Aantal leden Leidse N.C.R.V. bedraagt momenteel ruim 1200 Raad Oegstgeest wilde geen geld uitgeven voor Warmonderweg 1 st van Raad begroting Wassenaar stelde de dienstjaar 1958 vast DONDERDAG 28 JANUARI 1958 mUiim FEESTELIJKE VERGADERING. De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniglng hield gisteravond in de tot op de laatste plaats bezette bovenzaal van ..Het Gulden Vlies" een feestelijke jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. v. d. Bos, opende de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar op de gebruikelijke wijze. Hij wees er daarna op. dat 1957 voor de N.C.R.V. een succesvol jaar is geweest. Het ledental steeg nl. van 21.600 tot 27.400 (d.i. 27%). Aan de groepsreizen namen het vorige jaar niet minder dan 10.950 leden deel. In 1956 bedroeg dit aantal 8.900. Was Zwitserland jaren lang de trekpleister van de N.C.R.V.-ers in 1957 bleek Oostenrijk een geliefkoosd land te zijn. In totaal brachten 3800 leden hun vakantie op Oostenriiks grondgebied door. terwijl er 2800 naar de Zwitserse bergen reisden. Het aantal leden van de Leidse af deling steeg zeer aanzienliik, nl. van 800 tot ruim 1200 (d.i. 50%). Opleidingscentrum „De Horst" De Herv. Wijkgemeente Boshuizerwijk belegde gisteravond in de Herv. School aan de Boshuizerkade een bijeenkomst voor haar leden, die verzorgd werd door het instituut „Kerk en Wereld" te Drie bergen in samenwerking met het ..Film centrum". Door het uitermate slechte weer was de opkomst niet groot. Bovendien arri veerden de verzorgers van deze avond later dan verwacht was. Zij waren n.l. 's middags om 4 uur al uit Driebergen vertrokken en konden pas door de vele sneeuwstormen om halfnegen Leiden binnen rijden. Hulde voor hun doorzet tingsvermogen! Een van de medewerkenden, de heer A .v. d. Mevden, hoofdpropagandist van „Kerk en Wereld" vertelde de aanwe zigen enige dingen over het opleidings centrum „De Horst" te Driebergen. De Horst is een instelling waar jonge mannen en vrouwen tussen de 20 en 30 jaar opgeleid kunnen worden tot maat schappelijk werk(st)er, sociaal-cultureel vormingsleider, evangelist of jeugdwerk leider. Het uitgangspunt en doel van dit op leidingscentrum is gestalte te geven aan de dienst der Kerk op alle terrei nen waar het menszijn bedreigd of be schadigd wordt. Alle afgestudeerden (de cursus duurt 4 jaar) kunnen toetreden tot het Wikakorps. Dit betekent, dat men een werkkring aanvaardt in overleg met het directo rium van Kerk en Wereld. (Wika (W)erker (I)n (K)erkelijke (A)rbeid. Van de ruim honderd Wika's. die thans in ons land en ook daarbuiten werkzaam zijn. heeft een groot deel een functie m een of andere vorm van jeugdwerk, hetzij in het georganiseerde jeugdwerk, hetzij in vormingswerk on der ongeorganiseerde jeugd of onder de fabneksjeugd of jeugd op het platte land. Ook zijn enkele betrokken bij een of andere gestalte van sociaal-cultureel vormingswerk b.v. in vormingscentra en buurt- en dorpshuizen. Tenslotte sprak de heer A. v. d. Meii- den over het werk in verband met de industrie waar steeds meer functies om vervulling vragen zoals personeelwerk in ^rijven, vakvereniging en het werk onder de bedrijfsjeugd. ,?Jlustratie werden na de pauze enige films vertoond. Eskimo-rendierjagers in Canada In de serie winterlezingen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde sprak gisteravond in dit museum mr. G van den Steenhoven over het onderwerp- „Eskimo-rendierjagers in Canada". In dienst van het Canadese Federale