Wachten op het perron ONS MENU HET HUISJE STOF en BREIWOL mmm fiun ZATERDAG 18 JANUARI PAGINA 3 VAN DE H EEK Verhaal voor de kleintjes van Vadertje en Moedertje Tijd Spiegeltjespiegeltje aan de wand EEN GOEDE COMBINATIE (Advertentie) 1). De gebreide (twee recht, twee averecht gebreide), rechte en terugge slagen kraag, die het brede maar on diepe décolleté van een wollen jak gar neert. Op een effen, een Schots geruit of een tweed jak kan die kraag van bijpassende of van sterk contrasteren de kleur zijn. Wie het decolleté van een oud kledingstuk, jak, jurk of trui. wil veranderen kan met een dergelijke kraag zeker haar voordeel doen. 2). De wol franje, die de sjaalkraag van een driekwart jekker of een iets minder sportieve lange jas een apart cachet geeft. Ook hier kan kleur op kleur het parool zijn of breiwol in con trasterende kleur worden gebruikt. Ef fen wollen stof, Schotse geruite of tweed komen voor dit model in aan merking. 3). De in patentsteek of twee-recht- twee-averecht gebreide kraag, die te zamen met een aangebreid boordsel voor de overslag de garnering van een rechte wollen blouse vormt. Wie over een blouse, een jak of een japon be schikt, waarvan de halsopening ver veelt of de kraag versleten is, kan er met een dergelijke, gebreide kraag nog iets draagbaars en flatteus uit maken, of ze kan er het stof tekort van een net niet. toereikend couponnetje mee op heffen. 4). De dikke wolfranje die de zoom van een effen of geruite wollen rok op aardige wijze garneert en, zo nodig een te korte rok verlengt en weer bruik baar maakt, of het nu een losse rok of de rok van een japon geldt. J.V. In Amerika upent men de hoofdmaaltijd dikwijls met grapefruit. Deze vrucht, die bijzonder vitaminerijk is, hebben we in de wintermaanden hard nodig en juist als start bij de maaltijd is z'n werking het meest effectief. De eenvoudigste wijze van opdienen is om de grapefruit middendoor te snijden, de partjes zorgvuldig los te maken, het oppervlak met suiker te be strooien en er desgewenst ter garnering een geconfijt vruchtje op te leggen. ZONDAG grapefruit, rundertong, witte bonen, zure eiersaus, aard appelen. rödgröd. MAANDAG witte bonensoep, hard gekookt ei. lofsla, gebakken aardappelen. DINSDAG stoofprei met gehaktballetjes, aardappelen, appelmoes. WOENSDAG lamsvleesragoüt, spruitjes, aardappelpuree, yoghurt me! beschuit. DONDERDAG stoofpot kool met kaas, gemberflensjes. VRUDAG stokvisschotel, fruit (erwten in de week zetten) ZATERDAG erwtensoep, bessesappudding. Recept: Stokvisschotel. 300 gr. stokvis (ongeweekt), 200 gr. rijst. 1 kg. aardappelen tot puree verwerkt. 6 eieren. 6 dL mosterdsaus, paneermeel, 50 gr. roomboter. De stokvis weken, gaar koken en de huid verwijderen. Rijst en aardappel puree apart bereiden. De uien in een gedeelte van de roomboter gaar frui ten en alle ingrediënten laag om laag met de mosterdsaus in een vuurvaste schotel doen. De bovenste laag moet uit aardappelpuree bestaan. Deze met paneermeel bestrooien, bedekken met kluitjes roomboter en in de oven een bruin korstje geven. Recept: '"-ekruide ragout van lamsvlees. 250 300 gr doorrgeen lamsvlees, bijv. lamsborst. in dobbelstenen gesneden, 75 gr. roomboter, een ui, zout, laurierblad, azijn of ci troensap en citroenschil (papri kapoeder. kruidnagel, tomaten puree), bloem. Het vlees zouten, door bloem wen telen en in hete roomboter aan alle kanten bruin bakken. De ui schoonma ken. snipperen en meebakken. Zoveel water erbij schenken, dat het vlees onderstaat. Azijn, citroensap (citroen schil) en kruiden toevoegen en het vlees gaar stoven in ongeveer 1 Va uur in een goed gesloten pan. De jus bin den met bloem of maizena tot een niet te dunne saus. Citroenschil en hele kruiden verwijderen, de saus nog even laten doorkoken en op smaak afmaken. Parijs, januari '58 Stof cn breiwol vormen een aardige combinatie. Zowel in het ge klede als het sportieve genre zijn er aardige effecten mee