Prins Bernhard sinds gisteren ook Liberiaans „ere-stamhoofd" Verkouden,.? Duitse en Belgische autodieven werkten geraffineerd samen Aambeien? HEMOTABS VRIJDAG 24 JANUARI 1958 Witte deken betvees vriendschap Talrijke geschenken werden aangeboden Z.K.H. Prins Bernhard is sinds gistermiddag Liberiaans „ere-stam' hoofd". Tijdens een ontmoeting met de binnenlandse stamhoofden van Liberia, het land, waaraan de Prins momenteel een officieel bezoek brengt, werden hem de symbolen van deze nieuwe waardigheid over handigd: een kleurige mantel met kapje. De Prins dankte de stamhoofden voor de eer „tot de uwen" te mogen worden gerekend. „Daarmee voel ik mij hier thuis", aldus de Prins. Ook president Tubman, de vice-president, de voorzitter van het parlement en de minister van Binnenlandse Zaken van Liberia waren als stamhoofden gekleed. Vanmorgen bezoek aan ijzerertsmijn Het stamhoofd van de centrale pro vincie, Dolokenpaye. gaf de Prins als teken van „zijn witte hart" (vriend schap) een witte deken. De Prins op zijn beurt overhandigde het stam hoofd een munt, waarmede hy „zijn witte hart" bewees. Vele geschenken werden aangeboden. De minister van Binnenlandse Zaken schonk de Prins een prachtig gebeeld houwde stad. De overige geschenken, die zondag aangeboden zullen worden, bestaan uit olifantstanden, kleurige stoffen, luipaardhuiden, ivoor en der gelijke. De Prins dankte voor de vele geschenken en sprak zijn bewondering uit voor de president, die hem inviteer de en een ontmoeting met de stam hoofden mogelijk maakte. De dag werd Nieuwe uitgaven Trilogie over de rode revolutie „Het Russische voorspel" van generaal Krasnow Nog altijd trekt de Russische ge schiedenis van omstreeks veertig ja ren geleden en ivat aan de rode re volutie voorafging, zeer sterk de aandacht. De geheimzinnige figuur van Raspoetin, diens fatale invloed op de keizerlijke familie en de tra gische dood van het vorstelijk gezin, dit zijn gebeurtenissen, waarover zeer velen niet moede worden te le zen. Geen wonder, want hoe kort dit alles, in vergelijking bijv. met de tijd van Napoleon, achter ons moge lig gen, toch hangt er een waas van on doorgrondelijkheid over dit brok his torie, ook al werden de feiten tame lijk nauwkeurig geboekstaafd. Toch, al werden ze dan in al hun nuchterheid bekend, men blijft als het ware zoeken naar een ongrijp bare werkelijkheid achter deze din gen. Het is dus niet verwonderlijk, dat de Leidse uitgever L. Stafleu het heeft aangedurfd een nieuwe uitgave te bezorgen van hetgeen een van de generaals van de laatste Tsaar, ge neraal Peter Krasnow, over die be- wogen tijd van nog geen halve eeuw geleden in geromantiseerde vorm te boek stelde. „Het Russische voorspel" (met de ondertitel: Van de dubbele adelaar naar sikkel en hamer) is een trilogie, welke in gemakkelijk leesbare vorm 'n breed- geschïlderd beeld oproept van een zeer aangrijpende episode. De auteur volgde de geschiedenis op de voet, maar hij deed dat in de ervaringen van de vele boeiende figuren, die in dit werk voorkomen. De schryver van dit epos, dat byna dertienhonderd bladzijden telt, is oogge tuige geweest van hetgeen hy neer schreef. Al zyn de held Sablien en zyn avonturen, strikt genomen, verdichtsels, toch berust de beschryving van de hoofdpersonen en hun ervaringen ken- nelyk op eigen waarneming. Op