Eestuur heeft mr. Van den Steenhoven een onderzoek gedaan naar de rechtop- vattingen onder de z.g. Kariboe-Eski- mo s. ten Westen van de Hudson-baai. Bij net horen van het woord Eskimo, aldus de inleider, denken wij meestal direct aan Alaska of aan Groenland" we vergeten dat van de 50.000 thans le vende Eskimo-s. de 10.000 Canadase nog net meest van alle beantwoorden aan net beeld, dat wij ons van het Eskimo leven vormen: bewoners van sneeuw- hutten. jagers van rendieren, robben en ijsberen. De 400 Kariboe-Eskimo's ten Westen van de Hudson-baai vormen weer een aparte groep voor zover zij zich bovenal, en sommige zelfs uitslui tend. interesseren voor toektoe. cat is hun naam voor het soort wil- oe rendier, dat door ons Kariboe wordt genoemd, en dat terecht als de koning van de Canadese Noordelijke toendra kan worden beschouwd. Mr. Van den Steenhoven bezocht in 1955 deze Kari boe-Eskimo's. Zij leven ver in het bin nenland: velen van hen hebben nog nimmer zout water geroken. Ook zijn zij nog niet door missie of zending bena derd. Aan de hand van mooi kleuren dia s gaf spreker een indruk van hun leven. Een leven, dat ons hier in Europa vuil, onbeschaafd en hard kan toeschij nen, doch dat voor deze Eskimo's zelf zinvol en de moeite waard is. Een ge zond en opgewekt groepsleven, zo besloot inleider zijn causerie, is een van de kostbaarste schatten van een mense lijke samenleving. We moeten dan ook met gaan proberen hen „tot onze be schaving op te heffen'.' tenzij we hun daarvoor in de plaats iets teruggeven, dat in hun eigen ogen als evenzeer de moeite waard wordt aangevoeld. Aan het slot van zijn lezing vertoon de mr. Van den Steenhoven de door de Canadese nationale filmraad vervaar digde film „Angoti", een uiterst boeien de kleurenfilm, die het leven van een Eskimo van een naburige groep aan de Hudson-baai in beeld brengt. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand december zym de vol gende voorwerpen gevonden: paraplu in foudraal. damespolshorloge, akten tas. steektreohter. portemonnaie, handschoe nen. kinderpantoffels, bontcape, kin- dertasje, sjaal, kenteken wegenwacht, broche, overall, muntfoiljet, étui met schrijfbehoeften, sleutels, bril. bankbil jet, handdoek, zwembroek, autostep, jongenspet. duo van rijwiel met hulp motor. zadeldek, vulpen, schooltas, ka- belslot. bivakmuts, rijwieltas, porte feuille. boek. herenpolshorloge, jasje, ceintuur, kousen, wanten, paspoort, riem. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen. Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. B. A. Beks, bleek dat aan de twin tig excursies, die in het afgelopen jaar gehouden zijn, 542 personen hebben deelgenomen. De culturele avonden trokken 1120 bezoekers. De penningmeester, de heer H. Vogel, deelde mede. dat er in het afgelopen jaar weliswaar f 672.63 in de kas is ge komen. doch dat f736.79 uitgegeven moest worden. Een nadelig saldo van f64.16 moest dus ook geboekt worden. Daar er nog een overschot was van vorige jaren. nl. f418.97 kon de reke ning met een bedrag van f354 81 wor den afgesloten. De bestuursverkiezing had een vlot verloop: de heer M. Jan sen hij was niet aanwezig werd bij acclamatie herbenoemd. De algemene vergadering wordt dit jaar op 15 februari as. in Dordrecht gehouden terwijl volgend jaar zeer waarschijnlijk Goes aan de beurt ls. Na het huishoudelijke gedeelte van de vond volgde nog een gezellig samen- j zijn. Enkele leden waren zo vriendelijk 1 om dia's te tonen. Mei. A. Vis. die films zou