JUIST NUI a Hoog of laag... ELAM, Eerste Leidse Automobiel Mij. n.v. Wie neemt liet initiatief?.... Geen wijziging in neutrale houding der Ver. Staten? I.O. „Wij moeten tering naar nering zetten zegt Thorneycroft 96ste jaargans Vrijdag 24 januari 1958 Derde blad no. ^9349 Dulles hoopt en blijft afwachten Naar aanleiding van berichten over een koerswijziging in de Ame rikaanse politiek ten opzichte van Indonesië en de kwestie Nieuw- Guinea heeft een hooggeplaatst Amerikaanse regeringsfunctionaris verklaard dat er „absoluut geen verandering" zal komen in de politiek van neutraliteit welke Amerika voert met betrekking tot het Neder lands-Indonesisch geschil. De ruilhandel Tegelijkertijd verluidt in andere krin gen van de Amerikaanse regering, dat minister Dulles nog geen 'be sluit heeft genomen naar aanleiding van het in juli vorig jaar gedaan, maar eerst vorige ïpaand openbaar gemaakt Indonesische verzoek om wapenleveran ties. Deze zegslieden spraken de ver wachting uit, dat een besluit, een ant woord op het Indonesisch verzoek, nog geruime tijd zal uitblijven. De Amerikaanse regering zou er zeker in de nabije toekomst niet aan denken wapens naar Indonesië te zenden. Dulles bepaalt zich er thans toe de verdere ontwikkeling van de politieke toestand in Indonesië af te wachten, o.a. omdat er tekenen zijn van een hechter samengaan der anti-communistische stromingen. Men is van mening, dat door het vertrek van president Soekarno voor een reis van zes weken door het buiten land. de anti-communistische leden van de ministerraad thans meer invloed kun nen doen gelden. .Bevrijdingsdivisies" gevormd worden De chef-staf, generaal-majoor Nasoe- tion, heeft alle regionale militaire com mandanten opgedragen in hun gebied een „nationaal front voor de bevrijding van West-Irian" te vormen. Kortgeleden h»d Na/soetiom een verbod ingesteld op het oprichten van West- Irian-organisaties door de bevolking buiten de „nationale fronten". Intussen is Nasoebion toc'h vandaag reeds naar Sumatra vertrokken. Hij zal Medan. Atjeh en ook Tapanoeli in N.- Sumatra bezoeken. De Indonesische Monetaire Raad heeft de invoer van goederen, waarvoor Nederlandse handelshuizen als „alleen- agenten" optreden, besproken. De raad besloot om binnenkort op de invoer van dergelijke goederen restricties toe te passen. In de naaste toekomst kan een verbod tot volkomen stopzetting van de invoer door deze alleen-agenten worden ver wacht. De bedoelde restricties of het toekomstig verbod zouden onmiddellijk weer worden opgeheven, zodra de be trokken agentschappen zouden zijn overgedragen aan Indonesische onder danen of ondernemingen. De Indonesische ambassadeur in Bonn Zain, heeft te Djakarta ver klaard, dat Indonesië er nog niet in geslaagd is, zijn afzetgebied van Ne derland naar andere landen over te brengen. Zain heeft voorts medege deeld, dat zulks niet op korte termijn kan geschieden. Hij sprak de hoop uit. dat Nederland zijn standpunt zal wij zigen, teneinde weer tot normale ver houdingen te komen. Anders zal men naar andere nieuwe wegen moeten zoeken. Alle Nederlandse gas- en elektrici teitsbedrijven in Indonesië, die kort geleden onder toezicht van de regering werden gesteld, zijn vandaag tot vitale bedrijven verklaard. Deze maatregel werd genomen om stakingen te voor komen, waardoor de binnenlandse economie zou kunnen worden ver stoord. Nieuwe enderhandelingen? Binnenkort zullen tussen Japan en Indonesië nieuwe onderhandelingen wor den geopend over de huur van Japanse schepen door Indonesië. Deze onderhan delingen zullen geschieden op een andere grondslag dan die, welke tot nu toe