Vóór 10 februari andere regering: de „nationaal anti-communistische" WEERBERICHT Vori» jaar was niet ongunstig, zegt Int. Arbeidsorganisatie WEER MISLUKTE LANCERING AMERIKAANSE KUNSTMAAN 96ste jaargang WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 No. 29359 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wlt"1StaBe' 1- Lel67(** Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. -5041. Redactie -1507 Ventje Soemoeal verklaart: Sultan van Djokja sprak met Nixon De voormalige militaire commandant van Oost-lndonesië, Ventje Soemoeal, die op het ogenblik in Tokio vertoeft, heeft vanmorgen aan de pers mede gedeeld, dat vóór 10 februari de vorming van een onafhankelijke regering in Boekit Tingi, op Sumatra, via de radio zal worden bekend gemaakt. Kolonel Warouw, de Indonesische militaire attaché in Peking heeft presi dent Soekarno van dit besluit op de hoogte gesteld tijdens een onderhoud, dat hij maandag met de president heeft gehad. Soekarno zal, volgens de minister van Scheepvaart, Nazir, 15 februari uit Tokio naar Djakarta terug komen. niet genomen. De winsten van de overgenomen Nederlandse bedrijven zijn „weer bü de bank gestort en kun nen op het ogenblik niet worden op genomen". 5) de meeste Nederlanders, die Indone sië verlaten, zijn „oude mensen en Indo-Europeanen, van wie velen vre zen hun pensioen van de Nederland se regering te verliezen". 6) Met de V.S. worden besprekingen gevoerd over mogelijke wapenleve ranties, doch dit idee is niet nieuw. 7) De recente beslissing tot intrekking van de concessies van de BPM op Sumatra houden in geen enkel opzicht verband met de jongste gebeurtenis sen. Dit werd reeds „jaren geleden" besproken. Actie is in voorbereiding Kolonel Soemoeal verklaarde voorts», dat kolonel Warouw naar zün post is teruggekeerd „na zijn missie te hebben vervuld". Soemoeal zelf zal nog enkele dagen in Tokio blijven. Gevraagd wanneer hij dacht president Soekarno te ontmoeten, antwoordde De Sultan zeide ervan overtuigd te zün, dat Indonesië op de lange duur zijn economische en politieke problemen zal oplossen. Gevraagd naar de toenemende com- munisitsche invloed in Indonesië, ant woordde hij dat hij in zijn gebied met communisten moet samenwerken en tot dusver nog geen last heeft gehad. Soemoeal, dat hy „niets met hem te maken heeft en hem niet wenste te zien". „Wij zijn te Tokio met een bijzondere missie voor onze broeders, die zich tot actie voorbereiden om ons doel te bereiken, d.w.z. het elimineren van de Indone sische regering in haar tegenwoordige vorm, want deze wordt overheerst door de communisten. De communisten en hun werktuigen zullen worden geweerd" uit de nieuwe regering, die in haar definitieve vorm in Djakarta zal zyn gevestigd", aldus Soemoeal. Geen vertrouwen in Hatta koofdjmlieiurrai het mini- 1 sterie van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten. De sultan, die een der leidende figu ren is geweest in de Indonesische onaf hankelijkheidsbeweging, vertelde tijdens een persconferentie ervan overtuigd te zijn, dat Indonsië verenigd zal blijven, I ondanks de tweespalt in het leger en de eisen tot aftreden van de premier Djoeanda. Op een vraag wie de leiders zijn van de nieuwe beweging, noemde Soemoeal de namen van dr. Soemitro, die op het ogenblik in Genève vertoeft, en van ko. lenel Simbolon. Om veiligheidsredenen weigerde hij de namen te noemen van de toekomstige leden van de nieuwe In donesische regering. Soemoeal zeide verder, dat men op het ogenblik geen vertrouwen kon stel len in dr. Moh. Hatta, en dat de chef staf, van het leger, generaal Nasoetion, een werktuig der communisten was en terzijde moet worden gesteld