Adenauer kritisch jegens Moskou maar open voor Russisch voorstel WEERBERICHT Tegenstander van federatief Duitsland en raketvrije zone Velen willen weer Nederlander worden: zij hebber mi spijt Evacuatie eerste hel ft van april beëindigd H. Walenkamp Zn BINTANG redt 28 opvarenden van een gebroken Noorse tanker 96ste jaargang DONDERDAG 16 JANUARI 1958 No. 29342 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent te Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft gisteravond in een radiorede, die door alle Westduitse radiostations werd uitgezonden en die onverwacht ook in het televisie programma werd opgenomen, duidelijk te verstaan gegeven dat hü niet van plan is een andere politieke koers in te slaan. Men kan Adenauers redevoering als een regeringsverklaring beschouwen, hoewel zij niet in de Bondsdag werd voorgelezen. Het is in ieder geval opvallend, dat Adenauer deze rede juist nu heeft gehouden, een week voordat de debatten over de buitenlandse politiek in de Bondsdag moeten plaats vinden. Adenauer bestempelde de brieven, die Boelganin in de laatste tijd op Westerse staatslieden heeft losgelaten, als een politieke afleidingsmanoeuvre en als propa ganda, maar toch is hü van mening, dat men het Russische voorstel om een nieuwe conferentie te houden niet zonder meer van de hand mag wijzen. Een voorwaarde moet echter zün, dat het aantal deelnemers niet te groot wordt en dat de bijeenkomst grondig langs diplomatieke weg worden voorbereid. direct na Adenauers rede verklaard, dat de kanselier daarmede het streven om tot politieke ontspanning en tot een gecontroleerde vermindering van de be wapening te komen een slechte dienst had bewezen. Want door het Poolse plan van de hand te wijzen, had hü bewezen een voorstander van „atoombewapening" te zün. „Slechte dienst", zegt Ollenhauer Adenauer wees er ook nu, zoals reeds zo vaak tevoren, op, dat het voorstel dat West-Duitsland en de communistische Oostzone een confederatie met elkaar zouden vormen, totaal onaanvaardbaar is. Ook is hij een tegenstander van het plan in het midden van Europa een zone te scheppen, die vrü van atoomwapens zou dienen te zijn. Dat zou immers, al dus Adenauer, het einde van de NAVO en daarmede het einde van de vrüheid in West-Europa betekenen. Adenauers voornaamste binnenlandse tegenstander, de voorzitter van de socia listische partü, Ollenhauer, heeft al Parijs verbreekt het overleg met Tunesië De Franse regering heeft besloten de onderhandelingen met de Tunesische re gering af te breken, na het incident van zaterdag aan de Algeryns-Tunesische grens waarbij veertien Franse militairen door Algerünse opstandelingen werden gedood. Dit is bekendgemaakt door een woordvoerder van de Franse regering na afloop van een büeenkomst van de mi nisterraad. De woordvoerder zei, dat de regering ook besloten heeft een speciale afgezant naar de Tunesische president, Bourgui- ba, te zenden. De huidige onderhande lingen tussen Frankrijk en Tunesië gaan over een verdedigingsverdrag en de bur gerluchtvaart. Volgens de Franse lezing hebben de opstandelingen die zaterdag veertien Franse militairen doodden en vijf ge vangen namen, zich op Tunesisch ge bied teruggetrokken. Een Tunesische vrachtwagen, een ambulance en nog en kele vrachtwagens stonden in Tunesië voor de opstandelingen klaar. Frankrijk heeft naar aanleiding van het incident geprotesteerd, maar Tunesië heeft het protest van de hand gewezen. Tabak hoopt zich op in Besoeki Onze correspondent te Djakarta meldt: 24.000 kwintaal tabak, ter waarde van 14 miljoen roepiah, ligt opgeslagen in de pakhuizen van de residentie Besoeki op Oost-Java. Tengevolge van het ge brek aan zeetranspurtmiddelen kun nen de tabaksplanters aldaar hun oogst niet uitvoeren. Van de zijde van het ministerie van Handel vernamen wü, dat de