werden gevoerd, aldus A.F.P.. In verband hiermede is de overeen komst, die over het huren van schepen onlangs werd gesloten, geannuleerd. De voorzitter van de Japanse redersvereni ging is van mening, dat de nieuwe basis voor de onderhandelingen past in het kader van de oveeenkomst over de her stelbetalingen en de diensten, aan Indo nesië, waartoe Japan zich jegens Indo nesië bij deze overeenkomst heeft bereid verklaard. Crescendo festijn in Noordwijk een succes De ruime zaal van „De Beurs", welke de heer C. J. Vink ook ditmaal weer gratis beschikbaar had gesteld, was tot in de hoeken bezet, toen het doek openging voor de tweede amateurswed strijd van het actiecomité „Crescendo". En dat het een strijd geworden is. daarvan kunnen de leden van de jury getuigen. Zij hadden een zware taak. Er werd op deze avond veel goeds ge boden op velerlei gebied: muziek, goo chelen, zang en voordracht. De beslissing was wel eens moeilijk, maar na rijp beraad kwam de jury tot de volgende uitslag: Goochelaar Anverdi uit Leiden be haalde met 98% punt de ereprijs met lof. Op hem volgden „The Black Stars" uit Sassenheim, eveneens met lof. die zich voor hun glazenspel met begeleiding 97 punt zagen toegekend. Het duo Gouw uit Oegstgeest met xyli- foon en piano verwierf 78' 2 punt, het Trio Kamerman uit Lisse, zang met gi taarspel. 77% punt, de Jojanties, uit Noordwijk, zang mét mandoline en gi taar. 76% punt, mej. Corry Boere uit Voorhout met pianospel 76 punten, Shoe Shine Trio uit Noordwijk, met piano, bas-drumband 70% punt, mej. Riet Was senaar uit Lisse, met zang 70 punten, mej. Helda Randeraad uit Alphen a d. I Rijn met zang 67%- punt; de heer Ketel uit Alphen a. d. Rijn, met declamatie 65'i; punt, de heer W. Futselaar uit de zelfde plaats met zang 63% punt, de Texas Band uit Noordwijk rne't 62% punt en het Jajoco Trio uit Noordwijk met mandoline en gitaar 58 punten. Bijzonder aardig was ook het optreden van de 5-jarige Marianneke Zwart, van Greetje de Winter en Wim Brederode, die hun muzikale talenten op de accor deon lieten horen en niet te vergeten de Marganelles en The Coast Musiciens, allen uit Noordwijk. De finale van deze twee amateurswed strijden zal op zaterdag 8 ffebruari a.s. in het Lido-theater te Noordwyk a. Zee gehouden worden. In Makassar, de hoofdstad van Zuid- Celebes, heeft gouverneur Andi Pange rang, teruggekeerd van besprekingen in Djakarta, meegedeeld, dat Zuid-Celebes spoedig de ruilhandel zal stopzetten. De centrale regering, aldus de gouverneur, was geschokt door het besluit van het bewind in Noord-Celebes, met Makassar te breken en een afzonderlijke provin cie in het leven te roepen. Het Indonesische persbureau Pia meldt, dat het Siamese schip „Kim Gwan" met 1000 ton rijst in Bandjer- masin is aangekomen. De Vereniging van kleine Rubberon dernemers op Borneo heeft in een reso lutie de ruilhandel met Singapore ten volle goedgekeurd en acht deze gerecht- daardigd vooral nu de rijstvoorziening op Borneo zo slecht is. De vereeniging stelt voor, de helft van de winsten te gebruiken voor nieuwe aanplant en fa- brieksuitrusting, omdat vooral de kleine rubberondernemers door het voedselge brek getroffen worden. Harsono reageert Majoor Harsono, woordvoerder van het Indonesische leger, heeft het voormalige hoofd van de inlichtingendienst van ge- genaal MacArthur, generaal-majoor Charles M. Willoughby, beschuldigd van „grove inmenging in Indonesië's binnen landse aangelegenheden". De majoor maakte deze opmerking naar aanleiding van de gisteren gepu bliceerde verklaring van Willoughby, af gelegd voor een commissie in Washing ton, dat het