A' DAF presenteert kleine, eenvoudige en voordelige personenauto „DaP Talrijke interessante „noviteiten" op komende RAI-tentoonstelling Met automatische versnelling ctifral-10 Curacaose jeugd bracht Prinses Beatrix hulde in het Rif stadion Teken aan de wander worden minder nieuwe wagens gekocht! 96ste jaargang Vrijdag 7 februari 1958 Derde blad no. 29361 Buitenlandse journalisten geïmponeerd (Van onze correspondent) Het is een sensatie geworden, de personenauto, die DAF na veel dokteren en beproevingen in het diepste geheim, tegen het einde van het jaar op de markt zal brengen. Een wagen, die naar het zich laat aan zien de praktijk zal vanzelfsprekend het definitieve antwoord geven technisch aan de te stellen eisen, welke voor de kleine auto gelden, in alle opzichten zal voldoen. Wat al buiten kijf is naar het oordeel van de zeer velen, die bij de ,,doop" van dit Nederlands produkt in Eindhoven tegenwoordig waren is de zeer fraaie lijn, welke dit uitermate comfortabele wagentje kenmerkt. I toerental, de wagensnelheid en de weg- weerstand van dat moment. De wagen I biedt dus geen 3 of 4, maar een onein- I dig aantal versnellingen met een auto- matische reductie-selectie. De varioma- I tic denkt als het ware voor de bestuur der. Men rijdt steeds economisch, dat wil zeggen met een toerental en een be lasting van de motor, die een zuinig verbruik waarborgen. I Het benzineverbruik van de DAF-per- sonenauto is 1 17. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat de wagen een open baring is. Zij komt in twee uitvoeringen op de markt en wel als standaard- en als luxemodel. (De standaard gaat 3980 gulden kosten, de luxe uitvoering 4380 gulden i In 2 uitvoeringen Met dit opmerkelyke resultaat is een droom, welke de heren Hub. en Wim van Doorne toen nog „kleine smeden" al dertig jaar geleden koesterden, in vervulling gegaan. De verwezenlijking van die droom begon drie en een half jaar geleden. Toen schaarden zich vier groepen van deskundigen op het gebied van motor en carrosseriebouw met de heren Van Doorne in de directiekamer van de DAF-fabrieken in Eindhoven rond de tafel. Uitgangspunt van de diepgaande studie, welke in het diepste geheim moest plaats vinden, was het krabbeltje van de Van Doomes, dat in 1927 was gemaakt. Steeds meer mensen werden bij de constructieplannen betrokken en het is typerend voor de geest, waarmede allen betrokkenen waren bezield, dat 150 man ruim drie jaar lang het geheim van het project, waaraan werd gewerkt, voor zich hebben gehouden. Economische wagen Het moest een economisch verant woorde wagen worden, waarvan de aan- i schaffing binnen het bereik van zeer j velen zou liggen. Al zou alle overbodige I luxe moeten worden vermeden, toch zou I de auto, die een „gezins-wagen" moest worden, niet van een zekere gerieflijk- heid gespeend moeten zijn. Zoals gezegd, met betrekking tot het uiterlijk is men in die opzet zeker geslaagd. Het aanzien is aantrekkelijk. Het voorfront heefteen sterk glooiende motorkap. De bestuur der heeft een onbelemmerd uitzicht op de weg tot direct voor de wagen. De spatborden, zowel voor als achter, lopen niet met de motorkap (respectievelijk kofferdeksel) mee omlaag. Mede dankzij de grote voor- en achterruit kan men steeds de vier hoekpunten overzien. Windtunnel-proeven hebben uitgewezen, dat de gehele vorm van de wagen onge voelig is voor zijwind. De over de gehele zijkant doorlopende sierstrip accentueert de gestrekte lijn; de verchroomde grill en voorbumper vormen een verant woorde afsluiting van