Gaillard wil de Franse grondwet hervormen en referendum invoeren Ook in de zuidoost-hoek der V.S. groeit zelfvertrouwen der negers Verkoop van staven goud werd geen succes in West-Duitsland of zal Drang tot ook deze liever in vernieuwing premier het de schoot hoofd leggen Vele blanken verontrustdat zwarte bevolking van rechten gebruik zal maken 96ste jaargang Dinsdag 14 januari 1958 Vijfde blad no. 29340 jir. Metaalbetlrijfsbond Leiden bijeen Toespraak en films D de grote zaal van „Den Burcht" den gisteravond enkele films ver- De afdeling Leiden van de Chr. laalbedrijfsbond had deze avond, die onder gezellig verliep, voor haar leden hun huisgenoten belegd. Velen had- aan de uitnodiging van het bestuur lig gegeven. De zaal was dan ook goed bezet, toen de voorzitter, de r P. Barendse, de bijeenkomst met hartelijk woord van welkom opende, irna werd een film gedraaid, die op lelijke wijze het hoe en waarom van Europese Gemeenschap voor Kolen Staal in beeld bracht, ie heer D. Nederveen wees later op avond op de titel van de vertoonde i. Deze luidde „Het gaat om 150 mil- f. Bij de Bond gaat het om 32.000. ledenaantal zal echter in de toe- ns't groter moeten worden, aldus spre- Met z'n allen lukt het wel! De tedingsbeperking mag ons niet af rikken. Willen wij niet alleen in na- laal, doch ook in internationaal op- it nog een woordje mee kunnen spre- dan zal van ons in deze moeilijke een dubbele inspanning geëist wor- De tot-stand-koming van de wet emene Ouderdomsvoorziening noem- spreker een lichtpunt. Voor deze heeft men evenwel niet minder dan rtig jaar moeten strijden. Wat het ,V. betreft, deze is, zo vervolgdg tlcer, een organisatie, die strijd voert r middel van overleg. Gezamenlijk en de leden moeten blijven strijden r de vooruitgang, vooral nu het met hoogconjunctuur afgelopen is. Hij ak er zijn vreugde over uit, dat in ember j.l. in Leiden 23 nieuwe leden den worden ingeschreven, doch hij reurde het, dat in de laatste twee snden 17 leden hebben bedankt. Na deze propagandistische woorden'werd fraaie kleurenfilm „Tischka terug'.' gedraaid. De aanwezigen hebben van deze natuurfilm volop genoten. Al met al een geslaagde avond. In dezelfde zaal werd 's middags ook voor de kinderen van de leden een aantal aardige filmpjes vertoond. KLAVERJASVERENIGING VIERT FEEST. In de Kleine Burcht heeft de Klaver jas vereniging van het Eerste Leidse Klucht- en Revuegezelschap vrolijk feest gevierd. In zijn inleidend woord gaf de voorzitter, de heer J. Lens, een terugblik op het afgelopen jaar, dat voor de ver eniging een gunstig verloop had. Nadat de secretaris het jaarverslag had uit gebracht, reikte de voorzitter aan de kampioen van 1957, de heer Meijer, een wisselbeker uit. Ook de heer Gijzenij, die de tweede plaats in het klaverjas- toernooi innam, ontving een prijs. Aan hun dames werden bloemen aangeboden. Ook voor het enige dameslid, mevr Stikkelorum, waren er bloemen. Een gevarieerd programma van mu ziek, zang en schetsjes en een dansje toe werd hierna afgewerkt. CORRESPONDENTIE. H. C. te L. Leiden, Amsterdam (49 km», Monnikendam (60 km), Purmerend, Hoorn, Middenmeer, Den Oever (123 km). Afsluitdijk (153 km). Bolsward, Workum, Koudum, Balk (Gaasterland. 