Aanvoer Leidse veemarkt Chr. school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen Modernisering slachthal kost ƒ120.000 Elke dag nieuwe fotokoopjes Foto-ciné JAiV WOLFSLAG Hoe moeten wij de gehandieapte medemens zien? nare dagen Bevredigende opvoering „D.O.S." 96ste jaargang Woensdag 15 januari 1958 Tweede blad no. 29341 Hartelijke huldiging Vandaag had ons Blad weer een zilveren jubilaris in zijn midden. Dit maal was het onze procuratiehouder, de heer A. Poortman, in deze functie de laatste jaren speciaal belast met de leiding van de advertentie-afdeling. In de nieuwe, ruime kantine vond hedenochtend in tegenwoordigheid van commissarissen, directie en het ge hele personeel een hartelijke huldiging plaats. Na ontvangst in het directiekantoor, waarbij aan de echtgenote van de jubi laris bloemen waren aangeboden, voerde in de kantine als eerste spreker de directeur, de heer J. W. Henny, het woord. Spreker, die de heer Poortman schetste als het geduld in eigen persoon, had zeer veel waardering voor diens trouw aan het bedrijf. Waren hem bij zijn komst in het L.D. tal van werk zaamheden toevertrouwd, in de laatste jaren heeft zyn arbeid zich speciaal ge concentreerd op het advertentiewezen. Bijzondere lof had de heer Henny voor de wijze, waarop de heer Poortman dit werk aanpakt en waarvan de resultaten dagelijks waarneembaar zijn. Uit naam van commissarissen, die eveneens grote waardering hebben voor de arbeidspres taties van de jubilaris, bood de heer Henny de heer Poortman een enveloppe met inhoud aan. De boekhouder, de heer A. Gaykema, die namens het personeel woorden van gelukwens en waardering sprak, rele veerde de prettige samenwerking met de 2 ubilaris. die, zo er al problemen waren, steeds voor een oplossing wist te zorgen. Een leeslamp en drie lang speelplaten van klassieke muziek, waren de tastbare vorm, waarin de dank van het personeel was gegoten. Ook de voorzitter van de Personeels vereniging, de heer J. J. Heemskerk, schonk aandacht aan enkele facetten, welke in de figuur en het werk van de jubilaris op de voorgrond treden. Met name prees spreker diens streven, dat gericht was op het aankweken van een goede samenwerking in het bedrijf. Aangezien de jubilaris reeds van de op- De directeur, de heer J. W. Henny (links) biedt de heer A. Poortman het geschenk van commissarissen aan. (Foto L.D./Van Vliet) richting van de Personeelsvereniging af lid van deze vereniging is, bleef ook de P V. deze dag niet achter in het aan bieden van een geschenk: een fraaie fruitmand. De heer Poortman, die zeer getroffen was door deze huldiging, wees in zijn dankwoord op de grote veranderingen, welke zich in deze 25 jaar ook op het terrein van het advertentiewezen, vooral ook in de prijzen van de artikelen, heb ben voltrokken. Teneinde dit laatste te demonstreren noemde hij enkele cijfers van vóór 25 jaar in het L.D. aangeboden artikelen, als b.v. schoenen voor f 2.95 per paar, theedoeken f 0.06 per stuk, biefstuk f 0.65 per pond, sigaren tien voor vijftien cent. Wederkerig dankte ook spreker voor de samenwerking, welke hij in de loop van deze kwart eeuw van zeer velen heeft ondervonden. Hierna was er gelegenheid om de heer en mevr. Poortman te complimenteren met dit zilveren jubileum, dat deze dag ook belangstelling ondervond uit de kring van de gepensioneerden. - Zangavond Jan Stipdonk Met enig onbehagen zetten we ons neer om over een van de curiositeiten van het muzickseizoen te schrijven. Met name over