afremt weer Davitamon IO cjeejjt de weerstand Classis Leiden N. H. Kerk spreekt zich uit over de vrouw en liet ambt Scliolencentrum in Houtkwartier Openstelling voor diaken en - onder restrictie - ouderling 96ste jaargang Donderdag 23 januari 1958 Tweede blad no. 29348 Belangrijke beslissingen MOUT SPOKT VELDEN MEISJES MBS OVERIGE BEBOUWING r\AJ\ WATER SCHOLEN. I ZIEKENHUIS )ERE MARKANTE WING WEGEN Geen meerderheid 0111 ambt van predikant ook voor vrouw open te stellen De Classes van de Ned.-Hervormde Kerk staan in deze dagen voor zeer belangrijke beslissingen. Hun oordeel wordt n.l. gevraagd over het zeer ingrijpende vraagstuk van ,,De vrouw en het ambt". De Clasis Leiden kwam gisteren in het Zendingshuis te Oegstgeest bijeen en de presentielijst werd door een record aantal bezoekers getekend. Niet minder dan honderd stemgerechtigde leden waren aanwezig. De be sprekingen over dit veelomstreden onderwerp stonden op een hoog peil. Niet één maal werd de broederlijke sfeer verstoord, ondanks het feit, dat men het op vele punten beslist niet met elkaar eens was. De oudste aanwezige dienstdoende pre dikant van de Classis, ds. M. Ottevanger van Leiden opende deze eerste verga dering in het nieuwe jaar. Na het zingen van Psalm 68: 16 en 17, schriftlezing uit Psalm 121 en gebed sprak ds. Ottevan ger over de inhoud van deze Psalm. Het is een bedevaartslied, een lied van de opgang. In deze liederen Hamaaloths vinden we woorden van lof en dank, maar ook het opklimmen uit de diepte. Het geloof gaat uit van de zekerheid, dat er hulp van God zal komen. Ook bij alle arbeid, die er in de Kerk ver richt mag worden, mogen we zeker zijn van de hulpe Gods, als we er Hem oot moedig om vragen. De aftredende praeses, ds. D. J. Vos- sers uit Leiden, werd met grote meer derheid van stemmen herkozen. Ook de assessoren, ds. A. de Leeuw uit Boskoop, ds. K. E. H. Oppenheimer uit Leiden en ds. N. J. Cupédo uit Noordwijk-Binnen namen opnieuw hun plaats ln. Met een enkel woord aanvaardde ds. Vossers het praesidiaat. drie maanden is men met dit werk bezig en men is dankbaar, dat de geestelijke arbeid in het Academisch Ziekenhuis thans op deze wijze verzorgd kan wor den. Ds. H. van Amstel van Ter Aar deed enkele mededelingen namens de Com missie „Kerk en Krijgsmacht". Men zal trachten iedere hervormde jongen, die een oproep voor de dienst gehad heeft, uit te nodigen voor een „voorlichtings avond". Voordat men met de behandeling van de voorstellen over „De vrouw en het ambt" begon, werd er een brief voorge lezen van de wijkgemeente „Maredijk" van Leiden, waarin werd voorgesteld de bespreking van dit probleem te laten ge schieden op een buitengewone classicale vergadering, waarop allereerst dr. H. Schroten van Rotterdam zijn gedachten zou laten horen. Ds. Groot uit Leiden wees er echter op, dat de brochure van dr. Schroten aan alle kerkeraden is toe gezonden, zodat men zijn mening over dit vraagstuk zeker wel kent. Het voor stel van .Maredijk" kreeg dan ook slechts 18 stemmen. Een brief van ouderling J. F. G. Sierat van het Morskwartier van Leiden, waarin deze zijn Schriftuurlijke bezwaren uiteen zette, werd voorgelezen. Geen vrouw in het ambt Leiden bomvt aan zijn toekomst II Bijna tot op het laatst toe waren de afgevaardigden uit de gemeenten op hun post gebleven en het was met grote dankbaarheid, dat de praeses in zijn slotwoord de sfeer roemde, waarin deze besprekingen waren gevoerd. Ds. Ottevanger uit Leiden begon met een verwijzing naar art. 10 van de kerk orde, waarin gesproken wordt over,, dank bare gehoorzaamheid aan de H. Schrift". I Wat leert de Schrift? Spreker vond het jammer, dat de Raad voor Kerk en Theologie nog geen rapport had uitge- I bracht over het ambt. In het Oude Tes tament wordt het ambt gegeven. Ner gens vinden we daar, dat een vrouw is gezalfd geworden 'tot priesters of pro fetes. De volkeren rondom Israël hadden dit wel; Israël zelf had dat niet. De Hei