totdat hij zijn trouw aan de beweging zal hebben bewezen. De militaire junta, zo vervolgde de ko lonel, hoopt dat talrijke plaatselüke com. mandanten zich bij de beweging zullen aansluiten, zodra zü zal zün begonnen. De nieuwe regering zal heten de „Nationale anti-Communistische Rege ring". Een officiële Indonesische woord voerder te Tokio heeft verklaard, dat de „rebellen" geen ultimatum aan Soekarno hebben gesteld. Drie Indonesische zakenlieden hebben kolonel Soemoeal op zijn reis naar Tokio vergezeld. Het zijn kapitein Mogt, ma joor Pantow en de heer Jan Walandow. Soemoeal zette nog uiteen, dat zijn bezoek aan de Japanse hoofdstad uit sluitend gebaseerd was op zijn verlangen een ontmoeting te hebben met kolonel Warouw, die, als een goede vriend van president Soekarno. aan deze laatste de situatie heeft uiteengezet. Soemoeal voegde hier nog aan toe geen enkel ant woord van Soekarno te verwachten." De vraag is niet of de president ons plan goed. of afkeurt, wij zullen beginnen met het stellen van een ultimatum, daarna zal de actie volgen". Verklaringen van Djokja's sultan Sultan Hamenkoe Boewono van Djoc- jakarta heeft gisteren een bezoek ge- bracht aan vice-president Nixon en Twee ontsnapten te Bolsward aangehouden Vanochtend vroeg, omstreeks half vier, heeft de Rijkspolitie te Bolsward twee mannen aangehouden, die na verhoor, twee ontsnapte gedetineer- i den uit het Rijksopvoedingsgesticht te 1 Norg bleken te zün. Het waren ten Amsterdammer en een Rotterdammer. De beide mannen hebben bekend gis- j teren na hun ontsnapping een auto te i hebben ontvreemd om daarmee via Rijksweg 43 en de Afsluitdijk naar het westen te rijden. Zü kwamen echter met zover, want bij de kop van de Afsluit- dük' in Friesland reden ze tegen een 1 paal. waarbij de auto werd beschadigd, j Zij hebben toen de auto onbeheerd ach tergelaten en zich te voet in de richting j Bolsward begeven. Eén hunner is betrokken geweest bü diefstallen te Smilde, Bodegraven en Barneveld en was juist veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Advertentie! Gevraagd of hij meende, dat Hatta premier zou worden, antwoordde de Sultan: „Niet op het ogenblik, doch de mogelijkheid bestaat. „Hij zèide, dat naar zijn mening president Soekarno nog steeds grote invloed heeft bij het i Indonesische volk, een invloed die nog niet is aangetast door zün reizen naar het buitenland. Tüdens zijn persconferenie legde de sultan de volgende verklaringen af: 1) De meningsverschillen tussen de jon gere en oudere officieren van het In donesische leger zouden niet zo hoog zijn gelopen, als Indonesië een afzon derlijke minister van defensie had gehad; 2) deze meningsverschillen zün „tech nisch" van aard; het gaat hier met om grondbeginselen. Het leger zal altüd als geheel voor het land veen- ten. 3) Indonesië voert economische bespre kingen met Japan en gehoopt wordt, dat de herstelbetalingen kunnen wor den gebruikt voor de economische ontwikkeling: 4) De Nederlandse bezittingen in Indo nesië werden overgenomen voor be drijfsdoeleinden. doch er heeft geen overdracht van bezitsrecht plaats g"- had en een beslissing hierover is nog Prijsstijging de grootste sinds Koreaanse oorlog In 16 van de 24 landen, die verslag uitbrengen aan de Internationale Ar beidsorganisatie, was de werkgelegenheid aan het einde van 1957 groter dan aan het einde van 1956. De stijgingen waren over het algemeen echter klein en in vele gevallen onvoldoende voor het op nemen van de stijging der beroepsbevol king Als gevolg hiervan nam de werk loosheid toe in 1G van de 32 landen die werkloosheidsstatistieken publiceren De prijzen van verbruik^-'oederen on dergingen in