I DE KOMENDE DAG! Koninklijke geeft aandeelhouders slechts een klein claimpje T V2 procents-obligaties op komst 1>emmBniE ROEMVOL LEVEN VAN O 21 EINDIGT OP SCHROOTHOOP 86ste jaargang Zaterdag 25 januari 1958 Derde blad no. 29350 (Van onze financiële medewerker) De Amsterdamse beurs stond deze week uiteraard in het teken van de gTote emissie van de Koninklijke. Met die van zustermij. de Shell Transport Trading Ltd. was zij reeds enige tijd geleden aangekondigd en het kan niet worden gezegd, dat zjj met groot enthousiasme is ontvangen. De aandelen, die toch reeds een scherpe koersdaling achter de rug hadden, zijn sindsdien verder in koers teruggelopen, voornamelijk omdat deze emissie in een periode van kapitaalschaarste valt en de Koninklijke-Shell ditmaal een groter bedrag vraagt dan ooit tevoren. In ronde cijfers gaat het hier om een bedrag van f1340 miljoen, waarvan de Koninklijke f 860 miljoen en de Shell f 480 miljoen zal opnemen. Ook bij dit wereldconcern in de olieproduktie doet zich het verschijnsel voor dat mede door de waardevermindering van het geld de kapitaalbehoeften aanmerkelijk groter zijn dan voorheen. Dit blijkt uit de cijfers, welke in het prospectus van de jaarlijkse kapitaalsuitgaven worden gegeven. Bedroegen deze in 1952 nog f2!4 miljard, in 1956 zijn ze tot boven f4 miljard gestegen en 1957 geeft weer een hoger cijfer. Nu heeft de Koninklijk-Shell steeds een zodanig financieel beleid gevoerd, dat verreweg het grootste deel van de jaarlijkse winst' in het bedrijf bleef. Zo kan men de totale winst voor 1957 naar globale berekening op f2.3 miljard stel len. waarvan niet meer dan een vijfde wordt uitgekeerd, terwijl bovendien een bedrag van meer dan f 2 miljard jaar lijks op de eigendommen wordt afge schreven. Ook thans, aldus het prospec tus. zullen de stijgende kapitaalsuitga ven grotendeels uit de winst kunnen worden gefinancierd, maar af en toe moet toch op de kapitaalmarkt een be roep worden gedaan. Dit geldt niet alleen voor de Konink lijke-Shell. ook de Amerikaanse olie maatschappijen hebben voortdurend grote kapitalen nodig en enkele hunner hebben de laatste tijd dan ook hun geld middelen door een emissie verstrekt. De emissie van de Koninklijke-Shell ls in zoverre een teleurstelling dat de nieuwe aandelen ver boven pari worden uitgegeven. Vroeger geschiedde dit door gaans tegen 100%, zodat er voor de oude aandeelhouders een vette claim vrij kwam. hetgeen de grootste aantrekke lijkheid van de aandelen Koninklijke uitmaakte. Het dividend is immers steeds betrekkelijk laag gehouden, over J956 werd 25% uitgekeerd en het rende ment van de aandelen blijft met dat dividend beneden 3%%. Door het in casseren van een claim en de daarop doorgaans weer gestegen aandelenkoers (Advertentie) VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 werden aandeelhouders voor dat lage rendement dus schadeloos gesteld. Nu is dat anders. De Koninklijke geeft de nieuwe aandelen uit tegen een koers, welke in de oude noterings- vorm (in procenten van de nominale waarde) neerkomt op 570% en de claim, die haar notering deze week op f 4 per stuk van f 20 begon, bedraagt dus niet meer dan 20% van de nomi nale waarde. Het is duidelijk, dat als de Koninklijke ook ditmaal weer a 100% had willen emitteren, een veel groter bedrag aandelen had moeten worden uitgegeven om tot dezelfde kapitaalopbrengst te komen. Het ka pitaal zou dan met f 860 miljoen zijn