„Propaganda van Moskou heeft ons voor honderd procent verslagen** WEERBERICHT Spaak verbaasd over Westerse goedgelovigheid en over klankbodemvoor Russische reclame Zuinigheid bedriegt wijsheid Vakcentraleii verontrust over snelle stijging werkloosheid Turkse jeugd veroorzaakt grote onrust in Cyprische hoofdstad 96ste jaargang DINSDAG 28 JANUARI 1958 No. 29352 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Waarschuwing van NAVO-leider (Van onze Par ij se correspondent) Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdrags organisatie (NAVO) heeft in Parijs tegenover een gezelschap academici en jour nalisten een paar belangwekkende dingen gezegd. Hij sprak o.m. de gedachte uit hetgeen uit gezaghebbende mond nog niet eerder openlijk was geschied dat in het vervolg economische steun aan onder-ontwikkelde gebieden in het Midden- Oosten nog slechts gereserveerd moet worden voor die landen „welke de moed zouden tonen ons ook later trouw te blijven". Overigens ziet men hier gemakkelijker in, welke ervaringen tot het formuleren van deze raad hebben geleid dan de weg die tot de verwezenlijking zou kunnen voeren. Want meestal is het niet eenvoudig te bepalen of, na korter of langer tijd, in een gegeven land niet een regering tot stand kan komen die, ondanks de financiële steun, de „ondankbaarheid" toch zo ver drijft, dat ze zich aansluit bij het kamp der tegenstanders. En bovendien zijn de Russen tegenwoordig misschien nog wel scheutiger met hun kredieten en subsidies dan het „kapitalistische Westen, zodat de zuinigheid de wijsheid hier juist wel eens dubbel zou kunnen bedriegen. Eisenhowers antwoord was veel interessanter dan Boelganins brief Realistischer leken ons daarom de op merkingen, die Spaak maakte naar aan leiding van de ontvangst, waarop alle berichten en geruchten van achter het ijzeren gordijn in de Westerse persorga nen schijnen te kunnen rekenen. Als sprekend voorbeeld noemde hij de jong ste meldingen over een Russische vrij williger, die al naar de maan zou zijn „afgeschoten". De Russen zijn er in ge slaagd, zo stelde Spaak vast, bij ons een opmerkelijke klankbodem voor hun pro paganda te scheppen. Wij zijn hier zó goedgelovig geworden, dat we onmiddel lijk ieder „science-fiction" verhaal in de trant van Orson Welles voor zoete koek aanvaarden en als onversneden waar heid in onze kranten publiceren. De correspondentie tussen Oost en West heeft een overeenkomstig onthaal ge vonden. Boelganins brief werd, zo had Spaak met verwondering geconstateerd, met een soort sadistisch plezier jn al onze kranten breed uitgemeten. Maar Eisenhowers antwoord, dat niettemin honderd keer interessanter was, heeft Ook Peron vertrokken naar de Dominicaanse republiek Ook oud-president Peron van Argen tinië heeft Venezuela als woonplaats geruild voor de Dominicaanse republiek. De nieuwe regering van Venezuela ge lastte Peron gisteren het land binnen enkele uren te verlaten. Deze vertrok daarop in een door de Venezolaanse re gering ter beschikking gesteld militair vliegtuig. Zoals bekend bevindt ook de vroegere president van Venezuela, Jime nez, zich thans in San Domingo. In geheel Argentinië zijn giste ren de openbare nutsbedrijven door mi litairen bezet om te voorkomen, dat het dringend noodzakelijke personeel mee doet aan een staking van 24 uur, die te middernacht begint. De bankbedienden hebben een sit-downstaking gehouden. De arbeiders van de steenfabrieken zijn een staking van twee dagen begonnen. De metselaars staken al 12 dagen. Allen willen meer loon en betere arbeidsvoor waarden. (Advertentie) op onze openbare mening toch maar honderd maal minder effect gesorteerd. En de conclusie van de NAVO-secretaris luidde dan ook, dat wij in het domein van de propaganda „voor honderd pro cent zijn verslagen" en „het Russische succes als een volledige triomf" dient te worden beschouwd. Spaak heeft hier zonder twyfel de vinger gelegd op een zwakke plek in het „ideologische front" van de koude oorlog tussen Oost en West. Tengevolge van een soort stelselmatig wantrouwen in de wijsheid van de leiders der Westelijke diplomatieën, die zich in het verleden dan ook niet steeds even zonneklaar De „Negaton" brengt Prinses Beatrix naar Suriname Prinses Beatrix zal, voor haar reis naar Curasao, op zaterdag 1 februari a.s. des middags om half vier met een Ijjn- vliegtuig van de KLM vertrekken. Prin ces Beatrix zal reizen met de