de vercuitbrer.rende landen in de periode van 12 maanden. Guur De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan regen, hagel of natte sneeuwbuien. In het zuiden van het land aanvankelijk nog regen. Vanavond en vannacht storm tussen noordwest en noord, morgen geleidelik afnemende wind. Aanzienlijke daling van tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 FEBRUARI Zon op: 8.13 uur; onder: 17.36 uur. Maan op: 21.04 uur: onder: 8.46 uur. Hoogwater te Katwük te 4 37 en 16.51 u. Laagwater te 0.25 en 12.48 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. In Engeland heeft men nu ook een vrouwelijke wegenwacht. Dit is j de 22-jarige Judith Pacydie met Maar hvee meedogenloze vijanden liggen op de loer: inflatie en werkloosheid Het jaar 1957 is een gunstig jaar voor de werknemers geweest, aldus de conclusie j van een rapport van de Internationale Arbeidsorganisatie in Genève. De werk gelegenheid nam in de meeste landen enigszins toe, de koopkracht der lonen was, over het geheel gezien, iets groter dan in vorige jaren en de sociale bescherming der werknemers werd uitgebreid en geconsolideerd. Het verlies aan man-dagen tengevolge van arbeidsconflicten naderde het laagste peil sedert de tweede wereld oorlog. De prijzen der verbruiksgoederen vertoonden evenwel de grootste stijging sedert verscheidene jaren, hetgeen een bedreiging vormde voor de levensstandaard van miljoenen personen met vaste of zich slechts traag aanpassende inkomens en leidde tot ondermüning van de stelsels van sociale voorzieningen. In een aantal landen nam de werkloosheid toe als gevolg van een economische teruggang. Aan het begin van 1958 was het derhalve voor de werknemers zaak op hun hoede te zün voor twee grimmige en meedogenloze vüanden: inflatie en werkloosheid, zo constateert de Internationale Arbeidersorganisatie. I eindigende laat in 1957, een gemiddelde stijging van 3.7 procent. Dit was de grootste gemiddelde stijging sedert het begin van de Koreaanse oorlog. Evenals i in vorige jaren waren de prüsstijgingen het grootst in Zuid-Amerika. In Europa deden de grootste prüsstü- gingen zich voor in Spanje (13.8rt in de periode van 12 maanden tot oktober). Frankrijk (10.1% in het jaar 1957»Fin land (3.5^ in het jaar 10^7en Neder land (6.3% in het jaar 19571. In een aantal Aziatische landen, die voorheen te lijden hadden van ernstige inflatie, werd de prijsstÜRing in het afkopen jaar doeltreffend tegengegaan. Tn een zeer eedetailleerd gedeelte van het rapport deelt de Internationale Arbeidsorganisatie mede, dat het beeld ven de werkgelegenheid aan het einde van 1957 minder gunstig was dan einde 1955 of 1955, De gemiddelde stijging der werkgelegenheid in alle verslaguitbren- gen-^e landen bedroeg namelijk slechts ongev3°r 1 procent. De stügingen van de werkloosheid, die aan het einde van het afgelopen jaar vielen waar te nemen, waren nog betrekkelük klein. Italië valt op door een daling van het aantal werk lozen met büna 200.000 in de periode van 12 maanden, geëindigd in oktober 1957. De grootste stijgingen van de werkloos heid deden zich voor in Canada en Nederland, waar het aantal werklozen verdubbelde, Finland (een stüging van 82%) en de Verenigde Staten «een stü- ging van 24%). In de meeste West- europese landen nam de werkloosheid in 1957 af. In Engeland waren echter in November 1957 350000 werklozen of 19 procent meer dan in november 1956. Stijgingen deden zich behalve in de reeds genoemde landen ook voor in Zweden. België. Noorwegen en Zwitser land. In West-Duitsland was de werk loosheid in de meeste maanden van 1957 aanzienlük kleiner dan in 1956. Aan het einde van het jaar vertoonde de