het zangrecital van onze stadgenoot, de bariton Jan Stipdonk. gegeven in de kleine Stadszaal. waarbij een veel te lang programma zich ont rolde. voor de helft aan Schubert ge wijd. Er fungeerde een conférenciére, me vrouw Stipdonk. In haar Dirndl-kos- tuum suggereerde zij de sfeer, die Stip donk als zingend mens omzweeft: de Biedermeiergeest: Schuberts „Schóne Müllerin", een cyclus van 20 liederen (waarvan 12 vertolkt), staat daar niet zo ver vandaan. D.w.z. de tekstdichter Wilhelm Müller en de hoofdfiguur, de molenaarsgezel, staan daar middenin. Schubert zelf, als ieder genie is univer seler en juist van dit universele heeft Stipdonk niets gegrepen. Deze zanger blijft geheel in de eigen gevoelswereld bevangen, met gevolg dat zijn lied niet tot „kunst-lied" groeit. In 1956 concerteerde hij voor het eerst. We hebben toen vele bedenkingen opgesomd, die we niét herhalen. De oude eigendommelijkheid is gebleven. Voordracht en stemkwaliteit kwamen toen echter voordeliger uit dan nu. Het leek ons of de solist wat gedemorali seerd was. innerlijke zekerheid miste. Het podium is nu eenmaal een strenge leermeester. En denkend aan de daar geldende eisen, noemen we Stipdonk een vreemdeling in dit Jeruzalem. De aangezochte pianist had verstek laten gaan. Daarom begeleidde Stip donk zichzelf onder aanroeping van clementie, omdat zijn piano-techniek ontoereikend is. Dit verzwaarde de zan- gerstaak aanzienlijk. Een recital op deze wijze kan eigenlijk alleen in een bier kelder of zo gehouden worden. Maar goed. Geeft dit evenwel het recht om in een „Erlkönig" een paar boogie-woogie-glissando's aan te bren gen en ergens de begeleiding een paar oktaven hoger te verleggen? Zo was er meer. Daarom doet Stipdonk beter een volgend optreden buiten de kritiek te houden, tenzij fundamentele wijzigin gen komen in techniek, voordracht en mentaliteit. Behalve liederen waren er opera aria's. In de laatste van alle, proloog van Leoncavallo, geschiedde de door ons verlangde ommekeer. Hier werd de compositie levend en gespannen, ge zond en natuurlijk, de timbres gingen glanzen, de intonatie kreeg zuiverheid, er ging van de zang overtuiging uit en beelden kracht. In Stipdonk is dus ondanks alles enigerlei reële mogelijk heid aanwezig. V Volgende week dinsdag zal Wim Hornman, vergezeld door zijn vrouw, in de foyer van de Stadsgehoorzaal een met lichtbeelden geïllustreerde lezing houden over zijn reis dwars door Afrika. Over deze reis heeft de journalist Hornman een boek geschreven, getiteld „Het masker af", waarin hij vooral aan dacht heeft besteed aan de sociale pro blematiek van dit werelddeel. Op uitnodiging van „Het Boekhuis" komt Wim Hornman, die de reis in ge zelschap van zijn vrouw heeft gemaakt, naar Leiden om met films en woorden een indruk te geven van zijn vele be levenissen in Afrika. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; Van den Endevan Rtaijn, z.. Zwolle; SteenkenKiela. z., Caracas (Venezuela): Gilhuysvon Magius. d„ Singapore; Edema van der Tuuk Grönwall, d.. New York. Wachter— Boschloo. d„ Amsterdam. Bree—van der Palm. z. iKsaran (Indonesië): Ramaer Boumeester. z.. Den Haag. Overleden: F. C. L. Kooper. m., 74 j.. Den Haag; A. J. M. Tuinenburg. m. Djakarta; A. Wiesebron—Barzilav. vr 73 j.. Den Haag; dr. H. Wouters, m„ 43 j., Velp: S. A. Kef. m„ 44 j„ Haarlem: M. Polakvan Berg. vr.. 78 j.. Amster dam; S. A. Esser. m„ 77 j.. Englewood (Ver. Staten); A. G. Schoute, m. 80 j., Bloemendaal; J. Landsman. m„ 93 j„ Den Haag; M. E de Koek van Leeuwen —de Vries, vr.. 71 j.. Den Haag; J. J. Munniks de Jongh. m.. 86 j.. Zeist: D. Krijgsman, m., 65 j.. Rotterdam; M. J. J. Goudriaan. m.. 72 j., Delft: A van der Kooij—Niemandsverdriet, vr.. 57 j.. Capelle aan de IJssel; J. E. C. Ezer- man, m., 56 j., Hattem. Uit onderstaand vergelijkend overzicht valt af te leiden, dat de totaal aanvoer van 1957, die belangrijk van 1956 overtreft. 