Belgische rechter acht dansen een „grondwettelijke vrijheid" MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 [Th. Barnard 40 jaar in gemeentedienst Veel waardering en geschenken Zaterdag heeft de heer Th. Barnard, hoofdcommies ter gemeente-secretarie, onder grote belangstelling zijn 40-jarig jubileum in dienst der gemeente Leiden gevierd. Velen kwamen hem gelukwensen en talrijk waren de bloemstukken, die de woning van de jubilaris sierden. In de morgenuren kwamen de chefs van afdelingen en enkele hoofden van dienst hun gelukwensen aanbieden. In de persoon van de heer G. P. E. We.ver bood de personeelsvereniging „Stadhiiis" namens alle ambtenaren de heer Bar nard een bureaulamp aan. Des middags boden de ambtenaren van de afdeling Openbare Werken nog een aktentas aan. Mr. Th. J. C. Verduin, chef van de af deling, wees er daarbij op dat de heer Barnard veel gepresteerd heeft in de af gelopen jaren. Er is vaak veel tact ver eist om alle moeilijkheden te omzeilen met betrekking tot de woningbouw. Wij, Uw dagelijkse collega's, zijn U dankbaar voor dé vriendschap, die wij van U on dervinden. aldus spreker, die persoon lijk dank bracht voor alle steun bij het werk. Met schrik zien wij de dag tege moet, dat U ons met pensioen gaat ver laten; gelukkig duurt dat nog ruim vier jaar aldus mr. Verduin. Reeds eerder had de gemeente-secre taris, mr. J. Bool het woord gevoerd. Dat. U op volkshuisvesting werkzaam bent. is mij een groot genoegen, aldus spreker. Wij hebben veel besprekingen gevoerd over dit moeilijke onderwerp en zijn het niet altijd eens, maar de ver houding is altijd prettig. Als dank hier voor bood mr. Bool persoonlijk een boek aan. Ook als gemeente-secretaris was mr. Bool niet met lege handen gekomen. Namens het gemeentebestuur bood hij. de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. daarbij ook namens het dagelijks bestuur der gemeente zijn waardering uitsprekend. Onder de velen die hun gelukwensen kwamen aanbieden bevonden zich o.m. burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, wethouder J. Jongeleen en wet houder D. van der Kwaak. De heer Jon geleen bood namens het bestuur van de Leidsche Hout, waarvan de heer Bar nard administrateur is, een kist sigaren aan. Verder merkten wij nog op vele collega's van de jubilaris, vertegenwoor digers van de Federatie van Woning bouwverenigingen, besturen van woning bouwverenigingen, mevr. M. Buurman- Den Hollander namens de Vrouwen Ad vies Commissie voor de woningbouw in Leiden, aannemers, architecten, het da gelijks bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Bond van Gemeenteambte naren, het bestuur van de Chr. Orato riumver. „Con Amore" en voorts vele vrienden en bekenden. Velen deden hun gelukwensen vergezeld gaan van een ge schenk, o.m. in de vorm van kisten siga ren, bloemen, fruitmanden en boekwer ken. Dieven op pad MUZIEKAUTOMAAT VERNIELD In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een vishandel aan de Van 't Hoffstraat. De ongenode gasten wisten zich toegang tot de winkel te verschaffen door enkele haken van een deur en een keukenraam open te rukken. Zij sloegen een muziekautomaat kapot en namen er f. 100 uit. Uit een toon bank wordt een bedrag van f5 aan klein geld ontvreemd en uit een vitrine tien repen chocolade Zaterdagavond tussen kwart over zes en zeven uur is uit een auto, die op de Rijnsburgersingel geparkeerd stond, een d-bbelloops jachtgeweer ontvreemd. Verder zijn er in het afgelopen week einde in Leiden nog twee