werk loosheid hier echter een abnormaal grote stijging als gevolg van ontslagen in de bouwnüverheid. In december bedroeg het aantal werklozen in West-Duitsland 1.200.000 of 11 procent meer dan in december 1956 Sluiten Indonesiërs sigaretten fabrieken «Van onze correspondent Djakarta). In de opslagplaatsen van de havens I van Cheribon. Semarang en Soerabaja j ligt thans een hoeveelheid sigaretten op vervoer te wachten als gevolg van het gebrek aan schcepsrulmte. De partij sigaretten, die afkomstig is van de drie grootste fabrieken op dit eebied in Indonesië, de Faroka, de Industria en de BritishAmerican Tobacco, is bestemd voor de buitenge westen. Normaal werd 60% van de produktie van deze drie ondernemingen naar de eilanden buiten Java vervoerd volgens een contract met de K P.M. Het afge lopen jaar ontving de Indonesische re gering ongeveer 1600 miljoen roepiah aan tabaksaccijnzen, van welk bedrag de drie genoemde fabrieken 1000 mil joen roepiah betaalden. De drie onder nemingen hebben thans de produktie ingekrompen met ongeveer 90%. De BritishAmerican Tobacco Manu- Eerste Kamer zal belastingverhoging zeker aanvaarden De heer Van Campen <KVP) heeft gisteravond tijdens de voortgezette al gemene financiële beschouwingen en behandeling van de belasting voorstel lingen in de Tweede Kamer gezegd, dal zijn fractie intrekking vraagt van het ontwerp tot tijdelijke verlenging van de schorsing van de investeringsaitrek. Onder de huidige omstandigheden is net geen afdoend middel voor het dekken van het kastekort, noch een verantwoord middel tot het bereiken van bestedings beperking. De heer Van Campen had verschillende bezwaren tegen de belas tingvoorstellen. in het bijzonder tegen de verhoging van de omzetbelasting op auto's. Dit betekent een harde klap voor de D.A.F., die de volgende maand met de eerste Nederlandse personenauto zal komen, en de daarmee verband hou dende werkgelegenheid- Doch ondanks deze tegenwerking verklaarde de heer Van Campen niet tegen te zullen stem men. Deze houding was tekenend voor hetdebat in de Eerste Kamer. Van alle kanten werden bezwaren geopperd en de KVP richtte zich vooral op de in trekking van het ontwerp tot tijdelijke verlenging van de schorsing van de in vesteringsaftrek, maar over het alge meen zag men de noodzaak in om de bestedingsbeperking te handhaven en de belastingen te verhogen. Vele van de sprekers zagen vooral deze noodzaak in Prinses Beatrix op het bordes van het Gouvernementshuis op Cu-' ufao. Van links naar rechts eerste minister Jonckheer. gouverneur Speekenbrink. mevr. Gorsira. mevr. jonckheer. Prinses Beatrix en mevr. I Speekenbrink. Chauffeur verduisterde in totaal f13.000 (Van onze correspondent) De Schiedamse politie heeft gister- I avond een 27-jarige chauffeur aange- S houden, die wordt verdacht van ver- i duistering van een groot aantal geld bedragen tot een totaal van f 13.000. De I chauffeur was in dienst van een limo- I nadefabriek. Jarenlang heeft hü geld achtergehouden van de betalingen van klanten na de aflevering. Een niet al te nauwkeurige administratie moet deze I gang van zaken hebben vergemakkelükt. in verband met de economische gevol gen van de breuk met Indonesië, zodat het er niet naar uitziet, dat de belasting- voorstellen van minister Hofstra in de Eerste Kamer moeilükheden zullen on- I dervinden. Tevoren had de Eerste Kamer bil zit ten en opstaan een motie van de heer Seegers (CPN) verworpen, waarin werd aangedrongen op opvoering van de ac tiviteit in het woningbouwbedrüf ter be strijding van de werkloosheid en de wo ningnood. De motie was vorige week dinsdag ingediend. Vangnard-raket van marine vanochtend kort na