1956 1957 of aantal aantal aantal 13803 343 6551 309 3509 461 300 226 24163 35 3605 1232 Nuchtere kalveren 8546 7697 849 1998 134 Biggen en Schrammen 47312 -f 6693 83389 902 746 113 70 48 22 161016 168958 -f 7944 (4.9 9996 2342 3354 178954 5602 (3.2 Voorstellen aan Leidse raad Het bestuur van de Stichting Chr. Orthopaedagogisch Instituut, dat zich onlangs tot het college van B. en W. wendde met het verzoek om mededeling te verlenen voor de stichting van een bijzondere school voor B.L.O. aan slechthorende en spraakgebrekkige kinderen, zal deze medewerking vermoedelijk ook ontvangen. In hun aan de raad op dit verzoek uitgebracht preadvies, geven B. en W. de raad in overweging hiertoe te besluiten. Op deze schoolstichting heeft mede betrekking een schrijven van dr. P. J. Kostelijk en twee andere hier ter stede praktiserende oorartsen, waarbij zij mededelen aain de bestaande plannen hun volledige steun te willen geven. Over de wenselijkheid van de stichting van een dergelijke school, hebben B. en W. de adviezen ingewonnen van deskun digen op dit terrein. Op grond van deze adviezen en gelet op de bereidverklaring, afgegeven door de Staatssecretaris van Onderwijs, K. en W. een Rijksbijdrage voor de te stichten school te verlenen, menen B. en W., dat medewerking be hoort te worden verleend. Aangezien een wettelijke regeling van het buitengewoon lager onderwijs in voorbereiding is, dient naar hun oordeel de medewerking te worden verleend in de vonn van een jaarlijkse vergoeding, zulks voor de tijd, dat de stichtangskos- ten niet ingevolge wettelijk voorschrift op andere wijze door de overheid zullen worden vergoed. De vergoeding kan wor den bepaald op 2/3 deel van de jaarlijks voor de bouw en inrichting verschuldig de annuïteit. Naar verwachting zal de provincie het resterende 1/3 gedeelte van de annuïteit voor haair rekening nemen. Over de plaats van de school, waarvan de bouw, mede in verband met de hui dige financieringsmoeilijkheden, voor lopig wel niet zal kunnen worden ver wezenlijkt, zullen B. en W. zich nader beraden. Voorlopig kan zij worden ge huisvest in een drietal lokalen van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hoge Morsweg 12. Advertentie BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 Konijnen en pluimvee LEIDENAARS BEHAALDEN IN AMSTEKDAM FRAAIE SUCCESSEN. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de Ned. Konijnenfokkersbond, werd in samenwerking met de Ned. Pluimveebond in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een grote Nationale Jubi leumshow gehouden, waarbij Leiden be langrijke successen wist te behalen. Ingezonden waren 3000 konijnen en 500 stuks pluimvee. Niet minder dan 42 keurmeesters hebben deze tentoonstel ling moeten beoordelen. De voornaamste resultaten der Leidse deelnemers waren: Vlaamse Reus: J. van Velzen 2 x z.g.; C. v. d. Helm 1 x z.g.. Weners: J. W. Rozendaal 2 x z.g.; T. van Amsterdam 1 x z.g.; A. G. v. Leeu wen 1 x z.g.; E. Hou'tsma 2 x z.g.; Rode Nieuw-Zeelander: M. J. Kouwen- berg lx z.z.g. en lx z.g.; Thuringer: A. Couzijn 