Bestedingsbeperking zal zich in 1958 geducht doen voelen! Voor scholenbouw en oprichting van gehouwen is zij desastreus „Zilveren" Kees Mantlers trad met veel succes in Leiden op MAANDAG 20 JANUARI 1958 Nieuwjaarsrede jlir. ntr. F. H. van Kinschot Slechts niet kunst- en vliegwerk is bouw van woningwetwoningen gewaarborgd Bij de aanvang van de hedenmiddag gehouden gemeenteraadszitting heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, een nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hy centraal stelde, dat de bestedingsbeperking zich voor Leiden dit jaar geducht zal doen voelen. Voor scholenbouw en de oprichting van gebouwen kan deze zelfs desastreus worden, terwijl het nog valt te bezien of kapitaal gefourneerd kan worden voor de aankoop van voor de woningbouw benodigde gronden en de aanleg van straten. Rechtszekerheid lagere organen is nog ver te zoeken Alvorens de burgemeester hierover verder uitweidde, schonk hy aandacht aan de belangrijkste gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Met dankbaarheid constateerde spreker, dat in het afge lopen jaar het bevrijdingsmonument kon worden onthuld, dat de Rembrandtprijs kon worden uitgereikt en dat de Cam bridge-week nuttige internationale con tacten legde. FINANCIERINGSMOEILIJKHEDEN De financieringsmoeilijkheden van de gemeenten ten gevolge van de ongun stige toestand op de kapitaalmarkt, hebben hun stempel gedrukt op 1957 en noopten in de loop van het Jaar tot het treffen van maatregelen en. het geven van voorschriften, die in alle opzichten sterk remmend moesten werken op de gemeentelijke activiteiten op allerlei ter rein. Vele circulaires met richtlijnen van hogerhand hebben de positie van de ge meente zeer moeilijk gemaakt. Het is echter onze plicht, nu door de Regering maatregelen zijn genomen, om de moei lijkheden zo goed mogelijk het hoofd te bieden, aldus spreker, en daaraan op deugdelijke wijze mede te werken en met uiterste krachtsinspanning ertoe bij te dragen, dat de huidige moeilijkheden zo spoedig mogelijk tot het verleden beho ren. Daarvoor zal het nodig zijn. dat de uitvoering van verschillende werkzaam heden. ook al zijn ze noodzakelijk, naar de toekomst wordt verschoven. De voor bereiding van diverse werken zal echter geenszins geheel stil gelegd kunnen wor den. opdat wij klaar staan om de voor onze gemeenschap noodzakelijke werken uit te kunnen voeren, zodra het ogenblik hiervoor gunstig is. Het streven zal er echter op gericht zijn om de meest ur gente werken (en spreker dacht hierbij in de eerste plaats aan de woningbouw) voortgang te doen vinden. DE WONINGBOUW Spreker wees er vervolgens op, dat het jaar 1957 op het gebied van de woning bouw voor Leiden evenals voor het gehele land een recordjaar is ge weest. Er kwamen 348 woningwetwo ningen en 334 premiewoningen, totaal derhalve 682 woningen voor bewoning gereed. Helaas bleef de heersende wo ningnood echter groot. In de loop van het jaar werd voorts Rijkssteun toegezegd voor 592 woningen, namelijk voor 377 woningwetwoningen en 215 premiewoningen. Investeringsmoeilijkheden zijn er oor zaak van. dat dit aantal beduidend be neden het opgestelde bouwplan ligt. De woningwetbouw is door de regering sterk aan banden gelegd, terwijl de krappe kapitaalmarkt in het bijzonder een zeer ongunstige invloed heeft op de particu liere bouw. De mogelijkheden voor de woning bouw zullen zich in de toekomst meer en meer richten op zuidwest, daar de laatste fasen van de bebouwing in de plannen ..Rodenburgerpolder" en .Noord" thans in uitvoering zijn of in het laat ste stadium van voorbereiding verkeren. BOUW STUDENTENSTERFLAT Voor de universiteit zijn circa 100 stu dentenwoningen in paviljoenvorm ge reed gekomen, terwijl hopelijk over enige tijd een voorstel gedaan zal worden met betrekking tot de bouw van een sterfiat voor 220 studenten. STRUCTUURPLAN Veel arbeid is verricht