Kinderhygiëne in West-Duitsland ver bij Nederland ten achter RECHTZAKEN nog autotentoonstelling Eznnxnso WOENSDAG 15 JANUARI 1958 Schrikbarend hoog sterftecijfer van kraamvrouwen en zuigelingen Geen consultatiebureaus (Van onze correspondent ln West-Duitsland) Op hel gebied van kinderhygiëne en medische voorlichting mag West-Duits land nog wel eens een voorbeeld aan Ne derland nemen. De Duitsers zijn met schrik te weten gekomen, dat in hun land veel meer moeders in het kraam bed sterven dan bij ons. In Nederland en in de Ver. Staten zijn dat er van de 10.000 vrouwen 6. in Oostenrijk (dat vaak door de Duitsers als een enigszins „achterlijk" land wordt beschouwd) 11 en in de Westduitse Bondsrepubliek zelfs 18: dat is dus drie maal zoveel als in Nederland. In het dichtbevolkte bondvsland Noord- rijnlond-Westfalen zijn het er zelfs 21 van de 10.000 vrouwen! Dat is nog meer dan bij de negers in Oeganda, waar men bij het cijfer 19 is blijven staan Wat de zuigelingensterfte betreft: ook hier staat West-Duitsland bij Neder land ten achter. In ons land en in Scan dinavië sterft 2,8 procent van de pas rboren kinderen en in West-Duitsland procent. Vijftig procent van de zuige lingensterfte in West-Duitsland is *en gevolg van ontijdige geboorten. Men kan aan de hand van wetenschappelijke gegevens bewijzen, dat in één enkel jaar 25Ö0 overleden moeders en 50.000 overle den zuigelingen niet hadden hoeven te sterven als de vrouwen net zo voorzich tig en verstandig te werk waren gegaan als Nederlandse en Amerikaanse vrou wen. Vijftigduizend zuigelingen in één jaar, dat is dus een half miljoen in een tijdvak van slechts tien jaar! Prof. dr. H. R. Schmidt-Elmendorff, leider van de geboortekliniek van de Academie der Medicijnen in Noordrijn land -Westf al ens hoofdstad Dusseldorf. windt erg een doekjes om. dat de schrikbarend hoge sterftecijfers hoofd zakelijk aan de onwetendheid en de na latigheid van de vrouwen zelf is toe te schrijven. Slechts tussen de 8 en 10 pro cent van de vrouwen gaat hier tijdens de laatste drie maanden van de zwan gerschap naar een dokter. Doorgaans stelden zij zich maar met één enkel me disch onderzoek tevreden. Voor het ove rige volgden zij adviezen van moeders. tantes en grootmoeders Men overweegt thans ernstig in Noord- 20 miljoen kg. appels p. j. meer in Zeeland Tussen 1953 en 1959 zijn en worden ln Zeeland en West-Brabant ruim dui zend ha. met nieuwe appel- en pere- boinen beplant. Wanneer alles naar wens verloopt, zal dit nieuwe areaal van 1000 ha. over enige jaren een pro- duktie van 20 miljoen kg extra per jaar opleveren. Dat is ongeveer de helft van wat er de laatste jaren ge middeld in geheel Zeeland en West- Brabant per jaar aan fruit is opge bracht. Dit deelde ir. J. J. vam Hennik, Rfjks- tuinbouwconsulent voor Zeeland gisteren tijdens de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt te Goes mede. De heer A. Op 't Hof, hoofdassistent bij het Rijkstuinbouwconsulentschap in Zeeland verklaarde voorts, dat er in Zeeland en West-Brabant voor 1958 een grote oogst voor de deur staat. „Afgezien van de risico factor wordt een oogst ver wacht die wel zes maal zo groot kan zyn als de vooroorlogse', aldus de heer Op 't Hof. Weer een kort geding om radio's MERKENKWESTIE AAN DE ORDE. Voor de vice-president van de Haagse rechtbank heeft gisteren wederom een kort geding gediend tussen de Am sterdamse importeur van Grundig- radio's de firma ,Jobo", en een zelf- importerende radiohandelaar, in dit geval „Edly Radio-service" te Voor schoten (en Leiden). „Jobo" eiste ook in dit geding, dat de gedaagde verbo den zou worden het merk „Gint" op Grundig-radio's te voeren, omdat „Jobo" op dit merk de alleenrechten zou bezitten. Voor de gedaagde stelde mr. A. Mout, dat „Gint" geen fabrieks- of handels merk is in de zin der Merkenwet en voorts, dat eiser niet de eerste gebruiker is van dit merk in ons land, en dat het merk „Gint" niet dient ter onderschei ding van „Jobo's" waren van die van anderen. Pleiter ontkent, dat door het gebruik van het merk „Gint" schade kan ontstaan: immers, het publiek kent alleen het merk Grundlg en dus heeft het merk „Gint" geen commerciële be tekenis. Het merk „Gint" is voorts als handelsmerk ongeschikt, omdat de G af geleid is van Grundig en de letters „int" van internationaal, zodat „Gint" een zo genaamd vrfj merk is. En al zou het werkelyk een merk zijn, dan nog berust het alleenrecht daarop by Grundig en niet by Jobo. omdat Jobo het merk al leen maar importeert en er dus geen rechtscheppend gebruik van maakt. Het publiek meent dat „Gint" een merk van Grundig is en daarom is de intern biy- vende bedoeling niet beslissend. Volgens eiser staan er twee merken op de radio's, één van Grundig en één van Jobo. Nu is het wel mogeiyk, dat meer mensen aanspraken hebben op één merk, maar het is niet mogeiyk, dat één waar voorzien is van twee merken, zo zei mr. Mout, die concludeerde, dat Jobo's eis moet worden afgewezen, of eventueel, omdat de zaak volgens pleiter niet spoedeisend is, verwyzing naar de gewone rechter. Mr. J. Groenewegen stelde namens „Jobo" dat het merk Gint de waarborg is. dat de waar van „Jobo" afkomstig is. Het merk is door eiser zelf gedacht en werd ook door eiser het eerst gebruikt. Onder voorbehoud ontkende mr. Groene wegen dat „Gint", Grundig-internatio- nal zou betekenen en hoe het ook zy, „Gint" is in ieder geval Jobo's eigen merk. Waarop mr. Mout aanbood te be wijzen, dat „Gint" wel degeiyk is afge leid van Grundig-international. Mr. Mout vroeg zich af, welk belang het publiek eraan zal hechten of „Gint" Jobo's eigen merk is. Mr Groenewegen antwoordde daarop dat dit juist van groot belang is omdat Jobo volledige service en garantie biedt. De president van de rechtbank, mr. J G. Buddingh de Voogt, stelde in dit verband de vraag, waarom eiser zyn radio's niet liever van het merk „Jobo" voorziet. Uitspraak 21 januari. rynland-Westfalen niet alleen ln de grote steden, maar ook op het platte land (waar het misschien nog meer ge wenst is) consultatiebureaus op te rich ten. Nog enkele cyfers: in West-Duitsland wenden zich per jaar ca. 78.000 onge huwde moeders tot de Justitie om offi cieel vast te laten stellen wie de vaders van him kinderen zijn. In 1956 stonden 8000 vrouwen hun kinderen af om die door stiefouders te laten adopteren. Ook Nederlanders nemen Duitse kinderen aan. Ongeveer 58.000 kinderen staan in West-Duitsland geregeld onder toezicht van tuchtinstellingen. Advertentie ga llllÜH*""!— in de STADSGEHOORZAAL van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. Donderdagavond FILMVOORSTELLING. Twee projectielen in V.S. gelanceerd Het Amerikaanse leger heeft dinsdag avond een ballistisch projectiel van hét type .Redstone" in Cape Canaveral ge lanceerd. De Redstone, die circa 20 me ter lang is. is het zwaarste ballistische projectiel van het Amerikaanse leger, met een reikwydte van 640 800 km. Het leger had reeds meegedeeld, dat dit projectiel gebruikt zal worden als eerste trap van de Jupiter-C, de raket waar mee het leger zyn kunstmaan wil lan ceren. Ook de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een geleid projectiel de lucht ingejaagd. Het was er één van het type „Bomarc", die met supersonische snel heid een afstand van meer dan 400 ki lometer kan afleggen. Dit wapen, dat van de grond af tegen doelen in de lucht kan worden gebruikt, zal spoedig ter beschikking van de luchtmacht worden gesteld. Studentenkamernood neemt nog niet af De Nederlandse Studentenraad is van mening, dat er nog geen symptonen zyn, die wyzen op een afnemen van de ka- memood in de studentensteden. Dat in Delft nog een aantal kamers beschik baar is, (waarover wy onlangs schreven, Red. „L. D wyt de raad aan het feit, dat er altyd wel een aantal kamers be schikbaar is en blijft, dat qua grootte, voorzieningen en ligging niet voldoet aan minimumeisen. Na 16 december voer iedereen werk ep A.W. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vredeling ln verband met maatregelen, gericht op het uitsluiten van bepaalde leeftydscategorieën van plaatsing op aanvullende werken, heeft de heer Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, geantwoord In de eerste twee weken van decem ber 1957 golden nog in een aantal rayons van Gewesteiyke Arbeids bureaus byzondere leeftydsgrenzen, op grond waarvan werklozen niet in aan merking kwamen voor toelating tot de aanvullende werkgelegenheid. Op 16 december waren in alle rayons de bijzondere leeftydsgrenzen opgeheven. In by het antwoord gegeven statistie ken geeft de minister een overzicht van de byzondere leeftydsgrenzen, welke het afgelopen jaar in de verschillende rayons van Gewesteiyke Arbeidsbureaus zyn toe gepast, en de aantallen arbeiders, die aan het eind van de maanden januari 1957 t/m november 1957 en ln de maand december ten gevolge van deze leeftyds grenzen niet of niet meer voor tewerk stelling op objecten van aanvullende werkgelegenheid in aanmerking kwa men. Uit deze overzichten blykt, dat in zeer veel rayons, waar bijzondere leef tijdsgrenzen gegolden hebben, in het ge heel geen arbeiders ten gevolge van deze maatregel werkloos gebleven zijn, ter wijl de totalen van de niet toegelaten arbeiders, die werkloos gebleven zyn. slechts fracties vormen van de aantallen arbeiders, die wel in aanmerking kwa men voor of reeds werkzaam waren by de aanvullende werken. Wat betreft de aanbeveling om de be doelde maatregelen niet in de winter periode door te voeren, moge erop ge wezen worden, aldus de minister, dat de actie van rayon tot rayon steeds zo goed mogelijk afgestemd is in hoofdzaak op de plaatseiyke, c.q. regionale werkgele genheidssituatie, in hoofdzaak dus op de regionale vraag en het regionale aan bod van arbeidskrachten. In de rayons met sterke seizoenwerk loosheid voert deze situatie met het teruglopen van de vraag om arbeids krachten tot stopzetting van de actie in de wintermaanden. By een sterke vraag naar arbeidskrachten en een beperkt aanbod kan deze situatie ertoe leiden ook in de winter beperkende maatrege len te handhaven. Dit is in de afgelo pen winter in vele rayons in de Rand stad Holland het geval geweest, echter zonder dat hierdoor arbeiders werkloos bleven of klachten naar voren kwamen. De commissie mobiliteitsactie heeft het daarom niet nodig geacht hier een on derzoek in te stellen. Kerk wordt schouwburg (Van onze Haagse redactie) De onderhandelingen van het Haagse gemeentebestuur met de bestuurderen van de Oosterkerk te Den Haag zyn in een zodanig stadium, dat spoedig een voorstel kan worden verwacht deze kerk tot schouwburg te verbouwen. Nadat de Kleine Comedie en Scala werden afgebroken zal Den Haag in de komende herfst weer over twee schouw burgen kunnen beschikken. De Ooster kerk ligt tegenover het gebouw voor K. en W. Cannon wantrouwt Amerika's bondgenoten De voorzitter van de Amerikaanse Huiscommissie voor Toewyzingen, de Democraat Cannon, heeft gisteren te Washington gezegd, dat Amerika in ge val van een oorlog met Rusland op de meeste van de met de V. S. verbonden landen niet zou kunnen vertrouwen. „Met een enkele uitzondering laten onze bondgenoten de achterdeur open, om die by het eerste alarm zo overhaast uit te snellen, dat ze in hun vaart de deurpost meenemen". Volgens Cannon hadden bondgenoten in hun verdragen „ontsnappingsclausu les" gelegd en waren alle Amerikaanse buitenlandse bases zo verpacht, dat de afspraken op korte termyn konden wor den ingetrokken. Koning Hoessein van Jordanië I heeft vanaf het vliegveld van Am-\ man een vlucht gemaakt met de Fokker-Friendship, die voor de-1 monstratievluchten in het Midden- Oosten verblijft. Links Koninq Hoessein die het vliegtuig betreedt, j rechts de Koning achter de stuur knuppel, welke hij tijdens de vlucht j enige tijd overnam. Geen K.P.M.