Concert Necl. Studentenorkest in tot de nok gevulde Kurliauszaal Jean Louis Stuurop solieerde Kerkelijk Leven Boerderij brand in Nieuw-Vennep voor Amsterdams Gereelitsliof Verdrag Duitsland-Nederland over liet delven van steenkool ic Bm\z%%rZr,™sT* fceM TJis: r'rin r,r-r Dr- Rijks werkplaats te Leiden reikt diploma's uit WOENSDAG 29 JANUARI 1958 Introductie van Bonsel's Tweede Symfonie Dc jaarlijks weerkerende concerten van het Ned. Studenten Orkest thans al voor de zesde maal! zijn evenzovele gebeurtenissen voor al wie jong en oud! zich voor de studentenwereld en haar bezoeken aan Vrouwe Musica interesseert. Het is nu eenmaal een feit dat Jan Brussen, sinds kort ook assistent dirigent van het Concertgebouworkest, een uitnemend instructeur is voor dit 70-tal amateurs, onder wie vele Leidenaars. Tijdens hun 14-daagse „retraite" in Bergen, heeft hij hen in de geheimen van het orkestspel ingewijd, zodanig, dat zij zich opnieuw met reden en succes op het podium konden wagen voor hun toernee ten bate van het Ned. Studentensanatorium. Nu sta voorop, dat zij allen „prominenten" zijn, voor wie, naast de studie, de muziek hun grootste ambitie is en met wie Jan Brussen met een gerust hart in zee kan gaan. Met zulke begaafde instrumentalisten valt véél te bereiken: Jan Brussen doet dat inderdaad! Eon tot de nok gevulde zaal van het Scheveningse Kurhaus. Een aantal autoriteiten, met de mi nisters Luns en Cals in het voorste ge lid. een feestelijke aanblik, het staande meezingen van het „Io Vivat", dat was de ouverture. De zaal: daarin is de akoestiek lang niet zo ideaal als men denkt. Dat mag wel eens bedacht, wanneer er afgegeven wordt op die in de Stadsgehoorzaal. En dan het orkest: aan jaarlijkse wis selingen onderhevig, maar desondanks toch steeds grote belangstelling verdie nend. Zeker: er zijn tekortkomingen, maar kan het anders? Liever huldigen wij het. om hetgeen ook nu tot stand kwam: een verzadigde, dan wel transparante klank, verdoorge- voerde discipline, gevolg van de intense tweeweekse studie. Er zijn bovendien al enige concerten achter de rug en dat geeft vrijmoedigheid, zekerheid en durf, om zich vrij en onge.dwongen te geven in werken van Corelli (Concerto Grosso 6 no. 1). de Nederlandse componist Adriaan Bonsel (solo-fluitist bij het Ra dio Ph. Orkest), wiens Tweede Symfonie hij in opdracht van het NSO schreef en als solist de 22-jarige Jean Louis Stuur op in het aan Mozart toegeschreven vioolconcert in Es gr. t. K.V. 268, het geen wij echter sterk betwijfelen. Corelli: warm en geacheveerd van klank, stylistisch zuiver naar de aard, maar met een ..concertino'', dat beslist beneden de maat van anders bleef. Te mager en onzeker van toongeving. te onevenwichtig. Bovendien was het jammer, dat Stuurop's oefeningen in de solistenkamer in de zaal hoorbaar waren en storend werkten. Stuurop hoorden wij voor het eerst in de Stadsgehoorzaal tóen hij 16 was. Toen al bijzonder veelbelovend, maakte hij bij prof. Oskar Back grote vorderin gen. Hij lijkt de geschikte eigenschap pen te bezitten voor een vruchtbare so listische carrière, al is de weg naar vol ledige. onschoolse en bezielde ont plooiing vermoedelijk nog lang. Niette min verraste hij door fraaie toon, ge fundeerde techniek, muzikaal begrip en rust. Het orkest begeleidde hem, schoon niet onberispelijk, volgzaam en toege wijd. De sympathieke bijval moge hem een stimulans zijn voor het moeizame beklimmen van de top! Toejuichingen en bloemen. Bonsels symfonie vormt rechtgeaarde humoristische ..speelmuziek" voor een orkest als dit. De componist hield reke ning met de