de frontpartij. Het oppervlak van de ruiten kon groot zyn, omdat de wagen maar twee portie ren heeft. Zo heeft het interieur een uiterst licht aanzien gekregen. Doordat de voorruit met zijn dunne hoekstijlen sterk hellend naar boven is doorgetrok ken, is ook het uitzicht naar bovengoed. Opvallend is de grote bagageruimte, waar van vooral tijdens vakantietrips kan worden geprofiteerd. Alle comfort Aan het comfort is werkelijk niets te kort gedaan. Midden onder de voorruit op het dashboard zit de venvarmings- waaier", waardoor de warme lucht die ook onder het dashboard naar beneden geblazen wordt, de gehele voorruit be strijkt- Omdat men van de aanvang is uitge gaan van de opvatting, dat de meeste automobilisten ontslagen willen zijn van de zorg van koppelen en schakelen, heeft de DAF-personenauto een volauto matisch aandrijfmechanisme gekregen. Deze variomatic kiest in elke situatie op het juiste ogenblik de correcte overbren gingsverhouding, die past bij het motor- Pas tegen het einde van het jaar zal de auto (welke gemakshalve „Daf" genoemd zal worden), die vooral ook by de presentatie de buitenlandse journalisten imponeerde, te koop zijn. Vooraf is nodig de opbouw van een dealer- en een service-organisatie, een zaak, zoals een der heren Van Doorne ons zeide, die misschien moeilijker is dan het ontwerpen en het construeren van de auto zelf. Men rekent per jaar 25.000 wagens te kunnen produceren. Het ten doop houden van de DAF-auto gisteren ging gepaard met het serve ren van champagne. en beschuit met muisjes. Naar wij vernemen zal de produktie door de DAF van personenauto's ten gevolge hebben, dat het DAF-bedrijf. dat thans nog een gesloten familievennoot schap is. een open NV zal gaan worden. De investeringen, die noodzakelijk zijn, mede in verband met het produceren van personenauto's, vergen enige tien tallen miljoenen gulden. In dit verband moet het dan ook zeer waarschijnlijk worden geacht, dat de DAF eerlang met een aandelenemissie aan de markt zal komen. Een close-up van de motor van de D,A.F.-personenauto, een 600 cc kopklepper, twee cilinders, lucht- gekoeld en met een vermogen van 22 pk. bij 4000 toeren. Oud-gevangenen eisen vergoeding van I. G. Farben By de arrondissements-rechtbank te I Frankfurt a/M hebben 81 Nederlanders I een proces aanhangig gemaakt tegen de Duitse fabriek I.G. Farben, waar *y in I de oorlog gedwongen te werk zijn ge- steld. Elk van hen eist een bedrag van 10.000 D.M. als smartegeld en schade- vergoeding voor het ondergane leed en de onmenselijke omstandigheden waar- I onder zij moesten leven. Zij vormen slechts een deel van de groep van 1170 mensen, die In mei 1944 I vanuit het concentratiekamp Amersfoort naar de Duitse fabriek werd overge- i bracht. Slechts 200 keerden daarvan le. I vend terug; velen van deze zijn blijvend invalide. Zij hebben gedurende circa een i jaar gewerkt in de Leuna en Buna Wer. ken van I.G. Farben waar synthetische benzine en rubber werden vervaardigd. I Twee van de aanhangig gemaakte pro cessen zullen als proefproces worden ge voerd. De overige 79 komen na afoop van die twee aan de orde. I Deze actie waarbij de Amsterdamse advocaat mr. L. Mok als juridisch advi seur optreedt is geinspireerd op een proces van de Duitser Wolheim die in het concentratiekamp Auchwitz gevan gen heeft gezeten en eveneens naar de I.G Farbenfabnek is overgebracht. Zijn eis van 10.000 D M. werd eind 1956 door een Duitse rechtbank toegewezen; I. G. Farben is toen in hoger beroep gegaan. Later is met verscheidene