voor de tot standkoming van uitbreidingsplannen en vooral ook van een structuurplan voor de Leidse agglomeratie. Dit struc tuurplan zal van vérstrekkende beteke nis zijn voor de verdere ontwikkeling van Leiden. Vervolgens schonk de burgemeester aandacht aan hetgeen er op het terrein van de scholenbouw, de sportterreinen en de verkeersverbeteringen, o.a. de aanleg van het Philosophenpad en de doorbraak aan de Middelstegracht, was gepresteerd. De algemene gezondheidstoestand van de Leidse bevolking, jdie aangroeide tot rond 95.200 inwoners. Vas in het afgelo pen jaar goed te noemen. Het aantal ge vallen van kinderverlamming bleef dit jaar gelukkig beperkt tot drie. De in het najaar heersende A-griep was oorzaak van een massaal maar kortstondig ziekteverzuim. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van deze ziek te was gering. Een verheugend verschijnsel was, dat bij het bevolkingsonderzoek op tubercu lose bleek, dat het aantal gevallen van BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Johannes Jacobus, zn van G. Wagema- ker en A Zlrkzee, Hendrik Jan. zn van J. Brakels en N. de Blieck, Cornells Maria, zn van R. Zuurmond en M. Gouweloos. Esther Maria, dr van A. M. van Heugten en J M. van den Broek. Robert, zn van F. Vink en P. T Nagtegaal. Rudolf Wijnand. zn van H. Plomp en A. G. W. van Dam, Johan George, zn van H J Bethe en H G El.jgendaal. Niels Karei Cypurlanus. zn van H. Neuwahl en A E. M. Sanders. OVERLEDEN N. van Steljn. 70 Jaar. man. A. P. H. v. Loon. 3 dagen zoon. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 20 Januari. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 2044, weektotaal 1184. varkens 910. Prijs in cent» per kg.: vette koelen le kw 300/320, 2e kW. 270/290, 3e kw. 250/ 270, varkens (lev. gew.) 162 160 168. Jhr. mr. F. H. VAN KINSCHOT veel moet achterwege blijven (Foto L.D./Van Vliet) actieve tuberculose wederom is gedaald. Het consultatiebureau van het Wit- Gele-Kruis in de Professorenwijk kwam gereed. Belangrijk is ook. dat de raad, daarin gesteund door de raden van ver schillende andere gemeenten, garantie verleende tot een bedrag van f. 12.000.000 ten behoeve van de bouw van een nieuw Diaconessenhuis. Het scheepvaartverkeer liep de laatste maanden enigszins terug. De vraag naar ligplaats voor woonschepen neemt nog Jaarlijks toe. Voor de veemarkten was 1957 een goed jaar. terwijl ook de be langstelling voor de warenmarkten bleef toenemen. Na de grote aanvoeren in 1956 liep het aantal op het Openbaar Slachthuis aan gevoerde slachtdieren enigszins terug. Dit was eveneens het geval met de hoe veelheid ingevoerd vlees. De personeelsbezetting van het politie korps bleef ook in 1957 beneden de toe gestane sterkte. De werving van nieuw personeel leverde, ondanks een ruimer aanbod, niet voldoende geschikte krach ten. De verkeersonveiligheid blijft spre ker met grote zorg vervullen. Hij deed een beroep op de Leidse weggebruikers om door het naleven van de verkeersbe- palingen en het inachtnemen van de on geschreven regels van het verkeersfat- soen, mede te helpen de verkeersonvei ligheid te bestrijden. NIET ROOSKLEURIG Hoewel niet kan worden ontkend, dat in 1957 nog wel het een en ander Is tot stand gekomen, bracht de burge meester de raad onder het oog. dat het aantal gereedgekomen werken, onder invloed van de bestedingsbeperking, aan het eind van 1958 aanzienlijk kleiner zal zijn. Mag men aannemen, dat met kunst en vliegwerk de bouw van de woning wetwoningen is gewaarborgd, dan zal toch nog bezien moeten worden of ka pitaal gefourneerd kan worden voor de verwerving van de nodige gronden en de aanleg van de vereiste straten. Af gezien hiervan staat het er met de fi- npiciering van de particuliere bouw niet bepaald rooskleurig voor. Als dit reeds het sombere perspectief is van de bestrijding van de zgn. volksvijand no. 1. de woningnood, dan ziet spreker