Beruchte „Maffia"-bende op Sicilië verhuist van het land naar de stad Laatste Berichten Misdadigers in elegante kleding VRIJDAG 24 JANUARI 1958 „Willem Ruys" met 600 daklozen in Rotterdam Nog kansen in Indonesië (Speciale berichtgeving) Sinds vanmorgen 2 uur telt Nederland weer ruim 600 daklozen meer. De Wil lem Ruys, het vlaggeschip van de Kon. Rott, Lloyd. bracht hen naar Rotter dam, van waaruit zü in de loop van de dag met autobussen naar de ver scheidene contractpensions zyn ge bracht. Ruim 400 kinderen waren het, die Commodore J. Roos uit Wassenaar het was zijn laatste reis aan boord van zün schip van ontheemden had. Maar de tocht verliep niettemin in beste stemming. Wellicht omdat het merendeel van de passagiers van tevoren al wist dat het voor hen geen Budel, maar een intiemer omgeving zou worden, waarin zij kunnen accli matiseren. Tot de bijna 800 passagiers die de reis met de Willem Ruys meemaakten, be hoorde ook de Nederlandse consul in Indonesië dr. L. B. van Straaten. Commodore Roos vertelde ó.m. in Djakarta geen enkele moeilijkheid te hebben ondervonden en zeer te spre ken te zün over het gedrag van het Indonesische personeel aan boord. Het heeft zün werk vlot en correct ver richt, „Alsof er niets aan de hand was", zo zei hU. Hü voegde daaraan toe: „Ik geloof, dat wü nog wel kan sen in Indonesië hebben. Het is maar een minderheid, die niet goed wil. Over het algemeen kunnen de Neder landers er van alle vreemdelingen het beste uit de voeten". Die mening werd trouwens door ver scheidene evacué's gedeeld. Tot de evacué's behoorden ook 10 honden en 9 katten die de reis in een speciale kennel maakten. De Musilloyd die op 4 februari uit Indonesië vertrekt, heeft 60 honden aan boord. Gemiddeld per jaar voor f 86.verrookt Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde ge gevens blijkt dat in het afgelopen jaar in ons land per hoofd van de bevol king aan tabaksprodukten voor f 86,13 beschikbaar is gekomen voor binnen lands verbruik tegen f 78,33 in 1956, t 72,80 in 1955 en f 15,19 in 1938. Uit de verstrekte gegevens bhjkt voorts dat het verbruik van sigaren en siga retten in het afgelopen jaar opnieuw is toegenomen, terwijl dat van kerftabak verder is gedaald. AUTOMOBILISME Rally Monte Carlo De eerste wagen is vanmorgen om streeks half tien in Monte Carlo aan gekomen. Het was de „Opel" van de Grieken Constantin Lycouris en Deme- tre Nomicos. die te Athene was gestart. Kort na de Grieken arriveerden ook de andere ryders van hun groep. Ly couris en Nomicos vertelden, dat zij weinig moeilükheden hadden gehad en waren verbaasd over de grote aantallen strafpunten. die de favorieten uit de andere startplaatsen hadden opgelopen. De volgende groep, die in het vorsten dom zal aankomen, is die uit Oslo. Volgens een official zün op het ogen blik nog slechts 16 deelnemers zonder strafpunten; o.w. 9 van de Athene-groep en 4 van de groep uit Oslo. De Nederlands-Franse équipe Gasto- nides—Becquart is om 12. uur in Monte Carlo aangekomen zonder bij één der vele controles de tydslimiet te hebben overschreden. Het aantal strafpunten is in de mist van de afgelopen nacht nog opgelopen tot 660, hetgeen neerkomt op 66 min. Tydsoverschrijding in totaal. Vanavond om half tien zal de équipe starten voor de 1055 km. lange klasse mentsproef door de Alpes-Maritime en de uitlopers van het Massif Central. Daar op het ogenblik te Monte Carlo vele équipes binnenkomen, is de toe stand te onoverzichtelijk om enige voor spelling met betrekking tot Gatsonides" kansen in deze bijzonder zware rally te doen. Onderzoek te Putten weer begonnen In Putten zün vanmoren de metingen naar radio-activiteit in en rond de wo ning van de familie Haanschoten weer begonnen. Aan de werkzaamheden ne men deel de biofysische afdeling van het RÜksinstituut voor de volksgezondheid, functionarissen van de Kema te Arn hem en de A.B.C.