voorgenomen overheveling van de tabaksmarkt van Amsterdam naar West-Duitsland veel tijd vergt. Op dit moment heeft Indonesië nog geen relaties met West-Duitse tabaks handelaars aangeknoopt. Andere moei- lükheden, verband houdende met de voorgenomen wüziging van de tabaks- markt, vorn.en de accünzen in West- Duitsland, die volgens de verklaringen van het ministerie 20% hoger liggen. De gouverneur van Oost-Java heeft de resident van Besoeki naar Djakarta ge zonden om met de regering de moeilük- heden van de tabaksplanters in zün district te bespreken. Het Russische volk weet nog steeds van niets President Eisenhower heeft woensdag op zün persconferentie gezegd te hopen, dat de Sovjetrussische minister-presi dent, maarschalk Boelganin, de jongste brief van de Amerikaanse president over een eventuele topconferentie zal publi ceren. Volgens berichten uit Moskou is het Russische volk nog niet op de hoogte gesteld van de inhoud van deze brief. Eisenhower deelde in dit schrü'ven mee, dat hij bereid is de Russische leiders te ontmoeten, indien er tevoren doeltref fende voorbereidingen worden getroffen langs diplomatieke weg en door de ministers van Buitenlandse Zaken. In antwoord op een vraag van een journalist zei de president, dat indien de verslaggever de brief aan Boelganin ge lezen zou hebben, hü geweten zou heb ben, dat er een passage in voorkomt, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de hoop, dat Eisenhowers brief dezelfde publiciteit in de Sovjet-Unie zal hebben als Boelganins brief in de Verenigde Staten. Onmiddellük nadat de president dit had gezegd, sprong zijn perssecre taris, Hagerty, op en fluisterde Eisen hower iets in het oor. De president zei daarop, onder gelach van zün gehoor, dat hü zich had vergist en dat de des betreffende zin uit het ontwerp was ge schrapt. Als verontschuldiging voerde hü aan, dat hü tevoren zoveel verschil lende ontwerpen had gezien. Makarios' bezoek aan Turkije niet gewenst Een woordvoerder van de Turkse ambassade te Athene heeft gisteravond medegedeeld, dat men aartsbisschop Makarios van Cyprus langs officiële weg te kennen had gegeven, dat zün voorge nomen bezoek aan Turkije op het ogen blik niet gewenst is. De aartsbisschop zelf zei woensdagavond in een verklaring dat hij van plan was geweest Turkye te bezoeken om te trachten de goede ver houding tussen de Griekse en Turkse Cyprioten te herstellen, maar dat het antwoord van de Turkse regering niet erg bemoedigend was geweest. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Fatin Zorloe, noemde te Instan- boei een bezoek van de aartsbisschop aan Turkije voor besprekingen over Cyprus ..nutteloos" ..Zij die hier komen moeten begrijpen, dat Turküe tch nooit voor een voldongen feit zal laten stellen." (Van onze correspondent in Djakarta). Naar wü van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta ver nemen, hebben als gevolg van de huidige ontwikkeling in Indonesië en op Java in het bijzonder vele Indonesiërs van Nederlandse origine verzocht hun Nederlanderschap terug te geven, zodat zij naar Nederland kunnen vertrekken. Zü gronden hun verzoek op het feit dat in de economische situatie van het ogen blik hun bestaansmogelijkheden zijn afgesneden. Velen van hen voelen zich verraden en anderen verklaren het te betreuren van nationaliteit te zün veranderd. Indien er geen redenen zijn dergelijke verzoeken af te wüzen, zullen de betrok kenen naar Holland kunnen gaan als Indonesisch staatsburger. Na enige tüd kunnen zij dan hun Nederlanderschap terugkrijgen. De Nederlandse vertegen woordiging heeft bü deze mededelingen geen exacte cijfers verstrekt over het totale aantal Indonesische staatsburgers, dat zodanige verzoeken heeft ingediend. Zoals bekend, zün er ongeveer 50.000 Indonesiërs van Nederlandse origine. Indonesische