203 km), Lemmer, Kampen, Wezep, Ol- denbroek, Nunspeet, Harderwijk, Putten, Nijkerk, Amersfoort (319 km), Utrecht, Leiden (394 km.). Leiden—Hengelo 182 kilometer. Brigadier te Utrecht ernstig gewend (Speciale berichtgeving) By een poging een bij de Utrechtse zedenpolitie zeer ongunstig bekend staande man aan te houden werd een brigadier-rechercheur uit Utrecht ern stig gewond. Nadat verleden week reeds een verzoek tot opsporing en aanhouding van de man was gedaan, kreeg de politie gister avond een tip, dat de gezochte zich zou bevinden in een perceel aan de Nieuwe Gracht. Daar de man niet ongevaarlijk is, trokken recherche en politie er met vier man naar toe. Terwijl het perceel werd doorzocht, leek het er op, als of men in het pand ir nand ergens tegenop hoorde klimmen. Een brigadier snelde daarop naar buiten en klom via de voor de deur staande dienstauto op het ruim 3% meter hoge afdak van het perceel Nieuwe GrachtKeukenstraat. Het in slechte staat verkerende afdak van asbestplaten bleek het gewicht van de vrij zware brigadier niet te kunnen dra gen. Hij zakte er doorheen en viel via een machinepomp op stenen vloerbe dekking. Hij bloedde hevig uit diverse vleeswonden en liep tevens een hersen schudding op. Per ziekenauto werd de brigadier naar het Diakonessenhuis ver voerd. De gezochte is overigens nog voortvluchtig. GESTRAND NEDERLANDS SCHIP VERLOREN Het 400 brt. metende Nederlandse schip „Iduna", dat voor Kerstmis in de buurt van Kristiansand in Noorwegen gestrand is, kan niet geborgen worden. Het schip ls nu geheel stukgeslagen en zal waarschijnlijk voor de sloop ver kocht worden. De lading is gelost en de Ir. J. A. Meijlink alhier en ir. A. W. Zuidweg te Wassenaar zyn benoemd o tot leden van de examencommissie voor bemanning is gereed voor de ühuisreis. de akten Nijverheidsonderwijs Nk, Nu, De „Iduna" is eigendom van de rederij kwam Nw en Nz. I „iduna" te Groningen. 'dse kantongerecht (1957) iroordeelde 7832 personen Ie „balans" van het Leidse kanton- echt wyst uit, dat er in het afgelo- ijaar 7832 personen zyn veroordeeld tn 8507 in 1956. In civiele zaken wer- 905 uitspraken gedaan tegen 995 in jaar daarvoor. In totaal zyn 922 re- iten opgemaakt ter uitvaardiging van dwangbevel. In 1956 waren dat er isteren stond een 75-jarige inwoon- van Haarlem terecht, omdat zij op november j.l. op zeer, onvoorzichtige ie met haar auto op de Herenweg te jrdwijk had gereden. Ook had zij te i gereden, met het gevolg dat zij bij uitwijken de macht over het stuur verloren en een transformator- sje omver had gereden. Zij ontkende zij onvoorzichtig was geweest, maar officier van Justitie mr. Van der lans wees haar erop, dat zij harder 50 km had gereden, waardoor zij verkeer ernstig in gevaar had ge- cht. Hij eiste f. 50 of 20 dagen. Daar geldigheid van haar rijbewijs, dat de politie was ingenomen, verlopen in zij te kennen gaf niet meer voor- lens te zijn achter een autostuur te en plaatsnemen, veroordeelde de plv. tonrechter mr. De Clercq haar tot 0 boete of tien dagen, egen een Leidse ambtenaar eiste de :ier van Justitie mr. Van der Schans f. 10, f. 50 en f. 75 boete of 15, 20 25 dagen, omdat hij op 15 oktober zijn auto op de Leidsestraatweg te tstgeest een verboden weggedeelte bereden, dit bovendien zonder licht gedaan en. ten derde, het bevel van politie, die hem wilde aanhouden, had opgevolgd, maar was doorge- De plv. kantonrechter mr. De ïing veroordeelde verdachte, die alles ende tot f. 10, f. 25 en f. 40 boete, te len f. 75 of 35 dagen, en inwoner van Katwijk aan Zee est zich verantwoorden wegens 54 rtredingen van het rijtijdenbesluit, dachte had voorgegeven, dat zijn uffeur niet in staat was het werk- ije bij te houden, maar deze ver- irde dat, als hij 's avonds om elf thuiskwam, de volgende ochtend acht uur weer moest rijden. Eis: maal f. 5 of 54 dagen; uitspraak: 54 al f. 3 boete of 54 dagen, lp 16 november