EEN LOEIENDE SNEEUWSTORM ONTWRICHT GEHELE VERKEER Op weg rode satelliet te worden WEERBERICHT Velen konden niet thuiskomen Ik ben niet bereid te sterven H. Walenkamp Zn Honderden doden in Venezuela, melden bronnen in Washington 96ste jaargang DONDERDAG 23 JANUARI 1958 No. 29348 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Uitgestrekte gebieden geïsoleerd Een loeiende sneeuwstorm, op vele plaatsen gepaard gaande met bliksemflitsen en donderslagen, die gisteren van het westen uit over ons land trok, heeft kwakkelend Nederland er op bijzonder grimmige wijze aan herinnerd, dat het echt winter is.De voor ons land ongekend hevige en langdurige sneeuwjacht heeft op talrijke plaatsen zeer veel ongerief veroorzaakt. Uitgestrekte gebieden werden door de tot op sommige plekken meer dan twee meter hoog opgejaagde sneeuwwallen afgesloten. Het weg-, spoorweg- en scheepvaartverkeer had 'met de uiterste moeilijkheden te kampen en moest op vrij veel plaatsen zelfs geheel worden stilgelegd. baar geworden wegen in Midden-Neder land. m de Gelderse Achterhoek en op de Veluwe. Zeer vele auto's raakten door de gladheid van het goede pad en gleden in de bermen, waar de sneeuw ze omgaf met een witte „parkeerhoes". Kettingbotsingen waren aan de orde van de dag. Op de Rijksweg Amersfoort - Apeldoorn slipte de heer Ruitenbeek uit Voorthuizen met zijn auto tegen een boom. De auto werd geheel vernield. De heer Ruitenbeek raakte ernstig gewond Even later was er op deze weg een ket tingbotsing van vier auto's en zo was het overal. In het gebied van Dieren - Doesburg—Drempt—Hoogkeppel konden tientallen automobilisten, die waren in gesneeuwd en muurvast in de dikke sneeuw zaten, niet worden verlost, voor dat een aantal de weg versperrende autobussen met behulp van kraanwa gens zou zyn bevrijd. Ook enkele van deze kraanwagens kwamen vast te zit ten en konden met veel moeite weer op gang worden geholpen. Geen treinen in Arnhem Storingen in de stroomvoorziening Hierdoor was het honderden men sen niet mogelijk op tijd hun woon huizen te bereiken. Sommigen kwa men helemaal niet thuis. Zij moes ten na urenlang onderweg te zijn geweest onderdak zoeken „in den vreemde". Bovenmenselijk veel werd gevraagd van de bestuurders van treinen en autobussen, die de vele passagiers door de met een wind kracht van 65 kilometer per uur - in windstoten soms niet minder dan 90 kilometer per uur - voortgejaagde, verblindende sneeuw, veilig verder moesten brengen. Zij hebben alles gedaan, ioat in hun vermogen lag, madr konden toch ook niet verhin deren, dat vele autobussen bleven steken en lijnen moesten worden stilgelegd. De sneeuw heeft er ook voor gezorgd, dat op verscheidene plaatsen storingen in de stroomvoorziening optraden, ten gevolge waarvan velen het vaak uren zonder elektriciteit moesten doen en de uren van de jachtende storm bij kaars licht moesten doorbrengen. De oorzaak van deze zeldzame sneeuwjacht was een kleine depressie, die gisteren van het Engelse Kanaal naar de Duitse bocht trok. De hoeveel heden sneeuw, welke op de waarne mingsstations van het K-N.M.I. wer den gemeten liepen sterk uiteen. De meeste neerslag werd echter gemeld uit Gilze Rijen (33 mm) en Vlissin- gen (30 mm). Ontwrichting In zuidwest Nederland sloeg de witte gesel voor het eerst toe. Omstreeks half elf gistermorgen vielen daar de eerste vlokken. En reeds in de middaguren bleek het verkeer over de weg Rilland Bath—Goes en op de wegen op Goeree- Overflakkee voorshands onmogelijk ge worden. Zoals wij reeds in een gedeelte van onze oplage van gisteren mede deelden, was het gehele verkeer ont wricht. Later kwamen ook meldingen binnen van voor het verkeer onbegaan- Weeroverzicht Aanhoudend winterweer De storing, die gisteren in ons land zware sneeuwval en krachtige tot stormachtige wind veroorzaakte, was vanmorgen voor de kust van Dene marken aangekomen en sterk in bete kenis afgenomen. Zij is geheel opge nomen in een lagedrukgebied, dat de gehele Noordzee bedekt. Na het weg trekken van de storing volgden opkla ringen, tijdens welke de temperatuur in de afgelopen nacht boven het sneeuwdek plaatselijk tot omstreeks vyf graden onder nul daalde. De sneeuw hoogte bedroeg in het mid den van het land vanmorgen hier en daar meer dan 20 cm, In de komende nacht zal er minder wind zyn, zodat dan op vele plaatsen meer dan vijf graden vorst zal voorkomen. Nieuwe