staatsburgers, die naar Holland willen gaan, zo vernamen wü verder, behoeven niet te wachten, totdat alle Nederlanders met een paspoort zün geëvacueerd, daar er voldoende eva cuatie-mogelijkheden aanwezig zijn. Over het algemeen echter zal het tenminste een paar maanden duren, voordat een besluit over het staatsburgerschap is genomen. Overigens gaat de stroom van evacué's naar Holland gestadig voort met een gemiddelde van 7 tot 8000 per maand. Buitengewone omstandigheden voor behouden zal de evacuatie in de eerste helft van april zijn beëindigd. Tegen die tijd zal er nog slechts een klein aantal Nederlanders in Indone sië zün om zorg te dragen voor de achtergelaten Nederlandse belangen. Tenslotte werd ons medegedeeld dat het doorgangskamp in Singapore mid den februari zal worden gesloten, even eens büzondere omstandigheden voorbe houden. De pendeldienst van Indonesië naar Singapore zal in de eerste week van februari worden beëindigd. Daarna zullen alle evacué's rechtstreeks naar Holland kunnen reizen. (Advertentie) SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk mist. Hier en daar wat motregen. Aanvanke lijk zwakke, later matige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 JANUARI. Zon op: 8.40 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 6.23 uur; onder: 15.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.15 en 13.37 u. Laagwater te 9.19 en 21.45 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Voor 20 miljoen aan kleine bouwwerken Bouwcapaciteit richtsnoer goed beu ringen De enige dagen geleden aangekondigde verruiming van het goedkeuringsbeleid voor kleine bouwwerken zou tot onmiddellük gevolg hebben, dat naar schatting 20 miljoen gulden aan werken op de bouwmarkt zullen kunnen worden gebracht, waarvoor aanvragen zün ingediend. Een gedeelte hiervan is gedurende een meer of minder lange tüd aangehouden geweest, aldus deelt het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid mede. Dit cijfer heeft uitsluitend betrekking op die werken, waarvoor de plannen door de betrokken gemeentebesturen bij de provinciale directies van de volks huisvesting en bouwnijverheid waren in gediend en waarvoor nog geen Rüks- goedkeuring was gegeven. Daarnaast kan nog rekening worden gehouden met bouwplannen, welke door particuliere opdrachtgevers bij de betrokken ge meentebesturen zijn ingediend, maar die door die gemeentebesturen nog niet voor goedkeuring waren voorgedragen. Ter nadere toelichting kan dienen, dat de verruiming van het goedkeuringsbeleid uitsluitend werken betreft, waarvoor de bevoegdheid tot goedkeuring door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in handen is gelegd van de hoofdingenieurs-directeuren van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincies, aldus het ministerie. Daartoe behoren in het algemeen de bouwwerken tot f 100.000.met uitzondering van de bouw van scho len. Wat de gebouwen voor industriële doeleinden, alsmede gebouwen op het terrein van de gezondheidszorg en de hygiëne betreft, geldt deze bevoegd heid van de hoofdingenieurs-directeu ren slechts voor gebouwen tot f 50.000. Voor de gebouwen met een hogere bouwsom wordt de goedkeuring ver eist van de minister. Voor gebouwen in de industriële sector wordt deze goedkeuring in de laatste twee jaar vrüwel altijd gegeven, indien de aan vragen ook overigens aan de vereisten voldoen. Weg- en waterbouwkundige werken vallen eveneens buiten de verruiming van het goedkeuringsbeleid. Deze wer ken zün tot een bedrag van f50.000 vrij. Daarvoor is geen Rijksgoedkeuring vereist. Voor werken met een grotere bouwsom dan f50 000— berust de be voegdheid tot het verlenen van de Rijks goedkeuring niet bü de hoofdingenieurs- directeuren. De verruiming van de mogelijkheid tot goedkeuring van genoemde werken is eveneens geboden aan de steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. In deze steden is n.l. die bevoegdheid voor behouden aan het gemeentebestuur. Deze verruiming van de goedkeu ringsbevoegdheid betekent niet, dat geen rekening meer zal worden gehou den met de beschikbare bouwcapaci teit. De bouwcapaciteit blijft evenals voorheen een richtsnoer voor het af geven der goedkeuringen, aldus het ministerie. De Leidse grachten leveren de Gemeentelijke reinigingsdienst af en toe een verbluffende collectie oude rommel op, die er van tijd tot tijd wordt gevist. Leiden staat in dit verschijnsel niet alleen. Dit plaatje werd gemaakt bij het Damrak in Amsterdam, waar een oud-ijzer- visser aan het werk is. Naast hem 'ligt zijn merkwaardige vangst. Per uur. zo vertelt hij. haalt hij ongeveer twaalf fietsen boven water, van bij na nieuw tot volkomen verroest Vijftig jaar geleden volbracht gen! Deze gebeurtenis werd dezer Henri Farman de eerste rondvlucht I dagen herdacht op een Frans vlieg- van duizend meter met een vlieg- j veld. Daarbij was de befaamd ge tuig. waarbij hij dus landde op de worden vliegenier aanwezig. Henri plaats waar hii gestart was. Een ge- Farman in zijn auto bij aankomst op ruchtmakende prestatie in die da- het vliegveld. Nederlandse hulp in Middellandse Zee Een ontzettende storm, die gisterochtend met niets ontziend geweld over de Middellandse Zee joeg, was teveel voor de Noorse tanker „Seirstad", ten oosten van de Balearen brak zij in tweeën. Acht en twintig opvarenden, die zich op het achterste stuk van het veronge lukte schip bevonden, konden door het motorvrachtschip „Bintang" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" gered worden. Nog o vermisten Hogere spoorwegtarieven in West-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) Verschillende prüzen in West-Duits land zün in de laatste tüd verhoogd en nu heeft de bevolking ook nog de on plezierige boodschap gekregen, dat de Bondsregering op haar vergadering van gistermiddag heeft besloten, dat de spoorwegtarieven met ingang van 1 februari zullen wordei verhoogd. Men hoopt daardoor per jaar uit het goede renverkeer 490 miljoe.i mark en uit het passagiersvervoer 210 miljoen mark meer dan tot dusverre te innen. Gewone spoorkaartjes zullen gemiddeld 8.7 pet. duurder worden. Voor perronkaartjes zal men in het vervolg in plaats van 10 pfennig het dubbele, dus 20 pfennig moeten betalen. Op het voorste stuk, dat machte loos ronddreef op de woeste golven, bevonden zich nog tien opvarenden. In de middaguren seinde het Itali aanse schip „Rubicone"dat het ze ven man aati boord had kunnen ne men. Drie werden er toen nog ver mist. Het voorstuk van de vergane tankboot was op dat moment bijna geheel onder de waterspiegel ver dwenen. Omstreeks kwart over acht gistermor gen werden de noodseinen van de „Seir stad" voor het eerst opgevangen. On middellük namen andere schepen het S.O.S. over. Vele schepen zetten koers naar de plaats des onheils. De ,.Bin- tang'\ op weg van Amsterdam naar In donesië. was het eerste ter plaatse. Het achterstuk met 28 leden van de beman ning aan boord dreef rond in de koken de zee. Met veel moeite slaagde kapi tein Latour erin zijn ..Bintang" bij het stuurloze wrak te krijgen. Enkele uren later seinde hij, dat hij vijftien opva renden had kunnen redden en later op de dag kon hij het verheugende bericht doorsturen, dat alle 28 mensen waren gered. Een reddingsvliegtuig, dat met een na het binnenkomen van het nood sein was opgestegen, ontdekte het voor ste gedeelte van de ..Seirstad". Hierdoor kon de ..Rubicone" in de goede richting gedirigeerd worden, die zeven man kon redden. Blükens een bü de Maatschappij „Ne derland" binnengekomen bericht van kapitein Latour zal de ..Bintang" de 28 overlevenden van de „Seirstad" op Mal ta aan land zetten en