Lockheed Super Constellation" PH-LKC, „Nega. ton". De vliegtocht gaat van Amsterdam via Genève naar Lissabon, Salt Island (Azoren), Paramaribo en Caracas naar Curacao. De „Negaton" moet volgens schema zaterdagavond 1 februari om 21.20 uur plaatselijke tijd in Lissabon aankomen en vertrekt er, drie kwartier later. Het toestel wordt volgens schema om 16.05 uur plaatselijke tijd op 2 februari te Curasao verwacht. mocht openbaren, zyn vele politieke commentatoren aan wier „betrouwbaar heid" toch niet getwijfeld behoeft te worden, zeker wel eens al te snel ge neigd meer „positieve elementen" aan de overzij dan in het eigen kamp te zoeken. En wanneer het bovendien nog waar is, dat een overdreven objectiviteit van de kant der journalisten jegens de tegen stander heel gemakkelijk tot een vorm van sadisme leidt, dan is 't niet minder zeker dat de Russische machthebbers zich over het algemeen toch grotere meesters in de regie van hun diploma tieke initiatieven en offensieven hebben betoond dan onze Westerse regeringen. Zodat 't de pers niet al te moeilijk wordt gemaakt in dit opzicht de heer Spaak de bal weer terug te kaatsen Geen defaitisme! Vele maatregelen voor overheid bepleit De besturen van het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. hebben zich gezamenlijk beraden over de huidige economische situatie, in het bijzonder met betrekking tot de werkgelegenheid. Hoewel de landelijke werkloosheid op 31 december 1957 nog geen absoluut onaanvaardbare omvang had aangenomen, zeggen de drie vakcentralen toch ernstig verontrust te zijn over de snelle stüging van de werkloosheid. Bepaalde bedrijfstakken w.o. met name het bouwbedrijf, alsook de ont wikkelingsgebieden, in het bijzonder in de drie noordelijke provincies en ver schillende delen van de drie zuidelijke provincies, zijn, aldus de Vakcentrale, in onevenredige mate door de werkloos heid getroffen. Daarbij moet er reke ning gehouden worden met het feit, dat een deel van de werkloosheid door werkweekverkorting niet in de statisti sche cijfers tot uitdrukking komt. Tegen terughoudendheid De besturen zeggen het zeer wel te be seffen, dat het welslagen van een poli tiek van volledige werkgelegenheid in sterke mate afhankelijk is van een ver ruiming van de financieringsmiddelen en een vergroting van de afzet in het buitenland. Een fundamentele wijziging in de gevoerde politiek van bestedings beperking zou daarin, volgens hen. op dit moment geen verbetering kunnen Bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Later meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidoost. Ongeveer dezelfde tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 JANUARI Zon op: 8.26 uur; onder: 17.21 uur. Maan op: 12.04 uur; onder: 2.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.28 uur en 22.06 uur. Laagwater te 4.49 uur en 17.24 uur. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In het gebouw van de Hoge Raad, hield gisteren de raad voor de 'luchtvaart zitting in verband met de ramp met het KLM-vliegtuig ..Neutron"dat bij Nw. Guinea verging. Voor de aanvang van de zitting betreden hier de getuigen het gebouw van de Hoge Raad. Links de heer H. O. Wagenaar en zijn echtgenote (overlevende passagiers) en rechts de heer W. J. Bloemkolk (Inspecteur v. d. lucht- I vaart in Nw. Guinea). brengen, integendeel zelfs tot een snelle verdere achteruitgang van de economi sche situatie kunnen leiden. Zij menen echter met klem te moe ten waarschuwen tegen een te grote terughoudendheid van het bedrijfsle ven bij de uitvoering van omschake- lings- en expansieplannen, vooral voorzover deze zijn gericht op vergro ting van de export en verhoging van de produktiviteit. De overheid dient op zo kort moge lijke termijn verdere en versterkte voorrang te geven aan maatregelen welke tot een verruiming van de werk gelegenheid in de meest getroffen be drijfstakken en gebieden kunnen lei den. Duurzame produktie Bij de keuze van maatregelen moet, aldus de Vakcentrale, enerzijds gelet worden op hun bijdrage tot het schep pen van duurzame produktieve werkge legenheid. anderzijds op hun gevolgen voor de betalingsbalans en de over- heidsrekening. Ten aanzien van de ontwikkelingsge bieden dient eveneens primair aandacht te worden geschonken aan de bevorde ring van duurzame produktieve werk gelegenheid. Als zodanig komen, volgens de Vakcentralen, in aanmerking open bare werken, gericht op de