OPRUIMING BULTHUIS Het Kunstmaandorkest verzorgde „populair" K. en O.-concert VLIELAND - OPRUIMING Vuur of schok kunnen atoomhom niet tot ontploffing brengen Foto balans -opruiming Foto ciné JA\ WOLFSLAG „De Haagse loonsanering beoogt uitsluitend betere prestaties!" OPRUIMING Z.W. Vulpenkliniek Bijzonder lage prijzen DINSDAG 14 JANUARI 1958 Kennismaking met de violist Wim Stenz Het „Amsterdams Kunstmaandorkest" onder leiding van Anton Kersjes is reeds eerder hier met succes te gast geweest. Ditmaal was aan dit ensemble de ver zorging opgedragen van het „populaire" K. en O.-concert. De programmakeuze verdiende in dit verband instemming: probleemloze ontspanning staat immers In zulk een geval op de eerste plaats. En daaraan heeft het niet ontbroken. Ook wat de uitvoering betreft, valt veel goeds te rapporteren. Anton Kersjes wijdt grote aandacht aan een gave, homogene, verzadigde orkestklank, aan accu ratesse. De luisteraar kwam hierin niet te kort. Een andere kwestie is, dat het er ook en wel speciaal op aankomt zich boven de alleszins verzorgde materie te ver heffen en het orkest met diè artistieke bezieling te infiltreren, welke uitstijgt boven de correcte degelijkheid en de in dit geval stellig aangename klank- produktie, waarbij ditmaal gelukkig geen angst behoefde te bestaan, dat de mu ren van de Stadsgehoorzaal zouden om vallenEn daarin kunnen de vertol kingen van dit orkest nog groeien. De inzet was veelbelovend: Nicolaï's nog altijd graag gehoorde ouverture tot diens komische opera ,De vrolijke vrouw tjes van Windsor". Deze getuigde van de vereiste frisheid en levendigheid en was ook coloristisch tevredenstellend. Een verrassing, weer eens de reeds eerder hier gehoorde „Symfonie in Qgr. t." van Bizet te horen, waarbij de ver- bazing over het vormtechnisch „klas- sieke" kunnen, evenredig was aan de verwondering over de originaliteit van dit eerst 17-jarige genie, dat later met1 zijn „Pecheurs d'Islande", zijn „l'Arse- lienne" en speciaal zijn „Carmen", de wereld zou veroveren. Eerst in 1935 werd dit al zo vakkundig geschreven werkje te Parijs nog da terend van vóór de Prix de Rome ont dekt. Het beleefde zijn eerste uitvoering onder leiding van Felix Weingartner te Basel. Het bevat o.a. een hobosolo, voortref felijk gerealiseerd door Wim Knip, om voor te knielen, zó innig en melodieus als maar weinig gehoord. Het orkest speelde dit verrukkelijke symfonietje op zijn best! Johann Strauss is voor een gedegen Hollands orkest een moeilijke opgave. Voordat men volkomen uit zichzelf durft treden, is heel wat nodig! De écht Oos tenrijkse „Schwung" manifesteerde zich eerst in de reprise van de ovationeel toegejuichte Radetzky-mars, waarin men zich uiteindelijk volledig kon „loswer ken". De Annen Polka bleef te nuchter, de poëzie, de verleidelijke charme, de zwier en. de gratie der „G'schichten aus dem Wierewald", werden weliswaar een heel eind benaderd, maar het „ware' was het toch niet. Men moet eens ho ren. wat een Weens orkest aan sfeer daarin legt en men begrijpt, wat wij bedoelen. Het komt er bij deze Strauss composities op aan. de absolute vrijmoe digheid te vinden, zich in de muziek uit te leven en noorderlingen voelen zich daarin dikwijls te zeer gehandicapt. Zo was het in 't algemeen ook nu. al be toonde