2 x z.g. en 2 x g.g.; Havana: A. Augustinus 2 x z.g. en 2 x g.g.; Alaska: C. v. d. Aar 3 x z.g.; Rex: L. G. Zirk- zee 3 x z.g.; Klein Chinchilla: B. Rut gers 1 x z.z.g.; Fan: L. Boonstra z.z.g. en z.g.; W. Blijleven 2 x z.z.g. en 1 x z.g.; Hollander: E. Quist 3 x z.z.g. en 1 x z.g.; Polen: C. Leemans 1 x z.z.g. en 1 x z.g.; H. Smit 2 x z.g.; L. Droog 1 x z.z.g. en 2 x z.g.. Hoenders: J. Rol, Red Island 2 x z.z.g.; Toom: Wyandotte z.g.; Nonduiven z.z.g. en z.g. Zoals uit deze uitslag blijkt, hebben onze stadgenoten fraaie successen ge boekt en zijn verschillende dieren met ereprijzen bekroond. De beste dieren zijn ingeschreven voor het sluitstuk van het tentoonstellings seizoen, n.l. de Kampioensshow van Zuid-Holland, welke op 7 en 8 februari in Leerdam wordt gehouden. SURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Albertine Eleonora, dr van R. Zeven en F E. Henny. Maarten Frank, zn van A. C. Robbert en A. M. J. Dolk, Roland Arthur zn van W. F. Dreef en W. Ligtvoet, Erie zn van B. Kamphuls en P. J. Hess, Eli zabeth Agatha, dr van J. Knappert en R. K. C. Hartevelt. Hendrik Cornells Eliza beth. zn van H. van den Bosch en M. M. Verdegaal, Silvya Francina Hendrina, dr. van C. W. Vendrig en A. P. van der Helm. OVERLEDEN L. J. Kouwenhoven. 74 jaar. man. A. W. J. Peeters, 66 jaar. echtgenote van H. P. J. de RooijA. C. Scholten, 69 jaar, echtge note van A. Zwagerman, Ver. voor Pedagogiek Onze persoonlijke plicht is te trachten iets te begrijpen van wat een ernstig gehandicapt medemens doorleeft. Als we ryk zjjn in gezondheid is dit onmogelijk, doch als we de trefbaarheid van onze gezondheid onder ogen hebben gehad, maken wij een kleine kans de gehandicapte te Ieren begrijpen. Dan komen we tot de conclusie, dat zij recht hebben op een plaats in de samenleving; niet een plaats waardoor zij tegen de maatschappij moeten leunen, maar een positie waardoor zij mededragers van de welvaart van ons volk kunnen zyn. de gehandicapte en de normale mens weten te overbruggen. De aangeboren lichamelijke gehandi capten vertegenwoordigen ook een grote groep Het voordeel van het aangeboren lichamelijk gebrek ligt wel in het feit dat het kind zich veel gemakkelijker aanpast. Op de film „Meet-Mei-da", die na de causerie vertoond werd, was te zien hoe een meisje met twee aangeboren arm- amputaties maar wét trots was op haar proteses! Een ander veel voorkomend gebrek is dat kinderen een niet geheel gesloten wervelkolom bezitten. Hierdoor treden meestal verlammingen op en ernstige storingen van het zenuwstelsel. In de dagelijkse omgang noemen we eigenlijk iemand gehandicapt, als wij zijn gebrek ook dadelijk kunnen bemer ken. Het is eigenlijk een schande dat wy aan deze mensen méér aandacht beste den dan aan anderen; in dié zin. dat wy hen nakijken en soms op straat ervoor stil blijven staan. Spreker waarschuwde tegen dit ongezonde gedrag, want de ge handicapte zélf heeft er veel hinder van. WAARDE LIGT IN HET MENS-ZIJN De waarde van de mens wordt niet beoordeeld naar het gebrek van zijn lichaam. Maar de waarde ligt in zijn mènszyn en niet in zijn lichaam, anders zouden wij allemaal naar de z.g. Tarzan- figuren moeten streven! Helpen en hegrijpen Dit was de slotconclusie van een cau serie, gehouden door dr. J. J. Miedema, geneesheer-directeur van „De Hoog straat" te Leersum, en getiteld: „Hoe moeten wij de gehandicapte medemens zien?" Deze avond kwam tot stand door samenwerking van de vereniging voor Pedagogiek en de Mytylstichting