JAN CORDUWENER ONS MENU uitverkooprestant jes maakte 500ste grammofoonplaat ZATERDAG 25 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Nn tfi* o-n Spiegeltjespiegeltje Hoe ongewoon groot of klein er is altijd wel iets van te maken ZOEKT HET EENS IN DE BONEN VAN DE WEEK „Ian Cordew" ook over de grenzen bekend UBILEUM liltlllgt? aan de wand Parijs, januari '58. Gc hebt zo met het idee van „een lapje komt altijd wel te pas" in de uitverkoop enkele restantjes bemachtigd. Ge hebt er voor gestreden, een veldslag geleverd aan de overdrukke toonbanken, ge hebt u met handen en voeten verdedigd om de enkele vierkante centimeters plaats voor de bakken met restantjes te behouden; totdat ge een keus had gemaakt. En misschien hebt ge iets gevonden, waar' voor ge meteen een doel had; misschien ook bent ge als overwinnaar uit de uitverkoopstrijd getreden met iets, waarvan ge u nu, in de rustige stilte van het eigen huis, afvraagt wat ge er wel mee kunt doen, wat ge er wel uit kunt maken. Ge realiseert u nu pas dat de uitverkoop niet altijd lappen en restantjes van royale afmeting op uw pad brengt; dat de meter, die op het couponkaartje staat aangegeven, maar een heel krappe meter is, of dat er van dit restantje beslist een deel als onbruikbaar moet afvallen.Ge komt misschien tot de slotsom dat ge net te weinig hebt. Maar.zelfs uit te weinig is altijd wel wat te maken, ook al is het iets anders. Hier zijn enkele suggesties. Misschien is er iets bij dat u lijkt, ook al is dat iets heel iets anders dan ge in uw hoofd had. Uit 20 centimeter imitatiebont kunt ge zon modieus, recht sjaaltje maken, dat ge. zoals de mode dat dit seizoen voorschrijft, in de halsopening van tailleur of mantel legt (3). Ge kunt het sjaaltje dubbel nemen, indien ge voldoende materiaal hebt, of het met zijde of dunne wol voeren. Aan 50 centimeter witte piqué of mousseline hebt ge voldoende voor het vestje, waarmee ge het bootdécolleté van een gekleed wollen jurkje of een zomerjaponnetje van tijd tot tijd op vult. Ge gebruikt deze accessoire om wat variatie te verkrijgen of om het toiletje wat minder gekleed te ma ken (6). Uit 65 centimeter wollen jersey kunt ge een aardig, simpel truitje maken, dat ge met jersey, ripslint of een ge breide ribbelband biest (5). Zowel met gestreepte als met effen jersey bereikt ge een goed resultaat. Met 75 centimeter mooi. zwaar bro- caatlint van plus minus 8 centimeter breedte kunt ge het avondtasje verwe zenlijken, waarvoor ge een oude of een nieuwe beugel gebruikt (2). Ge hal veert het lint, naait het in de lengte richting aan elkaar en rimpelt het aan de beugel. Ongeveer 80 oentimeter dunne wol len stof zijn toereikend voor de ele gante. half ovale sjaal, die ge met heel lange franje van glanzend zwart stro of raffia afwerkt (4). Indien gewenst, kunt ge de sjaal met stof van contras terende tint voeren, opdat ge twee schouderwarmers-in-één-bezit. Van 90 centimeter dubbel breed wol len materiaal kan uiteraard altijd een klassieke rechte rok worden gemaakt, die natuurlijk in elke uitzet van pas komt, doch ook kunt ge er een mo derne. gespleten overrok uit fabrieken, waarmee ge een bestaand, recht ja ponnetje transformeert (7). De gesple ten overrok. het modesnufje van dit seizoen kan later altijd worden dicht genaaid en als rok zonder meer worden opgedragen. Uit 130 centimeter wollen jersey kunt ge een complete japon vervaar digen, en nog wel een heel modieuze: de moderne, dóódsimpele zakjurk. die ge met een klassieke ceintuur ineen- rimpelt. indien ge niet van het heel erg moderne houdt, maar die ge in het tegenovergestelde geval van een simpele garnering voorziet - een kort bandceintuurtje bijvoorbeeld, aan de voorkant, dat van de jersey of van ripslint kan worden gemaakt (1). J. V. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: De winter is de tijd bij uitstek om vaker dan anders erwten en bonen op tafel te brengen: stevige kost, die niet alleen smakelijk, maar ook zeer gezond is. Naast zetmeel en eiwitten leveren peulvruchten veel mineralen (o.a. ijzerzouten) en vitamine B. We kunnen er de zo gewenste variatie op het thema aardappelen, vlees en groente mee aanbrengen: desge wenst kunnen zij het vlees en de aardappelen, of één van beide ver vangen. Zet U peulvruchten in de week voor de maaltijd van de volgende dag, neem dan eens wat meer dan meteen nodig is en verwerk de rest tot een lekker hapje aan de brood maaltijd. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Witte bonenschelpje. Een kopje gekookte witte bonen, 2\<» dl bonenwater, 25 g (2Vz eet- Wanneer het buiten guur is en men koud en rillerig thuis komt, kan een kopje hete bouillon of soep een uitkomst zijn en dan niet alleen als uitgangspunt voor *de warme maaltijd! Ook bij de lunch is zo'n soep op z'n plaats! En de prijs? Die valt heus ook mee, want men hoeft niet altijd vleesbouillon te gebruiken. Bijna ieder groentenat kan even goed het uitgangspunt voor een smakelijke soep zijn. Het bevat veel zouten en vitamines, die we vooral in dit jaartgeijde hard nodig hebben! Groentenat houden we, wanneer we groenten koken, dikwijls vanzelf over maar kan ook met behulp van wat groenten, die men dan als vulling in de soep laat, extra gemaakt worden (soep van kool, knolselderij, spruitjes, peen, uien enz.). Kerriesoep, runderrolletjes met gehakt (een gedeelte van het gehakt voor maandag apart houden), spruiten, aardappelen, mokkaroom. Stoofprei met gehaktballetjes, aardappelpurée, broodschotel. Koolrolletjes, met kaas en aardappelen, tutti frutti. Roerei, witlof, gebakken aardappelen, appelpudding. Gebakken lever, rode kool, rijst, zoete macaronischotel. Gebakken vis, rauw gebakken aardappelen, bieten en rame- nas en rijst met appelmoes (bonen in de week zetten). Bruine bonen, spek, aardappelen, fruit. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG lepel' boter of margarine, 35 g (4 eetlepels) bloem, zout. iets to matenpuree, 5 eetlepels ge raspte kaas, paneermeel, peter selie, aroma, peper. De boter of margarine smelten. De bloem toevoegen en onder roeren langzamerhand het bonenwater er bij gieten. De saus op smaak afmaken met tomatenpuree, geraspte kaas, zout, peper en aroma. De bonen er en kele minuten in verwarmen. De massa overdoen in schelpen of in kleine vuurvaste schoteltjes. Desgewenst de bovenkant bestrooien met een mengsel van paneermeel en geraspte kaas en hier en daar een stukje boter of mar garine, leggen. In een matig warme oven een bruin korstje op de schelpen laten komen. Jachtschotel met bruine bonen. Een kopje gekookte bruine bonen, 1*/2 dl bonennat, 1 bouillonblokje. 1 ui, een laurierblad, kerrie, V£ kg ZATERDAG Recept: Mokkaroom. 2 eiwitten, V1. slagroom, 125 gr. suiker, 1 dl. sterke koffie extract. De eieren splitsen, het eiwit en ook de slagroom stijfslaan. De dooiers met gekookte aardappelen, boter of margarine, Vt liter melk, noot muskaat, paneermeel. De ui schoonmaken, wassen, snijden en samen met de kerrie in boter of margarine goudgeel bakken. De bonen, het bonenwater, het bouillonblokje en het laurierblad toevoegen. De massa 10 minuten stoven. Van de aard appelen met de melk (zout en noot muskaat» puree maken. De puree en de bonenmassa laag om laag in een vuurvaste schotel leggen. De bovenste laag uit aardappelpuree laten bestaan. Desgewenst op de puree een dun laagje paneermeel strooien en hier en daar een klontje boter of margarine leggen. Het schoteltje in de oven een bruin korstje geven. Groene erwten met ham. Een kopje gekookte erwten, 1 ui, boter of margarine, zout, peper, peterselie, 1 dikke plak gekookte ham. De ui schoonmaken, snipperen en fruiten in de boter of margarine. De ham in dobbelsteentjes snijden en bij de ui voegen. Een weinig erwtennat voorzichtig erbij gieten en het mengsel aan de kook brengen. De erwten er door mengen en alles samen warm laten worden. De