleden de onderhandelingen op. Bour guiba weigerde daarna 2 afgezanten van premier Gaillard, van wie een generaal, die Bourguiba een boodschap moesten overbrengen, te ontvangen omdat hy het zenden van de generaal als een in timidatie opvatte. Soekarno donderdag naar Djakarta President Soekarno is vandaag in Kyoto aangekomen. Maandag zal hij naar Tokio doorreizen en donderdag per vliegtuig naar Djakarta vertrekken. Kolonel Gintings, de militaire com- j mandant van Noord-Sumatra, die de j president vergezelt, zeide dat de si- tuatie in Indonesië mogelijk wel ernsti- j ger is dan het volk denkt Als de troepen van de rebellen in Su matra naar Koetaradje. in het gebied van Atjeh, oprukken, zou er kunnen worden gevochten. Wat de loyaliteit van zijn eigen troepen in Noord-Sumatra betreft, zeide Gintings, dat zij zich óf voor de rebellen, óf voor de president kunnen verklaren. Persoonlijk dacht hij echter, dat zij Soekarno zullen steunen. Volgens een vertegenwoordiger van de Pan American Airways, heeft Soekarno een vliegtuig gecharterd van deze maat schappij vcor de terugreis naar Djakar ta. Betty Mac Donald overleden De bekende Amerikaanse schrijfster mevrouw Betty Mad Donald (Het ei en ik) is gisteren in Seattle overleden. Zij is 49 jaar geworden. Zij leed aan kan ker. Betty Mac Donald is, behalve door Hetei en ik", ook bekend geworden dcor haar boek „Onions in the stew" en een serie kinderboeken getiteld „Mrs. Piggle- Wiggle". Advertentie WAT V/E HOORDEN ZEGGEN Telkens zeven dagen moeten wachten is wel afschuwelijk lang!" (Zó boeiend is nu PANORAMA BINNENLAND. I De subcommissie voor de afzet van j landbouwoverschotten te Washington heeft de landbouw-attaché bij de Neder landse Ambassade aldaar, dr. ir. A. S. Tuinman, voor het lopende zittingsjaar tot voorzitter gekozen. In haar hoofdbestuursvergadering heeft de Nederlandse vereniging van on dernemers in het kappersbedrijf (Nevok) zich uitgesproken tegen het afschaffen van de fooien in het kappersbedrijf en tegen deelneming aan de vorming van een bedrijfschap voor dit bedrijf. Hr. Ms. torpedobootjager ..Utrecht" is gisteren de haven van Barcelona bin nengelopen Het Nederlandse oorlogs schip zal tot morgen in de Spaanse haven blijven. Te Oosterend (Pr.) is gistermiddag de 9-Jarige G. H. de Jong met zijn flets geslipt op het besneeuwde wegdek en voor een Juist passerende autobus gevallen De knaap werd door de bus overreden en op slag gedood. In een woonwagenkamp bij Ruinen (Gr.) is de woonwagen van F Wolters geheel afgebrand. De zeven kinderen van het echtpaar konden met moeite door de raampjes ln veiligheid worden gebracht. Van de woonwagen kon niets behouden worden. gemaakt. Een van de grote Amerikaanse bladen trok dezer dagen een parallel tussen de ontwikkeling in Duitsland na 1933 en die in Egypte na 1953, toen de huidige president aan het bewind kwam. In beide gevallen werd eerst een totali taire één-partijstaat gevestigd. Vervol gens deed Nasser een greep naar het Suezkanaal, zoals Hitier destijds het Rijnland binnenrukte. Nu, als naboot sing van de annexatie van Oostenrijk wordt Syrië aan Nassers zegewagen ge hecht, terwijl andere Arabische staten worden opgewekt zich bij de nieuwe eenheid aan te sluiten. En evenals de Joden in nazi-Duitsland het kind van de nationalistische rekening werden, zo ook is Israël thans het mikpunt van het Egyptische drijven. Aan deze verre van vriendelijke, maar wel frappante verge lijking zou men evenwel moeten toe voegen, dat Israël in een andere positie verkeert dan de weerloze Joden in Duits land. Nasser heeft, eerst als officier in 1948 en anderhalf jaar geleden als staatshoofd op zeer pijnlijke wyze moe ten ondervinden, dat Israël benaald niet met zich laat spotten. Welke plannen de gefuseerde landen mogen hebben, zij doen verstandig de Israëliërs met rust te laten. Mevrouw dr,. H. VerweyJonker, lid i van de S E R zal de 13de internationale huishoudbeurs openen, die van 24 maart j tot 9 april a.s. in het Amsterdamse RAI- gebouw wordt