Soepeler toon van Dulles over een topconferentie met de Sovjet-Unie Wü daqelijte Braassemermeer geheimen geeft eeuwenoude uit zijn bodem prijs WEERBERICHT Hij vestigt aandacht op verstrekkend plan van Eisenhower: ruimte alleen voor vredesgebruik Twee zwakheden van Moskou Delen van het geraamte van mammoeth en leeuw gevonden Franse Kamer scheepte Gaillard af met een geringe meerderheid VL'ELAND - OPRUIMING 96ste jaargang VRIJDAG 17 JANUARI 1958 No. 29343 LEIDSCH DAGBL Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Amerikaanse regering is voorstandster van het houden van een topconfe rentie, doch onder de daartoe geschikte omstandigheden, aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, gisteren voor de Amerikaanse persvereniging. „Eisenhowers brief aan Boelganin moet eens en voor al een einde hebben gemaakt aan de indruk, dat de Verenigde Staten niet met de Sovjetrussische heersers wensen te onderhandelen, of dergelijke besprekingen duchten. De Ver. Staten wensen echter geen topconferentie, welke slechts een episode zou zijn in de koude oorlog en welke onder omstandigheden zou worden gehouden, welke groot gevaar voor de vrije landen zouden inhouden, aldus Dulles, die eraan toevoegde, dat „er vele gebieden zijn, waarop het mogelijk zou zijn, in het wederzijds belang van de V.S. en van de Sovjet-Unie, tot overeenstemming te komen". heeft op een topconferentie te spreken over onderwerpen waarvan bij voorbaat I vast staat, dat er geen overeenstemming zal worden bereikt. Hij noemde als der gelijke onderwerpen de status der Oost- europese landen en ook de Duitse kwes tie. van een belangrijke verzachting in de psychologische benadering van de con troverse tussen het Westen en de Sov jet-Unie- Dulles heeft tot op zekere hoogte gereageerd op de kritiek, die hem onbuigzaamheid verweet inzake een top conferentie met de Russen, aldus het blad. Slot op pag. 2 (Advertentie) Minder onbuigzaam Dulles wees erop, dat Eisenhower in zijn brief aan Boelganin het „verst- strekkende voorstel om het overleven van het mensdom te verzekeren, gedaan had, namelijk om de oneindige ruimte uitsluitend voor vreedzame doeleinden te gebruiken". Dulles vervolgde: „Het is louter illusie en geen ongevaarlijke te denken, dat op een topconferentie de koude oor log door een schriftelijke verklaring, zonder verdere 'opofferingen onzerzijds, zou Kunnen worden opgeheven. Indien een dergelijke conferentie ertoe zou lei den, dat de vrije landen niet meer het noodzakelijke zouden doen om hun vei ligheid te verzekeren, zonder dat in de staten van het Sovjetrussisch-Chinese blok op overeenkomstige wijze zou wor den gehandeld, zou dat tot een grote, ja zelfs noodlottige ramp kunnen leiden, Het zou eveneens rampzalig kunnen zijn, indien de leiders der vrije staten op een topconferentie, in de zucht tot het vermijden van het afleggen van ver klaringen vol gemeenplaatsen over de noodzaak tot verzekering van de vrede, in een ander uitex-ste zouden vervallen en de besprekingen in een vijandige sfeer zouden afbreken. Dit zou de koude oorlog intensiever kunnen maken en tot het uitbreken van een daadwerkelijke krijg kunnen leiden. Daarom is het noodzakelijk een even tuele topconferentie degelijk voor te be reiden. President Eisenhower heeft hier op gewezen en Nikita Kroesjtsjef heeft zich eens in dezelfde geest uitgelaten. Het is nu aan de Sovjetrussische heer sers te tonen of zij al dan niet het hou den van een topconferentie wensen, waarop het metterdaad mogelijk zou zijn de zaak van vrede en gerechtigheid in de wereld te bevorderen". Foster Dulles verklaarde ook nog, dat het communistische imperialisme „ele menten van geduchte kracht in zich heeft", waaraan hy toevoegde: „Doch het heeft ook zyn zwakke kanten. Wel licht de grootste zwakheid der commu nisten is, dat zy niet in staat schijnen te zjjn de verdeling van Duitsland te doen eindigen, terwijl zij het er blijk baar evenmin op wagen de Oosteuropese volken hun onafhankelijkheid terug te geven". Reuter merkt op, dat Boelganin in zijn brief van 8 januari aan de Britse pre mier heeft verklaard, dat het geen zin De „Washington Post" merkt naar aanleiding van de rede van Dulles voor de Amerikaanse persvereniging op, dat de rede geen nieuw initiatief van enige betekenis onthulde- Maar wel bljjk gaf menu van de dag BLIKGROENTEN 4 minuien m kioo r op lofel Arbeiders beledigden minister Suurhoff Ontslagen wegens gebrek aan representatie De directie van een chemische fabriek te Wormerveer heeft een chauffeur en een bijrijder op staande voet ontslagen wegens „volkomen gebrek aan repre sentatie". Van minister J. G. Suurhoff heeft deze directie een brief ontvangen waarin hij zijn beklag uit over het optreden van de twee mannen. Deze waren onlangs bezig met het lossen van zeep en soda voor het gebouw van het departement van Sociale Zaken. Toen de chauffeur van de auto waar mee de minister aan zijn departement arriveerde, verzocht het parkeren van de wagen mogelijk te maken en minister Suurhoff zich daarbij aan de mannen bekend maakte, wierpen dezen de be windsman woorden toe als „zuurkool" en andere van beledigende strekking. De directie staat oo het standpunt, dat haar personeel zich, waar dit ook het bedrijf vertegenwoordigt, behoor lijk heeft te gedragen. De beide mannen hebben bij het Gewestelijk Arbeidsbureau hun beklag gedaan over dit ontslag. In het antwoord op de brief waarin de directie aan minister Suurhoff haar excuses aanbiedt en hem in kennis stelt van de getroffen maatregel, doet de bewindsman het verzoek om jegens de beide mannen genade voor recht te doen gelden. De directie handhaaft haar standpunt. Fuchs nadert de Zuidpool Naar verluidt zyn Fuchs en zijn ge zellen nog slechts 135 km. van de Zuid pool. Men verwacht dat zij zaterdag of zondag de Zuidpool zullen bereiken. Rijksweg 4A (Advertentie) SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: In het zuiden van het land aanvanke lijk nevelig en plaatselijk motregen. Ove rigens opklaringen en morgen enkele verspreid voorkomende buien. Overwe gend matige, langs de Waddenkust later krachtige of harde wind tussen west en noordwest. Iets lagere temperaturen dan v ndaag. (Opgenomen te 11.15 uur). 18 JANUARI Zon op: 8.40 uur: onder: 17.02 uur. Maan op: 7.11 uur; onder: 16.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.09 en 14.26 uur. Laagwater te 10.20 en 22.39 uur in wording (VII) (Van een onzer redacteuren) Men kan bij de aanleg van de Rijksweg 4 A van alles beleven. Wie iets wil zien dat niet alledaags is, moet maar eens een kijkje gaan nemen op een van de punten van de weg in aanleg. Hier maakt men een „brug voor het water", daar legt men een weg aan op de plaats waar de vorige zomer nog talloze vissen zwommen en weer ergens anders maakt men lussen en viaducten om het verkfcer straks in goede banen te kunnen leiden. Er is echter meer dat niet alle dag voorkomt. In de buurt van Roelofarendsveen heeft men overblijfselen gevonden van de mammoet, een olifant-achtig dier uit de voorhistorische ijstijd. Men schat de ouderdom op ongeveer 30.000 jaar. Zand uit Braassem Zoals bekend zijn er voor de aanleg Vondst zeer leeuwekaak zeldzaam Overblijfselen van de mammoet zijn voornamelijk gevonden in Siberië, waar zij in het ijs goed bewaard zijn gebleven, maar het blijkt dus, dat er ook in onze omgeving dergelijke dieren hebben ge leefd. Ook heeft men hier de kaak van een leeuw