verhoogd, terwijl het thans, by een uitgifte a 570% met niet meer dan rond f 150 miljoen stijgt. In het eerste geval had de Mij. dus ook over een een veel groter kapitaal dividend moeten uitkeren en dit heeft men blijkbaar willen voorkomen, ten einde een zo groot mogelijk deel van de winst voor kapitaalsuitgaven te kunnen gebruiken. Terecht is dan ook reeds verondersteld dat het niet in de bedoeling zal liggen op korte termijn uit de thans te ver krijgen agio-reserve, welke meer dan 50% van het vergrote kapitaal zal be dragen, een bonusuitkering aan aandeel houders te doen, want ook dit zou het nominale kapitaal belangrijk doen stij gen en voor de toekomst een veel groter bedrag voor de uitkering van dividend vergen, tenzij men tot dividendverlaging zou willen overgaan, hetgeen niet in de bedoeling zal liggen. Het enige voordeel voor aandeel houders van deze emissie a 570% is hierin gelegen dat thans, by verder stijgende winsten gemakkelijker een hoger dividend kan worden uitge keerd. Het nominale kapitaal stijgt immers met niet meer dan rond f 150 miljoen, dat is een achtste deel van het thans uitstaande kapitaal. Na de emissie zal het kapitaal van de Ko ninklijke rond f 1350 miljoen bedragen, terwijl de winst na afschrijving in 1957 ongeveer eenzelfde bedrag zal hebben belopen en een dividend ver hoging van bijv. 5% zou het uit te keren dividendbedrag met niet meer dan ca. f 100 miljoen doen stijgen. De emissies van de Koninklijke-Shell komen ook daarom niet op een gunstig tijdstip, omdat er thans van een over- produktie van olie wordt gesproken en de olieprijzen in de V.S. de laatste tijd zijn verlaagd. Voorts kan het toenemend nationalisme in de landen van het Mid den-Oosten, waar een zeer groot deel van de wereldolieproduktie wordt voort gebracht, als een bedreiging voor de daar werkende olie-Mijen worden ge zien, terwijl ook de politieke strubbelin gen in het olierijke Venezuela voor de daar werkende olie-Mijen nieuwe zorgen betekenen. Niettemin blijft de Koninklijke-Shell een intenationaal concern, dat op het kapitaal een grote aantrekkingskracht uitoefent. Het zou daarom te betreuren zijn als het Nederlands bezit van de aandelen door de huidige emissie ver houdingsgewijs opnieuw zou verminde ren. Naar schatting bevindt zich nog ca. een derde van het kapitaal der Konink lijke in Nederlandse handen, wat wil zeggen dat van het gevraagde bedrag ca. f 300 miljoen in ons land zou moeten worden opgebracht om in die verhou ding geen verandering te brengen. Maar de emissie is voor de Neder landse kapitaalmarkt een krachtproef, nadat de Woningbouwlening, tezamen met de rentespaarbrieven reeds ca. f 500 miljoen aan de kapitaalmarkt heeft onttrokken en ook een aantal andere 6% leningen zijn uitgegeven. Opmerkelijk is dat deze emissies met een daling van de rentestand zijn ge paard gegaan, zodat er thans reeds sprake van is. dat men tot 51* leningen zal overgaan, nu de 6% belangrijk boven pari noteren. Reeds enige tijd verluidde dat de Nederlandsche Bank het disconto in augustus j.l. van 4 >4 tot 5% verhoogd, zou verlagen, nu de beta lingsbalans zich de laatste maanden weer in gunstige zin ontwikkelt en de goud- en deviezenvoorraad bij de bank tot boven f 4 miljard is gestegen, een vooruitgang van f 930 miljoen sinds 9 september Dit is. naar gemeld, inmiddels geschied. In de V.S. is het disconto deze week voor de tweede maal sinds augustus van het