STADSNIEUWS Laatste Berichten DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 Geen stopteken gezien Een Leidse fabrieksarbeider had in de ivond van 28 nov. jj. met zijn brom fiets op de Heemstederweg te Voorhout ;en tweetal personen, die de behulpzame land boden bij een aanrijding, welke jich even tevoren daar had voorgedaan, langereden. ofschoon een van hen nog ;en stopteken had gegeven. Dit kostte aem zijn bril en beschadiging van zijn pantalon, waarvoor hij een civiele vor dering van f75.indiende. Ook de an- jere helper was aangereden, maar deze gas er nog goed afgekomen. De Officier ?an Justitie mr. Van der Schans eiste [35— boete of 15 dagen. Verdachte Ichtte zich onschuldig, omdat hij het LEIDERDORP LEIDERDORPSE DAMCLUB. In het persoonlijk kampioenschap van leiderdorp deden zich geen bijzondere (ïtslagen voor. J. v. Sandijk heeft weer lleen de leiding genomen, daar de partij C. A. DeegenaarsL. Matze werd ifgebroken, waarbij eerstgenoemde een {ewonnen stelling heeft bereikt. Zo- oende blijft de nek-aan-nek-race tus sen J. v. Sandijk en C. A. Deegenaars joortduren. Hier volgen de gedetailleerde uitsla an: H. v. d. VechtD. Hassefras 20; Ibr. DorsmanS. Tienstra 11; H. VerhoogtJ. v. Sandijk 02; C.A. Dee- jenaarsL. Matze afgebr.; C. de Ko lling—P. v. d. Zwan afgebr.; A. Spies C. Verweij 11. VOORSCHOTEN JAARFEEST R.-K. MIDDENSTANDSVERENIGING. De Nederlandse R.-K. Middenstands- pereniging afd. Voorschoten vierde haar jaarfeest. De dag werd zoals gebruikelijk geopend met een H. Mis, opgedragen in de kapel van Huize Beresteijn. 's Middags kregen de kinderen een kostelijk feest aangeboden in het Wapen pan Voorschoten, verzorgd door het Theater-Bureau Carla Flink. 's Avonds werd het feest met de oude re kinderen en de volwassenen eveneens in Het Wapen van Voorschoten gehou den. Een bijzonder compliment verdie pen de artiesten, die deze avond zijn opgetreden, vooral omdat de entourage bepaald beneden peil was. Jan de Cler vermaakte de vele aanwezigen met zijn eenvoudige, maar op onnavolgbare wijze gebrachte liedjes en sprookjes, de heer Clemens goochelde. De avond werd besloten met een ge noeglijk bal o.l.v. Evertje Swing (E. Castelein). BROMFIETSER GESLIPT. Gisteravond om ongeveer kwart over beven is een 40-jarige bromfietser uit Wassenaar op de Rijndijk geslipt. Hij werd met een vrij ernstige wond aan zijn rechteroog naar het Acad. Zieken huis in Leiden overgebracht. Hopman De la Bije 12'/2 jaar padvinderij De Beatrixgroep van de Nederlandse Padvinders Vereniging te Voorschoten gaf in het Gebouw voor Christelijke Be langen zijn jaarlijkse feestavond. Hopman De la Bije heette alle aan wezigen welkom, waarbij hij in het bij- konder begroette Oubaas A. Beekes, D.C. pan het district Rijnland, en bestuurs leden van de Stichting Padvinderij Voorschoten, de heren Duyts en Trelker. Spr. dankte deze heren voor het vele Werk, dat zy voor het jeugdwerk ver- petten. Na de begroeting gaf de heer De la Bije een overzicht van de afgelopen 12'.jaar. waarin hij nu in Voorschoten Bis leider by de Padvindersbeweging werkzaam is geweest. Spr. noemde het een prachtig werk, maar het tekort aan leiders is erg groot. Natuurlijk stond spr. even stil bij de moeilijkheden, die fer geweest zijn met de troephuizen, maar die moeilijkheden zjjn nu opgelost, nu Ban de Baden Powellweg de prachtige Kimshoeve staat. Spr. vroeg de ouders door te gaan met de financiële steun en dankte allen, die