Kamer aanvaardt belastingwetten na dreiging met kabinetscrisis I ONDER 8247 OPLOSSINGEN j 152 STEL VAN 10 GOEDE WEERBERICHT Schorsilig investeringsaftrek blijft nog gehandhaafd Londen acht zich beledigd door Duitse voorstel defensiekosten Boelganin antwoordde maar op een van Eisenhowers voorstellen De nqmen der hoofdprijswinnaars 96ste jaargang DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 No. 29360 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie i 35041; Redactie 21607 De knoop werd eindelijk doorgehakt (Van onze parlementaire medewerker) De Eerste Kamer heeft de belastingwetten met grote meerderheid aanvaard, maar niet dan nadat minister Hofstra het lot van het kabinet aan deze kwestie had verbonden. De KVP-fractie, die ernstige bezwa ren had tegen verlenging van de schorsing der investeringsaftrek, zwichtte tenslotte voor het dreigement van een kabinetscrisis. Zo'n crisis kwam haar „zeer ongewenst" voor, „zeker op dit tijdstip, gezien de moeilijke internationale situatie waarin Nederland verkeert". Ten slotte was de liberale fractie de enige, die in haar geheel tegen alle drie wetsontwerpen stemde. „De regering staat er op. dat de poli tieke kwestie wordt gesteld. De be handeling van deze wetsvoorstellen heeft al zolang geduurd, er is toch al zoveel vertraging, dat de regering de verantwoordelijkheid beslist niet kan dragen, wanneer de wetsontwerpen niet in hun geheel worden aanvaard". Met deze woorden hakte minister Hofstra de knoop door aan het einde van het tweedaags debat, waarin hij van ka tholieke zyde zo'n heftig verzet ont moette. Het gelukte de heer Hofstra niet zijn katholieke opposant, mr. Ph. van Cam- pen, te overtuigen van de wenselijkheid de investeringsaftrek opgeschort te la ten. De heer Van Campen die direc teur is van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven is, nog geen jaar in de Kamer zitting heeft en in 1956 als kandidaat voor de portefeuille van finan ciën in het nieuws kwam vond dat de minister niets van de mentaliteit der ondernemers begreep als hij de vrees uitte, dat herstel van de investerings aftrek de particuliere investeringen weer zou opjagen. Er is juist een tendens van afremmen, meende hij. Personificatie van het evenwicht „Minister Hofstra doet zich voor als de personificatie van het evenwicht. Hij wil neutraal zijn in deze fase, nu de conjunctuur aarzelt" aldus de heer Van Campen. Maar hij doet juist wat hij zegt niet te willen: hij geeft met dit wetsontwerp een duw, en nog wel in de verkeerde richting. Want door de voortgezette schorsing der in vesteringsaftrek wordt het particuliere bedrijfsleven een stuk eigen kapitaal ontnomen. Deze schorsing deugt niet als dekkingsmiddel: juist in het licht van de Indonesische gebeurtenissen moet het eigen kapitaal zoveel moge lijk in het bedrijf blijven, aldus de K.V.P.-woordvoerder. Gesteld voor de keuze van öf investe ringsaftrek óf vervroegde afschrijving, meende de heer Van Campen eerstge noemde faciliteit de voorkeur te moe ten geven: „Ik heb daar het offer van het verlies der vervroegde afschrijving voor over". Tenslotte gaf hij de minister nog een kans: indien de regering kon toezeggen, dat in de komende industria lisatienota ook de wenselijkheid van het herleven der investeringsaftrek aan de orde zou worden gesteld waarom de Tweede Kamer in de motie-Lucas heeft gevraagd zou de K.V.P.-fractie daarin misschien aanleiding zien haar verzet tegen het wetsontwerp op te geven. Minister Hofstra kon deze toezeg ging echter niet doen. Hij zeide zich niet te kunnen binden ten aanzien van het tijdstip waarop de investe ringsaftrek zou kunnen herleven. „Ik wil de ruimte hebben dit te doen op het moment, dat mü het juiste lijkt, hetzij vóór. hetzij na de industriali satienota (die omstreeks april wordt verwacht)", aldus de heer Hofstra. Kwestie van waardering Nog vele andere bezwaren werden door minister Hofstra tegen het katho lieke standpunt naar voren gebracht. „De verantwoordelijkheid voor de indus trialisatienota ligt in de eerste plaats bij minister Zijls'tra. Deze nota heeft bovendien een geheel ander karakter dan het probleem waar het hier om gaat: de nota betreft de industrialisatie op lange termijn, en wij praten er over (Advertentie) SOLEX bromfi H. Walenkamp 's Nachts lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen afgewisseld door enkele sneeuw- of hagelbuien. Vannacht in het binnenland lichte vorst, morgen onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 februari Zon op: 8.12 uur; onder: 17.38 uur. Maan op: 22.25 uur; onder: 9.