rondstoringen van de depressie op de Noordzee vertoonden zich vanmorgen boven Schotland en Ierland. Het ziet er naar uit, dat deze morgen weer meer sneeuwbuien zullen veroorzaken. Alles bijeen behoudt het weer dus een winters karakter. De sneeuwstorm eiste zes levens De sneeuwjacht heeft een zware tol geëist. Op de Westerschelde in Zeeland zonken drie schepen, waar bij twee jonge mensen om het le ven kwamen: de 18-jarige Dirk de Wit uit Katwijk aan Zee en de 22- jarige Melchert de Winter. Elders vertellen wij meer over dit drama tisch gebeuren. Uit andere delen van het land kwamen vele berichten over ongevallen door de sneeuwval en de daarmee gepaard gaande gladheid. Vier slachtoffers vielen daarbij te betreuren. De 13-jarige Antje Althuis uit Workum viel in het Friese dorpje Koudum met haar fiets juist voor het achterwiel van een autobus. Een 52-jarige hoofdstedelijke voetganger kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij met zijn hoofd tegen een muur terecht kwam en een dodelijke hersen schudding opliep. De 18-jarige Theodora van Kollenburg heeft, toen zij tijdens de sneeuwstorm met de fiets de onbewaakte overweg op de spoorlijn BoxtelTilburg bij Ton geren overstak, de personentrein naar Tilburg niet zien naderen. Zij werd door de trein gegrepen en overleed ter plaatse. De achtjarige J. C. Geraerds uit Eindhoven raakte door de gladheid onder één der wielen van een trekker met opleg ger. Hij overleed op weg naar het riekenhuis. I van Arnhem en in de Gelderse Achter- Het had er gisteravond laat veel Van ^ek het grootst waren. De stagnatie die treinverkeer veroorzaakte, nam een zeer ernstige omvang aan. Alle treinverkeer op Arnhem was 's avonds laat gestaakt omdat tengevolge van de sneeuwjacht het beveiligingssysteem en verscheidene wissels rond Arnhem onklaar waren ge raakt. De spoorwegen slaagden er met de grootste moeite in vijf bussen op het traject EdeArnhem in te leggen. Een beroep werd gedaan op de stadsbussen van Arnhem, maar ook hier waren de moeilijkheden te groot. In de stad Ara- hem war ental van bussen in de sneeuw weg, dat de moeilijkheden in het gebied de aanhoudende sneeuwval daar in het blijven steken. Tot gisteravond elf uur Sjafroeddin waarschuwt dringend: Buitengewesten negeren regeringsverbod In een ,,open brief" aan president Soekarno, welke werd gepu bliceerd in het te Palembang verschijnende dagblad „Batanghari Sem- bilan", heeft Sjafroeddin Prawiranegara, de gouverneur van de Bank Indonesia, gewaarschuwd, dat Indonesië moet voorkomen dat wat in Hongarije is gebeurd, zich hier zal herhalen. Hij deed een beroep op alle patriotten om gereed te zijn, zodat Indonesië geen Russische satel liet zal worden. Sjafroeddin vertrok einde vorige maand „met vakantie" naar Zuid- Sumatra. Gisteren deelde hij premier Djoenda schriftelijk mede niet bereid te zijn naar Djakarta terug te keren, omdat hij niet instemt met de tegen woordige „politieke, economische en financiële" politiek van de regering en „het politieke klimaat in Djakarta hem geen mogelijkheid biedt tot werken". Een soortgelijke brief richtte hij tot de waarnemend president, mr. Sartono. Sjaffroeddin legde er de nadruk op, dat hij niet uit zijn huidige functie wenst te worden ontslagen en dat hij „geen enkele maatregel der regering om hem te ontslaan, rechtsgeldig zal achten"! Sjafroeddin, wiens verlof vijf dagen geleden eindigde, zou de eerste weken van zijn vakantie bij familie in Pen- dopo, in Zuid-Sumatra, hebben door gebracht. Djakarta is slagveld Zijn vertrek uit Djakarta lichtte Sjafroeddin als volgt toe: Hij was niet bereid nutteloos te sterven, niet bereid de prooi te worden van wilde dieren in mensengedaante. Hü zeide: „Djakarta is thans het slagveld van botsende belangen en machten". „Er bestaat geen gelegen heid tot vrije meningsuiting". „Onder dergelijke omstandigheden van anar chie" kunnen democratische elemen ten niets doen. Zij hebben behoefte aan de bescherming van een krach tige regering. Verder wees Sjafroeddin in zijn brief op de „gevaren van insinuaties, mishandeling, arrestaties en andere krachtdadige handelingen, niet alleen van officiële autoriteiten, maar ook van illegale krachten". Ruilhandel moet doorgaan Sjafroeddin, die premier is geweest van de Republikeinse nood-regering ge durende het laatste jaar van de revo lutie ter verkrijging van de onafhanke lijkheid zegt, dat