Kanselier Adenauer heeft genoeg van Moskoirs diplomatie-per-brief WEERBERICHT Hij herinnert een afspraak Boelganin aan van Genève In rubherpak gestoken marineman bel rad besmette liuis in Putten Staking en verzet in Venezuela tegen president: twintig doden Sjtfste jaargang WOENSDAG 22 JANUARI 1958 No. 29347 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer heeft zqn Sovjetrussische collega maarschalk Boelganin te kennen gegeven, dat hij geen nut ziet in voortzetting van de openbare briefwisseling tussen Oost en West. Dit is niet de juiste manier voor opheldering van de meningsverschillen, welke aan de spanning tussen Oost en West ten grondslag liggen. In de afgelopen paar jaar is gebleken, aldus Adenauer, dat op die wijze geen vorderingen gemaakt kunnen worden. In een| brief van negen kantjes antwoordde Adenauer op het schrijven van Boelganin. De Bondskanselier is voorstander van een topconferentie, maar eerst na degelijke voorbereiding door een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken. Die ministersconferentie zou eerst weer door diplomatiek overleg moeten worden ingeleid. De toestand is zo ernstig, aldus Adenauer, „dat elk passend middel moet worden aangegrepen om tot constructieve oplossingen te komen. Wij zijn aan onze volken en de komende geslachten verplicht niets onbeproefd te laten wat een blijvende vrede naderbij zou kunnen brengen". Adenauers grootste wens is: vreedzaam naast elkaar bestaan van alle volken, gebaseerd op wederzijdse erken ning van zelfbeschikkingsrecht, vrijheid en veiligheid. objectief onjuiste beweringen" belem meren het herstel van goede betrekkin gen tussen de Sovjet-Unie en West- Duitsland. Volgens Adenauer dient men zich te onthouden van veronderstellin gen die een toenadering eerder belem meren dan bevorderen. Voorts verzoekt Adenauer om nale ving van de afspraak van Genève, waar de grote vier verklaard hebben, dat Duitsland door vrije verkiezingen ver enigd moest worden. De vreedzame sa menleving, waar de Sovjet-Unie naar streeft, eist volgens hem eerbiediging van de territoriale onschendbaarheid en soevereiniteit, ook voor het Duitse volk. De hereniging van Duitsland is niet een zaak van twee regeringen, die van Oost- en West-Duitsland, doch een zaak van het gehele Duitse volk, aldus de Bondskanselier. „Ontwapeningsplau teleurstellend1' De Bondskanselier acht Boelganins ontwapeningsvoorstellen teleurstellend. Het instellen van een zone zonder kern wapens in Midden-Europa vindt Aden auer van minder groot belang. Het gaat er niet om waar men vandaag of mor gen de kernwapens zal opslaan, doch om de principiële kwestie of men van produktie van kernwapens moet afzien. Overigens had Boelganin zelf in zijn eerste brief (van 10 december) erop ge wezen, dat kernwapens geen grenzen kennen. Adenauer betreurt het voorts, dat Boelganin, vooral in zijn tweede brief (van 8 januari) de Bondsregering ervan beschuldigt, dat zij in de NAVO een agressieve politiek voert, die ontwape ning tegenwerkt en dat West-Duitsland op kernbewapening is overgegaan. „Deze Minister Hofstra: Regering bestrijdt werkloosheid Geen bestedingsverruiming De regering zal met de middelen Adenauer steunt de voorstellen die president Eisenhower in zijn antwoord op Boelganins brieven heeft gedaan (geen kunstmanen en ruimteraketten voor militair gebruik, stopzetting van de produktie van splijtbaar materiaal voor militair gebruik, stopzetting van de kernproeven, gecontroleerde ontwape ning). Sneeuw in Europa In vele delen van Europa ligt een dikke laag sneeuw. In Lotharingen (Oost- Frankrijk) is een aantal dorpen van de buitenwereld afgesneden. Eveneens zijn alle bergwegen tussen Joego-Slavië en Oostenrijk door sneeuw versperd. In Karinthië zijn verscheidene plaatsen ge ïsoleerd en het gevaar van lawines neemt toe. Elders in Oostenrijk heerst echter een voorjaarsachtige tempera tuur. Voorts zijn uit Scandinavië, Duitsland, Zwitserland en Noord-Italië