KAMER EN TUIN Theresia kwam tot de erkenning: niet geld of macht, maar het hart IN ZOMERHERINNERING ZATERDAG 8 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Bewogen Leven De dood kivam al naderbij Toen ging zij een nieuwe vrijheid tegemoet Kijkjes in de Natuur IJV WINTERTIJD Is dat nu werkelijk al 25 jaar geledeu Chimay ligt niet eens zo ver van Waterloo, het ligt ook in Zuid-Nederland, kon ze niet eens blij zyn. De man die zij eens een lap stof geschonken had voor een broek, die eens half Europa had geregeerd, was uit gespeeld. Zou haar spel weer beginnen? Neen, de oude Lodewyk XVIII moest niets hebben van het liefje van de septembermoordenaar. En de nieuwe Koning in het noorden, de man die door de vil van het Weener Congres Koning was geworden in de Nederlanden, maakte wel haar man tot kamerheer, doch zij kreeg geen uitnodiging voor het Hof. Dit stak haar diep. Wat had dit nieuwe RUk te maken met haar verleden? Kon men een vrouw dieper bele digen dan door haar man wèl toe te laten tot het Hof en haar niet? Hoe ook de Kroonprins streed om haar in de hofkrin gen opgenomen te krijgen, het mocht hem niet gelukken. Een grote groep vrouwen was er te fel tegen. De Belgische opstand kwam. België werd onafhankelijk en kreeg een eigen vorstenhuis. Menigmaal was het Koninklijk paar gast by de Prins en Prinses van Chimay. De erkenning kwam wat laat. En d e dood kwam naderbij. Zij voelde dat hy naderkwam en was niet bang. Juist in die laatste jaren kreeg ze het gevoel dat ze alleen maar werkelijk geleefd had in de dagen der revolutie, in de dagen toen Parijs haar had gehuldigd als de redster van Frankrijk. In de dagen toen ze gevangenisdeuren kon laten opzetten en honderden de vrijheid geven. Was dit kasteel, waar ze zoveel jaren had gewoond, ook eigenlijk geen gevangenis geweest? Wat is de waarde van het leven? Niet geld, niet goed, niet macht .slechts de schat die het hart vergaard heeften het hoofd .en de hand. Vooral de schat van het hart! Wie zal zeggen hoe groot haar schatten waren? Zy zelf wist het niet. Wel ging ze op de avond van de 15e januari 1835 vol moed heen, in het byzyn van haar echtgenoot, een nieuwe vryheid tegemoet! REIN BROUWER. Als het maar niet te hard vriest, is het heel goed mogelijk dat de eerste sneeuwklokjes nu al in bloei staan; tere lieve ben gelende klokjes, die u toch echt eens wat meer in uw tuin moet aanplanten. Destyds in de herfst heb ik er al op gewezen dat ze dan gepoot moeten worden. Nu is het dus niet de goede tyd. doch noteer het voor aanstaan de herfst, anders bent u immers precies weer te laat en dat zou jammer zyn. Al mag er dan misschien een dik pak sneeuw liggen, er zit toch al iets van het voorjaar in de lucht en het is zelfs zo dat we deze maand al op twee zomerse dagen mogen rekenen, doch ga er maar niet al te vast op door. Kunt u dus in uw tuin nog weinig uitrich ten, er kan nu toch wel iets anders gedaan worden en dan denk ik aan het samenstellen van uw zaadlijst. Straks moeten weer groenten en bloemen ge zaaid worden en u heeft nu immers rustig de tyd om alles eens netjes uit te zoeken. Welke groenten voldaan hebben en welke snijbloemen deze zomer beslist gekweekt moeten worden. Lgat ik u dan een goede raad geven: bestel uw groenten- en bloemzaden by een solide firma; dat is van veel belang, met zaden waarvan men de her komst niet kan vaststellen, moet men liever niet beginnen. Heus. die kosten van het zaad kunnen uw liefhebbery voor het tuinie ren niet zo zwaar belasten, doch het is van belang dat goed zaad gekocht wordt. Teleurstel lingen kunnen dan niet zo ge makkelijk voorkomen. Soms is men huiverig zo'n mooi geïllus treerde catalogus van bloem- en groentenzaden aan te vragen, doch die zendt men u geheel vryblyvend en gratis en er is nog