het auditorium zich enthousiast. Intusen ons compliment voor het wel klinkende vioolduet! Als solist maakten wij kennis met de 26-jarige Wim Stenz, thans concert meester van het Cosmopolitaln Orkest van de AVRO. Van het amusements orkest naar het serieuse podium is een grote sprong. De maatstaven dienen on- middelijk anders gesteld te worden. In hoeverre Wim Stenz de eigenschappen bezit voor het „grote" werk, zal de toe komst. moeten leren. De Romance in F van Beethoven en Saint Saëns „Rondo Capriccioso" gaven ons daartoe nog te weinig beoordelingskans. In de wel zeer breed uitgesponnen, met fraai ..doorzongen" klinkende, maar soms te luide toon, leek het „schoolse" nog te domineren. Een duidelijke gere serveerdheid deed afbreuk aan de inner lijke spanning. Jammer, dat aanvan kelijk de intonatie af en toe niet vlekke loos was. wellicht als gevolg van ner vositeit. Technisch stond het Rondo Ca priccioso op prijzenswaardig niveau, doch „de vonken spatten er niet af", de gloed, welke de artistieke spontaneïteit ken merkt, leek onvoldoende aanwezig. Moeder kon niet zwemmen Een Nederlandse moeder is van het passagiersschip „Kennemerland" ge sprongen om haar 2-jarig zoontje dat in zee was gevallen, te redden. De moeder, Johanna Blankenburg, werd aan boord teruggehesen met het kind. nadat haar een reddingsiyn toe was geworpen. Mevrouw Blankenburg kan niet zwem men! Op maandag niet werken (Speciale berichtgeving) Met ingang van vandaag zal er ge durende vijf weken in de voorbereidings- en weverij-afdelingen van J. F. Scholten en Zonen Textielfabrieken te Enschede op maandag niet worden gewerkt. Het betreft hier 450 man van de bedrijven te Goor en Enschede, die voorlopig op maandag niet kunnen werken. Het be drijf telt in 'totaal 2000 personen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Francisca Anna Maria, dr van J. J. S. van de Zand en F. Honders. Hans. zn van L. Mleremet en J. Flanderhijn, Wilhelmus Cornells, zn van J. A. Mens en M. C. Bos. Jacobus Adrianus. zn van J. Stlgter en W. A van der Sloot, Robert, zn van J. J. Mleremet en C. C. Petit. Sonja. dr van G. T O P. Kagie en W. H. A. van Dorp. Ro nald. zn van W. C. van Hees en W. P. V/iggers. Clémens Johannus Jozeph, zn v. M. J. Westerveld en J. H. Arends. Johan nes Anthonlus, zn van A. Bavelaar en J. A van Benten, Willem, zn van G. van Rijswijk en A. W. J. Trouwborst, Maria Johanna Allda. dr van C. N. Baak en M. Disseldorp, Wilhelmus Antonlus, zn van J G van Mourlk en J. P. Tromp, Hendri- ka Aplonla, dr van P. J. van der Salm en A M. van der Kroft, Elisabeth Maria, dr van C, J. Noordermeer en H. J. Blljleven, Leonardus Bernulphus Jozef, zn van G. L J. van Schagen en J. P. Lagerberg. Pie- ter Johannes Jacobus, zn van P. J. J. de Ru en C. S. Stikkelorum, Anne. zn van G. Lijzenga en A. Oslnga. Cornells Lauren- tlus Gerardus, zn van F. M. Wassenaar en A. c. A. van Dam, Allee Jacoba. dr van A. de Vries en A. B. Klom. Jacob Dirk, zn v. D. van Duijn en M. van der Tang. Ton, zn van J. Ranselaar en L. Koekebakker. GETROUWD W. C. van der Haak en W. Buurman. OVERLEDEN N. Bloemendaai, 67 Jaar. man, M. van den Berge, 82 jaar. man. H. Kukler, 76 laar. man. W. van den Berg. 57 Jaar, man 8. KooiJ. 