land koos Zijn twaalf apostelen, maar daaronder was geen vrouw, hoewel er vele vrouwen waren, die Hem dienden. Ook onder de zeventig, die uitgezonden werden, was geen vrouw. Paulus heeft ook met duidelijke uitspraken zijn me- i ning over de vrouw gegeven en in de 1 eerste kerken zijn geen vrouwen geroe pen tot het ambt. Sneeuw en ijs in Leiden: geen ernstige ongelukken Sneeuw en ijs zün de afgelopen twee dagen ook in Leiden oorzaak van veel ongemak geweest. Zij die gewend zijn om op de fiets naar school en kantoor te gaan, maakten vanmorgen over het algemeen gebruik van tram en bus, ter wijl automobilisten met het euvel van doorslippende banden te kampen heb ben gehad. Afgezien van een groot aan tal valpartijen hebben zich gelukkig geen ongelukken van ernstige aard voorgedaan. Een 33-jarige wielrijdster kwam gis termorgen omstreeks half acht op de hoek van de Oude Vest en de Volders gracht door de gladheid van de weg te vallen. Zij liep een hersenschudding op. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Circular polarization of gamma rays emitted from oriented nuclei", de heer W. J. Huiskamp, geboren te Winterswijk en thans wonende te Leiden. De pro motie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Dif ferentiation induces by chorioallantoic grafting of tissue homogenate", de heer F. F. van Haeften, geboren te Jogja karta en thans wonende te Wassenaar. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „On the ecology of cryptogamic epiphy tes", de heer J. J. Barkman, geboren te Medemblik en thans wonende te Wijster (Dr.). De promotie geschiedde cum laude. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doct.ex Ned. Recht de heren J. W. van den Akker (Den Haag) en L. A. Punt (Oegstgeest). BRANDJE IN TORENFLAT Nog voordat de Torenflat aan de Ka- naalweg bewoond is, moest de brand weer er hedenochtend al een brandje blussen. Tengevolge van het omvallen van een brandende oliekachel vatte een houten schot vlam. dat gedeeltelijk ver brandde. De schade was zeer gering. dat de teksten van Paulus „tijdgebon den" waren. Er zjjn in de Bijbel veel meer spanningen. In Deuteronomium wordt de Wet uit Exodus reeds gecorri geerd. Het Nieuwe Testament schakelt sommige stukken uit het Oude Testa ment uit. Laten we voorzichtig zijn met het poneren van die „eeuwige beginse len". De tekst over de slaven vormt toch ook geen „eeuwige waarheid". Ambt der verzoening Concreet zien we in de Bijbel, dat de Heiland geen vrouwen tot apostelen roept. Maar hoe had Jezus vrouwen kunnen gebruiken in dit Joods-Oos terse land? Dit kon in die tijd onmo gelijk. Als Jezus in het openbaar spreekt met de Samaritaanse vrouw, dan komen hierover al de verwonde ringen naar voren. Paulus houdt ook rekening met de situatie, waarin de verschillende gemeenten verkeren. We vinden het allemaal vanzelfsprekend, dat we de spijswetten uit het Oude Testament niet meer houden. Daar is vrijheid voor de kinderen Gods. Dit brengt voor spreker mee, dat we aan de vrouw niet meer het recht mogen ontnemen om het ambt der verzoening te bedienen. Ouderling Van 't Zelfde uit Leiden vraagt zich af. of we met de hand op ons hart durven beweren, dat de Heilige Geest ons leidt, als we de vrouw toelaten tot de ambten in de kerk. Bovendien gelooft hij, dat we het aantal spannin gen, waarin de kerk verkeert, niet moe ten vergroten. Ook ouderling Paul van Zwammerdam en ouderling Harkens van Hazerswoude menen de aanneming van de voorstellen te moeten ontraden. Ouderling en diaken Thans heeft de stemming over de voorstellen plaats. De openstelling van het ambt van diaken voor de vrouw Ds. D. VOSSERS Wederom praeses van de classis Leiden Benoemingen De verkiezingen namen wat langer tijd in beslag dan gewoonlijk. Voor de eerst volgende zittingsperiode van de Generale Synode moet de Classis Leiden een ouderling- kerkvoogd aanwijzen. Als primus-, secundus- en tertius-afgevaar- digden ter Generale Synode