W Uitbreidingsplan Oegstgeest-noord is thans in onderdelen gereed Openbaar gebouwscholen winkelsflats-, villa's en groen Aanvoerleiding voor het water alleen voor Zoeterwoude H.R. Raad van Wassenaar huldigde wethouder mr. dr. J. Hazenberg DONDERDAG 18 JANUARI 1958 LEIDERDORP Vergadering werknemers in hout- en bouwnijverheid De afdeling Leiderdorp van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid hield een ledenver gadering in het Dorpshuis. De bijeen komst werd geopend door de voorzitter, de heer M. van Winkel. De secretaris, de heer K. van Egmond, las vervolgens de notulen. Hierop werden enkele huis houdelijke zaken afgedaan. De voorzit ter deelde mede, dat na de laatst ge houden bestuursverkiezing de samen stelling van het bestuur nu als volgt was: M. van Winkel, voorzitter: K. van Egmond, secretaris; J. Rodenburg, pen ningmeester; H. van Driel, 2e voorzitter; A. Maat. 2e secretaris; H. van Bostelen, 2e penningmeester en G. Stikkelorum en H. Vink leden. Besloten werd ieder jaar een bedrag uit de afdelingskas te reser veren voor de viering van het eerstvol gend jubileum. De heer Rodenburg stelde hierna de vraag, welke houding diende te worden aangenomen na de situatie, ontstaan door hetgeen in de Haagse bouwwereld was voorgevallen. Het was aan de ter vergadering aanwezige districtsbestuur der. de heer P. H. de Kleuver uit Haar lem. hierop een antwoord te geven. Hij stelde voorop, dat dit een moeilijke zaak was. een zaak eigenlijk ook voor de werkgevers. Uitvoerig schetste hij het verloop van de lonen van de bouwvak arbeiders na de oorlog. Wij zijn gebon den aan een contract waarbij eigenlijk de lonen worden bepaald door het Col lege v. Rijksb&middelaars. Het loon van f 126 per uur voor een le klasse ge meente is te laag, daarover zijn werk nemers en werkgevers het eens. Er is een verhoging voorgesteld, maar het is de vraag of deze verhoging zal worden aanvaard. Zo dit niet gebeurt, wat dan? Naar uiterste middelen grepen zoals een langzaamaan-actie of zelfs staking, is moeilijk voor een chr. georganiseerde arbeider. Bij het eerste treft men ook de werkgever en het andere is bij de heersende woningnood evenzeer verwer pelijk. Over dit punt werd nog geruime tijd van gedachten gewisseld, voor de bijeen komst gesloten werd. JAARVERGADERING N.C.L.B. De afdeling Leiderdorp van de Ned. Chr. Landarbeidersbond hield in Irene haar jaarvergadering. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer K. P. Bosman. Na het uitbrengen van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester sprak de heer Boer, de afgevaardigde van het hoofdbestuur. Deze kon tot zijn vreugde constateren, dat er nog vah geen werkloosheid in deze bedrijfstak sprake was. Na een korte pauze werd door de Zoe- terwoudse Toneelvereniging opgevoerd: „Het zit in de lucht", een klucht in drie bedrijven onder regie van de heer J. Versteegen. Het gezelschap Versteegen slaagde erin de aanwezigen met de op voering van dit stuk op aangename wijze bezig te houden. RAADSAGENDA De raad komt hedenavond om 7.45 uur bijeen ter behandeling van o m. de vol gende punten: Vaststelling van het krediet in reke ning-courant bij de N V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten voor de maand januari 1958; aangaan van een vaste geldlening, groot f 70.000.