te bereiken. Ge kunt er niet alleen een nieuw kledingstuk mee opbouwen, maar ook kunt ge er een oud kledingstuk mee veranderen, opknappen, zonder dat het resultaat gelapt hoeft te zijn. Beschikt u toevallig over een couponnetje stof, dat net niet toereikend is voor dit of dat model, dat kan een kraag of een rand van breiwol soms juist de gezochte oplossing zijn. De mogelijkheden voor nieuw en oud zijn vele en, in het laatste geval, natuurlijk helemaal afhankelijk van het stuk, dat ge veranderen of vernieuwen wilt. Hier zijn enkele suggesties aan de hand van de laatste mode. VARIA Iets warms vooraf Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: Een warm hapje vooraf, hetzij bij de boterham hetzij aan de warme maaltijd, valt 's winters altijd in de smaak en de weinige extra moeite, die de bereiding ervan kost, zult U er dan ook wel voor over hebben. U hoeft U overigens niet te bepalen tot een soep of een opgewarmde hap: een ragoüt, een rijst- of macaronigerechtje vor men een dankbare afwisseling. Preisoep met vermicelli. 250 gr. prei, 1 liter bouillon van vlees, beentjes of (bouillon-) blok. jes, 40 gr. (een half kopje) vermi celli, boter of margarine, desge wenst peper, nootmuscaat of foe lie, zout. De prei schoonmaken door de wor telschijf en de harde groene bladeren weg te snijden. De prei in fijne reep jes snijden en wassen. De boter of margarine smelten, de prei toevoegen en zachtjes enkele mi nuten fruiten zonder bruin te laten kleuren. De bouillon en de gebroken vermicelli toevoegen en het geheel aan de kook brengen. De soep tien minu ten zachtjes laten doorkoken en op smaak afmaken met zout en desge wenst peper, nootmuskaat of foelie. Macaronisoep. 3/4 liter bouillon van vlees, beende ren of (bouillon-) blokjes. 2% dl melk, 30 gr. (een half kopje) ma caroni, 30 gr. (2 eetlepels) boter of margarine, 30 gr. (3 eetlepels) bloem, een stukje boterham worst, zout, zo mogelijk peterselie- of sel derij groen. De bouillon aan de kook brengen, de macaroni er in strooien en zachtjes gaar koken in ongeveer 20 minuten. De boter of margarine smelten in een lege pan, de bloem er door roeren en bij scheutjes tegelijk de bouillon toevoe gen. De massa steeds even laten door koken, alvorens er opnieuw bouillon bij te schenken. De melk eveneens toe voegen. De boterhamworst in zeer kleine blokjes snijden (het peterselie- of selderijgroen fijnsnijden). Macaroni en worst in de soep over doen, deze nog even verwarmen en zo nodig verder op smaak afmaken. Op het laatst het fijngesneden groen door de soep roeren. Sneetje met lever ragoüt. 4 kleine sneetjes oud brood, 100 gr. lever. 50 gr. (kalfs)gehakt, 30 gr. (2 eetlepels) boter of margarine. 30 gr. (3 eetlepels) bloem, zout, pe per of nootmuskaat (boter of mar garine om het brood te bakken). Het gehakt aanmaken met een wei nig water en zout en peper of noot muskaat naar smaak en er zeer kleine balletjes van draaien. De lever wassen en opzetten met zoveel kokend water dat hy onderstaat. Gehakt, zout, een schijfje ui, worteJ en wat selderij- of peterseliegroen toevoegen en het geheel tegen de kook aanhouden gedurende 10 minuten. De lever en de soepgroenten uit de bouillon nemen, de lever in blokjee snijden. In een lege pan de boter of margarine smelten, de bloem er door roeren en bij kleine scheutjes tegelijk 2 dl kooknat toevoegen Steeds de mas sa even aan de kook laten komen, al vorens opnieuw vloeistof toe te vogen Wanneer de saus goed van dikte is. het vlees er door mengen. De ragoüt op smaak afmaken. Het brood lichtbruin roosteren of in boter of margarine goudbruin bakken. De sneden met warme ragoüt bedek ken en warm opdienen. De Engelse mevrouw Patrica Mclaugh lin, lid van het Britse Lagerhuis, is een kruistocht begonnen tegen het dragen van nachtjaponnen door vrouwen. zy verklaart, dat zij na een aantal bezoeken aan zieken tot de overtuiging gekomen is, dat nacht japonnen uit de boze zijn. Zij staaft