-dienst van de Kon. Marine. Om twaalf uur vanmiddag is de Ma- rineploeg begonnen met de metingen in de tuin. Men ondervond daarbü grote moeilükheden door het dikke sneeuw tapijt. dat over de met plastic afgedekte tuin ligt. De Marinemannen zullen eerst sneeuw moeten ruimen om vervolgens naar radio-actieve resten aarde en as te zoeken. Vervolgens zal de kachel uit de woning worden gehaald. Deze zal in een grote kist worden geplaatst en vervolgens worden volgestort met beton. Ook deze kachel zal t.z.t. in zee worden geworpen. In de schoolstraat te Putten heerste vanmorgen een grote activiteit. Zeven leden van de A.B.C.-dienst van de Kon. Marine, gestoken in plastic pakken, lie pen met meettoestellen rond en door het huis. Men zal trachten vanmiddag met behulp van een rammoneur de roet. resten, die radio-actief zün, uit de schoorsteen te halen. Wilde Allison niet met anti-Soekarnogroep in zee? Geruchten, dat de overplaatsing van de Amerikaanse ambassadeur In Dja karta, John M. Allison een gevolg is van een principiële politieke contro verse tussen hem en het ministerie van Buitenlandse Zaken, houden aan. doch het ministerie heeft tot dusver nog steeds geweigerd hierop commen taar te leveren. De „Washington Evening Star" schreef „Ambassadeur Allison is van oordeel, dat de V S. moeten blüven samenwerken met president Soekarno en zyn bondge noten. Vrüwel het gehele ministerie echter acht de tyd gekomen om betrek kingen aan te kweken met andere poli tieke elementen in Indonesië". „Waar Allison de voornaamste per soon had moeten zijn voor het ontwik kelen van contacten met de anti-Soe- karno-partüen, zag hü zelf in, dat hü deze politiek, waarin hü zelf niet ge looft, niet naar behoren zou kunnen uitvoeren". Justitiële ambtenaren te Djakarta hebben beraadslaagd over de rechtma tigheid van het aanhouden van buiten landse schepen, waarvan er acht met smokkelgoederen zijn opgebracht en worden vastgehouden in de Riouw- Archipel. Moderne misdadige methoden De filmactrice Linda Christian met de Braziliaanse miljonair Fran cesco Pignotari met wie zij een we- I reldreis maakt, tijdens inkopen in een winkeltje in Cairo. OEGSTGEEST Actie en reactie in de A.R. partij Er zün in A.R. kringen de laatste tijd twee brochures verschenen. De eerste is van G. Puchinger over minister Zijlstra en de A.R. Partij, terwül dr. N. J. Hom mes tot opschrift van zijn pennevrucht koos: Zullen wij nog A.R. blijven? Onder de titel ..Actie en reactie in de A.R. Partij" besprak de heer Ph. van der Koov deze geschriften op de leden vergadering van de A.R. Kiesvereniging in de bovenzaal van de Geref. kerk. In de tijd tussen de twee wereldoorlo gen. aldus spreker, was het voor een ieder in onze kring duidelyk dat een christelijke politiek een mogelykheid en dus een noodzakelijkheid was. Daarte genover kennen we de dialectische theologen met hun bewering dat een christelijke politiek niet tot de moge lijkheden behoort. Naar aanleiding van beide brochures wees de heer Van der Kooy op de histo rie. De A.R. onder Kuyper was een be ginselpartij. De lyn van Kuyper is door Colijn voortgezet en onder beiden werd een- christelijke politiek gevoerd, die zich praktisch maar met een paar prin cipiële zaken behoefde bezig te houden. Na de oorlog kwamen er enkele Indië- zaken en toen werd deze periode afge sloten met het aftreden van Schouten en gingen we de weg verder met Zül- stra. de econoom. Hij heeft over chris telijke politiek een zekere eigen mening, moet