88 Jaar, weduwe van R. de Jager G. van Krimpen, 57 Jaar, vrouw. Wij moeten hierbij niet vergeten, dat jonge violisten slechts zelden de gele genheid krijgen, als solist op te treden en dat dus gebrek aan routine en zelf verzekerdheid hier een hartig woord meespreken. Podiumvrijheid en -rijpheid kan als gevolg daarvan slechts moeilijk verkregen worden. Moge Wim Stenz daartoe nog eens de gelegenheid ont vangen en dan in een concert. Dan kun nen hem mogelijk de capaciteiten, de allure en de houding ten deel vallen, welke de solist nodig heeft, om tot een groot kunstenaar te groeien. Het bleef, ondanks de waardeerbare interpretatie, toch te veel aan de bui tenkant, zonder de noodzakelijke in nerlijke „brand", het kenmerk van de ware artiest. Maar wat niet is. kan wellicht komen. Zijn huidige functie lijkt ans daar toe echter helaas niet de juiste en gewenste weg Het Kunstmaandorkest volgde Wim Stenz consciëntieus. H. Vertegenwoordiger verduisterde f. 17.000 (Speciale berichtgeving) De Haarlemse recherche heef* een 40- jarige vertegenwoordiger van een vlees- waren- en conservenfabriek in de bol lenstreek aangehouden, die ervan wordt verdacht in de afgelopen tien jaar een bedrag van f. 17000 te hebben verduis terd. De vertegenwoordiger was reeds in 1948 in dienst van de vleeswarenfabriek en hij handeltje daarbij voor zichzelf in distributiebonnen. Toen de vleesdistri butie echter werd opgeheven, had hij nog een grote hoeveelheid bonnen in zijn bezit en om dit verlies te dekken, ging hij een aantal leningen aan. In de loop der jaren raakte hij echter in fi- anciële moeilijkheden, en tenslotte is hij overgegaan tot het plegen van ver duisteringen ten nadele van zijn werk gever. Hij is gearresteerd en zal voor de of ficier van Justitie in Haarlem worden geleid. Afscheid voorzitster Herv. Vrouwendienst In huize „Witteveen" te Utrecht heeft jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck uit Zeist afscheid genomen als voorzit ster van de Hervormde Vrouwendienst. Zij is bij haar afscheid door verschei dene sprekers en spreeksters „de moeder van de H.V.D." genoemd. De voorzitter van de Generale Synode, dr. A. A. Koolhaas, sprak namens de Synode zeer waarderende woorden, die zowel de persoon van de scheidende voor zitster golden, als het werk waartoe zij de stoot gegeven heeft. Tenslotte sprak de scheidende een woord van dank. Zij wordt als voorzitster van de landelijke commissie Hetvormde I vulkaan Merapi, op Midden-Java. Plan- Vrouwendienst opgevolgd door mevrouw nen werden gemaakt om circa 13.000 K. BeversluisVan der Brug uit Zeist, dorpsbewoners uit de omgeving te eva die al lid van de commissie was. I cueren. Eisenhower dient miljardennota in President Eisenhower heeft gisteren het Amerikaanse congres een ontwerp begroting voorgelegd voor het fiscale jaar 19581959, welke vrijwel in even wicht is en welke recorduitgaven voor vredestijd voorstelt van 73.9 miljard dollar (72.8 miljard voor het lopende jaar) en ontvangsten van 74.4 miljard dollar (72.5 miljard vorig jaar). De defensiekosten nemen van de uit gaven het leeuwendeel voor hun rekening n.l. een bedrag van 45.8 miljard dollar. Dat is 64% van het totale fede rale begrotingscijfer. Dit bedrag ligt ruim vier miljard dollar hoger dan het totaal der defensie-uitgaven in het lopende belastingjaar. De president zegt in zijn