haar beweringen door het feit, dat vele ongevallen te wijten zijn aan lange nachthemden, die door kaars vlammen in brand vlogen of waar over de draagsters struikelden. Ze zijn bovendien totaal uit de mode, aldus mevrouw Mclaughlin. In Parijs is onlangs een schoonheids salon geopend voor heren. Tot de artikelen, die dit instituut levert, behoren een crème die de huid zach ter maakt, schoonheidsmaskers, be doeld om het gezicht rust te geven na een vermoeiende dag op kantoor en middeltjes om de haren en de wenkbrauwen mooi te laten glanzen. Met Kerstmis zijn deze artikelen bij zonder goed verkocht. Het huisje aan de rand van het bos, waarin Vadertje Tijd en Moedertje Tijd samen wonen. Je hebt natuurlijk allemaal van Vadertje Tijd gehoord, en misschien heb Je zelfs plaatjes van hem gezien: een oude. wat gebogen grijze heer met blote voeten en een zandloper. In de zomer zie je hem nooit, dan denkt niemand aan hem maar als Kerst mis voorbij is, ja dan, dan herinneren de mensen zich plotseling dat Vadertje Tijd bestaat, de oude grijsaard die hen het Nieuwe Jaar komt brengen. Maar bijna niemand weet, dat er ook een Moedertje Tijd bestaat. En toch is dat zo. O ja. En zonder Moedertje Tijd HET Station Verzamelpunt voor verdriet en vrolijkheid, voor vertrek en aankomst, voor afspraken en „afspraakjes", voor wachten of rennen en vliegen, voor alles wat het leven verrassend of verschei den maakt. Voor wie bergt het station, speciaal het perron met zijn da gelijkse treinens'troom geen 'spe ciale herinneringen? ONS ALLER leven is gegle- den van stoom- naar die sel-elektrische treinen, die hun snelheidsbekroning vonder in „Blauwe Engelen" en T.E.E.- treinen. De eerste „Arend" uit 1839 tussen Amsterdam en Haarlem, was de trots onzer voorouders. Ze vielen wel van schrik bijna van het perron toen-ie kwam a andenderen en ze hadden er geen idee van, dat hun nazaten met honderdvoudige snelheid over de rails zouden vliegen, ze stelden zich zelfs teweer tegen die schandelijke snelheidsdemon, maar de techniek liet zich niet tegenhouden. Zo overwonnen de H.IJ.S.M. en S.S. tenslotte alle bezwaren en rijden we nu in een 5Vfe uur naar Parijs, een afstand, die in dertijd een etmaal kostte Een prestatie waarvoor de te genwoordige N.S. alle eer toe komt! HET IJZEREN paard rende door bos en dreven lustig voort. Dat is een herinnering aan een veelgezongen kinderversje. Nu nog altijd rent dat paard, on danks K.L.M.-concurrentie, nog even rusteloos door de beemden. Iedere dag wachten duizenden en duizenden op het perron, om in de buik van dat paard op genomen te worden. Ze kijken uit, om zo snel mo gelijk naar de plaats van be stemming 'te komen: zij worden wèl door de zweepslag aangedre ven, die de trein niet meer no dig heeft. Ze kijken uit over de trap, om bliksemsnel om te draaien als de trein aankomt. Met de vaart van de handige, geroutineerde doorzetter be springen ze dan het „ijzeren monster", in de hoop het beste plaatsje te veroveren. CN E MOET tot de regelmatige -j reizigers behoren om de A knepen van dat „vak" te kennen. Iemand, die zó maar een reisje te kust en te keur maakt, komt er niet aan te pas. Hij zal nooit tot de eersten in het gedrang horen, maar altijd op de laatste plaats staan. Er is de nodige energie en... sluwheid voor nodig, om als eerste de coupé binnen te rollen. Wie schroom of een overdaad aan fatsoensgevoel bezit kan op de spitsuren beter een kopje koffie in de wachtkamer drinken, want hij zal altijd tot de laatsten be horen en het gevleugelde woord „de laatsten zullen de eersten zijn" gaat in dit geval niet op: hij kan nóg beter deze week de film van deze naam gaan zien en 's avonds laat huistoe reizen. Dan zal er nog wel een plaatsje voor hem open zijn! WACHTEN op de trein en daarna als de wind naar huis ófde ont moeting met wie U lief is.... óf.... het ogenblik van afscheidóf het vertrek voor de zakenreis.... ófen dét is wel het héér lijkstede inzet