niets hebben van de oude econo mie. maar staat de moderne voor. Hij is een zeer terzake kundige, doch onze vraag is met welke principes. Nu is de theoretische economie, aldus vervolgde de heer Van der Kooy, een neutrale aangelegenheid, die hier geen rol speelt. De politieke economie daarentegen is wel een principiële zaak. Aan het einde van zijn causerie maakte de heer Van der Kooy drie op merkingen. In de eerste plaats stelde spreker rat de staat een instelling Gods is en wij dienen te vragen naar de or dening des Heren. Voorts heeft de staat een eigen afgegrensde competentie, ze mag niet alles wat ze wil. Tenslotte zul- J len we vast moeten houden dat het wel eens nodig kan zijn dat de staat zich met alle dingen zal moeten bemoeien en zich er mee mag bemoeien. We moeten als A.R. klaarheid zien te krijgen, zo be sloot spr. over de vraag wat wij met de staat willen. Aan het einde van deze vergadering kwam een bestuursvoorstel ter tafel om bij de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen. evenals voorgaande malen we derom samen op te trekken met de CHU op één gecombineerde lijst. Dit voorstel werd aangenomen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria G. Fr, dr van A. Wes- sendorp en R. W. G. Steenman. Neeltje M. dr van A. B. de Haan en M L. Röntgen. Ceesje Th., dr van C. D. de Mooij en G. v. Starkenburg. Geertruida J. M dr van J. J. van Ovost en G. J. Peschier. Marianne, dr van M. van Swaaij en C. G. G. Lantinga. Petrus G. M.. zn van J. T. van Rijn en M. H. Engeringh. Carolina, dr van H. Baart- man en C. E Groeneveld. Govert J., zn van A. van Driel en H. H. Hoogeveen, Tl- tla Chr. Th. M„ dr van H. A. Bizot en T. Remijnse. Ondertrouwd: G. F. van Grieken en A. M. G. van Rijn. Getrouwd G. Borst en K. A. Thissen. Overleden: H. F. Punt. 82 Jaar. D. F. Kranz. 73 Jaar. W. H. G. Palm. 70 Jaar.. VOORSCHOTEN Forum K.R.O. Gisteravond hield de K.R.O. een bij eenkomst in het Cultureel Centrum, waar een forum, bestaande uit mej. mr. J. de Vink en de heren dr. L. Alberink, P. J. J. Mertens, A. van' Ruiten en Dee- renberg. drie uur lang allerlei vragen te beantwoorden kregen, die op hen af gevuurd werden door leden van de K.V.P. en genodigden. Gespreksleider was de heer Paul de Waard. Er werden ongeveer 20 vragen gesteld. O.m. of het nodig is de randstad Holland volledig vol te bouwen en daardoor de cultuur grond aan de juiste bestemming te ont trekken. De heer Mertens was van me ning, dat de industrieën daar gevestigd moeten worden, waar voldoende werk nemers aanwezig zyn. maar de heer Dee- renberg vond, dat daar, waar werkge legenheid is, ook voor woninggelegenheid gezorgd moet worden. Verder werd o.m. gesproken over de belastingpolitiek speciaal ten aanzien van ongehuwden. Een en ander zal vanavond door de K.R.O. in een programma van een half uur worden uitgezonden. In de pauze werd een korte ledenver gadering gehouden, waarin zes nieuwe bestuursleden van de afdeling Voorscho ten van de K.V.P. gekozen werden. Het waren de heren dr. J. J. Dormeüer, A. Langemeüer, ir. W. Rombouts, G. H. sybers- en J. Bakker. Het bestuur telt thans 11 leden. Onder de aanwezigen merkten wij o m. op wethouder G. Schrama, de leden van de K V P.