dat de bestedingsbeperking bepaald desastreus is voor de scholenbouw, om over de oprichting van gebouwen voor andere belangrijke cultuuruitingen nog maar te zwijgen. Een ander aspect wordt gevormd door de verkeersvraagstukken. Elke insider weet. aldus spreker, dat het steeds toe nemende verkeer vraagt, neen schreeuwt om veel geld verslindende doorbraken, dempingen, nieuwe ringwegen, bredere en sterkere bruggen, enz. Ook hieraan kan voorlopig niet meer worden gedacht. GEMEENTEN RECHTELOOS Naar aanleiging van de debatten in de Tweede Kamer over de tijdelijke be lastingverhoging. merkte de burge meester op. dat de gemeenten in feite rechteloos zijn. Van zekere zijde wenste men toen de belastingverhoging - terecht of ten on rechte - zoveel mogelijk te beperken. De zwakste schapen, namelijk het Ge meentefonds en het provinciefonds werden uitgekozen om als slacht offer te dienen. En de regering was on gelukkigerwijze maar al te spoedig ge neigd deze keus te volgen. Weliswaar werd van een andere zijde uit de Kamer gewezen én op het recht én op de noden van de gemeenten, terwijl ook de rege ring het recht der gemeenten erkende, maar niettemin gaf de regering zich toch maar direct gewonnen. De regering, aldus spreker, verklaarde n.l. het onjuis te standpunt te willen aanvaarden, een voudig om tegemoet te komen aan de grote" aandrang uit de Kamer! Wel eigenaardig, dat die ..grote" aan drang niét zo overstelpend groot was; de vermindering van de storting in het Gemeente- en het Provinciefonds werd immers aangenomen met 6962 stem men. dus met slechts 7 stemmen ver schil. En hiermede is het weer duidelijk, dat de rechtszekerheid van de zen. lage re organen nog ver te zoeken is. WEINIG STEUN VAN CENTRALE OVERHEID De burgemeester achtte het teleurstel lend. dat de gemeenten zich in deze zaak zo weinig gesteund zien door de centrale overheid. Men zal dit moeten incasseren met de veerkracht, die nodig is om in de wisseling van voor- en tegenspoed te trachten de rechte koers te houden. De gemeenteraad van Leiden zal ook in het komende jaar veel wijsheid behoeven om die koers te bepalen. Hij zal daarbij aldus eindigde de burgemeester zijn nieuwjaarsrede, het ene oog gericht moeten houden op de algemene situatie van ons land. doch beide ogen op de be langen van onze gemeente. Spreker besloot met de wens, dat ook in 1958 Gods zegen aller arbeid mag be kronen. Hierna zette de raad zich aan de be handeling van de agenda, waarop als laatste punt een bespreking van het structuurplan voorkomt. Interessante tentoonstelling De Bonte Duif Zaterdag en Zondag hield de post duivenvereniging „De Bonte Duif" haar jaarlijkse show in hotel-restaurant ..Bellévue" aan de Steenstraat, waarbij geconstateerd mocht worden, dat het ingezonden materiaal zeer te roemen viel en keurmeester C. Goedzee uit Rot terdam voor een zware taak werd ge plaatst. De hoofdbekroningen waren: beste vogel van het geheel: N. Oudshoom 92'/2 pnt.:. beste oude doffer: W. Wol- ters 92 pnt.: beste oude duivin: N. Oudshoom 92% pnt.: beste jonge dof fer: N. Oudshoom 91% pnt. en beste jonge duivin: W. Nagtegaal 92 pnt. De overige uitslagen waren: Klas 1: Oude doffers van 500 km. en hoger: 1. H. Sterk. 2. W. Wolters. 3. Jac. Krekelaar. 4. P. Fasel, 5. F. Bink. Klas 2: oude duivinnen van 500 km. en hoger: 1/2. N. Oudshoom. 3. W. Nag tegaal. 4. H. Sterk. 5. W. Wolters. Klas 3: oude doffers van 300 km. en hoger: 1. W. Wolters. 2. N. Oudshoom, 3. W. Siera. Klas 4: oude duivimien van 300 km. en hoger: 1/2. Jac. Kreke laar, 3. N. Oudshoom (z.e.v.). Klas 5: oude doffers van 100 km. en hoeer: 1. H. Sterk. 2. W. Wolters. 3. W. Wolters (z.e.v.). Klas 6: oude duivinnen van 100 km. en hoger: 1. W. Siera. 2. H. Sterk (z.e.v.). Klas 7: jonge doffers van 100 km. en hoger: 1. N. Oudshoom. 2. N. Oudshoom. 3. H. Sterk. 4 W. Nagte gaal. 5. Jac.«Krekelaar. 