meegewerkt hadden aan het tot stand komen van deze avond. Daarna opende de welpenhorde het programma met een stukje: „Het fort Turkestan" en Hans Daniëls speelde met groot succes een wals op zijn ac cordeon. Na de pauze kwamen de padvinders met vrolijk muziek. O.a. werden diverse kampliedjes gespeeld, die spontaan mee gezongen werden. De D.C. was daarmee kennelijk zo in zijn schik, dat hij mee deelde, dat de p.v.ers op de a.s. Koem- poelan (een leiders-bijeenkomst) in Vo gelenzang. zouden mogen spelen. Toneelstukjes en het optreden van de clown Japie (daar zit wel wat in die knaap) volgden, en vooral bij de jeugd had de clown veel succes. Deze goede jeugdavond werd gesloten met het zingen van het Wilhelmus WASSENAAR Dierenbeschermers bijeen In Huize Den Deyl werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de af deling van de Ned. Vereniging tot Be scherming van Dieren, welke bijeen komst door de voorzitter, mr. A. Zwa nenburg. met. een woord van welkom werd geopend. Na vaststelling van de notulen las de voorzitter het verslag voor van de heer U. de Vries betreffende het centrale dui- jvehok, waarin vorig jaar 198 verdwaalde [dieren werden verzorgd. Hij deelde pee, dat de poging van het raadslid mevr. I. H. Eernstman om de honden belasting laag te houden niet was ge- lslaagd. maar wel de mogelijkheid was bper.ee hou den om subsidie te krijgen voor het asiel als daar veel honden zou den worden gebracht. Voorts berichtte hij. dat de avond in het Ka-teel Oud- Wassenaar met de pianist Weisz plm. f. 750 opleverde en dat de opstel- en tekenwedstrijd voor de jeugd uitstekend is geslaagd. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat het ledental iets toenam tot 572. In het asiel werden 45 honden op genomen. waarvan 15 bij him bazen te rugkwamen en 30 een goed tehuis von- jden. Vijftien klachten over dierenmis handeling werden onderzocht. Dierendag bracht f. 1063.09 op de zilvervlootactie f. 1233.65 en een kienavond f. 149.75. De cijfers van het verslag van de pen ningmeester waren: uitgaven f. 5523.55, waarvan f. 4383.16 voor het asi^l. Nede- lig saldo f. 608.24. Kapitaalstaat f. 2644.69 plus een legaat van f. 5000. Als bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer S. Beek. Besloten werd om op 4 maar* weer een (kienavond te organiseren. OP SPEELPLAATS GEVALLEN. Op de speelplaats van de r.-k. school In Deyleroord kwam de 7-jarige Herman Raaphorst te vallen, waarbij de jongen een diepe wond boven zijn rechteroor en een scheurtje in zijn schedel opliep. Hij Werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht stopteken niet had gezien, wel een groepje mensen by de aanrijding. De pl.v. kantonrechter, mr. De Koning, ver oordeelde verdachte in verband met de toewijzing van de civiele vordering van f 75.tot een boete van f 20.of 10 dagen. Dat gevaarlijke portier... Een Haagse koopman moest zich gis teren voor de Leidse kantonrechter ver antwoorden, omdat hij op 26 oktober jj. zonder op het verkeer te letten plotse ling het linkerportier van zyn auto ge opend had. Dit geschiedde bij de Kip- penburg, waardoor een bromfietser, die, met zijn dochtertje achterop, juist pas seerde, op straat geslingerd en gewond werd. Aan de bromfiets van het slacht offer was voor f 48.schade ontstaan, waarvoor hij een civiele vordering in diende. De Officier van Justitie achtte dit plotseling openen van autoportieren uiterst gevaarlijk en eiste f 75.boete of 30 