Aan de grote dreiging van uiterst links in Italië een einde gekomen de Christen-democraten gen Krij gevreesde absolute meerderheid? Voorschotens weer tot ver raad vergaderde na middernacht ZATERDAG 18 JANUARI 1958 Verkiezingen staan tveer voor de deur (Van onze Romeinse correspondent) Hoewel voorshands niemand nog zeggen kan op welke zondag tus sen één maart en half juli dit gebeuren zal, staat vast dat ongeveer dertig miljoen Italiaanse burgers binnenkort ter stembus zullen trekken. Dat zij leden voor de Kamer van Afgevaardigden zullen kiezen is zeker, dat zij daarnaast ook aan de Senaat een nieuw voorkomen zul len geven, mogelijk. Daartoe is echter nodig, dat president Gronchi de bestaande Senaat voortijdig ontbindt, waartoe de grondwet hem machtigt. Vele grote vragen Al kent het Italiaanse parlement twee Kamers, het onderscheid tussen de twee is geringer dan in de meeste andere landen. Beide komen voort uit directe verkiezingen, maar de afgevaardigden worden gekozen door stemgerechtigden, die het twintigste jaar hebben volein digd en zij behoeven zelf niet ouder te zyn dan 25. Senatoren worden gekozen door burgers, ouder dan 25 jaar, en zijn zelf minstens veertig jaar oud. Wets voorstellen worden ,al naar het uitkomt, nu eens door de ene dan door de an dere tak van het parlement in eerste lezing in behandeling genomen en daar beide Kamers het recht van amende ment bezitten gaat menig voorstel jaren en jaren lang van de ene kamer naar de andere op en neer zonder ooit rechts geldigheid te verwerven. Een tekenend voorbeeld is de langver beide herziening van de pachtwetten, die door het parlement, dat in 1953 af trad. reeds aan de orde werden gesteld, en waarvan ook nu niet meer dan en kele artikelen zijn goedgekeurd, zodat het er naar uitziet, dat het nieuwe par lement die zaak weer van het begin af aan zal moeten opnemen. Maar een groot versohil tussen beide Kamers is, dat die der afgevaardigden vijf en die der senatoren zes jaar zitting heeft. In 1953 werd de Senaat voortijdig ont bonden tengevolge van de beruchte zit ting op Palmzondag, waarbij de plech tige zittingszaal twee uur lang het to neel was van een ware veldslag. Zelfde kwestie nu weer Nu doet dezelfde kwestie zich weer voor. Houdt men zich aan de grondwet, dan zal 1959 evengoed als 1958 een jaar zijn van algemene verkiezingen en dus een onrustig jaar. Het gezond verstand en de zuinigheid zouden gebaat zyn bij een wijziging van de grondwet, waarbij de zittingsduur ook van de Senaat op vijf jaar zou worden gesteld. Maar een voorstel, daartoe strekkend, zou niet de minste kans hebben te worden aange nomen. En met reden. De man, die Al- cide de Gasperi heeft opgevolgd als par tijsecretaris van de Christen-democra ten. Amilcare Fanfani, heeft niet de eerbied voor het democratisch spel die zijn voorganger onderscheidde en geniet buiten de kring van zijn medestanders ook niet de sympathie, waarop De Gas peri bij Liberalen. Sociaal-democraten, Republikeinen en tot op zekere hoogte zelfs bij uiterst-links kon rekenen. Men verdenkt hem ervan, dat de grote actie, die hij begonnen is om aan zijn party de absolute meerderheid te verschaf fen, wanneer zij mocht slagen van Italië een land zou maken, dat zoal niet met Spanje, dan toch met Portugal op één lijn zou kunnen worden gesteld. Het is nu al zo dat in Italië alles in handen is van de Christen-democraten, die er vaak blijk van geven weinig gevoel te hebben voor de grenzen tussen kerk en staat met het gevolg, dat het clericalisme zorgwekkende afmetingen aanneemt. Verkrijgen de Christen-democraten de absolute meerderheid en die kans is niet gering dan wordt waarschijnlijk Fanfani