gevonden, hetgeen in ons land een grote zeldzaamheid is. Voor zover bekend zijn er slechts vier gedeelten van een skelet van een leeuw in ons land gevonden. Bij Roelofarendsveen vond men er één van! een meter hebben en het gewicht moet uitgedrukt worden in enkele tientallen kilo's. Van de mammoet zjjn o.a. gevonden een deel van het dijbeen met een bij passend gewricht, een schouderblad, het onderste gedeelte van een achter poot en ook een kies, die afkomstig moet zijn van een jong dier. Die kies is ongeveer 20 cm lang en 15 cm hoog. Alle stukken zijn natuurlijk volkomen versteend, doch men twijfelt er niet aan, ook als leek niet, dat het hier werkelijke beenderen betreft. Ook de oeros Ook de oeros heeft in deze streken ge leefd. Men vond bij voorbeeld een stuk van de hoorn van dit dier en een deel van de knieschijf. Verder heeft men nog j een groot aantal kleinere beenderen ge- j vonden, waarvan de identiteit nog niet is vastgesteld. Dat wacht op het onderzoek in het museu m voor Geologie te Leiden, waar men grote belangstelling Een recente opname van H.K.H. j haar vijftiende verjaardag hoopt te Prinses Margriet, die zondag a.s.' vieren. (Foto Meyboom) van Rijksweg 4 A vele miljoenen m3 j heeft^voor de vondsten. De^heer W. T zand nodig, die wat het stuk tussen Hoogmade en de Ringvaart betreft voor een zeer groot deel worden gewonnen door diepzuigen in de Braassemmermeer. Met lange buizen pompt men zand en water naar de. plaats van bestemming. Men pompt thans op een diepte van 17 tot 23 meter. Met het zand kwamen ver schillende versteende beenderen mee. Het moet een grote bijzondei-heid wor den genoemd, dat de grote stukken, die men vond, nog zo betrekkelijk gaaf door de buizen, die een doorsnede van 50 cen timeter hebben, zijn gevoerd. Er zijn beenderen bij die een lengte van bijna van Kleef, wonende te Leidei-dorp werkzaam aan de Rijksweg zorgt voor het contact, en hijzelf weet er heel wat van te vertellen. Voordat het museum officieel de herkomst van een vondst vaststelt, heeft de he-r Van Kleef reeds een voorlopige conclusie getrokken, die in vele gevallen juist blijkt te zijn. Hij is er van overtuigd, dat men straks, wan neer men het zand gaat effenen nog wel meer tegen zal komen. De Braassem heeft zijn eeuwen oude geheimen prijs gegeven, toen voor een der modernste werken in onze tijd zijn zand nodig was! Alleen bijkomstige factoren (Monnet in Amerika) redden hem van de nederlaag (Van onze correspondent te Parijs) De Franse premier, Felix Gaillard, heeft met een bescheiden meerderheid van 253 tegen 233 stemmen gisteravond in het parlement een overwinning behaald naar aanleiding van de vertrouwenskwestie, die hij dinsdag inzake de uitkeringen aan de oud-strijders had gesteld. Bij de debatten is het gisteren vaak zeer heftig toegegaan en om 7 uur in de avond begon men zich zelfs al ernstig over het voortbestaan van de regering ongerust te maken. Het werd steeds duidelijker, dat de afgevaardigden met het oog op de kantonale verkiezingen, die in april a.s. gehouden worden, uiterst gevoelig waren geworden voor het materiële welzijn van hun aanhang en van de oud-strjjders in het bijzonder, die hier in zulke omstandigheden altyd met speciale zorgen plegen te worden omringd. Bovendien neeft de regering bij de Kamer veel goodwill ingeboet door haar voorstellen voor een grondwetsherzie ning, waardoor de macht van het parle ment ietwat aan banden zou worden gelegd. De overweging echter, dat een crisis op dit moment, nu Parys een missie onder leiding van Jean Monnet naar Amerika heeft gestuurd om dollars los te krijgen, in Washington niet be paald een gunstige indruk zou maken, heeft het parlement er tenslotte van weerhouden Gaillai-d nu al