EEN SCHOTEL VOL HARDE NOTEN VOOR VI1F GEMEENTERADEN ROND LEIDEN L hier Mams) ik hoest weer! Akkoord met het „beperkte"plan maar niet met wijze van opdienen J Preadviezen over structuurplan LEIDERDORP: Begrip staint uit verleden, verbazing uit lieden! WARMOND: Aanvaardbaar als Leiden merenplan laat vallen! VOORSCHOTENRealisering van lang gevoelde Behoefte ABDIJSIROOP Wordt Oostenrijk lid van een front van neutrale staten? DINSDAG 14 JANUARI 1958 In de komende dagen wordt in raadsvergade ringen van de gemeenten rond Leiden een be spreking gewijd aan het „Leidse structuurplan" waarover wij elders in dit blad uitvoerig schrijven en dat 20 januari in de Leidse gemeenteraad zal worden behandeld. De aard van het plan, zijn omvang en de toe lichting van de zijde van B. en W. van Leiden wettigen de verwachting, dat in deze raadsverga deringen in de „buitengemeenten" nog een hartig woordje over zal worden gesproken ondanks het feit dat deze plannen gemeenschappelijk zijn op gesteld. Uit de preadviezen van de colleges van B. en W. der betrokken buitengemeenten blijkt duide lijk, dat men zich met het plan als zodanig wel kan verenigen, wat niet verwonderlijk is wanneer Samenwerking vereist discretie De gemeenteraad van Leiderdorp krijgt een zeer uitvoerig preadvies b(j het voorstel tot aanvaarding van het structuurplan als ontwikkelingsbasis te verwer ken In zijn vergadering van donderdag a.s. In de inleiding daarvan wordt herinnerd aan reeds uit 1955 stammende plannen tot ontwikkeling van Leiderdorp op het gebied van industrie en woningbouw en aan het feit dat op 1 januari 1957 in tien jaar tyds de woningvoorraad met 50 procent was toegenomen, waartegenover een technische beperking staat van een zo snelle woningbouw thans. Beperkte omvang In extenso wordt een brief van het Leidse gemeentebestuur vermeld d.d. 17-5-1957 waarin om in ter-gemeentelijke samenwerking werd verzocht ten behoeve van een structuurplan voor de Leidse ag glomeratie. Reeds op dat tijdstip werd in dit schrijven betreurd, dat in vaktech nische tijdschriften en dagbladen be. schouwingen over een dergelijk struc tuurplan werden gepubliceerd. (Wij vra gen ons af waarop dit „betreuren" ge grondvest is. Naar onze mening moet men er slechts verheugd over zijn dat de gemeenschapsbelangen niet alleen in bestuurlijke kring aandacht genieten maar juist en bovenal in de gemeen schap waarvoor zy van belang zijn en die blijkbaar in een vrije pers een ge zonde uitingsmogelijkheid vindt. Het wil ons niet onwaarschijnlijk voorkomen, dat met deze publikaties o m. de artike len worden bedoeld die wij op 9 maart en 27 april van vorig Jaar aan de ont wikkeling van Leiden in het verband van Randstad Holland wijdden en waarin deze gemeenschappelijke samen werking werd gepropageerd. Redactie L.D.) Het preadvies van B. en W. van Lei derdorp stelt na het vermelden van dit schrijven vast, dat de colleges van B. en W. van de om Leiden liggende gemeen ten ernstig gegriefd waren over de wijze waarop Leiden de lancering van een structuurplan had aangepakt. In de eerste plaats omdat Leiden in ex tenso vermelde schrijven en op andere wijze reeds met een eigen plan kwam en in de tweede plaats omdat reeds in juni vorig jaar een openbare raadsvergade ring te Leiden zich met dit plan zou bezig houden zonder overleg met de om liggende gemeenten. Het verloop van zaken sedertdien heeft echter geleid tot een structuurplan van beperkte omvang waarmee de col leges van B. en W. van Leiden en om geving zich in directe en deze beperkte zin konden verenigen. Geen eind-plan Dit basisplan vormt weliswaar een afgerond geheel doch is geen beëindi gingsplan. De commissie van voorberei ding heeft de stede bouwkundige advi seurs opgedragen om, in nauw overleg met de directeur van het Economisch Technologisch Instituut, de werkzaam heden voort te zetten en in het bijzon der aandacht te willen besteden aan de vraag of een nog verder ontwikkelings plan nodig is. Voorts zal een nader onderzoek naar de recreatiebehoeften in de onmiddel lijke