eerste minister en in dat geval zal het clericalisme overheersend wor den. Vandaar dat de lekenpartijen de verkiezingen voor de Senaat in 1959 als een soort stok achter de deur willen zien. Maakt Fanfani het in het eerste jaar al te bont, dan verliest hij in 1959 de senaatsverkiezingen en komt er met een een eind aan zUn almacht. Drang op president Op zondag 5 januari heeft Fanfani een belangrijke rede gehouden te Bo logna voor de vijfduizend personen van zijn partij, die de verkiezingscampagne zullen leiden. Hij is daarin zo ver gegaan te zeggen, dat het Italiaanse volk de gelijktijdige verkiezingen voor beide Kamers eist. Zijn tegenstanders noemen dit drang uitoefenen op de president en gaan zelf hun boekje ook te buiten door te zeggen, dat als Gronchi nu de Senaat ontbindt, ,,van vele zijden" zal worden gezegd, dat hij „gezwicht is voor de aan drang van Fanfani". Verder heeft Fan fani natuurlijk heel erg de nadruk ge legd op het communistisch gevaar. Maar wat de binnenlandse toestand in Italië aangaat is dat gevaar heel wat minder dan enkele jaren geleden. Het einde van de Stalin-mythe eerst en de opstand in Hongarije hebben de ogen van de meer ontwikkelde communisten geopend en de breuk tussen Togliatti en Nenni be tekende het einde van de grote dreiging van uiterst links. De Christen-demo craten hebben, gesteund door het Vati- kaan, alles gedaan om te beletten, dat een verzoening tussen Nenni en Saragat tot stand kwam en tot nu toe heeft die, naar onze mening, kortzichtige politiek succes gehad. Het 'waarom van die hou ding is duidelijk: de Christen-demo craten danken hun vooraanstaande plaats onder de Italiaanse partyen niet aan de bekwaamheid van hun mensen, maar aan de angst in zeer brede lagen der bevolking voor het communisme. Valt die angst weg, dan zal de Ita liaan, die van huis uit allerminst kerks Weer samengaan? Wat iedereen graag zou willen weten is of de Christen-democraten na de ver kiezingen zullen samengaan met de meer links-georiënteerde democratische oartijen (Sociaal-democraten, Republi keinen, Radicalen, Nenni-socialisten) of zullen overhellen tot rechts. Die weten schap zou de gehele verkiezingscam pagne der andere partijen inhoud kun nen geven. Maar Fanfani laat niets los. Hij spreekt over eventuele samenwer king met „homogene" en in de laatste rede zelfs „homogeniseerbare" groepen. Het officiële orgaan van Vatikaanstad pleit dag aan dag voor herstel van de vroegere coalitie en dit geeft wel een aanwijzing. Maarde „kleine" par tijen, die klein geworden zijn mede ten gevolge van hun gebrek aan rugge- graat tegenover de Christen-democra ten, gaan niet in op die lokstem. Sa ragat heeft verklaard, dat de oude coa litie geen zin meer heeft en dat er een sterke democratische oppositie moet ontstaan, eventueel in staat de macht over te némen van de Christen-democra ten. Hij zinspeelde daarbij weer op eventuele samenwerking met de Nenni- socialisten. Helaas is Saragat een wis pelturige man op wiens woorden men geen staat kan maken. De Republikei nen hebben duidelijk verklaard dat zij niet „gehomogeniseerd" willen worden en zich, evenals de radicalen, met hand en tand zullen verzetten tegen het cle ricalisme. De Liberalen, in Italië zeer conserva tief, willen datgene weten wat Fanfani nooit zeggen kan, namelijk of zijn par tijprogramma dirigistisch is en dus naar is en doorgaans niets voelt voor de in- het staatssocialisme zweemt dan wel de menging der geestelijkheid in zaken van staatsbemoeiingen wil beperken in libe. politiek en economie, zijn stem geven j rale trant. Daarvan zal afhangen of de aan andere democratische partijen. De j Liberalen fel of met matiging de