kriti sche waarneming, mogen we wel zeggen, want generaal Krasnow behoorde welis waar tot de kring van maatschappelijk en materieel bevoorrechten uit de tsaris tische tyd. maar hy zag desondanks ter dege de voosheid van een regime, dat geleid werd door een zwakke Keizer, die niet tegen de omstandigheden was opge wassen. Wie was eigenlijk die generaal Peter Nikolajewitsj Krasnow? In Ijet oude Rusland had hy een leidende militaire functie: vóór de eerste wereldoorlog was hy garde-otficier van de tsaristische cavalerie en na het uitbreken van deze krijg was hy achtereenvolgens regi ments-, brigade- en divisiecommandant en tenslotte aanvoerder van het derde legerkorps. Krasnows boeiende tekening van de gang van zaken ten tyde van de ineen storting van de Russische legers en de algehele ondergang van het Tsaristische rijk getuigen van een scherp waarne mingsvermogen, dat meermalen verhel derend werkt. Hetzelfde geldt voor wat hij schryft of liever: wat hy zyn figuren laat meemaken in de hogere regionen, waar men zich de zaak op zeker ogenblik uit de hand voelt lopen. Vier maal werd generaal Krasnow door revolutionaire soldaten gevangen geno men. Evenzovele malen werd hy, na ge ruime tyd te zijn vastgehouden, tot de doodstraf veroordeeld, maar telkenmale als door een wonder n de dood gered. Tenslotte wist hij naar Zuid-Rusland te ontkomen, waar hij meehielp aan het ontketenen van een Kozakkenopstand tegen de bolsjewieken. Op 11 mei 1918 werd hy tot Ataman van het Dongebied (met vyf miljoen inwoners) gekozen. Hij slaagde erin het gehele gebied te bevry- den. Na de wapenstilstand volgde de ineenstorting. Krasnow vluchtte naar het buitenland en nam als vrijwilliger dienst in het leger var generaal Joede- nitsj, dat zich gereedmaakte St. Peters burg van de roden te bevrijden. Ten slotte kwam Krasnow in Duitsland terecht als emigrant. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak openbaarden zich twee stromingen onder de vroegere vluchtelingen: sommigen hielden het in hun hart by (Sovjet-)Rusland, anderen meenden eindeiyk de kans schoon te zien hun oude vaderland te bevryden van het rode juk. Tot de laatste groep behoorde ook de Kozakkenhetman Krasnow, die n de oorlog in Sovjetrus- sische handen viel en in januari 1947 werd terechtgesteld. Inderdaad kan men hem „collaboratie" met de Duitsers ver- wyten, maar dan toch van hetzelfde besloten met een diner, aangeboden door de minister van Buitenlandse Zaken. Vanmorgen heeft de Prins met presi dent Tubman een bezoek gebracht aan de Liberia Mining Company Ltd in de Bomi Hills, waar yzererts wordt gewon nen. Bij deze maatschappy werken on geveer 1500 tot 2000 man, onder wie ook Nederlanders. De Prins en zyn gevolg gebruikten het noenmaal by de minis ter van Binnenlandse Zaken. Vanmid dag zou een centrum voor de opleiding van onderwyzers voor het lager onder- wys worden bezocht in het op 45 km. van Monrovia gelegen Klay. Het is een instelling van de regering in samenwer king met de Unesco. Kortere werktijden Als gevolg van de achteruitgelopen orderpositie en de toenemende voorra den gereed produkt heeft de directie van de Nederlands-Amerikaanse Fit- tingfabriek in Deventer besloten met ingang van maandag a s. een werkweek van 28 uur in te stellen. Het personeel bedraagt 400 man. De maatregel is voor lopig tot 1 maart van kracht. Ook het D.AF.