begeleidende boodschap, dat deze gelden door de regering worden aange vraagd om de aanpassing van strategie en militaire organisatie der Verenigde Staten aan de snelle vorderingen der wetenschap en van de technologie te be spoedigen. Eisenhower merkt verder op, dat de Amerikaanse militaire positie zich met een steeds toenemende snelheid zal blijven ontwikkelen. Voor de ontwikke ling van raketten en voor de vervaardi ging van nieuwe vliegtuigmodellen is een gezamenlijk bedrag van 5.3 miljard dol lar uitgetrokken. De president wil in het nieuwe belas tingjaar ongeveer eenzelfde bedrag als in het lopende belastingjaar bestem men voor de Amerikaanse militaire hulpverlening aan het buitenland bijna vier miljard dollar. De Merapi werkt Gisteren kwamen stromen lava uit de (Advertentie) Koopjes in hondeartikelen - vogelkooien - bloembollen enz. NIEUWE RIJN 50 bij 't Gangetje - TEL. 20824 Amerikaanse bommenwerper met kernwapen aan boordverongelukte zonder gevolgen De „New York Times" meldde gisteren uit Washington, dat er eens een Amerikaanse bommenwerper met een kernwapen aan boord is verongelukt, maar dat het wapen niet is ontploft. De Amerikaanse regering heeft Groot-Brittannië hiervan op de hoogte gesteld wegens de in dat land levende vrees, dat er een kernontploffing zal ontstaan als een bommenwerper met een kernwapen aan boord neerstort. Het blad deelde mede, dat het ongeluk in de Verenigde Staten is gebeurd, maar het gaf geen verdere bijzonderheden oyer tijdstip en plaats. Onmiddellijk na het ongeluk was meegedeeld, dat het een gewoon geval was, waarbij het toestel door brand werd vernield. Volgens de „New York Times" kan vuur of een schok een atoombom nief tot ontploffing brengen in de toestand, waarin een dergelijk wapen zich gewoonlijk aan boord van een vliegtuig bevindt. De bom kan aan boord van het vliegtuig op scherp worden gesteld, maar dit gebeurt alleen in een hoogst gewichtige reden. Advertentie HONDERDEN FOTOKOOPIEP. Aanvang MORGEN 9.00 UUR. BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 1 Bouwondernemers verklaren Van onze Haagse redactie overschrijdende - lonen, tot normaler proporties wil zien teruggebracht. Dat die lonen in de afgelopen jaren zo hoog konden stijgen, aldus een der woordvoerders, de heer P. van Wijnen, was het gevolg van de grote stroom van bouwwerken en de daarmee samenhan gende vraag naar arbeiders. Dat de ar beiders het onderste uit de kan poog den te halen is niet erg, wel, zo ver- klaarde de heer Van Wijnen, dat de ar- Ov de thans inaeslaaen vwo he- i beidsprestaties zeer sterk achtermtgtn- stnnt tl,„n vJi selL Dlt was «verisens niet alleen een staat geen terug meer. Het nieuwe gevolg van minder inspanning, maar toonstelsel, dat in feite geen ver- ook van het feit. dat in die jaren kwali- dwijning, doch slechts een vermin- tatief slecht onderlegde arbeiders moes- dering van de zogenaamde „con- j ten worden aangetrokken. junctuurtoeslag" betekent, is een' Het resultaat van deze ontwikkeling Het is er de zes grote Haagse bouwondernemers volstrekt niet om begonnen een loonsverlaging te for ceren, het gaat er alleen om de pres taties der bouwvakarbeiders, die vooral in Den Haag de laatste jaren met soms 40 a 60 procent gezakt ioa- ren, op te voeren. sanering, die beoogt de