draaien, was jammer genoeg ver hinderd de vergadering bij te wonen. De heer D. v. d. Brand was als verte- woordiger van het hoofdbestuur aan wezig. Militairen nemen in Venezuela de macht in handen In Venezuela is, zoals reeds ln het kort op pagina 1 is medegedeeld, heden ochtend een einde gekomen aan de re gering-Jimenez. welke vervangen is door een „junta" (groep militairen" onder leiding van schout-bij-nacht Wolfgang Larrazabal. Leger, vloot en luchtmacht hebben aan de staatsgreep deelgenomen. De junta bestaat uit vijf personen. Behalve Larrazabal maken er nog vier kolonels deel van uit. President Jimenez zou met zijn voor naamste aanhangers het land hebben verlaten. Hij nam in 1952 de macht over en stond aan het hoofd van een militaire iunta, welke de toenmalige links-georienteerde regering verdreef. Waarheen Jimenez gevlucht is. is op het ogenblik nog niet bekend. Wel staat vast. dat hij per vliegtuig is vertrokken. Prof. mr. F. D. Holleman overleden Een menigte van drieduizend perso nen heeft hedenochtend de gevangenis van Caracas bestormd en alle 500 poli tieke gevangenen bevrijd. Bij deze aan val verloren vier personen het leven. Het gebouw van het officieuze blad van de afgezette regering. „El Heraldo" is door de menigte in brand gestoken. Na 27 jaar W. Zwart trad af ais voorzitter van „De Natllllrvriend,, Thans ere-voorziiter De heer W. Zwart van wiens stimu lerende leiding de Leidse Aquarium- en Terrariumvereniging „De Natuur vriend" ruim 27 jaar heeft geprofi teerd, heeft gisteravond afscheid genomen als voorzitter. Teneinde het contact met de heer Zwart niet geheel te verliezen, doch uit erkenning voor zyn vele verdiensten, werd hij onder grote instemming der aanwezigen be> noemd tot. ere-voorzitter. Onder de velen, die deze in het Loge- gebouw gehouden bijeenkomst bijwoon den, waren o.m. de ere-leden van „De Natuurvriend", burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en prof. dr. T. H. v. d. Honert. Alvorens dit afscheid plaats vond wer den de jaarstukken behandeld. In zijn jaarverslag schonk de secretaris aan dacht aan de verenigingsactiviteiten het afgelopen jaar, w.o. de met zoveel succes in samenwerking met de Leidse Aquariumvrienden gehouden Aqua Hor tus ruim 32.000 bezoekers een glanspunt vormde. Gelet op dit resultaat kon ook de penningmeester een optimis tisch geluid laten horen: er was een batig saldo van ruim f 3500.—. Bijzonder gunstig luidde tenslotte ook het verslag van de commissaris van materiaal, zo dat gezegd kan worden, dat voorzitter Zwart bij zyn afscheid geen „failliete boel" achterlaat. Gezien de gezonde financiële positie van de vereniging werd op voorstel van het bestuur overgegaan tot de vorming van een reservefonds, groot f2000. bovendien werd tot aankoop van een schrijfmachine besloten. C. BORGHART VOORZITTER In de plaats van de heer Zwart werd de vice-voorzitter, de heer C. Borghart, tot voorzitter benoemd. De aftredende bestuursleden, de heren Lagas, M. Bar- kema en A. van Gijzen werden herkozen, terwijl in een bestuursvacature werd voorzien door de benoeming van de heer J. van Weizen. VOORSCHOTEN De burgemeester van Voorschoten is vrijdag verhinderd spreekuur te hou den. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Jozef P.. zn van P Schle en H. C. van der Poel De burgemeester (links) over- handigt de heer W. Zwart een oor konde. In het midden de nieuwe voorzitter, de heer C. Borghart. (Foto L.D./Van Vliet) de Leidse Universiteit is geweest i het adatrecht als opvolger van prof. I mr. C. van Vollenhoven. Enige maanden geleden schreven wij uitvoerig over zijn persoon en werk naar aanleiding van het berei- I ken van de zeventig-jarige leeftijd. in 1957 het besluit werd genomen, dat de Rijkspolitie niet zal worden vervan gen door gemeentepolitie Na zijn mede leven te hebben uitgesproken met de re patrianten uit Indonesië, beantwoordde de nestor van de raad, de heer Oosterom namens de raadsleden deze nieuwjaars rede. UITBREIDINGSPLAN. Inzake het ontwerp-uitbreidingsplan 7/1 r Oegstgeest-Noord merkte de heer P. van Up ruim U-jauge leeftijd is 'rt [Nieuwkoop op. dat de aangebrachte wij- Zsuid-Afrika. waar hij sinds 1939 zigingen een belangrijke verbetering zijn. l.nntoraar HÜ sprak zijn bewondering voor dit ont- t n u oyer'e"en PTOl' mr' werp uit. terwijl mevr. Smits-Witvliet r. D. Holleman, die van 193-1 tot enkele technische bezwaren naar voren 1939 buitengewoon hoogleraar aan j bracht- Mr. Slingenberg keerde zich tegen het plan om aan de oostzijde van de Wyttenbachweg een nieuw raadhuis te projecteren. De voorzitter merkte op, dat de plaats daar aanmerkelijk gun stiger zal zijn in de toekomst dan het Wilhelminapark, dat excentrisch komt te liggen. Overigens wilden B. en W. thans nog niet vasthouden aan dit plan. Misschien zal t.z.t. blijken dat aan een ander groot openbaar gebouw de voorkeur moet worden gegeven. Ten aanzien van de uitvoering van bouwplan IX van de woningbouveren. „Buitenlust" informeerde de heerBlans- jaar waarom 4 maanden moest worden gewacht alvorens het voorstel tot het verstrekken van voorschotten kon wor den ingediend, hetgeen blijkens het ver strekte antwoord verband hield met in gediende bezwaarschriften. Overigens aldus de voorzittef is er door dit uitstel geen enkel belang geschaad. Al les is op tijd ingediend en geld is voor lopig nog niet in uitzicht, Aan een ge deeltelijke uitvoering wordt niet gedacht. Enkele onderwijsvoorstellen werden zonder discussie aanvaard, alsmede het voorstel van B. en W. inzake de verle ning van subsidie aan medisch-opvoed- kundige bureaus. Het bedrag per behan delde leerling werd bepaald op f30.—. VERBETERING WEGEN Bjj de comptahiliteitsbeslulten was een voorstel om f 8000. uit te trek ken voor verbetering van de Wytten- bachweg, waarmee de raad akkoord ging- Anders stond het met de kosten (f 12.000) die gemaakt moeten worden ter verbetering van de Warmonderweg. De heer Van Nieuwkoop formuleerde 25-jarige onbekende man opgetreden het zo. dat dit slecht besteed geld zou tegen een li-jarige scholier, toen zijn. omdat toch geen afdoende verbe- deze een hem overigens missende tering kan worden verkregen. Over en- sneeuwbal nawierp. IIij keerde woe- kele maanden is er weer geld nodig voor dend terug en vroeg wie van de jon- deze weg. want deze is nu eenmaal voor gens de ba] had gegooid. Toen de 1 zwaar verkeer ongeschikt. Helaas kan scholier zei: „Ik" stak de man hem het grote plan ter verbreding van de plotseling met een mes in zijn buik. weg. nog steeds niet verwezenlijkt Na zijn daad verdween de man ijlings. worden. In overweging werd gegeven op De jongen is in het ziekenhuis op- deze weg alleen 1,cht verkeer toe te genomen; vanmorgen was zijn toe stand gunstig. De jongens waren aan de Amstel aan het sneeuwballen gooien. De man had hen gewaarschuwd niet te gooien, maar de knapen stoorden zich daar niet aan. In de nieuwjaarsrede, waarmede de voorzitter, burgemeester II. L. du Boeuff de raadsvergadering opende, deelde