start nit koers en vernietigd De Vanguard-raket van de Amerikaanse marine, die de tweede Ameri kaanse kunstmaan de ruimte in moest brengen, is hedenochtend kort na de start ontploft. De raket werd in de lucht draadloos vernietigd, omdat zij uit haar koers raakte, zo is door het ministerie van Defensie bekendgemaakt. Zij was goed opgestegen en klom verscheidene honderden meters, maar in minder dan tien seconden na het afschieten begon zij te schommelen en brak in tweeën. Het grootste deel stortte met een geweldige witte vlam neer. Het andere schoot nog een ogenblik door, maar begon toen ook te schommelen en stortte even- Op 6 december is een eerdere poging om de Vanguard te lanceren, mislukt. Toen ontplofte de raket nadat zij slechts enkele meters omhoog was gegaan. Op 26 januari moest de motor van de tweede trap van de thans verongelukte raket worden vervangen. Ruimtevaart veiliger dan men denkt De ruimtevaart schünt minder gevaar lijk te zün dan men dacht. De „Ex plorer", de eerste Amerikaanse kunst maan, stuurt dienaangaande gerust stellende berichten. De deskundigen van het Technologisch Instituut van Californië althans hebben uit de radiosignalen van de „Explorer" afgeleid, dat noch de kosmische straling, noch de aanwezigheid van meteoordeel- tjes bijzonder grote gevaren voor ruim tevaarders zullen opleveren. Een speciale afdeling van het insti tuut houdt zich met de „Explorer" bezig. Verder heeft men uit de metingen van temperaturen, die de „Explorer" ver- haar gele scooter in het noordwes ten van het land patrouilleert. facturers, die normaal werkt met vijf afdelingen, heeft thans slechts een halve actieve afdeling, omdat er door het gebrek aan transportmiddelen weinig afzetmogelijkheden zün overgebleven. De beperking van de produktie werd voorts ook veroorzaakt door de stijging van de prijs van de geïmporteerde Vir- ginia-tabak. die moest worden gekocht met dure export-certificaten. De Indonesische regering heeft bo vendien en verzoek verworpen om de prüs van de sigaretten te verhogen. Als gevolg van dc inkrimping van de produktie zijn in de sigarettenfa- briek te Cheribon nu 500 meisjes zon der werk. Zii krijgen echter het loon normaal uitbetaald. Dc sluiting van de drie fabrieken kan binnenkort wordt verwacht. richt, de conclusie getrokken dat men- selüke wezens vermoedelük zeer wel in de ruimte in leven kunnen blüven. De „Explorer" is volgens een nieuw systeem geïsoleerd en ondergaat daarbü praktisch dezelfde temperatuurswisse lingen, die men bü de ruimtevaart zou ontmoeten. Deze blüken zeer wel te doorstaan te zün. De temperatuur in de „Explorer" varieert tussen 0 en -f 30 graden Celsius, tenvül de buitenwand tempe raturen te verdragen krijgt lopend van 100 tot 4- 300 graden Celsius. De kosmische straling, waaraan de satelliet is blootgesteld, blijkt slechts het twaalfvoudige te zijn van die op het aardoppervlak. Seinen in Nederland waargenomen De radioseinen van de eerste Ameri kaanse kunstmaan zün gistermiddag voor de eerste maal in Nederland opge vangen. In het Fysisch Laboratorium van de Rüksverdediginqsorganisatie T.N.O. op de Waalsdorpervlakte te Den Haag werden van 14 44 tot 14.53 uur de signalen van de Alpha 1958 gehoord. Zy werden ontvangen zowel op de frequen tie 108 megacycles als op 108.03 mega cycles. De Amerikaanse vliegtuigfabriek .Mar tin Co" heeft bekendgemaakt, dat zü dit Jaar proeven wil nemen met de door haar ontworpen intercontinentale raket „Titan", die een reikwijdte van onge veer 8000 km moet hebben. Deze raket zou een satelliet van 450 kg kunnen vervoeren en zelfs de maan kunnen bereiken!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1