dagen. De pl.v. kantonrechter mr. De Koning veroordeelde verdachte over eenkomstig de eis met toewijzing van de civiele vordering van f48. Let op de knipperbollen Een inwoner van Leiden stond gis teren voor de kantonrechter hier ter stede terecht, omdat hij op 24 oktober j.l. niet had gestopt voor de knipper- bollen, toen hij met zijn auto over het Stationsplein reed. De officier van jus titie, mr. Van der Schans, wees er nog eens op, dat de knipperbollen geplaatst zijn om de voetgangers gelegenheid te geven veilig over te steken. In dit ge val haid een wielrijder nog gestopt, toen voetgangers overstaken, maar verdachte was doorgereden. Hij eiste f 60 of twin tig dagen. De automobilist wees erop, dat het uitzicht door regen zeer slecht was. De plv. kantonrechter, mr. De Ko ning, veroordeelde verdachte tot f 50 boete of twintig dagen. Je moet eens komen kijken PROPAGANDA-AVOND NED. CHR. RADIO-VERENIGING. Aan de vriendelijke uitnodiging van de Ned. Chr. Radio-Vereniging: „Je moet eens komen kijken", hadden gister avond zeer vele N.C.R.V.-vrienden ge hoor gegeven. De Stadsgehoorzaal was vrijwel geheel bezet. Inderdaad was er deze avond veel te kijken. Rond en deels ook in een geïmproviseerd televisietoe stel, dat de heer Van den Brink ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum cadeau had gekregen, speelde zich een zonderlinge samenloop van uiteenlopen de zaken af, welke nu niet bepaald be vorderlik waren voor de gemoedsrust van de familie Van den Brink. Men werd er nog al eens tussen genomen. Op het laatst legt de familie, die ook nog een bezoek ontvangt van de burge meester en een huldigingscomité, er zich maar bij neer, zodat pa en moe Van den Brink in het televisietoestel verzeild raken en de huiskamer gebruikt wordt voor gezellige boerendansjes. Het Toneelgezelschap „Podium" onder leiding van Jo Nobel, heeft getracht er een aardige opvoering van te maken. Het is daar echter maar ten dele in geslaagd. Het was alles wat te dilet tantistisch, terwijl voor velen ook menig maal het gesproken woord niet vol doende doorkwam. Van de N.C R.V., die in radio en televisie vaak zeer goed voor de dag komt, hadden wij iets anders verwacht. Het bleef alles wat aan de j zwakke kant, met slechts hier en daar I een hoogtepunt. Aan het begin van de avond heeft de heer Dikkens van de Evang. Chr. Ge meenschap een propagandistisch woord gesproken, waarin hij nog eens de prach tige doelstelling van deze omroep in net licht stelde. Mevr. Van Twigt uit de Da Costa- straat, die ook eens was komen kijken, zal daar zeker geen spijt van hebben gehad. Zy won deze avond een wedstrijd en daarmede een elektrische wasma chine. VETERANEN LEGIOEN NEDERLAND Bracht bezoek aan Legermuseum Het is van het bestuur van de afd. Leiden e.o. van het Veteranen Legioen Nederland een goede gedachte geweest zijn leden en verdere belangstellenden een zeer interessante excursie aan te bieden naar het Nederlandse Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer" aan de Pesthuislaan. Hetgeen daar is ten- toongesteld aan wapens, uitrustingen, uniformen en verdere belangwekkende artikelen uit de krijgsgeschiedkunde vanaf de alleroudste tyden tot aan de huidige tyd (omstreeks 1945) was er de oorzaak van, dat allen zichtbaar onder I de indruk waren. Hoewel de leden allen reeds hun militaire dienst achter de rug hebben, bleek het toch wel van zeer veel belang, dat er tijdens het bezoek des kundige