peterselie fijn snijden en voorzichtig op het laatst door de erwten mengen de suiker roeren, het liefst hete, koffie extract er door mengen en in een heet waterbad al roerend binden. Het mengsel nu door het stüfgeslagen eiwit roeren en daarna voorzichtig door de slagroom scheppen. Recept: Koolrolletjes met kaas. Een kleine savoyekool, 300 gr. kaas, boter, zout. De koolbladeren voorzichtig van de kool loswikkelen en van de stronk halen. De zware ondernerven aan de onderzijde van elk blad iets afsnijden. De bladeren in kokend water met wat zout bijna gaarkoken in ongeveer 10 15 minuten. Ze op een vergiet laten uitlekken en afkoelen. De kaas onder tussen in staafjes snijden van 1 cm. dikte en 8 cm. lengte. De koolbladeren plat op een bord of plankje leggen, in het midden een staafje kaas aanbren gen, de uiteinden van het blad naar binnen vouwen en er een stevig rolletje van vormen. De rolletjes in een koeke- pan in boter lichtbruin bakken en ze op een verwarmde schotel opdienen. Heeft men een oven, dan kunnen de koolrolletjes in een beboterde vuur vaste schotel worden overgebracht. De rolletjes bestrooien met paneermeel, er hier en daar een klontje boter op leg gen en er in de oven een goudbruin korstje op laten komen. mate verrukt over de samenwerking met de Nederlandse artiest, dat zij hem een zilveren sigarettenkoker met inscriptie „To a great musican" sohonk. Onnodig te zeggen, dat Jan dit kleinood met trots bewaart. Hij zelf is trouwens ook enthousiast over de samenwerking met Leslie Scott. In Chinese toko Ook het buitenland kent Jan Corduwener goed. zij het dan onder een andere naam: Ian Oordew. Het Het kent hem vooral van zijn strikt-tempo dansplaten, waarvan er reeds acht verschillende hun weg vonden tot in de platenwinkels van Sidney en de Chinese toko in Sin gapore. Die internationale sprei ding bracht Jan nóg een record: volgens de laatste afrekeningen werden over de gehele wereld bijna honderdduizend langspeelplaten van het ballroom-orkest verkocht! WU zeiden het reeds. Jan Cordu wener heeft wel enig recht om dit jubileum te vieren. Maar erg veel tUd heeft hU «r eigenlijk niet voor. Zün werk eist de dagen op en soms ook wel de nachten. En dan is er nog zijn gezin. HU heeft drie zoons en een dochter. ZUn oudste zoon draagt momenteel de wapenrok, zoon Rob maakte al eens een grammofoonplaat met zUn bekende vader en al zUn kinderen zUn hoe zou het haast anders kunnen dol op muziek. ZU zullen delen in de hulde, die Jan Corduwener dus dezer dagen ten deel zal vallen. Zeker verdiend, al was het alleen om de sympathieke wijze, waarop deze muzikale ambassadeur ons landje via zUn grammofoonplaten in de wereld vertegenwoordigt. Als multi-instrumentalist kon Jan Corduwener zich naar har- telust uitleven in zijn vroeger zo bekende Kwartet. (Van een onzer redacteuren) In ons Nederlandse amuse- mentswereldje komen nog al eens jubilea voor. Meestal zijn het vrij langdurige geschiede- nissen. Hetgeen zich gemakke lijk laat begrijpen, de artiesten vinden hierin een gerede aan leiding om op een jubileum- tournee te gaan of anderszins wat extra publiciteit te verga ren.. En dat legt over het alge meen geen windeieren. Men kan dus rustig aannemen, dat Jan Corduwener tot de uitzon deringen behoort. Deze popu laire musicus liet indertijd zijn 12%-jarig jubileum ongemerkt voorbij gaan. Ook de 25 en de 30 jaar als musicus werden niet gevierd. Onlangs echter bereik te hij een vrij zeldzame mijlpaal en men zal het hem gaarne wil len vergeven, dat hij hierbij toch wel even stilstaat. Het ge beurt immers niet zo dikwijls, dat één artiest vijfhonderd verschillende grammofoonpla ten maakt. Tegen het einde van deze maand op 30 januari gaat muzikaal Nederland Jan Cor duwener voor dit unieke jubi leum een verdiende hulde bren- gen. Vijfhonderd opnamen, het is in derdaad een gelukwens waard! Een bijzondere prestatie van deze 46- jarige zoon van een Amsterdamse