waren bij een bot- by het Haagse Schouw een Ameri. en een Rotterdamse dame be ien, van wie eerstgenoemde, ko lde uit Amsterdam zonder op het leer te letten, de Valkenburgse weg opgereden. De Rotterdamse die de richting Den Haag kwam had tijdig geremd en was op de auto de Amerikaan ingereden. Eis: tegen Amerikaan f. 80 of 20 dagen en te- de Rotterdamse f. 30 boete of tien in. De plv. kantonrechter mr. De ïing veroordeelde hen resp. tot f. 100 !0 dagen en f. 10 of 4 dagen. LEIDSCHE SPAARBANK de maand december werd er bij de Jsche Spaarbank ingelegd f831.233,46 terugbetaald f 1.831.470,04. let aantal nieuwe boekjes bedroeg en het aantal afbetaalde boekjes 186. 6.359 rekeningen van deelnemers aan Afhaaldienst werd f 131.078.75 bijge- reven. werden 584 spaarbusjes ter ledi- aangeboden met een gezamenlijke oud van f 14.939.41. Het tegoed der 31 inleggers bedroeg aan het einde maand f 27.650-256,34 (inclusief fe). WASSENAAR 'oorlichting R.-K. Vrouwen oor het R.-K. Vrouwengilde gaven gemeentebedrijven gisteren in de er van het Verenigingsgebouw een rlichtingsavond, welke werd geopend irmevr. M. Engles—Vermeer. Ie heer G. Hietbrink van Philips Ne land N.V., hield een gezellig praatje r huisverlichting in de juiste ver- Kling en op de juiste plaats. Hij zei, licht niet duur is en besparing rop verkeerd. Hij vertoonde plaatjes interieurs en daarna reclamefilm- 'c adjunct-directeur van de gemeen- törijven sprak vervolgens over heet- orvoorzieningen en koken op gas of feiciteit, waarvan hij de voor- en leien opsomde onder gegeven om- Migheden. ilerna volgde nog film. HEER F. DE KOCK OVERLEDEN lond-agmorgen is alhier plotseling rieden de heer F. de Koek, bibliothe. aan het R.-K. Centraal Bureau T Onderwijs en Opvoeding en cores ident van de „Gazet van Antwerpen", heer De Koek bereikte de leeftijd 59 jaar. (Van onze correspondent in Bonn) De bewoners van West- Duitsland stellen er min der prijs op echt goud in hun bezit te hebben dan men in financiële kringen een maand of negen ge leden wel heeft gedacht. Sedert 1 april kan men er in de grote bankinsti tuten voor het eerst se dert het uitbreken van de eerste wereldoorlog in 1914 flinke staven goud kopen, die natuurlijk veel geld kosten. In het begin doken nog wel kopers op, maar de belangstelling verminderde zienderogen. Daarna werden kleinere staafjes van 10 en 20 gram in de handel gebracht, die maar iets meer dan 55 en 110 mark kostten, doch ook die vonden niet veel aftrek. Toen het kerstfeest na derde, waarbij de Duit sers elkaar weer geschen ken moesten geven, werd weliswaar weer opeens meer goud gevraagd, maar daarbij bleek duidelijk, dat men veel meer be langstelling voor fraaie gouden munten dan voor de staven aan de dag legde Men kocht voornamelijk goudstukken van 20 mark, die 51,40 mark kostten, en oude Oostenrijk Hon gaarse munten van 100 kronen, waarvoor men aan de bankbiljetten 156,50 mark per stuk moest betalen. Zij dragen nog de beeltenis van de oude Keizer Frans Jozef, die in 1916 in Wenen is overleden. De oude Oos tenrijkse munten zijn rela tief goedkoper dan de staven goud van de West- duitse emissie-bank. Want ze kosten 5,13 mark per gram en de staven 5,25 mark per gram. (Van onze Paryse correspondent) De aanstaande zitting van het parlement, komende week, zal in Frankrijk staan in het teken van de vernieuwing. Nauwkeuriger gezegd: van de grondwets vernieuwing. We herhalen echter: in het teken. Want dat de constitutionele basis, waar de Vierde Republiek op rust en die tot dusver nog maar weinig redenen tot juichen heeft gegeven, inderdaad en vooral metterdaad ingrijpend zou worden herzien, blyft voorlopig een vraag, waarachter we een royaal aantal vraagtekens zouden willen plaatsen. In regeringskringen geeft men echter van veel beslistheid blyk. En vooral premier Gaillard en zijn r.