de laan uit te sturen. Maar de geringe meerderheid, die hij gisteren gekregen heeft, vormt een kwalijk voorteken voor de toekomst in het algemeen en voor de kansen, die Advertentie Koopjes in hondeartikelen, vogel kooien, bloembollen, enz. NIEUWE RIJN 50 bij 't Gangetje Telefoon 20824 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Gistermiddag heeft mr. J. Algera. minister van Verkeer en Water staat. in de Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw te Rotterdam de eerste Europese dagschool voor het beroepsgoederenvervoer langs de weg geopend. Op de foto ziet men minister AD gera, die een van de twee vrouwe lijke leerlingen mevrouw Baars, en kele vragen betreffende het verkeer stelt. Plan voor nieuwe Staat mislukt? Het nationalistische party-orgaan „Soeloeh Indonesia" heeft gemeld, dat de plannen tot het instellen van een afzonderlijke Staat Sumatra zijn mis lukt. Dit blad, dat de laatste dagen een stroom van berichten had gepubliceerd over z.g. besprekingen in Padang over de spoedige afkondiging van een Staat Sumatra en zelfs van een „nieuwe Staat Indonesië", meldde vandaag, dat deze plannen zyn mislukt, omdat de strijdkrachten op Sumatra geen vol doende gar3nties van steun konden geven. Ook beweerde „Soeloeh Indone sia", dat de gematigde socialistische partij, die volgens het blad aan de besprekingen in Padang zou hebben deelgenomen, van oordeel zou zijn, dat de tyd nog niet rjjp was. Intussen meldt de „Bintang Timur" in Djakarta, dat verwacht wordt, dat Sjafroeddin Prawiranegara, die op het ogenblik in Midden-S'umatra verblijft, als gouverneur van de Bank Indonesia zal aftreden. Volgens het lad zou hij het niet eens zijn met het besluit van het kabinet om Nederlandse deskundi gen, die nog aan de Bank Indonesia verbonden waren, te ontslaan. voor de grondwetshex-ziening kunnen zijn weggelegd, dan nog in het bij zonder. Steekpartij te Hilversum (Speciale berichtgeving) Een 67-jarige gepensioneerde Haar lemmer heeft gisteren een 27-jarige Hilversumse gemeente-arbeider voor diens woning met een knipmes in de rug gestoken. Aan de steekpartij was een vechtpartij voorafgegaan. Het slachtoffer werd met een ernstige bloedende vleeswond tussen het rech terschouderblad naar het ziekenhuis vervoerd. De Haarlemmer werd een kwartier later in de buurt gearresteerd en zit nu in het Hilversumse politie bureau. De 40-jarige vrouw G. woont met haar twee zoontjes van 7 en 14 jaar als huis houdster in de Verschurestraat te Hil versum bij de gemeentewerkman in. Een Haarlems echtpaar was naar Hilversum gekomen om de kleinkinderen, de kinde ren van hun gewezen schoondochter, te zien: die sedert april van het vorig jaar is gescheiden van hun zoon. Toen de moeder (huishoudster dat de groot ouders met het jongste kind Gerrie in contact.waren gekomen, riep zij de ge meentewerkman, die het kind van de grootouders losrukte. Daarna ontstonden de woordenwisseling, vecht- en steek partij. Stoffelijk overschot Prins Willem -aar ons land? Het stoffelijk overschot van Prins Willem V van Oranje, dat thans opgebaard ligt in de kathedraal van Braunschweig, zal vermoedelijk naar Nederland worden overge bracht om daar opnieuw ter aarde te worden besteld. Dit heeft de evangelische bisschop van Braunschweig, Erdmann, mee gedeeld. Bisschop Erdmann verklaarde dat tussen Nederlandse en West- lui tse autoritei en reeds enige tijd »ver deze overbrenging onderhan deld wordt. In beginsel gaat men er van Duitse zijde mee akkoord. Prins Willem V Is op 9 april 1806 in Braunschweig overleden, nadat tijj Nederland in 1795 had moeten verlaten en in 1801 zijn intrek in bet Bevernnalast in Braunschweig genomen had.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1