mogelijkheden, maar geeft toch ..elck wat wils", voor de strijkers, de blazers, evenalsde paukenist, wiens onverwachte slagen als studenti koze grapjes kunnen gelden. Maar ze worden te veel herhaald, evenals de va riaties, waardoor men niet aan het ge voel van breedsprakerigheid ontkomt, bij gebrek aan genoegzame inventie. Het eerste deel. met de zachte pizzicatie- inzet en uitleiding, lijkt het best ge slaagd. Voor het orkest viel met dit luchtige, melodieuze, niet diepgaande symfonietje toch veel eer te behalen, omdat iedereen zo z'n woordje mag meespreken. Het is bovendien een geluk dat het NSO over kundige blazers be schikt: teken des tijds. het instrumen tale arsenaal is véél rijker dan vroeger! De componist kon hartelijke dank in- GENERALE SYNODE NED. HERV. KERK Van 3 tot 5 februari komt de generale synode der Ned. Herv. Kerk in vergade ring bijeen in het Eijkmanhuis te Drie bergen. De agenda vermeldt de verkiezing van een praeses voor het nieuwe zittingsjaar, zomede die van een moderamen en een nieuw breed-moderamen. Onder een aantal benoemingen, dat de synode zal verrichten, komt ook voor de benoeming van een kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen in de a.s. vacature-prof. dr. J. H. Semme- link. Voorts komt in behandeling een nota van de raad voor de zaken van kerk en samenleving over „Ploegenarbeld en zondagsarbeid", een nota van de raad voor de zaken van kerk en gezin over het vraagstuk van de woningnood. NED. HERV. KERK Beroepen te Drempt B. Krlstensen te Stolwijk Aangenomen naar Blanken ham (toez.) A. J Plug. vicaris te Schie dam. die bedankte voor Menslngerweer (toez.). GEREF. KERKEN Beroepen te Averecst G Hengeveld te Woubrugge te Leeuwarden (3de pred. pl C. W. Tljs te Voorburg. Bedankt voor Delft (vac. K de Vries) G. W. H. Peddemors te Dlrkshorn. GEREI'. GEMEENTEN Tweetal te Goudswaard Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en H. van Gllst te Dirks- land. GEREF. KERKEN (Onderli. art. 31 K.O.) Beroepen te Zwolle (vac. R. H. Brem- nier) Z. G. van Oene te Slledrecht. CHR. GEREF. KERKEN caseren. ook de dirigent en orkest voor de alleszins zorgvuldige voorbereiding, waardoor men zich zo frappant kon la ten gelden. Als hoofdschotel Saint Saëns, van wiens charmerende Tweede Symfonie wij het eerste deel nog hoorden. Wan neer het verdere verloop even geïnspi reerd heeft geklonken, dan moet het succes heel groot geweest zijn. De aris tocratische geest was onmiddellijk aan wezig. er was verve en accuratesse, in harmonische klankverhoudingen en de nodige kunde óók! Men hervond hier, evenals in Bonsel, het hoge niveau, dat kenmerkend was voor de uitvoering van verleden jaar in het Gebouw van K. en W. te Den Haag. Voor Jan Brussen een grote voldoe ning dit orkest met breed wel eens te nadrukkelijk gebaar en veel stuw kracht te leiden naar een hoogte, wel ke voor dilettanten alleszins opmerke lijk mag heten en de - gelukkig - enorme belangstelling wel rechtvaar digt. Waartoe een „tweede liefde" - de eerste is natuurlijk de eigenlijke stu die! - al niet voeren kan! Ook de charitatieve kant van dit concert zal niets tekort gekomen zijn. H. Kleermaker bloedend verwond Gistermiddag heeft een 24-jarige schilder een 73-jarige kleermaker, wonende in de Riouwstraat te Amster dam met een stuk ijzer zodanig op het hoofd geslagen, dat de oude man met bloedende wonden in het O.L.V. Gast huis moest worden opgenomen. De kleermaker kon de naam van zijn aan rander aan de politie opgeven, omdat het een klant van hem was. De schilder vervoegde zich aan de woning van de kleermaker en zeide een lap stof te willen kopen. Op een moment dat de kleermaker met zijn rug naar de schilder toezat, gaf deze hem vermoedelijk met een stuk ijzer enige slagen op het hoofd. Daar de kleermaker luidkeels om hulp riep sloeg de jongeman op de vlucht. De politie neemt aan, dat het hier een poging tot beroving betreft. De schilder heeft men nog niet te pakken kunnen krijgen. Stichtte Leidse kermisexploitant brand? Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren een begin gemaakt met de behan deling in hoger beroep van de zaak tegen een 39-jarige Leidse aannemer kermisexploitant, die op 8 augustus j.I. door de rechtbank te Haarlem was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde brandstichting In de schuur van een boerderij te Nieuw-Vennep (waarin hü zjjn kermismaterlaal had opgeslagen) op 28 november 1956. De Officier van Justitie was In appèl gegaan. Het Hof hoorde 14 getuigen en hield daarna de zaak aan tot 11 maart a.s. De boerderij en de aangebouwde schuur, waarin een „sky rocket" (een soort achtbaan), twee vrachtauto's van verdachte en een voorraad vlas van de landbouwer waren opgeslagen, gingen geheel in vlammen op. De verzekering keerde aan de kermisexploitant f 50.000 uit voor zijn schade. Aanvankelijk had de Justitie geen vervolging ingesteld, maar toen vier maanden na de brand de kroongetuige, een 32-jarige montagebouwarbeider, bij de politie kwam met de mededeling, dat hij gezien had, dat de verdachte met een brandende lucifer het vlas in de schuur had aangestoken, ging de Justitie er toe over. Verdachte mocht zijn materiaal in de schuur van de landbouwer zetten voor de wintermaanden. De bewuste dag was hij met de kroongetuige, die vroeger bij hem gewerkt had, bezig met het in de schuur plaatsen van het materiaal. Uit de auto's werden de accu's gehaald en de benzine uit de tank afgetapt. De verdachte wilde van een in de schuur staande wagen de waterpomp nog leeg maken, waartoe hij even de motor moest aanzetten. Plotseling sloeg aldus zijn verkla ring een steekvlam uit de motorkap bij de carburateur omhoog en begonnen de draden te knetteren. Verdachte, die alleen in de schuur was, holde naar bui ten en riep de huidige kroongetuige ter hulp. Deze had nog gepoogd de wagen te starten en uit de schuur te rijden, waarvan zij inmiddels de deuren hadden opengegooid. Maar het was weldra één vlammenzee, zodat de mannen ijlings begonnen de dieren uit de stal los te maken en in veiligheid te' brengen. De kroongetuige zeide, dat hü na de brand uit angst voor zijn vroegere patroon, niet de juiste toedracht had Dijken als exportprodukt... Dwars over de Nederlandse afdelmg van de Brusselse Wereldtentoonstelling verheft zich een indrukwekkende dijk, 80 met-er lang en 8 meter hoog. Hij heeft alles, wat een echt-Nederlandse dijk hebben moet. De ene kant is met graszoden bekleed, de andere met ba salt. Waar het water van het ander halve meter diepe bassin zijn voet be- spoelt, is nog juist een deel van het kraagstuk zichtbaar, de rijs'houten mat, die door stortsteen op zijn plaats ge houden wordt. Zelfs het kribje met het baken erop ontbreken niet. Die dijk is niet alleen onmisbaar on derdeel van het miniatuur-polderland schap, dat hier te zien is en niet alleen de zo noodzakelijke afscheiding tussen het hoge en het lager gelegen gedeelte van het Nederlandse terrein, hü verte genwoordigt ook een eeuwenoude Neder landse specialiteit, een van de zeer wei nige bedrijfstakken in ons land, die nog volledig van handenarbeid afhankelijk zijn. Aan deze specialiteit wil de Neder landse Vereniging Kunst- en Oeverwer- ken wat meer internationale