GRATIS THÏ ONS MENU SPECIALE AANBIEDING Parijse voorjaarshoeden eruit max Factor INVISIBLE FOUNDATION max Factor TOEN KWAM „FOMA" de die de Vendóme-zuil omverhaalde ZATERDAG 8 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 ZO ZIEN DE Spiegeltje, spiegeltje aan de wand VAN DE WEEK VREEMDE GEDACHTEN RONDOM ONS DAGELIJKS MAAL max Factor s (AMSj Parijs, februari '58. In Parijs is het voorjaarsmodeoffensief begonnen en op dit ogen blik nog in volle gang. Zoals gebruikelijk bevonden zich weer de modisten in de voorhoede en zij lieten hun nieuwe creaties voor het voorjaar zien, voordat de couturiers de scheppingen hadden onthuld waarbij de hoedjes van de modistes toebehoren zouden moeten zijn. Voor zover het deze laatsten betreft, ziet het komende voorjaar er alleszins fleurig en flatteus uit: de hoeden, die zij uitbrachten zijn het tenminste alleszins. Ja, wat meer is: eindelijk hebben de Parijse hoedenmakers de vete uit de wereld geholpen die de laatste jaren tussen hoofddeksel en kapsel bestond. De twee gaan dit seizoen broederlijk samen wat lijn betreft (de hoofddeksels worden uit het gezicht gedragen en laten vrij veel van het kapsel zien!), en voorts zijn de hoeden zo geconstrueerd dat het kapsel zijn losse, opgedofte aspect ook onder een strooien, vilten of stoffen bekroning behoudt: de hoedjes zijn namelijk uiterst licht en de bol is vrij groot. Het loont dus voortaan de moeite en de uigaaf om voor deze of gene gelegen heid naar de kapper te gaan en danbij die gelegenheid vanwege de bon ton een hoed te dragen. 1. de cloche van Jean Barthet, een model met gegolfde en opgeslagen rand, gemaakt van bedrukte zyde; 2. de cloche van MarieChristiane, vervaardigd van uiterst zacht en soe pel, hemelsblauw vilt en gegarneerd met een gedrapeerde zijden sjerp in dezelfde tint; 3. de pastelkleurige vilten capeline van Ramon de Morquez, welke a-sym metrisch van lijn is; 4. het uit het gezicht gedragen bandstrooien hoedje van Albouy, dat met zwart satijnen lint werd gesierd; 5. de vilthoed met hoge bol van Georgette de Trèze, die achterover wordt gedragen en naar rechts neigt; 6. het gedrapeerde mutsje van be drukte zijden jersey, dat uit de collec tie van Marie-Christiane stamt; 7. de breton, die Cecile Billard van pastelkleurig vilt maakte en met een witte roos garneerde; 8. de breton van Achille, die zoals het voorgaande model van een opge slagen rand is voorzien en met een bloem gegarneerd, hier echter een gele tulp op een fond van citroengeel stro; 9. de horizontaal gedragen breton van Gilbert Orcel, gemaakt van wit stro, en 10. de grote hoed van marineblauw stro, die een opgeslagen rand heeft, met een simpel ripslint is gegarneerd en afkomstig is uit de collectie van Jean Barthet. J. V. max Factor Introduceert INVISIBLE FOISD.UION In bondige nieuwe plostic tube* Deze vederlichte basiscrème schenkt uw huid nieuwe levenskracht. Uw make-up houdt nu uren langer! VAN HOLLYWOOD De moderne hoofddeksels zijn niet alleen licht, maar ook soepel. Ze over schaduwen het gezicht niet, zelfs al hebben ze 'n brede rand. A-symmetrie is een geliefd thema. Randen zijn omhoog geslagen, rondom of alleen aan de voorkant. De cloche is bijzon der in tel, de breton maakt opgang, gedrapeerde mutsjes en turbans laten zich van hun beste kant zien, en toque en canotier laten deze lente geen ver stek gaan. Stro is vanzelfsprekend het mate riaal: het is fijn, licht, soepel en vaak transparant. Weefsels waaronder Prince de Galles, tweed, jute, bedrukte zijde en dito jersey, kant, tule en hoedenvoile zijn dernier cri en wor den in één hoofddeksel dikwijls met stro gecombineerd. Vilt tenslotte is zacht en ultra soepel. Garneringen van contrasterend