In Cataloiiië ontbreekt liet enige dagen per week aan elektriciteit Laatste Berichten Ernstige moeilijkheden voor de industrie en huiselijk leven Definitieve verbetering van rijksweg in Wassenaar nodig WOENSDAG 15 JANUARI 1958 Verkorte werktijd bij Motorenfabriek „Industrie" te Alphen De directie van de motorenfabriek „De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. te Alphen heeft het personeel van één be paalde afdeling in deze fabriek een ver korte arbeidstijd voorgeschreven. Deze komt er op neer, dat het personeel bij roulering drie weken werkt en dan één week op wachtgeld gesteld' wordt. De reden voor deze regeling is, dat meerdere opdrachtgevers hun orders in een vertraagder tempo willen zien uit gevoerd. Hierdoor heeft de directie voor de huidige personeelsbezetting in deze afdeling niet voldoende orders en is men in overleg met het personeel tot boven genoemde oplossing gekomen. De directie sprak de hoop en het ver trouwen uit, dat deze maatregel van zeer tijdelijke aard zal behoeven te zijn. Kritiek op de heer Middelburg weerlegd De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging in Singapore, dr. L. Bels, ver zoekt naar aanleiding van kritiek op het werk van het Nederlandse consulaat-ge neraal in Singapore mede te delen, dat naar de mening van het gehele bestuur van de vereniging de heer D. G. E. Mid delburg „niets dan lof toekomt voor de wijze, waarop Ihij de ontvangst en de af voer van onze evacué's heeft geregeld". De heer Bels schrijft in een brief uit Singapore voorts, dat de kritiek met be trekking tot de ontvangst en de 'door zending van evacué's „ons met grote verbazing heeft vervuld". Zeven koeien door stroom gedood (Speciale berichtgeving) Door nog niet opgehelderde oorzaak kwam gistermiddag bij het aanleggen van een nieuwe elektrische installatie in de proefboerderij Overijssel, te Heino, een gedeelte van de veestal onder stroom te staan, waardoor 7 van de 40 koeien werden gedood. Onder deze dieren, die een waarde vertegenwoordigden van on geveer f. 7000 bevonden zich twee exem plaren met bijzondere fokwaarde. De ge dode dieren, die niet verzekerd waren werden onmiddellijk geslacht. In de stal stonden 40 koeien toen het ongeluk ge beurde. Na dagen staan: ameublement voor f 9.95 TV an onze Haagse redactie) Het geduld van de trouwlustige sol daat Hèrrie Krul, uit Den Haag. die 6inds de naoht van zaterdag op zondag „op wacht" heeft gestaan voor de deur van een Haags meubelimagazijn, is van morgen rijkelijk beloond! Hij was de eerste, die vandaag, de eerste dag van de Haagse uitverkoop, aan de beurt kiwam en hy verrykte zijn uitzet met een fraai eetkamer ameublement van f.500.voor het luttele bedrag van f. 9.95. Twee doden bij botsing trein-auto Twee personen zijn om het leven ge komen nadat op een onbewaakte spoor, wegovergang tussen Vorden en Zutphen een trein in botsing was gekomen met een personenauto. De trein werd ernstig beschadigd, de auto werd vernield. Mevrouw J. W. van den Blink-Rol der is tot voorzitster van de Kon. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst geko zen. Zij is de eerste vrouw die de voor zitterszetel van deze artsenorganisatie bezet en werkzaam als distriotsgenees- kundige van het gemeenschappelijk ad ministratiekantoor te Rotterdam; haar echtgenoot is notaris te Amsterdam. LEIDERDORP NIEUW TUINDERSBEDRIJF IN GEBRUIK GENOMEN Ingebruikneming van een nieuw tuin- dersbedrijf waarbij de opening geschiedt door de burgemeester zal zeker niet veel voorkomen. Maar dit gebeurde hier toen burgemeester K. van Diepeningen het nieuwe bedrijf van de heer J. B. van Sandijk officieel opende. En hiervoor bestond dan ook zeker wel voldoende aanleiding, want de heer v. Sandyk, die hier al 30 jaar een goed geoutilleerd be drijf had, werd