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.19 en 17.36 uur. Laagwater te 1.09 en 13.32 uur. of de investeringsaftrek een jaar eerder of later zal worden hersteld," aldus de bewindsman. Minister Hofstra merkte tenslotte nog op, dat hij geen principieel verschil van mening zag, maar slechts een kwes tie van waardering: het afwegen van de investeringsaftrek tegen de vervroegde afschrijving. Belastingverhogingen Nadat de heer Van Campen had ver klaard, dat zijn fractie, op één enkele uitzondering na, toch vóór zou stemmen in verband met de politieke gevolgen van een verwerping der voorstellen, werd het wetsontwerp 'tot verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek en verlenging van de vervroegde afschrij ving met 46 tegen 9 stemmen aan vaard. Behalve de zeven V.V.D.-ërs stemde 1 K.V.P.-ër (de heer Koops, voorzitter van de Rooms-Ka'cholieke Middenstandsbond) en de heer Reijers van de C.H.U., tegen. De verhoging van de omzetbelasting (sigaretten, televisietoestellen, auto's en banden) werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd, met aantekening dat V.V.D., C.P.N. en de heer Koops geacht wilden worden te hebben tegengestemd. De verhoging der vermogensbelasting tenslotte kreeg 46 stemmen en 11 tegen (de zeven V.V.D.-ërs en de heren Kolff, Van Bruggen, Reijers en Lichtenauer van de C.H.U.). Na de stemming haastten zich bijna alle senatoren (de heer Van Campen voorop) naar de regeringstafel om minister Hofstra en premier Drees die het gehele debat aan de zijde van zyn ambtgenoot had meegemaakt het beste te wensen met de veel omstreden wetten. Hogere kosten voor schooltandverzorging Van f. 7.50 naar f. 9. „De Ziekenfondsraad heeft" zo deelt hjj mede „besloten de bijdrage van de afdeling verplichte verzekering der Algemene Ziekenfondsen aan de diensten voor schooltandverzorging op nieuw te verhogen. Deze bijdrage bedraagt in het alge meen 75% van de kosten met een zeker maximum, dat voor het school jaar 1957/1958 was bepaald op f. 7,50 per verplicht-verzekerd kind. Thans is dit maximum op f. 9.gesteld. De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de fondsen te kennen gege ven, dat de raad hoopt err vertrouwt, dat zij ook voor de vrijwillige verzeke ring de verhoging zullen toepassen. De verhoging is noodzakelijk gewor den door de aanpassing van het hono rarium der schooltandartsen aan dat van de tandartsen, verbonden aan alge mene ziekenfondsen. Jones ambassadeur V.S. in Djakarta Het Witte Huis heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van M. P. Jones, thans onderminister van Bui tenlandse Zaken belast met kwesties betreffende het Verre Oosten, tot ambassadeur in Indonesië. Jones volgt Allison op, die gelijk bekend naar Washington is terugge roepen. De benoeming van Jones moet door de senaat worden bekrachtigd. De Amerikaanse consul-generaal te Hongkong, Everett Drumtight, wordt ambassadeur op Formosa. Britten verdenken Bonn ervan bij Moskou in het gevlij te trillen komen (Van onze Londense correspondent) Tussen Engeland en de Westduitse Bondsrepubliek is een bittere crisis ontstaan over de reeds lang slepende kwestie der onderhoudskosten voor het Britse Rijn- leger. Zoals bekend, kost het de Engelsen jaarlijks 125 miljoen pond sterling om hun troepen in West-Duitsland te houden. Zij verlangen, dat Bonn (dat moord en brand schreeuwt als de Britten zouden vertrekken!) een jaarlijkse bijdrage van 50 miljoen pond betaalt. Dit