berichten over zware sneeuwval en strenge vorst ontvangen. In Londen viel de eerste sneeuw van deze winter. In andere delen van Engeland ligt al veel sneeuw, waardoor het verkeer in sterke mate wordt belemmerd. In de Verenigde Staten zijn Kansas City en grote gebieden van Missouri door sneeuwstormen getroffen. In New York was het, na enkele zeer koude dagen, ongewoon warm voor de tijd van het jaar. Emmers met as iveggebracht In Tweede Kamer vragen aan ministers Gisteren is in Putten bij het radio-actief-besmette huis i?i de School straat, een ploeg van de atoom-bacteriologische medische dienst van de Marine in actie gekomen. Een in een rubberpak gestoken marineman, be trad het huis door de zijdeur en kwam even later uit de keukendeur naar buiten, om het bij het huis staande schuurtje te openen. Het ivas de bedoeling na te gaan in hoeverre de radio-actieve stoffen welke daarvoor beschikbaar kunnen bij het betreden van het huis nog invloed uitoefenen. Er werden verschei- Staat raa beleg en avondklok voor liet gehele land afgekondigd Op verschillende spoorwegenem- placementen zijn. nu sneeuw en l vorst weer proberen het treinver- keer te stagneren, vuurpotten met I briketten geplaatst die. als zij een- j maal goed gloeien, bij wissels wor- I den gelegd om vastvriezen te voor komen. Voor die tijd kunnen zij echter goede diensten bewijzen aan de mannen, die op de emplacemen ten werken en hier gelegenheid vin den om weer even wat bij te komen. worden gesteld, het mogelijke doen om door gerichte maatregelen een te ver oplopende werkloosheid te be strijden, aldus minister Hofstra tot de Eerste Kamer. Overigens wijst de minister erop dat de deviezenreser ves de laatste jaren sterk zijn ge daald en dat, mede gezien de ont wikkeling in Indonesië er evenmin reden is tot grote ongerustheid t.a.v. de betalingsbalansontwikkeling bij normale voorraadvorming Er is nochtans wel hoop, dat de beta lingsbalans in 1958 beter zal zijn dan in 1957, mits het regeringsprogramma tot vermindering van de uitgaven en verho ging van de overheidsinkomsten worden aanvaard. Een minder diep ingrijpen, zoals in het voorlopig verslag wordt be pleit vindt- geen rechtvaardiging in de gegevens over de huidige situatie in ver gelijking met die van enkele maanden geleden. Ofschoon de laatste maanden onmis kenbaar een ontspanning in de econo mische situatie optreedt, is het totale beeld naar de mening van de minister nog niet van dien aard dat een beste- dingsverruimende impuls of een ver zwakking van het algemene restrictieve beleid op dit moment op haar plaats zou zijn, aldus minister Hofstra. Howard Jones nieuwe ambassadeur in Djakarta Te Washington wordt vernomen, dat Howard Jones wordt genoemd als nieuwe ambassadeur te Djakarta, als opvolger van John Allison, die naar de Ameri kaanse hoofdstad is teruggeroepen. Jones is het hoofd van de afdeling zaken be treffende het Yerre Oosten aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. (Advertentie) OLEXbromfietsen Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele sneeuwbuien afgewisseld door opklaringen. In het noorden van het land aanvankelijk krachtige of harde, overigens meest matige wind uit wes telijke richtingen. Vannacht overwegend lichte vorst morgen overdag tempera turen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 JANUARI Zon op: 8.34 uur; onder: 17.10 uur. Maan op: 9.35 uur; onder: 21.