door de gemeente als het ware van zijn grond verdreven, omdat deze moest worden benut voor woning bouw. Gelukkig slaagde men erin de heer v. Sandijk dichtbij andere grond ter beschikking te stellen waarop hij een nieuw bedrijf kon stichten. Voor de opening van dit nieuwe be drijf bestond veel belangstelling. Er wa ren, naast vele collega's-tuinders, het bestuur van de Leidse Groenteveiling, de heer Kolderman voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank van Leiden en Oegstgeest en de heer P. Voskamp voor de bouwers van het bedrijf. Na een korte redevoering van burge meester Van Diepeningen en een rond gang over het bedrijf, voerden nog ver schillende sprekers het woord. WARMOND Ook dit jaar zal de R.-K. Jongens club weer een handenarbeid tentoonstel ling organiseren en wel op 15, 16 en 17 februari a.s. Teneinde de aantrekkelijk heid van deze tentoonstelling te verho gen zal hieraan ook een bloementen toonstelling worden verbonden. De ten toongestelde bloemen zijn door de jon gens zelf getrokken. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: J. E. C. van Schle, 22 Jaar en Th. A. van der Zwet, 2l Jaar. WASSENAAR TUINBOUWVER. WASSENAAR In Het Wapen van Leiden werd gis teravond een vergadering gehouden van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken, afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. De voorzitter, de heer P- Zeg waard. opende de bijeenkomst. De heer Ruitenbeek toonde het door hem meegebracht materiaal, o.a. de naaktbloeiende Jasmijn. Besproken werd het nieuwe prijs vraagprogramma, meer speciaal de in zendingen voor de prijsvragen. De leden gingen met de voorstellen akkoord, evenzo met het voorstel om ook in juni te vergaderen. Met een schaal op grint gekweekte bol- of knolgewassen behaalden de he ren J. C van Keppel en P. Kooijman met 28 punten eerste prijzen. Besproken werd een excursie naar de West-Friese Flora te Bovenkarspel- Be sloten werd de beslissing uit te stellen tot de volgende vergadering. Russisch krediet aan Indonesië De Indonesische regering heeft be kendgemaakt, dat de minister van fi nancien door het kabinet is gemachtigd om het Sovjetrussische krediet van 100 miljoen dollar aan te spreken, wanneer hU dat noodzakelijk acht. Deze mededeling was vervat in de memorie van toelichting voor het par lement, behorende bij het wetsontwerp tot ratificatie van de overeenkomst ter zake tussen Idonesië en de Sovjet-Unie, welke anderhalf jaar geleden werd ge parafeerd Verder wordt in de memorie medege deeld. dat Indonesië ook de lening van 100 miljoen dollar van de Amerikaanse Ex- en Importbank zal opnemen. De regering zal alle nodige voorzorgs maatregelen treffen, om te voorkomen dat de aanwezigheid van Russische ex- ploratiegroepen Indonesië's eigen belan gen zal schaden. In eerste instantie zullen Russische technici onmisbaar zijn voor projecten, welke met het Russische krediet wor den gefinancierd, doch de regering zal regelingen treffen voor het zenden van Idonesiers naar de Sovjet-Unie voor het ontvangen van een technische opleiding, die hen in staat zal stellen de plaats van de Russische deskundigen in Indonesië in te nemen. Regering antwoordt mr. In 't Veld Seen initiatief te wachten Op de vragen van het Eerste Kamer lid mr. In 't Veld betreffende onze ver houding tot Indonesië heeft de regering o.a. geantwoord: Hoewel de Nederlandse regering in beginsel bereid blijft tot besprekingen met Indonesië, moet zij zioh, gezien de door Indonesië aangenomen houding, toch wel afvragen welke betekenis zulke besprekingen thans zouden kunnen hebben. Nog zeer onlangs heeft de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken verklaard, dat eventuele besprekingen niet zouden kunnen gaan over 't onge daan maken van de anti-Nederlandse