6. W. Nagtegaal Klas 8: jonge duivinnen van 100 km" en hoger: 1. W. Nagtegaal. 2. P. Fasel. 3/4. N. Oudshoom, 5. W. Wolters (z.e.v.) J. J. de Die met pensioen De heer J. J. de Die, leraar aan de hervormde Ulo-school aan de Asser straat, zal 1 februari a.s. met pensioen gaan. De heer De Die, die ruim dertig jaar als leerkracht verbonden was aan de Ver. voor Christelijk (hervormd) On derwijs, maakte daarvan een kwart eeuw vol aan de Ulo-school in het Noordeinde. Bij de opening van de school in de Asserstraat 1 september 1953 werd h(j naar deze school overgeplaatst. Ook ,,Zivarte Riekdeed vrolijk mee Slechts een derde van het totaal aantal stoelen in de Stadsgehoorzaal was gisteravond bezet. De belangstel ling voor de jubileumvoorstelling van Kees Manders, de in 1913 in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden geboren artiest, was dus niet zo bijzonder groot. Het programma, dat geboden werd, was overigens van vrij redeiyk gehalte. Kees Manders. een broer van „Dorus" (Tom Manders), viert dit seizoen zijn 25-jarig artiestenjubileum met een toernee door ons land en het spreekt byna vanzelf, dat Leiden niet overgeslagen kon worden. Afgezien van het feit, dat enkele luid ruchtige jongelui achter in de zaal hun best deden om de avond zoveel mogelijk te bederven, was het een gezellig feest. Niet in het minst heeft het dynamische optreden van de Jordaanprinses „Zwarte Riek" daartoe veel by gedragen. „Zwarte Riek" is een vrouw, die iedere vorm van Amsterdamse volkshumor verstaat. Zij verstaat trouwens nog meer, n.l. de kunst om met publiek om te gaan en de stem ming er onder welke omstandigheden dan ook in te brengen. Dat men deze ras-artieste de Jordaanprinses noemt zegt eigeniyk al meer dan genoeg. Met een lied en een lach vulde zy een groot deel van de avond. Aan haar grappen en grollen kwam schier geen einde, ze was niet van het podium weg te krygen! Ook het publiek kreeg er met genoeg vanVerder werkte aan dit zilveren feest mee Bert Visser, de man met de gouden stem. Hij zong o.m. het door de eerste sprekende film zo bekend gewor den liedje .Sunny Boy". Hij had trou wens nog meer noten op zijn zang. Nu wy het toch over zang hebben, als extra attractie stond op het programma vermeld het optreden van Wim Recourt, een aardige jongen uit Amsterdam, die aan de in de hoofdstad gehouden Pat Boone-wedstrijd heeft deelgenomen en daarby de tweede prys verwierf. Hij bracht vooral het zo populaire „Diana" voortreffeiyk! Noemen wy verder nog de namen van Joop de Knegt („Ik sta op wacht") en de kunstfluiter Jan Tromp. Jonglisto de manipulator, die voor de pauze als mr. Bastos optrad en zich als een van de openbaringen van de vierde dimensie deed gelden, ver richtte later op de avond een aantal telepatische experimenten. Miss Alice, aangekondigd als het meisje met de schuimrubber ruggegraat, liet zien hoe lenig zij wel was en oogstte daarbij zeer terecht veel succes. Haar lenigheid liet dan ook niet te wensen over. De jubilaris zelf liet zich op deze avond als conferencier ook niet onbe tuigd. Hy reeg de programmapunten met een gezellig praatje aaneen. Mar tin Kesseler zorgde op bescheiden wyze voor de muzikale omiysting op deze ge- noegWï* wood. Geünieerde Loge van Theosofen SMART: OORZAAK EN LENIGING Het onderwerp, behandeld op de open bare by een komst van zondagmorgen was: „Smart: oorzaak en leniging". Volgens overoude Oosterse wysheid staat de mens aan de top van een lange, stille ontwikkelingsgang van vormelijkheid. Als deze top bereikt is, treedt de ge schiktheid tot zelfbewustzyn op. en dan begint een nieuwe evolutie, niet langer op vorm gericht, maar op ontplooiing van geestelyke hoedanigheden. Dit is een moeizaam proces van vallen en op staan, van veel mislukking en smart. De grote wereldleraren, die zich onder de mensheid begaven, hebben in hun deernis steeds getracht de moeiten van het menszijn te verzachten. De grootste