invoering van de nieuwe C.A.O. te vergemak kelijken. Dit is de opvatting van de zes Haagse bomwakondememers, die per 1 januari een nieuw toonstelsel hebben ingevoerd. Dit gebeurde, zo zeiden zij met nadruk, onder aandrang van het College van Rijksbemiddelaars, waarmee zij de laat ste jaren voortdurend contact hebben gehad en dat nu de oogluikend toegela ten - de wettelijke grenzen echter ver was, dat vooral op het gebied van dé loonbegrotingen ernstige verliezen wer den geleden en soms ondernemers aan de rand van de afgrond brachten. Het stelsel „loon-naar-prestatie" werd dus in de welvaartsroes ten zeerste onder mijnd. Thans heeft het College van Rijksbe middelaars de „Haagse zes" een loon sanering opgedragen. ..Het is jammer, dat wij uitverkoren zijn de spits af te bijten", zei de heer Van Wijnen. ..Ande re steden zijn tot nu toe anders behan deld". Niettemin - een loonsanering als de thans ingevoerde is de enige basis voor de invoering van de nieuwe c.a.o. De nieuwe lonen behoeven niet altijd tot inkomstenverlaging te leiden (soms wel: in het geval van vrijgezellen bijv. voor wie de werkgever de belasting be taalde). Verhoging van prestatie kan tot ongeveer dezelfde lonen leiden. Ten pro- f ij te niet alleen van de bouwnijverheid, maar ook van de gemeenschap. Overigens werd erop gewezen, dat in andere, kleinere plaatsen zonder enige moeilijkheid al een veel normalere loon regeling van kracht is en dat de Haagse lonen van na 1 januari daar nog boven liggen. „Formeel gesproken zijn wij nog steeds strafbaar", aldus een der onder nemers. Trouwens, in Den Haag is zes weken geleden een bouwwerk begonnen, waar lonen worden betaald overeen komstig de nu van kracht geworden normen. Deze „Ionen-zonder franje" le verden daar geen enkele moeilijkheid op. (Advertentie) MORGEN, 15 januari, 9 uur start onze (zonder weerga) De beroemde, echte opruiming in de VULPENKLINIEK PARKER JOTTER BALLPOINT was f 14,50, NU fll. Honderden ECHTE koopjes. BREESTRAAT 145 Telefoon 23211 In het Carlton-Hotel te Amster dam werd gistermiddag een mode show gehouden, waar modellen werden getoond, welke door jonge Nederlandse mode-ontwerpers en onwerpsters waren gecreëerd. De heer Bob van Donselaar uit Enschede (midden) won de eerste prijs met ..Eden Rock", een creatie, welke was uitgevoerd in effen en bedrukt raffia. De kleinste manne quin van de show. de 3-jarige Do rothy. droeg "Two of a Kind", een creatie van mej. Bep de Vries en uit gevoerd in bedrukt raffia en crepe banana. Subsidie-toewijzing woningwetwoningen In 1958 zal de beschikbaarheid van financieringsmiddelen, naar het zich laat aanzien, over het algemeen meer maatgevend zjjn voor de omvang van de woningproduktie dan de beschik bare bouwcapaciteit, zo wordt ons van de zijde van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid mede gedeeld. In dit jaar zullen voor 40.000 woning wetwoningen subsidies kunnen worden toegekend. Terwille van een juiste sprei ding van de woningwetbouw over het land heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid globale aan tallen subsidiestoezeggingen voor de provincies vastgesteld. Deze aantallen zijn aan de colleges van Gedeputeerde Staten medegedeeld en bedragen per provincie: Groningen 1.500: Friesland: 1.500; Drente: 1 000; Overijssel: 