-raadsfracties, behalve de heer Eysink Smeets en een aantal scholieren van Huize Bydorp WARMOND RAADSAGENDA. Op 28 januari a.s. zal de raad der ge meente Warmond ten gemeentehuize voor een vergadering byeenkomen. Op de agenda staat o.a. vermeld: Wyziging van de bouwverordening; verlenen van medewerking aan het tref fen van een tydelijke voorziening in de behoefte aan een klasselokaliteit, als mede het aanschaffen van de daarvoor noodzakeiyke meubelen en leermiddelen van de School met den Bijbel alhier; be schikbaarstellen van een krediet t.b.v. de verbetering van het perceel Jan Steenlaan 34 en het verhuren na deze verbetering van dit perceel aan het RÜk t.b.v. de rijkspolitie te water; vast stelling van een nieuwe studietoelagen- verordening voor ambtenaren; wüziging van de „Bezoldigings- en rangenveror dening 1955 Warmond; preadvies inzake het totstandbrengen van enige verkeers- voorzieningen nabij de spoorwegover gang; mededeling van B. en W.van het onderzoek om enkele percelen weiland in de Klinkenbergerpolder te kunnen om werken tot bloembollengrond. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes W, zn van G. C. v. d. Geest en A. C Hoogeveen, Paul M., zn van J. J. Hefjer en A Hogewind, Johan nes P.. zn van N. Segaar en J. Noort. Mo- niqua F. C. dr van H. M. van Ovost en R. E. R. George. Thomas F. L„ zn van J. L. Belt en H M Reimerink. Clémens J J zn van M. J. Westerveld en J H. Arends. Ondertrouwd. N. van Berkel en Th. J. Kraan. Getrouwd: J. Mastenbroek en A. M. van den Broek. WASSENAAR Concerten „Excelsior" i De Muziekvereniging „Excelsior" gaf j zowel woensdag- als donderdagavond in het Verenigingsgebouw een concert, ge- I volgd door de opvoering van een blü- I spel door de Toneelvereniging „Amici- tia". Wegens ziekte van de voorzitter I werd geopend door de vice-voorzitter, de heer P. C. de Smit, die de lege plaat- I sen op de tweede avond aanwees en de j aanwezigen verzocht voor bezetting te zorgen, door het werven van donateurs, i Hü begroette in het bijzonder de heer H. van Elk. die vijftig jaar zün krach ten aan de vereniging heeft gegeven en sprak de hoop uit. dat hij van hét hem overkomen verkeersongeluk geheel zal herstellen en zün plaats in hèt be stuur weer zal innemen. Spreker me moreerde vervolgens de grote successen in het afgelopen jaar behaald onder lei ding van de heer M. Brilleman, oa. te Leerdam, waar de dirigent onk de direr- teursprijs verwierf Tenslotte wenste hü de aanwezigen veel genoegen Die wens werd vervuld ten eerste door de fraai uitgevoerde werken van Ros sini. Strauss e.a een speciaal nummer Divertimento, uitgevoerd door acht le den van de familie Hilgeman, o.l v. de heer P. Kortenbach, en de opvoering van de klucht „Drie neemt vakantie", nog gevolgd door een poosje dansen Jhr. mir. M. van der Goes van Na- tesr en ir. J. J. M. Aangenendt, beiden alhier, zün benoemd tot leden van de Zuiderzeeraad. UITSLAG TUINENKEURING Evenals andere Jaren werd ook in 1957 onder auspiciën van de Buurtver eniging Oostdorp en Omgeving een spe ciale tuinenkeuring gehouden- Voor wat de hoofdprüzen betreft was de uitslag in de groep amateurs: 1. P. Remmers waal. Oostdorperweg 1, 151 punten; 2. W. de Groot. Schulpplei* 5, 148 p.; 3. B. Okkerse, Oostdorperweg 108. 139' - p. •In de vrüe groep: 1. J. Goor. Schulp- straart. 20. 119 p 2. J. Th Zonneveld. Bloemluststraat 55. 115 p 3 L J van Straten Hallekensstraat 12. 102 p. BURGERLIJKE STAND Geboren: Metta J., dr van L. van der Let en E. J. Dalman; Christina M„ dr van P. T. van der Holst en G. J. van Noort. Maria, dr van C. Visser en A. van Hoven, Petrus C., zn van G. H. Noordover en C. W. J. van Leeuwen, Theodor J., zn van T. J. Trip en E. M. J. C. Reinders. Harry R.. zr. van H. Hilgeman en A. Snippe. Ondertrouwd: H. de Jong en M. van Dijk. J. Vermeulen en J. S. Jansen. D. C. Viergever en W. van Leeuwen. P. Lasander en T. M C. van Rijn. J. Tulnebreüer en D van Rooijen, P. J Ginman en E. M. Kloppenburg. Getrouwd: B H. Eikelenboom en H. J. K Schonewelle; B. H. Kuhne en M. KraaiJ. H. C A M van Llth en N. J. P. Huisman. Overleden: Th Muller. 