maatregelen, confiscaties etc., welke ge nerlei verband zouden houden met. de Nieuw-Guinea-zaak, en dan ook vroeg of laat toch zouden zijn genomen, maar slechts over de overdracht van de soe vereiniteit over Ned Nieuw-Guinea aan Indonesië. Gezien het bovenstaande acht de regering het niet opportuun een initia tief te ontwikkelen als in deze vragen bedoeld. Nederland neme initiatief tot gesprek Het hoofdbestuur der vereniging ,.Ne- derland-Indonesië" heeft gisteren een verklaring over de moeilijkheden in de verhouding tussen Nederland en Indo nesië uitgegeven, waarbij zich tot nu toe 71 personen hebben aangesloten. Daarin wordt gezegd: dat Nederland het initiatief moet ne men tot een open en radicaal gesprek over alle conflictstof die zich opgesta peld heeft tussen beide volken en dat dit gesprek onzerzijds aangegaan worde in een nieuwe geest en met een open begrip voor de ingewikkelde en door de om standigheden bepaalde problemen van de partners - ook waar en wanneer dat voor ons afwijkingen van het voor, tij dens en na de soevereiniteits-overdracht gevoerde beleid zal moeten inhouden. Onvermijdelijk zal de status van Wes telijk Nieuw-Guinea een van de cen trale punten van overleg moeten vor men. (Wij tekenen hierbij aan dat elk ge sprek tussen Nederland en Indonesië bij voorbaat tot vruchteloosheid gedoemd is zolang van Indonesische zijde als pri maire eis de onvoorwaardelijke over dracht van Nieuw-Guinea wordt gesteld. Juist deze voorwaarde vormt een on- overkomenlijke hinderpaal voor elk re delijk overleg - Red. L.D.). Ook Australië erkent niet eis van Indonesië De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, heeft wklaard, dat Australië geen enkele handeling, welke Indoneeië zou ver richten om zjjn soevereiniteit over een uitgestrekt zeegebied, dat de Indonesi sche eilanden omgeeft, en over de lucht daarboven te vestigen, zal erkennen. De minister deelde mede, dat de Austra lische regering Indonesië van dit besluit In kennis heeft gesteld. De Australische ambassade in Dja karta heeft aan het Indonesische mini. sterie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd waarin wordt verklaard, dat Australië de vestiging van soeve reiniteit op een schaal, als werd voorge steld. niet in overeenstemming acht met het internationale recht. Vliegtuig met Nederlanders maakt een noodlanding Een vliegtuig van de Engelse maat schappij „Ohannel Airways", dat van Rotterdam naar Southend op weg was, heeft hedenochtend op het strand van Dungeness in het graafschap Kent in de mist een noodlanding moeten maken. De piloot werd zwaar gewond, maar de vijf Nederlandse passagiers zijn er heelhuids afgekomen. 669 personen verdronken In het jaar 1957 zijn ln totaal in ons land 669 personen verdronken. Hier onder bevonden zich 229 jongens, 48 meisjes, 279 mannen, 52 vrouwen en 61 inzittenden van auto's. Deze statistische gegevens, opge maakt door de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, geven een stiiging aan ten opzichte van het jaar 1956 van 124 verdrinkingsonge vallen. In 1957 geraakten in totaal 1615 per sonen te water en werden gered. Hier onder waren 551 jongens. 188 meisjes, 300 mannen. 75 vrouwen en 501 inzit tenden van auto's. In 1956 was dit to taal 1593. In 1957 is eveneens het aantal te water geraakte auto's gestegen ten op zichte van het vorige jaar. In 1957 wa ren het er 661 en in 1956 595. Voor zo ver bij de Bond bekend werd in 190 ge vallen kunstmatige ademhaling toege past. waarvan in 86 met gunstige af loop. Voor 1956 waren deze getallen resp. 196 en 68 Begrotingstekort 1958 plus minus 4700 miljoen De minister van Financiën heeft in het parlement medegedeeld, dat het tekort op de Staatsbegroting voor het lopende jaar wordt geraamd op 4.683 miljoen roepiah, De totale