vorige jaar verlaagd, nu van 3 tot 2!2%, hetgeen men, evenals de verlaging van het dekkingspercentage voor niet-contante, affaires op de 50% als een poging van de regering Newyorkse effectenbeurs van 70 tot beschouwt, om de activiteit in de be drijfswereld weer op toeren te bren gen. Want de Amerikaanse conjunctuur beweegt zich nog niet weer in op gaande lijn, hetgeen Eisenhower, blij kens zijn jongste „boodschap" tamelijk dwars zit. Spoedig C.A.O. in het bouwbedrijf „Geduld raakt uitgeput" „De drie erkende vakbonden in het bouwbedrijf wijzen het incidenteel en ongeorganiseerde optreden van de bouwondernemers in Den Haag met betrekking tot het loonbeleid af. Zy achten dit een doorkruising van de saneringsactie, die het georganiseerd bedrijfsleven nu al geruime tijd voert. Het geduld over de invoering van de nieuwe C.A.O. in deze bedrijfstak, waarvoor in 1956 reeds een ontwerp bij het College van Rijksbemiddelaars thans ten spoedigste dit aanbod van de bedrijfstak (n.l. deze ontwerp- C.A.O.) om te komen tot een recht vaardige beloning van de arbeiders en tot een geznndmaken van de verhou dingen in deze belangrijke nationale bedrijfstak, te effectueren". Dit verklaarde gisterochtenr de heer C. Brandsma, voorzitter van de Alge mene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, aangesloten bij het N.V.V, mede namens de beide zusterorganisaties de Katho- i lieke Bouwvakarbeidersbond „St Joseph" en de Nederlandse Christelijke Bond van Werkgevers in de Hout- en Bouw nijverheid. tezamen omvattende ruim 160 000 van de circa 200 000 werknemers in het bouwbedrijf tijdens een pers conferentie te Amsterdam, die was be legd in verband met de moeilijkheden over de gewijzigde loonsituatie in het bouwbedrijf. Dp eerste en de laatste Gulden geschiedenis van een onderzeeër (Van onze correspondent In hotel „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar is gisteren het defini tieve vonnis geveld over de O 21, de Nederlandse onderzeeër, die in de tioeede wereldoorlog zulke grote successen oogstte en alle geweld van dieptebommen, granaten en mijnen overleefde. Het schip is bij inschrij- i ving voor f. 141.000 verkocht en zal zijn bestaan eindigen op een schroot- I hoop. Snijbranders en koevoeten zullen volbrengen, waartoe de vijand in I de jaren 19401945 nimmer kans zag. Een wat roemloos einde van een I roemvol leven. I De onderzeeër O 21 zal dan straks voltooid verleden tijd zijn, de naam O 21 staat evenwel onuitivisbaar met gulden letters in de annalen van de j j Koninklijke Marine opgetekend. DE man gaat naar zyn werk. Het is nog vroeg, de dag ligt vóór hem. Het kan een goede-, het kan een slechte dag worden: wie zal het zeggen? Voor de één een goedkeuring van zijn chef (wat niet veel voor komt), voor de ander een misprijzing (wat méér voor komt), voor de één een goede verkoop, voor de ander een dag, waarop géén stuk er „in" wil. Voor wéér een ander een poli tiek succes ofeen nederlaag, voor de advocaat het winnen of het verliezen van een pleidooi, voor de dokter het winnen of het verliezen van een mens. En voor de journalist de pri meur van z'n leven of 't bescha mend vissen achter het net.,.. ZO heeft een ieder zyn op gave voor de komende dag. 