bromfietsen gestolen. Mr. Sassen verlaat de Eerste Kamer Mr. E. M. J. A. Sassen te Vught heeft besloten wegens zyn benoeming tot lid van de Euratomcommissie ontslag te nemen als lid van de Eerste Kamer. Hij heeft van 15 juli 1952 zitting gehad in dit college. Het is de bedoeling, dat mr. Sassen, die gekozen was op de Gelderse lijst van de KVP, zal worden opgevolgd door de heer J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waalwijk, die op genoemde lijst als plaatsvervanger voor de Brabantse kan didaat voorkomt. „Landbouwers" vierden gezellig jaarfeest In de grote zaal van „Den Burcht" vierde zaterdagavond de personeelsver eniging „De Landbouw" vrolijk feest. Een feestrlat tot diep in de nacht voort duurde en in alle opzichten is geslaagd. De voorzitter van de personeelsvereni ging. de heer L. G. Strijk, heette de vele aanwezigen - de zaal was stampvol - aan het begin van de avond hartelijk welkom. Hij deelde o.m. mede, dat de directeur, de heer A. Witmuts, in ver band met droeve familie-omstandighe den verhinderd was het feest bij te wo nen. Hierna werd het woord gegeven aan de adj. directeur, de heer J. Heemskerk jr. Deze uitte zijn bewondering voor de wijze, waarop het bestuur van de perso neelsvereniging dergelijke feestavonden weet te organiseren. De charmante zangeres Hansy Pallie ter en haar „Witte Kraaien" begonnen hun optreden met een potpourri van bekende melodietjes en namen de feest gangers later op de avond mee naar We nen. Aan romantiek dus geen gebrek! Het Majoco-trio zorgde voor Zuid-Ame rikaanse klanken, die vanzelfsprekend opwindender waren dan de Weense. Kolderachtig waren de liedjes van „The Two Mounties", die vooral als de „twee zingende zusjes'' een daverend applaus kregen. Wat heeft men om deze jongens hartelijk moeten lachen! Het trio Kalmar zorgde voor veel sensatie. Het liet zien wat lenigheid vermag. Mr. Doodle was een gezellige conferencier, die zich ook als een goed imitator ont popte. Aan de piano zat Bas van Dalen. Met een dansje werd deze „landbouw"- avond besloten. Kandidatenlijst KVP Voer a.s. gemeenteraads verkiezing Volgens het advies van de Advies commissie heeft de KVP, afd. Leiden, de volgende kandidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing vastgesteld: 1. S. Menken, 2, K. F. de Bree, 3. J. C. J. Lambermont, 4. P, C. A. Ten Broek, 5. J. W. J. Wiertz, 6. J. Lyten, 7. M. B. v. d. Klugt, 8. J. J. Klein, 9. mr. J. v. d. Poel, 10. mevr. A. H. van Oudenhoven- Schreurs, 11. C. P. W. Schinck, 12. F. Th. Goddijn, 13. A. van Dijk, 14. mr. H. J. Dirks, 15. J. Castelein, 16. J. M. van Asperdt en 17. J. M. Silvester. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Pleter, zn van J. A. Bogerd en L. de Jong. Ondertrouwd: J. Happee. 32 Jaar en E. C. van den Boogaart. 28 Jaar. Getrouwd: G. Windhorst en M. van der Beek. M. G. F. Eleveld en C. H. M. de Gunst. OEGSTGEEST ADJ. A. KOERTEN GAAT CURSUS VOLGEN De groepscommandant der Rijkspoli tie. adjudant A. Koerten, zal gedurende de maanden februari en maart zijn werkzaamheden hier onderbreken. Hij gaat gedurende deze tyd in Amersfoort een' vormingscursus volgen, speciaal voor politiefunctionarissen. Gedurende die tijd zal het commando worden waarge nomen door de opperwachtmeester G. Huiskamp. (Advertentie) PLAATSELIJK COMITÉ BEVOLKINGSONDERZOEK OP TUBERCULOSE, OEGSTGEEST Het röntgenfotografisch onderzoek van de bevolking te Oegstgeest begint 4 februari a.s. Aanmeldingen kunnen nog plaats heb ben ten gemeentehuize te Oegstgeest. (Ook