uitgaven zijn geraamd op 27.720 miljoen, en de inkomsten op 23.036 miljoen. Het tekort, dat oorspronkelijk was ge raamd op niet meer dan 625 miljoen, is groter geworden als gevolg van een toe name der uitgaven met 6.105 miljoen, terwijl de geraamde inkomsten van 20.991 miljoen, slechts met 2 036 miljoen werden verhoogd Minister Soetikno waarschuwde, dat als gevolg van de tegenwoordige si tuatie het tekort nog groter zou kun nen worden. Het is niet onmogelijk, zo zeide hij, dat zich in de toekomst onverwache gebeurtenissen voordoen, in liet bijzonder op het gebied van de veiligheid, en in verband met de strijd om West-Irian. Bovendien bestaat nog de mogelijk heid van een teruglopen van de ont vangsten, als gevolg van de vermin dering van de in- en uitvoer. „Het feit, dat de betrekkingen tussen het centrum en de buitengewesten nog niet geheel genormaliseerd zijn, gevoegd bij het tekort aan schepen voor het onderhouden van de inter-insulaire ver bindingen, zal de neiging tot het be drijven van ruilhandel verhogen, het geen niet alleen een daling in de ont vangsten van buitenlandse valuta zou betekenen, doch ook in die van de in- en uitvoerrechten en accijnzen en van de extra invoerheffingen", aldus de mi nister in zijn nota. Tenslotte kondigde de minister eco nomische maatregelen op elk gebied aan, waaronder het bevriezen van een deel der kredieten, die op de ontwerp-begro- ting voor dit jaar voorkomen, in een poging om het tekort tot 2-834 miljoen te beperken. (Van onze correspondent in Spanje) Enige dagen per week moet Catalonië, een van de belangrijkste centra van industrie, leven zonder elektriciteit! Als de ondernemingen niet beschikken over de fondsen om aggregaten aan te schaffen, kunnen zij gedurende die dagen niet werken. Huisvrouwen kunnen hun elektrische strijkijzers niet gebruiken en de radio zwijgt. In de Catalaanse hoofdstad Barcelona is het verboden lichtreclames te ontsteken en de grote winkels, die hun etalages van de nodige verlichting voor zien, zetten tussen de uitgestalde goederen een kaartje, waarop staat „De elek triciteit, nodig voor het verlichten van deze etalage, is afkomstig van eigen generator". Ieder jaar ontwikkelt zich in Catalonië gedurende de wintermaanden hetzelfde schouwspel. In Spanje wordt elektriciteit voor het grootste deel opgewekt ln water krachtcentrales en gedurende de zomer is er geen gebrek. Als echter de regens van het najaar achter de rug zijn, wordt regenwater schaars en de voorraad water in de verzamelplaatsen daalt snel. wekken. Zo dit noodzakelijk ls voor andere landen in Europa, voor Spanje is het dat zeker. Want buiten de koude cijfers ligt het menselijke element. De moeilijkheden, die huisvrouwen onder vinden door het ontbreken van stroom, zijn vele. Men kan geen elektrische apparaten gebruiken en dat geldt ook Pas in het voorjaar wordt het heter Iedere week hebben de Spaanse bla den staatjes, waarop de stand van het water in de verzamelplaatsen is aange duid en de cyfers worden tegen de winter steeds angstwekkend laag. In de bergen komt de vorst, de rivieren raken droog en de waterkrachtcentrales moe ten hun produktie verminderen. Dat wordt pas beter in het voorjaar, als sneeuw en ijs in de bergen gaan smelten en de voorjaarsregens zioh aandienen. Dan kunnen de centrales weer meer elektriciteit leveren en kan het aantal dagen met „restricciones". stroombeper- king, worden verminderd. Dit jaar be gonnen zy reeds in november, gedurende twee dagen per week en als het werkelijk nypend wordt, zullen er vier of vijf dagen in de week komen, waarop geen stroom wordt geleverd!! Catalonië en Baskenland zijn de grote centra van industrie in Spanje. Op een gewone dag zijn er gemiddeld tien mil joen kilowatt-uur nodig om alle Cata laanse industrieën