-k. minister van Justitite Lecourt, aan wie de grondwetsherziening in het bijzonder is toevertrouwd, geven te kennen, dat ze bereid zijn op dit punt tot het alleruiterste te gaan. En gedacht wordt j m voor het geval de tegenstellingen tussen regering en parlement onoplosbaar zouden blijken. En het woord referendum heeft in Frankrijk sinds Napoleon III, generaal Boulanger èn generaal De Gaulle een „cesaristische" bijklank, waarbij de repu blikein zich de rillingen langs de democratische ruggegraat voelt sidderen Stok achter deur In zijn regeringsverklaring, enkele maanden terug, had Frankrijks jeugdige premier ook de grondwetsherziening vermeld, doch dat punt werd traditio neel de laatste jaren altijd in deze staatsstukken opgenomen. Tot dusver had echter alleen Mendès-France in 1954 enige ernst met dit voornemen ge toond door een (lichte) verandering in de procedure bij kabinetswisselingen in te voeren. De herzieningen, die in het nieuwe plan zijn opgenomen, richten zich op e entweeledig doel, met de op zet de bevoegdheden van de regering, de uitvoerende macht, te versterken ten koste, derhalve, van het parlement. Zo zou een ontbinding van de volksver tegenwoordiging als stok achter de deur vergemakkelijkt moeten worden, terwijl bovendien een regering volgons het nieuwe plan pas tot aftreden ge dwongen zou kunnen worden, nadat een absolute meerderheid zich tegen haar heeft uitgesproken. Nu wordt voor a a n- b 1 ij v e n een meerderheid vereist, zo dat absenten of stemonthouders in de praktijk ten nadele van de regering ple gen te wegen. Een revolutie behelzen de voorstellen van de regering dus zeker niet. Niette min heeft een ronde-tafelconferentie van partijleiders zich tot dusver nog al tijd niet met de regeringsplannen kun- demonstratief verzet beginnen te komen tegen het onrecht, dat hun wordt aan gedaan. Leverantie van Japanse schepen gaat niet door (Van onze correspondent in Washington) Onlangs heeft het congres te Washington een wet op de burgerrechten aange nomen waarin bepaald is, dat men, bij verlening van het stemrecht, geen zwaar dere eisen aan negers mag stellen dan aan blanken Zou dat toch gebeuren, dan zou de centraJe regering kunnen ingrijpen. In het zuidoosten van Amerika moet men in vele gevallen een examentje af leggen alvorens stemrecht te krijgen en tot dusverre kwam het in dit gebied her haaldelijk voor, dat aan negers veel moeilijker vragen werden gesteld dan aan blanken. Zo vroeg men in Birmingham, de grootste stad in Alabama, bijv. wat de veertiende Amerikaanse staat was, die tot de Unie werd toegelaten, hoeveel leden het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden telt enz. De blanken hadden het veel gemakkelijker bij zulk een examen. In Montgomery, de hoofdstad van Alabama, is de toestand niet beter. Vandaar dat de negers daar een speciale cursus van drie weken hebben georganiseerd voor hen, die stemrecht willen verwerven! Van de duizend negers, die deze cursus heb ben gevolgd, zijn er tot dusverre slechts 200 geslaagd voor hun examensom migen werden pas geaccepteerd, nadat ze zeven of acht keer voor de commissie verschenen waren. Maar vele negers hielden koppig vol en verwierven tenslotte hun recht. nen verenigen. De kans ls daarom groot dat het kabinet-Gaillard binnenkort - zacht gezegd weer eens in ernstige ongelegenheid gebracht zal worden. Vooral de conservatieven houden het been krampachtig stijf. Eén op de vier Kamerleden was al eens exellentie Of de politici en parlementariërs dan zo uitbundig verrukt zijn over het func tioneren van het huidige parlementaire stelsel in Frankrijk? Officieel stellig niet. Na elke crisis gaan in alle partijen stemmen op, die roepen om radicale herziening van het stelsel, of van het „systeem", zoals De Gaulle zich uitdrukt, waardoor Frankrijk ten gronde zou wor den gericht. Maar van de proclamatie dier noodzakelijkheid naar de uitvoering is een lange weg gelegen. En voorlopig zien wtJ het niet gebeuren, dat die weg door een meerderheid van twee derde der parlementsleden, die voor grond wetsherziening wordt geëist, zal worden afgelegd. Want diezelfde parlementa riërs zijn het nog altijd, die bij besten diging van de tegenwoordige toestand en verhoudingen alleen maar zijde spin nen. Een regering, die zich inspant de uitvoerende macht te versterken, werkt in beginsel zeker in het belang van het land. Doch het —openlijk of verzwegen verlangen van ieder parlementslid is nu eenmaal binnen redelijke tyd ook eens minister te mogen worden om zijn kie zer te bewyzen dat hij zijn mannetje wel staat. Een verlangen, dat zeker niet on vervulbaar behoeft te heten, want één op de vier Franse Kamerleden is, of was al eens, excellentie!! En Kamerontbin ding te vergemakkelijken, is een risico waarvoor de heren zo mogelijk nóg min der voelen. Ondanks de officiële parolen van bestedingsbeperking en bezuiniging, hebben de parlementariërs hun salaris sen zo juist weer eens zeer aanzienlijk (met 72 procent!) verhoogd. Een week blad heeft net becijferd dat, hoofdelijk omgerekend, ieder van de ruim zeshon derd Kamerleden Frankrijk per jaar op een bedrag van ongeveer honderd duizend guldens komt te staan! Een in komen, dat je tenslotte ook maar liever niet onnodig ln de waagschaal werpt. De noodzaak van de grondwetsherzie ning moge dan algemeen worden erkend, Van Indonesische zijde is medege deeld, dat Djakarta niet zal ingaan op hel Japan*. aanbod 39 schepen le tadC mZ aangeboden vaartuigen i linf van de ïan het volk kan loch nog altijd n i et worden gesproken. Misstanden alleen in klein deel van Amerikaans gebied Die koppigheid verontrust vele blanken in het zuiden en vooral nu de examen eisen gelijk moeten worden voor blank en zwart, zijn zij beducht dat negers in die gebieden, waar zij in de meerderheid zijn.... ook de meerderheid van de stemmen zullen verwerven en daarmede de politieke macht om allerlei rasonder scheid ongedaan te maken. Het verzet der blanken is, naar de mocratische maatstaven, vaak hoog9t onfatsoenlijk. In de stad Tuskegee (ook in Alabama) zag het er naar uit. dat de negers, met een flinke inspanning hun nerzijds, de meerderheid in het kiezers tal zouden halen. Verwonderlijk was dat niet, want de stad telde 1315 blanken en 5397 negers! Wat deed men toen? Men verlegde de stads grens zo sluw, dat 410 van de 420 stem gerechtigde negers buiten de gemeente kwamen te wonen. Dat gaf aan de blanke kiezers weer een fikse voorsprong.. De negers hebben hierop gereageerd door een tijdlang alle winkels der blanken te boycotten, doch de grens bleef onver anderd. Listen en lagen Iets dergelijks gebeurde met het „Graafschap" (county), waarvan Tus kegee de hoofdstad is. Dat graafschap (Macon-county) telde vele negers: 84 procent van de gehele bevolking. Een dergelijke situatie kon na de nieuwe federale wet op de burgerrechten