telefonisch 21345, toestel 6). A.s. moeders wordt geadviseerd zich vooraf in verbinding te stellen met hun huisarts. Tijdens het onderzoek (7 tot 18 febr. a.s.) kunt U zich aanmelden aan het gymnastieklokaal der O.L. School, Juf- fermanstraat. HET PLAATSELIJK COMITÉ. Het verrichten van herstellingen en het doen van voorzieningen aan mili taire gebouwen en terreinen in de rand gemeente van de dienstkring Leiden, met uitzondering van die te Oegstgeest, is voor f88.360,— opgedragen aan de C.V. Aann.bedr. „Proper", alhier. In de maand januari werd op de Rijkspostspaarbank kantoor Oegstgeest ingelegd f. 77.262 97 en uitbetaald een bedrag van f. 112544.27. WARMOND TAFELTENNIS T.T.V. „STEEDS VOORUIT" De uitslagen van de afgelopen week waren: DamesAVA 2—Steeds Vooruit 1, 4—6; Avantl 2—Steeds Vooruit 2, 8—2. Heren: Steeds Vooruit 1—Den Burcht 2. 3—7: Pit '54 2—Steeds Vooruit 2, 64; LPSV 3—Steeds Vooruit 3. 2—8. Junioren: Steeds Vooruit 1—Treffers Nu spoedig verbetering Warrnonderweg Grondruil OegstgeestLeiden Nadat in de vorige raadsvergadering bezwaren waren gemaakt om een be drag van f 12.000.— uit te trekken voor verbetering van de Warrnonder weg omdat toch geen afdoend resul taat zou worden verkregen, komen B. en W. nu in de a.s. raadsvergadering met de mededeling, dat zij binnenkort met een voorstel komen tot grondruil met de gemeente Leiden en beschik baarstelling van een krediet ten einde tot een afdoende verbetering van de weg te komen. In afwachting daarvan wordt met deskundigen bekeken welke verkeersmaatregelen genomen kunnen worden, omdat het niet langer verant woord is het verkeer onbeperkt toe te laten. Indien tot de invoering van ver keerslichten dient te worden besloten zal naar schatting een bedrag van f 20.000.nodig zijn. VERKEERSMAATREGELEN Het punt Wijttenbachwcg-Rhijngees- terstraatweg-Dorpsstraat is zeer onover zichtelijk. Voorgesteld wordt dit punt als voorrangskruising aan te wijzen onder bepaling, dat het verkeer op de Rihijn- geesterstraatweg en de Dorpsstraat voor rang heeft boven dat op de Wyttenbach- weg. Bovendien wordt voorgesteld het mogelijk te maken dat het parkeerter rein aan de Terweeweg voortaan ook bereikbaar zal zijn vanaf de Kempe- naerstraat. Het bord „verboden inrijden" wordt dan tot aan de parkeerplaats ver plaatst. Verbetering zal worden aangebracht in de bocht van de Rhijnzichtweg-Rijns- burgerweg vooral voor de wielrijders. Voorts zal voor het gedeelte van de Rijnzichtweg, gelegen tussen het Rijn- zichtviaduct en de Floresstraat een „verbod wachten" worden ingesteld. Op het ogenblik is het rijwielpaci vanaf het Witte Huis tot aan de Leidse Buurt ver plicht. Daarentegen is het rijwielpad vanaf de Leidse Buurt langs de Rhijn- geesterstraatweg naar het Oude Dorp onverplicht. Nu de veranderingen bij het kruispunt Leidse Buurt tot stand zijn gekomen is het wenselijk voor het ge hele pad onverplicht te stellen. De brom fietsers moeten dan langs de gehele weg op de rijweg rijden. B. en W. vragen t.a.v. bovengenoemde voorzieningen een krediet van f 1060. VASTENAVONDUITVOERING K.A.B. In de zaal van hotel De Zon gaf de K.A.B. afdeling Warmond haar vasten avonduitvoering. De voorzitter de heer S. P. van Rijn heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De afdeling toneel kwam met het stuk „Polly Perkins" van Gerard Nielen op de planken. Dit stuk handelt over een jongeman die driekwart miljoen kan er ven van een oom op die voorwaarde dat hij trouwt met een weduwe waar de oom ooit verliefd