historische figuur is in dit opzicht Gautama de Buddha. Hij formuleerde de les van het leed. in vier leerspreuken, die als de Vier Edele Waarheden bekend staan. Zij vormen de hoekpijlers van het Buddhisme. dat zoals bekend geen godsdienst, maar een levensleer is. De eerste waarheid zegt. dat het leven vol leed is; en de tweede noemt als de onvermijdelijke oorzaak daarvan: gees telyke onkunde. Op grond van deze twee waarheden wordt aan het Buddhis me wel pessimisme verweten. Dit zou juist zyn, als de Buddha bij deze eerste twee was blijven staan. Hij leerde ech ter als derde waarheid, dat het mogelijk is dit leed te boven te komen door het vergaren en toepassen van geestelijke kennis; en in de vierde waarheid vinden wy de middelen daartoe opgesomd. De wijsgerige bewysgronden ontvouwde de Buddha alleen aan zijn ingewijde leer lingen. Voor de massa bekleedde hij de vierde waarheid, de Gulden Middenweg, met zijn gezag, wetende dat door het volgen van zijn levensleer geestelijke waarheid zich spontaan zou ontplooien, tenslotte voerend tot verlichting en be- vryding van gedwongen hei-geboorte, zoals voor de mens thans het geval is. Dit alles klinkt allerminst pessimistisch. Het is een evangelie van hoop en ver- antwoordelykheid, dat het besef der menseiyke waardigheid wekt. Zonder hulp echter zou de taak der innerlyke groei voor ons te zwaar zyn. Er zyn steeds hoogontwikkelde wezens in men sengedaante. getrouwe volgelingen van de Buddha, die door hun leringen en voorbeeld de mensheid trachten te hel pen. Deze hulpverlening verschilt geheel ivan de gewone filantropische middelen om leed in welke vorm dan ook te ver zachten. zy falen, als zy hierby blyven staan. Hun effect is tydelyk, omdat het niet tot het geestelyke doordringt. Zy moeten middel zyn, niet doel. Zij ope nen de mogelykheid de ziel van leed. wat dit leed ook zy. stoffeiyk, mentaal, psychisch tijdelijk te bevryden, op dat zy zich van de ware weg naar gees telyke vryheid bewust kan worden en die weg, gesteund door geestelyke wil, gaat zoeken en betreden En de beweeg reden daartoe moet steeds zijn: daar door in steeds beter en hoger mate ook anderen te helpen, die nog weer minder ver zyn op het pad van geestelyke groei. Zulken volgen dan. als uiting van hun dankbaarheid, het voorbeeld van de grotere mensenvrienden de Buddhis- attva's van de Mededogen. Een entslagen chauffeur weer in dienst De directie van de chemische fabriek te Wormerveer heeft vanochtend mee gedeeld, dat zy de jongste van de twee wegens „gebrek aan representatie" (in het optreden voor minister Suurhoff) ontslagen chauffeurs, weer in dienst heeft genomen, nadat hy zyn verontschuldi gingen had aangeboden. De oudste chauf feur heeft inmiddels elders werk ge vonden. BUURTVER. HAAGWEGKWARTIER. Zaterdag hield de Buurtvereniging „Haagwegkwartier" in het clubhuis van „Westerkwartier" haar jaarlykse feest avond. De voorzitter, de heer Schroder, zeide het te betreuren, dat het ledental in de laatste tijd belangrijk was terug gelopen (van 350 tot 75 leden), ondanks het feit, dat de vereniging met zoveel succes ieder jaar de autotocht voor ouden van dagen organiseert. Het Rotterdams Cabaretgezelschap Rolé zorgde deze avond voor een gevarieerd programma van zang. muziek en schetsjes, waarmede de aanwezigen zich kostelyk amuseerden. Een dansje bracht een vroiyk slot aan deze geanimeerde avond. Nederland blijft hopen op ontwapening De Nederlandse regering heeft de hoop niet laten varen, dat wellicht op den duur met de Sovjet-Unie tot een zekere mate van overeenstemming over ontwapening zal kunnen worden bereikt. Dit deelt minister Luns mede in de Memorie van Antwoord op dc begroting van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer. Over de Russische voorstellen op de ontwapeningsvoorstellen in Londen zegt minister Luns. dat men zich kan afvra gen welke praktische betekenis een door WARMOND TAFELTENNIS T.TV. „STEEDS VOORUIT" De uitslagen waren de afgelopen week: dames: Steeds Vooruit 2—Tref fers 2 8—2: heren: Steeds Vooruit 3— LPSV 3 6—4 KINDEREN ZAGEN TONEEL Gistermiddag gaf de afdeling jeugd toneel van „St.