Westen steun dient te geven aan separatistische groepen in Indonesië, dat volgens hem door het communisme wordt bedreigd. Majoor Harsono vond, dat de Westerse pers zich mengt in zaken van Indonesië's eigen binnenlands belang. „Het lijkt erop, of zij Indonesië tot slagveld willen maken van een koude oorlog tussen de Westelijke en Oostelijke blokken", zo verklaarde majoor Harsono. (Advertentie) «JUIST NU in deze tijd van bestedingsbeperking zal de inruilwaarde, die de Ford Dealer voor Uw oude wagen mag betalen, U frappant hoog voorkomen! JUIST NU ziet de Ford Dealer kans U een Amerikaanse Ford 1957 te leveren tegen een prijs, die frappant laag genoemd mag worden. Er is nog keuze uit een aantal 1957 mo dellen, waarvan enkele zonder enige prijs verhoging. Bij hoog en laag houdt de Ford Dealer dan ook vol KOM NU PRATEN MET Advc tentle Voer uw hond het beste wat er is. Geef hem Bonzo. Hij glanst u dan tegen! 70 cent per pak. YATiTg Tijdelijk adres: KORT GALGEWATER 14—16 TEL. k 1710—32811 Uitbreidings der Utrechtse Voorjaarsbeurs De internationale voorjaarsbeurs te Utrecht zal dit jaar worden gehouden van 18 tot en met 27 maart. Het zal de 70ste algemene beurs zyn, die de Kon. Ned. Jaarbeurs organiseert. De voorjaarsbeurs zal een netto expositie oppervlakte van 63.000 vierkante me ter beslaan tegen vorig jaar 44.000 vierkante meter. Enkele belangrijke aspecten van de komende beurs zullen zijn: de afdelin gen textiel, bouwmachines en matrialen en scheepsbouw. De collectieve inzen ding van de Nederlandse textieljaar- beurs is wat deelnemers en expositie- oppervlakte betreft verdubbeld verge leken met voorgaande jaren Een 100-tal textielfabrikanten zal in een aaneengesloten ruimte van 4500 vierkante meter op vrijwel de gehele parterre van de Vredenburggebouwen hun produkten tonen, die op aantrek kelijke en smaakvolle wijze zullen wor den geëxposeerd In tegenstelling tot andere jaren zullen thans alle takken der textielnijverheid ter beurze verte genwoordigd zijn. De verleden jaar op bescheiden wijze doch met succes geïntroduceerde groep scheepsbouw is. wat deelneming en grootte betreft, verdrievoudigd. De op pervlakte, die de inzendingen deels in een expositiehal en deels op het terrein innemen, bedraagt thans 1500 vierkante meter. In het aan het jaarbeursterrein grenzende Merwedekanaal zal een nieu we op een Nederlandse werf gebouwd kustvaartuig van 685 ton ter bezichtiging gelegen zijn. Waarschuwing van afgetreden minister Top-meerderheid van 62 stemmen in het Lagerhuis Kabinetsbesprekingen moeten geheim blijven. Vandaar dat het Lagerhuis over de technische bijzonderheden, die tot het aftreden leidden, niet veel wijzer is geworden. ZELF ben ik niet de „geluk kige" bezitter van 'n auto, maar ik kan me best voor stellen, dat 't met altijd een pretje is, er een te hebben. Er zitten héél wat haken en ogen aan vast, dat merk ik wel, als iemand me voor een ritje inviteert of zo vriendelijk is, me een lift naar huis te geven. Bij het steeds drukker wor dende verkeer, is 't bijv. een heksentoer om je auto een be hoorlijke staanplaats te bezor gen, vooral nu het aantal bordjes „Parkeren verboden" (rode cir kel met doorgehaalde P> zien- Ier ogen groeit. Bij „winkelen" of „naar-een- concert-gaan" kan niemand zeggen: „een-twee-drie daar staat-ie". Nee. het wordt een wanhopig uitkienen, waar je de wagen kunt „stallen", dikwijls aan de rand van de afgrond, in casu de wallekant. De bestuurder moet dan z'n zaakjes terdege kennen, om niet van de wal in de sloot te raken. DAT parkeren is heus niet alleen een Leids probleem. In de grote steden sukke len ze er nog