personen, die hetzelfde lot als Wolheim hadden onder gaan, een schikking getroffen. Enkele der vorderingen, die thans door de Nederlanders officieel zijn ingesteld beogen een schadvergoeding voor de echtgenoten van mannen, die tijdens de werkzaamheden bij I. G. Farben om het even zijn gekomen. Verwacht wordt dat de behandeling van deze processen ge ruime tijd zal vergen. JAARVERSLAG N.A.T.U. 1957. Het jaarverslag van de Nederlandse Amateur Toneel Unie over 1957 stelt met voldoening vast, dat in samenwer king met het Werkverband Katholiek Amateurtoneel in de loop van het ver slagjaar twee nieuwe provinciale toneel adviseurs, te weten in Groningen en Noord-Brabant konden worden aange steld. In de loop van 1957 werden provin- cale commissies voor Overijssel, Noord- Holland en Zeeland geïnstalleerd. Het aantal aangesloten verenigingen bedroeg aan het eind van het verslag jaar 1093 tegen 1009 op 1 januari 1957. UITVOER LAND- EN TUINBOUW- PRODUKTEN IN 1957. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uit voer van land- en tuinbouwprodukten in het 4de kwartaal van het jaar 1957 f. 1.087 miljoen, tegen f. 1,067 miljoen in het overeenkomstige kwartaal van het voorafgaande jaar. Tegenover een lagere uitvoerwaarde van de akkerbouw- en tuinbouwprodukten, resp. f.354 miljoen (360) en f. 164 miljoen (165) staat een hogere uitvoerwaarde van de veehou derij produkten f.569 miljoen (542). Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde daalde van 37% tot 34% vergeleken met het overeenkomstige kwartaal in 1956. In 1957 bedroeg de totale uitvoer waarde van land- en tuinbouwprodukten f. 3.894 miljoen, tegen f. 3,902 gulden in 1956. Hiervan werd aan akkerbouwpro- dukten voor een waarden van f. 1.195 miljoen uitgevoerd (1.351), aan veehou derij produkten f. 1.975 miljoen (1.865) en aan tuinbouwprodukten f720 miljoen (687). Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoerwaarde daal de in 1957 t.o.v. 1956 van 36% tot 33%. NIEUWE MARKTCOMPLEX IN IN BARNEVELD GEOPEND Grote belangstelling bestond er gister morgen voor de officiële opening van het nieuwe Bameveldse marktcomplex door de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers. Tal rijke genodigden uit de Nederlandse pluimvee en eierwereld waren aanwezig. De Commissaris der Koningin, mr. Bloemers. verrichtte de officiële opening. In zijn toespraak wees hij op de grote betekenis van de Bameveldse markten. Hij noemde de totstandkoming van het nieuwe marktcomplex een gelukkige omstandigheid. Ook Nederland erkent het individueel klachtrecht (Van onze parlementaire redacteur) De landen van de Raad van Europa hebben in 1950 te Rome een conventie gesloten inzake de rechten van de mens, waardoor het mogelijk is, dat landen klachten kunnen indienen wanneer in een deelnemend land de fundamentele rechten van de mens worden geschon den. Een aparte clausule maakt het mogelijk, dat burgers ook individueel een klacht kunnen indienen. Dat indivi duele klachtrecht hebben Denemarken, België. Duitsland, IJsland, Ierland, Noorwegen en Zweden reeds erkend, maar Nederland heeft daarmee steeds geaarzeld. Gisteren heeft minister Luns echter in de Tweede Kamer meegedeeld, dat op 31 maart of 2 april a-v ook Nederland het individuele klachtrecht zal erkennen. VERRUIMING GEWICHTSGRENZEN BACONVARKENS Wegens de gewijzigde prijsverhoudin gen op de varkensmarkt heeft het Produktschap voor Vee en Vlees beslo ten de maximumgewichtsgrens voor baconvarkens met ingang van maandag 10 februari as. tot 69 kg te verhogen I Met ingang van genoemde datum zullen dus tot nader order varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t.m. 69 kg 1 tot bacon kunnen worden verwerkt. 