-bedryf te Eindhoven ondervindt de gevolgen van de beste dingsbeperking, waardoor voor ongeveer 5%, dat is 150 man. van het personeel geen werkgelegenheid meer is. De di rectie is echter niet tot direct ontslag willen overgaan, maar heeft besloten deze werknemers met „betaald verlof" te zenden. Hiermee wordt hun de moge- lykheid gegeven elders werk te zoeken. By welke poging de afdeling sociale zaken van het bedryf hen terzyde zal staan. Neem tijdig Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 .PHtUPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Alle wedstrijden afgelast In verband met de gesteldheid van de terreinen zyn alle voetbal-, korf bal- en hockeywedstrijden, die voor komend weekeinde door de nationale- en regionale bonden (c.q. onderafde lingen) waren vastgesteld, afgelast. Het gehele programma van de K.N.V.B. (betaald-, amateur- en za terdagvoetbal) werd verschoven naar het weekeinde 1 en 2 februari a.s. Reeds ingeleverde toto-formulieren blyven geldig, de nog niet ingeleverde formulieren kunnen ook volgende week nog worden Ingediend. De Koninklijke Nederlandsche Korf- balbond en de Koninklijke Neder landsche Hockeybond verschuiven hun programma's naar een latere da tum. Het programma, dat voor 1 en februari a.s. was vastgesteld, blijft dus voor deze data gehandhaafd. PAARDESPORT „Worthy Pride" in Duitsland goedgekeurd Donderdagmiddag is in Gelsenkir- chen de, in Nederland tweemaal afge keurde en uit Amerika door Stal Mid- denmeer (Amsterdam) tegen hoge prijs geïmporteerde zesjarige Amerikaanse draverhengst „Worthy Pride", door een commissie van Duitse hippologische autoriteiten onvoorwaardelijk goedge keurd. „Worthy Pride" werd tevens in de hoogste in Duitsland mogelijke fokklasse geplaatst.. De hengst wordt gestationeerd in Huthum (West.falen) en is daardoor voor Nederland verloren gegaan „Stal Middenmeer" blijft in het ver volg in Duitsland gevestigd. Zoals be kend hebben de eigenaren van deze stal enige tyd geleden het besluit genomen „Stal Middenmeer" in Nederland te doen opheffen, naar aanleiding van het tweemaal afkeuren van „Worthy Pride" door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. (In tegenspraak met het laatste is een bericht, dat de aan Stal Middenmeer toebehorende hengst Mc. Kinley op Mereveld ter dekking is gestationeerd). SCHAKEN. Leidse Schaakbond Leithen heeft, door een 4Vz—5% zege op Sassenheim 2. reeds één been in de tweede klasse gezet, waaruit zij het vo rig seizoen degradeerde. Alleen Zwarte Pion 2 kan nog met Leithen in pun- tenaantal gelijk komen, doch dan moe ten de mannen van Clos en Leembrug gen hun laatste wedstrijd tegen hekke- sluiter Katwijk 2 met grote cyfers ver liezen en zoiets houden wij voorlopig tot de theoretische kant! De wedstrijd i.q. bracht de volgende resultaten: A. Koster (Sassenh. 2)P. J. Planjer (Leith. 