75 Jaar. F P. C. de Koek, 59 Jaar. A. W. E. Lens, 92 Jaar, J van Duinen, 29 Jaar. ZOETERWOUDE GEZELLIGE FEESTAVOND MANDOLINE- EN TONEELVER. Gisteravond gaf de Zoeterwoudse Mandoline- en Toneelvereniging haar twintigste Jaaruitvoering in „Öns Huis". De mandoline-afdeling opende met de clubmars. waarna onder leiding van de directeur, de heer H. Marsbergen, ach tereenvolgens werden uitgevoerd „Win teravond in 't dorp" van J. Kerris. An dante van Mendelssohn, „De Vogelkoop man" van Carl Zeiier en „Jolde Parisie- ne" van Mario Maciochi. Na de pauze was de beurt aan de To neelafdeling. die het toneelspel in 3 be drijven ..Het zit in de lucht" voor het voetlioht braoht. Hoewel er vrü goed gespeeld werd. liet toch de rolkennis bü enkele spelers wel iets te wensen over. De spelers werden met veel applaus betoond. De dingen veranderen op Sicilië. De „Maffia", die misdadige organisatie, die eeuwenlang een geheimzin nige en machtige greep heeft gehad op het westelijk deel van dit eiland, verliest terrein tegenover de progressieve hervormingen, die door de re gionale regering van Sicilië tot stand worden gebracht. Het in stukken breken van de grote landgoederen, voorgeschreven door de Italiaanse regering voor het hele land en nauwgezet nagekomen door de regionale regering, is in hoofdzaak verantwoordelijk voor deze veran dering, die de Maffia gedwongen heeft, haar slinkende macht van het land naar de steden over te brengen. het eiland, die nu onderweg is en die een andere moderne stap is van de regionale regering van Sicilië, heeft de I Maffia haar activiteit in het binnenland I van het eiland opgegeven en deze naar de steden overgebracht. Controle groentenmarfcr j In Palermo büvoorbeeld heeft de Maf- Ifia een nieuwe afpersindsmethode be dacht: de controle op de bevoorrading van de hoofdstad van dit eiland met groenten, fruit en landbouwprodukten, die iedere morgen plaats vindt. Er zün al mensen gedood in de strüd om de controle over de groentemarkt van Palermo Zij. die de chantagemethoden van de Maffia niet willen accepteren, worden zonder genade met revolverscho ten midden in de straten van Palermo gedood. Toen zü hun arbeidsveld verplaatsten moesten de Maffiosi ook hun uiterlük veranderen. De Maffia maakt niet langer gebruik van de armelUk geklede en grimmig uitziende mannen, die op de afgelegen grondgebieden van het bin nenland opereerden. De moderne Maffioso is elegant ge kleed en draagt dikwijls een kostuum met vest en jasje. De Maffia heeft nooit veel gevoeld voor nieuwe ideeën en pro gressieve sociale hervormingen, maar, omdat zij niet in staat was. die tegen te houden, moest zü wel met de moderne tü'd meegaan. Sommige waarnemers geloven, dat de nieuwe vorm van de Maffia ook een ge volg is van de terugkeer naar Sicilië van vele op Sicilië geboren gangsters, die de Amerikaanse regering na de oorlog naar Italië heeft laten deporteren. Zü zeggen, dat die kerels de Sicilianen op de hoogte hebben gebracht van de methoden, die In Amerikaanse steden in gebruik zijn. Amerikaanse invloed Gedurende eeuwen hadden de eige naars van de grote landgoederen in het binnenland van het eiland afspraken gemaakt met de Maffia, om moeilijkhe den op hun grondgebied te vermüden. Als zij beschermd wensten te worden tegen wangedrag van andere grootgrond bezitters en moeilükheden wensten te vermijden met de arbeiders en boeren naar aanleiding van hun lopnlüsten, dan zat er niets anders op, dari de sommen, die de Maffia opeiste, te betalen. Maar de laatste jaren is de hele orga nisatie van de Maffia, met het einde van de grote landgoederen, verouderd. Dat betekent echter niet, dat de Maffia op Sicilië niet meer bestaat. Betrouwbare waarnemers van het „sociale" leven daar zeggen, dat