veel uit te leren ook. Doe er dus uw voordeel mee. Misschien heeft u wel eens met plannen rondgelopen, dat het toch mogelyk moet zijn in eigen tuin aardbeien te kweken. Mag ik u er dan eens op attent ma ken, dat er nu ook klimmende aardbeien zijn, ze zijn nog een beetje prijzig en de resultaten vallen niet overal even mee. doch het is toch wel eens aar dig om het te proberen. Die planten moeten dan nu besteld worden en volgende maand kun nen ze dan op een beschutte standplaats gepoot worden: volle zon. dus wel op het zuiden en ze kunnen heel goed langs gaas gekweekt worden. Om op de ge wone aardbeien even terug te komen: er staan nog pollen in uw tuin, doch wanneer ze daar gepoot zijn. weet u niet eens meer. Oogst er dan deze zomer nog maar van. doch bestel nu reeds nieuwe planten, welke de volgende maand ook gepoot kunnen worden en ruim na de oogst die oude pollen maar op; de opbrengst wordt steeds minder. Gk KROMDIJK Napoleon is onverwacht teruggekomen en Josefine heeft tevergeefs geprobeerd haar gedrag te verklaren. Zij werd niet toegelaten. Maar toen zij, enige dagen later haar smeekbeden herhaalde, haar kinderen bij de hand, toen bezweek de man op wie weldra aller hoop is gevestigd. Stemmen van kinderen en stemmen van klokken brachten altijd een diepe ontroering teweeg in de ziel van de eenzame Corsicaan. De echtgenote werd weer in genade aangenomen, doch Napoleon vergat haar ontrouw niet en haar schuldenlast, die hij weldra aan te zuiveren kreeg, was zo groot dat deze zelfs hèm verbaasde. Was zij dan een kind, deze Josefine, die de draagwijdte van haar eigen daden niet vermocht te overzien?. Weldra werd zij opgenomen in de kleine groep die het Directoire omver wilde wer pen. Ze kreeg zelfs een niet onaanzienlijke rol daarbij. En toen, dank zij Talleyrand, de staatsgreep gelukt was, die wij voldoende uitvoerig hebben beschreven bij de behandeling van het leven van Talleyrand zelf, ging zij een stralende toekomst tegemoet. Dat begreep ook Theresia Cabarrus, de meer dan tien jaar jongere vriendin. De schellen waren haar van de ogen gevallen. De onaanzieniyke, slecht geklede man, die eens zijn eerste, belangrijke contacten gevonden had in de Chaumière, was werkelijk de man van de Toekomst. Hy zou véél belangrijker worden dan Barras ooit was geweest. Eens waren Josefine en zij tezamen de geliefden geweest van Barras. Waarom zouden ze het samen Napoleon ook niet naar de zin kunnen maken? Er was plaats voor hen allebei. En Bonaparte had een en ander aan haar en haar vriendenkling te danken. Zy zag de toekomst niet duister in. Josefine was'niet jaloers en zou haar zeker helpen. In elk geval zou Josefine haar helpen aan een nieuwe rol op het wereldtoneel en zou zy verkeren in de kringen der eerste burgers van een nieuw regime. Zo dacht zy. Doch al haar verzoeken aan Josefine werden negatief beantwoord. Al haar smeekbeden hadden geen uitwerking. Josefine, die volgaarne haar vriendin had willen helpen, was het ten strengste verboden door haar gemaal zich opnieuw in te laten met Theresia Cabarrus. Waarom verstiet Napoleon de vrouw, wier gast hij zelf toch zo menigmaal was geweest, zo onvoor waardelijk? Om velerlei redenen. Hü wilde zo min mogelijk herinnerd worden aan de periode van zijn leven waarin hij zo menige vernedering had moeten ondergaan. Hij wilde ook zyn vrouw, van wie ieder wist dat ze lichtzinnig was, niet weer onder de invloed zien van de zo bijzonder charmante, maar ook zij bijzonder intelligente Theresia Cabarrus, die voldoende bewezen had dat het haar in de eerste plaats om haar zelf ging, en die een verleden meebracht, dat wel gepast had in de verhoudingen aan het Hof der vroegere Bourbons, doch dat vloekte tegen de achtergrond van een nieuw opkomend Huis. Napoleon wist dat zyn