— bij de N V. Bank voor Nederlandse Gemeenten; aanvaarden van een basis-structuurplan voor de Leidse agglomeratie. Hazenbos. De tuinen van de villa's zul len het groen tot aan de laatstgenoem de weg visueel doortrekken WOONBUURT. Aan de noordzijde van deze weg is een grote woonbuurt ontworpen, wel ke is opgebouwd uit eengezinshuizen, gegroepeerd om een ruimte waarbin- Dc raad van Oegstgeest besloot op 16 februari 1955 het college van B. en W. te machtigen het noord-oostelijk gedeelte van het uitbrei dingsplan Oegstgeest-noord, nader uit te werken. Het architecten bureau Kuiper, Gouwetor en De Ranitz te Rotterdam heeft deze uitwerking thans voltooid en het uitbreidingsplan Oegstgeest-noord- oost gezonden. In dit plan is tevens de bebouwing van de gronden langs de Rijksweg in de richting van de Rijnzichtweg nader bepaald. Het uitbreidingsplan in onderdelen vormt ten dele een herziening van het in het betreffende gebied in onderdelen uitgewerkte uitbreidingsplan en ten dele een nadere uitwerking van enkele gedeelten, die in het laatste plan alleen in hoofdzaak waren bestemd. De hoofdopzet heeft geen noemenswaardige wijzigingen ondergaan. Het nieuwe hart is nog altijd, zij het thans op enigszins andere wijze, ontworpen aan de oostzijde van de Wüttenbachweg. Hier is thans ook ruimte gereserveerd voor een groot openbaar gebouw met het daarbij be horende voorplein. Er is hier gedacht aan het raadhuis. De ligging van dit raadhuis kan zeer fraai zijn. Bovendien kan deze situatie een bijdrage vormen tot een boeiende begeleiding van de n.z.-gerichte water partij met begeleidende groenstroken. Het omgevende winkel- en bedrijfscen- trum is op deze plaats mede ontwor pen met het oog op een verdere uitbrei ding van Oegstgeest aan de noordzijde van het Oegstgeesterkanaal. De nodige expeditiestraten zijn geprojecteerd. Aan de noordzijde van dit hart is de be staande bebouwing met eengezinswonin gen afgerond met een aantal woonblok ken in drie woonlagen, die samen met kleinere blokjes in twee woonlagen een goede afsluiting kunnen vormen tegen de bovenbedoelde n.z.-gerichte groen strook. In de buurt, aan de noordzijde van het hart is centraal een speelveld met kleuterschool opgenomen. FLATBOUW. De zeer fraaie ligging van de oost zijde van deze noordelijke buurt biedt een goede gelegenheid voor de bouw van meergezinshuizen. Aan de zuid zijde van het nieuwe winkelcentrum is een kleine buurt met eengezinshui- »en geprojecteerd, terwijl de oor spronkelijk aldaar geprojecteerde flats in zes of meer lagen zijn ver vangen door een aantal flats in stro- kenbouw in vier lagen. Aan de oostzijde van de n.z.-groen- strook en aan de westzijde van het zo genaamde Hazebos is de in dit plan op genomen woonbuurt reeds vrijwel vol tooid. In het Hazenbos zelf is langs de rand het bejaardentehuis met bijbeho rende bejaardenwoningen. Verder is er een belangrijke o.w.- verbinding ontworpen. Tussen deze weg en het Hazenbos is ruimte gereserveerd voor een aantal grote villa's, dat in een nader te bepalen ruime verkaveling een goede samenhang zal vormen met het nen een aantal bijzondere gebouwen is gedacht, waaronder een klein win- kelpleintje voor de buurtwlnkels, met aan de buitenrand, dus langs het groen, een aantal flats. In het oostelijke gedeelte nabij het kanaal is ruimte opgenomen voor een middelbare school. Een aantal villa's in zeer ruime verkaveling zal tezamen met het in de n.o.