op geweest is. Hij komt ter kennismaking in het huis van de weduwe, doch deze, die eerst wil zien of er ook nog een beetje echte liefde aanwezig is vermomd zich als kamer meisje. Zo zijn ze enkele weken in el- kaars nabijheid en tenslotte blijkt het met de liefde ook wel goed te zitten. De jongeman wordt n.l. verliefd op het ka mermeisje, derhalve op de weduwe. Het stuk werd vlot en geestig gespeeld. WASSENAAR Twee jubilea Op 1 februari vierden de heren J. C. Knijnenburg, technisch hoofdambtenaar le klasse en J. N. Henkes, technisch ambtenaar 2de klasse, hun 40-jarig ambtsjubieum. Zij kwamen 1 februari in dienst van het toenmalig particuliere elektriciteitsbedrijf in Wassenaar en gingen op 1 januari 1933 in gemeente dienst over toen dit bedrijf door de ge meente werd overgenomen. De jubila rissen werden zaterdagmorgen ontvan gen in een versierd lokaal van de centrale boekhouding waar zij werden toegesproken door de directeur van de bedrijven ingenieur Beichrodt, die in de eerste plaats memoreerde ae belangrijke dingen, waarin de heer Henkes aandeel had.t.w. de overschake ling van 2000 op 10.000 volt, zijn bemoei enis met de straatverlichting en zijn groot aandeel in de buitendienst, welke na de spanningswijziging vrijwel geheel onder zijn leiding stond. Ir. Bleichrodt noemde het een voor recht ook de heer Knijnenburg onder zijn medewerkers te hebben. Namens het personeel van de bedrijven en de centrale boekhouding bood hij ieder een polshorloge met oorkonde aan. Commissaris J. Maandag bood de ju- bilassen sigaren aan. Aanwezig waren verder oud-directeur ir. P. J. van Zan den, de directeur van gemeentewerken, de heer A. J. Bolten. het hoofd van de centrale boekhouding, de heer B. J. de Kousemaeker, e.a. De burgemeester en wethouder E. M. Schade kwamen ook gelukwensen. Mej. Bachofner gehuldigd In de openbare school aan de Bur- manlaan werd zaterdagmiddag gehul digd mej. H. W. Bachofner, die 35 jaar bij het openbaar onderwijs in Wassenaar werkzaam was. De bijeenkomst werd ge opend door de voorzitter van de Ouder commissie, ir. I. de Bruijn, die welkom heette de wethouder K. Huibregtse en E. M. Schade, de familieleden van de jubilaresse, de vier hoofden van de open bare scholen, het personeel, de aanwe zige oud-leerling en e.a., waarna hij het woord gaf aan de wethouder voor het onderwijs. j De heer Huibregtse ving aan met de I opmerking, dat de naam van mejuffr. Bachofner niet veel op het raadhuis wordt genoemd. Juist uit het feit, dat I over een functionaris niet wordt ge- sproken, blijkt dat er geen aanmerkin- I gen zijn. Na dit negatieve deel van zijn I betoog stelde hij een positief, waarin hij vertelde van de hem uit gesprekken met ouders geblqjcen sympathie voor de jubilaresse en van de voorkeur van de kinaeren voor haar klas. xiy co.iciu- i derde hieruit, dat haar werk van grote betekenis is voor het kind en de maat- I schappij. Namens het gemeentebestuur, persoonlijk en ook namens wethouder j Schade wenste hij mejBachofner het j beste toe. i Nadat mej. Bachofner een grote mand i fruit van dankbare ouders in ontvangst Ihad mogen nemen spraken achtereen volgens de heren J. W. Harting en A. I Sluimers de hoofden van de scholen, waaraan mej. Bachofner werkzaam is en was. Zij boden namens de collega's resp. enkele langspeelplaten en een Fries woordenboek aan. Ir. J. J. Hillen, voorzitter van de Oudercommissie van de school aan De v. Zuylen van Nijeveltstraat. overhandigde namens de ouders een platenspeler, en op verzoek van