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.27 en 17.38 uur. Laagwater te 119 en 13.32 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's dene metingen gedaan, ook op de sleutel. De resultaten van het onderzoek werden bevredigend geacht. Men is nog niet overgegaan tot het betreden van de huiskamer, waarin de radio-actief-besmette kachel staat. Het ligt wel in de bedoeling de kachel binnenkort te verwijderen. Bij de onderzoe kingen waren uiteraard tal van autoriteiten aanwezig. Betonnen als In Venezuela, waar reeds enige tijd oppositie bestaat tegen het bewind van president Jimenez, is de onrust gisteren duidelijke tot uiting gekomen. Er brak een algemene staking uit en in de hoofdstad Caracas is de avondklok ingesteld, welke van 6 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends van kracht zal zijn. De politie liet de stakers via de radio weten, dat zij zonder waarschuwing zal schieten op Tweede kunstmaan ieder, die zich schuldig maakte aan beschadiging van eigendommen. Later werd de staat van beleg en de avondklok voor het gehele land afgekondigd, zulks we gens „ernstige ongeregeldheden, welke zich gisteren in Caracas hebben voorge daan". Volgens berichten, welke te Washington zijn ontvangen, heeft de politie inderdaad het vuur geopend op een menigte, welke te Caracas een betoging hield uit protest tegen het regeringsbesluit om de algemene staking te verbieden. Een onbevestigd bericht zegt, dat er twintig personen zijn gedood en honderd gewond. De KLM-diensten naar de Venezolaanse plaats Maiquetia zijn gistermiddag gestaakt. muurtje bescherming Eerst gistermiddag ziin de vijf em mers met grondmonsters naar de KEMA in Arnhem overgebracht, daar zijn de emmers in „verzekerde bewaring" ge steld. Voor het vervoer gebruikte men een vrachtauto, de achterzijde van de cabine was beschermd door een beton nen muurtje, om de chauffeur tegen eventuele uitstralingen te beschermen. De emmers waren voor alle zekerheid nog met een plastic laag afgedekt. 's Middags heeft prof. dr. P. Munten dam, directeur-generaal van de Volks gezondheid, een bezoek aan Putten ge bracht. Hij nam deel aan besprekingen in het gemeentehuis en begaf zich la ter naar de Schoolstraat, om het werk van de Marine gade te slaan. Het Tweede Kamerlid, de heer Lam berts heeft aan de ministers van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: Frankvijks jonge premier Felix Caillard heeft de staatszorgen even opzij gezet: zijn echtgenote schonk 'hét leven aan een meisje, Isabelle Betogers staken bussen in braad en sloten winkels Bij de ongeregeldheden zouden de be togers autobussen in brand gestoken hebben en verscheidene winkeliers ge dwongen hebben hun zaken te sluiten. Er zouden talrijke arrestaties verricht zijn. De regering zou zich alleen nog door leger en politie op de been kunnen houden. Er heerst een strenge censuur op alle persberichten uit Venezuela, zo dat het niet gemakkelijk is de toestand te beoordelen. Bovendien verschijnen de Aanslag op Soekarno deze week voor rechtbank „Antara" meldt dat het onderzoek in de zaak van de aanslag op presi dent Soekarno thans zover gevorderd is dat de zaak deze week voor een militaire Rechtbank zal worden ge bracht. Dit werd medegedeeld door het hoofd van de leger-inlichtingendienst. luitenant-kolonel Soekendro. Deze zeide, dat zich onder de beklaag den zowel particulieren als ambtenaren en regeringsfunctionarissen bevinden. Er werden in totaal 75 personen onder vraagd in verband met de aanslag op het staatshoofd. 1. Kunnen de ministers de juiste toe dracht van het gebeurde in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht met het patiëntje Joke Haanschoten op 15 januari j.l. en volgende dagen mede delen? 2. Kunnen de ministers mededelen, welke minister verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken bij de behan deling van patiënten in Academische ziekenhuizen? 3. Op welke wijze en wanneer is aan het licht gekomen, dat het radium in de neus-keelholte van het kind is achter gebleven en welke maatregelen zijn er na deze ontdekking vanwege het Stads en Academisch Ziekenhuis getroffen? 4. Op welke wijze en wanneer heeft de leiding van het Stads- en Academisch Ziekenhuis de bevoegde diensten van het staatstoezicht op de volksgezondheid gewaarschuwd en welke maatregelen hebben deze diensten daarna getroffen en welke maatregelen denken deze dien sten alsnog te treffen? 