-commentaar Directeur De Geus naar Djakarta Naar aanleiding van berichten uit Djakarta, volgens welke de Indone sische minister van Scheepvaart het bericht heeft bevestigd dat KPM in Amsterdam heeft voorgesteld te on derhandelen met de Indonesische re gering over een hervatting van de KPM-diensten in Indonesië en der halve over de mogelykheid om de schepen van de KPM voor de inter- insulaire wateren weer in de vaart te brengen, hebben wy ons gewend tot de directie van de KPM in Amster dam. De directie wenste evenwel op deze berichten uit Djakarta zich van elk commentaar te onthouden; zij achtte de tyd daarvoor niet ryp. Wel werd van de zyde van het hoofd kantoor te Amsterdam meegedeeld dat de president-directeur van de KPM in Djakarta, de heer J. F. P. de Geus, in middels uit Amsterdam weer naar In donesië is teruggekeerd en op dinsdag 7_ januari j.l. in Djakarta is aangeko men. Het is mogelyk dat naar aanlei ding van diens terugkeer de berichten en geruchten in omloop zyn gekomen. „Voorshands komt de heer De Geus in Djakarta de toestand slechts verkennen, zonder meer", aldus het hoofdkantoor te Amsterdam. Leef verstandig! Vermyd de volle tram of bus met hoestende en proestende menser MAAR.... dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Bij griep poeders, tabletten en cachets Ze helpen «nel eo «(doend, behouden lange tijd bun werking en veroorzaken gem vermoeidheid of versuffing. Zijn daardoor geschikt otn tijdens het werk te worden Dit is de 23-jarige Donald G. Farrell uit New York. die als vrij williger een zeer belangrijke expe riment zal uitvoeren. Hij zal gedu- tende een week worden opgesloten ln een ruimte-cabinevan 120 bij 1.50 meter, waarin de omstandig heden zoveel mogelijk gelijk zullen worden gemaakt aan die. welk heer sen in een grote raket tijdens een tocht naar de maan Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Ens (N.O.P.) M. A. Visser te Warffum. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwolle (vac. 4de pred pi E. Jansen te Aduard en E J. Wasslnk te Bussum. Beroepen te Hellendoorn W. Bos. kand. te Apeldoorn te Rotterdam- Peyenoord J. Wessel te Neede. Bedankt voor Oosteren (Fr.) J. M. van den Brink, kand. te Alphen aan den Rijn voor Zutphen H. J. van Duinen te Willemstad. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Musselkanaal B. van Zuy- lekom. kand. te Rotterdam. Bedankt voor Zuldhorn K. Brünlng te Rynsburg. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam G. Blom te Meer kerk en H. C. van der Ent te Werkendam. Bedankt voor Doornspijk G. Blom te Meerkerk. Tweetal te Sassenhelm A. H. Schippers te Hlllegom en C. Langbroek te Nleuwe-Pekela. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Hendrik Ido Ambacht H. van Gllst te Dlrksland en H. Rijksen te Vlaar- dlngen. Beroepen te Wageningen H. v. Gllst te Dlrksland. UNIE VAN BAPTISTENGEMEENTEN. De algemene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten zal 7 en 8 mei te Groningen worden gehouden. KERKDAG REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP. Op zondag 11 mei zal de Remonstrant se Broederschap voor het eerst sinds haar stichting een kerkdag houden. Men zal bijeenkomen in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Het thema voor deze „land dag", zoals de samenkomst wordt ge noemd, zal zyn: „Samen mens-, samen christen-zyn". De landdag zal worden gevolgd door de algemene vergadering van de Broe derschap, welke zal worden gehouden op maandag 12 en dinsdag 13 mei. CREMATIE PROF. Dr. J. LINDEBOOM Prof dr. J. Lindeboom, die maandag j plotseling is overleden, zal vrydag te i Velsen gecremeerd worden, na aankomst van de trein van 13.04 aan de halte Driehuis-Westerveld. Geruchten Staat Sumatra houden aan De geruchten over de proclamatie door vooraanstaande militaire en burgerlyke figuren op Sumatra van een „Staat Su matra" of zelfs