1) V2. A. C .BarnhoornJ. Kroon 01, J. C. BarnhoornG. Lotte 10. E. SmitL. Batenburg A. BarnhoornJ. Planjer C. Staring A. Mopteba 1—0. J. de JongJ. v. Kempen 0—1, P. Meyer—M. C. Schouten 0—1, G. v. d. Lip—M. de Bock 0—1, G. Bouwmeester—A. Taverne 10. Totaal: 4%-5%. Afzet koelhuisboter verliep niet ongunstig Het vaat met de afzet van koelhuis boter niet ongunstig, zo deelde men ons desgevraagd bij het Produktschap voor Zuivel mede. De afzet in het bin nenland loopt aardig en op de in schrijvingen voor het buitenland werd een goede tienduizend ton afgenomen. De voorraden van het I.V.Z. hebben thans een redelyke vorm van ca. 7.000 ton aangenomen. Er wordt thans natuuriyk wel weer verse boter ingele verd. Overigens is de situatie in de zuivelwereld nog steeds niet erg roos kleurig. Door gebrek aan vraag vooral ook in het buitenland waar men overal met een groot aanbod zit, liggen de prijzen dienovereenkomstig laag. By de inschrijvingen voor export werd een gemiddelde priis van f. 2.55 genoteerd, de binnenlandse verkoopsprys is f. 3.05, een vastgestelde prys overigens. De export gaat hoofdzakelijk naar Noord-Afrika, Italië en Engeland, waar van Italië de grootste afnemer bleek. Maar politie van Hamburg en Antwerpen wist de daders in de kraag te pakken (Van onze correspondent te Brussel) Er zyn meer byzonder- heden bekend geworden over een Belgisch-Duitse bende, welke de gemeen- schappelyke Europese markt op Ifaar eigen ma nier organiseerdeAnt werpse en Hamburgse autodieven, die inmiddels door de gerechtelijke po litie van beide steden zyn gearresteerd, hadden na melyk een samenwerking op touw gezet, waarby de Duitse leden van de ben de auto's ontvreemdden in de Scheldestad, terwyi de Antwerpse leden het zelfde deden in Hamburg. Pe autodieven stalen uit sluitend nieuwe wagens van een bekend Duits merk. De in België gesto len wagens in totaal circa vyftien onder gingen te Anwerpen en kele wyzigingen. Mede plichtigen garagehouders veranderden namelyk de nummers van de motor en het «chassis. Daarna gingen de wagens de grens over om in Duits land te worden verkocht. De in West-Duitsland ge stolen en in België geïn troduceerde wagens be hoefden slechts een valse factuur. De bendeleiders, twee Duitse ingenieurs, 'e lont hadden geroken en ach ter de samenwerking tus sen de gerechteiyke poli ties van Antwerpen en Hamburg waren gekomen, doken 'n tydje onder, maar werden later eveneens gearresteerd. Een hun ner werd gegrepen toen hy uit Spanje terugkeer de, menende dat het on weer voorby was. Hij ver moedde niet, dat de re cherche van Antwerpen een van de dieven van Duitse nationaliteit reeds had gearresteerd. Een ander bendelid slaagde er in te vluchten, maar werd enkele weken geleden eveneens door de Belgische politie gegrepen. Het aantal in Duitsland gestolen wagens is nog niet bekend. Een Belgisch bendelid maakte een einde aan zyn leven, toen hy in augustus vorig jaar uit het raam van het ge rechtshofgebouw sprong, waar hy voor een andere zaak ondervraagd diende te worden. De bende, zo blykt uit het onderzoek, is er zelfs in geslaagd auto's naar Perzië te exporteren. Door de nauwe samenwerking van de politie van Ant werpen en Hamburg kon de bende tenslotte worden opgerold. Men verwacht, dat het een interessant proces zal worden. schuldig maakten, die eveneens Duitse hulp aanvaardden, maar om de vrijheid van hun land te verkrijgen. In Krasnows roman-panorama krygt de lezer een scherpe kijk op het deca dente milieu om de Tsaar, waartegen steeds meer verzet rijst. De auteur ver staat wel de kunst de tegenstellngen in contrasterende figuren te tekenen. Het gaat hem daarby meer om een duide- ïyke schets van de toestanden en ver houdingen dan om een opvallende literaire prestatie. Niettemin