te laten draaien. De droeve werkelijkheid is, dat de centrales van Catalonië slechts de helft daarvan kunnen leveren. Centrales uit de verre omtrek worden dan ook ingeschakeld om de rust te produceren, maar tegen ge brek aan water kan niemand iets doen, dus zijn de beperkingen noodzakelijk. Daar komt bovendien nog bij, dat door de industrialisering van Spanje de vraag naar elektrische energie steeds stijgt en volgens de statistieken was dit, gerekend over het hele land en in ver gelijking met het voorgaande jaar niet minder dan tien procent. De behoefte in Catalonië steeg echter met twaalf pro cent. Andere mogelijkheden De gevolgen van het gebrek aan elektriciteit zijn vele. De regering schenkt aan dit probleem grote aandacht, maar de fondsen ontbreken om meer centrales te bouwen en bovendien zyn de tech nische mogelijkheden beperkt. Onder druk van de ondernemers wordt gezocht naar andere mogelijkheden. Zo gaat men over tot import van stroom uit Andorra en Frankrijk en ook wordt het programma voor atoomenergie versneld. Uit Amerika krijgt Spanje binnenkort een atoomreactor en dan zullen de mo gelijkheden worden onderzocht om elek trische stroom via atoomkracht op te Zal nog wel enige jaren moeten wachten Verschenen is de memorie van antwoord van B. en W. op de vele vragen door de raadsleden gesteld bij het onderzoek van de begroting 1958. Ten aanzien van openbare veiligheid zeggen B. en W. dat zij de mening onderschreven van de raadsleden, die het politietoezicht in de gemeente beperkt achten. Reeds jaren is op uitbreiding van het korps by de minister aangedrongen en aangezien amb tenaren van het ministerie en van het kabinet van de Commissaris van de Koningin in oktober 1.1. een paar dagen het bureau van politie hebben bezocht om zich een beeld van de noodzaak te vormen kan een beslissing zeer binnenkort worden verwacht. In verband met de financiële consequenties is vermoedeiyk slechts een beperkte inwilliging mogeiyk. Wat de verkeersveiligheid op de Rijks straatweg betreft, laten B. en W. voor het eerst sedert vele jaren minder som bere cijfers horen. Tot 1 december 1957 was het aantal ongevallen aldaar 58 minder dan in dezelfde periode in 1956. Zij schrijven dit resultaat toe aan de doeltreffende controle met de traffipax- camerawagen, versterkt door de invoe ring van de maximumsnelheid per 1 november. In 1957 werden 800 proces sen-verbaal opgemaakt aan de hand van fotomateriaal en in geen ennkel geval werd bij de vervolging en berechting moeiiykheden ondervonden. De preven tieve waarde van de surveillance met de traffipaxwagen blijkt groot: de stijging van het aantal aanrijdingen was gedu rende zes jaren gemiddeld 48 en thans is, ondanks de toeneming van het verkeer, een daling 'te constateren. Ook heeft de verdubbeling van het aantal verkeers posten bij gevaarlyke oversteekplaatsen by verkeersdrukte goed gewerkt. VERBETERING RIJKSWEG. Aangezien een definitieve verbetering van de rijksweg in de eerste jaren niet kan worden verwacht, wordt gestreefd naar incidentiële verbeteringen, waar toe regelmatig contact met Rijkswa terstaat wordt onderhouden. Als re sultaat daarvan kan o.m. binnenkort ^en algeheel linksafslaanverbod worden verwacht, enkele belangrijke kruispun ten uitgezonderd, waar reeds eerder voorzieningen voor werden getroffen. Ten aanzien van het Kerkehout is nog overleg voor een redeiyke oplossing gaande. Voor verkeerslicht-installaties by de kruispunten Rozenweg en Den Deyl zijn de ontwerpen gereed en heb ben de goedkeuring van Rykswaterstaac. Voorts delen B. en W. nog mee, dat aan plannen voor verbeteringen aan het kruispunt Zydeweg—Wittenburgerweg wordt gewerkt en dat een plan tot ver betering van de aansluiting Kokshoorn- laan op de Oostdorperweg gereed is. BRANDWEER. Ten aanzien van de brandweer ant woorden B. en W. o.m., dat het in de bedoeling ligt enkele kleine motorspui ten op te ruimen en de aanschaffing van een autospuit groot vermogen wordt overwogen. Het huidige werkschelsysteem werkt redelijk. De hoge kosten van het P.T.T.