2.500; Gelderland: 4.000; Utrecht: 2.500; Noord-Holland (incl. Amsterdam) 6.500; Zuid-Holland (incl. Rotterdam en'sGra- venhage): 11.500: Zeeland: 500; Noord- Brabant: 5.000; Limburg: 3.500; totaal 40.000. De globale aantallen van subsidietoe zeggingen zullen niet als een verkregen recht, maar als een aanduiding van een waarschijnlijke orde van grootte kunnen worden beschouwd, aldus de mededeling. De verdeling van de provinciale subsi die-aantallen over de gemeenten zal door de colleges van Gedeputeerde Sta ten geschieden. Deze zullen de gemeen ten inlichten over de orde van grootte van het aantal woningwetwoningen, dat zij voor elke gemeente afzonderlijk voor subsidiëring bij de minister menen te kunnen voordragen. Het aantal premiewoningen, dat in elke provincie op grond van de gebleken bouwcapaciteit in aanbouw zou moeten worden genomen om tezamen met de voorziene woningwetbouw het nage streefde doel van 80.000 in aanbouw te nemen woningen in 1958 te bereiken, is per provincie: Groningen 1.700; Fries land 2.600, Drente 1.000, Overijssel 2.900, Gelderland 4 400. Utrecht 2.700. Noord- Holland (incl. Amsterdam) 6 800, Zuid- Holland (incl. Rotterdam en 's-Graven- hage) 8 600, Zeeland 1.800. Noord-Bra bant 4.600, Limburg 2.900. in totaal: 40.000 De minister is voornemens na een half jaar na te gaan of eventuele restrictie* en verschuivingen in deze aantallen moeten worden aangebracht. Jesse Lasky overleden Filmproduktieleider Jesse Lasky is gisteren op 77-jarige leeftijd overleden. Hij was een der pioniers van de Ameri kaanse filmindustrie. Samen met Cecil B. de Mille en Sam Goldwyn koos hij Hollywood uit als zetel voor die in dustrie. Tot zijn laatste films behoren „The power and tlhe glory" en „The great Caruso". Lasky is in San Franoisoo geboren. Hij begon als journalist, is goudzoeker in Alaska geweest en werd later be roepsmusicus. In 1913 stichtte hij met De Mille en Goldwyn de „Jesse Lasky Feature Play Company" in Hollywood. Kerke! ij k Leven Prof. dr. J. Lindeboom tijdens treinreis overleden Prof. dr. J. Lindeboom, oud-hoog leraar in de theologie aan de Rijksuni versiteit te Groningen, is gistermiddag, toen hij per trein onderweg was van Amsterdam naar Groningen, tengevolge van een hartverlamming overleden. De trein was om 15.29 uit Amsterdam vertrokken. Omstreeks kwart voor vier merkten andere inzittenden dat hun medereiziger onwel werd en één hunner trok aan de noodrem. Toen een arts hulp kwam bieden, bleek de hoogleraar reeds te zijn overleden. Prof. Lindeboom is 75 jaar geworden. Johannes Lindeboom, die in 1882 te Deventer werd geboren, studeerde theo logie aan de Leidse Universiteit. In 1909 promoveerde hij daar tot doctor in de theologie op een proefschrift „Erasmus, onderzoek naar zijn godsdienstig den ken en zijn godsdienstig gemoedsbe staan". Als hervormd predikant, stond hij van 1908 tot 1911 te Oudorp in Noord-Holland, van 1911 tot 1913 te Berkhout en van 1913 tot 1914 in Veen- dam. In 1914 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Totdat hü in 1952 de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, do ceerde hij daar de kerk- en dogmen- geschiedenis. Prof. Lindeboom was lid van de Ko ninklijke Nederlandsche Academie van Wetenschappen, redacteur van het Ne derlands archief