's Avonds overdenkt hij, wat er van terecht kwam. Verleden jaar hadden bijge lovigen enige malen te tobben met „vrijdag de dertiende". Voor hen waren dat bijzonder moei lijke dagen. Ze moesten van het ogenblik „van-uit-bed-stappen" tot het uur van „slapen-gaan" de hersens bij elkaar houden om hun voet niet te verstuiken, geen fiets-, brom- of auto-ongeluk te krijgen, ze moesten voortdurend uitkijken om niemand voor de voeten te lopen en er zélf het slachtoffer van te worden en ze haalden amechtig het einde van de dag, om niet verstrikt te wor den in alle narigheden, die de horoscooptrekkers voor die vrij dagen voorspeld hadden. En ze hadden, juist door hun voorzichtigheid, minder geluk dan anderen, die zich van de „dertiende" niets aantrokken.. Ik geloof, dat ge maar op uw goed gesternte moet vertrou wen om de dag door te komen. Wie er al te veel over gaat piekeren of dit of dat lukken zal, gaat aan die piekery te gronde: hij roept geesten op. die anders niets van zich laten horen. Wie 's morgens vroeg zuchtend begint te veronderstellen, dat alles hem zal tegenlopen, krijgt finaal de kous op de kop: vóór-ie 't weet, wordt hij letterlijk of figuurlijk op het matje geroepen en is de dag voor hem bedorven. Coué wist 't al met z'n „het gaat beter". Zo is 't ook met de nieuwe dag. Als U zichzelf suggereert, dat het goed zal gaan. wórdt het ook goed. Wie zichzelf de put in praat. komt per sé in de put. terecht. Levenservaring heeft me dat geleerd ofnog niet voldoende geleerd DE nieuwe dag kan juichend zijn. maar ook van een loden last vervuld. Hij kan een ommekeer in uw leven betekenen, hij kan als alle andere dagen zijn en zich voe gen bij de eindeloze reeks van dagen, die achter U ligt en niet veel verandering bracht. Er zijn mensen, die van de ene dag op de andere hun ganse bestaan als door een schok ge wijzigd zien zie Indonesië er zijn anderen wier leven zich zó gelijkmatig en zonder dat er ooit iets werkelijk „belangrijks" gebeurt, voltrekt, dat ge er hen om benijden of beklagen kunt, al naar uw eigen aard is ingesteld. Wie na tientallen jaren nog altijd in precies dezelfde stroom wordt meegezogen als in zyn jeugd, heeft misschien een uiter lijk „rustig" bestaan wie heeft dat tegenwoordig eigenlijk nog? wie her- en derwaarts wordt gezogen zegt niet een spreek woord „men schuift niet, men wórdt geschoven" kan aan het eind van al z'n levensdaden misschien zeggen, dat het leven de moeite waard was, ofschoon '.ang niet altijd. DÉZE man op dit plaatje heeft met de éne dag van zijn bestaan, die nu voor hem ligt. te maken. Iedere dag heeft genoeg aan z'n eigen... kwaad. Het kan óók „goed" zyn Laat hij van avond tegen zichzelf, zijn vrouw en kinderen kunnen zeggen, dat het een góede dag was. Dat komt niet zoveel meer voor Foto W. Eiselin, Rijswyk We leven immers in een tè gecompliceerde, door zorgen ge kwelde wereld. De risico's voor ieder mens zijn gróót, misschien tè groot. „Voor ieder sterveling is de dag als het gras Wanneer de wind daarover is gegaan, is zij niet meer en haar plaats kent haar niet meer." Laten wy zonder uitzonde ring dit woord wèl bedenken Iedere dag. dat wij er op uit gaan. Iedere komende dag! FANTASIO. De roemvolle geschiedenis van de O 21 begon op 10 mei 1940 in Vlissin- gen. Het op de werf „De Schelde" gebouwde schip had reeds enkele proefvaarten gemaakt, maar helemaal klaar was het nog niet. Ook waren er nog geen zeekaarten aan boord, zodat de commandant, luitenant ter zee eer ste klasse F- J. van Duim de man, die de O 21 veilig door de tweede wereldoorlog loodste nog ergens een kaart moest „organiseren", toen hij op de tiende mei