werden ach tereenvolgens gekozen de heren D. van der Kwaak van Leiden, J. H. Mulder van Oegstgeest en L. Eikelenboom uit Rijn- saterwoude. Als secundus-predikant af gevaardigde naar de Provinciale Kerk vergadering werd benoemd ds. T. van Soest uit Rijnsaterwoude; als tertius- ouderling de heer A. Groenestein van Boskoop. Als visitatoren-provinciaal wer den benoemd de heren J. G. Hoogtey- ling van Alphen a. d. Rijn en Th. Wet ting van Leiden. De Commissie voor het Opzicht werd in haar geheel herbe noemd. De heren L. Sprey van Alphen a. d. Rijn, ds. Offringa van Katwijk aan Zee, H. Mulder uit Oegstgeest en mej. J. W. Boehmer uit Leiden maken opnieuw deel uit van de Classicale Zen dingscommissie, terwijl mevr. Honnef Bender uit Leiderdorp en de heer J. Vink van Katwijk a. Zee werden herkozen als leden van de Classicale Commissie voor het Jeugdwerk. Ds. J. N. de Ruiter uit Leiden gaf verslag van de vergadering van de Ge nerale Synode: dr. H. Schilp gaf zijn indrukken weer van de Provinciale Kerk vergadering en ds. P. Kloek van Leiden vertelde hoe de voorbereidingen stonden voor de Kerkdag 1958. Kerkdag in Leiden De laatste spreker wekte de gemeenten uit de Classis op, zich nu intens bezig te gaan houden met de onderwerpen, die op Kerkdag aan de orde gesteld zullen worden. De problemen van de woning nood, de overbevolking, het verkeer en de groeiende werkloosheid zullen ook be keken moeten worden vanuit de Kerk. Hoe zullen we als gemeente praktisch in deze wereld moeten staan? Ds. Kloek zei voorts, dat de dienst in de Pieterskerk op de Tweede Pinksterdag geleid zal worden door de praeses van de Classis. „De nood en de vreugden van de Ge meente in deze wereld" zal het onder werp zijn, waarover in de Stadsgehoor zaal zal worden gesproken, terwijl 's middags drie gemeenteleden in een 10- minuten toespraak hun gedachten over genoemde vraagstukken zullen uiten. Met klem werd er op aangedrongen in alle gemeenten de nodige propaganda te gaan voeren. Men heeft de Kerkvoog den gevraagd een bedrag van f.25 per predikantsplaats ter beschikking te stel len van het comité. Geestelijke arbeid in A.Z. Ds. Roth van Hoogmade en ds. Van Embden van Zoeterwoude vertelden iets van hun ervaringen bij de arbeid in het Academisch Ziekenhuis. De eerste heeft de geestelijke verzorging van het verple gend personeel op zich genomen; de tweede bezoekt de hervormde patiën ten, die niet woonachtig zijn in de ge meenten van de Classis Leiden. Bijna Kerkelijk Leven vindt 62 voorstemmers: voor het ambt van ouderling zijn er 49 voor. Ds. Vee- nendaal van Hillegom dient dan een amendement in, waarbij in een over gangsbepaling zou worden vastgelegd, dat in de eerste tien jaar de vrouw tot het ambt van ouderling zou wor den toegelaten alleen met toestem ming van de Provinciale Kerkvergade ring, die er zich van moet vergewis sen, dat er in zo'n gemeente geen ern stige tegenstanders omtrent dit voor stel zjjn. Dit amendement krijgt 59 voorstemmers. Ambt van predikant De openstelling van het ambt van predikant voor de vrouw, mits men toestemming heeft ontvangen van het Moderamcn van de Synagoge krijgt 46 voorstemmers; van deze 46 voor stemmers zijn 31 leden voor algehele openstelling zonder enige restrictie. Driemaal moet nog gestemd worden over de vraag, of de vrouwelijke predi kant na haar huwelijk ..Dienaar des Woords" kan blijven. Vier leden vin den. dat zij dan al haar bevoegdheden verliest; veertig leden willen haar de bevoegdheden van een emeritus-predi kant laten, terwijl vijftien leden vin den. dat ook de gehuwde vrouw het ambt mag blijven vervullen. Het voor stel om „met elkaar gehuwden niet te gelijkertijd deel van de Kerkeraad te laten uitmaken", wordt met op twee na alg. st. aanvaard. Tenslotte wordt met op één na algemene stemmen aanvaard het voorstel om tijdens een vacature het dienstwerk niet door een vrouwe - lilke predikant te laten vervullen, in dien een Kerkeraad daartegen