de Maffia haar organisatie in nieuwe vor men giet, om zich bü de nieuwe tijd aan te sluiten. Met de industrialisatie van Maar al mengt de Maffia zich dan ook niet in de twisten en geschillen van de politieke partüen en al heeft zü dan ook geen blüvende invloed op hen, als het ae tyd is van de verkiezingen dan treedt haar organisatie op en slaagt zü er in mannen gekozen te krügen. die later op sleutelposities zullen worden geplaatst, die de Maffia voor haar mis dadige praktijken nodig heeft. Die man nen zün dikwyls geen Maffiosi, maar zijn spoedig wel gedwongen het met de Maffia op een akkoordje te gooien. Dit is een nieuwe techniek, die erop uit is de industrialisatie uit te buiten. Maar de Sicilianen geloven, dat, hoe meer geciviliseerd en hoe moderner het eiland zal worden, hoe meer de Maffia grond zal verliezen. Het feit, dat de Maffia de eerste ron de. die van de landhervorming heeft verloren, kan een goed teken zün voor een toenemend verval van deze crimi nele organisatie. Afschuwelijke moord Vader doodt drie kinderen Een 29-jarige man is vanmorgen door de Amsterdamse recherche gearres teerd wegens vermoedelüke moord op zijn drie kinderen. Hoewel het onder zoek nog in volle gang is, zün de vol gende feiten bekend geraakt: Gisteravond kwam de man dronken thuis in zijn in Kattenburg gelegen woning. Hü maakte in zijn dronken schap ruzie met zün vrouw, die hü het huis uitzette. Vervolgens heeft hij zün bed, dat in dezelfde kamer stond als waar zün kinderen sliepen, uit de kamer gehaald en vervolgens de gas kraan opengezet. Toen vanmorgen de vrouw, die bü familieleden de nacht had doorge bracht, thuis kwam, vond zü haar drie kinderen, een tweeling van twee en een half en een kind van zeven jaar, om gekomen in de met gas gevulde kamer. Soeska „verwonderd" over ondernemersprotest De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Soeska. heeft verklaard, dat de tegen de Nederlandse bedrüven in Indonesië ge nomen maatregelen geen „confiskatie of I nationalisatie" betekenen. In een com- mentaar op de door de Nederlandse hoofdkantoren bü president Soekarno 1 en premier Djoeanda ingediende pro- I testen, dat deze maatregelen in strüd zün met nonnen van het. internationale I recht, zeide Soeska verwonderd te zün I over deze protesten. De maatregelen betekenen „controle" door de regering, in overeenstmming met i de „verordening medewerking bedrüven", welke door de voormalige Nederlands- Indische regering zelf was uitgevaardigd en gebaseerd op de bepalingen van de staat van oorlog en beleg, welke in In donesië thans nog steeds van kracht zün, aldus Soeska. Het Italiaanse schip „Roma" zal op 29 januari met evacué's uit Indonesië in Genua aankomen. Tot de groep van 409 behoren 45 per sonen. die in Singapore aan boord van de „Roma" zün gegaan. Geen politieke stem Vreemd genoeg heeft de Maffia geen stem in de politieke partüen en gezegd moet worden, dat de communisten en de linkse socialisten geweigerd hebben iets met de Maffia van doen te willen heb ben. Dezelfde houding is door alle an dere partüen aangenomen. Ike's gesproken woord (Van onze correspondent in Washington) Laat niemand van ons menen, dat president Eisenhower al'tijd spreekt in volmaakte volzinnen. Wanneer men ge- sproken taal op schrift ziet, heeft zü i nogal eens iets rommeligs, maar de een spreekt tooh belangrük correcter dan de j ander De constructie van Eisenhowers gesproken zinnen is vaak uitermate verward Als voorbeeld geven wü hier een zin uit zün jongste persconferentie, zo getrouw mogehjk vertaald: „Wij krügen niet alleen onze richt- lynen van miljoenen mensen, maar wü worden bekritiseerd en ik wil het aldus stellen onze propagandabron- nen komen van duizend verschillende bronnen en dikwUls verwarrend en vaak onderling met elkaar in strüd. zodat dit is het is een heel moeihjke tüd BEURSOVERZICHT Internationals hoger Amsterdam. 