voorlichting werd gegeven. Vooral ook de zgn. Indische afdeling had de aandacht van de leden. Het her innerde velen aan hun tropentijd. Ook van de geschiedenis van het geschut in de loop der tijden kreeg men een goede indruk. Diefstallen duren voort Zaterdag is in een flatwoning aan de Morslaan een bedrag van f. 170 ont vreemd. Het geld bevond zich in een kistje in de huiskamerkast. Het is niet bekend hoe de dieven binnen zyn geko men. De politie heeft drie jongens van om en naby de twintig jaar aangehouden, die in de afgelopen nacht byzig waren met het verbreken van een chocolade automaat in de Vrouwensteeg. De kna pen werden op heterdaad betrapt. ONRUSTIGE VOORLICHTINGSAVOND De militaire voorlichtingsavond van de „Commissie Kerk en Krijgsmacht" der Ned- Herv. Kerk. welke gisteravond in het gebouw „Rehoboth" is gehouden en die ten doel had aanstaande chris telijke dienstplichtigen voor te bereiden op hun taak in het leger, is nogal rom melig verlopen. Toen n.l. de mogelijk heid werd geopend vragen te stellen, ontpopten enkele der aanwezigen zich als dienstweigeraars. Zij traden met de legerpredikant in debat en één van hen meende de zaal erop attent te moeten maken, dat de Nederlandse wetgeving de mogelijkheid open stelt, dient te weigeren op grond van gewetensbezwa ren. Iemand anders beriep zich daarbij op de bijbel. De zaal werd echter onge duldig en begon om de beloofde films te roepen, waar men toch eigenlijk voor was gekomen. Helaas was ér door ge noemd incident veel tijd verloren ge gaan, zodat er slechts één klein filmpje vertoond kon worden. Enigszins teleur gesteld ging men naar huis. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: M. A. Bal't Hoen, z. Rot tendam; baronesse Van HeemstraDe Brauw, d, Den Haag; StokvisHaagman, z. Den Haag; Ter Kuile—Kaars Sype- steyn. z. De Lutte; AukemaHoog- hiemstra, z. Holten: Van Dantzig Hermans, z. Vlaardingen; Van der SmagtVolkers, d. Amsterdam; Hooijer Ruben, d. Deventer; AmentMees ters. d., Amsterdam; RenaldaVan Duijn, d. Den Haag. Getrouwd: H. J. C. de Rijck en B. Kluwer, Amstelveen; B. de Groot en D. Fiszbajn, Amsterdam. Overleden A. J. E. SurieFijn van Draat. vr. 83 j. Amsterdam; J. P. Enk laar. m. 76 j. Delden; G. A. Soeteman, m. 58 j. Pemis; A. Uyterlinde, m. 69 j. Rotterdam; F. L. Rambonnet, m. 55 j. Hilversum; A. H. Klomp, m. 28 j. Gouda. J. H. Hulselmans, m. 57 j. Vlaardingen; P. J. WolfSchott, vr. 57 j. Den Haag; H. J. van der Zee, m. 39 j. Amsterdam; G, J. M. Verschure—Roël ,vr. 83 j. Am sterdam; I. Brandspiegel, m.. 67 J.. Am sterdam; G. B. W. Eijkman—van Straa- ten, vr. Velp; A. Cornelissenter Horst, vr. 90 j. Heerde; J. A. Kasteln, m. 82 j. Velp; J. A. Moll, m. Den Haag. VICARIS „BOSHUIZERWIJK" Tot vicaris der hei-vormde wykge- meente „Boshuizerwijk" is benoemd de heer J. D. Wuyster. Hij zal ds. J. de Wit, die consulent van deze wijkgemeente is, terzijde staan in het pastorale werk. 1.8 miljoen verduisterd De Amsterdamse recherche heeft gis teren een 49-jarige procuratiehouder aangehouden in diens woning in Amsterdam-Zuid, verdacht van ver duistering in dienstbetrekking van geldsbedragen over een periode van 10 jaar tot een totaal van circa f. 1.800.000. De man heeft tegenover de politie toe gegeven de verduistering te hebben gepleegd ten nadele van een financie ringsmaatschappij in de Sarphati- straat, waar hij in april 1947 als kas sier-boekhouder in dienst was getreden en waar hy per 1 