1 (Advertentie) 'MttUufrêyk. f PHILIPS -ROXANE Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees ƒ2.®3 Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 dragees ƒ3.75 Philips-Roian* Nederland N V. - Amsterdam Hartelijkheid en genegenheid Vrolijke tocht door oostelijk Curasao Overal langs de wegen, die Prinses Beatrix gistermiddag op haar tocht door het oostelijk deel van Curagao volgde, wapperden de vlaggen vrolijk aan de gevels en stonden er juichende mensen. Talloos teas het aantal kleine geschenken en bloemen, die H.K.H. kreeg aangeboden, ieder voor zich kleine bewijzen van hartelijkheid en gastvrijheid. Het Curacaose volk is geen volk van uitbundigheid. Het is niet altijd gemakkelijk de hartelijk heid en de gastvrijheid, die tot de beste eigenschappen van de eilandbe woners behoren te herkennen, maar op deze twee uur durende tocht en trouwens ook op voorafgaande dagen bleek de Prinses sfeeds weer de spontaniteit van de bewoners van Curagao te stimuleren. Haar eigen, op recht gemeende belangstelling en hartelijkheid zijn daar zeker niet vreemd aan geweest. Beatrixplein. Enkele geschenken werden overhandigd en na een hartelijk af scheid van de heer en mevrouw Bier- mann was ook dit bezoek tot een einde gekomen. Een blik vooruit Bezoek aan CPIM Uitbundig was ook de huldiging, die de Prinses od haar laatste avond in Cu racao - vandaag zou zij per vliegtuig doorreizen naar Bonaire - waar zij tot zaterdagmiddag zal blijven - ontving in i het Rifstadion, waar de versehillende jeugdorganisaties van het eiland een feestelijke betoging hielden te harer ere. j De Prinses genoot zichtbaar in het uitverkochte stadion, waar de jeugd van I Curacao in haar fleurige clubkleuren of uniformen - al of niet met muziek en vaandels - een bonte mengeling van vreugde en opgewektheid vormde en een schouwspel opleverde, dat door zijn af wisseling steeds weer boeide en. waar het soms met geestige clownerie gepaard ging. niet zelden tot een hartelijke lach opwekte. In de morgenuren had Prinses Beatrix de kennismaking met Curacao voortge zet met een bezoek aan de Curacaose Petroleum Industrie Maatschappij, wel eens genoemd, de economische kurk. waarop het eiland drijft. De enorme olieraffinaderij, behorende tot de aller grootste ter wereld, vormt met zijn woongebieden, recreatieoorden, sport terreinen enz. in feite een gemeenschap in de Curacaose gemeenschap. Ongeveer 1050 mensen vinden er werk en een goed belegde boterham. Na een rondrit over de fabrieksterreinen, een kopje koffie bij de directeur en mevrouw Biermann thuis en een korte rit door de woonwij ken der employés, nam de Prinses een hulde in ontvangst van 500 schoolkinde ren, die verzameld waren op het Advertentie Bonzo is het vol maakte voedsel voor iedere hond! 70 eent per pak. (Speciale berichtgeving) Het bestuur der Nederlandse Vereniging „De Rijwiel en Automobiel Industrie", dat dit jaar van 1323 februari weer de populaire RAI-tentoonstelling organiseert, had ons uitgenodigd om alvast eens kennis te nemen van de vele nieuwe en opzienbarende dingen, die we straks te zien zullen krijgen. Het was in 1924 dat de laatste rasechte Nederlandse auto in Amsterdam gemaakt werd de „Spijker". De tijd scheen er nog niet rijp voor te zyn, want hoeveel automerken zijn er sindsdien niet gesneuveld. Het heeft 34 jaar moeten duren, voordat er weer een werkelyk geheel Nederlandse