de oud-leerlingen bood de heer H. W. J. Minor namens de oud- leerlingen een elektrische kachel aan. In haar dankwoord merkte mej. Bachofner o.a. op, dat haar taak haar gemakkelijk werd gemaakt door de sym pathie van de ouders. I Vele ouders maakten gebruik van de I hierna geboden gelegenheid om de ju bilaresse te feliciteren. Herv. Zending werkt in Indonesië door Ds. S. Marantika, secretaris van de Raad van Kerken in Indonesië is in Nederland aangekomen om besprekingen te voeren met de zendingsinstanties in ons land. Ds. Marantika sprak er zijn blijdschap over uit, dat de Raad voor de Zending van de N.H. Kerk in zijn laatste vergadering heeft besloten zijn arbeiders niet terug te roepen uit Indonesië, maar gehoor te geven aan het verzoek van de Raad van Kerken in Indonesië om door te werken. Concessierechten B.P.M. ingetrokken De concessierechten van de BPM op de olievelden in Atjeh en Noord- Sumatra zyn vandaag blijkens een officiële bekendmaking ingetrokken. De olievelden en de installaties in de twee gebieden zün tot staatsbezit ver klaard. In de verklaring wordt gezegd, dat het beheer en de exploitatie van de olievel den (Oost-Atjeh blok en Tamiang blok) en de installaties zullen worden overge dragen aan een „bona fide nationale oliemaatschappij", die haar zetel in Djakarta zal hebben. Dit zal gebeuren aan de hand van voorschriften, die later zullen worden vastgesteld, aldus de be kendmaking. Vele Haagse bouwvakkers weer aan het werk Van de 200 a 250 leden van bouwploe- gen, die op het werk in Den Haag ver leden week het bijltje er opnieuw bij neerlegden, is vanmorgen weer ruim 10Ö man aan het werk gegaan. Behalve de pl.m. 150 bouwvakarbeiders, die sinds begin januari weigeren aan het werk te gaan op C-A.O.-voorwaarden,, zijn van morgen nog ruim 100 bouwvakarbei ders van het werk weggebleven. Van één maatschappij liggen alle wer ken stil omdat daar pl-m. 180 man staakt. Van een andere maatschappij is 70 man weggebleven. Van de andere bij het conflict betrokken ondernemingen staakt nog in totaal 17 man. Het totaal aantal stakers zou dus nog ruim 260 zijn. Huisvesting repatrianten in Paleis Het Loo In de loop van de volgende week, ver moedelijk op 10 februari, zullen ruim 70 uit Indonesië gerepatrieerde Nederlan ders, hun intrek nemen in een gedeelte van het Koninklijk Paleis het Loo. Een gedeelte van het paleis is ter beschikking gesteld, en wel dat gedeelte, waar na de watersnoodramp van 1 februari 1953 slachtoffers huisvesting hebben gevon den. Het inrichten van de vertrekken voor de gerepatrieerden geeft op het Loo veel werk. Verscheidene van de ter beschik king gestelde kamers worden opnieuw behangen. Het ligt in de bedoeling, dat de hier gehuisveste gerepatrieerden te zijner tijd wanneer zij over een eigen woning beschikken, het meubilair en alles wat voor hen is aangeschaft, meekrijgen. Als leidster zal optreden zuster T. Baas, die met waternoodslachtoffers indertijd in het Loo al veel ervaring opdeed. De ge meentelijke sociale dienst heeft de supervisie over het geheel. Hongaarse minister Imre Horvath overleden De Hongaarse minister van Buiten landse Zaken Imre Horvath is zondag avond overleden na een langdurige ziek te. Hij is 57 jaar geworden. Dit meldt Radio-Boedapest. Hij was minister van Buitenlandse Zaken sinds juli 1956. Tevoren had hij diplomatieke functies in het buitenland bekleed. Gedurende en voor de laatste wereldoorlog heeft hij dertien jaar in de gevangenis doorgebracht wegens an ti-fascistische