ma teriaal bepalen zich in het daagse genre doorgaans tot een klassiek rips lint of een gedrapeerde sjerp op vorm en grondstof wordt immers het hele accent gelegd! terwijl later op de dag de roos aan bod komt (boven de ogen, het oor, op de kruin of in de nek) en nooit en nergens zo weelderig heeft gebloeid als in de zojuist gelan ceerde Parijse hoedenmode. Karakteristiek voor die mode zijn voorts: Voor velen zal in de komende weken kaas als eiwitbron van de warme maal tijd een belangTjjke plaats innemen. In voedingswaarde staat 65 a 70 gram kaas gelijk met 100 gram vlees, zodat per persoon dan ook niet meer gegeven behoeft te worden. Hoewel warme kaasgerechten nog niet door iedere huisvrouw bereid worden, hoort men toch steeds weer van velen, die de eerste schuchtere pogingen in die richting deden en enthousiast waren dat ze hierdoor niet alleen meer variatie in hun maaltijden aan konden brengen, maar bovendien nog bijzonder smake lijke en voedzame gerechten op tafel brachten ook! Misschien kan dit voor de achterblijvers een aansporing zijn in 't vervolg in kaas meer te zien dan alleen een smakelijke broodbelegging. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG X grapefruit, roastbeef, spruitjes, aardappelen, bananen- schuitjes. X jachtschotel van rest vlees met gefruite uien en aardappel- purée, warme broodpudding met bessesapsaus. X koolrolletjes gevuld met gehakt, aardappelen, rijstebrij met krenten. X gebakken kaasplak, zuurkoolsla, aardappelkoekjes, gries- meelsoufflé (wat meer witte bonen in de week zetten dan voor 1 maaltijd nodig is). witte bonen, aardappelen, tomatensaus, spekblokjes, muesli. witte bonenschelp, omelet gevuld met visragoüt, veldsla, ge bakken aardappelen. X boerenkool met rookworst, fruit. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt Wy zullen het al gauw heel gewoon vinden, dat er kunstmanen om onze goede oude aarde cirkelen. Zo zijn we door de tijden heen vertrouwd geraakt met nieuwe vindingen. Maar de voor uitgang van wetenschap en techniek en de uitbreiding van het onderwijs hebben niet kunnen verhinderen, dat veel bijgeloof uit vroeger eeuwen be waard is gebleven. Vooral rondom de gezondheid en het genezen van kwalen heersen nog op vattingen, die door geen dokter onder schreven zullen worden. Denkt U maar eens aan de kastanje in de zak als voorbehoedmiddel tegen reumatiek en het inwrijven van de borst met reuzel als remedie tegen verkoudheid. Alles, wat te maken heeft met leven, geboorte, ziekte en dood, is door de eeuwen heen omgeven geweest met een mystiek waas. Als men er dus wonder lijke gedachten over koestert, valt dat wel te begrijpen. Dit is ook het geval met de voeding, waaromtrent nog veel merkwaardige begrippen heersen. Wat b.v. te denken van het idee, dat kinderen van eieren „kippig" (lastig) zouden worden, ter wijl eieren door hun rijkdom aan bouwstoffen juist ook voor de jeugd zeer nuttig zijn. (royale proeftube) bij aankoop van Creme Puff (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood Creamy Powder Make up U boft vandaag! Uw winkelier heeft een heel bijzondere aanbieding voor u Koop nu uw Creme Puff en u krijgt gratis een royale proeftube met Max Factor's Invisible Foundation. Zo introduceert Max Factor de nieuwehandige plastic tubeverpakking van deze befaamde voedingscrème. Max Factors Invisible Foundation de voor treffelijke basiscrème, die geheel in de huid wordt opgenomen. Onzichtbaar dus, maar terdege merkbaar: deze speciaal vochtrijke crème geeft nieuwe levenskracht aan uw huid. Nu blijft uw huid fris, gaaf en stralend-jeugdig. Loop dit voordeeltje niet mis de voorraad is be perkt! Koop vandaag nog uw Creme Puff met de gratis proeftube Invisible Foundation. HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5. Amsterdam Over het algemeen wordt in ons land aan een vette voeding te veel waarde gehecht. Zo kont het in sommige stre ken nog voor, dat kinderen 's morgens een lepel gesmolten vet moeten slikken „tegen de kou". In bepaalde delen van het land kent men aan schapevet bijzondere kwaliteiten toe. En toch Recept: griesmeelsoufflé. 