auto het licht kon zien. Maar het is niet veel minder dan een sensatie en een voorlopig saluut aan de initiatiefnemers is dan ook wel op zijn plaats. Wy willen hiermede niets tekort doen aan de verschillende montagefabrieken in ons land, waarvan enkele ook al reeds voor de laatste wereldoorlog belangryke aantallen automobielen met Neder landse werkkrachten in elkaar zetten, maar dat is toch nog iets anders dan het nieuwe DAF-produkt, dat straks een van de attracties van de RAI zal blyken te zijn. Maar niet alleen de DAF komt met Iets heel nieuws. Dat is ook wel te be-1 grijpen, want van alle landen ter we reld, die auto's produceren, zult u straks de exemplaren kunnen bewonderen. Hebt u wel eens gemerkt, dat ook auto-j mobielen hevig aan mode onderworpen zijn? U ziet het straks zelf als u de nieuwste Amerikanen ontdekt, waarvan de merken Ford Easel, Ford Thunder- bird, Chevrolet. Packard, Buick en Olds- mobile hun 1958 modellen voor het eerst op de RAI aan het publiek gaan tonen. Eigenlijk profiteren wij Nederlanders dit jaar wel extra van deze RAI. want in het algemeen wachten de fabrikanten niet meer op een jaarlijkse tentoonstel ling in een der Europese hoofdsteden, of op de shows van Chicago of New York. met het uitbrengen van hun nieuwste modellen. Maar alleen al in de categorie van de kleinste auto's, d.w.z. met een cylinderinhoud tot 600 cc tellen wij negen merken, die wij hier nog niet eerder konden zien. Voor de vele duizenden brommer- en scooterberijders, die ervan dromen straks hun tweewieler voor een vierwie ler te verwisselen, is deze afdeling na tuurlijk een dorado. Trouwens, het is niet teveel gezegd, als wij opmerken, dat deze RAI in het teken van de kleine wagen staat. In 1957 behoorde ruim 41 procent van de in Nederland verkochte auto's tot de prijsklasse van maximum 6000 gulden; byna 42 procent van de ko pers nam een auto in de categorie van 6000 gulden tot 9000 gulden. Dat wil dus zeggen dat de Europese in dustrie voor byna 83 procent aan de \Taag van het Nederlandse publiek heeft voldaan. Ook in de middenklasse tellen wy een zestal Engelse merken die hier nog niet eerder met hun nieuwste modellen wa ren verschenen Vauxhall Cresta en Velox. Riley, Wolseley, Humber Hawk, Sunbeam Rapier deze wagen beleeft op de RAI haar „wereldpremière" en Standard. Als Duitse merken zullen wij hier voor het eerst de EMW Wartburg Sport. Auto Union 1000 en Ford Taunus 17M zien, plus het nieuwe type Mer cedes Benz 300 Tenslotte een nieuwe Volvo uit Zweden, een Skoda Cabriolet uit Tsjecho-Slowakije, enkele Franse Fordmodellen, een nieuwe Fiat 1200, een Alfa Romeo en een paar Lancia's. Weer groter De Amerikaanse wagens zijn weer gro ter en nog meer „verchroomd" dan ooit. Ook de motoren zijn weer sterker, maar daar het percentage in Nederland ver kochte Amerikaanse wagens zo sterk daalt, dat het in 1957 nog maar ruim 5 procent bedroeg, zullen we hier niet te lang bij stilstaan. In de middenprijs klasse zien we sommige wagens al uit gerust met koppelingen, die de richting van automatisering gaan, of zo u liever wilt. die straks het koppelingspedaal overbodig gaan maken. Deze construc ties berusten echter enerzijds op moto ren die over een flink aantal reserve peardekrachtien bcechlkken» aan de an dere kant vragen ze ook een aanmerke lijke complicatie van het gehele koppe lingsmechanisme en dit alles tezamen, kan nu eenmaal niet samengaan met een „laag prijsje". Het zal dus nog wel enkele jaren duren, voordat de meerder heid van de Europese constructeurs