5. Zijn er eventueel strafrechtelijke en civielrechtelijke consequenties van het gebeurde te verwachten? i i "i Zijn er of worden er maatregelen AVaillCrillCCrCtCrttClfl getroffen om herhaling van gebeurtenis sen als deze zoveel mogelijk te voorko- vnr.,, rtor»litu pt men en zijn de huidige wettelijke be- VÜÜT IlieilWe patlllW Cl voegdheden daartoe toereikend? (Van onze parlementaire redacteur) De vraag naar landbouwgrond over treft verre het aanbod. Daardoor ver keert de pachter (en 60% van de lan derijen in ons land is pachtgrond) in een zwakke positie omdat er genoeg liefhebbers zijn, die een hogere pacht prijs willen betalen, waaruit dan weer hogere prijzen voor de landbouwpro ducten zouden voortvloeien. Daarom betuigde een grote meerderheid in de Eerste Kamer gisteren haar instem ming met de nieuwe pachtwet, die in hoofdzaak voorziet in een grotere be scherming van de pachter ten aanzien van de tijdsduur en de prijs. Het voornaamste punt van debat was het feit. dat bij het aangaan van nieuwe pachtovereenkomsten de grondkamers erop zullen letten, dat de grond niet verder wordt versnipperd. Deze land bouwkundige toetsing is een stuk struc tuurbeleid, dat de heren Roebroek <K VP), Zegers (KVP). De Grooth (VVD Rip (AR) en Geuze (CHU) liever niet in de wet opgenomen hadden gezien, waartegenover de heer Hoogland (PvdA) het juist betreurde, dat de landbouw kundige toetsing alleen mag worden toegepast om verslechtering te voor komen, maar niet om verbetering in de bestaande toestand te brengen. In weerwil van bezwaren was een grote meerderheid echter na rijp beraad be reid de nieuwe pachtwet te aanvaarden ook de landbouwspecialist van de VVD, de heer Louwes, wiens partijge noot. baron De Vos van Steenwijk, ech ter namens een deel van de liberale fractie verklaarde, dat hij tegen zou stemmen wegens zijn bezwaren tegen de en uiteraard had hij op dit ogenblik landbouwkundige toetsing en de alge- mene strekking van de nieuwe pachtwet VOOr zijn jongste spruit meer be- het eigendomsrecht uit tp hollen want langstelling dan voor de economiewordt voor de -rondeigennar zeer ai I moeilijk de overeenkomst met zijn pach- en Algierster te verbreken. couranten niet meer tengevolge van de gisteren afgekondigde staking, welke zou zijn uitgeroepen door een ondergrondse organisatie, „de vaderlandslievende mi litaire junta" genaamd, welke de bevol king vroeg te staken om uiting te geven aan haar verzet tegen het regime van president Jimenez, die men wil dwingen de oppositie te erkennen. Niet alleen in de hoofdstad is het on rustig: volgens een mededeling van het Venezolaanse ministerie van Binnen landse Zaken hebben zich ook in ver scheidene steden in de staat Falcon on geregeldheden voorgedaan, die echter niet van ernstige aard waren. In de rest van het land zou de toestand geheel normaal zijn, aldus deze bekendmaking. Cyprische Turken in actie tegen Foot weer zichtbaar Turkse mannen, vrouwen en studen ten hebben gisteren in de Cyprische hoofdstad Nicosia en in de haven Fama- gusta tegen de Britse gouverneur. Sir Hugh Foot, betoogd. De betogers voerden leuzen mee als „Wij willen Sir Hugh Foot niet!". ..Grieken en Turken kunnen niet naast elkander leven" en „Foot, ga weg!". De betogende Turken waren van me ning dat gouverneur Foot, die juist van besprekingen met de Britse regering op Cyprus is teruggekeerd, Grieks gezind is. In Nicosia begon de betoging voor de woning, in de Turkse wijk, van dr. FazJl Kutchük, de leider der Turkse minder heid, die zich thans in Turkije bevindt. De Turken wierpen in een handge meen met Britse militairen stoelen en andere voorwerpen naar de soldaten. Een Turkse betoger werd licht gewond. Politie en militairen herstelden de orde. Ook ia de havenstad van Famagusta waren Turkse betogers in actie. Turkse winkels werden gesloten en Turkse ha venarbeiders legden het werk neer. Te Nicosia is van officiële zijde mee gedeeld, dat dinsdagavond twee Griekse Cyprioten hij twee door gemaskerden in Cyprische dorpjes gepleegde aanslagen zijn doodgeschoten en drie gewond. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Averoff heeft gisteren in het par lement verklaard, dat Griekenland be reid is begrip te tonen voor de Turkse eisen en werkelijke Turkse belangen wil beschermen als eerst de rechten van het Cyprische volk erkend worgen. De leider van de liberale oppositie Ve- nizelos had Averoff verweten verschei dene Turkse eisen ingewilligd te hebben op het punt van het zelfbeschikkings recht der Cyprioten. Tenminste vier vliegtuigen met A-bommen neergestort Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Time" zijn, in tegenstelling tot eerdere berichten, tenminste vier Amerikaanse vliegtuigen met atoomwapens neerge stort, zonder'dat er een kernontploffing ontstond. De luchtmacht heeft onlangs melding gemaakt van het neerstorten van één vliegtuig met een atoomhom, zonder dat deze tot ontplof.'ing kwam. Het tijdschrift noemt de plaatsen waar de ongelukken zouden zijn gebeurd. De tweede kunstmaan zal de komende dagen zeer goed te zien zijn, soms als een zeer heldere ster. Pas na de 27ste januari zal hij van Nederland uit weer onzicht baar zyn, zo deelt men ons van de zijde van de Utrechtse sterrenwacht mede. Zij beweegt zich van noord-west naar zuid-oost en zal op de onderstaande dagen op de aangegeven tijden te zien zijn. In de onderstaande tijdstippen kan een onzekerheid van enkele minuten schuilen. 22 januari 18.47 uur zenith; 23 januari 17.55 hoog in het noord-oosten; 23 januari 19.36 uur laag in het zuid-wes ten; 24 januari 18.43 uur hoog in het 2uid-westen; 25 januari 17.49 uur zenith; 25 januari 19.29 uur zeer laag in het zuid-westen; 26 januari 18.35 uur laag in het zuid-westen; 27 januari 17.38 uur hoog in het zuid-westen. Naar volledig herstel samengaan vakverenigingen Binnenkort is het volledig herstel van de samenwerking tussen het NVV, de KAB en het CNV te verwachten. De samenwerking werd destijds ver broken door het NVV op grond van het mandement der r.-k. bisschoppen. Sindsdien is er wei sprake geweest van een informeel contact. Men hoopt nu binnenkort de samenwerking geheel te herstellen. In verband daarmede zjjn de eerste stappen gezet om te geraken tot her stel van de samenwerking tussen de hoofdbesturen van de Algemene Bond van Ambtenaren, de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel en de Katho lieke Bond van Overheidspersoneel. „Toeristenkaart" voor Nederlanders (Speciale berichtgeving) Naast het thans bestaande paspoort en het bewijs van Nederlanderschap, of ter vervanging en aanvulling van het laatste, zal een nieuw reisdocument voor Nederlanders worden uitgegeven, dat waarschijnlijk de naam „toeristen- kaart" zal dragen. Over het tijdstip van invoering van dit document, de omvang van de facili teiten, die het gaat verstrekken en de kosten ervan, kon men ons van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken nog niet nader inlichten. Monrovia wacht op Prins Bernhard FEESTELIJKE STEMMING Prins Bernhard is gisteravond in I Freetown (Sierra Leone) aangekomen, waar hjj door duizenden mensen geest- I driftig werd verwelkomd. De Prins reist vandaag door naar Liberia. De hoofdstad van Liberia, Monrovia,, is in een feestelijke stemming, in af wachting van het bezoek van de eerste koninklijke gast aan Liberia. De straten zijn met vlaggen versierd en kleurig verlicht- Elke dag is een radiouitzending aan Nederland gewijd. Er worden Neder- j landse films vertoond en er zijn borden te zien met foto's over Nederland. De Nederlandse zaakgelastigde, de heer G C. D. Hooft Graafland, die ambassa deur is geworden, heeft gisteren zijn ge loofsbrieven overhandigd in het rege ringsgebouw, waar Prins Bernhard zal verblijven. Het gehele Liberiaanse kabi net en autoriteiten hebben de plechtig heid bijgewoond. Er stond een erewacht opgesteld en een muziekkapel speelde het Nederlandse en het Liberiaanse volkslied.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1