BESTEDINGSBEPERKING BLIJFT Werkloosheid begint nu inderdaad zorg te haren WEERBERICHT Situatie echter wel gunstiger FRANSE AMBASSADEUR IN TUNESIE TERUGGEROEPEN H. Walenkamp Zn Fa. D. KRET Zn. Financiering blijkt moeilijkheid POOLS-RUSSISCH GESPREK OP LANDGOED AAN GRENS 96ste jaargang ZATERDAG 18 JANUARI 1958 No. 29344 DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 EVENWICHT NOG NIET HERSTELD De regering acht het op dit moment niet verantwoord de politiek van bestedingsbeperking geheel of gedeeltelijk ongedaan te maken. Wel ziet zij een kentering in verschillende conjuncturele overspan ningsverschijnselen, doch twee oorzaken nopen haar de bestedingsrem aangedraaid te houden. In de eerste plaats is de verhouding tussen middelen en bestedingen in het binnenland nog niet in evenwicht ge bracht en bovendien is het daarmee gepaard gaande herstel van het evenwicht in de betalingsbalans nog niet gerealiseerd. Veel hangt af van de export Als norm voor 1958 heeft dc rege ring genomen, dat het evenwicht her steld is, wanneer men een overschot heeft van ongev. f 500 miljoen op de lopende rekening bij normale voor- raadvorming. In hoeverre men dit overschot zal kunnen bereiken, moet worden afgewacht. Daarbij zal erg veel afhangen van de ontwikkeling van de export. Immers nu bereikt is, dat de vraag naar importartikelen wat is gematigd is een voortdurende exportgroei vereist om een evenwicht te vinden. De inter nationale conjunctuur vormt hierbij echter altijd een wisselvallige factor, die via de buitenlandse afzet van in dustrie. landbouw en handel een zo be langrijke invloed kan uitoefenen op de bedrijvigheid in ons land. In dit op zicht valt niets met zekerheid te voor spellen en de regering kan daarom slechts verklaren, dat mocht de in ternationale conjunctuur onverhoopt een ernstige teruggang te zien geven alle nodige voorzieningen zullen wor den getroffen om het gevaar van een te grote stijging van de werkloosheid zoveel mogelijk te keren, aldus de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting. Gegeven het voor 1958 gekozen uit gangspunt van rust op het gebied van de lonen spreekt het vanzelf, zo wordt opgemerkt ,dat de regering naar haar vermogen zal streven niet slechts naar prijsstabilisatie, doch waar mogelijk ook naar prijsverlagingen, met name daar waar de doorwerking van de daling Ambassadeurs gaan grote rol spelen De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou Llewelyn Thompson, gaat in de loop van de komende veertien dagen naar Washington voor overleg over mogelijke onderhandelingen met de Sovjet-Unie, zo wordt van ambtelijke zijde in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. Thompson zal minister Dulles zjjn me ning geven over de tegenwoordige Rus sische politiek, in het bijzonder met be trekking tot het voorstel over een top conferentie. Algemeen wordt verondersteld, dat Thompson een grote rol zal spelen by de voorbereiding van een eventuele top conferentie. Waarnemers merken op, dat er vier andere hoge diplomatieke vertegenwoor digers in Oost-Europa te Washington zijn voor overleg: het zijn de ambassa deur in Tsjecho-Slowakije, Johnson, de gezant in Roemenië, Thayer, de aftre dende ambassadeur in Roemenië, Ridd- leberger en zijn opvolger Rankin. Lincoln White, de woordvoerder van het state department (Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken) heeft aon de pers meegedeeld, dat de ervaring van deze diplomaten zal wor den benut bij besprekingen in Wash ington over de vooruitzichten van on derhandelingen met de Sovjet-Unie. der grondstoffenprijzen hiertoe rede lijke kansen biedt. De ontwikkeling van de laatste maanden van 1957 schept in dit opzicht gunstige