Chris- Gasperi is er zich altijd van bewust ge- ten-democraten zullen bestrijden, weest, dat een flink gedeelte van de Aangezien de Christen-democratische stemmen op zijn partij uitgebracht. I party is samengesteld uit een groot aan stemmen waren van niet-kerkelijken en j tal richtingen en men er naast uiterst- voerde daarom een tamelijk liberale conservatieve ook zeer linkse elementen politiek zonder zich al te veel door het in aantreft, kan Fanfani op dit punt Vatikaan te laten beïnvloeden. Zyn op- niet duidelijk zijn zonder de moeizaam volgers zijn minder soepel en minder instand gehouden eenheid van zijn par- wys. I tü in gevaar te brengen. I ADRIAAN BLANKENSTEIN HERVAT WERKZAAMHEDEN Als cantor voor het Herv. Kerkkoor De leiding van het Ned. Herv. Kerk koor is sinds september 1955, toen de heer Blankenstein om gezondheidsrede- j nen de directie moest staken, waargeno- i men door een van zijn leerlingen, de heer A. Vroegop, theologisch kandidaat. Onder de heer Vroegop heeft het kerk koor aan vele diensten in de Hervormde Leidse gemeenschap meegewerkt en ver schillende werken, zowel van de heer Blankenstein als van de heer Vroegop ten gehore gebracht. Thans heeft de heer Vroegop in verband met zijn be noeming tot cantor-organist bij de Hervormde gemeente te Voorschoten zijn medewerking aan het werk van het Ned. Herv. Kerkkoor te Leiden moeten be ëindigen. Gelukkig heeft de heer Blan kenstein zich bereid verklaard de directie voort te zetten. Vermeldens waard is bovendien, dat een niet onbe langrijk deel van de zoals bekend verondersteld mag worden voor iedere dienst nieuw gecomponeerde muziek, van mevrouw Blankenstein afkomstig is. Ter illustratie van het werk van het echtpaar Blankenstein als componist zij herinnert aan de cantate voor alt, tenor, hobo, fluit, orgel, gemend- en Jongens koor, welke vorig jaar in de kerstnacht dienst ten gehore werd gebracht. Het bestuur van het kerkkoor heeft zich thans in verband met de op le paasdag uit te voeren muziek, ook verzekerd van de medewerking van celli. Voorts worden bij deze gaarne uitgenodigd vocale en instrumentale muzikanten, die met he dendaagse kerkmuziek wensen kennis te maken. Nadere inlichtingen verstrekt de voor zitter mr. P. C. Zandee. Hoge Rijndijk 54, Leiden DRONKEN AUTOMOBILIST GEGREPEN. Gisteravond omstreeks zes uur werd een brukwachter op de Oude Vest. die zich op de fiets van de Janvossenbrug naar de Marebrug begaf, erop attent gemaakt, dat een 'bestuurder van een auto dronken achter het stuur zat. De man zete zijn fiets aan de kant en wist de bestuurder te overmeesteren, waar na deze ter beschikking va nde politie werd gesteld. Rondom de veemarkt Aanvoer blijft constant LEIDERDORP Overdracht agentschap Hierbij delen wij onze abonnees te Leiderdorp mede, dat onze agent, de heer F. Zandbergen, na verscheidene jaren van getrouwe plichtsvervulling, door de omstandigheden gedwongen, ons de wens te kennen heeft gegeven het agentschap te beëindigen. Tot zijn opvolger is met ingang van maandag a s. 20 januari benoemd de heer O. H. Voorma. Van Leeuwenpark 1. Wij ver trouwen dat onze abonnees de heer Voorma, die een goede bekendheid in de gemeente geniet, hetzelfde vertrou wen zullen schenken, als zij de heer Zandbergen hebben gedaan. Schoolmelk opnieuw onderwerp van gesprek dH^Sfn^'^arlen^enT^do" ter E. J Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond was de hoofd-110 30070 schotel de bespreking van het structuurplan voor de Leidse agglome ratie, waarover wij elders in dit nummer uitvoerig schrijven. De rest van de betrekkelijke korte agenda lokte echter ook nogal wat vragen uit, waardoor deze eerste vergadering in 1958 (als