weieens lelden tot al te grote recht vaardigheid voor de negerszo rede neerden de reactionaire blanken In Ala bama. Wat hun onfatsoenlijk remedie was? Door een amendement op de staatsgrondwet werd het gehele graaf schap opgedoekt. Het gebied werd ver deeld en toegewezen aan „blankere." buur-graafschappen Ook Greene (met 83 procent negers) en Lowndes (met 82 procent) zullen wellicht gevierendeeld worden en men vraagt zich af. hoelang de onliberale elementen in het zuidoosten met derge lijke listen en lagen nog door zullen gaan, aldus hun eigen geweten belas tend en de reputatie van Amerika be zoedelend. Het is een goed ding, dat het zuiden meer en meer geïndustrialiseerd wordt. Daardoor vestigen zich allerlei blanken van elders in dit gebied, blanken met li beraler opvattingen. Bovendien worden de negers zich meer en meer bewust van hun recht. Weliswaar hebben zij de veldslagen om Tuskegee en Macon- county verloren, doch hun zelfvertrou wen groeit met de dag. Demonstratief verzet Als Europees correspondent aarzelt men weieens. voordat men met een be schouwing over het Amerikaanse neger- vraagstuk begint. Men weet maar al te goed hoe gretig dergelijke artikelen in Europa gelezen worden. Menig Euro peaan, die bitter weinig afweet van Amerika in het algemeen kan precies vertellen wat er niet in de haak is met de behandeling van de kleurlingen in de Ver. Staten. Dat geeft zulk een Euro peaan zo'n plezierig gevoel van althans enige superioriteit ten aanzien van Amerika, dat in zoveel opzichten Euro pa heeft overtroefd Hierboven heeft men kunnen lezen, hoe de grondwet in sommige delen van Amerika tot een aanfluiting wordt ge maakt en hoe men, met kinderachtige trucs en streken, aan de negers hun goed recht onthoudt, met name het recht om via de stembus invloed te hebben op be stuur van stad. staat en land. De niet-Amerikaanse lezer zal echter in gedachten moeten houden, dat toe standen ais hier beschreven slechts voorkomen in een betrekkelijk klein gedeelte van de Ver. Staten: in de zuid oosthoek, vanouds het plantage- en sla- vengebied. Ten gevolge van de aanzien lijke autonomie, die dc afzonderlijke Amerikaanse staten bezitten, kan de centrale regering te Washington slechts moeizaam en op omslachtige manier verandering brengen in de heersende misstanden. Het is een betrekkelijk nieuw verschijnsel, dat negers zelf in leveren. De zijn voor het dooi niet geschikt bovendien lag de prijs tweemaal zo hoog als Indonesië had gedacht. In- plaats van 39 aanvaardt Indonesië slechts drie schepen. Overigens zei men in Djakarta zich niet ongerust te maken, omdat er nog andere aanbie dingen zijn, o.a. uft West-Duitsland en Denemarken. Niettemin is het die laatste factor de openbare mening waarop men zijn enige hoop voor een herziening van de constitutie nog gevestigd mag houden. Het is echter duidelijk, dat die factor zich alleen zou kunnen doen gelden, in dien het inderdaad tot een referendum kwam. Zonder ernstige gevaren zou een referendum echter ook weer niet zyn. En het hoogste, gevaar is daarbij wel gelegen in de mogelijkheid, dat de anti democratische krachten van communis ten, Poujadisten en, eventueel. Gaullis ten een eensgezinde stormloop zouden ontketenen, waardoor het doel van een grondwetscorrectie, of zelfs ver nieuwing, ver voorbij zou dreigen te worden gestreefd. Klaarder uitgedrukt: dat het democratische kindje mèt het badwater zou worden weggegooid. Voorzover zijn bedoelingen „zuiver" zijn, kan men zeker waardering hebben voor de moed van Gaillard nu eindelijk eens daden