verwachtingen aan de in 1957 successievelijk opgetreden prijsverhogingen, waarvan een gedeelte verband hield met de bestedingsbeper king, blijkt een einde te zijn gekomen, terwijl zich hier en daar een neiging tot prijsverlaging aftekent. In hoeverre deze zal doorwerken in de ontwikkeling in 1958 van het prijs indexcijfer van de kosten van levens onderhoud, valt nog niet te voorzien, doch de situatie ligt in dit opzicht gunstiger dan lange tijd het geval is geweest. Incidentele looncorrecties zijn niet geheel uitgesloten, maar kunnen, wil men niet toch het loonpeil in het al gemeen in beweging brengen, slechts j het Amerikaanse ministerie van Defcn van beperkte aard zijn. i sie, Holaday, later verklaard. Geslaagde proef met de raket „Polaris" De Amerikaanse Marine heeft gisteren een „Polaris"-raket gelanceerd. Deze raket, zo genoemd naar de Noordster, heeft een bereik van 2400 km en kan van atoomonderzeeboten en dan zowel onder als boven water en van opper vlakte-oorlogsbodems worden afgescho ten. De „Polaris" is kleiner dan de „Thor" van de Amerikaanse luchtmacht en de „Jupiter" van het leger. In haar kop kan de „Polaris" een atoomprojectiel van 450 kg vervoeren. De Marine hoopt dit projectiel tegen 1960 in serie te kun goed geslaagd, aldus heeft de directeur van de afdeling geleide projectielen van In Amsterdam is gistermiddag na jarenlange voorbereidingen de Be- nelux-Studentenraad geinstalleerd, welke zich ten doel stelt de prak tische samenwerking te bevorderen tussen de studenten van de drie Beneluxlanden. De vertegenwoor digers van de nationale studenten organisaties van links naar rechts Roland Peelman uit België, A. E. du Perron namens de Ned. Stud. Raad en praeses collegii van het Leidsche Studenten Corps, en ten slotte Jean Breyer uit Luxemburg bekrachtigen het plechtige moment met een gezamenlijke hamerklap. Twee speciale afgezanten uit Parijs niet tot president Bourguiba toegelaten (Van onze Parijse correspondent) Drie dagen lang hebben in de stad Tunis twee speciale afgezanten van de Franse premier Felix Gailiard voor Ilabib Bourguiba's paleis .-ondgclopen zonder lat zij kans zagen tot het Tunesische staatshoofd door te dringen. Pe heide bood schappers, Jacques Larche en generaal Buchalet. zijn vannacht onverrichterzake veer in Parijs teruggekeerd in gezelschap van de Franse ambassadeur in Tunis, nen vervaardigen. De proefneming is j George Gorse. Het is niet uitgesloten, dat de Franse regering vandaag zou beslui- ten de diplomatieke betrekkingen met het voormalige protectoraat, dat nog geen twee jaar geleden een onafhankelijke staat is geworden, opnieuw te verbreken. ir/ a I moet Parijs tevoren op de hoogte heb- waar ziin 4 gevangen ben gesteld deze generaal niet te zul- J l len ontvangen. Wel was Bourguiba be- Ei«aiicp 9 reid het andere lid van de missie te onU A 1 ollaC suifiaitii moeten, dat echter zijn collega, de ge- De twee rranse atgezanren. beide le- neraal. weer niet in de tocht wilde laten den van de staf van de mimster-presi- staan. Ook heeft Bourguiba gisteren an dent. waren begin van de week naar Tu- derhalf uur met de Amerikaanse am- nis afgereisd met de bedoeling Bourgui- bassadeur gesproken, die hij om advies ba uit naam van Gailiard te sommeren zou hebben gevraagd, ogenblikkelijk de nodige stappen te doen Slot od do? 2 om vier Franse soldaten in vrijheid te H H 5* doen stellen, die door Algerijnse rebel len bij een oven-al op een colonne, waar bij negen andere Franse sneuvelden, ge vangen werden genomen. In Gaillards brief, die nu dus niet is overhandigd, zou voorts te kennen zijn gegeven, dat I Frankrijk deze aangelegenheid als een prestige-kwestie beschouwt, ook voor de Tunesische