1. griesmeel- of rijstepap, een halve sinaasappel of citroen, 2 eieren, 15 g. (een eetlepel) suiker, (roomboter). De sinaasappel of citroen schoon- borstelen en boven de pap raspen. Vervolgens het sap uitpersen. De ei eren splitsen in dooier en wit. De dooier, de geraspte schil, een paar lepels vruchtesap (en desgewenst wat roomboter) door de pap roeren. Het eiwit zeer stijf slaan. Een eetlepel sui ker op het laatst mee kloppen. Bij ge deelten tegelijk de warme pap voor zichtig door het eiwit mengen. Zo nodig de pap op smaak afmaken met de rest van het vruchtesap of extra suiker. De pap in een vuurvaste schaal overdoen en er in een matig warme oven een korstje op laten komen. Recept: Witte bonenschelpje Een kopje gekookte witte bonen, 2Vi dl. bonenwater, 25 g. (2% eetlepel) roomboter, 35 g. (4 eet lepels) bloem, zout, iets tomaten- pureé, ±5 eetlepels geraspte kaas, paneermeel, peterselie, aroma, peper. De roomboter smelten. De bloem toevoegen en onder roeren langzamer hand het bonenwater er bij gieten. De saus op smaak afmaken met tomaten- pureé, geraspte kaas, zout, peper, en aroma. De bonen er enkele minuten in verwarmen. De massa overdoen in schelpen of in kleine vuurvaste schoteltjes. Desgewenst de bovenkant bestrooien met een mengsel van pa neermeel en geraspte kaas en hier en daar een stukje roomboter leggen. In een matig warme oven een bruin korstje op de schelpen laten komen. (Advertentie) Er was een tyd, dat men tapijten, meubelbekleding, kledingstukken enz., met een vloeibaar preparaat moest rei nigen met vele nadelige gevolgen als kringen, nat worden van de meubelvul ling enz. TOEN KWAM „FOMA" de moderne droogschuimreiniger, die zo snel de harten van de huisvrouwen veroverde, omdat FOMA-SCHUIM in een ommezien van tijd reinigt en de kleuren verfrist, zonder dat men het te behan delen voorwerp nat maakt. „FOMA" het preparaat, dat de schoonmaak helpt ver lichten. is verkrijgbaar bij Drogisten en Woninginrichtingen. Grote flacon slechts f 2.25 Wie ooit Parijs bezocht, kent vanzelfsprekend ook de beroemde zuil op de Place Vendóme, welke Napoleon tussen 1806 en 1810 daar liet oprichten uit het materiaal van 1200 op de vijand veroverde kanonnen. Het zou een ge denkteken aan de overwinning bij Austerlitz zijn en de zuil zou worden bekroond door het standbeeld van de grote, kleine keizer. Kort nadat in 1871 het Duitse beleg in Parijs was opgeheven, brak de opstand der Com munards uit. De beroemde schilder Gustave Courbet was een van de urigste opstandelin gen en zo was hij ook aanwezig op een verga dering ivaar een van de voormannen Felix Pyat de toehoorders opwekte om het gehate oorlogsmonument omver te halen. In de morgen van de 16de mei 1871 sjorden 600 burgers aan de ijzeren kettingen, welke rondom de zuil waren aangebracht en onder het gejubel der menigte stortte de zuil met donderend lawaai op een onderlaag van stro en mest. De opstand werd bloedig onderdrukt en de schilder Courbet in staat van beschuldiging gesteld. De openbare aanklager riep „Gij, die het afschuwelijke schilderij gemaakt hebt van de be- grafenis te Ornans, U bent toch ook in staat om de zuil van Vendóme te vernielen". De verdediger van de schilder, de beroemde advocaat Lachaud, voerde tevergeefs aan dat Courbet net zo min in staat was om