gehouden. BUITENLAND Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd, dat vorig Jaar voor de oordafrikaanse en Franse kust ongeveer 19.000 schepen zijn aangehouden om het smokkelen van wapens naar de Algerijnse opstandelingen te beletten. De meeste schepen waren vissersschepen. Maar ook enkele grote schepen, waaronder vaartui gen uit westelijke landen, waren aange houden. Tot dusver hadden alleen Joego slavië en Polen geprotesteerd. Sir Winston Churchill, die op het ogenblik aan de Rivièra vertoeft, heeft de uitnodiging van president Eisenhower, hem in april in Washington een bezoek te brengen, definitief aanvaard In de laatste twee Jaren zijn in Rood- China ruim 100 000 „rechtsgezinden en tegenrevolutionairen" aan de kaak ge steld, aldus Lo Soeisjing, de minister van Openbare Veiligheid, in een politiek tijd schrift. In ruim twee Jaar tijd had men het politiek verleden van 1,770.000 per sonen nagegaan en daardoor 3600 .speciale agenten" kunnen vatten. Kadar, de oud-premier van Hongarije heeft in het Hongaarse literaire blad Elet es Iraodalom (Leven en Letterkunde) een aanval gedaan op vele bekende Hongaarse schrijvers. Hij betoogt, dat velen „hele maal geen literaire stroming vertegen woordigen. maar slechts een politieke groepering, die de werkende stand zijn leidende rol in de socialistische maat schappij betwist". Het olieveld van Agha DJarl ln Perzië nale consortium voor de exploitatie der c/lievelden ln Zuid-Perzië mede. Op dit veld zijn reeds 48 putten ln produktle en tezamen brengen zij gemiddeld 570.000 vaten per dag voort. Eén der putten, no. 47 evenaart sedert verscheidene maanden het wereldproduktlerecord met een pro duktle van 50 000 vaten per dag. In Algiers werd gisteravond verno men. dat een tiental opstandelingen ln Franse militaire uniformen op 4 februari een militaire post te El Ourane, die door 31 SDflhls werd bezet, hebben aangevallen: 15 Spahis en twee boswachters worden vermist. 2 Spahls sneuvelden en 7 werden gewond. De bekende Amerikaanse zanger Paul Robeson ook bekend vanwege zfjn pro- communistische gevoelens zal na een afwezigheid van tien Jaar op de planken, zondag weer in het openbaar optreden. Robeson is gecontracteerd voor een con cert ln het stadstheater van Oakland, ter gelegenheid van de Negro history week" De 59-Jarige bas verklaarde overigens met klem. dat; zijn politieke meningen nog 6teeds dezelfde zyn. tS e fl t J VOOR HEDENAVOND: Hilversum I (402 m.). VARA: 18 00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.45 Regeringsultz.Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans. caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen?, schets. 20.12 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht! 22.27 Labyrint in Lan-Fang. hoorspel. 23 00 Nws.'23.15 Rep. 23.20 Gram. 23.30- 24.00 Lichte muz. Hilversum II (298 m.). KRO: 18.00 Journ. overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Strljkork. 18.45 En nu mijn geval. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Radio Philharm. ork. en so list. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Ge- var. progr. 22.10 Lichte muz. 22.35 W(J lui den de zondag ln. avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.22- 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel. 20.25 De oude draaldoos. 20.55 Interv. 21.05 In ternat. amus. progr. VOOR ZONDAG 9 FEBRUARI Hilversum I (402 m.). VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. 10.00 Instr. octet. 10.30 Boek- bespr. 10.40 Muz. caus. 11.20 Cabaret. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Sportsple- gel .12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS- ber. 13.07 Bultenl. overz. 13.20 Voor de strijdkrachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Strijkkwart. 14.45 Toneelbeschouwing. 15.05 Kamerork. en solist. 15.50 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Zigeuner- ork. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws. en sportuitsl. Hierna: Sportjourn. VPRO: 18.30 Korte kerkd. IKOR: 19.00 Jeugd dienst. 19.30 De Open Deur. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.35 Paul Vlaan deren en het Spencer Mysterie, hoorsp. 21.15 Lichte muz. 21.30 Cabaret. 22.15 Journ. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gevar. muz. Hilversum II (298 m.). KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram, 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: Oud-Katholieke Hoogmis. 11.20 Gesprek over de Federatiedag 1958. 11.30 Vragenbeantw. 11.40 De Indonesi sche kerken, vraaggespr. 11.50 De kerk ln de spiegel van de pers. caus. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 De Wadders, hoorspel met muz. 13.30 Instr. trio. 13.45 Boekbespr. 14.00 Radio Philharm. ork. en solist. 15.00 De Vliegende Hollander, caus. 15 10 Alt. klavecimbel, fluit en blokfluit. 15.40 Muzikale caus. 16.10 Sportrep. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Ge reformeerde kerkd. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samen zang. 19.25 Tot ziens in Jeruzalem, ge sprek. KRO: 19.45 Nws. 20 00 Bonjour Ca roline, blijspel met muz. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Cabaret. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 Sprong in het Heelal, hoorsp. 22 10 Lichte muz. 22.35 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30-24.00 Idem. Radio-Bloemendaal 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (bandopname van de dienst van 2-2-1958, 2 uur nam), 11.15 uur ds. Gabe van Duinen van Was senaar Zuid (handopname van de dienst voor belangstellenden, d.d. 2-2-1958, des avonds 7.30 uur), 3.45 uur ds. G. Toorn vliet van Bloemendaal. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.25-14.15 Eurovisie: Wereldkam pioenschappen skilopen te Bad Gastein. 14.15-17.00 Int. Badmintonkampioen schappen te Haarlem. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12 20 Gram. 13 10 Kritieken. 13.55 Weer- ber. 14.00 Nws. 14.10 Caus. 14.40 Gram. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 Ork. conc. 16.15 Caus. 16.30 Ork. conc. (verv.). 17.15 Caus. 17.30 Muzikale caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 17.45 Lichte muz. 20.30 Amerikaan se nieuwsbrief. 20.45 Godsd. caus. 21.25 Liefdadigh. opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Discussie. 22.45 Amus. muz. 23.30 Epiloog. 24.00-0.06 Nws. Engeland, BBC Light Progr. (1500 en 247 in.). 12.00 Have a go! 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Idem. 15.15 Idem. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gevar. progr. 18.45 Lichte muz. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Hoorsp. met muz. 20.00 Gevar. pro gramma. 20 30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Sa menzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Plano- spel. 0 50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwest Deutsc-her Rundfunk (309 m.) 12 00 Amus. muz. 12.30 Lichte muz. 13 00 Nws. 13 15 Gevar. muz. 15.00 Verz. progr. 18.15 Ork. conc. 18.50 Bariton en Ket plan-Rapacki is zeer gevaarlijk Aan Amerikaanse diplomaten in Europa is medegedeeld, dat het z.g. plan-Rapacki (instelling van een zone zonder atoomwapens in Midden-Europa) „buitengewoon gevaarlijk" is, aldus meldt de „New York Times". De Ver. Staten hebben in het algemeen ernstige bezwaren tegen dit Pools-Russische plan, dat in oktober van het vorig jaar ont vouwd werd door de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is van mening, dat het plan een onderwerp voor studie door de NAVO is en in het bijzonder voor de NAVO- landen, die er het dichtst bij betrokken zijn. In Washington heerst de opvatting, dat het plan-Rapacki niets bijdraagt tot een oplossing van het Duitse vraagstuk, doch er in feite toe bijdraagt de verde ling van Duitsland te bestendigen, aldus de opvatting welke door Lincoln White, een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken werd weerge geven. Onvergetelijk Gisteravond hebben wij een van die zeldzame radio-uitzendingen beluisterd, waarbij wii byna ademloos voor het toestel hebben gezeten. De in 1953 overleden Britse