-alarmeringssysteem waren tot dus verre een belemmering voor aanschaf fing. De geoefendheid en parate kennis van het personeel wordt op peil gebracht, door cursussen. VERLICHTING. Ten aanzien van de straatverlichting merken B. cn W. op. dat de verbete ring daarvan op diverse punten in de gemeente huns inziens voortgang moet hebben, zy het in vertraagd tempo. De Hoge Klei komt als particuliere weg niet in aanmerking. Aangezien het beheer van de straten in de omgeving van de remise H.T.M is overgenomen is het gewend om ook het beheer over de verlichting t.z.t. over te nemen. Markering van zijstraten met een ver lichting van een andere kleur wyzen zy af als niet estetisch en te duur f'. 300 per lichtpunt). VAKIA Bijzonderheden over de wolkenkrabber van Wright Er zyn meer by zonderheden bekend geworden over het plan van de Ameri kaanse architect Frank Lloyd Wright voor de bouw van een 1609 m. hoge wol kenkrabber, die plaats moet bieden aan 130 000 menden, aldus lezen wen in „Co- bouw" De kern van dit gebouw zal op een drievoet rusten. Aan de kern wor den 528 etages aan stalen kabels ge hangen en zo uitgebalanceerd, dat de top van het gebouw by de sterkste wind minder beweging zal vertonen dan die van het 1000 m. lagere Empire State Building. Het fundament, waarvan het principe bekend staat onder de naam ..palenwortel", zal in de vorm van een wig een diepte van 55 m. onder niveau bereiken. Vanaf de vijfde verdieping tot de top zal het verkeer geschieden met snelle liften met een gezamenlyke capa citeit van tweeduizend personen per minuut. Tot de vijfde verdieping zullen roltrappen worden gemonteerd. De snelste lift zal de 1500 m. naar de top afleggen in één minuut. Aan de voet van het gebouw moet parkeerruimte komen voor 100 000 auto's. Vyf verdie pingen onder de grond en vyf verdie pingen daarboven zullen garages voor 15.000 auto's bevatten. De bouwkosten van deze voor Chicago ontworpen wol kenkrabber. waarvan het gewicht min der dan de helft zal bedragen van dat van veel lagere vergelijkbare gebouwen, worden geschat op 250 miljoen dollar, inclusief aanleg van parken en plant soenen eromheen Nabezorging STADSNIEUWS „Wat een beude,r REVUE VAN U.K.S. Het was al vrolykheid wat de klok gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" sloeg. Voor het eerst in haar bestaan kwam de Chr. Jeugdvereniging U.K.S. (Uit Kameraadschap Samen), welke ruim twee jaar geleden werd op gericht en nu al op heel wat activiteiten kan terugzien, met een uitgebreide show revue voor de dag. En hoe! Van begin tot eind hebben de meisjes en jongens, die zonder ook maar enige schroom waarom zouden ze? op de planken verschenen, hetzij gezamenlyk hetzij één voor één er voor gezorgd, dat het de aanwezigen aan plezier niet ontbrak. Trouwens zy hadden zelf ook pret voor tien. Dat de revue werd opgevoerd onder het motto „Wat een bende", zegt in dit verband voldoende. De voorzitter van U.K.S., Albert Jonker, opende de avond met een kort woord van welkom en maakte tevens van de gelegenheid ge bruik om allen, die de jonge vereniging een warm hart toedragen, alsnog een voorspoedig 1958 toe te wensen. Na het zingen van het openingslied werd in sneltreinvaart met de afwerking van het gevarieerde programma begonnen. Aan het vastgestelde aanvangsuur nl. heeft nen door omstandigheden niet kunnen houden. Er werd op deze avond, welke een uitermate gezellig verloop had. met ani mo gedanst, gezongen en gemusiceerd. Groot was verder het aantal schets jes. dat opgevoerd