voor kerkgeschiedenis en voorzitter van de provinciale archeo logische commissie in Groningen. Prof. Lindeboom was voorts van 1929— 1936 voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnig-Hervormden in Nederland. Hij is o.a. voorzitter geweest van de Nederlandse Gustaaf Adolfvereniging, secretaris van de commissie voor gods dienstonderwijs van de Ned. Protestan tenbond, bestuurslid van het Haags Ge nootschap tot verdediging van de christelijke godsdienst en lid van de Radioraad NED. HERV. KERK Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosdulnen wijkgemeente Bouwlust) (toez.) J. C. H. I Jorg te Apeldoorn. Beroepen te De WUp (Gron.) D. J de Ridder te Kollum (Fr.) Aangenomen naar Oudenhoorn (Z.-H.) N. Bergstra te Schrasrd. naar Ridderkerk (wijkgemeente Slikkerveer) J. Noltes te Ernst, die bedankte voor Eder- veen (toez en voor Waarder. Bedankt voor Kockengen G. van Estrik te Nleuw- land (Z GEREF. KERKEN Beroepen te Bennebroek W Bos. kand. te Apeldoorn. Aangenomen naar N1J- Beets J. M. van den Brink, kand. te Al- Ehen aan den Rijn. die bedankte voor ollum (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-West H C. van der Ent te Werkendam en D. Slagboom te 's-Gravenzande Tweetal te Rozenburg A W. Drechsler te Amsterdam-Noord en W. Ruiter te Baarn. Aangenomen naar Amersfoort H. W. Eerland te Llsse. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelburg K. de Gier te '6-Gravenhage. DS. J. W. VISSCHER ZESTIG JAAR PREDIKANT Donderdag is het zestig jaar geleden, dat ds J. W. Visscher van Groningen werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 22 april 1870 te Uithuizermeeden geboren, bezocht de gymnasia te Groningen en te Winscho ten en studeerde aan de Leidse Universi teit en aan die te Groningen. Ds. Vis scher stond eerst ruim twee jaar te Ruinen in de classis Meppel, daarna vier jaar te Terwispel in de classis Heeren veen en tenslotte nog ruim 33 jaar te Cornjum in de classis Leeuwarden, waar hem met ingang van 1 mei 1938 emeri taat werd verleend. MEJ. DS. A. G. GUNTHER MET EMERITAAT Mej. ds. A. G. Günther, predikante bij de Remon. Geref. Gemeente te Hooge- veen. zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd deze zomer met emeritaat gaan. Da. Günther werd in 1920 proponente en in oktober van dat jaar te Doesburg in het predikambt bevestigd. In 1929 vertrok zij naar Zwammerdam en in 1946 verbond zO zich aan haar tegenwoordige gemeente. Prins Bernhard naar Lissabon en Liberia Prins Bernhard wordt 19 Januari te Lissabon verwacht op weg naar Liberia. Hij zal met een commissie van vijf leden in Lissabon overnachten en de volgende ochtend naar Monrovia door reizen. KARPETTEN - LOPERS Coupons BALATUM - LINOFELT LINOLEUM - JABO - BOUCLÉ TAPIJT VELOURS - CRETONNE BOTERMARKT 23. TEL. 20854 MARKTBERICHTEN LEIDEN. 14 Januari. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg an dijvie 30-56. kroten, gekookt 10-15, boe renkool 20-26. rode kool 7-11. gele kool 8. §roene kool 10-15. prei 11-23. stoofsla 16- 1. spruiten A 18-50. tomaten B 18-45. uien 6-16, waspeen 12-29, winterpeen 12- 14. witlof 48-70. per 100 stuks: bloemkool A 8.90-15.00, Idem B 6.40-13.70, per 100 bos: selderie 6-8. LEIDEN. 