24 Januari. De discontoverlaging door de Neder- landsche Bank van 5 tot 4% procent heeft op de aandelen ter beurze meer invloed gehad dan op de obligatiemarkt. Van de aandelen profiteerden in hetbü- i zonder Unilevers en door vraag van het publiek werd hier een koerswinst ten I opzichte van gisteren geboekt van 7 pro cent. Het margarinefonds is zeer ge voelig voor de kapitaalmarkt in Londen. In Amsterdam wordt verwacht, dat Londen het voorbeeld van Duitsland, Amerika en Nederland zal volgen en het disconto spoedig zal verlagen. Dit wordt thans aldus de beurs nog hoog geacht en bedraagt 7 procent. Met deze vooruitzichten werden de aandelen uit de markt genomen en anticipeerden op hogere koersen in Londen. Philips opende 4 punten hoger op 237'2 in welke koers vrüwel geen ver andering meer kwam. Aku's gevraagd en avanceerden ruim 2 punten. KLM nau- welüks prüshoudend: f103- Claims Koninklijke Olie genoten van zelfsprekend toch nog de grootste be langstelling. De notering week hoege naamd niet af bü de slotprüs van gis teren op f 3.79- De aandelen stelden zich een paar dubbeltjes hoger, doch lagen nog een gulden onder pariteit New York. De claimprüs voor de preferente aan delen Dordtsche verschilde niet veel bü die van de slotprüs van gisteren. Die van de gewone aandelen lag hoger op f 990—995 (f970). Voor de introductie ter beurze van certificaten, vertegen woordigende 1/20ste gedeelte van een viervoudig winstbewüs van de N V Pe- troleum-maatschappy „Moeara Enim" bestond goede belangstelling. De prüs per certificaat werd vernomen op f 380 —385. Scheepvaarten verdeeld, doch meren deels boven gisteren. Van de obligatie- markt ondervonden de Staatsobligaties nog het meest de invloed van de dis contoverlaging. Deze papieren waren aan de vaste kant speciaal voor de Staf- fellening 3/8). De overige papieren op de obligatiemarkt ondergingen niet veel verandering. Cultures 1 punt lager voor Amsterdam Rubber- Aandelen Am- sterdamsche Bank bleven op het voor gestelde onveranderde dividend van 12 procent onveranderd op 205. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 januari Londen 10.85%10.59V*New York 3.78%—3.79%; Montreal 3.863.86,'V. Parüs 89.87%— 89 97'2Brussel 7.58—7.58%; Frankfurt 89.87<89.92Zlirich 86.33%—86.38%; Zürich (vr. franken) 88.41488.464; Stockholm 73 004—73.054; Kopenha gen 54 68—54 73; Oslo 52 89—52 94: Mi laan 60.434—60.484; Wenen 14.51%— 14.52%. Onrust in Levittown (Van onze correspondent ln Washington) Levittown ls een van de grootste forensen-nederzettingen op Long Is land bü New York. Evenals elders in Amerika heeft ook daar de spoetnik onrust verwekt. De ouders van de vele kinderen in die gemeente hebben nu een brochure ontvangen, die hun wel licht de weg wüst om uit de impasse te geraken: beter onderwys! Die ouders kunnen in de 'brochure nameiyk lezen, dat een kind in de Sovjet-Unie, dat tien jaar naar school is geweest, vier jaar scheikunde heeft gehad, vüf jaar na tuurkunde. natuuriyke historie en wis kunde. zes jaar vreemde talen en een jaar sterrenkunde. Meer dan de helft van de kinderen in Levittown die twaalf jaar naar school zün geweest, heeft echter in het geheel geen onderricht ln boven genoemde vakken gehad! In het alge meen klaagt men er in deze tyd over dat de kinderen in Amerika veel te veel „a la carte" kunnen kiezen wat zü leren willen. Zü, die het zioh gemakkelyk wil len maken, kiezen dan van het menu de „gezellige" vakken, die weinig in spanning vereisen. VARIA