het verbod dat de regering op de ruilhandel heeft inge steld, door de Buitengewesten zal wor den genegeerd. „Hoe kan zegt hij de bevolking een verbod worden opge legd, de rust te eten, welke tot haar beschikking is gekomen door middel van de ruilhandel, als zij geen rijst krijgt door bemiddeling van de centrale voedingsraad?" Men kan deze mensen er moeilijk toe bewegen, gebrek te lijden. Sjafroeddin legt er voorts de nadruk op, dat het economische leven in Indonesië voor 30 A 40?c afhankelijk was van de werkzaamheden van Nederlandse handelshuizen en uit de waarschuwing dat de economische moeilijkheden, die het gevolg zijn van het stopzetten van de economi sche activiteit der Nederlanders, een stimulans zullen vormen voor de ont binding van de Indonesische staat en de afscheidingsbewegingen. Verklaring van „Permesta" De publikatie van Sjafroeddins brief viel samen met een bekendmaking door de ..Permesta-beweging" in Oost-Indo- nesië, dat aan de huidige ruilhandel alleen een eind kan worden gemaakt door een herstel van de goede betrek kingen tussen de Centrale regering en de Buitengewesten. De opperste raad van de „Permesta". die volgens de be richten een grote invloed uitoefent in Noord-Celebes. waar een sterke bewe ging tot afscheiding van Djakarta be staat. werpt de schuld van de huidige controversen onder de Indonesische be volking op „de houding, de politiek en de handelingen van bepaalde groepe ringen" in het Indonesische kabinet, de Nationale Raad en de legerleiding te Djakarta. In de verklaring van „Permesta" wordt het verbreken betreurd van de interinsulairc scheepsverbindingen van dc K.P.M. en van verschillende luchtlijnen van de Garoeda. De ver bindingen op Java te land. door de lucht en over zee langs de kust gaan gewoon door, aldus de verklaring van „Permesta". was men er nog niet in geslaagd de bussen de charteren voor de diensten ten noorden en ten zuiden van Arnhem. De treinen van Zevenaar naar Ara- hem en van Zutphen naar Arnhem kon den de Gelderse hoofdstad niet binnen komen. De stagnatie breidde zich in middels uit tot het oosten van het land en vooral in Twen the deden zich ern stige vertragingen voor in het treinver keer tengevolge van dichtgesneeuwde wissels. In de loop van gisteravond gaf de Algemene Dienst van de Rijkswater staat de automobilisten de dringende raad om in de steden te blijven en niet meer op weg te gaan. Aangeraden werd voor de nacht een onderkomen te zoeken in de plaatsen waar men verbleef en niet meer te proberen thuis te komen. De wegen in het mid den van het land werden als „onbe gaanbaar" gekarakteriseerd. Zware dag voor W.W. Het was een barre winterse dag gis teren in Nederland en wij zullen enige tijd in de herinnering moeten terug gaan om een dergelijke dag voor de geest te halen. Ook de wegenwachten hebben het enorm zwaar te verduren gehad. Met schoppen, graven en duwen zijn zij vrywel de gehele dag in touw geweest om gestrande voertuigen weer op het rechte pad te krijgen. Op nood kreten werd in de loop van de avond een inspectiewagen van de W.W. van de route Utrecht—'s Hertogenbosch naar de omgeving Raamsdonkveer gedirigeerd. De moeilijkheden bleken in die streek uitzonderlijk groot te zijn. „On der het motto: „Kijk uit, wat je doen kunt en doe wat je kan" zijn de gele ridders van de weg wit besneeuwd en zwart bemodderd voortdurend in de weer geweest. Ook de avondploegen op de hoofdverbindingen Rotterdam Den Haag. HaarlemAmsterdam en UtrechtDen Haag, Utrecht—Den Bosch en Utrecht—Arnhem hebben heel wat werk moeten verzetten. In de jachtende sneeuwstorm had bij Dordrecht op de Rijksweg naar Rotterdam gistermiddag een ket tingbotsing plaats. Een van de vele Slot op pag. 2 Nieuwe pachtwet aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren de nieuwe pachtwet aangenomen, die een grotere bescherming betekent voor de pachters ten aanzien van tijdsduur en prijs. Alleen de heren Molenaar, Van Riel, De Wilde en De Vos van Steen- wijk van de V.V.D. stemden tegen, alsmede de heer Segers (CPN). Minister Samkalden had tevoren nog verklaard, dat pachtdwang zeker niet de bedoeling is van de nieuwe pachtwet. In antwoord op een vraag van de heer Rip (AR) zei minister Vondeling, dat er naar zijn mening nog vele andere mo gelijkheden zijn dan bestedingsdwang bij verhoging van de eigenaarsl&sten. De financiering van doelmatige bedrijfs gebouwen