regering. Verdere onderhan delingen over'financiële steun van Pa- I rijs zouden door Gailiard afhankelijk zijn gesteld van het gezag, dat Bourgui ba over de Algerijnse rebellen, die op zijn grondgebied verblijven, nu zal we ten uit te oefenen. In sommige Franse, en speciaal officiële kringen schijnt men namelijk de overtuiging te zijn toege daan, dat Bourguiba geen baas meer is in eigen huis en dat de goedgewapende rebellen steeds vrijmoediger de lakens zouden uitdelen in Tunesië. De weigering van het Tunesische staatshoofd de Franse missie te ontvan gen, wordt van die zijde gemotiveerd met de beschuldiging, dat Parijs zou willen trachten Tunis te intimideren. Een der twee boodschappers is, als ge zegd, een Franse generaal, die vóór de machtsoverdracht tegen de Tunesiërs heeft gevochten. De Tunesische regering SOLEX bromiietsen TURFMARKT 5 Storm op komst De Bilt verwacht tot morgenavond: Thans wordt zeer koude Poollucht tussen Groenland en Noorwegen naar het zuiden gevoerd. Deze zal ons land morgen al bereiken. De wind zal ver der toenemen en morgen vermoedelijk tot een noordwesterstorm aanwakkeren. Verder heeft het weer een buiïg karak ter en komen de temperaturen op een nog iets lager niveau. (Opgemaakt te 10 uur). 19 JANUARI Zon op: 8.39 uur; onder: 17.04 uur. Maan op: 7.50 uur; onder: 17.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.58 en 15.11 uur. Laagwater te 11.06 en 23.22 uur. (20/1 hoogwater te 3.41 en 15.51 uur; laagwater te 1147 uur). Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Minister Suurhoff te Utrecht De werkgelegenheid in Nederland begint nu inderdaad zorgen te baren, zo verklaarde minister J. G. Suurhoff vanmiddag op een te Utrecht gehouden verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid. Zelfs al houdt men rekening met de vele seizoenwerklozen, die in het totaalcijfer van 104.000 zitten verwerkt en andere factoren, die dit cijfer ongunstig beïnvloeden, dan nog blijft het feit bestaan, dat een veel groter aantal moeilijk plaatsbare krachten dan voorheen, thans weer als werkzoekend staat ingeschreven en dat ook van de tien duizenden valide werklozen met name in de z.g. ontwikkelingsgebieden er 15 tot 20 duizend niet kunnen hopen op korte termijn elders werk te zullen vinden, als geen speciale maatregelen worden genomen. Niet terug naar de overspann ing Dit nummer bestaat alt 16 pagina's en een Bijvoegsel Desondanks acht ook minister Suur hoff nog niet de tjjd gekomen om het programma van de bestedingsbeper king over de gehele lijn één of meer slagen terug te draaien. Als deze rem te vroeg, te snel of te rigoureus wordt teruggedraaid, aldus de minister van Sociale Zaken, zouden alle moeite en pijn wel eens vergeefs geweest kunnen zijn. Daarom zal men op het gebied van de arbeidsvoorziening voorlopig moeten volstaan met incidentele maat regelen. Deze zullen in het bijzonder gericht zijn op verruiming van werkgelegenheid in die bedrijfstakken en streken, waai de werkloosheidscijfers duiden op een ar beidersoverschot van min of meer duur zame aard. In dit verband dacht de heer Suurhoff aan het doen uitvoeren van normale openbare werken, aan maatregelen vooral ook ten behoeve van het bouwbedrijf en aanvullende werk- objecten daar. waar de normale werk gelegenheid onvoldoende blijft. De grote moeilijkheid bij het treffen van maatregelen, aldus de minister, is echter het vinden van middelen voor de financiering. In de huidige werk loosheid is er nauwelijks enige invloed te onderkennen van de beperking dei- particuliere investeringen. De huidige grote werkloosheid is vooral toe te schrij ven aan de verminderde bouwactiviteit door het wegvallen van opdrachten van de overheid, door het