te voegen by alle woorden, die over de noodzaak van grondwetsher ziening de laatste jaren gesproken wer den. Doch de toekomst zal nog moeten leren of Frankrfjks jonge minister-pre sident ook over de wijsheid en de kracht beschikt de machten te beheersen, die hij by een referendum mogelijk op zou kunnen wekken. Tenzij ook hij, als komt, h maar weer liever tijdig in de schoot zou willen leggen. En ondanks alle officiële verzekeringen lijkt ons die laatste mo gelijkheid nog altijd niet de onwaar schijnlijkste te zijn Aanbod van Chinese schepen Een woordvoerder van het Indonesi sche consulaat-generaal dn Hongkong heeft medegedeeld, dat 7 Chinese scheepvaartondernemingen aldaar heb ben aangeboden een inter-insulaire dienst in Indonesië te onderhouden, in- plaats van de K.P M. Volgens deze woordvoerder zijn 12 vertegenwoordigers van 7 rederijen kort geleden uit Hongkong vertrokken, om met de Indonesische regering over de voorwaarden te ondei-handelen. Strijd tegen polio Grote zending vaccin (Van onze Haagse redactie) Een groot regeringsprogramma'voor inentingen tegen de kinderverlamming staat voor de deur. Morgen arriveert op Schiphol een zending Salk vaccin, voldoende voor 540.000 injecties. Het is d eeerste van een viertal zendingen, tezamen 2000 liter vaccin. Zo ziet het programma er uit: 1. de in 1955 geboren kinderen, die najaar 1957 al twee injecties tegen polio kre gen. ontvangen omstreeks juli hun derde en laatste prik; 2. de in 1952 t/m 1954 alsmede de in 1956 en 1957 geboren kin deren zullen ln de periode tussen 15 fe bruari en 15 juli hun eerste en tweede prik ontvangen. Reden: in de zomer maanden komt polio het meest voor. Deze kinderen zullen reeds door twee injecties daartegen behoorlijk zijn be schermd. In 1959 hoopt men het vaccin in eigen land te kunnen vervaardigen. Pachtwet in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redactur) De nieuwe minister van Landbouw, dr. ir. Vondeling, zal volgende week voor het eerst in de Eerste Kamer verschijnen ter verdediging van de nieuwe pachtwet. Plechtige ondertekening der Beneluxakkoorden Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de regeringen van België, Luxem burg en Nederland in onderling over leg hebben besloten de plechtige on dertekening van de Beneluxakkoorden te doen geschieden op 3 februari a.s. te 's-Gravenhage. De plechtigheid zal j worden gehouden in de Ridderzaal. Beurs van Amsterdam Dinsdag 14 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 3% 87% 87% Grootboek obl 3% 74 80 Ned '47 3% (3) 85 85% 88% 88% 86% 86% 86,9« 86% 80% 80% L 81H 82% 81% 82% Ned '55 II 3% 84% 84% B 82 82% B Ned W.B lening 6% 106 105% Dollarlng '47 3 90 90 Investeringscert 3 90% 90% Ned 62-64 3 90% 90% Cert NWS 60% B Indië '37 A 3 84% 85% Grootboek '46 3 80% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handi. en Ind. B 23 21% Nat. Handelsbank 72 72 Ned. Handelmij 142% 146% 40% 40% Deli Mij .en (Ver.) 57% 56% 85 Vi 85% 21 20% Senembah 42 42 Vorstenlanden 10% 10% A.K U 149% 151% Berkel's Patent (v) 182% 180 Calvé Delft eert. 246 249 Kon Pap v Gelder 173 177 Hoogovens eert 241 245 MÜller en Co. NB 299% 299% Ned. Kabelfabr 216 220 Philips 234 237% 146% 146% 306% 311% Wilton Feyenoord 207 205% Biliton 2de r 176 Dordtse Olie gew 695 V4 685 Kon Petr (f 20.—) 143.50 143 60 idem (50 a f 20.