-hoek geprojecteerde open groen een goede afsluiting kunnen vor men tegen de Abtspoelweg aan. Aan de zuidzijde van het Oegstgeesterkanaal is een brede groenstrook ontworpen, waar langs een fraaie recreatieweg kan wor den gemaakt van Leiden langs Oegst geest naar de kust. In het plan is voorts ruimte gereserveerd voor de nodige scholen. Het gedeelte van dit plan gé- legen tegen de Rijksweg aan. is het ge volg van gepleegd overleg inzake de ontwikkeling van een Katholiek Cen trum in deze omgeving. Voorts is hier ruimte voor de rioolwaterzuiveringsin richting. In geringe mate is in dit ge bied dan nog plaats voor eengezinshui zen in half open bebouwing In dit plan Is ten noorden van de geprojecteerde wegen plaats voor to taal 1070 woningen, onderverdeeld in: 500 eengezinshuizen, 500 meergezins huizen, 70 winkel- en bedrijfswonin gen. OEGSTGEEST Bouw van 60 woningwei woningen ALS ER FINANCIERINGSMIDDELEN ZIJN In de raadsvergadering van a.s. woens dag zal worden voorgesteld de beno digde gronden te verkopen aan de Woningbouwvereniging „Buitenlust" voor het bouwen van 60 woningen op terreinen gelegen aan en nabij de Floralaan, t.w. 42 etagewoningen en 18 eengezingswoningen. Het gevraagde grondvoorschot bedraagt f. 148.872 en het bouwvoorschot f. 1.148.976. Zoals bekend kunnen in de huidige omstandigheden kapitaalwerken niet worden verwezenlijkt, wanneer daarvoor geen gelden op lange termijn ter be schikking komen. Slechts wanneer geld leningen of Rijksvoorschotten ter be- sohikking komen kan het onderhavige plan worden verwezenlijkt. Financiering met kasgeld, zoals met het laatste gereed gekomen plan is gebeurd, moet uitgeslo ten worden geacht. B. en W. stellen voor onder dit voorbehoud de gevraagde voor schotten op de gebruikelijke voorwaar den te verstrekken en aan het Rijk de nodige financieringsvoorschotten op grond van de Woningwet aan te vragen. Uit de door het bestuur van de woning bouwvereniging ingediende aanvrage blijkt, dat de gemiddelde huur voor deze woningen is berekend op f. 16.45 per week, ongeacht de hierbij komende be dragen voor lidmaatschap enz. F. W. Wijnberg 25 jaar bij Van Gend Loos De heer F. W. Wnberg herdenkt vandaag het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Van Gend en Loos. Hij begon zijn loopbaan in Amsterdam, waar hij hoofdbesteller werd; in 1949 werd hij in Alkmaar en in maart 1950 werd hij bedrijfsleider in Leiden. Vanmorgen is hij te zijnen huize, Borneostraat 39„ alhier, gehuldigd door de heer H. J. W. Elemans, chef van het goederenkantoor en door de voorzitter van de personeels vereniging, de heer E. S. Prins. De heer Elemans schetste de kwaliteiten van de jubilaris en bood hem namens de direc tie en de leiding van het kantoor Leiden een couvert met inhoud aan. De heer Prins overhandigde de jubilaris namens het gehele personeel een polshorloge. In de loop van de middag kwam de heer Dijkshoorn, inspecteur loods- en bestel diensten, samen met zijn hoofdcontro- I leur, zijn gelukwensen aanbieden. Ook vele collega's kwamen de heer Wijnberg de hand drukken. Voorts mocht de jubilaris vele schriftelijke gelukwen sen en bloemen in ontvangst nemen. SUBSIDIE AAN MEDISCH- OPVOEDKUNDIGE BUREAUS De Stichting Katholiek Geestelijke Gezondheidszorg te Leiden, heeft een subsidie aangevraagd met terugwerkende kracht, waartegen B. en W. bezwaar hebben, hetgeen tevens geschiedde door het (neutrale) Medisch Opvoedkundig Bureau. Gevraagd wordt om een bedrag van f. 65 per behandelde leerling, terwijl dit bedrag tot dusver f. 30 was. B. en W. die tegen ieder nieuw subsidieverzoek waren bij de behandeling van de begro ting, handhaafde ook nu him standpunt en blijken derhalve niet bereid subsidie- STADSNIEUWS Tuinbouw en plantkunde LEIDSE AFDELING STAAT IN „VOLLE BLOEI" Gisteravond hield de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde de eerste ledenvergadering van het nieuwe jaar in ..Het Gulden Vlies". In