bekend heid geven. Deze vereniging heeft, na dat het dükllichaam was opgespoten, de voltooing van de dijk voor haar reke ning genomen. Rijswerkers zetten het kraagstuk in elkaar en steenzetters maakten de basalübekleding. Het zijn vakken, waarvan de beoefenaars in hoofdzaak uit de omgeving van Wer kendam en Sliedrecht afkomstig zijn- De specialistische kennis, die ervoor nodig is, ging van de ene generatie op de andere over. Er zijn momenteel in Nederland on geveer 1 500 rijswerkers en steenzetters. Zij zijn in dienst van een vijftigtal be drijven, die samen bovengenoemde Ne derlandse Vereniging Kunst- en Oever verken vormen. Voor deze bedrijven zal in het kader van de uitvoering van het Deltaplan heel wat werk aan de winkel zijn. Maar ook in het buiten- durven vertellen. Hü was de schuur ingelopen om aan zyn vroegere pa troon een sigaret te vragen. Toen hij deze het vlas had zien aansteken aldus zijn verklaring was hij naar buiten gegaan, omdat hü niet wilde, dat de verdachte hem bezig had ge zien bü het aansteken. De president, die de getuige met na druk op de betekenis van zijn eed had gewezen merkte op „het maakte een buitengewoon vreemde indruk, dat u na vier maanden niet meer bang bent". De kroongetuige verklaarde voorts nog, dat zijn patroon hem indertijd 5000 gulden beloofd had als hij het materiaal van de sky rocket in brand zou steken. Op deze voor hem uitermate bezwa rende verklaringen zei verdachte, dat deze „helemaal gefantaseerd" waren. Hü wist dat de kroongetuige met plan nen rondliep om op de brand terug te komen. Dit hing samen met moeilijkheden, die waren gerezen over de bewoning van getuige door een bus, welke het eigen dom van verdachte was. VREEMD De president hield verdachte voor, dat terwijl hü al geruime rijd de „sky rocket" exploiteerde deze pas in juni 1956 was verzekerd, en hy een paar da gen voor de brand zijn schoonvader, die een aandeel in de exploitatie zou hebben gehad, voor 18.000 gulden had uitge kocht. Dit had bevreemding by het Hof gewekt. Tijdens het verhoor van de 7 getuigen a décharge legden twee hunner voor de kroongetuige weinig vleiende verklarin gen af. Het Hof zal op 11 maart o.m. nog een deskundige op het gebied van motoren horen om na te gaan of de door ver dachte geschetste gang van zaken in derdaad mogelijk is geweest. Metgezel van Fuchs heeft kolendampvergiftiging Een van de metgezellen van de Britse Zuidpoolreiziger dr. Vivian Fuchs, de 33-jarige seismoloog Geoffrey Pratt, is tengevolge van kolendampvergiftiging ernstig ziek geworden. Dit geschiedde op een afstand van 150 mijl van de Pool (zoals men weet is Fuchs kortgeleden van de Zuidpool vertrokken voor een verdere reis over het antarctisch vaste land op ruim drieduizend meter hoogte en bij een temperatuur van twintig gra den onder nul. Vliegtuigen van de Amerikaanse Marine hebben intussen reeds zuurstofcilinders voor Pratt afge worpen. Er zullen pogingen worden ondernomen Pratt naar Scott-basis over te brengen, aangezien deze veel lager is gelegen en zijn herstel daardoor bespoe digd zal worden. Pratts ziekte kan het wetenschappelyk program, dat onder zijn leiding staat, ernstig in de war sturen. Pratt is eergisteren buiten be wustzijn geraakt, kwam later weer by, maar verloor gisteren opnieuw het be- wustzyn. Reuter meldde hedenochtend, dat een arts van McMurdo Scound af per radio instructies aan dr. Fuchs heeft gegeven voor de behandeling van Pratt. Nu de expeditie, dank zij de medewerking van de Amerikanen, beschikt over twee zuur stofcilinders en een ademhalingstoestel, kan Pratt twee dagen behandeld worden. Pratt