is deze trilogie vlot leesbaar, al is de compositie niet zo massief als het geval zou zyn geweest indien de letterkundige oogmer ken voorop gestaan zouden hebben. De vertaling van J C. van den Muyzenberg droeg ertoe by dit boek tot een machtig werk te maken, dat een imposante ver beelding is van een belangwekkend tyd- soort als waaraan byv. de Finnen zich vak der recente geschiedenis. De Franse spoorwegen behoren in menig opzicht tot de beste van Europa. Het is dan ook een goede gedachte van de redactie van „Documents de France" geweest een ryk geïllustreerd nummer aan dit onderwerp te wyden, waarin een duidelyk overzicht wordt gegeven van de huidige stand van het spoorwegbe drijf in Frankrijk. De titel luidt: Les chemins de fer en France. Van Göran Schildt zyn reeds enige reisboeken in het Nederlands vertaald: de Zweed vertelde in „Droomreis" over zyn tocht via de Franse rivieren en ka nalen naar Italië en in „In Odysseus' kielzog" over zyn Griekse reis. Thans is, in een gezameniyke uitgave van N. Kluwer te Deventer en Contact te Am sterdam, een vertaling verschenen van De Zonneboot. met als ondertitel „Met de Daphne op de Nyi". Het boek, dat geïllustreerd is met 59 foto's en 11 Rally Monte Carlo Het percentage uitvallers is zeer groot Van de drie Nederlandse equipes, die nog deelnamen aan de Rally Monte Carlo, is alleen de combinatie Gatso- nides-Becquart nog in de strijd. Onze landgenoten Van der Vlugt-Flinterman en Jetten-Jetten hebben namelyk de strijd moeten staken wegens overschrij ding van de tydslimiet van één uur. De equipe Gatsonides-Becquart kan trouwens ook niet veel meer hebben, want ook zy staat met 51 minuten te laat dicht bij de disqualificatiegrens. Ook by de niet-Nederlandse deelnemers heeft de sneeuw uiteraard grote slach tingen aangericht. Het Parijse contigent, oorspronkelyk 85 teams groot, is geslon ken tot:... drie, van de 24 starters uit München rijdt er nog slechts één over de thans zeer moeilyk begaanbare we gen van Auvergne. De berichten over de groepen, die uit Glasgow, Rome, Lissabon, Athene en Oslo vertrokken, zyn de berichten nog uiterst verward, maar ook by deze rij ders zal het percentage uitvallers onge twijfeld groot zijn. Inmiddels is gisteren de eerste „cou reur" in Monte Carlo aangekomen. Het was de in Parys gestarte Brit Eric Judge. Hij kwam een dag te vroeg met de treinzyn wagen staat nog by Chaumon, op nog geen 250 km. van Parys VOETBAL Nederlandse militairen verloren in Parijs In de eerste ronde van het toernooi om het internationaal militair voetbal kampioenschap heeft het Nederlands militair elftal te Parys met 2—1 van Frankryk verloren. Deze stand was by rust reeds verkregen. In Brussel speelden België en de ploeg van de Verenigde Staten tegen elkaar. De Belgen wonnen met 10 (rust 00). (Advertentie) neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f. 1.47 Bij apothekers en drogisten. REAL MADRID—SEVILLA 8—0 De lichtwedstrijd Real Madrid Sevilla voor de kwartfinales van de Europese beker werd gespeeld in een gure wind en bij een temperatuur iets onder het vriespunt. Desondanks waren er niet veel minder dan 100 000 toe schouwers. De Madrileense ploeg ,die zondag jl. voor de competitie met 32 van Sevilla had verloren. wa3 van het begin af aan in de meerderheid en ondernam een reeks snelle