daarna de reis naar Indonesië vervolgen. De eerste stuurman van de Noorse tanker heeft vandaag de reders in Oslo getelegrafeerd, dat de kapitein van de Seirstad, Borge Rigger, en de Minister Hofstra: „Karretje van liet i brede pad af" 'Van onze Haagse redactie) Minister Hofstra heeft ter gelegenheid van een büeenkomst van de afdeling Moerwijk van de PvdA te Den Haag. in het bejaardencentrum aan de Twickel- straat een rede gehouden over het afge lopen jaar. „Als wü inventaris opmaken", zei hü. „Is 1957 niet in alle opzichten een gun stig jaar geweest. We hebben de gevol gen bemerkt van de in 1956 over zün toeren gedraaide economie". Voorts zei de minister: .Angst voor een depressie is er stellig ten onrechte. Wij maken een depressie als we er steeds over praten. We moeten niet bü de pakken neerzitten, maar iets „dur ven". Aan angst hebben wij niets, we moeten zelfvertrouwen hebben'. De moeilijkheden in Indonesië noemde de minister een ..ramp voor 50.000 landge noten". „Wü socialisten hebben met kracht meegewerkt aan de vrijwording van Indonesië", zeide de minister, „en daarom is het voor ons dubbel bitter, dat de Indonesiërs zich zo tegen ons ke ren". Voor 1958 voorspelde de minister dat het „karretje van dc Staat" wel defini tief van het brede pad op het smalle paadje is terecht gekomen. twee hofmeesters Asta Rutonsen en Borgny Salvesen, overboord zijn ge spoeld toen zy probeerden van de brug af het voorste deel van het schip te bereiken. Vermiste Alkmaarse meisjes terecht De twee meisjes uit Alkmaar, die sinds 6 januari spoorloos verdwenen waren, zijn inmiddels aangehouden, het 19- jarige meisje L. Buter door de kinder politie in Den Haag. Het andere meisje Anneke de Jong was op weg naar Alk maar, en is door de politie aldaar aan gehouden. Hevig gevecht in de Sahara SF ftaanse Het Spaanse ministerie van Oorlog heeft bekendgemaakt, dat er maandag in de Spaanse Sahara een hevig ge vecht is geleverd tussen Spaanse mili tairen en opstandelingen. Laatstgenoemden verloren 241 man aan doden, terwijl aan Spaanse kant 51 doden en gewonden werden geteld. Kikoejoe-organisatie is in Kenia actief De regering van Kenia heeft een wüdverbreide Kikoejoe-organisatie, die soortgelijke doelen heeft als de Mau Mau, verboden. Enige leden van de or ganisatie, de „Kiama Kia Moeingi" (Volkspartü), zyn gearresteerd. Een regeringswoordvoerder zei, dat de organisatie de leden door ritaiele eden tot geheimhouding verplichtte. Het af nemen der eden geschiedt met het zelfde ritueel als van de Mau Mau. De organisatie heeft tot doel het ondermijnen en omverwerpen van het gevestigde gezag, het verdrüven der Europeanen uit het land en het aan stichten tot rassenhaat, aldus de woordvoerder. Doel granaataanslagen: „paniek veroorzaken" Het persbureau „Antara" meldt, dat er vele personen gearresteerd ziin in ver band met het incident, waarbij grana ten gegooid werden en 14 personen de vorige week in Djakarta werden gewond. Bovendien zegt het persbureau, dat de redenen, achter dit incident verscholen. ..identiek waren aan die. welke de grond vormden van de aanslag op het leven van Soekarno. in november j.l Een woordvoerder van het militaire bevel van de stad Djakarta heeft me degedeeld. dat zowel de poging om Soe karno van het leven te beroven als de granaten, die vorige week geworpen wer den, tot doel hadden verwarring te scheppen en een paniek onder het volk. Luitenant Soedirman. woordvoerder van het militaire bevel van Groot-Dja- karta, zei. dat er „tientallen personen" gedurende ..uitgebreide razzia's" in de loop van vier dagen, volgende op het in cident. waren gearresteerd. Maar Soedirman zei. dat hü niet „po sitief kon zeggen of de personen, die men zocht, zich al onder die gevangen genomen mensen bevonden".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1