zou hij daarom gaarne tot onderwerp maken van een besloten ge- sprekcentrum om tot een meer bevredi gende oplossing te komen het landbouw beleid zal gericht moeten zijn op econo misch verantwoorde werkgelegenheid. Een bepaalde kleinste bedrijfsgrootte is bezwaarlijk in hectaren aan te geven. Wij weten niet, aldus de minister, waar de grens ligt van de bedrijfsgrootte, maar wij weten wel. dat zeer vele bedrij ven nog ver verwijderd zijn van de grootst mogelijke omvang. Ontslag gezaghebber Aruba Bij K b. is aan mr. L. C. Kwartsz gerekend van 1 december 1957 eervol ontslag verleend als gezaghebber van het eilandgebied Aruba, onder dankbe tuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten. (Advertentie) SOLEX bromiietsen TURFMARKT 5 Sneeuwbuien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk sneeuwbuien. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 JANUARI Zon op: 8.33 uur; onder: 17.12 uur. Maan op: 9.56 uur: onder: 2233 uur. Hoogwater te Katwijk te 6 00 en 18.10 uur. Laagwater te 1.48 en 14.02 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het verkeer in Nederland gestremd j autobus kwam onder Tiel door de I de dijk te staan, zoals bovenstaande door de sneeuwvalDeze zware gladheid van de weg finaal naast foto laat zien. Partijen gaven elkaar geen pardonmaar thans is de toestand wat rustiger De cijfers over het aantal doden bü de relletjes In de Venezolaanse hoofdstad Caracas lopen vrij sterk uiteen: officieel heet het, dat er 24 slachtoffers zijn, maar volgens diplomatieke berichten, welke in New York werden ontvangen, waren het er vijftig. Welingelichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad Washington noem den zelfs een getal van enkele honderden, waarbij dan nog een gewondencUfer van duizend moet geteld worden. De toestand is nu weer wat rustiger, ofschoon de handel nog stil ligt en de kranten nog niet zouden verschijnen. Wel is het openbaar verkeer weer op gang gekomen en ook de café's zijn weer geopend. Toch zijn gisteren nog 23 autobussen door betogers in brand gestoken; 66 andere voertuigen werden eveneens vernield. De KLM blijft normaal op Venezuela vlie gen. Op Curacao aangekomen reizigers hebben medegedeeld, dat geen van beide partijen bij de relletjes pardon had gegeven. Het zou overigens duidelijk zijn, dat de bevolking het straffe regime van de nationale veiligheidsdienst „beu" Is. Militair ultimatum aan president Jimenez Over het ontstaan van de onlusten melden de persbureaus Reuter en AFP, dat het signaal voor de staking door automobilisten met loeiende claxons werd gegeven. De organisators van de staking hadden de kerkklokken willen laten luiden, doch de politie had bijtijds de kerken bezet. Zodra het sein gegeven werd sloten winkels en kantoren en trokken betogers naar de twee grote pleinen in de stad. Toen zij weigerden zich te verwijderen, greep de politie in met traangas en rode verf om weerspan nige betogers te merken met het oog op latere aanhouding. Er is toen geschoten, op de twee pleinen en ook elders in de j stad. Uit Venezolaanse bron in New York I werd gisteren vernomen, dat een groep militaire leiders president Perez Jimenez een ultimatum heeft gezonden, waarin zij zijn aftreden eisen om verder bloed vergieten te voorkomen. Dit bericht is nog niet door andere bronnen bevestigd. Officiële berichten uit Caracas zijn zeer schaars, als gevolg van de strenge cen suur die is ingesteld. De telefoonverbin dingen met het buitenland zijn verbro ken. In Amerikaanse regerings- en zaken- kringen maakt men zich ongerust over het bericht dat de ongeregeldheden zich hebben uitgebreid tot de oliecentra Ba- rinas en Cabimas. De Amerikanen heb ben tientallen miljoenen dollars in de Venezolaanse olie gestoken en er werken meer dan 40.000 Amerikanen in Vene zuela. De staking, waartoe is opgeroe pen door de „Vaderlandse Junta", heeft op sommige plaatsen de olieproduktie stilgelegd. Regering gevallen Het Franse persbureau meldde hedenochtend uit Caracas, dat de regering van Perez Jimenez geval len is. Hedenochtend vroeg bewoog zich een opgetogen menigte door de straten van de Venezolaanse hoofdstad. Men gaf luide uiting aan zijn vreugde. Op hetzelfde ogenblik werd echter in dc buurt van het ministerie van Landsver dediging nog gevochten tussen *'ie- geringstroepen en opstandelingen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1