een voortzetting van een traditie) ver na middernacht, n.l. om 1 uur pas eindigde. De burgemeester begon met het uit spreken van een uitvoerige nieuwjaars rede. waarin hij verschillende vraag stukken van de gemeente onder de loep nam, en waarin speciaal de gemeente lijke autonomie en de financiële moei lijkheden aan de orde kwamen. De heer van der Hulst beantwoordde namens de raad de goede wensen van de burge meester. Spr. belichtte daarbij nog even de positie van de repatrianten. Waarschijnlijk voorlopig voor de laat ste maal werd nog weer uitvoerig gedis cussieerd over de schoolmelkvèrstrek- king. De heer Mol (PvdA) kon zich er maar met veel moeite bij neerleggen dat B. en W. niet doortastend genoeg ge weest waren om voor de openbare scho len de invoering voor te schrijven. De heren Fortanier (KVP) en de Groot (VVD) konden zich voorstellen, dat B en W nu 't bijltje erbij neerlegden hoewel zij het betreurden. Alleen dhr Bakels (P.C.) sprak uit. dat hij blij was met de verklaring van het college. We leven niet in de achtergebleven ge bieden. aldus spr. We moeten de scho len niet belasten met activiteiten, die behoren tot het gezin. De raad was, zoals te verwachten was. B. en W. zeer erkentelijk voor hun voor stel om opnieuw 72 woningen te gaan bouwen in de Vlietwijk. De heer Mol (PvdA) greep dit voorstel aan om op.- nieuw erop te wijzen, dat plannen voor winkelbouw ontbreken. De twee hier ontworpen „ruimten" kunnen beter bij de woningengetrokken worden. TIMMERFABRIEK Aan de agenda werd toegevoegd een voorstel om een oplossing te vinden voor de timmerfabriek van de heer Steijn, die In december door brand verwoest werd. B. en W. stelden de raad voor aan de heer Steijn op 't Industrieterrein bij de Donklaan een perceel grond, groot 1500m2 te verkopen tegen de prijs van f2,00 per m2. Deze lage prijs werd voorgesteld om de heer Steijn te helpen als indertijd de heer Meegdcs De prijs van de grond bedraagt n.l. eigenlijk f7.50 per m2. Hiermede wordt de heer Steijn een te gemoetkoming gegeven van f 8.250. Bovendien werd voorgesteld aan de heer Steijn een bijdrage in het stichten van een nieuwe fabriek te geven van f 10 000— onder voorwaarde, dat hem dit bedrag alleen gegeven /al worden els hij een definitief gebouw en geen i noodvoorziening op dit terrein plaatst De heer Van der Werf <P v d A.» achtte deze regeling zeer soepel, maar spr. vond het voorstel uitermate vaag. De heer Bakels (Prot.-Chr.) vroeg een besloten zitting, waartoe om half één besloten werd en die een kwartier duurde Toen stelde de heer Van der Werf voor het bedrag van f 10.000.alleen als voorschot te geven, waarmee de raad zich verder niet verenigen kon. De heer Fortanier (KVP) vond het no- dig, dat van de heer Steijn geëist zou worden, dat hij het fabrieksvüil zelf af zou voeren. De voorzitter merkte op. dat in de vergunning zou komen te staan, dat de heer Steijn het wekelijks moet doen, om te voorkomen, dat een situatie zal ontstaan als op het terrein aan de Papelaan geweest is. De heren Van Eist (VVD) en Grif fioen (Prot.-Chr.) achtten het een morele verplichting van de gemeente om de heer Steijn op de voorgestelde manier te helpen. De raad besloot dan ook daartoe, maar de fractie van de P. v. d. A. stemde tegen de bydrage van f 10.000. Deze fractie kon zich wel verenigen met de verkoop van de grond. In verband met het late uur zag de raad, waarin alleen de heer Eysink Smeets ontbrak, van de rondvraag af. Gezin van groot kind belang voor De plaatselijke commissie voor Kerk en Gezin der Herv. Gemeente hield gisteravond een bijeenkomst in „Irene" waar als spreker optrad dr. J. v. d. Grient en de film vertoond werd „The