werd. Een van de aardigste was ongetwijfeld ..De Parel vissers". Wat een verschil met het stuk je over de twee knapen, die verkleed en wel naar het bal zouden gaan! Het gedeelte voor de pauze was o.i. toch al heel wat geslaagder dan daarna. Wat de Rock en Roll betreft, als zij al- tyd zo gedanst wordt als gisteren dan valt het nogal mee. In ieder geval was het een avond vol kolderachtige amuse ment. TENTOONSTELLING RENAULT Er zyn in Frankryk niet minder dan negen Renaultfabrieken. Een klein aan tal van haar produkten wordt van van daag af in de Stadsgehoorzaal tentoon gesteld. De nieuwste personen, en be stelauto's, alle verschillend van iyn en kleur, staan op overziohteiyke wijze in de grote zaal opgesteld. O m wordt aan getoond. dat ook een kleine auto veel comfort kan bieden. Er zijn vanzelfspre kend sleohts enkele van de vele autoty pen. die door Renault worden ontwor pen. op deze expositie vertegenwoordigd. De Tentoonstelling is dank zy de sa menwerking tussen Renault Nederland N V en Garage Meester alhier tot stand gekomen Zy is vanmiddag geopend en duurt tot vrUdagavond tien uur Er is gelegenheid tot het maken van proef ritten, terwyl er morgenavond een film- i voorstelling wordt gegeven. Mocht U een keer de krant niet g B ontvangen, dan verzoeken wy U no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur J njn. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van onze auto- J maat). Beurs van Amsterdam Woensdag 15 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 3% 87% 87% Grootboek obl 3% 80 Ned '47 3% (3) 85% 85% Ned '51 3% 88% 87% Ned '53 (3%) 86% 86% Ned '56 3% 86% 86 Ned '48 3% 80% L 80% Ned '54 3% 82% 82% Ned '55 I 3% 82% 82 Ned '55 n 3% 84% B 84% Ned -37 3 82% B 83 Ned W-B lening 6% 105% 105ft Dollarlng '47 3 90 90% B Investeringscert 3 90% 90% Ned 62-64 3 90% 89H Cert NWS 60% B 61% B Indië *37 A 3 8585% Grootboek '46 3 80% ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en Ind B 21% 21% Nat Handelsbank 72 70% Ned. HandelmU146% 146 Amst Rubber 40% 39V4 Deli My .en (Ver.) 56% 56 H.VA 85% 83% Java Cult20% Senembab 42 45 Vorstenlanden 10% 10% A.KU 151% 153% Berkei's Patent (v) 180 180 Calvê Delft cert 249 248 Kon Pap v Gelder 177 179% Hoogovens c?rt 245 245 Muller en Co NJ 299% 299 Ned Kabeilabr 220 223 Philips 237% 237% Philips pref 146% 146% Unilever 311% 312% Wilton Feyenoord 205% 210 Biliton 2de r 176 180 B Dordtse Olie gew 685 694 Kon Petr 20.143 «0 144 idem (50 a t 20 143 30 143 10 Holl Amer iyn '36% 137 Java China Paket 111% 113 K1Ü 89 100.90 Ned Stoomv My 127% 127% Kon Paket My 101% 104 Stoomvaart My Ned 129% 128% Nievelt Goudr cert 149% 147% v Ommeren cert 201 201 Kon Rott Lloyd 115 115% Ned Scheepv Onle 112 111% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 <3%» 8 87% Den Haag 1937 I 3 80 Leiden 1947 87 B R'dam *37 i-HI 3% 87% voor verwarmingsapparaten, die in deze tyd in Catalonië toch wel hun nut heb ben. Tegen de voorschriften In de kleinere bedryven wordt het gebrek nog sterker gevoeld. Deze be- dryfjes kunnen geen aggregaat aan schaffen en moeten zich dus onderwer pen aan de voorschriften Deze voor schriften luiden: geen elektriciteit ge bruiken. De stroom komt dus niet van 's morgens zes uur tot 's avonds zes. Het bedrijfje staat overdag stil. Maar in strijd met de voorschriften komen dan om zes uur 's avonds, wanneer de stroom weer is ingeschakeld, de arbeiders van het betreffende bedryfje en zy beginnen te werken, de hele avond en de hele nacht door. want 's avonds en 's nachts is er stroom, 's Morgens keren ze naar hun huizen terug. Maar in dat huis wonen drie. vier families en de arbeiders komen nauwelyks aan slapen toe. Toch moeten ze 's avonds weer in het bedryfje zyn om daar de nacht door te werken. Deze praktyken zyn verboden, mede