bedrag vertegenwoordigt nog maar ten dele de extra-kosten van de legering in Duitsland in plaats van in Engeland. Het Britse argument is, dat de Engelse strijdkrachten er niet alleen zijn om Groot-Brittannië te verdedigen, doch in de eerst plaats een waarborg vormen voor West-Duitsland zelf. Het jongste aanbod, dat nog onofficieel is houdt in om in plaats van de gevraagde 50 miljoen pond (waarop Spaak, secretaris-generaal van de NAVO, vorige week vergeefs in Bonn heeft aangedrongen) voor de tijd van drie jaar een bedrag van 100 miljoen pond sterling rentevrij bij de Bank van Engeland te deponeren. Dit is voor Londen niet alleen onaanvaardbaar, maar wordt zelfs als een belediging opgevat. Britse pers woedend over Duitse fooi Een beeld van het bezoek van I padvinders. Achter haar premier Prinses Beatrix aan Willemstad: j Jonckheeer en gezaghebber Gorsira bij het Autonomie-monument in- (in uniform), specteerde de Prinses de opgestelde Topconferentie pus na akkoord vooraf Anders staren wij elkaar maar aan Een dergelijk deposito houdt geen enkel verband met de van West-Duits land geëiste som. Het aanbod wordt be schouwd als een typische methode om zich aan financiële verplichtingen te onttrekken, waarvoor de Duitsers nu al jaren lang berucht zijn. Al het oude wantrouwen jegens Duitsland is op het ogenblik door deze kwestie in Engeland herleefd. De bladen briesen. Vooral de conservatieve „Daily Mail" is woedend Het blad vergelijkt het aanbod met een cent in de hoed geworpen van een bru tale bedelaar. Het Duitse deposito is bedoeld als een vooruitbetaling van komende wapen bestellingen voor de Duitse strijdkrach ten. Op zichzelf zouden deze orders mis schien welkom zijn, hoewel zij indirect de Britse export in gewone goederen benadelen en de Duitse concurrentie op President Eisenhower gaf gisteren op zijn wekelijkse persconferentie te ken nen. dat de brieven van premier Boel ganin van de Sovjet-Unie niets bevat ten, waaruit men een gunstige conclu sie kan trekken met het oog op een eventuele topconferentie. Het heeft geen zin naar een topcon ferentie te gaan zonder enig denkbeeld j PUZZEL-SATELLIET GROOT SUCCES Na door de enorme berg van inzendingen te zyn heen geworsteld kunnen wij dan eindelijk vandaag de oplos singen van de tien puzzels van onze kerstprijsvraag en de namen der prijswinnaars publiceren. Uit commentaren bij de inzendingen en uit gesprekken is ons gebleken, dat over het algemeen grote waar dering voor deze puzzelsatelliet heeft bestaan, al moest men erkennen dat er nogal eens is gezucht en heel wat is gepiekerd. Maar het is dan ook de bedoeling van een opgave als deze, dat er hard gewerkt moet worden om resultaten te boeken! Per slot van rekening gaat het hierbij niet om een gokje op een hoge prijs maar om de ontspanning die het puzzelen bieden kan. Zorgvuldige controle van de oplossingen leerde, dat 1071 puzzelaars aan de opgaven deelnamen en dat zij tezamen voor 8247 oplossingen zorgden. Elders in dit blad wijden wij uitvoerige aandacht aan verschillende aspecten van de puzzels en de ontvangen oplossingen. Hieronder laten wij de namen volgen van hen, die de prijzen in de wacht sleepten voor de meeste goede oplossingen. Er waren 152 deelnemers, die de juiste oplossing van alle tien puzzels wisten te vinden! Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. EERSTE PRIJS f. 100. W. DE LA RIE, Stadhouderslaan 7, Leiden. TWEEDE PRIJS f. 75.-: C. J. SCHRUMPF, B. G. Cortslaan 42, Leiderdorp. DERDE PRIJS f. 50.-: Mevr. CRAMA, Prinsenstraat 92, Leiden. VIERDE PRIJS f. 25.-: J. L. VAN DER GAAG, Juffermansstraat 5, Oegstgeest. VIJF PRIJZEN VAN f. 10.-: H. VAN LIENDEN, Cronesteinkade 10, Leiden. Ir. J. J. G. VAN HOEK. Houtlaan 11, Leiden. J. A. DUISER, Haarlemmerweg 57 B, Leiden. K. VAN DUYVENBODE, Louwestraat 18, Katwijk a/Zee. C. H. HEEMSKERK, Prins Bernhardstr. 6, Noordwjjk/Z. TWINTIG PRIJZEN VAN f. 5.-: G. LEIJENAAR. Damlaan 3. Leiden. Mevr. J. W. v. ECK-ZWART, Joh. de Wittstr. 