schrijver Dylan Thomas noemde zijn evocatie van een provincieplaatsje „Onder het melk woud" wie er onwillekeurig niet aan „Onze stad" van Thornton Wilder, welk stuk hetzelfde gegeven met heel wat conventioneler stijlmiddelen behandelt een spel voor stemmen. Het werd als luisterspel voor microfoongebruik ge schreven. In Nederland werd eerst de toneelbewerking door de Nederlandse Comedie opgevoerd. Toen pas werd het als luisterspel voor de microfoon ge bracht. Wij geloven, dat de microfoon opvoering door dezelfde spelers van de Nederlandse Comedië juist daarom zo waardevol bleek omdat zij ons de kracht van het goed gesproken woord op onmis kenbare wijze doet ervaren. Het dage lijkse routinegebruik van radio vervaagt het besef, dat dit medium de mogelijk heid biedt de luisteraar rechtstreeks in het hart te treffen en zijn hem zijn eigen menselijke eenzaamheid te doen gevoelen en hem tezelfdertijd op te hef fen door de troostende nabijheid van al die andere menselijke wezens, wier vreugde en wier smart, wier goed heid en wier falen wij gemeen hebben. Wanneer dat zo overtuigend geschiedt als gisteravond het geval was in het zo beurtelings schone, geestige, minder ba i piano. 19.00 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22 15 Hoorsp. 22.50 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.15-4.30 Gevar. muz. Frankrijk, Progr. III (Nat. Progr.) 12.00 Ork. conc. 13.25 Gram. 15.47 Mon bel aventurier. operette. 17.32 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.30 Gram. 19.41 Lichte muz. 20.11 Moderne muz. 22.11 Oude muz. 23.52-24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). i 324 m: 11.45 Ork. conc. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. muz. j 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Opera muz. 15.30 en 15.40 Gram. 16.00 Voetbal- rep 16.45 Gram. 17.15 Sportuitsl. en nws. 17.30 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Volkszang. 18.20 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Sportber. en gram. 14.30 Ork. conc. 15.10 Sportber. en gram. 17.00 Nws. 17.05 Sport- ber. en gram. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 La Tosca, opera. 21.30 Muzl- I kale raadsels. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. nale. maar toch altyd begrijpelijke taal en wanneer die taal zo feilloos wordt gesproken als door de leden van de Nederlandse Comedie. dan past de be oordelaar slechts diepe dankbaarheid jegens de auteur in de eerste plaats en de virtuoze en gevoelige vertaler Hugo Claus, die liet horen hoe prachtig Neder lands wel klinken kan. Dankbaarheid en erkentelijkheid ook jegens de regisseur Hans Bentz van den Berg, de microfoon regisseuse Coos Mulder voor haar sub tiele geluidsregie en alle acteurs en actrices, die omdat wij ze zoveel min der door de radio horen dan de leden van de Luisterspelkern de voor dit spel noodzakelijke frisheid voor het oor hadden behouden. Hulde tenslotte aan de VPRO. die het aandurfde dit bijzonder evenement, dat ons onvergetelijk zal blijven in hun schaarse zendtijd op te nemen. Het was een uitzending een nationale omroep waardig. ZONDAG Leidsche Volkshuis. Surlname-middag. 4 uur nam. MAANDAG VOOR MAANDAG 10 FEBRUARI WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) tb 3 •o d iï c fe g E 4) Helsinki half bew. nw 3 -17 0.7 Stockholm onbewolkt w 2 -14 0 Oslo onbewolkt n 1 -18 0 Kopenhagen licht bew. ono 4 -11 0 Aberdeen sneeuw o zo 8 -1 0.3 Londen geh. bew. z 4 5 2 Amsterdam sneeuw ozo 7 -0 0.1 Brussel mist z 4 3 1 Luxemburg ij zei z 2 0 10 Parijs zwaar bew. zzw 5 7 16 Bordeaux regen windstil 9 2 Grenoble regen nno 1 5 2 Nice half bew. nnw 3 7 0 Berlijn zwaar bew. O 4 -3 1 Frankfort ijzel windstil -1 2 München regen wzw 6 4 26 Zürloh regen zzw 4 7 38 Genève regen wzw 8 8 14 Locarno geh. bew. O 1 4 1 Wenen sneeuw zzo 5 -2 5 Innsbruck ij zei windstil 0 6 Rome zwaar bew. z 6 12 0 Ajaccio zwaar bew. ono 3 6 0 Madrid motregen windstil 9 0.1 Mallorca mist windstil 9 0 Algiers zwaar bew. zzo 1 9 0 Hilversum I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. I 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.35-9.40 Waterst.)VPRO: 10 00 Voor de i oude dag. caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Vierhandig pianospel. 