heeft de ziekte waarschynlyk ge kregen door het lange verblyf in de „sneeuwkat", soms twaalf uur per dag. De verdeling van het nationale inkomen Bijeenkomst Leidse Chr. Besturenbond Als dragers van Gods Woord, moeten wü het recht hebben om een vrüe keuze te behouden omtrent de verde ling van het nationale inkomen. De verdeling van dit inkomen zal pas rechtvaardig zijn als er zoveel mogelijk gestreefd wordt naar de bevrediging van die behoeften, die in het licht van Gods wet staan. Een gesloten systeem is voor ons dan ook onaanvaardbaar. We hebben onze plichten tegenover God; dit houdt ook de rechtvaardig- heidseis in, dat er een redelüke belo ning bestaat voor de arbeid. Wü moeten ervoor waken, dat alles gere geld wordt, zodat de verantwoordelüke positie van de mens op de achtergrond geraakt. Tot deze conclusie kwam gisteravond de heer J. C. Voorzaat uit Utrecht op een vergadering van de Leidse Chr. Besturenbond, welke in het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen gehouden werd. In zyn behandeling over het onder werp: „De verdeling van het nationale inkomen" besprak de heer Voorzaat de socialistische gedachtengang en het liberale standpunt. Onder het nationale inkomen verstaat men het totaal van goederen en diensten dat wy gedurende een jaar, vermeerderd met het inkomen, dat wy van buiten landse betrekkingen en overzeese ge biedsdelen ontvangen. Het nationale inkomen kan men on derbrengen in een functionele en een personele verdeling. De oude liberale opvatting is die van de functionele ver deling, d.w.z. met z'n allen vormt men een inkomen, waaruit volgt, dat een ieder beloond dient te worden naar zyn activiteit. Deze opvatting is in beginsel een a-sociale rechtvaardigheid. Het straffe doorvoeren van dit systeem komt echter niet meer voor, want ook van liberale zyde heeft men wel gezien, dat dit een economische sociale ellende brengt. De reactie op dit standpunt was de socialistische gedachtengang. Men wilde op grond van de redelüke behoeften een verdeling, maar van deze personele ver deling is men ook al teruggekomen, om dat een groot deel in bezit is van par ticuliere ondernemingen. Worden deze zelfstandigen meer be last, dan wordt hun arbeidsvermogen minder en zün ze niet meer in staat tot interne financiering. Ditzelfde geldt voor de loontrekkers. Na verschillende opvattingen omtrent dit onderwerp behandeld te hebben, vroeg spreker zich af wat de Prot. Chris telijke visie op deze zaken zou zijn. Spreker vond dit moeilijk om in schema-vorm uit te spreken. Het bestaat namelük niet. Wèl wees spreker op het feit, dat christenen alleen volwaardige mensen kunnen zün, wanneer zü hun plicht jegens God vervullen. Aanleg schachten op Duits grondgebied (Van onze correspondent in West-Duitsland) In Bonn is een verdrag tot stand gekomen, dat de kwestie van het delven van steenkool door een Nederlandse onderneming In een gebied van circa 100 vier kante kilometer ten oosten van de Nederlands-Duitse grens In de buurt van Roermond regelt. Het verdrag werd in Bonn door onze Nederlandse ambassadeur, de heer A. Th. Lamping en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, ondertekend, maar voordat het van kracht wordt, moet het eerst nog door de wetgevende lichamen van beide staten worden goedgekeurd. De onderhandelingen zijn sedert no vember 1956 aan de gang geweest. Toen zün de Nederlandse en Duitse gedele geerden voor het eerst bijeen gekomen. De leider van de Nederlandse delegatie mr. L. G .Wansink, vertelde ons, dat het thans voor de eerste keer is, dat in een verdrag tussen Nederlanders en Duitsers uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat de te exploiteren mijnen ook door middel van schachten kunnen worden bereikt, die op Duits grondgebied mogen worden aangelegd, hoewel in het z.g. Tredefina- verdrag van 1920 toch ook wel was voor zien, dat dit naderhand, zü het dan eerst door het voeren van nieuwe onder handelingen, mogelük moest worden ge maakt. Mr. Wansink vestigde er voorts onze aandacht op, dat in het betreffende ge bied beslist enkele honderden miljoenen - ---- - - - tonnen kolen van diverse soorten in de Beroepen te Hengelo (O D Coppoolse land kan men hun diensten nodig heb- to Kornhorn Bedankt voor Artesia (Ca- ben. omdat goede rüswerker.s en grond zltM?n ™en «an echter thans lifornlë) (Old Chr Ref. Church) M. Baan Isteenzetters buiten Nederland nagenoeg "Og niet precies de hoeveelheid bepalen, te Dordrecht - voor Steenwljk S Wijnsma I niet te vjnden zijn. Al zal dat de leek 1 Reeds voor de eerste wereldoorlog is men Beroepen te Kampen M. A. Mieras te 1export-produkten". die daar te zien len liggen er tot op een diepte van circa Krimpen aan de IJssel. i zün. 600 meter In verschillende lagen. Deze kolenvelden 2ün niet zelfstandig exploiteerbaar. Zij vormen een natuur. lüke voortzetting van de kolen in onze Beatrix-mijn bij Vlodrop en daarom is het rationeel van daaruit te ontginnen. Voorlopig zal eerst alleen nog maar van de Nederlandse schachten uit van de op Duits grondgebied liggende steen kolenvelden van de mün Sofia Jacoba in Hueckelhoven worden gegraven, maar men heeft ingezien dat het op de lange duur noodzakelijk zal zün nieuwe schachten ten oosten van de grenslün aan te leggen. De kolenvelden liggen tot op een afstand van ongeveer 9 kilometer ten oosten van de Nederlandse grens. Wanneer men op de kaart wil zien, waar zij zich precies bevinden, moet men een lijn trekken, die iets ten noordwesten van Wegberg begint en die oostelyk van het plaatsje Brüggen naar de Neder landse grens ten zuidwesten van Kal- denkirchen loopt. Enkele aangrenzende Duitse kolenvelden, die vanwege het feit dat zij verspreid liggen, waarschijn lijk geen Duitse exploitatie zullen recht vaardigen, kunnen, zo staat nu al in het nieuwe verdrag te lezen, eventueel bij de thans tot stand gekomen regeling wor den betrokken. Deze plicht houdt óók in een recht vaardig streven naar een redelüke be loning voor de arbeid. De voorzitter van de L.C.B., de heer A. L. Verhoog, opende deze goed bezoch te vergadering en sprak een speciaal woord van welkom tot enkele cursisten van de C.N.V. cursussen. Na de pauze volgde de gebruikelüke discussie. Invloed van de Rijn Amsterdams water smaakt onaangenaam Groenten verkleuren (Speciale berichtgeving) Sedert enkele weken heeft het drink water, dat de delen west, centrum en noord van Amsterdam krijgen, een by- zonder onaangename bijsmaak. De oor zaak is volgens ir. Biemond, directeur van de Amsterdamse Gemeentelyke Waterleidingen, gelegen in het feit, dat het waterwinningsgebied der duinen se dert enige tijd wordt geinfiltreerd met Rynwater, omdat men had geconsta teerd dat de waterreserves der duinen uitgeput raakte. Na enkele jaren werk heeft men vorig jaar een lange pijpleiding van ons ri vier gebied af naar de duinen in gebruik gesteld, doch nu blijkt dat het Rijnwa ter, waarmee de duinen worden geinfil treerd, allesbehalve zuiver is. Vele in dustrieën, zowel in Nederland als (voor al) in Duitsland, lozen hun afvalstoffen in de Rijn en het met deze afvalstoffen vermengde water bevloeit nu de duinen. Hoewel volgens de bacteriologische dienst van de gemeente waterleidingen de