openlegging van deze gebieden ten behoeve van de industrialisatie, alsmede de herleving van de premieregeling ter bevordering van de vestiging van nieuwe en uit breiding van bestaande industrieën. Voorzover deze maatregelen tekort schieten om op korte termijn een vol doende gunstige invloed uit te oefenen op de werkgelegenheid, verdient ver ruiming van de aanvullende werkgele genheid de aandacht. Soepeler vergunningen Toch moet voor de meest getroffen bedrijfstakken worden gedacht aan uitbreiding van overheidsopdrachten, een soepeler vergunningbeleid, subsi diëring van een groter aantal woning wetwoningen dan thans is te voorzien en een tegemoetkoming in de rente ten behoeve van de krachtens het „besluit bevordering van het eigen wo- ningbezit" te bouwen woningen. Daarbij dient rekening te worden ge houden met het plaatselijk of regionaal beschikbaar aantal bouwvakarbeiders. pe drie Vakcentralen zien al« verdere maatregelen, die deel kunnen uitmaken van gerichte werkgelegenheidspolitiek: stimulering van de omscholing en her scholing. het verstrekken van tegemoet koming in verplaatsingskosten van werklozen naar elders, het beperken van overwerkvergunningen. alsmede het mo gelijk maken van verkorting van de werkweek als tijdelijk middel om de be schikbare arbeid te verdelen, voorzover althans de export daardoor niet wordt geschaad. Daarnaast dient, ter handhaving van een redelijke werkgelegenheid voor werkloze minder geschikte arbeids krachten. zorg te worden gedragen voor voldoende opdrachten aan G S W.-werk- plaatsen. Pinoncierina veüin Voor zover de noodzakelijke verbe tering in de werkgelegenheid afstuit op een tekort aan financieringsmid delen. zal in versterkte mate moeten worden voortgeeaan met het nemen van maatregelen, welke de financie ring veilig kunnen stellen. Gedacht moet worden aan een krachtige be vordering van de export, de bespa ringen verruipiine van de kredietver lening. een zo efficient mogelijke be nutting van de beschikbare financie ringsmiddelen. alsmede een eventuele I herleving van de investeringsaftrek, j De besturen zjjn van oordeel dat de I S E R. zich zo spoedig mogelijk dient te I beraden over alle aspecten, welke voor Loongrens f 96.p. w. Toeslag kinderbijslag laagstbezoldigden 10 cent extra per dag In een bij de tweede Kamer inge diend wetsontwerp wordt voorgesteld aan ieder, die over een of meer da gen, vallende in een der kalender kwartalen van 195voor één of meer kinderen kinderbijslag ontvangt en wiens loon per kwartaal gemiddeld niet meer bedraagt dan f. 16 per dag 1 (f. 96 per week)over elke dag, waar over hij kinderbijslag ontvangt, op j zijn verzoek een toeslag te verstrek- ken van 10 cent per dag per kind. j Bepaald zal worden, dat om uitke ring is verzocht, indien de arbeider op zijn kinderbij slaglij st het door hem in het betrokken kwartaal ont vangen loon heeft vermeld. Het werknemersaandeel in de pensioenpremie wordt ivel, de va kantietoeslag niet als loon aange merkt. De kosten dezer voorzieningwelke ten laste komen van het kinderbij slagver evening sfonds worden ge raamd op omstreeks 36 miljoen gul den. Aan hun, die kinderbijslag krijgen in gevolge de kinderbijslagwet voor invali- diteits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers wordt eenzelfde maatregel voorge steld, welke 3.5 miljoen zal kosten. Gistermiddag heeft H.M. Koningin juliana een bezoek gebracht aan het Protestantse Tehuis voor be jaarden „Spathodea te Zeist waarin tal van bejaarde gerepatri- eerden uit Indonesië zijn onderge bracht. De foto laat zien hoe de op Am- bon geboren mevrouwt Julia. Vero nica Simons-7italy de Koningin bij haar aankomst bloemen aanbiedt. In het midden de 73-jarige me vrouw A. W. P. Geraths de Saus- sin. geboren in Palembang. Het ligt uiteraard in de bedoeling ook aan degenen, die kindertoelage ontvan gen ingevolge de kindertoelagewet voor gepensioneerden dan wel kinderbijslag ingevolge een der complementaire voor zieningen een overeenkomstige duur te- toeslag voor het jaar 1958 toe te ken nen. De ten deze te treffen voorzieningen voor het overheidspersoneel zal in de centrale commissie voor georganiseerd overleg aan de orde worden gesteld. De reden van de indiening dezer voor stellen is gelegen in de onvoorziene prijsstijgingen, welke zich voornamelijk voorgedaan hebben in de sector van de eerste levensbehoeften, d.w.z. de voe ding. waardoor de spanning tussen