— 142 50 143 30 Holl Amer lijn 138 136% Java China Paket 113 111% KL_M 9860 89 Ned Stoomv MU 129% 127% Kon Paket Mij 100% 101% Stoomvaart Mij Ned 126% 129% Nievelt Goudr eert 148% 149% v Ommeren eert 200% 201 Kon Rott Lloyd 115 115 Ned Scheepv Unie 109% 112 BEURSOVERZICHT Markt in herstel Amsterdam, 14 januari Uit de betere koersen van Wallstreet, putte de beurs te Amsterdam vandaag nieuwe moed. Over de gehele linie was zij goed in herstel. Doordat de arbitrage er zo goed als niet aan te pas kwam, bleef de handel gering. Hier en daar toonde het publiek enige belangstelling voor de aandelen. Dit was het geval in de Unileverhoek, waardoor het fonds zich ten opzichte van gisteren, flink kon herstellen. De koers bij opening 311 liep op tot 312% om op ongeveer dit niveau de beurs te verlaten. De winst bedroeg 6 punten. Aandelen Philips haalden het verlies van 3 punten van de vorige dag volledig in. Dit kon ook gezegd worden van de kunstzijdepapieren die van 151 tot 152 opliepen tegen gisteren 149% als slotprijs- KLM, na de vaste stemming van de laatste dagen, een paar dubbel tjes in reactie. In de hoek van Kon. Olie heerste een stilte, die aan de te verwachten drukte aan het einde van deze week voorafging. De aandelen no teerden vrijwel de gehele middag rond de f 143,50, een koerswinst derhalve van f 1de aandelen lagen f050 boven pa riteit New York. Het buitenland toonde enige belangstelling. De scheepvaarten waren vanmiddag goed gedisponeerd met avances van 1 2 punten, Een uitzondering hierop vormden Holland-Amerika Lijn -1 en Kon. Boot -2%. Cultures lager voor Ver. Deli's -2%. HVA's en Amsterdam Rub ber fractioneel beneden gisteren. Staats fondsen prijshoudend met kalme han del. De obligatiemarkt bleef vast. 6% Pegus en Pegem werden op resp. 107 en 106% vernomen. De woningbouwlening was lager op 105%. Aandelen Leidsche wol stelden zich 5 punten lager op 150 eerder laten dan de laatst gedane koers van 155% wegens ontslag van 30 personeelsleden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 januari Londen 10.58%—10.59%; N. York 3 7812—3 79^; Montreal 3.83 3 84; Parijs 89.95—89.05 Brussel 7.56%—7.57: Frankfurt 8987— 89.92; Zürioh 86.33%—86.38%Zürich <vr fr88 41%—88 46%.Stockholm 72.97%-73.02%Kopenhagen 54 68-54 73; Oslo 52.90—52.95; Milaan 60 42%-60 47% Wenen 14.61 =>4—14.52%. NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 87% 87% Den Haag 1937 1 3.. 80 Leiden 1947 87% R R'dam '37 I-HI 3% 87% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 Premieleningen A'dam '53 3 91B 92 B A'dam '51 2% 83% B 84 A'dam '56 I 2% 80B 80% A'dam '56 n 2% 88 88?» Eindhoven '54 2% 78% 79% Enschede '54 2%80 79% Den Haag '52 I 2% 90 B 91 B Tdem tl 2% 89 91 R'dam '52 1 2% 87 88 tdem II 2% 90 B 92 Utrecht '52 2% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 195 195% H.B.Ü eert 171% 171% Rott Bank 168% 167% Twentsche Bank 158 157 Industrie Ondernemingen Albert Heyn190B Borneo Sum. H. Mij 34 34 Ned. G. en Sp. fabr 166 166 Kon. Ned. Grofsm 99 98 Interaatlo 56% 55 Rott. Droogdok Mij. 456 453 Tieleman en Dros 8 B Ned MU Walv.vrt. 52% 55 Spoorwegen Dell Spoorweg MIJ 7 7 Amerik. fondsen Canadian Paciflo R. 24% 25 Intern Nickel 71 71% Anaconda 40A 40% Bethlehem Steel.... 36% 36% Cities Service 48% 49 General Motors 34% 35B Kennecott78%. 78% Republic Steel 39% 40% Shell OU 63% 62% Union Pacific 24%exd. 24% Un States Steel 51% 52% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edeimet Kon AA Pref w.a idem Electrolas B Holi Constructie Ing dut v Bouwnijv Int Kunststott Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab '53 Ver Touwfabrieken Wernlnk's Betonm Van Wijk Textiel VR 1S/1 49 56% 56% 285 305 115B 34% 34% 155 372 373 141 O 141 62% 63 B 73 71GL

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7