5. Leiden. A. C. MEIJER. Staringkade 52. Leiden. Mej. JAC. C. EGGINK, Cronesteinkade 26. Leiden. P. SUSAN, Apothekersdijk 20, Leiden. Mevr. H. VAN DOORN, Leliestraat 70, Leiden. N. *N 'T ZAND. Parkstraat 6. Leiden. J. A. iOEJEE, Kaiserstraat 1. Leiden. D. P. DEN OS, Rapenburg 49, Leiden. J. W. ELSKAMP, Johannes Poststraat 7, Leiden. II. VOSSERS, Groenhovenstraat 3, Leiden. Mevr. W. PIERSMA, Utrechtseveer 25, Leiden. VV. A. GOUTIER, Buys Ballotstraat 75, Leiden. C. H. HOGEWONING, Vliet ZZ 15 A, Rijnsburg. D. DE MOOY, Piet Heinstraat 28, Rijnsburg. D. VERDOES, Louwestraat 37, Katwijk aan Zee. J. MOSTERT, Dahliastraat 16,A, Katwijk a. d. Rijn. J. v. d. HOONAARD, Daniël Noteboomstraat 15, Noordwijk aan Zee. M. P. MANNI, Prins Bernhardlaan 68, Voorschoten. W'. KONING LITZ, Leidseweg 554, Voorschoten. EXTRA PRIJZEN VAN f.5.— hebben wij toegekend aan de volgende deelnemers aan de prijsvraag, die hun inzending op een bijzondere wijze verzorgden: J. J. Guldemond, Aloëlaan 49 te Leiden. Mevr. M. H. van Leeuwen-v. d. Veer, Spaargarenstr. 10 te Oegstgeest. Mevr. J. Niesing, Atjehstraat 23 te Leiden. K. A. Post jr., Verdamstraat 22 te Leiden. R. J. Kloek, Morsweg 16 te Leiden. Van der Scheer (14 jaar, die een reeks bijzondere aar dige illustraties verzorgde), Schelpenkade 34 te Leiden. P. H. Jung, Melchior Treublaan 25 te Leiden en N. van Leeuwen, Sophiastraat 14 te Leiden. Enkele aardige inzendingen zijn dezer dagen in de tijdingzaal van ons bureau Witte Singel 1 te bewonderen Voor de prijzen die per puzzel werden toegekend ver wijzen wij naar elders in dit blad, waar wij ze vermel den bij de oplossingen der afzonderlijke puzzels. Alle prijzen worden de winnaars toegezonden. dit gebied een nieuwe voorsprong be zorgen. Maar er is geen enkele waar borg, zo wordt hier opgemerkt, dat de Duitsers inderdaad de wapens zullen bestellen. Engeland is bovendien niet bereid om geld van de Bondsrepubliek te lenen om het Britse leger te finan cieren. Engels dreigement In Londen groeit tevens de verden king, dat de Duitsers hun defensie inspanning verslappen om bij de Russen in het gevlij te komen. Engeland heeft reeds gedreigd, dat, indien de Duitsers niet betalen, het een extra 25.000 man uit West-Duitsland zal terugtrekken. Een rentevrij deposito, zoals door Bonn voorgesteld, zou Engeland jaarlijks ruim tien miljoen pond sterling besparen, een bedrag dat in geen verhouding staat tot de kosten, welke aan de legering op het vasteland verbonden zjjn. In 1952 tracht ten de Duitsers de betaling van hun aandeel daarin stop te zetten, omdat zij zelf twaalf divisies zouden bijdragen tot hun eigen en de Europese defensie. Maar de half miljoen man. die beloofd waren, zijn er nog steeds niet. Het voor lopige doel werd tot 300.000 man terug gebracht, maar ook hier schoten de Duitsers tekort. In 1956 verklaarde de Bondsrepubliek, dat financiële steun aan Engeland voor West-Duitsland een financiële catastrofe zou betekenen. Dit was op een ogenblik, dat West-Duits land volgens de Engelsen enorme bedra gen had bespaard, omdat defensie de Duitsers minder kostte dan was ver wacht. In 1958 geeft de Bondsrepubliek aan haar verdediging slechts 1/3 uit van het bedrag, dat Engeland hieraan besteedt! Bjj de Engelsen heerst grote afgunst over de Duitse welvaart, welke volgens sommigen uitsluitend het gevolg zou zijn van het feit, dat West-Duitsland niet onder defensielasten gebukt gaat zoals anderen. De middengroepen in de Bondsrepubliek, zo wordt hier gezegd, betalen slechts half zo veel belasting als de Britse, en 45 procent van de West duitse arbeiders betaalt helemaal geen belasting. Bouw van 623 woningen stilgelegd Na door E.V.C. geleide staking De bouw van 623 systeemwoningen in Geuzenveld, Amsterdam-West, voor de Vereniging „Eigen Haard" is gisteren stilgelegd. De N.V. Nederlands Bouw- syndicaat, die dit werk had aangeno men, heeft alle tewerk gestelde arbei ders, geschoolden en ongeschoolden, tezamen ongeveer 230 man. met ver gunning van het arbeidsbureau ontsla gen. Voor 24 timmerlieden