omdat daardoor het hele programma van de stroombeperking waardeloos wordt. Af en toe vallen er dan ook fikse boetes, maar dat weerhoudt het merendeel van de bedrijfjes toch niet om de nachtelyke arbeid voort te zetten. Voor veel arbei ders is het dan ook een opluchting als de tijd van de beperkingen, zo tegen het voorjaar voorby is. Voorlopig echter moeten hy en zyn vrouw er rekening mee houden, dat er twee tot vier a vyf dagen per week komen, waarop er overdag geen stroom is! En dat irriteert hem net zo hard als de gehandicapte Catalaanse ondernemer. BEURSOVERZICHT K.P.M. vast Amsterdam, 15 Januari. In de Scheepvaarthoek ging vanmid dag de belangstelling speciaal uit naar de aandelen van de KP.M. Volgens de berichten uit Djakarta zou de KP.M. haar interinsulaire vloot voor dit doel weer in de vaart willen brengen. Een officiële bevestiging van dit bericht kon echter niet verkregen worden. De beurs echter hechtte er waarde aan en ging tot aankopen van aandelen KPM. over, die zich direct by de opening ruim 3 punten hoger stelden op 105. In het ver dere beursverloop kwam in deze koers weinig verandering. De overige Scheep vaartwaarden profiteerden van de door de KP.M. ingezette vaste stemming in deze sector en konden 1 punt avance ren. De handel bleef kalm. Van de Cultures werden 8enembahs vernomen op 44-46, plus 37o op uitlatin gen, op de heden gehouden algemene jaarvergadering. Door de directie, t.a.v. de liquide middelen in Nederland, buiten Indonesië (f.20 miljoen gulden). De overige cultures veranderden hoege naamd niet. Op de internationale markt hield het herstel by de opening aan. Weliswaar bleven aandelen Kon. Olie op f. 143,30 onveranderd by gisteren, doch Philips noteerde 1 punt hoger. Unilever opende plus 3% op 314 en Aku's ruim 2% ho ger op 154. K.L.M. noteerde weer boven pari op f. 100.50. In het verdere beursver loop brokkelden de koersen voor Uni lever af tot 311 en voor Philips tot 238. Aku's bleven op 153% aan de vaste kant, evenals K.L.M. Staatsobligaties goed pryshoudend tot vast. Aandelen Hoogovens werden onveranderd op 245 vernomen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 Januari Londen 10 58%—10 58%; N. York 3.78%—3 79%; Montreal 3.84ft3.84ft; Parys 89 90— 90.00; Brussel 7.56%—7.57%Frankfurt 89.87—89.92; Zürioh 86.34%—8639% Zürioh (vr. fr.) 88.41%—88 46%; Stock holm 72 9773.02; Kopenhagen 54.67% 54.72%; Oslo 52 88%—52 93%; Milaan 60.42%60.47%Werven 14.51%—14-52%. lndustr Obligaties Philips Dollaring '61 94 96 Premlelenlngen A'dam '53 3 92 B 93 A'dam '51 2% 84% 84% A'dam '56 1 2% 80% 81 A'dam '56 n 2% 88% 91 Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede'54 2% 79% 79% Den Haag '52 1 2% 91B 94 Idem U 2% 91 R'dam '52 I 2% 88 88 Idem D 2% 92 93 B Utrecht '52 2% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst Bank 196% 195 H8Ü eert 171% 171% Rott Bank 167% 167 Twentsche Bank 157 156 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 190B 192 B Borneo Sum H My 34 33 Ned G en Sp fabr 166 165 L Kon Ned Grofsm 98 98% Internatio 55 52% Rott Droogdok My 453 452 Tieleman en Dros 8B Ned My Walv.vrt 55 55% Spoorwegen Dell Spoorweg My 7 7 Amerik tondsen Canadian Pacific R 25 25ft Intern Nickel 71% 71% Anaconda 40% 40% Bethlehem Steel.... 36% 37% Cities Service 49 49% General Motors 35 B 34% Kennecott 78% 79% Republic Steel 40% 39fj Shell Oil 62% 62 Union Pacific 24% 24% Un States Steel 52% 53 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 14/1 Edeimet Kon AA 49 Pref wa idem 56% 56% Electrolas B 285 HoU Constructie 305 302 L Ing our v Buuwnyv 115B Int Kun^tstotl Ino 34% 31 Letdsche Woispmn 155 Sikkens Lakfab "53 373 Ver Iouwfahrteken 141 141% Wernink's Betonm 63 B 85 Van wyk Textiel 71GL 71

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5