omgeving van de agglomeratie moe ten worden ingesteld. Ook zal afzonder lijk moeten worden bezien een even tuele verbinding ten behoeve van de watersport van de Kaag naar oostelijker merengebieden in overleg met de daarbij betrokken gemeenten. Aanvaardbare richtlijn Het basls-struotuurplan bevat ech ter reeds zovele en duidelijke aanwijzin gen, waarover algemene overeenstem ming in de werkcommissie werd bereikt, dat het alleszins wenselijk en verant woord is om dit plan als basis voor het te voeren beleid voor de eerstvolgende jaren te aanvaarden. Hoewel een struc tuurplan geen rechtskracht kan ver krijgen kan het als basis dienen voor een recks van stedebouwkundige maat regelen. Uiteraard zou het voorkeur verdienen een dergelijk structuurplan voor een periode van meer dan een kwart eeuw op te stellen. De heersende onzekerheden en optredende tegenstrijdige belangen maken dit echter onmogelijk. Een ont wikkelingsbasis voor 10 k 15 Jaar is meer aanvaardbaar. Geleidelijk aan kan dan op deze basis worden voortgebouwd. Het preadvies van B. en W. van Lei- oerdorp eaat daarna op details van het structuurplan in. waarbij in het bijzon der aandacht wordt gevraagd voor het grote belang, thans de mogelijkheid te scheppen voor de verwezenlijking van een grote woonwijk in het Zijlkwartier. (Men zie de kaart die bij het structuur plan gevoegd is; Red. LJ>.) B. en W. van Leiderdorp zijn van me ning, dat met de realisering van dit structuurplan In belangrijke mate zal worden tegemoet gekomen aan de huis vestingsproblemen van de Leidse agglo meratie en zijn dan ook voornemens, dit plan na aanvaarding door de raad met spoed te realiseren. Samenwerking van Leiden waarom reeds is verzocht zonder detaillering is daartoe noodza kelijk. men zich realiseert dat dit beperkte structuurplan slechts die ontwikkelingsrichtlijnen omvat, waar over men het zonder „geven en nemen", dus meer op basis van de „grootste gemene deler", eens kon worden. Uit die preadviezen blijkt echter evenzeer, dat men zich geenszins kan verenigen met de wijze waarop het Leidse gemeentebestuur de plannen heeft gelanceerd, doorgedreven, en na het berei ken van een beperkte overeenstemming heeft gecommentarieerd onder meer door te stellen, dat dit slechts een begin is van een verdere ontwik keling en dat het plan als basis voor een derge lijke verdere uitbouw dient te worden aanvaard. Hieronder laten wij samenvattingen uit de preadviezen van de met Leiden in het structuur plan deelnemende gemeenten volgen. De gehele opzet is erop gericht om elkaar zoveel mogelijk te helpen. Het basisplan is een richtsnoer van en voor alle bij de Leidse agglomeratie betrok ken gemeenten. Verbazing B. en W. van Leiderdorp betreuren het dan ook in de hoogste mate, dat het gemeentebestuur van Leiden een ander standpunt blijkt in te nemen en ook thans dit plan nog min of meer als een zuiver Leidse aangele genheid beziet. Met verbazingaldus hun pread vies, hebben B. en W. van Leiderdorp namelijk kennis genomen van het feit dat het ontwerp-structuurplan voor de Leidse agglomeratie reeds aan Ged. Staten is bekend gemaakt in een openbare zitting. Met nog groter verbazing hebben zij kennis genomen van een aan hen gerichte brief van Ged. Staten van 16 dec. j.l. waarin wordt medegedeeld dat B. en W. van Leiden een structuur plan hebben doen. ontwerpen, waar bij ook Leiderdorp betrokken is en waarover het gevoelen van de raad wordt gevraagd. Nog geen commentaar op commentaar Het preadvies van B. en W. van Warmond aan de raad van deze gemeente die donderdag a.