hun wagens hiermee uitrusten. Hetgeen uit de aard der zaak nog meer geldt voor wagens onder de 6000 gulden klasse. Een verheugende nieuwigheid, helaas nog maar weinig toegepast, is de uit voering van een beschermende zachte rubberrand om de instrumentenborden van enkele merken wagens. Het zyn deze onbeschermde onderste randen van het „dashbord" onder deze naam beter bekend die bij hard aankomen de botsingen, ernstige beenwonden ver oorzaakten. Wij verwachten wel dat deze zeker volstrekt onmisbare uitvoering binnen enkele jaren algemeen zal wor den toegepast. Schoorvoetend ziet men ook nog maar de toepassing van buitenbanden zonder binnenbanden op Europese wagens. Toch hebben deze naar onze mening het pleit al gewonnen en deze perfectionering zal zeker binnen enkele jaren algemeen worden op alle nieuwe wagens, ook uit Europa Sensationeel Voor liefhebbers van wagens uit de laagste prijsklassen is zeker het bezoek aan de RAI onmisbaar. Wat men in dat opzicht te zien zal krijgen is niet min der dan sensationeel, alhoewel een kritische kennersblik nuttig zal zyn, want men kan voor een kleine prijs niet altijd het beste verwachten. We mogen deze auto-tentoonstellings- „verwachtingen" niet besluiten, zonder nog eens even onze gedachten te laten gaan over enige „tekens aan de wand" zoals een der RAI-bestuursleden het uitdrukte In 1957 zijn er minder nieuwe automobielen verkocht dan in 1956, vooral minder bedrijfsautomobielen. Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog heeft zich nu dit feit voorgedaan. De oorzaken? De kosten van het wegvervoer zijn met 40 procent gestegen sinds een paar jaren. Dit wegvervoer is nu een maal altijd het kind van de rekening. Bij de verkoop van de personenwagens zien we de categorie van 5 k 6000 gulden het hardst gaan. Natuurlijk ziet de toe komst van de goedkoopste wagens er het meest rooskleurig uit, misschien dan bekeken van uit het standpunt van de verkoper. Maar natuurlijk is dit voor het publiek niet altijd de beste wagen die men voor elk doel kan kopen De fiscale politiek van de regering, die het automobielverkeer altijd maar zwaar dere lasten oplegt, is zeker een rem op een gezonde en vrye ontwikkeling van de automobielhandel De volgende week gaan wy wat dieper in op de details van hetgeen er te zien zal zijn. a. zwart HOOIGRACHT tl TEL. 23951 - LEIDEN Prins Philip naar Utrechtse voorjaarsbeurs Tydens het statiebezoek van het Engelse Koningspaar aan ons land zal Prins Philip, vergezeld door Prins Bernhard, op woensdag 26 maart een I bezoek brengen aan de Internationale I Voorjaarsbeurs te Utrecht. De komst van beide Prinsen op de Utrechtse Jaarbeurs zal een bijzonder hoogtepunt zijn van de 70ste algemene manifestatie van industrie en handel, die de Kon. Ned. Jaarbeurs organiseert. De as. voorjaarsbeurs, waarop de Nederlandse industrie op haar best is vertegenwoordigd, vormt een unieke gelegenheid om de Engelse Prins-gemaal een overzicht te geven van het Neder landse bedrijfsleven. De Kon. Ned. Jaarbeurs stelt zich dan ook voor een interessant programma te bieden, dat Prins Philip in staat zal stellen zich een indruk te vormen van de prestaties van de Nederlandse nijverheid. Hij zal daar naast kennis kunnen nemen van de produkten van buitenlands fabrikaat, die op de Utrechtse Jaarbeurs, in tegen stelling tot de beurzen die in Engeland worden gehouden, altijd in ruime mate aanwezig zijn. Aan de voorjaarsbeurs, die een opper vlakte van 63000 vierkante meter be slaat, zullen 23 landen deelnemen met 295 