quiet one" (de eenzame). Het opvoedkundige probleem dat in reze film aan de orde kwam werd op zeer instructieve wijze door dr. v. d. Grient ingeleid. De film laat zien waar om Donald Peters, een jongen met een zwart huid, in een psychiarische inrich- ing terecht kwam. wat de oorzaak was dat hij geen omgang had met zijn leef tijdgenoten. In de klas leert hij in het begin niets, want kinderen stellen zich alleen voor de leerstof open als zij be merken. dat men van ze houdt. Het (Deze pagina ts gedeeltelijk gecorrigeerd) Met K. en O. dwars door Nieuw Guinea BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Stevine. dr van A. Vlsscher en M Sloot weg. Hendrik, zn van J. Langeveld en A van Zwieten, Picter. zn van P. de Graaf en A. Straathof. Albertus Josephus Maria zn van A. M. Gussenhoven en A J. M A van der Zijden, Franciscus Johannes, zn van W. P. G. van der Zalm en B. van Ger- ven. Johannes Hendrikus Gerardus, zn v. G. H. Does en L. C. J. Leurs. Michiel Pie- ter Giulio. zn van B. Hobbellnk en P. A. P.. C. Belloni. Harmen, zn van H Krijgs man en D. A. Haasnoot. Tineke Margrie- tha. dr van G. Jelsema en T. A. Tlemens. El Ida Marie Pieternella. dr van J. Broos en J. van Beek. Wilhelmus Johannes, zn \an W. J. Ooms en N. Bloemendaal. Tanje dr van T. G Bos en P H. Kersteman ONDERTROUWD A Gieske en E. B. Lamboo, N. T. P. Wijf je en M. E. van Steenbergen. M. P J. Ber gers en A. E, A. Titulaer. F. Be\j en C. de Tombe. B. Boon en T. Schelllngerhout. A. de la Rie en J. Sloos. H B. van Glnkel en E Wassenaar. D. R. Wilkinson en J. M. Dekhuljzen, J. T. Goel en 8. G. Llem. C. van den Hoek en E. M. Boerdam. B en J. M. Paddenburg. M Kruse en J M. de Greeff. M Meijer en E Bosman, B. L. Banke en G. M. Swier stra. OVERLEDEN J. W. N. Ketel. 29 jaar. man. J. J. Huis- i -- T T m, man. 65 jaar. man. G. J. van Rheenen, 69 i 'jjssen. m. 75 jiLeerdam. J Ch. Bed- Jaar. man. N. te Water. 72 Jaar. man. j. ding, m. 85 jr.. Den Haag; H. F de Bronsgeest. 70 Jaar, echtgenote van N. Waart, m. 80 jr.. Apeldoorn; H. Dokter, Smitten&ar, H. Gauge#, ft mwmdeB, soon. m. 81 jr., Den Haag. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Hajonides van der Meulen- Teuben, dr., Maarssen; Ter Haar Ro- meny—d'Aumerie. dr.. Hull (Canada); Van Dishoeck—Van Laer. zn.. Hilver sum: Loggere—Tekenbroek. zn.. Blari- cum; Polak—Gumprich, dr., Amsterdam. Getrouwd: J. L Goemans en I. E. van - Oorschot. Nijmegen; H. Brat en N. Kolk- van KestererTen' j! M. Paddenburg. J.' A. 'man, Beverwijk: H. J. Sterkenburg en j j Con ij nGorinchem. Overleden: G. B Lammers—Daleen- oord, vr. 81 jr., Den Haag; D. Vaarties, m. 74 jr., Rotterdam; M- H. Vermeulen- Versteeg, vr. 87 jr., Dubbeldam: D. Teu- Interessante en boeiende tocht Gisteravond werden de leden van K. en O. gedurende enkele uren meegeno men op ten lange en boeiende tocht door de onherbergzame streken, het bergland en de moerasgebieden van Ne derlands Nieuw-Guinea het rijksdeel - elf keer zo groot dan Nederland - dat de laatste tijd meer dan ooit in het brandpunt van de wereld belangstelling staat. De uiterst deskundige en betrouw bare gids was dr. J. van Eechoud, die zelf jarenlang in Nieuw-Guinea verbleef. In de tot de laatste plaats bezette foyer van de Stadsgehoorzaal voerde hij zijn gehoor binnen in de onbekendheid van dit op één na grootse eiland van de we reld. Geïllustreerd door kleurendia's vertel de dr. Eechoud over de geografische ge steldheden, het klimaat, de bevolking met haar gewoonten en gebruiken en het Nederlandse bestuur. Onvoorstelbaar zijn soms de moeilijkheden welke men op dit eiland ontmoet. Duizenden kilo meters schier onbegaanbare streken, be woond door stammen, die