van een „nieuwe Staat Indonesië" vormden vandaag het ge sprek van de dag in Djakarta. De bron nen van deze berichten, die door enkele regeringsgezinde en linkse dagbladen werden gepubliceerd, waren echter zeer vaag. En de enige officiële commentaar hierop is tot dusver geweest een mede deling van de Legervoorlichtingsdienst, dat de legerleiding een onderzoek naar deze geruchten instelt en dat het leger op zijn hoede zal blijven tegen bewegin gen. die verbreking van de integriteit van de Indonesische staat beogen. Vandaag meldde „Soeloeh Indonesia", dat de voorzitter van de Masjoemi in Medan, de hoofdstad van Noord-Suma- tra, een ontmoeting zou hebben gehad met vertegenwoordigers van de Ban- teng-raad van Midden-Sumatra. Het blad liet daarby wederom doorscheme ren, dat besprekingen zouden zyn ge voerd over de vorming van een afzon derlijke staat. Heet communistische party-orgaan „Harian Rakjat" schryft vandaag, dat alhoewel de rechtse partyen hebben ge tracht dit te ontkennen, „het uitlekken van hun plannen om een Staat Su matra in te stellen werkelykheid is ge worden". Het blad vertrouwt, dat het leger erin zal slagen de ontwerpers van deze plan nen te achterhalen. Zaak majoor K. volgende maand voor het H.M.G. (Van onze Haagse redactie) De advocaat-fiscaal by het Hoog Militair Gerechtshof, mr. D. J. van Gilse, hoopt dat het mogelijk zal zijn de geruchtmakende zaak tegen majoor K. in de tweede helft van februari door genoemd Hof te doen behande len. Hij heeft nog geen stap gedaan om de appel-dagvaarding te doen uit gaan, omdat het nodig is, dat majoor K. in persoon op de zitting verschijnt. Bij informatie by de echtgenote van majoor K. vernamen wy dat de bij een auto-ongeluk op de weg UtrechtDen Haag eind oktober 1957 zwaar gewonde officier nog steeds op bed ligt. Begin volgende maand zullen weer foto's ge maakt moeten worden van het gebroken been van de majoor, die ook aan het hoofd werd gewond en tengevolge daar van aan één kant doof is. Mevrouw K. trok het zeer sterk in twyfel of haar echtgenoot in de tweede helft van fe bruari al zo ver hersteld zal zyn, dat hy voor het HMG zal kunnen verschijnen. Mr. Van Gilse heeft het plan de twee handelsagenten te dagvaarden op grond van wier verklaringen majoor K. door de Krijgsraad werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maan den en ontslag uit de dienst. Hun ver klaringen zullen van groot belang zyn, omdat majoor K. hen heeft beschuldigd van meineed. Verder wil de verdediger van majoor K.. mr. W. J. van Es, een groot aantal getuigen, o.w. generaal Bos dagvaarden. De verdediger zal proberen een nieuw gerechtelyk vooronderzoek te verkrygen. Van mevrouw K. vernamen wij, dat haar echtgenoot een kort geding zal be ginnen teneinde het bewijs te leveren, dat de verklaring van de Justitie van het auto-ongeluk niet juist kan zyn. Indonesische studenten „geleidelijk" uit Nederland? De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Soewlto Kocsomowidagdo, heeft medegedeeld, dat de Indonesische stu denten in Nederland geleidelijk aan naar andere Europese landen worden overgebracht. Hy zeide, dat universitei ten in West- en Oost-Duitsland en in Engeland bereid zjjn hen op te nemen. Uit de kring van de Indonesische studenten aan de Technische Hoge school te Delft, in totaal ongeveer 200 wordt vernomen, dat vrijwel alle Indo nesische studenten tot dusverre hun stu die normaal voortzetten en dat nog geen enkel definitief besluit met betrekking tot de naaste toekomst is genomen. Richting aangeven Weggebruikers, die van richting wil len veranderen, zyn verplicht tydig en op duidelijke wjjze dit voornemen ken baar te maken. Op het eerste gezicht is deze algemene regel eenvoudig genoeg, doch in de praktyk van het verkeer blykt er toch nogal eens misverstand mogelijk te zyn. De ANWB meent daarom dat een korte toelichting niet overbodig is. In de eerste plaats wanneer wordt er nu eigenlijk van richting veranderd? Eenvoudig gesteld, is dit het geval wan neer men de weg, waarop men rydt, wil verlaten. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 14 Januari. Groenteveiling: waspeen A export per kist 4 20-6.60, Idem A binnenland per kist 3.30-6 90. idem B per kist 3.50, prei 16.00. LISSE. 14 Januari. Gladlolenveiling. De aanvoer op de plantgoedveiling was nog niet groot, doch de belangstelling was daarentegen behoorlijk. Als de voorteke nen niet bedriegen zal het met het plant goed dit voorlaar wel lopen. GLADIOLEN 6/8 4'6 3/4: Acca Lauren- tla 1.30, 90. 36. Agnlta 1.50. 1.20. 65. Aris tocrat 6/8 1.60. Atlantic 6/8 1.80 4/6 1.10, Benjamin Britten 6/8 1 40. Gen. Elsenho wer 6/8 1.50. Gratia 6/8 1.40. 4/6 1.00, 3/4 37. Hawaii 6/8 1.40. Jo Wagenaar 6/8 1.40. 4/6 1.10, Memorial Day 4/6 100. Pandion 6/8 1.80 4/6 1.50, Pride of Holland 4/6 90. 3/4 36, Rosa van Lima 6/8 1.50, 4/6 1.00, Sneeuwprinses 4/6 90, 3/4 38. Spic and Span 6/8 1.30. Washington 6/8 2.20. White Autumn 6/8 1.30. GLADIOLEN: kralen per liter: American Express 1.50, Polygoon 95. BIJGOED: Anemoon The Caen II 1.00, Montbretla Meteor 1.80/1.60, Idem 6 cm. 1.30: Montbretla Gemengd 1.25; Amaryllia Rood 26. 28 1.70-2.00 per stuk. Idem 24/26 RIJNSBURG. 14 Januari Bloemen veiling FLORA Tulpen per bos: Copland 80-105. Lustige Wltwe 80-95. Krelage 50- 65, W Gold 60-70. Hlllegarde 50-65. King of the Yellow 54-59, Cr. Imperial 65-72, W. Sail 75-95. Roland 80-95. Superbe TO SS. v. d. Eerde 70-90, G. Harvest 60-85, Fr. o. Nanze 85-90, Yellow Queen 50-65, Pi- cant 75-85. Hyacinten: Pink Pearl 13-24, Anna Marie 16-23, Bismarck 11-16, Delfs- blauw 12-17. Ostara 13-16, Jan Bos 18-23. I/lnnocence 18-22. Narcissen: Helios 30- 42. Carlton 38-50. King Alfred 40-50. Bice- lor 60-62. Cragford 40-53, Magnificence 55 tot 58. Blauwe Druifjes 40-47 per bos. Chrysanten 70-80 per bos en Krokussen 1.80-3.00 per 100. WOERDEN. 15 Januari. Kaasmarkt. Er waren aangevoerd 12 partyen. Notering f 2.06-2,22. Handel kalm. Dit is dus duideiyk het geval by het naar links of naar rechts afslaan opeen haakse weg of nagenoeg haakse krui sing of splitsing. Er zyn echter daarnaast nog vele ge vallen denkbaar waarin twyfel mogelylc is. omdat het niet duideiyk is dat men door een bepaalde route te volgen van richting verandert. Dit is het geval by zogenaamde Y-splitsingen. In de op de tekening aangegeven si tuaties moet men richting aangeven wanneer men op een splitsingspunt de niet zuiver rechtuitgaande richting volgt. (1, 2 en 3) Hierbij is het niet van be lang of de afbuigende weg door zijn ka rakter (verharding, wijze van aanleg, markering, wegaanduiding, verlichting) al of niet belangrijker lykt dan de andere weg. Wanneer, normaal gesproken, op een splitsingspunt slechts één richting mo gelyk is. behoeft geen richting te wor den aangegeven (4 en 5). In sommige gevallen kan het daar entegen voorkeur verdienen om ook bij het volgen van een rechtdoorgaande weg rich tingaan te geven; dit is b.v. het ge val wanneer de afbuigende weg de drukst bereden route is. Wordt de route van B. naar C. druk bereden, dan doet de bestuurder van de auto die van B. rechtuit naar A. gaat( er goed aan de linker richtingaanwy-'er uit te steken. Het uit de richting ka mende verkeer ziet dan dat de hein te gemoetkomende auto zyn baan zal kruisen. Natuurlyk dient de bestuurder van de rechtuitgaande auto in zo'n situatie altyd uiterst voorzichtig te zijn. Het overbodige gebruik van richting- aanwyzers kenmerkt de slechte rijder! Overbodig is bijna altyd het gebruik van richtingaanwyzers bij het inhalen of wegryden uit parkeerstand: men dient zich dan te schikken naar net overige verkeer. Hetzelfde geldt voor fietsers of brom fietsers die zonder omkijken hun arm uitsteken, naar links zwenken en dan na het ongeval zeggen: „Maar ik stak myn arm toch uit"!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4