regering in het teken moest staan van soberheid en bekwaamheid. Anders zou hy zelf verloren zyn. mheresia Cabarrus I j zy heeft zich juist op tyd gedistancieerd van de financier Ouvrard. Het ging hem de laatste tyd niet voor de wind en hy wilde gaarne van haar af. De kinderen die ze samen hadden, werden niet eens door hen opgevoed. Wat voor band was er nog toen de fortuin zyn grillig spel begon met de eens zo schatryke koopman? Toen was ze op zichzelf teruggeworpen. Ze kon ont vangen wie ze wilde, een gastheer was er niet. zy be hoorde echter tot het type dat zich een weg naar de fortuin forceert. Al had ze dan haar grote kans gemist, Napoleon begon haar hoe langer hoe meer te haten zy wilde tóch geborgen zijn. Zij kreeg haar kans toen ze in de salon van madame de Stael Frangois Joseph-Phllippe, comte de Riquet-Cara- man ontmoette. HU was even over de dertig, evenals zy, toen ze hem het eerst zag. Ze las zyn bewondering voor haar in zyn ogen. Haar kennissen zagen haar in een nieuwe rol, die van de byna bedeesde, zachte, haast preutse vrouw, die hoegenaamd niets voelt voor een vluchtig liefdelied. Haar kennissen waren verbaasd. Doch toen zy zagen hoe het verlangen by de nog jonge edelman hand over hand toenam, en toen ze begrepen welk een weerstand deze zou ondervinden by zyn familie als hij met het plan voor de dag kwam Theresia Cabarrus te trouwen, lachten ze niet meer. Zou het Theresia gelukken de edelman te verstrikken in haar netten, terwijl toch iedereen wist „wie ze was"? Weet de ene mens van de ander precies wie hy of zy is? Kent niet ieder leven zijn eigen geheim? Een vrouw die er zo uitzag als Theresia Cabarrus kon niet verdor ven zyn. Die moet een belangryk leven geleefd hebben. Die moet werkelijk veel mensen hebben gered en véél geld uitgegeven. Die moet ook de liefde gekend hebben, nu ja. Ondanks heftige tegenwerking aan de zyde van de bruidegom trad Theresia Cabarrus voor de derde maal in het huwelijk op de 9e september van het jaar 1805. Geen der ouders was erbij tegenwoordig. Het was alleen een formele gebeurtenis, die Theresia een nieuwe naam bezorgen zou. Velen misgunden haar dit succes. Velen vonden het bespottelijk dat de vrouw van de septembermoordenaar een toevlucht had gezocht In de haven der aristocratie. Korte tyd na haar huweiyk overleed de Prins de Chimay. een oom van haar man, die zyn kapitaal, zyn goederen en zyn titel naliet aan de comte de Riquet-Caraman. Voortaan zou Theresia Cabarrus de staat en de titel voeren van Prinses de Chimay. Haar vriendin was Keizerin der Fransen geworden, met veel tam-tam. De Paus was zelfs overgekomen voor de kroning. Kon men maar niet beter Prinses de Chimay zyn? Zo tegen het ouder worden?Toen, enige jaren later Napoleon zich liet scheiden van Josefine, dacht zy het één ogenblik. Doch later moest ze bekennen dat deze bekentenis in stryd met haar eigen wezen was. zy reisde met haar man naar Italië. Daar werd het Prinselyk paar enthousiast begroet aan het Hof van Josef BonaparteDaar ontmoetten zy de oom van Napoleon. die kardinaal was. Kardinaal Fesch was allerharteiykst voor hen. En Lucien Bonaparte? Die was niet by hen weg te slaan. Die organiseerde zelfs een opvoering van Zaïre voor hen. waarin hijzelf en andere leden van de familie Bonaparte, meespeelde. Welk een eer! En niet toegelaten tot het grote Hof, tot de man die al deze familieleden in het licht der open baarheid tot vooraanstaande figuren had gemaakt. Wonderlyk ras, die Bonapartes. zy wisten bést dat Napoleon alleen maar minach ting had voor de Prinses, en toch ontvingen Z Wonderlyke vrouw, die Theresia Cabarrus. Toen Napo leon de «lag by Waterloo venloren had, het vorstendom IN deze dagen van straffe winterkou, van yzel en sneeuw, die onze wereld in bet wit doet gaan of