onderling per manent op voet van oorlog met elkaar leven en die elk een eigen taal spreken, zodat de ene Papoea zijn buurman niet kan verstaan. Van die talen zijn er een 126 geregistreerd. Men kreeg beelden te zien van ..toilettering", het doorboren der neus. waarmede sommige inboorlin- ken werkelijk recordprestaties hebben bereikt. Op ettelijke punten, waar zen ding en missie nog ontbreken, tiert de koppensnellerij nog welig. Imposant waren ook de beelden van het machtige centraal gebergte, met toppen van meer dan 5000 meter. Boven de boomgrens, bij ongeveer 1300 meter, treft men boomsoorten aan welke ln onze streken een alledaagse verschijning zijn. zoals eiken, beuken en dennen. (Van een deskundige medewerker) Van de algemene gedachte, dat de aanvoeren op de slachtveeafdelingen in deze maand sterk zouden verminderen, is tot heden niet veel uitgekomen. In de afgelopen week was het totaal aanbod nog minste en ruim als in de maand december j.l. Er is door het natte najaar veel vee vroeg naar stal gebracht en aangezien de prijzen in de laatste weken enige stijging te zien ga ven. komen meer aanvoeren los dan was voorzien. Kwaliteitsbeesten zijn echter in alle categorieën vrij schaars en hiervoor bleven ook in de afgelopen week onze noteringen vast. maar overigens was de stemming wat gedrukt, met meestal flauwe afloop De handelaren konden dan ook op de Leidse markt bij een aan bod van 280 stuks, slechts moeilijk aan „eigen geld" komen - en zo besloten ook de markten van Rotterdam. Den Bosch, Zwolle en Leeuwarden Men kocht ook al voor de grossierderij minder vlot in. doordat verschillende koelhuizen wegens de jaarlijkse grote schoonmaak voor een paar weken buiten gebruik zijn ge steld. terwijl de groothandel in rund vlees aan de slachthuizen ere rustig is geweest en er nogal wat overschot was. Voor prima jonge beesten werd tot OEGSTÜEES1 Medische dienst Gedurende het weekeinde wordt de dienst der huis artsen waargenomen door de doktoren Van Walohren. tel. 22030 en Van der VlietDe Vries. tel. 22331. heeft Donald steeds ontbroken aan me deleven en belangstelling. Donald heeft zijn vader nooit gekend en zyn moeder had geen plaats in zijn leven. Tussen hem en zijn grootmoeder, wonend in de achterbuurt van een grote Amerikaanse stad was geen contact. De jongen ont loopt de school, zwerft op straat Daar is zijn leerschool. In een straatscène wordt duidelijk gemaakt hoe eenzaam de jongen is. Als" hij daarna zijn moe der opzoekt volgt de ene teleurstelling na de andere. Hii was op zoek naar wat warmte en beveiliging en wordt afge- scheep met wat geld. In de spiegel ziet hij ziin smartelijk gezicht en als hij hét glas met crème besmeert, zijn ge zicht niet meer kan zien. heeft hij als het ware zichzelf uitgewist. Dan komt hij in de inrichting en op dit moment als alles is vastgelopen lijkt komt er een nieuw begin. De nieuwe jeugdleider slaagt er in Donald uit zyn isolement te halen. De wijze waarop deze ervaren man hier optreedt toont wat begrip en medele ven -tot stand kunnen brengen, ook al gaat het niet zonder teleurstellingen. En steeds blijkt weer welk een enorme invloed de ouders op een kind kunnen hebben, ten goed en ten kwade- De voortreffelijke causrrie van dr. v. d. Grient toonde overduidelijk aan van welk een onschatbare waarde het is voor het geluk van de mens als hij in een gezin is opgevoed waar met tact en begrip wordt tewerk gegaan. VOORSCHOTEN Medische dienst De dienst der dok toren wordt dit weekeinde voor spoed gevallen waargenomen door dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23. telef. 2493; voor wijkverpleegster: Gezondheidscen trum, telef. 