bezwaren heeft. Als we ingaan tegen de leer van de H. Schrift, dan bewijst dit, dat we geen eerbied hebben voor het gezag van die Schrift. Daarom wil spreker de aan vaarding van de voorstellen ten stel ligste ontraden. De vrouw kan toch in onze kerk haar krachten geven en dan op een wjjze, zoals dat in het Woord van God is neergelegd. Mannelijke hoogmoed? Ds. H. J. van Achterberg van Leiden zegt, dat de kring der apostelen vaak wordt aangegrepen ter vergelijking met de vrouw in het ambt. Hij vraagt zich echter af, of we hier werkelijk met een vergelijkingsobject te doen hebben. De I apostelen hebben n.l. zo'n aparte op- dracht gekregen, dat alle vergelijking hier mank gaat. Apostelen zijn Bijbel- j schrijvers: wij zijn dat niet. We mogen gerust vragen, waarom er geen vrouwen 1 in de apostelkring waren, maar dat ant woord heeft voor ons geen waarde. De ambten in het Oude Testament worden ook vaak aangehaald, maar ook deze vergelijking gaat niet op. Er zijn bij ons geen koningen, priesters of profeten meer, maar wel predikanten, ouderlingen en diakenen. De Oudtestamentische amb- tenn wezen naar dé Koning, dé Priester en dé Profeet. Ze waren schaduwen van de hemelse Bruidegom en daarom man nelijk. De gehele gemeente van thans is de Bruid van het Woord, dus mannen en vrouwen. Al wat er in de gemeente geschiedt is gehoorzaam volgen van de Bruid aan de Bruidegom. De Oudtesta mentische ambten en het apostolische ambt zijn bruidegomsambten; de amb ten in de Christelijke Kerk zijn bruids ambten. Het opeisen van deze ambten alleen voor de mannen is een Joods of Rooms overblijfsel. Het kan ook zijn, dat het mannelijke hoogmoed is, die in een bruidsgemeente niet op zijn plaats is. Met het aanhalen van teksten uit het Oude en Nieuwe Testament kunnen wc, aldus ds. Van Achterberg, het van el kaar niet winnen, want aan beide zij den beweert men, dat men handelt in dankbare -^hoorzaamheid aan Gods Woord. We moeten in het geheel der openbaring luisteren en de Heer der ge meente, de Bruidegom, zullen we daarbjj in de ogen hebben te zien. Alle ambten en bedieningen zijn dia- konia; er is maar écn Autoriteit en dat is de Bruidegom. Spreker stemt in diep ontzag en in dankbare ge hoorzaamheid aan de H. Schrift, vóór de voorstellen. Dr. K. E. H. Oppenheimer vindt het verdrietig, dat we elkaar bestrijden, ter wijl we allen Gods Woord als Gods Woord willen laten spreken. De konin gen in de dertiende en veertiende eeuw lazen de Bijbel knielend; spreker heeft het wel eens meegemaakt, dat de cate chisanten elkaar de Bijbel naar het hoofd gooiden. Knielen wij voor het Woord? De heiligheid van de tekst schijnt aangetast te worden door hen, die zeggen, dat de Bijbel „tijdgebonden" is. Spreker vindt, dat we vrijmoedigheid moeten hebben om dit tegen elkaar te zeggen. Hij herinnert eraan, dat Paulus enkele malen de ongehuwde staat boven de gehuwde heeft aangeprezen. Moeten wij dus de ongehuwde staat als de meest juiste aanmoedigen? De Roomse Kerk is dan schriftuurlijk gebleven, want zij heeft de kloosterorden gesticht, waar monniken en nonnen als ongehuwden blijven leven. De Reformatie heeft deze zienswijze doorbroken en heeft laten zien, Meisjes H.B.S., Mathesis, Landbouwschool, uitbreiding lycea, openbare en r.k. scholen Richtten wij zaterdag de blik naar Leiden-Zuid, waar in de omge ving van de Vijf Meilaan en de Voorschoterweg een plan voor de bouw van ruim 400 woningen is ontworpen, ook in de omgeving van het Leidse Houtkwartier bouwt Leiden zij het voorlopig nog op het papier aan zijn toekomst. Begrensd door Rijnsburgerweg, Houtlaan, Maredijkje en Spoordijk is in dit kwartier een scholencentrum geprojecteerd van waarlijk brede opzet. Niet minder dan acht scholen zijn in dit plan opgenomen, terwijl ook ruimte is gereserveerd voor de uitbreiding van het Chr. Lyceum en de R.