*. bijeen komt voor de bespreking van het Leidse structuurplan geeft slechts een commentaar op het plan zelve en zijn voorgeschiedenis, niet op de beschouwingen die B. en W. van Leiden aan dit plan verbinden op grond van verder gaande verlangens waarover de vertegenwoordigers van Leiden en omlig gende gemeenten het vooralsnog niet eens konden worden. Deze laatstgenoemde beschouwingen werden door B. en W. van Warmond ontvangen na opstelling van het preadvies en zullen derhalve waarschijnlijk nog de nodige commentaar oogsten bij de komende raadszitting in Warmond. Het lijkt althans onwaarschijn lijk, dat de in deze Leidse beschouwingen vervatte kritiek op het Warmondse beleid In de Warmondse raadsbehandellng onbesproken zullen blijven! tegen het merenplan. zowel op recreatie ve. economische, als cultuurtechnische en planologische gronden. Het lood recht-plan voorziet o.m. in het scheppen van andere recreatiemogelijkheden dan die op het gebied van de watersport. Bezwaren ziet Warmond in het alter natieve planologische ..parallel-plan" dat voorziet in bebouwing van de Leede oever van de Zwanburgër Polder. Deze betekent immers een aantasting van de kostbare cultuurgrond, een belemmering voor boerderij-vestiging en een structu rele aantasting van het gemeentekarak ter o.m. op het gebied van de recreatie en het dorpsschoon. Andere basis Het Warmondse preadvies erkent de onvermijdelijkheid van een structuur plan op breder basis dan de gemeente lijke doch stelt daarnaast, dat voor een gezonde basis van een dergelijk plan vol ledige inter-gemeentelijke instemming onontbeerlijk is. De wijze waarop Leiden het eerste structuurplan gemeend heeft aanhan gig te moeten maken moet door B. en W. van Warmond volkomen onaan vaardbaar worden geacht, terwijl ook de inhoud hiervan (o.m. de opname van het zogenaamde Merenplan) niet kon worden geaccepteerd. Met nadruk stellen B. en W. dat Lei den bij de uitvoering van dit meren plan niet alleen de vergroting van de watersport-recreatie beoogt doch in hoofdzaak economisch voordeel, name lijk zandwinning. Het Warmondse preadvies herinnert aan het streven, om de Zwanhurgerpol- der te ontwikkelen, de recreatiemogelijk heden uit te breiden, maar tevens de be- woningsontwikkeling van Warmond te stimuleren door uitvoering van het „loodrecht-plan" dat voorziet in een woonbuurt langs de Grote Sloot in noordoostelijke richting. Dit zou tevens gelegenheid scheppen tot verplaatsing van de boerderijen in de huidige dorps kern naar een meer geschikte plaats in de Zwanburgër Polder. Om deze polder vanuit de huidige dorpskern rechtstreeks bereikbaar te maken, zou een oeververbinding over de Leede tot stand moeten komen ter hoogte van het Warmondse haven-ter rein. De bezwaren daartegen van scheepvaartzijde zouden ondervangen kunnen worden door de in dit lood recht-plan opgenomen verbreding van de Grote Sloot (ook ih het structuur plan aanvaard). Voor deze in alle opzichten aanvaard bare ontwikkeling van de Zwanburgër Polder is evenwel een ruilverkaveling noodzakelijk die alleen kan worden door gevoerd indien het Leidse Merenplan van de baan is (en indien Leiden als een van de grote grondeigenaren enige medewerking geeft, Red. LD) en wan neer dit verkavellngsplan nog kan sa mengaan met het ruilverkavelingsplan- Ade. Leiden voerde bezwaren tegen dit loodrecht-plan aan die in commissie vergaderingen werden onderschreven. Merenplan moet weg! Deze planologische en recreatieve be zwaren onderschrijven B. en W. van Warmond echter geenszins. Onverkort handhaven zij dan ook hun bezwaren Leiden halsstarrig Dat het Warmondse gemeentebe stuur niettemin van het loodrecht plan heeft afgezien vindt zijn oor zaak in het vertrouwen dat Leiden het merenplan zal laten varen, waar door ruilverkaveling van de Zwan burgër Polder mogelijk zou blijven. Deze zou echter op korte termijn veilig gesteld moeten worden. Om tot deze compromis-oplossing te komen hebben B. en W. uitvoerige besprekingen met het Leidse ge meentebestuur gevoerd. Leiden bleek echter niet bereid om ten deze enige concessie te doen. Dit overleg heeft een volkomen negatief resultaat gehad. B. en W. van War mond hebben dan ook geen mede werking kunnen geven aan de tot standkoming van een structuurplan, waarin de parallel-bebouwing zonder meer is geprojecteerd en ivaarin een merenplan is gecreëerd of althans dienaangaande nog een vraagteken is geplaatst. Aanvaarding onder beding Het Warmondse preadvies stelt, na de bezwaren van enkele andere gemeenten in het kort te