verontreiniging van het drinkwater niet schadelijk voor de gezondheid is, (men heeft geen schadelijke stoffen in het Amsterdamse drinkwater kunnen vinden 1 is de smaak van het water zeer sterk beinvloed. De laatste week is de onaangena me smaak van chemicaliën in het water veel sterker teruggekomen. Bijzonder vreemd zijn de bijkomende omstandigheden en de klachten van de Vinkeveense plassen. In de omgeving van Rijksweg 4 A vjorden enkele honderden richting wijzers van de ANWB geplaatst. Dit bord staat bij de brug ovet de Ringvaart bij Oude Wetering. Nederland protesteert Tegen sluiting diplomatieke zender Het ministerie van Buitenlands® Zaken maakt bekend: De Indonesische eis, als gevolg waar van de rechtstreekse radioverbinding van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging te Djakarta met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag moest worden verbroken, ia in strijd met een faciliteit, waarop Nederland volkenrechtelük aanspraak kan maken. Bovendien is het in strijd met een uitdrukkelük door beide rege ringen na de soevereiniteitsoverdracht gesloten overeenkomst. Inmiddels heeft de heer A. H. Hassel- man uitvoering gegeven aan de hem verstrekte opdracht om tegen deze discriminatoire maatregel te proteste ren. de huisvrouwen, die verklaren dat sommige groentensoorten, welke met dit water worden gekookt, geheel verkleuren. Zo werd bijv. witlof ge kookt met dit water hardgroen. Een aantal Amsterdamse artsen hebben klachten gekregen, dat velen hunner patiënten de met dit water ingeno men medicijnen niet kunnen verdra gen door de onaangename smaak combinatie. Zij krijgen dan ook bij het innemen van hun medicamenten braakneigingen. Men onderzoekt thans de zaak bijzon der nauwkeurig, doch tot op heden is geen enkele aanwijzing over de aard van de verontreiniging, die de smaak aan het water geeft, naar voren gekomen. Ook heeft men geen enkele bacteriolo gische of chemische stof in het water kunnen determineren. Amsterdam zuid. en oost zijn gevrijwaard van het onsma kelijke water. Deze stadsdelen krijgen namelijk geen duinwater, maar betrek ken het drinkwater van de winning rond In de nieuwe rükswerkplaats voor vakontwikkeling aan de Rooseveltstraat werden gisteravond diploma's uitge reikt aan geslaagden voor de ln 1957 gehouden examens. De meeste geslaagden waren vergezeld van familieleden en ook kon de direc teur van de werkplaats, de heer G. H. Kottelaar, oud-cursisten verwelkomen: nu van de nieuwe werkplaats gebruik kon worden gegmaakt, stelde men prys op een zeer groot gezelschap. De uitrei king was in nog meer opzichten aantrek- kelüker dan voorheen: zo verleende de personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij medewerking met een luchtig programma. De geslaagden zün: precisie-bankwer- ken S. van Wengerden, Nieuwkoop; draaien: G. Th. Bakker, Roelof arends veen, A. H. van Dyk, Lisse; P. J. Kerk vliet, Lisse, F. E. Kerstens, Leiden, N. M. van der Voort, Lisse; machinebank. werken: U. Zitter, Noordwijkerhout; on- derhoudsbankwerken: C. G. van Aalst, Zwammerdam, J. van Tongeren, Leider dorp: constructiebankwerkenP. v. d. Brink, Den Haag, N. J. Groenendijk, Noordwük, W. A. J. de Haas, Noordwijk, F. de Koning, Noordwyk, J. P. Mertens, Noordwyk, R. Wunderink, Amsterdam; gecombineerd lassen: G. J. Marmel- steijn, Rijswijk; elektrisch lassen: G. P. Bakker, Leiden; A. J. Beynders, Bos koop, R. de Boer, Sassenheim, P. Imt- horn. Valkenburg, Zuid-Holland, L. v. d. Lans, Sassenheim, M. de Mol Katwijk, A. Otten, Roelof arendsveen; betontim- meren: A. P. Brands. Gouda, G. H. Ha. ge, Rotterdam, A. M. Houdijk, Gouda, L. Lems, Rotterdam, J. Ligthart',-Schenk Leiden, J. Paauw. Leiden, J. D. Pieterse. Ter Aar, P. E. J. Prins, Leiden, J. A. vari Renswoude, Schiedam, D. E. N. Wam- steker, Amsterdam, C. A. v. d. Wolf, Reeuwük, C. J. Zandbergen, Hazers- woude; metselen: B. M. C. Bax, Sassen heim, A. Duindam, Noordwijk, D. Duin dam, Noordwük, N. Ju, Leiden, G. de Lange, Alphen aan den Rijn, C. J. van der Lee. Alphen aan den Ryn. J. A. Spaargaren, Leiderdorp, J. M. Vis, Al phen aan den Rijn, A. N. van der Voort, Zoeterwoude; terrazzowerken: R. W. Verkade, Alphen aan den Rijn. OP GESCHOOLDHEID KOMT HET AAN! Voordat ir. H. E. Kruüt, voorzitter van de commissie van advies, de diplo ma's uitreikte, sprak hij de geslaagden toe. Hij beschouwde de bestedingsbeper king als een tijdelijk iets en meende, dat de geschoolden in het arbeidsproces niet zoveel moeilykheden zullen ondervinden; er zyn altijd wisselingen, maar wie zyn vak verstaat, zal er niet zoveel moeite mee hebben, een nieuwe werkgever te vinden. Geschooldheid is ook voor het slagen t>ü emigratie noodzakeUjk. En emigratie is in ons dichtbevolkte land geen over bodig verschijnsel. Ir. Kruijt raadde de geslaagde leerlingen aan, zich voor het gezellendiploma te bekwamen. Hü deelde mee, dat de heer Kottelaar al contacten heeft gelegd met de Leidse Ambachts school. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 januari. Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 3.70-6.40, Idem A binnenland (per kist) 3.90-4.80. idem B (per kist) 1.40- 2.90. groene kool 11.00, boerenkool 20.00, prei 6.00-14.00. KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 Januari Exportveiling van schorseneren: schor seneren A 40.00-56.00, Idem B 24.00-29.00 Idem C 2.00-6.00, totale aanvoer: 16 ton. RIJNSBURG. 28 Januari. Bloemen veiling FLORA. Tulpen per bos: Krelage 65-80. Superbe 70-85. W. Gold 75-95, v. d. Eerden 80-1.00. Copland 90-1.25, Danton 70-75, Earley Queen 65-75, Golden Har vest 80-1.15, Lustige Wltwc 80-1.00, Hille- garde 65-75, Cr. Imperial 70-80. Yellow Gem. 1.10-1.25, Plcant 85-1.05, Or. Express 90-1.10. Preludium 80-90, Albino 1.00-1.30, Demeeter 1.15-1.35, Utopia 1.00-1.10. W. Sail 90-1.20, Hyacinten: Pink Pearl 13-22, L'lnnocence 16-23, Jan Bos 13-17. Delfts Blauw 12-16, Ostara 11-17, Anne Marle 14- 19. Narcissen: Carlton 65-80. King Alfred 60-72, Helios 45-54. Golden Harvest 60-74, Bicelos 80-85, Krokussen: Krokus Blauw 1.00-3.10. Blauwe Druifjes 30-40. WOERDEN, 29 Januari. Kaasmarkt. Aanvoer 7 partijen. Notering f 2.08-2.15, handel kalm. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jelle. zn van L. van der Leeuw en P. de Vrle6, Saskla. dr van M. J. Reynvaan en A. A. Grleder, Sophia, dr v. W. F. Gubler en C. van Tongeren. Josephine Maria Ali- da, dr van T. A. M. van Uggelen en M. A. van den Akker. Johanna Cornelia, dr van C. G. Hoedemakers en C. Bouckaert, Jo hanna Geertruida Theresla. dr van H. Koolloos en P. J. Hoogervorst, Johannes Wilhelmus Jacques, zn van W. F. Korn- dorffer en M. G. de Groot, Veronica Ja coba Maria, dr van P. A. A. van Saase en M. A. van der Kley, Neeltje Pleternella. dr van G. Kroon en D. van 't Oever. Theodo- rus Hendrlcus. zn van J. van Leeuwen en G. J. van LooiJ. OVERLEDEN E. M. Colpa, 72 Jaar. echtgenote van P. Lagas. W. P. Stork. 54 Jaar. echtgenote van C. F. P. F. Q. L. H Bannier. P. A. Merx. 10 Jaar. zoon. P. Holswllder. 90 Jaar. man. J. van Velzen, 72 Jaar. man. A. C. Fellx, 57 Jaar. echtgenote van W Simons. C Tijsterman. 57 Jaar, echtgenote van C. A. M. Casteleln.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4