-Mat/bhias" een uitvoe ring in hotel „De Zon". Enkele honder den kinderen waren bijeen om te genie ten van dit spel. De heer P. de Vetten heette de kinderen harteiyk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal zo goed gevuld was. Onder leiding van de heer G. G. van Elburg kwamen de tonelisten op de planken. Eerst wrd „De Gouden Sleu tel" opgevoerd, daarna „Klapgas". Met veel enthousiasme kweten de jonge spe lers zich van hun taak. Een „boerenka- pel", onder leiding van de heer Van Noort. verleende medewerking. Voor het diploma Moderne Be drijfsadministratie slaagde onze plaats genoot. de heer O. M. A. Eggen. WASSENAAR Tweede luidklok in Dorpskerk Gistermorgen werd door de voorzitter van het scapenfonds, de heer D. Nell, de tweede luidklok voor de Dorpskerk aan de kerkvoogdij overgedragen. Hy deelde mee. dat al in 1940 het denkbeeld van een tweede klok was op gekomen, maar aangezien het fonds ook bijdroeg aan het Deylerhuis en Zuider hout werd, het plan verschoven. Hij be sloot met het uitspreken van de hoop. dat de klok zich lang zal mogen laten horen. De president kerkvoogd, de heer P. G. Meyer, nam de klok onder dank ln ont vangst. t In de hierna volgende dienst sprak dr. H. J. Honders naar aanleiding van het opschrift op de klok: Hoort naar Hem. Math. 17 5. Tevoren dankte hy mede namens zijn vrouw, voor de vele atten ties by zyn 25-jarig ambtsjubileum. Hy sprak er zyn vreugde over uit, dat de boeren deze gelegenheid hadden aange grepen voor het schenken van de klok, waarvan de bedoeling is de mensen heen te wyzen naar God. By het beëindigen van de dienst zong de gemeente hem „Dat 's Heren zegen op U daal" toe. Aan de uitgang van de kerk was er gelegenheid dr. en mevr. Honders geluk te wensen, waarvan o.a. gebruik maak ten de burgemeester, de wethouders Hazenberg en Huibregtse, ds. Feringa, dr. Faber en pastoor Buys. Da. J. H. v. d- SLOOTEN HAD AUTO-ONGELUK j Mej. Da. J. H. v. d. Slooten, voorgang- I ster van de afd. Wassenaar van de Ned. I Prot. Bond en lid van de Doopsgezinde Broederschap, heeft op weg van Den Haag naar haar vroegere gemeente te Steenwyk een auto-ongeluk gehad. waarom zy in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo ter verpleging werd opge- nomen. Ir. J. H. A van der Drift, neuro loog te dezer plaatse, is benoemd tot vaste deskundige by de Raad van Be roep bedoeld in de Beroepswet. te 's-Gravenhage. De heer J. Bruyn alhier is voor de tijd van 1 januari 1958 tot en met 31 de cember benoemd tot lid van de Radio- raad. de Sovjet-Unie voorgestelde overeen komst heeft, indien o.a. doordat het aanleggen van grote voorraden kern wapens geoorloofd biyft, de bewape ningswedloop verdere doorgang vindt. Het Sovjet-voorstel, dat ogenschynlijk radicaal was het staken van alle proefexplosies voor 3 jaar was dus in werkelijkheid slechts een halve maat regel en in wezen misleidend. Het was bovendien voor de westelyke veiligheid gevaarlijk en daarom onaanvaardbaar, aldus minister Luns. Hetzelfde gold voor het Russische voorstel tot het sluiten van een verdrag om voor de duur van 5 jaar, in geval van een conflict, af te zien van het gebruik van kernwapens. Omtrent het stralingsgevaar, speciaal -verbonden aan proefexplosies, zijn na tionaal en internationaal tal van me ningen kenbaar gemaakt, waaraan uiteenlopende conclusies kunnen wor den verbonden, aldus de Memorie van Antwoord. Zoveel is echter zeker, dat ook de meeste proefexplosies de radio activiteit in de lucht boven grote de len van de aarde verhogen en dat het mede daarom wenselyk zou zijn. wan neer in het kader van een ontwape ningsovereenkomst wordt gekomen tot een algemene