Leidse stadszwanen op transport OPMERKINGEN LEZERS C. v. d. Reyden nam afscheid van het Rijksmuseum van Geologie Na 47 jaar 96ste jaargang Woensdag 29 januari 1958 Tweede blad no. 29353 J. J. Binnekamp volgt hem als voorzitter op Na byna 47 jaar zijn tijd en krachten te hebben gegeven aan het Leids Col lege van Diaconie-collectanten der Hervormde Gemeente, waarvan circa 25 jaar als voorzitter, heeft de heer K. Chr. Kuiper gisteravond van dit College afscheid genomen. Tijdens een in het Huis Zittenhuis ge houden bijeenkomst is bijzondere aan dacht besteed aan de kwaliteiten, welke de scheidende voorzitter voor dit College heeft gehad. De vice-voorzitter, de heer D. Abspoel, merkte o.m. op, dat de heer Kuiper het College op een plaats heeft gebracht, waar de leden het zo gaarne zien: het vervullen van een eenvoudige, dienende functie in het midden der kerk. Buitengewone waardering had spreker ook voor de wijze, waarop de scheidehde voorzitter het College naar buiten heeft vertegenwoordigd. Het langst zittende lid in het College, de heer D. Stigter, had vooral in de persoon van de heer Kuiper de mens-Kuiper leren waarderen. In al zijn handelingen, zowel in blijde als droeve dagen, had de heer Stigter de vriendschap van de heer Kuiper sterk getroffen. De dank, welke men algemeen had voor het optreden van de heer Kuiper, resulteerde deze avond in het hem aan bieden van het ere-voorzitterschap van het College. Als opvolger van de heer Kuiper werd de secretaris, de heer J. J. Binnekamp, benoemd. Vooraf hadden zowel de heer Abspoel als de heer J. van Weeren te kennen gegeven geen benoeming tot voorzitter te aanvaarden. In de plaats van de heer Binnekamp werd de heer J. Sterk tot secretaris gekozen. Tenslotte werd in een bestaande vacature de heer Reints tot lid van het College benoemd. De heer Kuiper, die zeer getroffen was door de aanbieding van het ere-voorzit terschap, zeide zich steeds in deze vrien denkring goed thuis te hebben gevoeld I K. CHR. KUIPER en was wederkerig dankbaar voor de grote mate van vriendschap, welke hij had ontvangen. Hierna ging spreker over tot de installatie van de heer Bin nekamp, in wiens leiding hij bij voor baat groot vertrouwen stelde. De nieuwe voorzitter, die met enige schroom de plaats van de heer Kuiper gaat innemen, was er van overtuigd, dat van hem veel stuurmanskunst wordt gevraagd. Met steun van de. leden hoopt hij echter een juiste koers te vinden. Een medewerking, welke hem deze avond reeds werd toege zegd. (Advertentie) „Ik neem een abonnement voor het leven!" (zó boeiend is nu Panorama!) De heer Barnard begon zijn ambte lijke loopbaan op 1 september 1913 als jongste bediende bij de afdeling plaatse lijke werken (Stadstimmerhuis) te Rot terdam. Met ingang van 1 juli 1915 volg de zijn benoeming tot klerk van die afdeling. Hij deed zijn intrede in de Leidse ge meentedienst op 1 februari 1918 als commies-III. In de loop van de jaren klom de jubilaris op tot de rang van hoofd-commjes. Aanvankelijk was de heer Barnard werkzaam aan de afde- ling algemene zaken en later bij onder. wijs. In het begin van de jaren '20 ging de jubilaris over naar de afdeling fi nanciën waar hij speciaal belast werd met de administratieve werkzaamheden in verband met de woningbouw. Toen de afdeling financien werd gesplitst ging de heer Barnard over naar de afdeling openbare werken hetgeen voor hem geen verandering van werkzaamheden bete kende. j De jubilaris heeft uit hoofde van zijn werk veel contact met de besturen van woningbouwverenigingen en de aanne- mers. j De heer Barnard wenst zich te ont trekken van een officiële huldiging ten j stadhuize doch stelt zich wel voor de I gehele dag thuis te zijn «Rijn- en Schie- 1 kade 121 d) voor het ontvangen van be- j zoek. Johanna Martzy voor „Kunstkring voor Allen" J De beroemde violiste Johanna Martzy zal met aan de vleugel Jean Antoniette I op dinsdag 4 februari voor de Leidsche Kunstkring in de Stadsgehoorzaal een concert geven. Zij speelt werken van Vivaldi, Bach. Hindemith en Brahms. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen B Wis- en Natuurkunde de heer C. de Wit (R'dam); kand. examen E Wis- en Natuurkunde de heer O. C. van Belle (Leiden)voor het kand. examen L Wis- en Natuurkunde de heer B. Boodt (Lei den) kand. examen F Wis- en Natuur kunde de heer B. J. Tinbergen (Leiden); doet. examen Scheikunde de heren J. P- Coelingh, K. J. Klebe en A. M. Kheir (Leiden). Clubgebouw voor Prof. dr. P. Hendrix naar Moskou •Zuiderkwartier" NOG DIT JAAR GEREED? In de recreatiezaal van de H.C.W. aan de Zoeterwoudseweg hield gisteravond de Leidse Speeltuinvereniging „Zuider kwartier" haar jaarvergadering. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer F. Knaap, werden de verschillende jaar verslagen voorgelezen. Uit een en ander bleek, dat „Zuiderkwartier" een bloeien de vereniging is. Het ledental bedraagt momenteel 225, terwijl niet minder dan 465 kinderen al of niet regelmatig de speeltuin bezoeken. Op deze vergadering kwam ook het bestuursbeleid ter sprake. Veel heeft de vereniging te danken aan de heren L. D. Planjer en B. Schoon. De perspectieven voor 1958 zyn goed. In dit verband werd gewezen op het plaatsen van een houten clubgebouw op het speeltuinterrein, waarmede zeer waarschijnlijk reeds dit voorjaar be gonnen zal worden. De heer W. Roman, die in de loop van de avond tot lid van verdienste werd benoemd, ontving een diploma. Namens het damescomité werden aan zijn echt genote bloemen overhandigd. De heer Schoon, die vorig jaar reeds tot ere-lid was benoemd, kreeg eveneens een diploma. Op het eind van de avond werd nog maals over het clubgebouw gesproken. De vergadering ging akkoord met de voorlopige bouwplannen. De gemeente zal echter nog haar toestemming moeten verlenen. Daar men het gebouwtje in de toekomst nog uitgebreid wenst te zien werden de leden op het hart gedrukt om de spaaractie te blijven steunen. De heer Roman zorgde daarna voor een grote verrassing. Hij bood de voorzitter na mens de nieuwe donateurs een bedrag van ruim f. 200 voor het bouwfonds aan. Tussen de agendapunten door werden enkele films vertoond, welke door de Canadese ambassade ter beschikking waren gesteld. Zy nog vermeld, dat de bestuursleden F. Knaap, J. Feenstra, P. A. Jonk en S. Sohiebroek, die allen aan de beurt waren om aftetreden, by acclamtie werden herkozen. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Dykgraaf en hoogheemraden van Rijn land maken bekend, dat door de verte genwoordigers der gemeente-besturen van Haarlemmermeer en Aalsmeer tot Hoofdingeland van Rijnland is benoemd de heer G. G. Loggers te Aalsmeer. Studiereis over secte der oud-gelovigen i De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. P. Hendrix, die vrijdag zyn ambt aanvaardde als hoogleraar aan de Leidse Universiteit om college te geven in de oud-christelyke letter kunde en de culturele geschiedenis van de Byzantijnse- en latere tijd, een sub sidie verleend voor een reis naar Moskou om daar een studie te maken van dc secte der oud-gelovigen. De belangstelling, die prof. Hendrix voor de oosters-orthodoxe kerk koestert, dateert reeds uit zijn studententijd. Toen hij te Leiden klassieke letteren stu deerde, stelde zijn leermeester Hesseling hem enige Grieks-liturgische boeken ter hand om eens van de inhoud kennis te nemen. Genoemde werken wekten zijn interesse voor de Grieks-Orthodoxe Kerk en deze belangstelling werd nog gestimuleerd door de ..Antieke Myste riën" van Bolland. Dit is dan ook de reden waarom hij van het begin der dertiger jaren regelmatig naar Rusland en de randstaten is gegaan om met de Grieks-Orthodoxe Kerk in contact te komen. Zijn eerste bezoek op deze rei zen gold de bekende kloosters op de berg Athos. Nadat de hoogleraar in 1933 voor het laatst het paasfeest in Moskou had meegevierd, zag hij het vorige jaar de Russische hoofdstad terug, waarbij hij in aanraking kwam met de secte der oud-gelovigen. DE SECTE DER OUD GELOVIGEN. De secte der ..priesterloze" oud-gelo vigen. zo vertelde prof. Hendrix ons, draagt een merkwaardig karakter. Zij is sterk eschatologisch georiënteerd en verwacht de wederkomst van de Heer, die dan met haar de eeuwige liturgie zal alleen