hjj mede. dat de gemeente thans een zielen tal heeft van 12.825. De aanwas van de bevolking had 382 personen bedragen in 1957. Ten aanzien van de woningbouw werd opgemerkt, dat 200 woningen ge reed waren gekomen, doch dat desondanks het aantal woningbehoevenden in de gemeente was gestegen tot 321. De voorzitter bracht noog ter sprake laten. Besloten werd op korte termijn de samenwerking met Leiden en de een en ander te onderzoeken en in de randgemeenten, als dit uit het structuur- volgende vergadering te komen met een plan blijkt en knoopte daaraan vast, dat voorstel dat wellicht aantrekkelijker grensverleggingen en annexaties ver- kan zijn dan het onnuttig uitgeven van ouderde begrippen zyn geworden. Z. i. geld. Wethouder Den Ouden meende wel moet de samenwerking altijd kunnen lei- met een beter voorstel te kunnen komen, den tot een oplossing van alle proble-Op verzoek van enkele raadsleden was men zonder dat de gemeentelijke gren- i besloten de onteigening van gronden in zen worden aangetast. Betreurd werd dat Oeertgeest-nonrd in geheime raad Samenwerking vakbonden In de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. is het bestuur van het N.V.V. gemachtigd om maandag a.s- besprekingen aan te vangen over on derhandelingen met de K.A.B. en het C.N.V. over de toekomstige samen werking. Herkenningsbewijs veer bromfietsen Binnen afzienbare tijd zullen brom fietsen dienen te worden uitgerust met een geel herkenningsbordje, dat aan de voorzijde zal worden bevestigd. Deze maatregel, die thans nog in voorbereiding is, wordt getroffen om het tegemoetkomende verkeer het on derscheid tussen bromfietsen en nor male fietsen duidelijk te maken. Eveneens in voorbereiding, aldus ver namen wij van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, is een verbods bepaling voor het vervaardigen van bromfietsen, die harder dan 40 kilo meter kunnen rijden. Bruut stak jongen met mes Op meer dan ergerlijke wijze is gis teravond in Amsterdam een circa Vost „een miljoen" aon effecten gevonden In het kasteel te Oostrum (L.), waar binnenkort gerepatrieerden zul len worden o-ndergebracht, heeft men een oude brandkast gevonden, die in een van de nissen in de gang stond. Toen men deze opende, trof men een paJk effecten aan. Hoe Voor de heer Zwart, die hierna het woord nam, betekende dit afscheid geen vertrek uit de verenigingsgelederen. Nog vele jaren hoopt hij, zij het dan meer op een afstand, aan het verenigings leven deel te nemen. Hij achtte het ech ter wenselijk, dat weer eens jong bloed in het bestuur kwam. Een prettige her innering zal hij echter steeds aan „De Natuurvriend" bewaren. De heer Borghart. die weinig moeite had het bestuursvoorstel: de heer Zwart als ere-voorzitter te benoemen, aanvaard te krijgen, weidde hierna uit over de centrale plaats, welke de afgetreden voorzitter in de vereniging heeft inge nomen. Vooral bij het organiseren van tentoonstellingen was zijn hulp onmis baar. De burgemeester, die vervolgens de by het ere-voorzitterschap behorende oor konde uitreikte, wees op het grote aan deel, dat de heer Zwart heeft gehad in het aankweken van de aquariumlief hebberij, welke tot een zekere tak van wetenschap is uitgegroeid. Voorts haalde zlJn van ondernemingen in de Belgische spreker enkele herinneringen op uit deKongo, gedateerd 1897 en 1898. Beweerd i tijd het was in 1919 dat hij in zijn wordt, dat een van de effecten op het I militaire loopbaan nog onder wacht- ogenblik een koers heeft van 610. Over «jed .53 3^ meester Zwart had „gediend". de herkomst van de stukken weet men Grootboek obi. 34 Aan het einde van de avond danktej nog niets: vermoed wordt dat zij in Ned -47 31^ (3) de scheidende voorzitter voor de eer, oorlogstijd uit veiligheidsoverwegingen 1 welke hem door het aanbieden van het I van België naar ons land zijn overge- ere-voorzitterschap is verleend. bracht. SOEKARNO NAAR COLOMBO Na zijn bezoek aan Pakistan, is pre sident Soekarno vanmorgen per vlieg tuig naar olomho vertrokken. Gistermiddag is te Den Haag ln de looncommissie van de Stichting van de Arbeid gesproken over de spoorweg- lonen. Het- overleg dat nog niet is af gerond to teen advies, zal worden voort gezet. Wanneer een volgende bespreking zal plaats vinden, kon men ons in be voegde kringen nog niet meedelen. sproken van meer dan een miljoen gulden. Het zouden in hoofdzaak aandelen j Donderdag 23 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— By de aanvang van de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering deelde de voorzitter, burgemeester S. baron van Wynbergen, mee, dat bericht was ontvan gen van de goedkeuring van de begroting 1957. Hoewel het geen gewoonte is van de Wassenaarse raad om vóór de bespreking van de nieuwe begroting algemene Clt Handi en jnd 3 beschouwingen te houden kreeg mr. YV. F. van Gunstercn (A.-R.) toch het woord Nat Handelsbank voor een korte uiteenzetting, waarin hjj de samenwerking in het college van Ned. Handelmij. Ned. '51 34 Ned. '53 (34) Ned. '56 34 Ned. '48 3*4 Ned. '54 3 >4 Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. "37 3 Ned. W.B. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert. NWS Indië 37A 3 Grootboek '46 3 en W. en de raad en het nut van een wethouder voor elke partij in het licht stelde. Hij wees op de grote homogeniteit en van bestuurskracht en sprak de hoop uit, dat de opvolgers dezelfde weg zullen bewan- Ondertrouwd A Bilstra. 25 Jaar en J. delen. Voorts wijdde hjj o.m. in verband ün 19 }aaf- 9 Kroft- 34 Jaar en 'met de verdubbeling van het eindcijfer Th. M. Heemskerk. 23 Jaar van de begroting in de laatste jaren een kritische beschouwing aan de gevoerde economische politiek waarbij hij op merkte, dat zijn fractie niet is voor on- FAMILIEBERICHTEN beperkte opvoering van belastingen, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN: omdat men daardoor achterop raakt. Von RHcHHb- ri Overgegaan werd tot het punt voor wïwiSS-' t" Punt behandelen van de begroting, riPi^ iïÏAn S waarbij menig woordje werd gesproken 5^: °'^7"even; en soms de vrolijkheid niet ontbrak. Zo Kmf—Goudswaard, z. Melbourne werd d00r mr c A van oorum (P. v. (Australië): t Hart—Born, z. Den d A) opgemerkt, dat een hoge functlo- Haag. Groenhof De Wilde, d.. Julia- narj5 had gezegd, dat Wassenaar ten dadorp (Curaeao^^Houting—Brulnsma, aanzjen van het streekplan niet met Mr. C. A. v. Gorcum (P. v. d. A.) wilde het toenemend autoverkeer uit het dorp weg hebben. WONINGBOUYV Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de woningbouw met als eerste spreker mr. A. van Vuure (VVD), die vernomen had. dat de Rijksoverheid de - - iaoiu,CXI a.tu ...vu bouw van woningwetwoningen drastisch z.. Teheran (Perzië); Sillem—Eveklmk. Den Haag wil samenwerken. Hierbij wilde beperken en vroeg, of het daarom Marokko. werd aangevoerd, dat de geschiedenis niet beter was om over te gaan op ore- de Jongh en M. L. van ieert. dat Den Haag is verrezen op miewoningen. Amst. Rubber Deli Mij