zijn openings woord wenste de voorzitter, de heer J. Jonker, alle leden een voorspoedig 1958 toe. Tot de ingekomen stukken behoorde een schrijven van het hoofdbestuur, waarin allen opgeroepen werden de le denwerfactie te "doen slagen. De bestuursverkiezing werd verdaagd tot de februari-vergadering, als gevolg van het niet tijdig vermelden van de te genkandidaten. De secretaris herinnerde in zijn jaar verslag aan enkele hoogtepunten uit het voorbije jaar, zoals de viering van het 80-jarig bestaan, de excursie naar Enk- huizen en de diverse filmavonden. Het financieel verslag van de pen ningmeester toonde aan, dat de Leidse afdeling in volle bloei staat. Nu reeds werd echter een verhoging van de con tributie in het vooruitzicht gesteld, om aan de stijgende kosten in verband met de gestadige groei het hoofd te kunnen bieden. Zowel financieel verslag van 1957 als de begroting voor 1958 werden met algemene stemmen goedgekeurd. Ook de kascommissie had niets dan lof voor het financiële beleid van de penning meester. Tijdens de pauze werden de ingezon den bollen door de keuringscommissie gekeurd. Na het overwinnen van enkele techni sche moeilijkheden kon het woord wor den gegeven aan dr. Schrage uit War mond. die „een praatje bij een plaatje" hield. Steunend op zijn jarenlanee er varing in de tropen, vertelde hij de aan wezigen. onder het vertonen vah prach tige kleurendia's, iets over de tropische plantenwereld. Vooral wat betreft de or chideeën bleek dr. Schrage een kenner bij uitstek te zijn. Hij liet verschillende exemplaren en kruisingen zien. VOORSCHOTEN De eerlijke vinder. Er gaat wel geen dag voorbij of eer lijke vinders moeten ervaren, dat zij bij het terugbrengen van vaak zeer kost bare vondsten worden afgescheept met bijna niets of helemaal niets. Een der gelijke handelwijze pleegt gerechtvaar digd te worden met een hele reeks even doorzichtige als waardeloze argumenten om een gemis aan stijl te verbloemen. Wie zo even nog in angst verkeerde over het verlies van een belangrijk bedrag of een kosbaar voorwerp, laat vanzelf sprekend nier na een beloning aan te bieden. In dit opzicht bestaan er in Engeland geen moeilijkheden, daar is wettelijk een vindloon van tien procent vastgelegd. Voor een postkantoor hier ter plaatse vond een jongen gisteren een tasje, in houdende zeven bankbiljetten van hon derd gulden. Even verder liep een dame te zoeken naar haar verloren bezit. Zij was zeer van streek over dit verlies. De pientere knaap liet de nerveuze dame niet lang in het onzekere over zijn vondst en overhandigde haar haar eigendom, waarvoor hij beloond werd Verlichting aansluitingen „Europa-weg" De raad van Zoeterwoude vergaderde gisteravond onder voorzitter schap van de burgemeester. Afwezig wegens ziekte mevr. A. E. M. Neuwahl-Sanders. In zijn nieuwjaarsrede gaf de voorzitter uiting aan de gevoelens van medeleven met hen, die uit Indonesië moeten evacueren en deed een beroep op de christelijke naastenliefde van de inwoners om, waar mogelijk, alle hulp en steun te verlenen. De vlottende schuld der gemeente bedroeg op 1 januari j.l. f 1.752.230.— tegen f450.000.