beëindiging van die ex plosies door alle landen, welke deze thans uitvoeren. Vredesverdrag Indonesië Japan ondertekend Indonesië en Japan hebben vandaag in Djakarta het vredesverdrag tussen beide landen en de overeenkomsten in zake herstelbetalingen en economische samenwerking getekend (800 miljoen dollar) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Focdjijama, verklaarde in een rede tijdens de plechtigheid, dat nauwe en krachtige betrekkinge tussen Japan en Indonesië moreel en materieel de welvaart in Azië in het byzonder en de wereldvrede in het algemeen in belang- ryke mate zouden bevorderen. De sluiting van het vredesverdrag en het akkoord over de herstelbetalingen, die Japan gedurende 12 jaar aan Indo nesië zal doen, zyn te Washington met voldoening begroet. BEURSOVERZICHT Internationals iets hoger Amsterdam, 20 januari Vandaag vangt op de Newyorkse beurs en morgen op het Damrak, de handel aan in claims Kon. Olie. Onofficieel is vanmorgen in het klein in claims gehandeld, aldus de beurs, op een prijs van f. 3.25 per claim. Deze prijs komt uit op een basis van f. 140 of wel 700 exclaim van f. 3.25 is 16 1/4 procent, omgerekend op de oude basis. Internationaal was er weinig te bele ven voor de olieaandelen. Men wachtte af. De prijs, waarop vanmiddag in Am sterdam gehandeld werd. schommelde rond de f. 143.50 tegen vrijdag f. 143.30. Zaterdagmorgen werd op de niet-offi- ciële ochtendbeurs nog f. 144.60 betaald. De aandelen Kon. Olie lagen vanmid dag circa f. 1.- beneden pariteit New York. Aandelen Philips lagen, circa 3 punten hoger. In het verdere beursverloop kwam in de koers niet veel verandering. Uni levers liepen op van 314 1/4 tot 316, om de markt te verlaten op circa 315, plus 3%. AKU's goed prijshoudend, doch KLM gevoelig lager op berichten over drastische bezuinigingen in het bedrijf. De koers stelde zich op f. 99.30, tegen f. 102 vrijdag. Het fonds lag f. 4.50 be neden pariteit New York. Scheepvaarten verlaten. Zelfs tegen over het geringe aanbod was niet vol doende vraag, waardoor de koersen zich 1 tot 3 punten lager dan vrijdag stelden. Een uitzondering vormden aandelen KPM die een halve punt hoger op 100 noteerden. Van de cultures werden Senembah la ger vernomen. Amsterdam Rubber. Ver. Deli en HVA weinig veranderd. Staats leningen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam. 20 januari Londen 10.58%—10 58%; N. York 3.78'/»—3 79%: Montreal 3 84H—3 84fj; Parijs 89.92%— 90.02%Brussel 7.58%—7.58%Frank furt 89 88—89.93; Zürich 86.34%—86.39'b Zürich (vr. fr.) 88.42%—88.47%; Stock holm 73.0073.05; Kopenhagen 54-67— 54.72; Oslo 52.8811—52.93 V»Milaan 60 42%—60.47%; Wenen 14.51%—14.52%. Koningin begroette 1000 landgenoten Onmiddellijk na aankomst aan boord van de „Captain Cook", om 9.10 uur vanochtend, sprak Koningin Juliana de repatrianten over de scheepsomroep toe. In haar welkomstwoord zeide zij o.a.: „Het Is een mooie ochtend waar op U deze nieuwe bladzijde in uw leven met uw aankomst in Nederland opent. Ik hoop van harte dat het voor U allen een goed begin zal zijn ondanks de moeilykheden die ge misschien vreest. Iedereen hier zal U behulp zaam zyn om het U hier zo gemak kelijk mogeiyk te maken en U zoveel mogelyk bijstand verlenen opdat U verbiyf hier een succes zal zyn. Er is hier enorm met U meegeleefd, toen U vertrekken moest uit het land, dat U allemaal zo lie fis. U komt hier ten slotte in uw eigen land. Ook al bent U misschien niet gewoon geweest hier te wonen, het is toch uw eigen land. En er klopt een héél warm hart voor U. Ik wens U het allerbeste voor uw verblijf in Nederland, welkom hier". De Koningin werd ontvangen door de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, de secretaris-ge neraal van Maatschappelijk Werk, mr. Ph. H. M. Werner en dedirecteuren van de Stoomvaartmaatschappy Nederland, Jhr. mr. H. L. A. Kretschmar van Veen en de heer P. de