de hemelse kerk de mysteriën gaan vieren. Daar volgens deze mensen viert, bepalen zich uitsluitend tot bid den. Vandaar dat zij geen priesters heb ben maar slechts voorbidders, die met hen de kerkelijke uren de horen houden. Om dezelfde reden vermijden zij het woord kerk en spreken derhalve van het gebedshuis. In hun samenkom sten gebruiken zij liturgieboeken, die menigmaal nog met de hand geschreven zijn. Het enige sacrament dat zij ken nen is de doop, want de eucharistie wordt niet meer door hen gevierd. De plaats van dit laatste sacrament wordt ingenomen door het evangelieboek, dat zij hogelijk vereren. Eenzelfde devotie leggen zij aan de dag voor hun ikonen, welke dateren uit de tijd voor Peter de Grote en die zij sacramenteel geladen achten. In hun ogen is de staat de per sonificatie van de duivel, onverschillig of deze nu door de czaar of door de Sovjets wordt gerepresenteerd. Eenzelfde Bloemen en geschenken Een wel bijzonder hartelijk afscheid is de heer C. van der Reyden, die na 36 jaar aan het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie verbonden te zijn geweest thans zijn functie van amanuensis wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft neergelegd, ten deel gevallen. Een groot aantal personen, dat de heer Van der Reyden al of niet van nabij gekend heeft, was daartoe gistermiddag in een der zalen van het grote gebouw in het Van der Werfpark bijeen gekomen. Dat het de scheidende op deze middag aan cadeaux, bloemen en vriendelijke woorden niet ontbroken heeft, spreekt welhaast vanzelf. Nadat de heer Van der Reyden en zijn echtgenote waren binnengeleid, was het prof. dr. L. U. de Sitter, die zich als eerste spreker tot het echtpaar richtte. Hij schetste de scheidende amanuensis als iemand, die hart voor de zaak heeft en die in het Museum een weliswaar bescheiden, doch in ieder geval toch ook belangrijke rol heeft gespeeld. Spreker herinnerde er aan. dat de heer Van der Reyden al heel wat studenten heeft zien komen en gaan en dat hij van nabij de uitbreiding van het Museum heeft me degemaakt. Nadat prof. De Sitter gewe zen had op de goede eigenschappen van de scheidende functionaris gaf hij nog een opsomming van de werkzaamheden, welke de heer Van der Reyden in de afgelopen jaren heeft verricht. Spreker wenste de heer Van der Reyden een prettige periode van rust toe en bood tenslotte een enveloppe met inhoud aan. Mevrouw dr. C. M. de SitterKoomans sprak eveneens enkele woorden van dank en waardering. Zij overhandigde daarbij een taart en een bos tulpen. Als derde spreker bood de voorzitter van de Leidse Geologische Vereniging, de heer J. A. Mellema. zijn gelukwensen aan. Ook hij zorgde voor een verrassing. Tot slot was het de heer Van der Reyden zelf, die opstond om de vele aanwezigen te danken voor de hem ge brachte hulde. Ik heb niet anders dan mijn plicht gedaan, ben dankbaar voor het in my gestelde vertrouwen en hoop, dat door dit afscheid de persooniyke vriendschapsbanden niet verbroken zul len worden, aldus de amanuensis. Na een kort gezellig samenzyn maak ten allen van de gelegenheid gebruik om de heer Van der Reyden een hand ten afscheid te drukken. j visie hebben ze op de officiële kerk, welke zij fel bekritiseren. ZWARTE KOUSENKERK De secte der oud-gelovigen vertoont vele overeenkomsten met wat men in Nederland de „gezelschappen" of „con ventikels" noemt (de zwarte kousen- kerk). Ook haar leden gaan in het zwart gekleed en de mannen dragen baarden en hoge Russische laarzen. Evenals de leden der conventikels, zyn zy sterk anti-werelds en huldigen buitengewoon strenge opvattingen. De secte is in kleine kringen over geheel Rusland verspreid en bestaat uit oudere mensen. Daar zij over enige decenniën uitgestorven zal zijn. wil prof. Hendrix haar thans gron dig bestuderen omdat zij niet alleen een oude Russische religieuze traditie be waart maar ook een oude Russische le venswijze met typische gebruiken. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van prof. dr. Hendrix om begin april naar Moskou te vertrek ken. Hij denkt ongeveer een maand weg te blijven. HOUDTJ Uw voorkeur naar uitgaat... naar het directe contact met de zuivere Virginia tabak in de .Gladstone zonder filter, of naar het koele, mildere roken door het extra fijne Silk Filter: GLADSTONE blijft GLADSTONE, de King Size Virginia op-zijn-best. MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HALVE EEUW GETROUWD Als keurige passagiers van een autobus, zo rustig zaten de ruim twintig zwanen in de bakfiets van de Leidenaar A. Borst, toen hij hen langs de Hoogmadeseweg onder Leiderdorp vervoerde. Dit wat on gewone transport van deze prach tige witte vogels trok veler aan dacht. vooral ook omdat de dieren lustig en aandachtig het voorbij gaand verkeer gadesloegen. De heer Borst vertelde ons. dat het hier een aantal jonge zwanen z.g. Piepers'betrofdie hij gister morgen in de Leidse wateren had opgehaald en nu naar het ..buiten water'' ging brengen in Woubrug- ge en Hoogmade. Om te voorkomen, dat de ..pas sagiers" ontijdig het voertuig ver lieten. waren de poten op de rug samengebonden, op een wijze die üe dieren geen leed doet. De heer Borst bezit zo n kleine 200 zwanen, die overal in Zuid- j Holland rondzwerven. NatuurlijkI verspeelt hij er wel eens één. maar over het algemeen komen de dieren wel terecht, al moet er wel eens lang naar gezocht worden, aldus de heer Borst. De oudere zwanen worden naar België geëxporteerd, niet voor de bout, maar veel meer voor de veren en ook wel voor de huid. De heer Borst is een zwaneteler. waarvoor hij 20 teelbare stellen be zit. Morgen wordt het in het leven van het echtpaar P. Fuchs—Schuchhard, wonende aan het Levendaal 141, een byzondere dag. Het is dan n.l. een halve eeuw geleden, dat de toen 21-jarige Fuchs en de 22-jarige mej. H. Schuch hard tegenover de ambtenaar van de burgerlijke stand hun voornemen te kennep gaven in de echt te worden ver bonden. Op 12 februari 1908 waren zy man en vrouw! De bruidegom, die ruim 35 jaar by de N V. Werninks Beton Mij. werkzaam was, is nog zeer vitaal en schept er een genoegen in om enkele dagen in de week „op karwei" te gaan. Zyn hobby uit familieverband voortgekomen is vis sen. Reeds tientallen jaren geleden trok hij er met zijn hengels op uit. Uit deze familieclub is nu ongeveer 25 jaar gele den onder toedoen van de bruidegom de Visclub D.V.S. geboren. De nakomelingschap van dit gouden echtpaar bestaat uit vijf kinderen, van wie er nog vier in leven zijn, 11 klein kinderen en vier achterkleinkinderen. CEBUTO-FILMAVOND Uit een geheel bezette foyer van de Stadgehoorzaal bleek gisteravond, dat velen een wandeling op een koude avond over hebben om nu reeds plannen te maken voor hun vakantie. De spreker van deze avond, de heer H. Willems. propagandist van Reisbureau Cebuto leidde verschillende kleurenfilms over Spanje. Italië en Duitsland by de toekomstige vakantiegangers in. Zeer veel succes oogstte de heer Wil lems met zijn zelf vervaardigde kleuren dia's onder de titel „Een kris-kras-tocht door Europa en Marokko". In vlot tem po werden deze schitterende dia's ver toond. omlijst met zeer toepasselijke muziek en een gezellig praatje. Na de pauze vroegen nog enkele kleu renfilms uit Zwitserland en Oostenrijk de aandacht, waarvan vooral de nieuw ste film over Oostenrijk zeer te waarde ren viel. Het publiek uitte met een krachtig applaus zyn dank voor deze geslaagde avond. De Spaanse marine schijnt niet van halve maatregelen te houden. Een tydje geleden kwam men tot de ont dekking, dat er aan boord van een munitieschip, dat geladen in de haven van Cadiz lag, brand was uit gebroken. Het vuur greep snel om zich heen en kon elk moment de ruimen met explosieven bereiken. Blussen was niet meer mogelijk. Men •sleepte het schip buitengaats, waar na een grote kruiser het vuur opende, een nummertje schijfschie ten weggaf en het munitieschip tot zinken bracht. K. Chr. Kuiper nam afscheid van Leids college vau Diaconie-collectanten Th. Barnard 40 jaar in Leidse gemeentedienst Zaterdag zal het 40 jaar geleden zyn dat de heer Th. Barnard, hoofdcommies ter secretarie, In dienst der gemeente Leiden trad.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3