14 Jan. Vette varkensmarkt. Aangevoerd 194 vette varkens, notering per kg. levend gewicht: zware «varkens geen notering, lichte varkens f 1.62-1.66. zeugen f 1.40-1.45, handel redelijk, prima 1 cent boven notering. BODEGRAVEN. 14 Januari. Kaas markt. Aanvoer 33 partijen. Notering f 2,10 tot f 2,30 per kilogram. Handel kalm. BOSKOOP. 13 Januari. Coöp. Veren. „De Boskoopse VeilingDiversen per tak, Forsythlatakken le srt 33-50. ld. 2e srt. 18-23, Prunustrllobatakken 31-33, ld. 2e srt 11-15, Magnollaknoppen, per knop 41- 42. Diversen per bos: Prunustrlloba 75, Forsythia 80-150. Mahonlablad 41-52. An- dromedablad 34-54. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 Januari. Groenteveiling: waspeen A export per kist 4.10-6.50, Idem A binnenland per kist 3.20-6.60, Idem B per kist 3.00-4.&0, boe renkool 21.00-24.00. knolselderle 1.00- 18.00, groene kool 9 80-11.10, gele kool 6 50 11.60, rode kool 6.70-9.20. uien per kist 1.90-3.50, kroten 1.00-2.00. ROELOFARENDSVEEN. 13 Jan. Bloemenveiling: Blauwe Druifjes 16-21. Narcissen: Earley Glorie 34-50. Fortuna 33-42. King Alfred 54-55, Carlton 36-|3. Tulpen: Rose Copland 92-110. Krelage 37- 55. White Sail 59-85. Hlllegarde 51-62, L. Wltwe 81-100. Golden Harvest 86-103, Wlntergold 52-65, v. d Eerden 75-88. Sulpter Triumph 68-74. Scarlet Wonder 43-52. Plquante 90-98. Paris 71-86. Yel low Gem. 76-79, King of the Red 50-53, per bos, Am. Anjers 12-53 per stuk. RIJNSBURG, 13 januari. Bloemen veiling FLORA, Tulpen per bos: White Sail 65-80. Krelage 48-60. Copland 80-110, Vlctorinc 70-85. Plcant 70-90. Silver Tr. 55-65, Hillegarde 50-60. Cr. Imperial 60- 75. Lustige Wltwe 80-95. Brlllant Star 38- 44. Preludium 60-75. Demeeter 100-120, Sllvercloud 60-70. Rose Marie 65-68. Wln tergold 60-80, Hyacinten Pink Pearl 15- 20. Bismarck 10-16. Anne Marie 14-21, L'lnnocence 13-23. Ostara 12-16, Jan Bos 20-24. Delftsblauw 15-20. Narcissen: He lios 38-43. Carlton 40-52. Golden Harvest 45-57. King Alfred 50-55, Blcelor 55-62. Cragford 50-62. Tulpen met bol: 4.00-9 20 per 100. Blauwe Druifjes 36-49 per bos. Chrysanten 60-70 per bos. RIJNSBURG. 13 Januari. Groente- velling: rode kool 6-12. gele kool 6-10. gr. kool 7-15. boerenkool 20-26. uien 12-17, prei 16-18, kroten 7-10. waspeen A 10-30, B 8-32 per kilo, knolselderle 5-22 per stuk. TER AAR. 13 Januari. Groentevei ling: witlof 1 47-55. Idem 2 25-45. Idem stek 5-19. glasandijvie 56-61. Idem B 44. kroten 8-9. spruiten 30-35. idem B 12-21, aardappelen 10. prei 12-15. alles per kg. knolselderle 12-17 per stuk. boerenkool 60-110 per kist. ROTTERDAM. 14 Januari. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 2790. weektotaal 4806. vette koelen en ossen 520, gebrulksvee 710 vette kalveren 155. graskalveren 167. nuchtere kalveren 687. varkens 102. big gen 111, paarden 73. veulens 3. schapen of lammeren 240. bokken of gelten 24 Prijs In cents per kg.: vette koelen le kw. 300/320. 2e kw 270/295. 3e kw, 250' 270. vette kalveren 280 290. 260/280 220' 250. graskalveren 450, 300. 250. nuchtere kalveren 63. 50. 40 biggen 40. 30. 25. slacht paarden 230. 200. 190 Prijs tn guldens per stuk schapen le kw. 100 2e kw. 85. 3e kw. 75. lammeren 95. 70. 60. kalfkoelen 1250. 1100. 800. melk koelen 1250. 1100. 800, vare koelen 850, 700. 600. vaarzen 880. 780. 580. pinken 375. 475. 375.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9