hebben aangestipt, de vraag waarop de Leidse prognosen om trent het toekomstig bewoneraantal en de te verwachten industriële ontwikke ling zijn gebaseerd die de grondslag van het structuurplan vormen. Het preadvies omvat tot slot de aan beveling het directe structuurplan te aanvaarden in de zekerheid, dat B en W. van Warmond met kracht blijven streven naar een ontwikkeling van de Zwanburgër Polder overeenkomstig de reeds eerder door hen en door de raad geformuleerde opvattingen die ook in het voornaamste gedeelte van dit pre advies tot uitdrukking werden gebracht. Na deze zaken hebben B. en W. van Leiderdorp zich niet meer ver baasd over de conclusie van hun Leidse collegae in hun voorstel aan hun gemeenteraad van 7 januari j.l. dat zij het structuurplan, zoals dit als gevolg van het overleg met de aangrenzenden gemeentebesturen vorm heeft gekregen, gelet op de be perktheid van het plan met weinig enthousiasme indienen ZOETER WOUDE: Akkoord niet plan Het preadvies van B. en W. van Zoe- terwoude aan de raad, die als eerste der betrokken gemeenten morgen reeds het structuurplan in behandeling neemt, beperkt zich tot een kort resumé van de voorgeschiedenis van het plan. een aan duiding van wat het plan behelst ten aanzien van Zoeterwoude (normale be volkingsgroei tot 10.000 inwoners, indus trievestiging langs de Rijn en recreatie gebied langs het Rijn- en Schiekanaal) Het preadvies werd opgesteld aan de hand van het structuurplan zelve, niet naar aanleiding van de uitvoerige nota van B. en W. van Leiden aan de Leidse gemeenteraad. Het preadvies releveert de commissie vergaderingen van 25 juni, 4 oktober, 7 november, 20 november en 10 december, op welke laatste datum besloten werd het thans ter tafel liggende „plan III" aan de gemeenteraden voor te leggen. Aan een commissie van deskundigen Geen beëindigingsplan maar basis Het preadvies van B. en W. van Voorschoten aan de raad van die gemeente, die vrijdag a.s. bijeen komt om het Leidse structuurplan te bespreken, herinnert aan de reeds jarenlang gevoelde wens van Voorschoten om de gemeentelijke ont wikkeling een richtlijn te geven die ingesteld is op de plaats van deze gemeente in de om samenwerking vragende Randstad Holland. Het preadvies acht het gelukkig, dat thans een structuurplan is opgesteld, dat door de gezamenlijke colletges van burgemeesters en wethouders als basis is aanvaard. Het plan als zodanig beëindigingsplan. E.T.I. er bij vormt een afgerond geheel doch is geen Deze studie dient nog te worden voortgezet, waarbij in het bijzonder aandacht moet worden besteed aan de vraag of verdere ontwikkeling nodig is. terwijl voorts dient te worden nagegaan in hoeverre in het. nu in beginsei te aanvaarden plan de ruimten voor het wonen, het werken en de sociale voor zieningen van voldoende omvang zijn en op de juiste wijze op elkaar zijn afge stemd. Het preadvies suggereert de in schakeling van het Economisch Techno logisch Instituut te Rotterdam voor de beantwoording van deze uitermate be langrijke vragen. B. en W. van Voorschoten onthouden zich van beschouwingen over de verder dan het directe plan gaande aspiraties van Leiden op grond van onzekerheid over de daarbij van belang zijnde fac toren en op grond van het. feit, dat. in een besloten bijeenkomst in gemeente- raadsverband daarover reeds inzichten in uiteenlopende richting zijn geformu leerd. Geconstateerd moet echter wor den, dat de hoofdlijnen pan het structuurplan samenvallen met het reeds in februari 1956 vastgestelde structuurplan. In dit verband herin nert het preadvies van B. en W. er aan, dat de tot standkoming van be bouwing voor het gedeelte Rijndijk Drieling te Enschede (Speciale berichtgeving) Sedert zaterdagmiddag ligt in het R.