véél meer mee, zó zelfs, dat er hele stadgedeelten voor auto's afgesloten worden en men beter een trammetje of bus kan „pikken". Naarmate echter de auto's ln aantal toenemen, fronsen zioh de voorhoofden der verkeers- experts, want ze zien in een verre toekomst en die ziet er be paald somber uit met steeds meer volkswagens aan de lopen de band en de grote Amerikanen voor de beter begunstigden VERKEERSDESKUNDIGEN zitten niet alleen in New York. Londen. Parijs of Amsterdam, zelfs ook in Moskou, waar het ganse burgervolk heus niet alleen maar wandelt. Er zijn daar. ondanks de gelijk schakeling. ook een 100.000 tal auto-eigenaren, die met het par keerprobleem even hard tobben als hier, vooral omdat er veel te weinig garages zijn. Dat schept in de barre kou extra problemen: bij minus 50 giiiden kunnen de Moskovie ten iedere keer de radiator of de antivries aftappen. Bovendien bevordert de razende kou het snelle starten niet en moeten de „Pobedas", de „Moskovitch" en de „Zim" er nog aangeslingerd worden. NU is het Russische weekblad „Ogonok" met een oplos sing. althans voor het par keerprobleem, gekomen, die klinkt als een klok. Het zal wel een gok zijn, oï de auto's er heelhuids afkomen en het water in de radiotor zal hoog in de lucht wel tot een ijsblok verstarren maar alles beter dan de autos op straat. Daarom komt het blad met 't vernuftige idee de auto's om hoog te hijsen en ze een lief plaatsje te bezorgen op het dak of voor het balcon. Het haalt de oude woningen wat op, je hebt de auto altijd in het vizier en de kans op stelen is dus minder, maar het voornaamste lijkt, dat de auto's van de straat zijn. Russen maken méér grapjes politieke of andere en „Ogonok" zal er nu een „par- keergrapje" opgegooid hebben. Maar zou 't niet iets voor onze Breestraat zijn? Dan hoeven automobilisten geen „ommetjes" ;neer te maken en de wandelaars krijgen het wat rustiger. Een bijzondere attractie met al die verlichte koplampen voor de Winkelweek boven dien! Wie volgt nu eens de Russen na en neemt het initiatief? FANTASIO. „Alle regeringen' sinds de oorlog hebben te veel hooi op de vork genomen" (Van onze correspondent te Londen) In doodse stilte luisterde een tot de laatste plaats bezet Lagerhuis gisteravond naar de afgetreden Engelse minister van Financiën, Peter Thorneycroft, die met de rest van het kabinet in conflict was gekomen over de regeringsuitgaven. Het was een vrijwel unieke parlementaire gebeurtenis: het komt namelyk hoogst zelden voor, dat een zo belangrijke figuur als de kanselier van de schatkist, die in rangorde op de premier volgt, de regering verlaat. In de laatste honderd jaar is dit slechts drie maal gebeurd. Het meest beroemde geval was dat van Randolph Churchill, de vader van Sir Winston. Het was echter de eerste maal, dat ook de beide onder-ministers van Financiën tegelijk met de kanselier aftraden. Het was een dramatisch ogenblik, toen Thorneycroft opstond van zijn nieuwe plaats op de achterbanken. Hij sprak nadat de nieuwe kanselier, de algemeen geziene Heathcoat Amory, en oppositie leider Gaitskell het woord hadden ge voerd. Thorneycrofts jeugdige, rijzige gestalte hield het Lagerhuis gespannen door een korte toespraak, welke uitmuntte door grote moed en eerlijkheid. Hoewel bleek en kennelijk nerveus sprak hij met forse stem en onwankelbare overtuiging, welke diepe indruk maakte. Zijn voornaamste aanklacht was dat alle regeringen in Engeland sinds het einde van de oorlog te veel hooi op hun vork hadden geno men, waardoor de ene na de andere crisis volgde. Wij hebben ons zelf daar door ernstig verzwakt, zei hij. Het werd uit