en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U meen hun verontrusting te kennen. Dr. J. J. Veraart (R.K.) stelde ver plaatsbare lichtinstallaties op de kruispunten in de Rijksstraatweg voor en de heer C. E. v. d. Berg (R.K.) k Berkei's Patent (v) sprak over een door het publiek te be- Calvé Delft eert. dienen stoplicht bij het Dierenpark. Beide suggesties werden afgewezen als door YY'aterstaat ontraden. Kon Pap v Gelder Hoogovens eert. Müller en Co. N B Ned Kabelfabr Getrouwd: J. Dijke. Blaaksedijk Overleden: A. Kruyne, m., 85 j., Rot terdam; M. van der Klooster, m.. 67 j., Rotterdam: W Scheijgrond Azn., m„ 84 j., Rotterdam; J. M. van Noorden, m-, 59 j.. Driebergen; B. M. Liefstingh. m.. 69 j., Groningen: H E. E. Chavannes. De stad en daarmede het vreemde- i nv. 86 j.. Den Haag; S. R W. ten Cate. lingenverkeer heeft er weer een Chinese m Naarden: C Monnier. m.. 49 j., Am- restaurant bijgekregen. In het. daartoe sterdam: J L Barend-en m. Roer- speciaal ingerichte perceel Lange Pie- mond; C, P R LudwigKesper. vr., terskerkkoorsteeg 9 is gisteren het Chi- j 81 j., Lausanne; G. R. M. Scholten, m., I gewezen. ne«6 restiujant «Wen Oho*" aeueesxi. IW Oudrkeiit a. Amatol. I D« raadjtodea ga»en hierover Wassenaars gebied, dat die stad dus een ei heeft gelegd in het Wassenaarse nest. een groot ei, waaruit een ooievaar is gekomen. De voorzitter merkte op. dat de hoge functionaris zich vergist, waar van nog wel nader zal blijken. POLITIE Ten aanzien van de sterkte van het politiekorps deelde de voorzitter mee, dat het verzoek om uitbreiding was af- Tot het laatste was bewaard een be spreking over de vrijstelling van ouden van dagen van de betaling van het reinigingsrecht, waarvoor de heer A. J. van Bemmelen (R.K.) pleitte en van vrijstelling van hondenbelasting voor mensen die geen loon- en inkomsten belasting betalen, waarvoor mevr. I. H. EernstmanSteghgers (VVD) in het ge weer kwam. Beide zaken zullen in de financiële commissie worden besproken. De begroting werd goedgekeurd, waar na da agenda vlot werd afgedaan. Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.— idem (50 a f 20.— Holl. Amer lijn Java China Paket KI^l Ned Stoomv. Mi) Kon Paket Mij Stoomvaart Mi). Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. Kon. Rott Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3'A) 3 89 Den Haag 1937 I 3 80 Leiden 1947 87'-. R'd&m '37 I-III 1% 884 Vorige Slotkoers koers v 88 heden 88 80 84H 85 894 89 86 V* 86 N 864 86 iN 814 81 834 83% 834 83 A 85 B 85 B 834 83% 105H 105A 89% 894 L 90A 904 89% 89 A 64 B 65A 85 85 80% NDELEN 18 18 70 69% 147 1464 35% 38 53% 524 78 784 15 16 38 37% 6 7 152% 153 178 1794 260 259 1764 1764 245 241 308 309 4 220 220 236 2334 1464 146 318% 316% 210 210 177 177 699 145.50 143.50 145 55 143 45 135% 135% 1074 1064 102 50 103 20 127 176'. 99 99% 129 128 147 148 198 196 115 114 106% 106% behandelen. Daarover werd meer dan een uur gediscussieerd. Y'oor een verslag van de behande ling van het structuurplan, zie men elders in dit blad. BEURSOVERZICKT Weinig sfeun voor eiies AMSTERDAM, 23 Januari Aanbod van claims Kon. Olie hoofd zakelijk van publieke zijde, gering aanbod uit het buitenland en ruilin gen van aandelen Kon. Olie in aande len Dordtsche waren by de opening van de markt vanmiddag oorzaak, dat de koersen zich lager stelden dan de slotprys van gisteren. De verontrus tende berichten over de toestand in Y'enezuela. waar de Kon'nklyke ont zettend grote belangen heeft, deden het publick besluiten hun claims