januari j.l. „wegens zijn bijzondere kwaliteiten voor de vennootschap" was bevorderd tot pro curatiehouder met algemene volmacht. Nader vernemen wy dat de gear resteerde als valuta- en wisselmakelaar optrad en handelde in schatkistpapieren. Onmiddellijk nadat hij in dienst was getreden van genoemde firma, heeft hij ten nadele van de kas een bedrag van f. 700 verduisterd. Deze diefstal pleegde hy om een boete te kunnen betalen, welke hem was opgelegd door het Bijzonder Gerechts hof in verband met zijn lidmaatschap van de N.S.B. gedurende de oorlogs jaren. Deze daad lekte niet uit en het heeft de man slechts driester gemaakt. Regelmatig heeft hij zich daarna gel den uit de kas toegeëigend en deze misdrijven door valse boekingen en manipulaties in de administratie van de firma verborgen weten te houden. De drie maandelijkse accountantscon trole heeft nooit iets opgeleverd. Eerst toen de firma, nu een maand geleden, een andere accountant in dienst nam, liep de man tegen de lamp. Bij zijn arrestatie bleek niets van het fabelach tige bedrag, dat hij zich had toegeëigend over te zijn. De politie stelt thans een uitvoerig onderzoek in en gaat tevens na in hoe verre de vorige accountant bij deze manipulaties betrokken is geweest. De gearresteerde heeft verklaard van het geld veel te hebben uitgegeven voor feestjes en dure partijtjes. Ook maakte hij met zijn vrouw dure reizen naar Italië en Zwitserland. Hy maakte met zijn talrijke vrienden en kennis sen goede sier. Om zijn tekorten aan te zuiveren speelde hij ook op de ban ken in Italië en kocht hij loten van de Duitse Staatsloterij en van de Belgi sche Koloniale loterij. Eenmaal kocht hij zelfs voor een bedrag van drie mille aan loten, echter te vergeefs. Slechts één keer heeft hij f. 1200. gewonnen. Daarbij, zo heeft hij verklaard, ver strekte hij leningen aan mensen die in moeilijkheden verkeerden. Ook schonk hij naar hij zei veel geld aan lief dadige instellingen, om. voor het missie werk Zijn slager verstrekte hij eens een lening van f. 10.000, die niettemin is failliet gegaan. Naar de politie meedeel de was zyn woning in Amsterdam luxueus Ingericht. De heer Hagenaar ambassadeur te Ankara Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer H. Hagenaar, laat stelijk tijdelijk zaakgelastigde der Ne derlanden te Djakarta, tot Hr Ms bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Ankara. Vacupan-conflict voor Hoge Raad (Van onze Haagse redactie) Twee inwoners van Rotterdam, een arts en een tandarts, die medewerking I hadden verleend aan het Rotterdamse Vacupan-Instituut, waren hiervoor I wegens overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichtingen ver- I oordeeld tot hoge boetes. Zij waren bij de Hoge Raad in cassatie gekomen en de procureur-generaal had de vonnissen juist geacht. Thans heeft de Hoge Raad. arrest wijzende, de beroepen verworpen. Loopt bouwvakstaking ten einde (Van onze Haagse redactie) Wij vernemen, da* de stakingskas van de Haagse stakende bouwvakken bij lange na niet toereikend is voor het aan tal arbeiders, dat er thans een beroep op doet. Men had gerekend op een aan tal van 150 stakers, die zouden worden uitbetaald. Nu hebben al meer dan 300 personen een beroep op deze kas van het stakingsoomité gedaan. De Haagse bouwondernemingen ver wachten dan ook wel dat de staking spoedig ten einde zal zijn. Interpellatie Biewenga over de werkloosheid Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang der vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Biewenga (A.R.) vanmiddag verlof gevraagd de ministers van Sociale Zaken, Economi sche Zaken en Volkshuisvesting te inter pelleren over de bevordering van de aanvullende en normale werkgelegen heid. De heer Burger <P. v. d. A.) zou gaarne van de regering een nota wen sen over de werkloosheid. Over het interpellatie-verzoek zal morgen worden beslist. Nieuw Tweede Kamerlid j (Van onze parlementaire redacteur) De heer A. J. Schouwenaar (P. v. d. A.) is vanmiddag beëdigd als lid der Tweede Kamer als opvolger van dr. ir. Vondeling, die minister van Landbouw is geworden. I TREILER BIJ DUNGENESS GEZONKEN In het Kanaal is een treiler gezonken na een aanvaring met een Brits vracht- I schip, de 750 ton metende Clarity. De Brit heeft een opvarende van de treiler .opgepikt en assistentie gevraagd. De reddingboot van Dungeness is uitgeva ren met een dokter. De aanvaring ge- I beurde 5 mijl van Dungeness. Verzoek inzake investeringsaftrek De raad van overleg voor Sociaal- economische aangelegenheden heeft zich tot de leden van de fractie van de KVP in de Eerste Kamer gewend inzake de tijdelijke verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek- Zij verzoeken deze leden dringend het mogelijke in het werk te stellen om te bereiken, dat deze maatregel achter wege wordt gelaten. In de raad van overleg werken samen de KAB-beweging, het Katholiek Ver bond van Werkgeversverenigingen, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Kath. Midden standsbond. alsmede de St. Adelbert- vereniging en de Katholieke Stands organisatie voor de Werknemende Mid denstand. Deze organisaties hebben zich beraden over de huidige ontwikkeling van de economische situatie in ons land. Zij delen mede, dat de snelle toeneming van de werkloosheid en de algemene con juncturele situatie hen met grote zorg vervullen. Zij zijn van oordeel dat in de gegeven omstandigheden de uiterste voorzichtigheid geboden is en dat dit in het bijzonder geldt voor de door de regering voorgestelde maatregel tot tij delijke verlenging van de investerings aftrek. Treinverkeer bij Oldebroek gestoord RAAKTE GRANAAT BOVENLEIDING? Sinds kwart voor een vanmiddag is het treinverkeer tussen de legerplaats Oldebroek en Zwolle gestremd door een storing. Volgens nog niet bevestigde berichten is de storing vermoedelijk ontstaan doordat scherven van een granaat de bovenleiding hebben geraakt. Dit zou gebeurd zyn bij schietoefeningen in de legerplaats Oldebroek. Het schietterrein grenst, zoals men weet, aan de spoorlijn. Mr. Stikker sprak met Selwyn Lloyd Volgens een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in Londen heeft de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, vandaag een bezoek gebracht aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, voor een algemeen gesprek over de toestand In Indonesië. Voor 10 mille horloges gestolen In het afgelopen weekeinde is voor on geveer f. 10.000 aan dames- en heren- horloges gestolen uit een warenhuis in de Kalverstraat te Amsterdam. De inbraak werd eerst gistermiddag door het per soneel ontdekt. De dader(s) heeft (heb ben) zich door het dakraam toegang verschaft. Er worden uitsluitend horlo ges vermist. Handelsmissie naar China Naar verluidt bestaat de mogelijkheid, dat binnenkort een Nederlandse indus trie- en handelsmissie een bezoek zal brengen aan de Chinese Volksrepubliek. Wij