activiteit. Horvath behield zijn functie van mi nister van Buitenlandse Zaken in het kabinet van Nag)' tijdens de revolutie en in de daarop volgende kabinetten van Kadar. Enkele dagen geleden heeft, hij een zware operatie aan de galblaas onder gaan. Horvath was sinds 1918 lid van de communistische beweging. Bestuurslid werd hij in juli 1956. üneel vonnis in Tnrnliont Origi (Van onze Brusselse correspondent) De rechter voor de rechtbank voor strafza ken te Turnhout heeft een vonnis van de politie rechter vernietigd, waar bij een aantal bezoekers van het café van Jan Bastiaensen waren ver oordeeld wegens dansen zonder daarvoor vergun ning van de politie te hebben. De rechter, de heer Kem- peneers. sprak alle be klaagden vrij, aldus de politierechter in het on gelijk stellende. De rech ter van Turnhout bepaal de in het vonnis, dat dansen ..een grondwette lijke vrijheid is", welke dus niet aan een vooraf gaande vergunning van de politie kan. noch mag worden onderworpen. Dansen wordt beschouwd als een vermaak, dat in het cafébezoek gelijk kan worden gesteld met kaart spelen of biljarten, waar voor evenmin vooraf gaande toestemming van de politie is vereist. In gerechtelijke kringen wordt het vonnis van de rechter van Turnhout zeer belangrijk geacht, daar in vele steden reeds de gewoonte bestaat om het dansen m de café's te verbieden, behalve wan neer de politie hiervoor toestemming geeft. In de meeste gevallen overigens wordt die toestemming gegeven, wanneer in het café een feest wordt ge vierd. of bij kermissen, wanneer in alle café's mag worden gedanst. De rechter van Turnhout is echter van oordeel, dat er het gehele jaar door, en zonder toestemming van de politie, mag worden gedanst. Men vraagt zich af of de procureur van het ge recht te Turnhout tegen dat origineel oordeel van de rechter in beroep zal gaan. Dan zal moeten blijken of het Hoge Hof, het hof van cassatie te Brussel, dezelfde mening over dansen heeft als de heer Kempeneers, die thans terecht de grote vriend der danslustigen genoemd mag worden. Immers, er is één cate gorie Belgische burgers, die het oordeel van de rechter allesbehalve met genoegen heeft vernomen, namelijk de exploitanten van danszalen, die thans weten, dat zij zich zullen moeten inspannen om hun cliëntèle te behou den. nu er overal tot in het kleinste café op de tonen van een juke box mag worden rondgezwierd Het zou ons daarom niet verwonderen indien de zaak een staartje kreeg. BEURSOVERZICHT Willig op kunstmaan Amsterdam, 3 februari. De berichten over het geslaagde lanceren van Amerikaanse kunstmaan, de „1958 Alpha", hebben de Europese beurzen min of meer op hun kop ge zet. Van alle kanten kwamen in Am sterdam kooporders los, met als ge volg, dat de koersen van de aandelen sprongen maakten zoals in tyden niet meer is voorgekomen. Op de te verwachten hogere openings koersen van Wallstreet werd reeds voor- AANRIJDING Op de Storm van 's Gravensandeweg remde de 56-jarige bloemenkoopman P. v. d- Haak uit Rijnsburg zijn motorcar- riër af om aan een auto gelegenheid tot passeren te geven, hoewel daarvoor ruimte genoeg was. Door de gladheid van de weg slipte de carriër en er volgde een botsing, waarbij de koopman van zijn voertuig werd geslingerd en een zware hersenschudding en verwondingen aan zijn gelaat opliep. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Carriër en auto werden ern stig beschadigd- Woensdagmorgen a.s. wordt een openbare raadsvergadering gehouden met als enig punt op de agenda het aangaan van een geldlening (aandeel in de rentespaarbrieflening 1957) VARIA Een inbreker sloeg zijn slag in de villa van een ryke inwoner van het Ame rikaanse stadje Pattersville. Naast geld en wat sieraden pikte hij ook een prachtig zwaargouden heren horloge in ter waarde van 300 dol lar. Hij had echter pech, toen de deur van een kleine kamer achter hem in het slot viel. Hy kon toen de kamer niet meer uitkomen en het was voor de politie ccn koud kunstje, hem in te rekenen. Nadat hij ver hoord was werd hij vrijgelaten op borgtocht. De sieraden en het geld werden in beslag genomen. Toen hij al een paar uur weg was, kwam men echter tot de ontdekking, dat hij het gestolen horloge nog bij zich had. De inbreker had dit namelijk om zijn pols gedaan, zodat de politie het by de fouilering over het hoofd had gezien. Op het grote en feestelijke „Imperial ball" in New York werd ook een soort verloting gehouden door de Chrysler autofaibrieken. De hoofd prijs was natuurlijk een Chrys ler Imperial. Prinses Georgina van Lidhtenstein was zo goed een lot uit de grote bus te trekken. De winnaar van de mooie Chrysler bleek toen een heer te zyn. die luisterde naar de naam Jack Chrysler. De Amerikaanse marine heeft be schaamd bekend gemaakt, dat uit de streng bewaakte marinebases in Manilla een landingsvaartuig gesto len is- Naar het verdwenen 6ohip een zg. LCM van meer dan dertig meter lengte is intensief gezocht door vliegtuigen en een helikopter, maar alle moeite was tevergeefs. De LCM bleef spoorloos. De marine heeft nu de hulp van de politie in geroepen om naar het schip uit te. kijken. Jongen op slag gedood (Speciale berichtgeving) Op de Schiedamseweg nabij de Van Duylstraat te Rotterdam is vanmorgen de 11-jarige Johannes C. Vogelaar uit de Bomstraat met de damesfiets, waarop hij reed, onder een aanhangwagen ge vallen. De jongen kreeg de voorwielen over het lichaam en was op slag dood. uitgelopen. Aandelen Kon Olie schom melden vanmiddag rond de f. 154.50, te gen een slotkoers van vrijdag jl. van f. 148,30. Het koersverschil bedroeg dus ruim f.6 (30 punten oude omrekening), terwijl de aandelen ruim f. 3.50 boven pariteit noteerden. Voor de claims werd betaald f. 5,15 tegen vrijdag f. 4,40. Hier bedroeg de pariteit New York f. 4,62. Op de niet-officiële beurs van zaterdagmor gen jl. werd de hausse van vandaag reeds ingezet. Vanzelfsprekend waren ook de claims van de gewone en preferente aandelen Dordtsche gevraagd, waardoor de prijzen resp. f.55 en f.32 per claim boven de vorige slotkoers lagen. Van de overige internationale waarden profiteerden aandelen Unilever het meest. Onder levendige handel steeg de koers circa 14 punten; Philips monteerde circa 10 punten. Aku's verbeterden 2 punten; K.L.M. op f. 109,50 (bijna de emissieprijs) lag f. 150 hoger. De Scheepvaarthoek kon merendeels van de gunstige marktstemming ter beurze mee profiteren. Mede dank zij de nawerking van de dividendverhoging: van de K.N.S.M., lagen de papieren vast in de markt. Aandelen K.N.S.M. boekten een winst van circa 5: Holland-Amerika Lijn en Rotterdamse Lloyd waren circa 4 punten hoger. De overige fondsen ver beterden 12^0. Van de Cultures verbe terden Deli's zich 2%, HV.A.'s 1 punt hoger en Amsterdaam Rubbers prijshou dend. De Staatsfondsenmarkt was kalm doch eerder iets beter. Het bericht over het samengaan van de Ned. Kabelfabriek en de Draka ver oorzaakte hogere koersen. Eerstgenoemde werd vernomen op 235 (230) en de Draka werd geadviseerd op 375 (372). De mo