wel ze ver andert in een barre woestenij van modder en slik, al naar het grillig ge tij z'n muts beeft staan, in deze tijd, denk ik meer dan eens aan dat stukje strand langs de oever van het meer, dat even blauw was als de zomerhemel, die gelijk een koepel het water over spande. Een stevig stukje grond van slechts enkele tientallen meters breed geel bruin van het zand en oogverblindend in het licht van de klimmende zon. EN ook nu, terwyi onze besneeuwde tuin langzaam versombert in het terugtredende middaglicht en de wintervogels azen op het gestrooide voer, komt me dat gezegende plekje voor de geest en vraag ik me af „Hoe zou het daar nu zyn? Aan die oever met dat lauwe af en aanglydende water, dat om de groenbealgde stenen spoelde en over de veelkleurige keitjes, zichtbaar tot ver op de langzaam af glijdende bodem. Zou de hoge stenen muur, statig ge kroond met oud verbrokkeld ornament, nu ook een witte muts van sneeuw dragen en zouden de kromgetrokken pynbomen hun donkergroene kronen nu buigen voor de noordenwind? Ik geloof het niet, ik wil het niet geloven, want in myn herinnering is die muur getooid met de versierselen van zyn ouderdom: grote donkere plakkaten mos, brede kussens van saxifraga en felgekleurde steenanjer- tjes. Over de muur leunden die pynboom- stammen, hun altyd groene gezichten zwaaiden zachtjes in de lichte bries. Achter de oude verweerde steen was de straatweg, stoffig en warm, en er voor, in de veilige omarming van het stenen gevaarte lag dat verrujckelyke plekje aan het water, het stille paradys met een wilde groei van onkruiden, vreem de planten met tientallen bloemen, witte kelkgezichtjes naar de zon ge keerd. OM die ongebreidelde vegetatie hing een mengeling van geuren. Geuren van bloeiend kruid en van water, maar ook het ondefinieer baar aroma, dat het kenmerk is van afval overal op de wereld, waar zorge loze mensen wonen, een aroma, dat ons zo vertrouwd is langs de buitenwegen van onze eigen vaderlandse steden. In de verte voer een stoomboot en trok een lyn door het blauw. Stemmen klonken over het water in de ochtend stilte, zo duideiyk, of zy van de oever kwamen. Bij een landtong dreven bootjes, dobberde vogels, donker bruin. Er over heen stonden de bogen, waar over het zonnezeil moest worden ge spannen, nu echter leeg en cirkelvor mig boven de ranke romp. Uit een der vaartuigjes bengelden een paar benen, een hengelstok hing over het water. Een visser in ochtendmymering. Aan de overkant van het meer klom men de wyngaarden tegen de berghel lingen, omfloerst van vroegere nevel, een enkel huis, rood en wit, hing in het groen tegen de wand. Groen de bossen, roodbruin en wit de bergstor- tingen, langs de «kale bergflanken om laag gegleden, en verder blauw in alle tinten en schakeringen, een blauw, dat de bergwanden vergezelt tot waar er geen begin meer is te ontdekken in de ineenvloeiing van tinten. VOOR myn voeten wiekt een vlin der weg, zweeft omhoog en om speelt met twee, drie soortgenoten een geurende bloementros, tipt even aan een kelk en dartelt om en om, naar de muur, boven het water, weer boven de bloemen. Een feestelyk ge kleurde kapel, geluidloos, sierlyk. Er klinkt een kinderstem. Verder langs de oever op een glooiend veldje gras zit een moeder met haar kind. De kleine meid zoekt steentjes en telkens als zy een zilver blinkend stukje heeft gevonden toont ze dat en lacht en babbelt. Ik voel in m'n zak. Er zitten ook steentjes in, ook platte stukjes goud en zilver, dat schittert in de zon. Ik keil er een over het water, een vliegende vis met grote sprongen snellend over het strakblauwe vlak. Achter de muur gromt een auto voorby. De dennen zwaaien hun eeuwig groene pruiken. Maar er zingt geen enkele vogel. Het kind roept iets naar de vrouw. Ze antwoordt, maar