was die vergunning niet nodig: zU waren in staking gegaan en werden dus op grond daarvan ontslagen. Daarmee heeft een door de E.V.C. ge leide staking tot een massa-ontslag ge leid en tot het stilleggen van een groot bouwproject. De oorzaak is de beslissing van het bouwsyndicaat om geen zwarte lonen meer te betalen, althans de zgn. conjunctuur-toeslag (die de arbeiders werd uitbetaald boven de wetteHik vast gestelde lonen) te halveren. Volgens de technisch directeur, de heer L. Naar. bedroeg die toeslag voor geschoolden ongeveer 50% van het loon en werd teruggebracht tot 25%. Ongeschoolden kregen een toeslag van circa 30% en ontvingen nu nog 15%.. te hebben van de onderwerpen, die naar de mening van belde partijen bespro ken moeten worden, aldus Eisenhower. Hij merkte op, dat Boelganin in zijn laatste brief maar akkoord is gegaan met één van de acht punten, die hfl, Eisenhower, in zfjn brief van 12 januari had voorgesteld, nl. de bespreking van een systeem om onverwachte aanvallen te voorkomen. Zonder overeenstemming vooraf over wat besproken moet worden, zouden wij elkaar aan de conferentietafel maar aan zitten staren, zo vervolgde de president. Eisenhower verklaarde voorts dat de V.S. de kwestie van een zone zonder atoomwapens of troepen in Mid den - Europa slechts in overweging willen ne men na hierover overeenstemming te hebben bereikt met de betrokken lan den. De V.S. mogen dan misschien het sterkste land van het Westen zijn, maar zij beschouwen zich als gelijke van de an dere Westelijke mogendheden en zullen dus niet met de Sovjet-Unie eenzijdige of tweezijdige overeenkomsten kunnen sluiten, die andere vrije volkeren be treffen. De V.S. moeten zeer voorzichtig ver der gaan en daarbij volledig rekening houden met de overtuigingen van West- Duitsland. de Lage Landen. Italië en de andere verbonden mogendheden, aldus Eisenhower. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, heeft zich in een rede voor de universiteit van Ohio uitge sproken voor een bijeenkomst van de Veiligheidsraad, waarbij de leden zich laten vertegenwoordigen door hun mi nisters van Buitenlandse Zaken, zulks om de weg te effenen voor een regeling tussen Oost en West Hij wees op de waarde van een „rus tige diplomatie" .zoals bijv. het besloten overleg in oktober 1956 van de genoem de ministers, die het toen met algemene stemmen eens werden over zes beginse len voor een vreedzamer regeling van de Suezkwestie. Bom ontploft in het Palais Bourbon (Van onze Parijse correspondent) Gisteravond om even over half elf ls in het Palais Bourbon te Parijs, de zetel van Frankrijks parlement, een bom ont ploft. Vrij grote schade werd er aange richt, maar slachtoffers zfjn er niet te betreuren. Enkele minuten voor de ex plosie, waardoor de Parijzenaars hon derden meters in de omtrek werden op geschrikt, had een *suppoost, die juist de laatste dagen van zijn laatste dienst- jaar vervulde, nog zijn ronde langs de plaats des onheils gemaakt. Even later vond met een formidabele klap de ont ploffing plaats, waardoor honderden ruiten sprongen, deuren uit hun posten werden gerukt en muren vernield. Er was geen zitting van het parle ment. maar wel vergaderden in het ge bouw verscheidene commissies. In het vertrek, waar een socialistische land- bouwcommissie bijeen was. twee verdie pingen hoger, werden de tafels en de stoelen enkele meters verplaatst Een beginnende brand kon echter door de brandweer spoedig overmeesterd worden De Parijse politie-prefect. die onmid dellijk ter plaatse was. heeft bekend ge maakt. het onderzoek naar de daders van de aanslag persoonlijk te zullen leiden. Men neemt aan. dat de helse machine, om omstreeks acht uur in de avond in een wc. van het personeel is gedeponeerd. Op dat moment, een der spitsuren in het Palais Bourbon, is het de schuldige blijkbaar mogelijk geweest, zich te onttrekken aan de niettemin uiterst strenge controle, die op alle be zoekers pleegt te worden uitgeoefend.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1