teruglopen van de woningbouw als gevolg van de kapitaal- schaarste, door de bestedingsbeperking in de consumptiesector en door enkele factoren, die met de bestedingsbeperking niets te maken hebben, zoals b.v. ver scherpte buitenlandse concurrentie. Nu reeds de maatregelen, die getroffen wer den om de particuliere investeringen af te remmen ongedaan te maken, zou volgens minister Suurhoff een foutieve en vruchteloze maatregel zijn. Daardoor zou volgens hem bovendien de financiële mogelijkheid van het Rijk om iets tegen de werkloosheid te doen in de gebieden, waar dit zo noodzakelijk is, nog veel be perkter worden dan zij toch al zijn. Minister Suurhoff meent, dat wij be slist niet terug moeten naar de "over spanning op de arbeidsmarkt, die er een jaar geleden nog was. Deze overspanning remde op verschillende manieren de pro- duktivïteit, doordat voor uitbreiding van de bestaande en de aanpak van nieuwe industriële en andere projekten te moei lijk arbeidskrachten konden worden aan getrokken. Voorts doordat sommige werk- i nemers het wel geloofden, toen zij aan elke vinger van hun hand toch een an dere baas konden krijgen Aangezien echter vooral toenemende produktiviteit van de arbeid ons natio- nale inkomen moet doen toenemen en dus weer nieuwe mogelijkheden voor toekomstige vooruitgang kan openen, i dient zo enigszins mogelijk, het ont staan van overspanning op de ar beidsmarkt te worden vermeden, aldus minister Suurhoff. Overstromingen in Borneo Volgens in Djakarta ontvangen be richten is het gebied van de Barito in I Midden-Borneo door overstromingen ge- j troffen. 15.000 huizen zouden onder wa- ter staan: de bewoners hebben een toe- i vlucht gezocht in hoger gelegen gebie- 1 den. Naar werd gemeld, zouden zes per sonen om het leven zijn gekomen. Zij worden althans vermist. In allerijl worden voedselvoorraden naar het getroffen gebied gezonden. fBPËËSTP l75*TEL.23337j Rotterdams havenprojecten Hoe geschiedt financiering? (Speciale berichtgeving) Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft enige tijd geleden bekend ge maakt, dat het wellicht geld in het buitenland zou zoeken, teneinde groot se nieuwe havenprojecten uit te voe ren. In dit verband hebben geruchten de ronde gedaan, dat ook de Wereld bank te Washington bij deze financie ring betrokken zou worden, doch naar wü vernamen is de kans daarop ge ring. Voor de Bank zou dit een vrij onge bruikelijk project zijn om te steunen, daar de kosten voor het grootste deel betaald kunnen worden ln de nationale valuta. Nu zijn er wel precedenten ge weest. dat de Wereldbank in een derge lijk geval niettemin een weg vond om bij te springen (men denke bijv. aan de indirecte steun van de Bank voor het Belgische kanalen-plan), doch zo iets is een uitzondering in de operaties van de Bank. De Wereldbank heeft geen officieel verzoek van Nederland ontvangen om een lening eq het is niet waarschijnlijk dat zulk een verzoek ln de naaste toe komst zal arriveren. De Nederlandse regering schijnt namelijk weinig te voe len voor deze wijze van financiering en daar deze regering zich garant zou moe ten stellen voor een lening van de Bank, lijkt deze weg voor Rotterdam op dit moment niet open. Men moet boven dien niet vergeten, dat de Wereldbank altijd als voorwaarde stelt, dat aanvra gers van een lening eerst geprobeerd hebben op de normale kapitaalsmarkt de benodigde fondsen te vinden. De Nederlandse regering gevoelt er echter ook weinig voor het Rotterdamse project door de Nederlandse kapitaals markt te doen dragen. Dit betekent niet, dat men in Den Haag niet zou inzien, dat dit het juiste moment is voor Rot terdam om met dit plan te beginnen. Velen schijnen zelfs de mening toe