brengen in herinnering, dat in 1954 reeds een Nederlandse particuliere mis sie China bezocht, waarna in de zomer van 1956 een missie uit de Chinese Volksrepubliek in ons land werd ontvan gen. Waarschijnlijk zal het doel van deze nieuwe Nederlandse missie dan ook zijn de reeds gelegde contacten te verste vigen. Verdacht van verduistering van f. 24.000 en van oplichting, waarbij een bedrag van f280 betrokken is. heeft de Haarlemse politie een 52-jarige hande laar en reparateur in piano's aange houden. Beurs van Amsterdam Dinsdag 4 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. VARIA Waarom rijden Engelsen en Zweden nog altijd links Nog altijd rijden Engelsen en Zweden I links op de weg. ofschoon laatstge- 1 noemden het plan' koesteren naar rechts over te gaan. Reeds meermalen is de vraag gesteld wat de oorzaak hiervan :s. Welnu, bij nader onderzoek blijkt, dat het tot het einde van de achttiende eeuw in Europa algemeen gebruikelijk was om links te houden. Het zwaard werd namelijk links gedragen, want, in dien men werd aangevallen, was de aangevallene onmiddellijk in een goede I gevechtspositie, namelijk met het zwaard in de rechterhand en de linkerzijde automatisch door dit wapen beschermd. I Tot op dat tijdstip was het eveneens de gewoonte van de meeste legers om van links aan te vallen. Napoleon verwierp deze opvatting en I stichtte by zijn vijanden grote verwar- ring door met zijn kanonnen de rech terflank te bestoken. Hij ontdekte te- vens. dat de vijand in nog grotere ver-- j warring kwam. wanneer zijn troepen aan de rechterzijde van de weg hepen, dus tegen de gewone rijrichting van het verkeer in. Door de toepassing van deze opvattingen was hij tot de slag by Wa terloo onoverwinnelijk en overal waarde Franse legers na hun overwinningen oprukten, beval Napoleon, dat ook het niet-militaire verkeer rechts moest houden. Maar de macht van de Keizer bereikte niet Engeland en Zweden, in welke landen het verkeer zich dus bleef houden aan de traditionele regel: „linkshouden". Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 87% 87% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 85% 85% 90 90% 87% 87% 87% 87% 83 83% 83% 84 84% 84% Ned. '55 II 3% 86 J «3 00 Ned "37 3 82% 82% Ned. W.B lening 6% 104% 104% Dollarlng '47 3 89% B 90% Investeringscert. 3 90,', 90 A 89% 89 Cert. NWS 64 1 Indië '37 A 3 86% 86 A Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Dell Mij en (Ver.) H.VA Java Cult. Senembah Vorstenlanden AK U Berkei's Patent Calve Delft eert. Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Mtiller en Co. N.B Ned Kabelfabr (v) Na de plechtige ondertekening van het Benelux-verdrag werd in het Oude Rnsdkna eon de Groenmarkt te Den Haag een receptie gehou den. Drie tevreden ministers in een gernoegmk gespreh de heren Bech (Luxemburg)Drees (Neder land) en Van Acker (België). Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.—) Idem v50 a t 20.— Holl Amer lijn Java China Paket K-L-M Ned Stoomv Mi) Kon Paket Mij Stoomvaart Mi) Ned j Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 <3%> 3 91 90 Den Haag 1937 1 3.. 