der vakantie, om eindelijk verlost te zijn van alle politieke en financiële pij nen Zo heeft een ieder zijn doel, iedere dag, ieder uur, om naar het perron te gaan. En daarom is 't er iedere dag weer stampvol en neemt het zo'n belangrijke plaats in ieders ge jaagd bestaan in FANTASIO. Foto Will Elselin, Rijswijk. zou dit jaar Vadertje Tijd het Nieuwe Jaar niet aan de mensen kunnen bren gen: denk je dat eens even in! Wat er dan gebeurd zou zijn? Ja, dat weet ik niet, dat weet iemand ge lukkig IS het niet gebeurd. Dank zij Moedertje Tijd. Moedertje Tijd, dan, woont met Vadertje Tijd in een klein huisje aan de rand van een bos. Waar dat bos is, weet geen mens. Ja, toch, ik weet het en heb Vadertje Tijd beloofd, er met niemand over te zullen praten. En dat doe ik ook niet. Wel mag je weten, dat het huisje wit is en een rood dak heeft, een gewoon dak van rode pannen. En er staat een groene regenton van hout naast, met rode stalen biezen er om heen gesla gen. Meer vertel ik niet. Aan de andere kant van dat bos is een dorpje en Moedertje Tijd gaat daar eens per week naar toe om levensmiddelen voor haar en Vadertje Tyd te halen. C> er is niets bijzonders aan Moedertje Tijd te zien, ze ziet er uit als een gewoon oud vrouwtje en de mensen in het dorp noemen haar Vrouw Geit, omdat ze niet beter weten. Een enkele maal komt ook Vadertje Tijd in het dorp, maar dan laat hij altyd zyn zandloper thuis, zodat de mensen hem niet herkennen en nawy- zen zullen. Dit najaar nu vatte Vadertje Tyd kou toen hy op een kille middag bui ten zyn huisje naar de sterren stond te kyken. Het was voor Vadertje Tyd heel belanryk, dat hy naar de sterren en de maan en de zon keek, hy kon er precies de tyd van af rekenen en om dat hy dat kon hy was immers Vadertje Tyd wisten alle mensen hoe laat het was. Hy vatte dus kou en hy nieste en hy hoestte en hy proeste Ja, hy werd ziek. Och, wat schrok Moedertje Tyd daarvan! Ze stopte Vadertje Tyd in bed alsof hy een heel kleine jongen .vas en ze haalde de dokter. „Griep", zei de dokter. En omdat Vadertje Tyd al heel oud is, beslist veel ouder dan Sinterklaas en het kerstmannetje, maakte Moeder tje Tyd zich erg ongerust. Want als Vadertje Tyd ziek bleef, hoe moest dat dan met alle klokken en alle horloges op aarde? Zouden die dan allemaal stil biyven staan? En hoe konden de men sen dan nog weten, hoe laat het was en wanneer ze op moesten staan en wanneer ze naar school moesten? Hoe konden ze weten wanneer ze jarig waren en wanneer het Sinter klaas was, als Vadertje Tyd geen kalenders meer maakte? En hoe konden de mensen weten, wanneer het nieuwe jaar begon, als Vadertje Tyd er niet was? Moedertje Tyd moest er niet aan denken. Maar ze deed het verstandig ste wat-ze doen kon: ze zorgde heel goed voor Vadertje Tyd. Ze gaf hem. druppeltjes in zyn lange, dunne neus, poeders in zyn schorre keel, hete krui ken voor zyn voeten en zyn buik. o, Vadertje Tyd kreeg alles om zo gauw mogelyk weer helemaal beter te wor den. Suikerwater, hete kwast, griep- poeders en dropwater. En Moedertje Tyd hakte houtjes waarmee zij de kleine potkachel in het witte huisje rood-gloeiend stookte, zodat Vadertje Tyd het lekker warm zou hebben. En omdat Moedertje Tyd zo heel goed voor Vadertje Tyd zorgde, werd hij helemaal beter, gelukkig wei en net op tyd. Want hy moest hoognodig aan het werk, hy moest duizenden kalen ders voor 1958 maken en duizenden kaarten met „Gelukkig Nieuwjaar" er op. o, o. o. wat had Vadertje Tyd het druk. Maar Moedertje Tijd hielp hem zoals altyd en met alles. Misschien kom je haar wel eens tegen, een heel gewoon oud vrouwtje, dat Vrouw Geit wordt genoemd. En toch zou zonder haar Vadertje Tyd geen nieuw Jaar hebben kunnen brengen en wanneer hy jarig was en wanneer het vijf december werd. dat zou niemand dan weten, denk Je dat eens in. Ja, we mogen Moedertje Tyd wel heel dankbaar zyn! M. F. R.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15