gedaan, dat het „nu of nooit" is voor Nederlands eerste havenstad, doch de Nederlandse regering zou het liefst zien dat de normale „buitenlandse kapitaalsmarkt werd afgezocht ten einde de verlangde fondsen te vinden. Het financiële jachtgebied voor de Rotterdammers zal, naar men aan neemt, in Zwitserland, West-Duits- land en Amerika liggen. Indien Rot terdams behoeften niet al te hoog zul len zijn (20 miljoen per jaar bijv dan zou ongeveer de helft van het beno digde bedrag misschien toch met wat geschipper nog van de Nederlandse kapitaalsmarkt bunnen komen. Soekarno bij Tito Besprekingen begonnen President Soekarno is voor een onof ficieel bezoek van twee dagen aan Joe goslavië met een speciaal vliegtuig uit Cairo in Belgrado aangekomen. Op de luchthaven van Belgrado werd hij begroet door president Tito, de vice- president van de Federale uitvoerende raad. Svetuzar Vukhanov, de president van de Nationale Vergadering van Ser vië, Juvan Veselinof, de minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovic, de minister van Defensie, generaal Ivan Gusnjak, en door andere Joegoslavische burgerlijko en militaire autoriteiten. Onmiddellijk na aankomst reden de beide staatshoofden naar het voormalige koninklijke paleis in Dedinje, een der I voorsteden van Belgrado, waar president I Soekarno die ae persoonlijke gast is van maarschalk Tito, verblijf zal houden. Gisteravond bood president Tito ter I ere van rijn gast een officieel diner aan. De besprekingen waren om vijf uur be gonnen en werden tijdens het diner voortgezet. Volgens ingelichte kringen beschouwt president Tito het bezoek van president Soekarno o.a. als een gelegenheid om wereldvraagstukken te bespreken met r... c etn van zbn vrienden uit een neutraal ijdens een oyzondere vergadering j 1 uyll van Serooskerken de versier- I Aziatisch land. De Zuid-Slavische lei- Kroesjtsjef, Boelganin. e.a. ontmoetten Gomoelka en president op jachtpartij De Sovjetrussische partijleider Kroesjtsjef, premier Boelganin en verscheidene andere Russische leiders zijn de vorige week de gasten geweest van de Poolse partijleider Gomoelka en premier Cyrankiewicz. Men heeft drie dagen geconfe reerd en gejaagd op een landgoed dicht bij de Pools-Russische grens. In het begin van deze week werd door Russische woordvoerders, op vragen naar Kroesj- tsjefs afwezigheid uit Moskou, medegedeeld, dat hij rust nam in de provincie en dit weekeinde in de hoofdstad werd terugverwacht. Volgens Radio-Moskou zou Kroesjtsjef tijdens zijn vakantieverblijf aan de grens bij Polen door de Poolse leiders zijn uitgenodigd. De besprekingen verliepen in een vriendschappelijke en hartelijke sfeer, aldus Radio-Moskou. Het is het eerste, althans eerst bekend geworden Russische bezoek aan Polen sinds oktober 1956, toen Polen de ,.nieuwe weg" opging. Het jachtgoed, waar de bijeenkomst werd gehouden, ligt in het bos van Bielowieza, dat een oppervlakte van ongeveer 70.000 ha beslaat. Er leven veel beren, wolven en wilde zwijnen. Reuter verneemt intussen, dat men tien dagen voor de komst van de Russen begonnen was het jachthuis op te knappen. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat de Poolse uitnodiging voor Kroesjtsjef en de zijnen liet helemaal onver wacht gekomen is. van het bestuur van he Nederland- sche Roode Kruis heeft dr. Drees namens de Koningin aan de oud voorzitter ir. F. C. C. baron van selen uitgereikt behorende bij het der schriftelijk contact met r-1 1 r\ J premier Nehroe van India de noodzaak Lrrootofficierschap in de Orde van neutrale landen een initiatief ne- O ran je Nassau. men voor besprekingen tussen Oost en West, aldus deze kringen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1