ik versta het niet. Het doet er niet toe. Myn Hollands tuintje ligt grys en triest in het middaglicht. En koud. O zonnig zomerstrandje, aan het meer! O zonnig Italië! SJOUKE VAN DER ZEE. li JücRDaAU IS HET DAT De eerste roltrommel-vuilnisauto rijdt proef door de Leidse straten en luidt een nieuwe periode in voor de Gemeentelijke Reinigingsdienst. Indien straks de bestelde auto's alle in gebruik zullen zijn en ieder pand voorzien van een uniforme vuilnisemmer, is Leiden één van de eerste gemeenten in den lande, al waar het huisvuil of efficiënte en hygiënische wijze zal worden inge zameld. Nog een korte spanne tijds en de paardentractie bij deze dienst zal definitief tot het verleden be horen. Overlijden van dokter Kist, gedu rende ruim 35 jaar huisarts te de zer stede. Zijn vader was eveneens een bekend Leids medicus. In aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten wordt een nieu we vleugel van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Garenmarkt in gebruik geno men. Na een openingswoord van de president-curator van de Universi teit, mr. v. d. Sande Bakhuyzen, spreekt de directeur, professor dr. Escher een rede uit. George Kulenkampff vertolkt met het Residentie Orkest in een stampvolle Stadszaal het Vioolcon cert in D-dur voor viool en orkest, op. 61 van Beethoven. Dirigent: dr. Peter van Anrooy. Het Nederlands Nationaal Bu reau voor Anthropologic houdt in het Groot Auditorium van de Rijksuniversiteit de eerste Neder landse Folkloredag. De bijeenkomst wordt geopend door de rector-mag- nificus professor Huizinga. Overlijden op 77-jarige leeftijd van de heer J. C. Wirtz, wonende te Oegstgeest. De overledene ivas oud-inspecteur bij het Lager Onderwijs en vooral in kringen van het christelijk onderwijs een be kende en geziene figuur. De gemeenteraad van Koude kerk benoemd tot wethouder de heer Van Egmond. Uit Indië komen berichten bin nen over muiterij aan boord van H.M.'s „Zeven Provinciën". De Tweede Kamer neemt met 51 tegen 38 stemmen een motie Boon aan, onder meer uitsprekende, dat opheffing van 4 rechtbanken en een zo groot aantal (40) kantonge rechten ongewenst is. Tengevolge van de aanneming van deze motie ontstaat een conflict tussen de re gering en de Kamer, dat ernstige vormen dreigt aan te nemen. Hare Majesteit de Koningin, in Zwitser and vertoevende, wordt te Den Haag terugverwacht. Enkele bla den voorspellen een ontbindinn van de Kamer. Er zyn hier vele van deze vlinders, ik zie ze by tientallen zitten op de grond, waar een plek vochtige aarde hen schynt te lokken. Een vreemde stille ontmoeting van ragfyne wezens, die elkaar hier rendez-vous geven. Zo ïykt het tenminste, maar de lange vlindertongen, die yverig in de voch tige aarde worden gestoken, geven grond voor een ander vermoeden. Het zyn drinkende vlinders. Konings page is hun naam, Papilio podalirius noemt hen de wetenschap, ze zyn ver want aan onze bekende koninginne- pages, waarvan de rupsen voorkomen op ons wortellof. Beide vlinders zyn even mooi van tinten: matgeel met zwartgryze strepen en vleugelogen rood en blauw. Het is haast onwerkelyk, dit zwy- gend samengroepen van levende edel stenen, tere vleugeldragers op donker bruine bodem in het sterke licht en de weldadige warmte van de zuidelyke zon. Op m'n hurken zit ik erby en geniet. Maar een kleurige vlieg met iriserende vleugels en groene ogen, vindt dat hy zich ook aan de vreemde ling moet presenteren en steekt me gevoelig en diep dwars door m'n wei nige zomerkleren heen. DE betovering is verbroken, want er klinkt nu een zeer Hollands woord in de serene ochtendstilte. De vlinders wolken omhoog en hervat ten hun lichtvleugelig spel boven de onkruidwildernis. Als d2 sneeuwklokjes bloeien

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 12