Thorneycrofts betoog al spoedig duidelijk, dat het conflict in de boezem der regering zich op het defen- sievraagstuk had toegespitst. Thorneycroft zei enigszins smalend, dat Engeland een atoom-mogendheid wilde zyn en tegelijkertijd zijn orthodoxe strijdmacht wilde handhaven. Dit kwam enigszins als een verrassing, omdat algemeen aangenomen was dat dit probleem opgelost was, hetgeen blik baar niet het geval is. Tegelijkertijd trachtte men, zei Thor neycroft, omvangrijke sociale voorzienin gen te handhaven en er een groot inter nationaal bankbedrijf op na te houden En dat alles terwijl de staatsschulden zich opstapelen. Geen wonder, zei Thor- j neycroft. dat wy vastgelopen zyn. De simpele waarheid is. dat wij de tering naar de nering moeten zetten, wil een verdere val van het pond ster ling, dat sinds de oorlog met 40 pet. in waarde daalde, voorkomen worden. Thornevcroft besloot met te zeggen dat het Engelse volk altijd bereid is harde feiten onder ogen te zien en maat regelen te aanvaarden, welke op den duur minder onpopulair zullen zijn dan zij op het eerste oog lijken. Hij verze kerde zijn opvolger dat hij hem „met zijn gehele hart" zal steunen. Belangrijk politicus Aan het einde van zijn speech, een van de meest opmerkkelijke redevoerin gen sinds het einde van de oorlog in het Lagerhuis gehouden, werd Thorneycroft luide door de conservatieven toegejuicht. Hij blijkt thans, veertien dagen na zijn aftreden, een van de belangrijkste poli tieke figuren te zijn geworden. De nieuwe kanselier. Heathcoat Amory, waarschuwde dat sommige van Enge- lands beste afnemers hun invoer heb ben moeten besnoeien. Men zal zich 1 daarom met veel meer energie op de export moeten werpen. Een nieuwe alge- mene loonsverhoging zal volgens Amory i een nationale ramp betekenen. Gaitskell betoogde, dat de Britse eco- nomie in het geheel niet overbelast is. zoals sommigen menen. Integendeel, zo zei hij, de laatste twee jaren stagneert de produktie Vergeleken bij andere Europese landen slaat Engeland een hopeloos figuur. Het sombere debat en het gebrek aan klaarheid over de jongste regerings crisis veroorzaakte in het Lagerhuis een gedrukte stemming. Welke meningsver schillen er ook onder de conservatieven heersen, zij sloten de rijen, zodat de Kamer met een top-meerderheid van 62 stemmen haar vertrouwen in het rege ringsbeleid uitsprak. Mr. van Rhijn te Deventer Bestedingsbeperking voorlopig handhaven Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling te Deventer heeft mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, gisteravond gesproken over de bestedingsbeperking en de werkloosheid. Volgens spreker is er zeker nog geen aanleiding om de maatregelen tot beperking terug te draaien nu de kosten van levensonder houd, de uitvoer en de deviezenpot een wat gunstiger beeld tonen- Men denke hierbij ook aan de economische gevol gen voor ons land van de Indonesi sche chaos. „Wij zouden dan zijn als een grieppatiënt. die half hersteld weer in de koude gaat en opnieuw in stort. Wel moet de werkloosheid wor den bestreden, maar dan met inciden tele en gerichte maatregelen". Het decembercijfer van 104.000 werk lozen heeft begrijpelijkerwijs veel onrust gewekt. Vooral ook omdat eind januari een nog hoger cijfer te verwachten is. Mr. dr. Van Rhijn wees erop, dat de werklozen natuurlijk niet aan hun lot mogen worden overgelaten. Hier voor ziet de werkloosheidswet, wier fondsen op dit ogenblik meer dan f750 miljoen bevatten. Inmiddels moeten maatrege len genomen worden om de mensen weer aan het werk te krijgen. In het bouw bedrijf zijn vergunningen voor kleine projecten niet