10.45 De Kattebel. 11.40 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Voor het platteland 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Dansmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Cel lo en plano. 14.15 Mijn vader en ik, hoor spel. 15.35 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.35 Gram. 17.00 Volksliedjes en dansen. 17.15 Gram. 17.30 Planoduo. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus muz. 18.45 Hamerklavier, viool en cello. 19.05 Pari. overz. 19.20 Lichte muz. 19.45 Regeringsultz.: Landb. rubr. Landarbei- I ders ln de zand- en rivierkleigebieden. II. 20.00 Nws. 20.05 De familie Doorsnee. 20.35 Dansmuz. 21.10 Plantaardig en mineraal. 21.50 Hoe zit een politieke partij in el kaar? caus. 22.05 Omr. ork. en solist. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8 00 Nws. en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Qulzprogr. 10.15 Gram. 10.30 Theologische etherleergang. 11.15 Gram. 11.35 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.35 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Bas-bariton en piano. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Strijk kwart. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Rijksdelen overzee. Prof. i dr. J. Veldkamp: Suriname en het geofy- I slsch Jaar. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Honderd Jaar schoolzang. 19.35 Parlementair comm. 19.50 Grain. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lich te muz. 20.40 Er waren twee vorstenkin deren historisch hoorsp. 21.50 Gram. 22.00 Boekbespr. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 20.30 Meridiaan, maandelijks Journaal. 21.15 Muzikaal intermezzo. 21.25 Ziet u er iets in? 21.35-22.00 Modeshow. NTS: 22.15-22.45 Eurovisie: Fllmoverz. wereldkampioenschappen skiën. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Voor de scholen. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Voor de scholen. 16.00 Gevar. progr. 16.30 Hersengym. 17.15 Operamuz. 18 00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19 00 Nws. 19.15 Stad en land. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Klankb. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws 0.06-0.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. (1500 en 247 m.). 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14 00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V d. kind. 15.00 Voor de vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Verz. progr. (Om 16.30 Nws). 16 45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Da le's dagboek. 17.45 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws.). 19.00 Gevar. progr (Om 19.30 Nws.) 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws en hoorsp. 21.00 Groeten v. mi litairen. 21.30 Nws. en romantische muz. 22.00 Lichte muz. 22 30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwest Deutscher Rundfunk (309 ni.) 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork conc. 16.00 Operamuz. 17 00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Kamermuz. 1.15-4 30 Gevar. muz. Frankrijk Progr. III (Nat. Progr.) (280 en 235 m.). 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Ork. conc. 17.30 Gram. 17.35 Kamermuz. 19.10 Opera-aria's. 20.00 Ork. conc. '22.20 Gram. 22.25 Amerikaanse uitz. 23.52-24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12 30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram 13.30 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vlaamse muz. 16.00 Koersen. 16.02 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Kin derliederen. 18.00 Franse les. 18.15 Kin derlied. 18.20 Protestantse uitz. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19 40 Gram. 20.00 Ka mermuz. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Gram. 21.30 Amus. muz. 22 00 Nws. 22.15 Rapenburg 6. K. en O.