de zuil omver te halen als om een ladder tegen de maan te zetten: Courbet werd veroordeeld tot een boete van 300.000 francs, terwijl bovendien al zijn schilderijen in beslag werden genomen. Hij vluchtte spoedig naar Zwitserland, waar hij in 1877 overleed. Eerst 20 jaar later ontdekte men de werkelijke dader. Het was sen vooraanstaande figuur in de toenmalige uitgaande wereld van Parijs, die door een beroemde toneelspeelster geruïneerd was. Zij stelde hem voor de keuze haar 25.000 francs te geven of uit haar leven te verdwijnen. De vertwijfelde man wendde zich tot de Communard Protot met het voorstel alle schroeven aan de voet van het monument los te schroeven tegen vooruitbeta ling van 25.000 francs. Hij ontving deze som en bracht inderdaad zijn plan tot uitvoering. Zijn naam is door de Franse regering evenwel steeds geheim gehouden. heeft schapevet dezelfde waarde als de andere dierlijke vetsoorten. Een waarde, die lager is dan die van room boter en mhrgarine, omdat deze be paalde vitamines bevatten, die bij de dierlijke vetten ontbreken. Spek wordt door velen op één lijn gesteld met vlees, zo men het al niet waardevoller, want voedzamer, acht. En toch mist spek de eiwitten, die vlees zo belangrijk maken als bron van bouwstoffen. Wat langer geleden n.l. in de Mid deleeuwen. meende men stellig, dat het drinken van melk hoofdpijn zou ver oorzaken en allerschadelijkst was voor tandvlees en tanden. Wy weten nu. dat melk een zeer waardevol voedingsmiddel is. dat integendeel een gezond gebit in de hand kan werken, dank zij het hoge gehalte aan eiwitten, kalk en vitamine B2. Ook over groente en fruit heersten merkwaardige opvattingen. De genees heren in vroeger eeuwen hebben ze als schadelijk aangemerkt. Zij zouden het lichaam „geen voedsel" geven en ver oorzaakten melancholie en een ver keerde samenstelling van de lichaams vochten. Wy zijn er heden ten dage van overtuigd, dat ons dagmenu zon der groente onvolledig is en hechten veel waarde aan het gebruik van fruit. Soms zelfs teveel waarde, want alge meen verbreid vindt men nog de ge-- dachte, dat wie maar veel fruit eet, wat alle voedingsstoffen betreft, aan zijn trek komt. Fruit is inderdaad van betekenis, maar hoofdzakelijk als leve rancier van vitamine C. Er zijn nog meer voedingsmiddelen, waaraan men een werking toekent, die zij niet bezitten: van citroensap en azijn wordt niemand slanker en wie suiker aan vruchtesap toevoegt be hoeft heus niet te vrezen, dat het vitamine C-gehalte daaronder zou lijden. Dat citroen een zeer goede bron is voor vitamine C. waaraan wij in het voorjaar en bij ziekte wel eens gebrek kunnen hebben, mag wel als algemeen bekend verondersteld worden. Wat echter te denken van de wonderlyke gedachte, dat in citroen „het aller beste" eiwit voor zou komen? Citroen levert ons geen eiwit; vlees, vis, kaas, melk en eieren doen dat wél. Die pro- dukten mogen dan ook niet in onze voeding ontbreken. Langzaam maar zeker ontgroeien wij de wanbegrippen, die ook heden ten dage nog bestaan ten aanzien van onze voeding. Algemeen is nu wel bekend, dat wie zich werkelijk goed wil voeden dage lijks de volgende voedingsmiddelen zal gebruiken V» k 3/4 1. melk. 250 gr. groente, zo mogelijk 100 gr. fruit, 50 k 100 gr. vlees, vis (schoonge maakt), peulvruchten of 1 ei, 15 k 20 gr. kaas. Bruin brood, aardappelen en boter of margarine naar behoefte. Een voeding, zo samengesteld, garan deert ons lichaam de toevoer van alle voedingsstoffen, waaraan het behoefte heeft. Ook in de winter maakt z(j In nor male gevallen het gebruik van pillen en preparaten overbodig. En wie dat weet, breekt met een modern bijgeloof.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13