uitzendingen. Daaronder is Groot- Brittannië, dat van de vijfde jaarbeurs af onafgebroken aan de Utrechtse Jaarbeurs heeft deelgenomen. Onder de 30 verschillende bedrijfstakken, die op de komende jaarbeurs van 18 tot en met 27 maart vertegenwoordigd zullen zyn, nemen de Nederlandse textlelnyverheid, de sector bouvrma- chines en materialen en de scheeps bouw een belangrijke plaats ln. Filmpje over de reis van Prins Bernhard naar Liberia Ook Polygoon-Profilti is mee op reis geweest met Prins Bernhard naar Libe ria en geeft in een tien minuten durend filmpje een kleurrijk verslag van dit hoge bezoek aan deze neger-republiek. Cameraman Piet Buis heeft er naar ge streefd. zo vertelde hij, minder schud dende handen en meer beelden van land en bevolking vast te leggen. Door deze beelden heen ziet men onze Prins met president Tubman in een vanwege het stof der wegen gesloten Cadillac rUden, van het presidentieel paleis naar de ijzerertsonderneming en de uitge strekte rubberplantage. En overal staan juichende landgenoten met rood-wit- blauwe vlaggetjes te zwaaien en juichen enthousiaste, zeer kleurig geklede negers. Zwarte muzikanten blazen met bolle wangen fors het Wilhelmus en dansende medicijnmannen laten zich gewillig door de Prins filmen. Piet Buis heeft dit allemaal vastgelegd. Groter opbrengst voor Roode Kruis De campagne 1957 van het Ned. Roode Kruis geeft een vooruitgang te zien t a v. 1956. In 1957 bracht de collecte in totaal op f. 1.416.516, en in 1956 was de op brengst f. 1.290.021. Er is dus in 1957 f. 126.495 meer gecollecteerd dan in 1956. In 1957 werd 56.8% van het streefbe drag behaald, dat werd gesteld op f. 2 493.670 of f. 1.per gezin. De lan delijke collecte blijft toch altijd nog ruim 1 miljoen gulden beneden het be drag waar het hoofdbestuur naar streeft. Luit.-generaal b.d. J. F. B. Kalff overleden Te Den Haag is in de ouderdom van 91 jaar overleden luitenant generaal b.d. J. F. B. Kalff, sinds 1926 voorzitter van de Vereniging Nederland-Oostenryk. Lt.-generaal Kalff was in het bezit van het onderscheidingsteken voor langdurige dienst als officier. Voorts was hy Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw, Ridder in de Orde van Oranje I Nassau met de zwaarden en Comman deur in het Legioen van Eer van Frank rijk. Ter gelegenheid van zyn 90ste ver jaardag heeft luitenant-generaal Kalff de hoogste Oostenrijkse onderscheiding ontvangen nl. het grote gouden Ereteken met de ster. Zijn belangstelling voor Oostenrijk werd- gewekt nadat hij als neutraal waarnemer in 1918 de krijgsverrichtin gen in Noord-Italië tussen de Oosten- riikse-Hongaarse legars en Italiaanse troepen had gade geslagen. Twee jaar nadat de vereniging Nederland-Oosten, rijk werd opgericht werd hij tot alge meen voorzitter gekozen. Het stoffelijk overschot zal maandag a s. des middags om drie uur worden ter aarde besteld op „Oud Eik en Dui nen" te 's-Gravenhage. Dr. Anthon van der Horst geopereerd De componist en dirigent dr. Anthon van der Horst, die in de R.-K. ziekenver pleging te Hilversum met goed gevolg 1 een ernstige operatie heeft ondergaan, zal de eerstkomende tijd zyn werkzaam heden niet kunnen vefvullen De uitvoe ring van de Johannes Passion, die de Ned Bachvereniging op 14 febuari in het concertgebouw te Amsterdam zal geven, wordt daarom gedirigeerd door de leider van het Nederlands Kamerkoor, Felix de Nobel. Bi) de VPRO wordt dr. I van der Horst voorlopig vervangen door I de Amsterdamse organist, Simon Jansen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5