dernisering van het bedrijf van de Leid sche Wolspinnerij in Veenendaal had een hogere advieskoers tot gevollg, koers 153 (151%). De markt sloot vrywel op het hoogste punt van de dag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 februari Londen 10.60% 10.61 *4. N. York 3.78H—3.79A, Montreal 3.85%— 3.85%. Parijs 89.87%— 89.97',, Brussel 7.601»—'7 60%. Frankfurt 9010—9015 Zürich 86 49'86.54',. Zu rich (vr. fr.) 88 41 '2—88.46Stockiholm 73.15%—73 20%. Kopenhagen 54.77',— 54 82%, Oslo 52 98%—53 03%, Milaan 60.63'260-68%, Wenen 14.55%—14.56%. In het Amstelhotel te Amsterdam is zaterdagavond een receptie ge houden iet ere van dr. F. Bock, de Oostenrijkse minister van handel en I naar rechts minister pro/, dr. Zijl- wederopbouw, die voor besprekin- stra, ir. H. B. Witte en minister gen in ons land vertoeft. Van links dr. Bock. Beurs van Amsterdam Maandag 3 februari. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 33/4 88 87?; Grootboek obl. 3% ..80 Ned '47 3% (3) 85% 85% Ned '51 3% 90*4 L 90 Ned '53 3*4) 87 87% Ned '56 3*4 87% 87*2 Ned 48 3% 83 83 Ned '54 3*4 84 83% Ned '55 I 3% 84*4 84% Ned '55 II 3% 87% 86% Ned '37 3 83% Ned. WB lening 6% 105*4 104% Dollarlng '47 3 89 89% B Investeringscert 3.. 89% 90iV Ned 62-64 3 89% 89% Cert NWS 64 Indië '37 A 3 86A 86'2 Grootboek '46 3 8b ,s ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 20*4 20'4 Nat. Handelsbank 69 69 Ned. HandelmU150 150 Amst Rubber 384 38 Deb Mii .en (VerJ 5M4 55 HVJk|0>4 82 Java Cult36 27 Senembah *0^ Vorstenlanden J» Aj£U159% 161% Berkei's Patent (v) 189 B 195 Calvé Delft cert. 185 305 Kon Pap v Gelder 290 190 Hoogovens cert. 258 -60 Müller en Co. NJ 325 Ned. Kabelfabr 230 334 Philips 343% 351% Philips pref 147 150 a Unilever 344% 35614 Wilton Feyenoord 211% Biliton 2de r 182% 189 Dordtse Olie gew. 669 640 Kon Petr <f 20.—) 148.30 155 Idem (50 a f 20.—148.40 154.85 Holl Amer lijn 146 149% Java China Paket 116 117 KL.M 107.05 109.30 Ned Stoomv Mi) 139 143% Kon Paket My 99% 101% Stoomvaart Mij Ned 130 143% NieveJt Goudr cert 152% 154% v Ommeren cert. 202% 203% Kon Rott Lloyd 116% 120 Ned Scheepv Unie 109% 111% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3*4» 3 91 Den Haag 1937 1 3.. 80 Leiden 1947 89*4 R'dam *37 I-IH 3% «7% b Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 95 Premieleningen 93 B 94 B 88 86% A'dam '56 12% 83 A'dam '56 11 2% 82% 83% Eindhoven '54 2% 83% 83% Enschede '54 2% 81 Den Haag '52 1 2% 92% B 94 B 94% 94 L R'dam '52 1 2% 91% 91% 95 94 Utrecht '52 2% 89 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 204% 207% H3.U eert 182 185 Rott Bank 174% 174 Twentsche Bank 168 164 Industrie Ondernemingen Albert Heyn210 B 215 B Borneo Sum. H Mij 30 30% Ned G en Sp. fabr 162 173 Kon Ned Grofsm 92 L 94% Internatio 48% 47 Rott. Droogdok Mij. 491 492 Tieleman en Dros 6% Ned MU Walv.vrt 54% 53 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25A 26 A Intern Nickel 73% 74% Anaconda 45 46% Bethlehem Steel.... 38% 40 Cities Service 50% 52% General Motors 34% 35% Kennecott 79% 81% Republic Steel 42% 44% Shell Oil 60% 62"» Union Pacific 26A 27 Un States Steel 56 57% Nog enkele fondsen nit Leiden en omgeving Aandelen V K 31/1 Edelmet Kon AA 49 Prei w.a idem 57GB Electrolas B 283 275% Holl Constructie 299% 294 Ing our v Bouwnyv 11SB Int Kunststof! Ind 29 29% Leidsche Wolspmn 150% 151% Sikkens Laktab '63 365 370 Ver Touwfabrleiten 147 148%GB Wernlnk's Betonm 68 68 Van wyk TextleJ 70% 70%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9