— op 1 januari 1957. Het inwonertal was per 1 januari j.l. gestegen tot 6012. Het gebrek aan woonruimte is nog steeds onrustbarend groot. Bij de ingekomen stukken is een be slissing van de ministers van Binnen landse Zaken en van Financiën, waarbij de algemene uitkering uit het gemeen tefonds m.i.v. het jaar 1957 wordt ver hoogd tot f. 30.13 per inwoner. Dit bete kent voor de gemeente een hogere uit kering van f. 80.386.35. De voorzitter deelde o.a. mede, dat in overleg met de provincie en het rijk een verlichtingsplan wordt voorbereid voor de op- en afritten van de nieuwe pro vinciale weg naar de Vrouwenweg en de Mienlng en het gedeelte van de provin ciale weg dat daartussen ligt. Ook het viaduct zal te zijner tijd dus verlicht worden. Aan de minister van O. K. en W. is een verzoek gericht om gelden be schikbaar te stellen voor de uitbreiding van de r.-k. jongensschool aan de Schenkelweg. Hierna werd het structuurplan voor de Leidse agglomeratie behandeld. Hiervoor venvijzen wij naai- elders in dit blad. Aan J. Slingerland werd een perceeltje grond verhuurd nabij de Geerbrug voor f. 50.- voor het jaar 1958. Het maximum-krediet in rekening courant bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten werd voor het jaar 1958 be paald op f. 100.000. Burgemeester en wethouders werden gemachtigd om in het jaar 1958 aan kort geld op te nemen een maximum van f. 1.700.000. Aan de nieuwe provinciale weg werd de naam ..Europaweg" gegeven. Het raadsbesluit van 27 nov. 1956 tot het verlenen van medewerking aan de r.-k. woningbouwvereniging St.-Willi- brord voor de bouw van 29 woningwet woningen werd ingetrokken, omdat er slechts 12 woningen in uitvoering moch ten komen. Voor deze 12 woningen werd alsnog de medewerking verleend. De openbare vergadering werd daarna geschorst. Na heropening van de vergadering stelden B. en W. voor te besluiten ge zamenlijk met Leiderdorp een gemeen schappelijke aanvoerleiding te leggen voor de waterleiding mits de kosten een bedrag van f. 170.000 niet te bovengaan. De heer C. J. van Leeuwen stelde ech ter voor. gezien de moeilijkheden met Leiderdorp ondervonden, om een afzon derlijke aanvoerleiding te leggen voor Zoeterwoude alleen en wel aan de Hoge Zijde. Dit voorstel werd gesteund door de heren Van der Geest en Van Vliet en met 8 tegen 2 stemmen (van de beide wethouders) aangenomen. Ten aanzien van de onteigening van de grond van W. C. de Groot aan de Hoge Rijndijk werd met alg. stemmen besloten nader overleg te plegen met de eigenaar. Aan L. P. van der Geer en Zn. te Leiden werd opgedragen, behoudens goedkeuring door G.S.. het verbeteren van het gedeelte van de Zuidbuurtse- weg vanaf de r.-k. kerk tot aan de Geer brug voor de som van f. 16.345. Hierna volgde sluiting. verhogingen voor te stellen. Indien de raad hiermede instemt wordt het bedrag van f. 30 gehandhaafd, hetwelk dan tevens zal worden toegekend aan het Katholiek Bureau. RAADSAGENDA De raad van Oegstgeest komt woens dag 22 januari te 7.30 uur nam. in de raadzaal bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Structuurplan voor de Leidse agglomeratie; ontwerp- uitbreidingsplan Oegstgeest-Noord-Oost met bijbehorende bebouwingsvoorschrif ten; opnieuw te verklaren, dat de her ziening van het uitbreidingsplan voor de gehele gemeente wordt voorbereid; ver strekken van voorschotten aan de Wo ningbouwvereniging „Buitenlust" voor de uitvoering van bouwplan IX; ont eigening van diverse gronden: verle ning van subsidie aan medisch-opvoed- kundige bureaus; vaststelling van de voorschotten op de exploitatievergoe ding, aan de besturen der bijzondere lagere scholen voor het jaar 1958; vast stelling van het getal wekelijkse lesuren voor het vakonderwijs, voor het jaar 1958; vaststelling van de voorschotten op de vergoeding vakonderwijs voor het jaar 1958. „NATUUR IN HUIS". De leden van de Aquariumvereniging „Natuur in Huis" zijn gisteren op bezoek geweest bij de heer J. Visser te Leiden, om