aanvallen, die tot doelpun ten leidden van Di Stefano en Kopa, in weerwil van de stugge verdediging van Sevilla. Na de rust beheerste Real het spel volkomen. Di Stefano bleek zijn top vorm te hebben teruggevonden en scoorde nog drie maal. Ook Gento. Marsall en Kopa schoten iedw eenmaal raak. zodat de eindscore 8—0 werd. Er werd af en toe zeer fors gespeeld en in de tweede helft zond de Belg Van Nuffel twee man van het terrein Marsall van Real en Campanal van Sevilla. SCHAATSEN Henk van der Grift won 500 nieter In de Zuidnoor^e plaats Halden wer den schaatswedstrijden gehouden, waar aan o.a. werd deelgenomen door onze landgenoten Van der Grift, Vogels, Koe- leman, Biesheuvel en Houter. Het was de laatste start van deze rijders, die zaterdag in Nederland zullen terugkeren. Op de 500 meter won Henk van der Grift in 46 sec. voor de Noor Oscar Hilleren 46 1. Biesheuvel 46.8 en Odd Lundberg (Noorw.) 47. Odd Lundberg zegevierde op de 5000 meter in 8.55.2 met Nico Houter op de tweede plaats in 9.10, Koeleman derde in 9.13, de Noor Baekk- man vierde in 9.17 en Jacques Vogels vyfde in 9.17.2. Op Schiphol is men voortdurend in de weer om te voorkomendat vorst en sneeuw het luchtverkeer stagneren. Hier ziet men het bewer ken van een richtingroer van een vliegtuig met glycerine, hetgeen er voor zorgen moet. dat de draaipun ten soepel blijven lopen. VERKORTE WERKWEEK BIJ N. V. SPANJAARD. De directie van de N. V. Spanjaard te Borne heeft, met toestemming van de arbeidsinspectie, besloten tot een ver korte werkweek over gaan. Het bedrijf zal voorlopig op zaterdag zyn gesloten. Enkele afdelingen zullen reeds op vry- dagmiddag worden stilgelegd. Voor het gehele bedrijf houdt dit een werktyd- verkoiting van tien procent in. Over eenkomstig zal ook de produktie met 10To wworden verminderd. De maatrege len hebben betrekking op ruim 1000 per sonen. kaarten, is een boeiend verslag van een avontuuriyke reis met behulp van zeilen en motor op de Nyi op tot de grote stroomversnelling in de Soedan. Heen en terug een tocht van meer dan 3000 km. Schildt, die de kunst verstaat het jour nalistieke verslag te mengen met lite raire beschrijvingen en kunsthistorische beschouwingen, is erin geslaagd een in teressant relaas te schrijven, dat het niveau van zijn vorige boeken tenminste evenaart. Bij de N V. Uitgeversmaatschappy Kosmos te Amsterdam is verschenen de zevende geheel herziene druk van het door mevrouw A. C MullerIdzerda geschreven boekje „100 kamerplanten en hoe ze behandeld moeten worden". Perspectief voor Nederland, structuur en vooruitzichten van de Nederlandse econo mie. door dr. H Rlemens Met een voor woord van mr. M P. L. Steenberghe Ultg J. M. Meulenhoff. Amsterdam. Chirurg, door Andrea Majocchl. Oorspr titel: „La vita di chlrurgo". vertaald door A. J. van der Hoeven. Verschenen in her druk by de Zuld-Holl. Ultg. My. Den Haag. Volleybal-competitie P.W.