2177. WIELRIJER GEVALLEN Gisteravond omstreeks kwart voor 7 is broeder Theodorus van Huize Bere- steijn (in de wereld de heer De Werdt) op de Leidseweg ter hoogte van perceel 388 liggend naast zijn rijwiel aange troffen. Ter plaatse stonden enkele au to's geparkeerd. Hij heeft op zijn fiets deze auto's willen passeren, maar is ge vallen. Hij had een gapende hoofdwond en is per ziekenauto naar Huize Bere- steijn overgebracht. Omwonenden hebben gezien, dat een personenauto ten tijde van het ongeval ter plaatse gekeerd en weggereden is. Welke auto dit was is nog onbekend, maar de politie stelt een onderzoek in of de val van het slachtoffer al of niet door een aanrijding is veroorzaakt. WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter Van Raay, te Sassenheim. WASSENAAR Ned. Ver. van Huisvrouwen De afdeling van de Ned. Vereniging AFDELING WASSENAAR 10 JAAR van Huisvrouwen vierde gisteren in het Verenigingsgebouw haar 10-jarig bestaan, 's Middags was er een ten toonstelling in de hestuurkamer onder het motto: Wat leeft er onder onze leden? Er was daar veel fraais te bewonde ren aan handwerken, schilderstukken e.d. De tentoonstelling werd geopend door baronesse J. van Wijnbergen— Michiels van Kessenich, de ere-presi- dente, die verrast was over wat door de vereniging was gedaan. In de vooravond was er een druk be zochte receptie, waarop o.a. verschenen de burgemeester, leden van het hoofd bestuur, vertegenwoordigsters van zus ter- en andere vrouwenverenigingen. Een feestavond volgde in de grote zaal Ingeleid met een openingswoord van de f 3.30 per kg. betaald en voor de rest lagen de prijzen tussen f 2.50 en f 3. per kg. schoongewicht. Engelse beesten deden van f 2.40 tot f 2,50 per kg. schoon gewicht. Denen zyn nog niet gearriveerd en bij de huidige vleespositte mogen onze mesters hopen dat ze maar wegblij ven. Op de gebruiksveeafdelingen blij ven de aanvoeren eveneens goed. Stille wintermarkten bleven tot nog toe uit en nu het naar februari loopt, zal het aanbod van kalf- en melkkoeien eerder toenemen. In handel en prijzen bleef de gehele markt vry stabiel, met voor beste beesten stevig prijshoudende noteringen. Mager vee en jong fokvee in de ge schikte soorten ook vooral niet lager. Op de kalverenmarkten namen de aanvoeren van vette zowel als van nuch tere kalveren toe. De handel was ge middeld wat stroever, maar niet be paald goedkoper Vette kalveren fl.80 tot voor prima f3,— per kg. en nuch tere f 1,20 tot f 1,50 per kg. levend, ge wicht, naar gelang de wicht. Op de wolveeafdelincen was het aan bod veel kleiner. Exporteurs deden des ondanks kalm aan Frankrijk en België kochten zeer matig, maar de prijzen waren toch niet verder dalende. De voorraad is nu niet zo groot meer; voor al naar de beste geschikte exportlam meren moet men thans zoeken. Er is de laatste weken een goede vraag naar fijn varkensvlees naar België en Italië en ook lichtere varkens trekken hiervoor rui mere belangstelling. Men schijnt zich in België reeds te bevoorraden voor de komende Wereldtentoonstelling en de koelhuizen vol te stoppen. De varkens zijn in België flink in prijs gestegen hetgeen aan onze markten steun zal geven. Biggen en lopers kalm prijshou dend en ook de paarden worden kalm prijshoudend verhandeld. voorzitster, smevr jC. M. 