diens aquarium te bespreken. Er wer den vele vragen gesteld, die door de heren Visser en J. Gijzenij werden be antwoord. Men was algemeen van me ning. dat het aquarium van de heer Visser een van de mooiste in de stad is. Het was een bijzonder leerzame avond. In verband met 12 V2 jarig wethouderschap De raad van Wassenaar kwam gisteravond onder leiding van de burgemeester in openbare vergadering bijeen in een met bloemen ver sierde raadszaal en in tegenwoordigheid van vele genodigden, zulks in verband met het 12^-jarig wethouderschap van mr. dr. J. Hazen berg. Na afhandeling van de agenda heette de burgemeester de aan wezigen welkom en werd mevr. Hazenberg speciaal begroet met bloemen. Hij wenste wethouder Hazenberg har telijk geluk met zijn 12% -Jarig wethou derschap en dankte hem voor wat hij in die jaren voor de gemeente heeft ge daan. Breed stelde hij de verdiensten van de jubilaris in het licht, eerst als wethouder voor de bedrijven, later voor gemeentewerken. Hij prees zijn karak tereigenschappen, zijn interesse in de gemeente, zijn voorzichtigheid. De bur gemeester sprak de hoop uit, dat de taak van de jubilaris nog lang niet afgeslo ten zal zijn. Namens de raad bood hij hem als herinnering aan een zilveren sigarettenkoker met inscriptie, waarbij hij opmerkte, dat daaraan de gemeente kas niet was te pas gekomen. Spr. dankte ook mevr. Hazenberg, die mede het werk van haar man draagt. De heer Hazenberg betuigde dank voor de hem toegebrachte hulde. AGENDA De genomen besluiten waren als volgt: De algemene salarisverordening 1954 werd herzien voor wat betreft de bezol diging van de beroepskern van de ge meentelijke brandweer, welke in over eenstemming werd gebracht met de sa lariëring van het Rijksbrandweerperso- neel. Hiermee is een hogere uitgaaf van plm. f 5-600 p. j. gemoeid. Aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel werd een compensatie voor de huurverhoging toe gekend. Deze uitgaaf zal over het eerste half jaar naar raming f30.800 bedragen. De subsidiëring van Het Groene Kruis en Het Wit-gele Kruis werd op de be staande voet gehandhaafd. Besloten werd een beschikbaar geko men lokaal van de o. 1. school no. 1 met een kleine verbouwing te bestemmen voor dienstruimte van de verkeerspeda- goog. Ten behoeve van de aanleg van een parkeerterrein op de renbaan Duindigt werd ingevolge een suggestie uit de raad onder voorbehoud besloten tot verkoop van een gedeelte van de Zijlwatering aan mevr. M. Burgerhout—Jochems te Den Haag en M. Jochems te Wassenaar voor de prijs van f0.25 per oa. Laatste Berichten Zorg over onze reactie Overheidsmaatregelen De wijze, waarop het Nederlandse volk reageert op de vraagstukken van de uit Indonesië repatriërende Nederlanders baart nogal wat zorgen. Als men de scherpe en spontane reacties, die de ge beurtenissen in Hongarije opwekten, daarmee vergelijkt, dan blijkt het grote belang het inzicht bij de Nederlandse bevolking te verdiepen en meer begrip te wekken voor de tragiek, die achter dit gehele vraagstuk schuilt". Dit heeft de minister van Maatschappelijk Werk. mej. dr. Klompé, op een persconferentie in Den Haag verklaard. Minister Klompé vervolgde: ,fDe wijze waarop de mensen in Indonesië worden gedwongen naar Nederland te gaan, werpt een schril licht op hetgeen daar gebeurt. Dit zou niet alleen een diepe verontwaardiging in Nederland, maar in de gehele wereld hebben moeten op wekken. Er is gespeeld met de meest fundamentele rechten van de mens". In het bijzonder noemde dr. Klompé hierbij de ouden van dagen in Indonesië, „die