-danies speelden gelijk tegen RVC De dames van l'W zyn gisteravond in het Gymnasium voor de hoofd klasse dames tot een zeer verdienste lijke puntenverdeling gekomen met RVC. Die puntenverdeling was geflat teerd voorRVC en dat is wel het beste compliment dat de Leidse dames kan worden gemaakt. Indien de Leidse serve van gelijke kwaliteit zou zun geweest als de Rijs- wykse, dan zou ongetwijfeld PW met de volle winst zijn gaan strijken. Het is wel interessant een vergelijking te maken met de wedstrijden die PW in de proefhoofdklasse voor de dames, twee jaar geleden speelde. Toen was RVC oppermachtig, gisteravond sloeg de balans speltechnisch gezien duide lijk door naar de zijde van Ineke Jan sen c.s. In de le set kwam het betere veld werk van PW nog niet zo naar voren, daarvoor serveerde RVC te sterk. Toch was toen al duidelijk, dat PW deze avond de gasten de handen vol zou geven. Met 1510 bracht RVC de le set op haar naam. De beide volgende sets gingen naar PW, zy het dan ook dat die met minimaal verschil werden ge wonnen: 17—15, 1614. Beide ploegen gaven in die twee sets verdedigend zo wel als aanvallend volleybal te zien, waarvan de beoordeling varieert van goed tot zeer goed. Er waren uitstekende smashes en er waren, dank zy het deze avond opmerkeiyk goede positie kiezen by RVC zowel als by PW, ook reddin gen waarvoor hoofdklasse heren zich niet zouden hebben geschaamd. Het vuur in Leidse gelederen deed de PW-dames echter op de kritieke mo menten in beide sets boven zichzelf uit groeien. Met alle respect voor de reser ves die PW vorige week in Den Haag tegen OVC in het veld bracht zij leverden daar zeer verdienstelyk werk is het toch wel duidelijk dat gerou tineerde krachten als Diny Wolring, mevrouw Zonderop voorlopig geen ver- vangers van gelyk formaat hebben. De I set-up bij PW, mevrouw Klinkhamer verdient eveneens een pluim voor het goede werk dat zy gisteravond ver richtte. De PW-aanval bleef op die set ups slkèn en kón dat ook, dit in tegen stelling met vorige wedstrijden. Met een 2—1 voorsprong in sets en het vertoonde spel op de achtergrond leek PW een zekere winnaar. Mogelyk had dat idee ook bij de PW-dames zélf post gevat dit laatste is overigens een vry veelvuldig voorkomende fout by Leidse ploegen het élan, het tempo van de vorige sets was als by toverslag verdwenen. RVC had geen enkele moeite om weer met de sterke serve als basis tot een gelyk spel te komen (15—5). MICRO IN LEIDSE VEILING In de Leidse velling worden morgen o.a. enkele wedstryden voor de micro- competitie van afd. Zuid-Holland Noord van de CKB gespeeld. VEO heeft nog twee punten nodig om de titel te ver overen, terwijl Pernix nog een gedeelde le plaats kan bereiken. Ons Eiland speelt hierby ook een rol, want het programma luidt: Ons EilandVEO (4.37); VEOPernix (5.34); PernixOns Eiland (6.31). ZWEMMEN Cockie Gastelaars won te Melbourne Onze landgenote Cockie Gastelaars heeft tydens de kampioenschappen van de staat Victoria, die in het Olympisch zwembad te Melbourne worden gehou den, de 220 yards vrye slag in 2 min 27.1 sec. gewonnen. Zy verbeterde hier mede het record van de staat Victoria. Cockie nam vlak na de start de lei ding en vergrootte regelmatig haar voorsprong. Bij de finish bedroeg deze 10 meter op het Australische meisje Alva Colquhoun. die 2 min. 34.1 sec. liet noteren. De 880 yards vrye slag werd gewon nen door Corrie Schimmel in de matige tyd van 11 min. 14 sec Als excuus voor deze tyd geldt, dat de tegenstand, die het Naardense zwemstertje ondervond, zeer gering was. Het wereldrecord op deze afstand staat met 10.17.7 op naam van Ilsa Konrads. Bridgeclub De Sleutels UITSLAGEN VIJFDE RONDE. Hoofdklasse (zwart): 1. Schalks-Aukes (7) 56% m.p.; 2. mej. v. Ryn—Brakel (4) 55 