-K. Don Bosco-school (ambachtsschool). Bovendien heeft men in dit plan rekening gehouden met de bouw van een nieuw Diacones- senhuis, een universitaire woonwijk, drie flats en nog een aantal middenstandswoningen. Diaconessenhuis, 3 flats en universitaire woonwijk Voorzover de hierbij gepftbliceerde te kening. welke aan de hand van een ma quette is samengesteld, nog een toelich ting behoeft, wijzen wij erop, dat de drie flatgebouwen, waarin totaal 105 woningen zijn opgenomen loodrecht op de spoorlijn zijn gedacht. Het aantal in de omgeving van het verlengde van de Kagerstraat te bouwen middenstands- woningen is beperkt tot veertien. Ten slotte geeft de universitaire woonwijk, de bestaande bebouwing buiten beschou wing gelaten, in dit scholencentrum nog de enige gelegenheid tot wonen. Hoewel de scholen in dit kwartier dus zullen domineren, is echter bij de opzet van het plan rekening gehouden met een open bebouwing en een ruime toe passing van groen. Zodra deze scholen zijn gebouwd zullen diverse stromingen van onderwijs, welke thans met een groot ruimteprobleem te kampen hebben of in verouderde gebouwen gehuisvest zijn. uit hun isolement zijn verlost. He laas zal dit met het oog op de beste dingsbeperking - sprak niet de burge meester in zijn nieuwjaarsrede, dat deze een desastreus gevolg zal hebben voor de NED. HERV. KERK scholenbouw? - nog wel enige tijd op zich laten wachten. Ondanks deze pessi mistische verwachtingen, zet het college van B. en W. echter alle zeilen bij om spoedig tot de realisering van deze scho lenbouw te komen en Leiden, waar dit vraagstuk zeer urgent is, met voorrang te behandelen. Beroepen te Kollumerzwaag A. Bakker te Herwijnen Beroepen te Groningen (vac. H. A. Groenewoud) dr. G. van Moor- scl te Ellecom te Oosterwolde (Geld.) G. van Estrik te Nleuwland (Z.) Aan genomen naar Twlsk ca T. A C. van Drunen. vicaris te Soesterberg. - Benoemd tot vicaris te Boskoop J. Eelderlnk. kand. te Ruurio. REEDS AAN HET BOUWEN Is men thans reeds bezig met de bouw van de universitaire woonwijk, waar van de eers-e officiële naai in novem ber j.l. de grond inging, het ligt in de lijn der verwachtingen, dat nu over enkele maanden ook een aanvang wordt gemaakt met de bouw van het nieuwe Diaconessenhuis. Bovendien is de kans groot, dat ook de woningbouw in dit kwartier niet lang meer op zich zal laten wachten. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Schiedam H. C. van der Ent te Werkendam. GEREF. KERKEN Beroepen te Oenkerk H. Rlezebos te Hljl® aard te Zutphen (vac. G S Oegema) B Scholten te Bergen (N-H.) Be dankt voor Hoogeveen (4de pred. pl.) P. Visser te Tilburg. Blijven dan nog de bouw van de scholen en de aanleg van een sportveld, waarvoor op dit moment nog geen voor spelling is te doen. Onderwerpt men onze tekening aan een nadere beschouwing, dan blijkt hier uit. dat voor het christelijk lyceum en de R.-K. Don Bosco-school in de onmid dellijke omgeving van de bestaande ge bouwen. een belangrijke uitbreiding is ontworpen. Voorts zijn in het plan op genomen een nieuwe Meisjes H.B.S., een R.-K. BLO-school. lagere landbouw school. een openbare kleuter-, lagere en ulo-school en een nieuw gebouw voor het S -Agnes Lyceum en het Kon Ge nootschap MSG. Inrichtingen van on derwijs. welke vestiging en uitbreiding in een centrumgemeente als Leiden, even urgent zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Laurens Rudolf, zn van L. Slardln en D van Leeuwen. Henri, zn van J. Wolrlng en E. Sommellng. «Hendrik Otto Matthy», zn van M. L. 't Hart en H. Rompelman. V/illy Johanna, dr van H Rijnsburger en N. van Duuren. Emilie Pleternella. dr van W D. J Botercnbrood en J S van Hoe ren. Matthfjs. zn van M van der Horst en R L Merkel OVERLEDEN K van Leeuwen. 72 Jaar man. A C. Plena, 83 Jaar. man. J. Kok. 74 Jaar. man. J. Bult. 67 Jaar. man. J. Poortman. 80 Ir, man. HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS i 50. 100 EN 500 DRAGÉES ÉÉN DRAGÉE PER DAG IS VOLDOENDE ORGANON - OSS

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3