in komsten en uitgaven met name in ge zinnen van werknemers met niet-ver- dienende kinderen en lagere lonen ster ker is toegenomen dan aanvankelijk was voorzien, terwijl zulks juist in deze ge zinnen bijzonder moeilijk te dragen is. Britse politie-auto's omvergeworpen Turkse jongemannen en meisjes hebben gisteren urenlang slag geleverd met de Britse politie in de hoofdstad van Cyprus, Nicosia; de politiemannen moesten zich met traangas verdedigen. De ongeregeldheden, welke negen uur duurden, eisten twee doden en honderd gewonden, onder wie 24 politiemannen. Voor de Turkse wyk van Nicosia is een uitgaansverbod afgekondigd. Vermoedelijk waren de jonge Turken de straat opgegaan om feest te vieren, nadat geruchten de ronde hadden gedaan, dat Engeland had ingestemd met de verdeling van Cyprus tussen Grieken en Turken en dat minister Serwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, daartoe in Ankara een overeenkomst had getekend. Op het hoogtepunt van de onlusten werden drie Britse politie-auto's omver geworpen en in brand gestoken. Ook werd brand gesticht in een garage, waar nieuwe auto's stonden. In Famagusta is de Turkse bevolking gisteren een staking van twee dagen be gonnen om kracht by te zetten aan de eis van verdeling van het eiland. De onlusten waren een verrassing voor de Britten, die de Turken als hun vrienden waren gaan zien. Toen het uitgaansverbod afgekondigd werd trokken de Turkse demonstranten zich daar niets van aan. Zjj bleven vanuit zijstraten de Britse politie en militairen, die het Ataturkplein in het hartje van de Turkse wijk van Nicosia bezet hielden, bestoken met stoelen, stenen, flessen en stukken hout. Sommigen wierpen zelfs de traangasbommen terug voor zij kond enontploffen. Weer samenwerking der Vakcentralen Het Christelijk Nationaal Vakver bond, de Katholieke Arbeiders Bewe ging en het Nationaal Verbond van Vakverenigingen (CNV. KAB en NW) hebben besloten terug te ke ren tot een vorm van geregeld over leg. In een gezamenlijke verklaring zeggen de drie Vakcentralen, dat znige algemene richtlijnen deze vorm van geregeld overleg zullen bepalen. Het eertijds bestaande „reglement de economische expansie met het oog op de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de nabije en verdere toekomst van betekenis zijn. Het onderzoek van de S.E.R. zal echter in geen enkel opzicht vertragend op het regeringsbeleid mo gen werken. De Vakcentralen achten het noodzakelijk, dat de regering onverwijld gerichte maatregelen neemt. Tenslotte wijzen de Vakcentralen erop, dat er voor het bedrijfsleven geen aanleiding bestaat, zich door de huidige tegenslag te laten verleiden tot defaitisme. Een zodanige geestesgesteldheid zou, aldus de Vakcentralen. juist een door niemand gewenste en onnodige terug gang in de conjunctuur kunnen ver oorzaken. De samenwerking tussen werkgevers en werknemers zal thans haar waarde moeten bewijzen in een eendrachtige bevordering van de werkgelegenheid. van samenwerking voor de Raad van Vakcentralen, bedrijf sunies, raden van overleg en afdelingsunies" zal niet herleven. De drie Vakcentralen zullen bij deze samenwerking eikaars principiële grondslag en zelfstandig heid eerbiedigen. Dit kan, aldus de verklaringuiteraard slechts beteke nen, dat zij het verschil in princi piële grondslag als een feit aanvaar den. Dit verschil blijft hen verdeeld houden. Discussie over dit verschil moet, aldus de verklaring, mogelijk blijven. De Vakcentralen stellen opnieuw vast, dat bij een discussie dient te worden uitgegaan van de oprechtheid van el kanders overtuiging. Meningsverschil is blijven bestaan over de vraag, of de wijze, .vaarop in de algemene vergadering van het Christe lijk Nationaal Vakverbond van 30 juni 1954 over een van de aan het NW ge wijde paragrafen van het R.-K. Bis schoppelijk Mandement is gesproken, met dit uitgangspunt in overeenstem ming was. Eveneens is verschil van op vatting blijven voortleven over de vraag, of de wijze, waarop het NW zijn be sluit tot beëindiging van de samenwer king heeft verdedigd, met het bedoelde uitgangspunt verenigbaar was. De Vak centralen. die gisteravond in Utrecht een gezamenlijke vergadering hadden, zijn echter van oordeel dat een herleving van de destijds over deze punten gevoerde discussie weinig zinvol is. omdat een vruchtbaar resultaat uitgesloten moet worden geacht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1