m.p.; 3. Roem—v. Weizen (3) 53'2 m.p.; 4. GeusGoutier (2) 50% m.p.; 5. v. Weer en—Verheul (1) 48 m.p 6. echtpaar v. Wingen (8) 47% m.p.; 7. Kuyk—Meester <5) 45 m.p.; 8. Eling Mekel 9/10) 42% m.p.; 9. v. Dieren Slegtenhorst (6) 42 m.p.; 10. v. d. Meer Verboog (9/10) 39% m.p. Hoofdklasse (wit)1. Dr. RuyterZyi- kerdr. Visser (1) 47 m.p.; 2. Robbers Lepelaar (2) 39 m.p.; 3. echtpaar Tyssen 437 m.p.; 4. echtpaar De Bruin (3) 35% m.p.; 5. KlinkenbergSmittenaar (6) 34% m.p.; 6. dames KuklerSmitte naar (5) 32% m.p.; 7. BergersBiesot (7) 27 m.p. Klasse 1 (groen): 1. VisserDe Vries (6/8) 68% m.p.; 2. Gebr. Koek (4) 65% m.p.; 3. SelierKoning (2/3) 65% m.p.; 4. echtpaar Vryenhoek (1) 65% m.p.; 5. echtpaar Nort (2/3) 64% m.p.; 6. De JongHerman (11 62% m.p.; 7. Mar- celis—Wagenaar (6/8) 62 m.p.; 8. Lincel v. Wieringen (6/10) 61 m.p.; 9. v. Aken Schelvis (10) 59 m.p.; 10. HoedtHis- sink (5) 53%- m.p.; 11. Bakkerv. Leeu wen (9) 52 m.p 12. MellemaBren- ninkmeyer (12) 40% m.p.. Klasse 1 (grijs): 1. echtpaar Winter (I) 61% m.p.; 2. GoddynNisius (5) 54% m.p.; 3. mevr. NagelTer Meulen (2) 54 m.p.; 4. echtpaar v. SBerkel (6) 51% m.p.; 5. Van 't Haft—Staal <3) 48% m.p.; 6. echtpaar Valk (4) 46% m.p.; echtpaar Kroon (9) 45 m.p.; 8. mevr. Broekhuisv. Berge Henegouwen (10) 43 m.p.; 9. echtpaar Straver (7) 42 m.p.; 10. echtpaar Lancel (8) 33% m.p. Klasse 2 (blauw)1. v. d. Bogaard v. d. Steen (2) 54 m.p.; 2. dames Den HolderSeis (4) 53m.p.; 3. echtpaar d. Meer (7) 52 m.p.; 4. Seppe—v. d. Sprang (8) 51% m.p.; 5. VisserAgema <6) 49 m.p.; 6. v. d. Veekv. Nes (1) 48% m.p.; 7. mevr. Seppev. d. Leeden <3) 46% m.p.; 8. dames v Berge Henegou wen—Landzaat (5) 44% m.p.; 9. v. d. MaatBeugelsdijk (9) 43% m.p.; 10. echtpaar Berbee (10) 37 m.p. Klaverjascompetitie De uitslagen waren: Afdeling 1: DSB-T en D 178%—160%; MDS-KNG 69%167%SLF—Zaalberg 170—160; Groenoord-APP 163%—171%; Oosthoek - Krantz 179—152. Afdeling 2: Groenoord 2—PVH 165—164; AWS— MDH 163—166; MDS 2—KNG 2 181-167; SLF 2—Centrum 178—125; P. v. H DSB 2 145—172: T en D 2—DSB 2 110 —177%; Oosthoek 2—Krant 2 166—167. Afdeling 3: Overrijn—Menken 175145; DSB 3 Pe-Ve—We 165—179; LBF 2—Groenoord 3 166—154; P. v. H. 2—T en D 3 175 —160. Afdeling 4: Krant z 8—Groenoord 4 169—169; DSB 4—Pe-Ve-We 2 174%—165%-; GKL Oosthoek 4 169167; SLF 3Centrum 2 170%—169% P v. H 3-Krantz 3 141 —166; P. v. H. 3—Wernink 2 182—156; T en D 4-.P. v. H. 3 147%—180%. STANDEN. lste klasse: Groenoord (12) 2055; Oost hoek (12) 2002; APP (12) 1992' Zaal berg. (12) 1989%; Krantz (12) 1973: T en D (12) 1964; KNG (12) 1939 MDS (12) 1937%; DSB <12) 1887; SLF (11) 1840%; LBF (11) 1802 pnt 2de klasse: SLF (13) 2195; Krantz 2 (13) 2190%; Oosthoek 2 (13' 2167; AWS (13. 2163%. Grot noord 2 «13) 2145%; DSB 2 (13) 2137. KNG 2 (13) 2127%; T en D 2 (13) 2124' P. v. H. (13) 2113; MDH (12) 1972; MDS (12) 1950%; Centrum (11) 1740 pnt. 3de klasse: LBF (10) 1702%; Overrijn (10) 1671% Menken (10) 1653 DSB 3 (10) 1616%: P. v. H. 2 (10) 1615; T en D 3 (10) 1579%: Groenoord 3 (10) 1568: Oosthoek 3 (9) 1558; Pe-Ve-We (9) 1460 punten. 4de klasse: Centrum 2 (12) 2024 1 SLF 3 (11) 1972%: Groenoord 4 '12) 1842; Krantz 3 (11) 1837; DSB 4 <11) 1813, Oosthoek 4 (11) 1770; Pe-Ve-We 2 (II) 1769; T tn D 4 (11) 1703% P. V. H. 3 (11) 1700% pnt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7