geen andere wens hadden dan on der de palmen te sterven". Het gedwon gen vertrek van deze mensen noemde zij van menselijk standpunt gezien „vre selijk". Voorts deed de minister een beroep op het Nederlandse volk om op basis van tijdelijkheid - waarvoor de termijn moeilijk kan worden aangegeven woonruimte ter beschikking te stellen van die terugkerende Nederlanders die de zeden en gewoonten in Nederland kennen. De minister deelde in antwoord op vragen mede. dat ,,de overheid maat regelen zal moeten nemen", indien dit beroep geen onlossing zal brengen voor de moeilijkheden. „Wij kunnen de men sen toch niet aan de kade laten staan", voegde zij er aan toe. „Captain Cook" maandag te Amsterdam De „Captain Cook" met bijna 1000 evacué's uit Indonesië aan boord zal onvoorziene omstandigheden voorbp- ihouden. maandag 20 jan., 's morgens tong. 6.00 uur) te Amsterdam aanko men en ligplaats kiezen langszij de eta blissementen van de N.V. Stoomvaart maatschappij .Nederland" aan de Java- kade. De ontscheping van de passa giers zal dan ca 9.00 uur v.m. via loods „Holland" een aanvang nemen. VAKIA Kermis der ijdelheid De Amerikaanse filmster Zsa Zsa Ga- bor houdt er een bijzonder scherpe tong op na. Deze bepaald zeer onplezierige eigenschap heeft haar berucht en ge vreesd gemaakt bij alle regisseurs en andere mensen, die bij het filmmaken betrokken zijn. En dét, terwijl dergelijke figuren toch heus wel iets gewend zijn van de ver schillende diva's. Maar ditmaal heeft deze explosieve filmschoonheid geen enkele reden kunnen vinden om ru zie te maken of zelfs maar te klagen. Zij zal namelijk de hoofdrol mogen ver tolken in een rolprent, die de titel zal dragen van ..Koningin van het heelal ,.En je zou gek zijn als je over zoiets ruzie ging maken", zegt Zsa Zsa zelfge noegzaam lachend. met nihil. Zeer verheugd over zijn goe de daad vertelde hij dit thuis, waar zijn moeder, een oorlogsweduwe, die van een zeer laag inkomen vijf kinderen tracht groot te brengen en hun steeds de noodzaak van eerlijkheid pleegt voor te houden, toch wel een iets andere kijk op deze zaak had WASSENAAR Benoemd Bij Kb is benoemd tot lid van de radioraad voor de periode 1 januari 1958 t.m. 31 december 1961 de heer J. Bruyn, alhier. BEURSOVERZICHT Kon. Olie en K.L.M. vast AMSTERDAM, 16 Januari De beurs was vanmiddag vast gestemd voor de internationale waarden, vooral Kon. Olie, en liep vooruit op Wallstreet, waar vandaag hogere koersen worden verwacht in verband met de margever laging (prolongatie) van 70 tot 50%, voor de aankopen in contanten van effecten op de Newyorkse beurs. Dit be richt werd gisteren in Wallstreet na beurs pas bekend. In Amerika wordt door de regering alles gericht op een herleving van de algemene economische toestand. 1958 zal volgens president Eisenhower voor Amerika weer een gun stig jaar worden. Aandelen Kon. Olie waren op f. 147.30 f. 4 <20 punten oude basis) hoger dan de vorige slotprijs De stukken werden speciaal door Zwitser land uit de markt genomen. Het fonds lag f. 2 boven pariteit New York. Unilevers konden op een prijs van 316 circa 4 punten ten opzichte van gisteren verbeteren. Aandelen Philips openden wat laag 239 3/4 ('s morgens werd 241% betaald) doch liepen op tot 240%, het geen 2 punten hoger was dan de vorige dag. Aku's reageerden op de jaarcijfers met een goed prijshoudende koers van 153%. KLM behaalde met een prijs van f. 102.50 een koerswinst van f. 2.50. Scheepvaarten verdeeld met geringe affaire. Aandelen KPM moesten en half puntje van de flinke koerswinst van gis teren prijsgeven. Volgens de beurs zijn deze aandelen thans zeer koopwaardig. De perspectieven van de maatschappij in Indonesië worden gunstiger beoordeeld. Cultures verlaten en eerder een fractie lager. Senembahs ondergingen een reac tie op de winst van gisteren; het fonds stelde zich twee punten lager. Dell Maatschappij 1 punt hoger op 57%. Staatsfondsen iets gemakkelijker ln stille handel. WISSELKOERSEN Amsterdam. 