Twee Jonge Portugese agenten, pas van de opleidingsschool, deden voor het eerst in burger dienst in Lissa bon. Het was nogal donker en de twee agenten voelden zich zeer ge wichtig. Plotseling hoorde een van hen in een villa een verdacht geluid. „Inbrekers" dachten ze en vastbe sloten meteen een goede beurt te maken, kropen ze door een open staand raam naar binnen. Een dienstmeisje, dat gerommel hoorde, waarschuwde onmiddeliyk een ra diowagen van de politie Twee re chercheurs uit de politiewagen kwa men het huis door de voordeur bin nen. zagen schaduwen bewegen en trokken hun revolver. De twee scha duwen deden hetzelfde en alles wees erop. dat er een hevig vuurge vecht zou ontbranden „Halt, politie", zeiden de twee chaduwen. volgens voorschrift, en Halt. politie", was het antwoord .iat ze kregen Lachend gingen even later vier agenten de deur uit. een dienstmeisje met een hoofd vol waag tekens in de villa achterlatend. Beurs van Amsterdam Vrydag 24 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 88 88 Grootboek obl 34 80 Ned '47 34 3) 85 Ned '51 3'i 89 MX Ned '53 (3V4> 86A 86", I Ned '56 31a 86A Jftt Ned '48 3>4 81 814', Ned '54 3V. 83'! Ned '55 13". 83 A 8314 B Ned. '55 II 314 85 B 854* B Ned '37 3 83H 831* Ned. WB lening 6% 105A 106% Dollarlng '47 3 894 L 89% Investeringscert 3.. 904 90_i Ned 62-64 3 89A 89% Cert NWS 65,T« Indië '37 A 3 85 86 Grootboek '46 3 80% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 18 194 Nat. Handelsbank 694 69% Ned. Handelmü1464 1474 Amst. Rubber 38 36% Dell Mü.en (Ver.) 524 52% H.VA784 80 Java Cult16 20 Senembah 37% 374 Vorstenlanden 7 7% AJC.U153 156 Berkel's Patent (v) 1794 1814 Calvé Delft eert. 259 270 Kon. Pap v Gelder 1764 178 Hoogovens eert241 245 Miiller en Co. N3. 3094 3144 Ned. Kabelfabr220 2224 Philips 2334 237 Philips pref. 146 149 Unilever316% 3254 Wilton Feyenoord 210 207 Biliton 2de r 177 177% Dordtse Olie gew. 669 Kon Petr (f20.—) 143 dü 143 90 idem (50 a f 20.—) 143.45 143 80 Holl Amer lün 135% 138 Java China Paket 1064 1074 KJLM 103.20 1 03.10 Ned Stoomv MU •- 126 4 128 Kon Paket Mü 99% 101% Stoomvaart Mü Ned 128 128 Nievelt Goudr eert 148 151% v. Ommeren eert 196 198 Kon Rott Lloyd 114 116 Ned Scheepv Unie 106% 107% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 (34» 3 89 89 Den Haag 1937 1 3.. 80 Lelden 1947 87 4 b R'dam '37 I-HI 34 884 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 05% 054 Premieleningen A'dam '53 3 90 B 01 A'dam '51 24 84 84% A'dam '56 I 24 794 82 A'dam '56 H 24 90 91 Eindhoven '54 2 4 78 784 Enschede'54 24 79 80% Den Haag -52 I 24 91% 91% Idem U 24 894 89 R'dam '52 I 24 88 87% Idem n 24 93% 93% Utrecht '52 24 86 874 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amst. Banlc 205 205 HB.U eert1774 177% Rott Bank 171 1714 Twentsche Bank 165 166 Industrie Ondernemingen Albert Heyn202 B Borneo Sum. H. MU 29 28% Ned G. en 6p fabr. 161 162 Kon. Ned Grofsm. 98 96 Internatio 49 40 Rott. Droogdok Mü. 463 B 470 B Tieleman en Dros 8 B 7 Ned. MU Walv.vrt 56 53% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25H 25% Intern. Nickel 71 714 Anaconda 41% 41% Bethlehem Steel.... 38% 38% Cities Service 51% 40% General Motors 34% L 344 Kennecott 78% 774 Republic Steel 42 42% Shell Oil 61% 62 Union Pacific 25% 25% ün. States Steel 53% 54% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Vi 23/1 Edelmet Kon AA 49 Pref w.a idem 564 56% Electrolas B 275 - Holl Constructie 300 L Ing bur v Bouwnyv II5B Int Kunststof! Ind 32 31 Leidsche Wolsplnn 142 141 Sikkens Lakfab *53 366 359 Ver Touwfabrteken 143% 1434 Wernlnk's Betonm 68 B 70GB Van Wijk Textiel 704 704

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9