Kon. Olie te verkopen. Ter beurze was men echter van mening dat de opstand in Venezuela niet te pessimistisch behoefde te worden inge zien, omdat aldus de beurs men daar zeker niet de kip met de gouden eieren zou willen slachten. Tevens droeg tot de lagere openingskoersen bij het teleurstellende slot van New York, waar de discontoverlaging geen hogere koer sen had gebracht, waarop men in Am sterdam min of meer had gerekend. Claims Kon. Olie openden op f. 3 89 waarna f. 3.90 werd gedaan. Toen bij een enkeling bekend werd, dat de prijs die het syndicaat had vastgesteld voor de aankopen van de claims Kon. Olie circa f. 3.79 zou bedragen, kwamen grote verkopen aan de markt. Hierdoor liep de koers snel terug van f. 3.90 tot f. 3 78. Een verlies derhalve ten opzichte van gisteren van f. 0.25 per claim. De aan delen openden f. 143.50, liepen op tot f. 143.90 om in het verdere beursverloop te dalen tot f 143.30, waardoor een ver lies van f. 2.30 werd geleden vergeleken bij gisteren. Claims en aandelen kwa men hierdoor belangrijk beneden pari teit New York. Claims preferente Dordtsche werden druk verhandeld op f. 480; de claims voor de gewone aandelen gingen op f. 970 in andere handen over. Hier vielen de prijzen mee, tengevolge van aanko pen door ruilingen. Tegen het slot waren Philips 2 en Unilevers 1 punt lager. Aku's goed prijs houdend en KLM f. 0.50 hoger. Scheepvaarten zeer stil; de noterin gen weken weinig af bij die van giste ren Van de Cultures kon Amsterdam Rubber zich 1 punt verbeteren. De Staatsfondsen ondergingen weinig ver andering in een zeer stille markt. Aan delen Ned. Credietbank werden 2 punten hoger op 1084 geadviseerd op het voor stel tot dividendverhoging van 74 tot WISSELKOERSEN Amsterdam. 23 Januari Londen 10.58—10.584; N. York 3.784—3 794; Montreal 3.864—3.86%; Parijs 89 80 - 89.90; Brussel 7.57%—7.584Frank furt 89.824—89.874; Zürioh 86.274 —86.324: Ztlrich (vr. fr.) 88 414— 88.464; Stockholm 72 994—73.044: Ko penhagen 54.6554 70; Oslo 52-854 52 904; Milaan 60.414-40.464; Wenen 14 514—14.52y*. Hoe gToot de waarde van deze 1 vondst is. is nog niet met zekerheid KCllFS V311 AlllSterCicini vast te stellen, maar er wordt al ge- Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 944 95% Premieleningen 92 90 B 84% 84 A'dam '56 I 24 794 79% Adam '56 II 24 90 90 Eindhoven '54 2 4 79 78 Enschede '54 24 80% 79 Den Haag '52 I 24 914 91% Idem II 24 894 R'dam '52 I 24 87 88 93% Idem II 24 92 Utrecht '52 24 86 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 204% 205 H.BU eert 177 1774 Rott. Bank 171% 171 Twentsche Bank 166 165 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 200 B 202 B Borneo Sum H. Mij 30 29 Ned G. en Sp. fabr 163 161 Kon Ned Grofsm 99 L 98 Internatio 49 49 Rott. Droogdok Mjj 463 B Tieleman en Dros 8 B Ned Mjj Walv.vrt 56 Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 6% 64 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 264 25H Intern Nickel 71% 71 41% 41% Bethlehem Steel 38% 364 51% General Motors 34% 344 L 78% 78% Republic Steel 41% 42 Shell Oil 63 61% Union Pacific 25% 254 Un States Steel 54A 53% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Vit 22/1 Edelmet. Kon AA 49 Pref w.a idem 564 564 Electrolas B 275 Holl Constructie 300 L Ing our v Bouwnyv I6B Int Kunststoff Ind 32 32 Leidsche Wolspinn 141 142 Sikkens Lakfab '5:' 370 366 Ver Iouwlabnekei 145% 143 4 Wernink's Betonm 66 63 B Van WUk Textiel 71 G 704

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5