80 Leiden 1947 89% R'dam *7 I-UI 3% 87% B 88 20% 20% 69% 70% 150 150 38% 39% 55% 58 82 82% 27 28 41% 42 9 1619% loo% 195 192 305 295 190 136% 260 261 325 316 234 230 251% 248% 150% 147 356% 346% 215 214% 189 191% 640 155 153.50 154.85 153 15 149% 144% 117 114 109.30 107.20 143% 139% 101% 1U0 143% 132 154% 152% 203", 202 4 120 119% 111% 111% BEURSOVERZICHT Internationals in reactie Amsterdam, 4 februari. Op de onstuimig hoge koersen van gis teren tengevolge van het lanceren van de Amerikaanse kunstmaan, kwam van daag bij de opening een gezonde aoch in het verdere beursverloop een gevoelige reactie. Aan de verwachting van een be ter Wall Street werd door de slotkoersen aldaar niet beantwoord. Er was weinig vraag met als gevolg, dat slechts tegen afbrokkelende prijzen het aangeboden materiaal werd opge vangen. kon. Olies openden op f. 154.40 tegen gisteren als slotprys f. 154.90. Aan bod in een lege markt deed de koers snel dalen ot f. 153. Op dit niveau kwam enige steun van het buitenland waarop de koers bij het- einde van de markt zich op circa f. 153,60 stelde. Het fonds lag circa f. 2 beneden pariteit New York. De claims daalden van f. 5,12 tot f- 5.03 en verlieten de marlet op circa f. 5,05 tegen gisteren f. 5,18. In de hoek van de claims Dordtsche vielen de prijzen erg mee; deze waren voor de gewone aandelen f. 1220 (f 1250». Voor de claims van de preferente aande len bedroeg te prijs f. 6,10 (f. 6.22). Ühilevers, die gisteren een koerswinst van circa 14 punten noteerden, moesten hiervan vandaag circa 10 punten prijs geven. speciaal door publieke verkopen in een dunne markt. Het fonds opende op 350%, daalde tot. 345 en sloot op on geveer 347 tegen gisteren 356. Aandelen Philips gaven slechts 2 punten ten op zichte van gisteren prijs. Aku's verloren slechts 1 punt KLM op f. 107.30 min f 2. De opgewekte stemming van de vo rige dag in de scheepvaarthoek, was vandaag verdwenen. Aandelen HAL ga ven de gehele winst van gisteren van 5 punten prijs, KNSM min 4 en de overiee waarden 12 punten lager. Te gen de gehele marktverhouding in lagen de cultures aan de vaste kant waarbij Amsterdamrubber en Ver. Deli's zich circa 2 punten konden verbeteren. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 februari Londen 10.61—10.61%, New York 3.787/8—3.70%. Montreal 3 84^—3.35. Parijs 89.82%— 89 98% Brussel 7-60%—'7.60%. Frank furt 90.14%9019%ZÜrich 86 48-86 53. Zürich (vr .fr 88.41*4—88.46*4, Stock holm 73 19—73.24. Kopenhagen 54.78% 54.83'.. Oslo 53.00%53.05*4, Milaan 60.65'2—60.70%. Wenen 14.55%—14 56%. 94 B 95 B 86% 83 84 83% 92% 83% 80 81 94 B 94 94 L 93 L 91% 89 94 93 89 87 L Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag "52 T 2% Idem II 2% R'dam 52 I 2% Idem II 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 207% 209 H.BU eert 185 186 Rott Bank 174 173 Twentsche Bank 164 162 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 215 B 220 B Borneo Sum H Mij 30'* 30% Ned G en Sp fabr 173 Kon Ned Grofsm 94% 93 Interna tlo47 48 Rott Droogdok Mij 492 492% Tieleman en Dros 6% Ned Mij Walvvrt 53 52% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 8% 8% Amerik fondsen Canadian Pacific R 26A 25}J Intern Ntcke) 74% 74% Anaconda 46% 45f| Bethlehem Steel.... 40 39% Cities Service 52% 52 General Motors 35% 34% Kennecott 81% 81% Republic Steel 44% 43 Shell OH 62% 62% Union Pacific 27% 27% Un State? Steel 57% 57*4 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen v K 3/2 Cdeimet Kon AA 40 Prei w a idem 57GB Elect I..las B 275% 275% Holl Constructie 294 299 ing out v Bouwuyt Int Kunststolt ind 29% 30 Leidsche Wolspinn 151% 153 B Sikkens cuklab "53 370 372 Ver 1 nuwfabrtekei 14""GI C,B Wermnk's Betonm 68 68 Van Wijk Textiel 70% 70%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5