langer nodig en worden voor grotere projecten de toestemmingen steeds vlotter afgegeven. Gedacht kan verder worden aan meer openbare wer ken en meer aanvullende werken. Het aantal arbeiders, dat op aanvullende werken is geplaatst, is reeds belangrijk uitgebreid. Maar de zaak moet op gang komen. Een grote moeilijkheid vormt bij dit alles ook de financiering. Maar spre ker herinnerde aan verschillende perio den na de oorlog, toen ons land moei lijkheden in eendracht snel te boven kwam. Daaruit, aldus mr Van Rijn. mag het vertrouwen worden geput, dat Nederland ook ditmaal zal overwinnen om daarna de stijgende lijn der wel vaart te hervatten. lestauranf aan Noordkaap De Noordkaap. Europa's somberste plek in de duisternis van de Poolwinter, en een van de aantrekkelijkste beziens waardigheden onder de Middernachts- zon van de zomermaanden, krijgt een eigen restaurant. Het ontwerp is het resultaat van een wedstrijd tussen Noorse architecten. Het wordt een ge bouw in natuursteen. da<t harmonieert met de ruige, verlaten omgeving. Het restaurant zal op tijd klaar zijn voor het zomerseizoen Vorig jaar is een autoweg naar het plateau geopend en een veerdienst ingesteld. De Noordkaap ligt op het eiland Magerby tussen de Noorse Noordpoolautoweg, de nationale autoweg no. 60 en de Noordka-apweg. (Advertentie) Talloze Eheumatleklljdors vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. En 't betekent als het ware een herwon nen leven, als ge, bevrijd van Uw Reu matische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt. bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. Vals s.o.s. vermoedelijk afkomstig van een kotter Het is wel zo goed als zeker, dat het valse noodberieht. dat zaterdagavond vele schepen tot een reddingsactie aanzette, uitgezonden is van de kotter Cornelia BR 28 uit Breskens. Toen schipper A. van Hanighem en zyn be manning na het weekeinde in IJmuiden terugkeerden, vonden zy de zender aan boord aanstaan. De accu's waren tydens het weekeinde leeggelopen en de zender stond afgestemd op 2182 kp/s, de noodgolf. Schipper van Ha nighem heeft verklaard, deze golf lengte nog nooit gebruikt te hebben. Een intensief onderzoek van de politie te IJmuiden. in samenwerking met technische diensten van PTT en Bureau Wijsmuller, hebben belangrijke aanwij zingen opgeleverd. Zoals bekend werd een bericht ontvangen, waarin melding werd gemaakt van een Zweeds schip, dat op ongeveer 80 mijl ten noordwesten van Terschelling in moeilijkheden zou verkeren, zodat de bemanning binnen tien minuten het schip zou moeten ver laten. De sleepboot ..Holland'' van de rederij Doeksen op Terschelling voer uit en zeven koopvaardijschepen verlegden ondanks de hevige storm hun koers om naar het Zweedse schip te gaan zoeken. Alles vergeefs. Het bericht werd in het Engels uitge sproken, maar volgens sommigen van hen, die het bericht hebben opgevangen, had de spreker een Scandinavisch accent. De politie zoekt nu naar men sen, die aanwijzingen kunnen geven om trent personen, die zaterdagavond om streeks 9 tot 10 uur aan boord van de kotter of in de omgeving zijn gezien, ofwel die met een Scandinavisch accent spreken. De politie ondervindt alle medewerking van de vissers, die alle maal zeer verontwaardigd zyn over het misbruik maken van de noodgolf. REPATRIANTENSCHEPEN Voor belangstellenden liggen aan ons Bureau wederom enige passagierslijsten ter inzage van thuisvarende repatrian tenschepen. Het zijn die van het m.s. „Japara" en van het m.s. ..Himalaya", die resp. 28 en 30 Januari ln Rotterdam worden verwacht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5