16 januari Londen 10 58%10 58}*, New York 3.78%—3.79% Montreal 3.85%—3.853i. Parijs 89 95— 90 05 Brussel 7.57%—7.57%. Frankfurt 89.86%89.91%, Zürioh 8636%—86-41 Zürich (vr. fr.) 88 41%—88.46%. Stock holm 72.97%—73.02%, Kopenhagen 54.67%—54 72%. Oslo 52-88—62 93. Mi laan 60.43%—60.48%, Wenen 14 51%— 14.52 Vi, Turkse verrekeningsdollar 3 79%3-79%. (Advertentie) e C-P biererm (rijtenl Beurs van Amsterdam Donderdag 16 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers l Industr. Obligaties j Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 koers 87% 80 85% Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned '47 3% (3) Ned '51 3% 87% Ned '53 (3%) 86% Ned '56 3% Ned '48 3% Ned '54 3% Ned '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Ned. W£. lening 6% Dollarlng '47 3 Investerlngscert. 3 Ned 62-64 3 Cert NWS Indie '37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt Handl enlnd. B 21% Nat Handelsbank 70% Ned. HandelmiJ146 Amst. Rubber Deli Mi).en (Ver.) H.VA 80% 82% 82 84% 83 105A 90% B 90% 89H 61% B 85% 80% 39% 56% 83% heden 89iTe 85 88 86% 86% 80% 82% 82% 84% 83 B 105% 90% 90% 89% 85% 20% 72 146 39% 57% B 82% Java Cult20% Senembah 45 42% Vorstenlanden 10% 10% AXU 153% 153% Berkel's Patent (v) 180 178 Calvè Delft cert 248 251 Kon Pap v Gelder 179% 180 Hoogovens cert245 247 M till er en Co NB 299 302% Ned Kabelfabr 223 227 Philips 237% 240 Philips pref 146% 146% Unilever 312% Wilton Feyenoord 210 213 Biliton 2de r 180B 1]9% Dordtse Olle gew 694 716 Kon Petr (f 20 144 147.50 Idem (50 a f 20.-) 143 10 14690 Holl Amer lijn 137 140% Java China Paket 113 113% KL-M 100.90 10250 Ned Stoomv Mi) 127% 129 Kon Paket Mi) 104 103% Stoomvaart Mij. Ned 128% 130% Nievelt Goudr cert 147% 1*8% v Ommeren cert 201% 2°1% Kon Rott Lloyd 115% H5% Ned Scheepv Unle m% 112% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A dam 47 (3%) 3 87% 87% B Den Haae 1937 1 3.. 80 Leiden 1947 87 '-2 B R'dam *37 I-m 3% 87% A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem 2% R'dam "52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen 96 96 93 93 B 84% 84% 81 82% 91 91 79% 79% 79% 80 94 93% 91 80 88 88% 93 B 93 91% 88 B Amst. Bank 195 H.BU cert 171% Rott Bank 167 Twentsche Bank 156 Industrie Ondernemingen 195 173 167% 156% Albert Heyn 192 B 194 B Borneo Sum H. Mi) 33 32% Ned G en Sp fabr 165 L 165 Kon Ned Grofsm 98% 99 Internatio 52% 50 Rott Droogdok Mi) 452 455 Tieleman en Dros 8 B Ned Mi) Walv.vrt 55% 56% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 7 7 Amerik fondsen Canadian Pacific R 25A 26% Intern Nickel 71% 72% Anaconda 40% 41% Bethlehem Steel.... 37% 38% 49% 50% General Motors 34% 35 79% 79% Republic Steel 39f| 41% Shell Oil 62% 64% 24% 25% Un States 8teel 53 54% Nog enkele tondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 15/1 Edelmet Kon AA 49 Pref wa idem 56% 56% Electrolas B 285 - Holl Constructie 302 L Ing oui v Bouwnvjv U5B Int Kunststof! Lnd 31 31 Leidscbe Wolspinn 155 152 L Sikkens Lakfab "53 373 Ver Iouwtabrieker 141% 141% G Wermnk's Betonm 65 65 Van Wijk Textiel 71 72

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5