Josselin de Jong. Het gezelschap wandelde over de loopplank aan boord van de Captain Cook, die door het Directoraat-Genera al van Scheepvaart namens de Nederlandse re gering gecharterd is voor deze reis. De Koningin begaf zich regelrecht naar de scheepsomroep en sprak daar haar wel komstwoord uit. De „Captain Cook" vertrekt reeds vanmiddag weer uit Amsterdam. Het schip vaart naar Glasgow, waar het in gereedheid zal worden gebracht voor een nieuwe reis naar Nieuw-Zee- land, ditmaal met Britse emigranten. Terwyi de Koningin zich, begeleid door de gezagvoerder. Alexander Bankier tussen de vele repatriërenden door naar het hospitaal van het schip begaf, be gon de ontscheping. In een van de salons onderhield de Koningin zich vervolgens nog een uur met diverse families, alleenstaande pas sagiers en ook met enkele kinderen, die de reis zonder hun ouders hebben ge maakt. Ongeveer 650 evacué's uit Indonesië, die met de Sibajak aankwamen en niet over huisvesting beschikken, gingen vanochtend pas van boord. De ontscheping was omstreeks 12 uur voltooid. Beurs van Amsterdam Maandag 20 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 87 A 87 rt Grootboek obl 3%.. 80 Ned '47 3% <3) 85A 85, Ned '51 3 Vb J9 88 Ned '53 (3%) 88% 88>« Ned '56 3 JJ5» 88 Ned '48 3V4 88 B 81% Ned '54 3'4 88 B 82% Ned '55 I 3V4 83 B g% Ned '55 II 3V4 84% 84% B Ned '37 3 83% 83% Ned W.B lening 6% 105% 105% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert 3 90% 90J Ned 62-64 3 90 89% Cert NWS 61% B Indië 37 A 3 85% 85% Grootboek '46 3 80% ACTIEVE AANDELEN Clt. HandJ en Ind. B 18 19% Nat Handelsbank 71% 70 Ned. HandelmiJ146% 146% Amst Rubber 38 37% Deli Mij.en (Ver.) 55% 54% H.VJV 81% 80 Java Cult I8 17 Senembah 40 39 Vorstenlanden 9% 8% AEÜ 151% 153% Berkei's Patent (v) 178 180% Calvé Delft eert 249 250 Kon Pap v Gelder 179 176 Hoogovens eert 242 240 Mtiller en Co N3 302 304 Vb Ned Kabelfabr 223 225 Philips 235% 237% Philips pref 146% 146J/4 Unilever 311 316 Wilton Feyenoord 210 210 Billton 2de r 178 175% Dordtse Olie gew 695 699 Kon Petr <f 20.— 144.— idem (50 a f 20 - 143.40 143.20 Holl Amer iyn 139% 137 Java China Paket 109 106 K.L.M 101.95 99.25 Ned Stoomv My 125% 125 Kon Paket My 99% 99 Stoomvaart My Ned 127 126% Nievelt Goudr eert 145% 144% v Ommeren eert 199% 197 Kon Rott Lloyd 116 115 Ned Scheepv Unie 109 108 NIET-ACTIEVE OBl Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 88B 88% B Den Haag 1937 1 3.. 80 Leiden 1947 87% B R'dam '37 1-m 3% 87% 38* Lndustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94Vb 95% Premieleningen A'dam '53 3 90 92 A'dam -51 244 85 L 84'/, A'dam '56 I 2>4 82',4 80 A'dam '56 n 244 80. 8914 Eindhoven '54 214 79',4 77 Enschede "64 214 81 801 Den Haag '62 I 214 9244 92',4 Idem n 244 90 9244 R'dam «2 I 244 90 86>4 Idem n 244 93 9244 Utrecht '52 244 88 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 198 202 H3.U eert 172% 175 Rott. Bknk 167% 169% Twentsche Bank 157% 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyo 195 B 197 B Borneo Sum H. My 31% 31% Ned G. en Sp. fabr 165 L 160% Kon Ned Grofsm 99 98 Internatio 50% 50 L Rott. Droogdok My 457 460 Tieleman en Dros 8B Ned My Walv.vrt. 55% 57% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6% 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 26 25 Intern Nickel 7IV» 71 Vb Anaconda 40% 41V» Bethlehem Steel.... 37% 38 Cities Service 50fg 50% General Motors 34% 34% Kennecott 78% 78 Republic Steel 41% 41% Shell OU 62 62 Union Pacific 25 26 ün States Steel 53% 53% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen V K 17/1 Edelmet Kon AA 49 Pref wn idem 66% 56 Vb 285 275 HoU Constructie 302 L Ing dut v Bouwnyv I15B Int Kunststof! Ind 33 33 Leldsche Wolsplnn 150 L Sikkens Lakfab "53 373 373 Ver Touwfabrieker 142%GB 145 G Weraink's Betonm 65% 65% Van wyk Textiel - 72% 72%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4