-demonstratie Aziatische bloemsierkunst. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad. 2 uur nam. Kweekschool voor Voorber. Onderwijs. K. en O.-cursus Boetseren. 8 uur nam. De Doelen. Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. B. de Boer ever Beurstermen en -be grippen. 8 uur nam. Gymnasium: Lezing B. van Lier over AJax van Sophocles. 8 uur nam. Oegstgeest Zijzaal W. de Zwijger- kerk. Baptisten Gemeente. Spr. A. H. Ag- tereek. 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden. Spr. A. W. J. Holleman over het muziekleven ln de Grieks-Romeinse oudheid". 8 uur nam. Lakenhal. K. en O. Operaklas Haags Conservatorium geeft Spectacle coupé. 8 uur nam. Schouwburg: Personeelsver. Sted. Licht fabrieken. „Cronyk van het Licht". 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal)Toneeluitvoe ring Professorenwyk. 8 uur nam. Rehoboth. Jaarvergadering Chr. Bond wen en Boerinnen. 8 Schouwburg. Personeelsver. Sted. Licht fabrieken „Cronyk van het Licht". 8 uur nam. St.-Antonlus Clubhuis. Forum Ver. voor I Pedagogiek. 8 uur nam. I Academie: Ned. Instituut voor het Na bije Oosten. Spr. prof. dr. P. Lambrechts over „Herodotus en de Scythen". 8.15 uur I nam. Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B„ W. J. Robert. 7.30 uur nam. Oegstgeest, PatronaatsgebouwTo- I neelver. „Le Lekenspelers". Opvoering „De I strijd van dr. Benders". 8.15 uur nam. DONDERDAG St.-Antonius Clubhuis. „Euripidas" speelt „Gaslicht". 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden. 2.30 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Jaarvergadering Chr. Hist. Unie afd. Leiden. 8 uur nam. Schouwburg: Personeelsver. Sted. Licht fabrieken „Cronyck van het Licht". 8 uur nam. VRIJDAG Stadhuis (trouwzaal): Jeugdparlement. Weth. van der Kwaak spreekt over „Fi nanciën". 7.30 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mevr. G. Kraan-v. d. Burgover „Veranderd Vrouwenleven". 8 u. nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En- i geland. Spr. prof. J. Danby over Shake- speare's "King Lear". 8 uur nam. Harmonie: Propaganda-avond ArJos. Spr. de heer Schakel. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O.-lezing Lucy 1 Schouten over de Indianen en Zuid-Ame- i rika. 8 uur nam. j Den Burcht Jacobazaal)Jaarvergade- ring Ned. Ver. tot bescherming van Die ren. 8 uur nam. Schouwburg: Personeelsver. Sted. Licht fabrieken „Cronyck van het Licht". 8 uur nam. BIOSCOPEN Lido: „De vloek van Frankenstein", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De 41ste", 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 eri 9.15 uur. Trianon: „Een echte Parisienne", 18 Jaar Werkdagen: 2 30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Vrijgevochten". 14 Jaar. Werkda gen: 2.30, 7,15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling ..Volk van Suriname" (tot 1 maart) Academ. Historisch Museum. Tentoon stelling 75 Jaar studententoneel. Werk dagen 10 uur voorm. 5 uur nam. (6 tot 14 februari). De dienst der huisartsen te Leiden v/ordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Lahr, Schaefer, Teeuwen, Gaas beek en Kortmann. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 en 14.15 Gram. 15.30 en 16.05 Idem 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.25 Saxofoonkwart. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Moderne muz. 22.65 Nws. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr en Jr, tel. 20390. De dienst der apotheken te Leiden wordt tot hedenmiddag 6 uur waargeno- men door de Doeza-Apotheek. Doezastr. 31, tel. 21310; Haven-Apotheek, Haven 18, I tel. 20085 en Apotheek Duyster, N. Rijn 18. tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeester 1 Apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 26274. Vanaf 8-2-'58 te 18 uur tot zaterdag morgen 15-2-'58 te 8 uur door Apotheek Duyster en de Oegstgeseter Apotheek. j Bij geen gehooi bij Uw huisarts ot i specialist, bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2