en werd in Het Volkshuis gehouden. De voorzitter van de Ver. voor Peda gogiek, de heer H. A. Vriend, deed aan het begin van de avond een beroep op alle leden i.v.m. het congresjaar, dat deze keer in Leiden gehouden wordt, mee te willen werken om het tekort aan logies in de Sleutelstad tijdens het ko mende congres op te heffen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de spreker van deze avond. GEVOELSLEVEN BUITEN GEWOON KWETSBAAR Dr. J. J. Miedema, hield allereerst een algemene inleiding over de gehandicapte mens. Zijn gevoelsleven is buitenge woon kwetsbaar. De gezonde medemens kan soms zonder het eigenlyk te weten, de gehandicapte diep krenken. Het beste is dan ook, om niet van het standpunt uit te gaan: wat mankeert hem, doch: wat kan hy nog doen! Bij de gehandicapte mens, maakt men scheiding tussen geestelijke en lichame lijke storingen. Spreker wees erop, dat vooral bij de geestelijk gehandicapte door geschoold personeel veel bereikt kan, worden. Zij zijn vaak in staat voor de patiënten een milieu te scheppen,, waarin zij zich veel beter gevoelen dan in de normale menselijke samenleving. Vaak wordt er geklaagd over een tekort aan ziekenhuizen, maar de vraag naar nieuwe psychiatrische inrichtingen is nog veel groter. Als voorbeeld, dat men met de geeste- lyk gehandicapte mens vele dingen kan bereiken, noemde spreker het invoeren van danslessen en balletlessen op scho len voor doofstomme kinderen. De resul taten van een dergelijk experiment zijn soms verbluffend. Met een dergelijk middel heeft men toch de kloof tussen De gehandicapte heeft het moeilijk. Angst is vaak zijn metgezel. Het kan hem drijven tot angstvallige eenzaam heid, zodat de levensmoed zelfs gaat verdwijnen. Het is echter onze taak om hem óók de positieve kant te laten zien, als wy met hem in contact treden. Op den duur tonen de ernstig gehandicapten dat zij een louteringsproces hebben doorge maakt. Sommigen worden agressief te genover de samenleving, maar ook voor hen kan de directe omgeving er veel aan doen. Wij zullen de spirit, die er nog aanwezig is moeten aanwakkeren. Deze causerie, die geïllustreerd werd met een film, bezorgde by de talrijke aanwezigen een groot respect voor de gehandicapte mens. Aan ons de plicht hem te begrijpen en te helpen! Leidse Assurantie Club Gisteravond belegde de Leidse Assu rantie Club in „Het Gulden Vlies" een bijeenkomst, waarin als spreker optrad de heer F. J. M. v. d. Pluym, die sprak over „Levensverzekering en geldbeleg ging". Nadat de voorzitter, de heer J. A. Harteloh, de aanwezigen had welkom ge heten en spreker en onderwerp had ge ïntroduceerd, kreeg de heer v. d- Pluijm het woord. Deze ging na welke facetten aan een beleggingsmedium in het al gemeen te onderkennen zijn en noemde als zodanig de solidariteit, de liquiditeit, de rentabiliteit en de mate van gevoe ligheid van daling van de koopkracht van het ruilmiddel. Elk dezer facetten werd nader toegelicht en nagegaan in welke onderlinge verhouding zij als re gel voorkomen bij de verschillende be leggingsobjecten. Langs een logisch op gebouwd betoog kwam spreker tot de conclusie, dat elke particuliere beleg ger er in de allereerste plaats naar moet streven zijn huidige welstand zo ver mogelijk in de toekomst, veilig te stellen en dat dit op de zekerste wijze kan geschieden door middel van een le vensverzekering gezien de mogelijkheid van dekking van overlydensrisico. Daar naast is vooral ook door fiscale bepalin gen het sparen