kleermaker, die op zijn veertiende jaar direct nadat hij zijn violis tenopleiding had voltooid een baantje kreeg in „Astoria" in de Vijzelstraat Jan was echter niet te- 'vreden met dit voorlopige succesje. Zijn aspiraties lagen hoger en dus werkte hij hard in zijn vrUe tijd. Door gestaag en intensief oefenen bekwaamde hij zich in het bespelen van verschillende instrumenten. Successievelijk voegde hij piano, Ian Corduwener, achter de vleugel in het midden van de foto 'ijdens de opnamen, die er gemaakt werden van zijn strikt-tempo-dansorkest. accordeon, hammondorgel, celesta en diverse blaasinstrumenten aan zijn arsenaal toe. In het Tuschin- ski-theater des tijds onder lei ding van Max Tak later bU Dolf van der Linden bouwde Jan verder aan zijn ervaring. Kort na de oor log ontstond het bekende kwartet Jan Corduwener. Hoezeer dat is in geslagen, blijkt wel uit de vele ver zoeken. die Jan er nog steeds voor ontvangt, hoewel het reeds jaren niet meer voor de microfoon ver schijnt. Eerste smoking Wie zal het zeggen, misschien heeft een dergelijke succesvolle car rière Jan voor de geest gestaan, toen hij als jong broekje met zijn vader zijn eerste smoking ging kopen. Daar Astoria tot de eerste klas ge legenheden behoorde, meende hij in een smoking te moeten optreden. Jan verdiende toen 32 gulden per week hetgeen een enorm bedrag was in de jaren twintig maar hij mocht slechts een rijksdaalder zakgeld houden van zijn vader. Met de jaren steeg echter het aantal in strumenten, dat hij bespeelde, steeg zijn ervaring en ook het honora rium. Maar Jan heeft niet alleen opgetreden in zij kwaliteit als multi-instrumentalist, als arrangeur en als orkestleider, hij is ook vele opgetreden in zijn kwaliteit als zanger. Zun sympathieke versie var. ..Among my souvenirs" was in de jaren van het kwartet zozeer met hem vereenzelvigd, dat zijn stem voor voldoende legitimatie gold. Toch maar open Dat blijkt wel uit het verhaaltje, dat stamt uit die eenzame nacht, toen de orkestleider-zanger door leden van de Rijkspolitie voor con trole werd aangehouden. „Alleen Jan Corduwener heeft zo'n stem", zeiden ze: „Rijdt U maar door". Zó gemakkelijk had hij het echter niet, toen hij met zijn orkest in diezelf de tijd eens de Belgisch-Nederland, se grens wilde passeren met in de aanhangwagen tal van goederen, die in het na-oorlogse Nederland niet te krijgen waren. De douane hield hem aan, was verrukt een zo bekend orkest in haar midden te hebben, er ontspon zich een gesprek, de instrumenten moesten tevoorschijn gehaald wor. den en dik anderhalf uur brachten Jan en zijn collega's musicerend aan de grens door. „U kunt het geloven of niet", zo herinnert Jan zich lachend: „Maar wij hadden ons al die tijd knap druk gemaakt cn toch kregen wij na afloop te ho ren: „En maak nu die aanhang wagen maar eens open.!H Uiteenlopend Het was kort na de oorlog, om precies te zijn op 27 juni 1946 in de tijd dus, dat Je twee oude platen moest inleveren voor één nieuwe dat de door de radio reeds bekende musicus zijn eerste plaat maakte. Sinds dat schuchtere begin met „Toe, toe, fait mon coeur" en „Grootvaders klok" druk. te Jan dus vijfhonderd maal zijn muzikaal stempel in het schellak, uiteraard vele maken met zijn Kwartet en het fameuze orkest-van- het-strikte-danstempo. Doch ook als begeleider van sterk uiteenlo pende vocalisten als Annie de Reuver, Archie Lewis. Willy Alberti en Rita Reys. En niet te vergeten Max van Praag en Leida Hulschers kinderkoor „De Merels". Jan heeft platen gemaakt met de meest ver schillende bezettingen. De uitersten zijn de simpele combinatie trompet trombone-accordeon en een twintig mans-formatie met alle rijkdom aan klankkleur van dien. Eens gebruik te hij zelfs eenzingende zaag. Leslie Scott, een van de sterren uit het Amerikaanse operagezel schap, dat „Porgy and Bess" in ons land ten gehore bracht, was der-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13