's Jacob—de Bouvrie. die eraan herinnerde, dat de oprichting van de vereniging aan de melkboeren te danken is. toen de sane ring werd ingevoerd Er waren toen 92 leden, thans bijna 400 Zij sprak voorts over het werk door de vereniging gedaan, o:k op sociaal terrein, zoals bij de wa- tersnoodramj en betuigde tenslotte dank aan de leden voor de aan het bestuur verleende bijstand. De avond werd verder op gezellige wijze gevuld dooi- het amateurgezelschap „De Club" Medische dienst - De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen De Neef en Plink. Corsica, het geurende eiland Gisteravond werd in Café Van der Zalm een gecombineerde vergadering gehouden van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken, de Bloemis ten Patroonsvereniging, de afdeling van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, de Tuinbouwstudie- club Wassenaar en de Vereniging van Volkstuinders. Spreker was de heer C. Sijskes uit Rockanje over het onder werp: Corsica het geurende eiland. De avond werd geopend door de voor zitter van de Tuinbouwvereniging Was senaar, de heer P. Zegwaard. De heer Syskes vertelde eerste het een en ander over land en volk. Corsica is een groot eiland met een bevolking van 3000 zielen, aardige, betrouwbare, gastvrije mensen, die voor het levens onderhoud soms maar een tiende heb ben van wat in ons land wordt ver diend. Het is daarom geen wonder, dat zjj tot het communisme overgaan. De uitvoer bestaat uit hout voor dwarsleg- gers. kurk en wat geitenkaas. By zyn mooie dia's van landschap en planten wereld verteld spr. nog vele bijzonder heden, waarmee hij de aanwezigen een volledig beeld van het eiland voorto verde. Hij werd met een hartelijk ap plaus daarvoor beloond. ZOETERWOUDE Oud-Brandwaarborg My. De Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij hield gisteravond haar jaarver gadering in café Roeleven aan het Wa tertje. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer L. A. Droogh, mede, dat in het afgelopen boekjaar een reduktie op de premiën kon worden verleend van 70%. Voorts werd nog eens gesproken over de te lage verzekeringen. Medege deeld werd. dat in het vervolg slechts tweemaal schroeischade wordt vergoed. Uit het jaarverslag en het financiële verslag bleek, dat aan schadevergoeding moest worden uitgekeerd f. 4800 voor gebouwen en f. 4000 voor vijf door de bliksem getroffen koelen. Het verzekerd kapitaal is gestegen tot f. 11.986.130 (thans is reeds de 13 miljoen gepas seerd). Het aantal deelnemers bedraagt 378. Het onlangs overleden bestuurslid, de heer E de Jong. die 45 jaar deel uit maakte van het bestuur werd herdacht. Het financieel verslag gaf een winst aan van f. 936,47, die aan de reserve wordt toegevoegd, waardoor deze steeg tot f. 77.261,33. De aftredende bestuurslede de heren L. A. Droogh. J. M, Straathof en S. J van der Salm werden by accla matie herkozen. Radio, televisie en „goede smaak" De Eerste Kamer heeft in haar voor lopig verslag over de algemene politieke beschouwingen over dc begroting de rege ring de vraag gesteld of zij bereid is haar invloed aan te wenden om de om roepverenigingen te bewegen in hun f radio, en televisieprogramma's geen uit zendingen op te nemen, die beneden de j grens van de goede smaak liggen De regering heeft op deze vraag m haar Memorie van Antwoord geantwoord, dat de regering zich principieel onthoudt j van inmenging in de samenstelling van i de programma's der omroepverenigin gen voor zover de uitzendingen niet in strijd komen met de goede zeden, dc openbare orde of de veiligheid van de staat. „Wel zal deze opmerking van vele le den der volksvertegenwoordiging er toe kunnen bijdragen, dat de omroepver enigingen zich by voortduring bezinnen over de vTaag of aan die norm van de goede smaak wel altyd in voldoende mate recht wordt gedaan", aldus de Me. Door dijkdoorbraak in de Grote //polder westen van Amsterdam is drie hectare polderland onderge- I derijen wordt door een cameraman loptn. Een van da getrollcn boer-1 onder schot genomen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9