opdracht kreeg het schip naar Engeland te brengen- Van een kustvaarder-kapitein kreeg hy een Duitse „Fischereikarte"!, waarop de overtocht succesvol werd gemaakt. Aan „de overkant" werd de O 21 zo nel mogelfjk afgebouwd en op 29 juli on worden uitgevaren voor de eerste atrouilletocht naar de Noorse kust. Op e eerste augustus kreeg commandant Van Duim de eerste vijand via de pe- iscoop in zicht. Het bleek de Duitse nderzeeër U 36 te zijn. Om kwart voor ier des middags werd uit buis 1 van de 21 de eerste Nederlandse torpedo ge- anceerd, die ooit op een vijand was af- evuurd. De torpedo schoot echter vóór de vijand langs, de tweede ging „ach- erom" en de U 36 voer. tot grote te- eurstelling van de Nederlandse Marine mannen. rustig door. Werd de eerste Nederlandse torpe do door de O 21 afgevuurd, deze on derzeeër heeft ook het laatste tot zinken gebrachte schip op zijn naam staan. On 4 juni 1951 geraakte een op de Waddenzee afgevuurde oefentor pedo uit de koers en joeg de garnalen- boot TX 2 naar de bodem. De twee j opvarenden konden bijtijds worden gered. Teleurstelling <.V'.„%rWid" am dauwende. waüf tiosaduzwsCuiw. En Woning WdvUr cyij cxm dauctand kt0.g<4 wtcsuslas \wx modrnia woning ivgocKtduj Die teleurstelling op de eerste augus- us 1940 werd gevolgd door meerdere. Er konden op de Noordzee geen succes sen worden geboekt en toen het schip op 14 februari 1941 naar Gibraltar werd gedirigeerd om konvooien tussen Gi- jraltar en Engeland te begeleiden, werd de oorlog er voor de bemanningsleden niet „opwindender" op. zoals comman dant Van Duim in zijn boek „Onder de bloedvlag van de O 21" heeft vermeld Na de zestiende juli veranderde dat. De O 21 mocht gaan patrouilleren in de Middellandse Zee en in ruim 3 maan den tijd werd ongeveer 14 000 ton vijan delijke scheepsruimte naar de bodem van de zee gejaagd. Het grote succes Hét grote succes werd. kort na het middernachtelijk uur. op de tweede no- j vember geboekt. Dicht bij Gibraltar ontmoette de O 21 een vijandelijke on derzeeër. de U 95 Voordat de Duitsers goed en wel beseften, dat er onraad was. was het met hun schip gebeurd De O 21 pikte twaalf overlevenden op uit zee. die als krijgsgevangenen in Gibraltar werden afgeleverd Dp commandant van hPt Britse eskader. Sir James Sommer- ville. kwam de bemanningsleden per- soonliik met het behaalde succes ge lukwensen. waarna het schip voor een grote schoonmaakbeurt naar Engeland vertrok De opgeknapte O 21 zette koers naar Colombo en al spoedig maakte zij de Japanners haar aanwezigheid in de In dische wateren duidelijk In de eerste helft van 1943 werden enkele bressen in de Japanse vloot van koopvaardijsche pen geschoten en op VJ-dav voer de O 21 nog altijd trots met de „bloedvlag" in top. Er volgde nog een dienstreis van ruim een jaar naar het voormalige Neder lands Oost-Indie en daarna werd Der Helder de va«te tfawtthaih Hef ..operatieterrein" voor de O 21 werd de Waddenzee. De onderzeeër werd eehm»k' als inschiefhonf voor torpedo's. Tot 2 november 11S7 heef' rij als rodan'e dienst gedaan On d'<~ dag werden „vlag. geus en wimpe" vnor de laa'ste maal neergebaa'd. De O 21 was afarine-ra^ffniw nf Thans 'let de7e roemriike te wacb'en op haar Iji's'e reis De weg n*»r»r de schroothoop is gisteren ge- effend. 111 W\xxN Leiuifixdx>cp houl W4Jik 250.000SU takutsua-bazitLar - d.OpKcübi Qouüóuju; Wjint vandaug uridt

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9