door middel van levens verzekering aantrekkelijk. Spreker con cludeerde, dat een beleggingsadvies, waarbij geen rekening is gehouden met de mogelykheid t.a.v. risicodekking en fiscale voordelen van een polis, niet juist en/of niet objectief is. Na de pauze ontwikkelde zich een ge animeerde discussie, waarbij o.a. aan de hand van een eenvoudig voorbeeld werd aangetoond, dat by belegging in een levensverzekeringpolis door gebruikma king van fiscale voordelen rendementen in de orde van grootte van 20 a 25% samengestelde interest, niets bijzonders I zijn. De voorzitter sloot de avond met een dankwoord tot de spreker. ZILVEREN JUBILEUM F. W. WIJNBERG Morgen is het 25 jaar geleden, dat de heer F. W. Wijnberg in dienst trad van I de N V. Van Gend Loos. De jubilaris, die 1 maart 1956 werd aangesteld als bedrijfsleider van het Leidse kantoor, begon zyn loopbaan bij deze N V. als hoofdbes teller te Amsterdam. In 1949 werd hy overgeplaatst naai Alkmaar. Na hier geruime tijd als rayonchef werkzaam te zyn geweest, volgde zyn benoeming tot bedrijfsleider van het Alkmaarse kantoor, een functie, welke hij tot aan zijn vertrek naar Leiden heeft bekleed. Ter gelegenheid van dit jubileum vindt morgenochtend in de woning van ae jubilaris, Borneostraat 39 te Oegst- geest, een huldiging plaats. Onze stadgenoot, de heer Peper, behaalde gisteren te Den Haag de der- do prijs in de voorronde van de nationa- VERBETERING SLACHTHUIS De slachttechnische inrichting van de slachthal voor groot vee van het Open baar Slachthuis voldoet niet aan de eisen, welke daaraan thans moeten wor den gesteld: zij verkeert bovendien in zodanige tooestand, dat ingrijpende en kostbare voorzieningen zouden moeten worden getroffen. In het midden van het vorige jaar heeft de directeur van het Openbaar Slachthuis een plan ontworpen tot alge hele modernisering van de slachthal voor groot vee. Dit plan werd aanvankelijk in verband met de bestedingsbeperking aangehouden. De Inrichting vertoont echter thans zodanige gebreken, dat B. en W. het niet langer verantwoord ach ten deze vernieuwing uit te stellen. De kosten van de uitvoering van het plan worden op f. 120.000 geraamd. Ter verkrijging van de middelen zal de medewerking van de Minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie wor den ingeroepen. CENTRALE VERWARMING STADHUIS Zoals bekend heeft de raad in zijn zitting van 14 oktober J.l. een voorstel van de heren J. van Iterson, P. C. A. ten Broek en J. G. Hag ens aangenomen om het voorstel van het College inzake de centrale verwarming van het Stadhuis, van de agenda voor die vergadering af te voeren, teneinde het College in de gelegenheid te stellen omtrent de beide in zijn voorstel genoemde plannen aan het oordeel van het Centraal Technisch Instituut T.N.O. te onderwerpen. Gevolg gevend aan het besluit hebben B. en W. de plannen aan het Instituut voorgelegd. Blijkens het uitgebracht advies acht het instituut het plan van het a/dvies- bureau P. W. Deerns n.v. het meest ge wenst om tot uitvoering te komen. B. en W. handhaven derhalve hun voorstel. Aangezien de twee voor olie- stook geschikte ketels, tengevolge van de langdurige behandeling van deze aange legenheid, nog niet konden worden be steld, zullen thans echter, in plaats van twee, drie ketels moeten worden hersteld, waarvoor een krediet van f. 28.500 no dig is. BENOEMINGEN EN ONTSLAG In een vacature van onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Storm Buysingstraat zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van de heer M. Dubbeldeman, onderwijzer bij het open baar lager onderwijs te Neede; idem in de vacatures van hoofdleidster van de openbare kleuterscholen aan de Haver - straat en de Da Costastraat de dames A. G. J. Wendt en T. Laman. Beiden vervullen deze functie reeds tijdelijk. Advertentie vervelendheid AKKERTJES helpen direct Inauguratie prof. Hendrix Op vrijdag 24 Januari a s. te 4 uur hoopt prof. dr. P J. G. A. Hendrix, als opvolger van prof. dr. Antoniadis be noemd tot gewoon hoogleraar in de Fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte, voor de Griekse taal- en letterkunde van de oud-christelijke. Byzantijnse en nieuwere tijd, zyn ambt openlijk te aan. vaarden door het uitspreken van een rede ln het Groot Auditorium. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het kand. examen F. wis- en natuurkunde de heer J. A, C. M. van der Beek te Leiden: voor het kand. examen I wis- en natuurkunde de heer P. Leidelmeijer te Leiden; voor het kand. examen B wis- en natuurkunde mej. A. E. A. M. Ross te Leiden; voor het kand. examen A wis en natuurkunde de heer R. Sattler te Leiden; voor het doet. examen scheikunde de heren J. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh te Oegstgeest (cum laude). E. C. Wessels te Leiden (cum laude) en P. H. Panhuy. zen te Den Haag; voor het doet. examen natuurkunde de heer J. B. Sanders te Leiden: voor het artsexamen mej. C. C. Scheltema te Leiden en de heren J. C. van Hoorn te Rotterdam. A. van Noort te Leidschendam, G. A. J. van Olden te Warmond en J. A. J. Spaas te Wasse naar. Eervol ontslag wensen B. en W. te ver lenen aan dr. H. Zwanenburg, tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde aan het Gymnasium en aan de heer D. de Hart, tijdelijk leraar in de wis- en natuurkunde aan de Hogere Burger school voor Meisjes. „KLEIN GOED" Voorts zullen de volgende voorstellen in de raadsvergadering van as. maan dagmiddag aan de orde worden gesteld: het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Holl. Constructie Werkplaatsen inzake ruiling van grond gelegen nabij de Trekvliet in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest", het verhogen van de gemeentelijke bijdrage in de restauratie kosten van de voorgevel van het pand Rapenburg 48, de aankoop van een ge deelte grond van 't Delftse Jaadpad ten noorden van de Voorschoterweg (f. 450), idem van een strook grond en water gelegen naby de Jacob Catslaan in het Morskwartier <f. 55», het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van meubilair t.b.v. de r.-k. V.g.l.o.-school aan de Boommarkt. idem voor het in richten van een lokaliteit voor het daar in tijdelyk huisvesten van de derde tweede klasse van de R.-K. Ulo-school aan het Levendaal, idem voor het aan schaffen van leermiddelen t.b.v. de zesde klasse van de hervormde school aan de Van Vollenhovenkade en aam de Ooster straat, het regelen van het aamgaan van kasgeldleningen gedurende het eerste kwartaal van 1958, vaststelling van het getal wekelijkse lesuren voor de open bare school voor BL.O. aan zwakzinnige kinderen en voor het vakonderwijs voor het openbaar G.L.O., V.Q1.0. en Ulo voor 1958, het aangaan van overeenkom sten tot levering van elektrische energie door Leiden aan diverse gemeenten, vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar L.O., V.G.L.O., Ulo en B.G.L. voor 1958, het brengen van een wijziging in de begroting-1957, verlen ging van de termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Baatstraat 1 en 3 (tot 15 februari 1959), oninbaarverklaring van ontvang sten betreffende de gemeente-rekenmg- 1956, het goedkeuren van de begroting 1958 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, vaststelling van de exploitatievergoeding voor de bijzondere kleuterscholen over het Jaar 1956 en tenslotte het vaststellen van een nieuwe gas- en elektriciteitsverordening. STRUCTUURPLAN Na afhandeling van deze voorstellen wordt als laatste punt in deze vergade ring de behandeling van het structuur plan aan de orde gesteld. Indien dit nodig mocht blijken zal de zitting 's avonds om 8 uur worden voortgezet. In drama van Miller Sinds Arthur Miller's „Mijn Zoons" door het beroepstoneel is vrijgegeven, heeft het amateur-toneel zich daarop geworpen. Herhaaldelijk ziet men het nu op de planken, dit snel van vergelding, zoals men het zou kunnen noemen. Daarom is het niet te verwonderen, dat ook het Leidse DOS zich heeft ge waagd aan dit drama, nadat minstens één andere vereniging hier ter stede reeds was voorgegaan. Waarbij DOS al thans dit voordeel had. dat het een tweetal vertolkers kon „lenen", toen het zelf by de bezetting in de knoop dreigde te raken. Drama der vergelding: zwaar moet tenslotte de wapenfabrikant boeten voor zijn fout tijdens de oorlog ondeugde lijke granaten te hebben afgeleverd, waardoor 21 soldaten het leven verloren. Zijn compagnon laat hij gerechtelijk daarvoor opdraaien, maar zijn straf ontloopt hij niet: zijn oudste zoon zoekt de dood of althans de vergetelheid, mede afstand doende van zijn verloofde, die nu in de armen zal vallen van de tweede zoon. Als ook deze de werkelijke gang van zaken bij de fraude verneemt, wil hij zijn vader dwingen zijn straf te on dergaan. docht deze kiest de dood Miller heeft dit drama, trots gemis aan actie, menselijk weten te houden. Zijn dialoog is vlot. maar soms langdra dig en zij vervalt in herhalingen. De in trige is voor drie bedrijven wat al t$ doönfcfetfe al weet dê auteur ean pea# maal iets verrassends te brengen in de dialoog. Een dankbaar speelstuk is het echter ontegenzeggelijk. Ook DOS heeft dit in een behoorlijk bezette Schouwburg on dervonden na een opvoering, die. al werd niet geheel en al in de roos ge schoten. toch haar verdiensten had. Dat niet het hoogste werd bereikt, lag in hoofdzaak aan de vertolking van de hoofdrol. Trots goede dictie en intonatie werd de fabrikant door de heer H. Ver ver te zwaar aangezet, waardoor niet de vereiste climax ontstond en het gpede spel in het derde en laatste bedrijf - goed ook van stil spel - niet de indruk meer kon maken, die gewenst was: het kruit was toen praktisch al verschoten! Vooral na het slot van het tweede be drijf, waarbij de heer Verver zijn zoon Chris (de heer S. Fuchs) dwong te for ceren, daar deze hem overspelen moest. Jammer voor deze op zich zelf knappe prestatie. Goed was ook de moeder van mevr. J. de Cler. De Ann van mej. T. Duk als gast bleef ietwat te monotoon en de eveneens als gast optredende heer H. Blom was in houding en beweging niet altijd even gelukkig. De bijrolletjes hebben weinig om het lijf; de dokter was wel wat al te jong gehouden, vooral gelet op diens vrouw. Toch, al met al, een opvoering, waar over DOS - en natuurlijk dan in de eerste plaats de regisseur, de heer A. C. v. d. Woerd - tevreden mag zfjn. DOS bleef niet onder de maat! Na afloop volgde een dankbaar ap-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3