-K. Ziekenhuis te Enschede in de cou- veuze een drieling. Het zijn drie jongens, William. Gerard en Barend. Hun vader en moeder, de 31-jarige Enschedese emi grant P. Bonvanie en zijn 22-jarige echtgenote Jannie Bonvanie-Wildebroer, wonende in Toronto, waren 29 november met hun dochtertje Joanne per vliegtuig naar ons land gekomen voor een vakan tie bij de grootouders te Enschede. Op 8 januari zouden zij terugkeren, maar toen röntgenfoto's lieten blijken, dat er een drieling op komst was. achtte de KLM het op medische gronden niet ver antwoord de terugtocht van het gezin op zich te nemen. De geboorte heeft heel voorspoedig in Enschede plaats gehad. De moeder van de drieling alsmede de kinderen maken het uitstekend; zij is afkomstig uit Groningen. In alle nederigheid De 38-jarige amlbassadeur van Mars en Venus op aarde, de Londense por tier George King, heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Ham- marskjöld. schriftelijk verzocht om een zetel in de Verenigde Naties. Volgens King hebben de Mart-ianen en Venus^a- nen hem aanvaard als hun eerste gees telijk contact op aarde. Hij schrijft „in alle nederigheid" van oordeel te zijn, dat hij recht heeft te worden erkend als de vertomdingsman in de Verenigde Naties tussen de aarde en de wezens in de ruimte. King söhryft. dat hij in de afgelopen drie jaar ongeveer 300 boodschappen van deze denkende wezens heeft ont vangen. Drie maanden geleden hadden hooggeplaatste Martiianen hem telepa- tisch meegedeeld, dat aardbewoners niet op andere planeten mogen landen, tenzij zij hun motieven wijzigien. Deze autoriteiten op Mars zeiden, dat de hoge raad van Saturnus het hier vol komen mee eens is. aldus King. Robbenploeg naar Bremen en Londen Er staat de zwemmers en zwemsters van de Robben in de laatste week van januari een druk en belangrijk pro gramma te wachten. Zaterdag 25 en zondag 26 januari zal een Robbenploeg starten op internatio nale wedstrijden in Bremen, waaraan ook door de zwemsters van Het Gooi en HDZ zal worden deelgenomen. Deze wedstrijden zullen via de Eurovisie op het Nederlandse t.v-scherm verschijnen. Dinsdag 28 januari gaan vier zwem sters en vier zwemmers van de club van Jan Stender naar Engeland om daar 's avonds in Londen aan de start te komen. Deze ploeg bestaat uit de zwemsters Greetje Kraan (rugslag). Atie Voorbij (vlinderslag), Judith de Nljs (vrije slag) en Rlta Kroon (schoolslag) en de zwem mers Hermsen (rugslag). Vink (vlinder slag), Pet (schoolslag) en Willemse (vrije slag). en omgeving reeds jarenlang zowel door de raad en als B. en W. is be pleit, doch dat hiervoor van hoger hand nimmer medewerking werd verkregen. Het preadvies bepleit, aanvaarding van het. structuurplan als basis voor verder overleg en samenwerking bij het voor bereiden en ten uitvoer brengen van de planologische en stedebouwkundige richtlijnen volgens dit plan. In 1957 74 bruidsparen in Bemelen Pastoor Peeters van Bemelen, het Limburgse dorpje, dat een grote aan trekkingskracht uitoefent op bruids paar Dj es <d-oor zijn schilder achtige en romantisch gelegen kerkje, houdt niet van publiciteit. HU is er toe overgegaan de „vreemde" huwelUken. van bruids paren. die van elders komen, doch de omilUsting van Bemelen verkiezen voor de kerkeHj'ke echtverbintenis, niet meer van de kansel aan te kondigen. In 1957 zyn in Bemelen slechts vier bruidsparen uit het plaatsje zelf ge trouwd en zijn er 70 paartjes uit andere plaatsen, zelfs uit België en Duiteland, in de echt verbonden. Commissaris van politie op Aruba geschorst BlUkens een landsbesluit van 11 dezei\ is de commissaris van politie op Aruba, de heer Willemse, geschorst in de uit oefening van zyn functie. Hij heeft zich tot het ambtenarengerecht gewend om een uitspraak in kort geding over deze schorsing. Met betrekking tot in het landsbesluit vermelde klachten, die te gen de heer Willemse zyn ingebracht, is een commissie van onderzoek inge steld. die uit bes'tuurs- en justitiële' autoriteiten bestaat. is voorts opdracht verleend om van advies te dienen inzake twee vragen, namelijk of dit structuurplan of beëin digingsplan kan worden opgevat en welke verdere maatregelen eventueel; wanneer nodig zijn, en voorts welke recreatieve voorzieningen getroffen moeten worden aan de zuidoostzij dei van de agglomeratie. De colleges van burgemeesters en wethouders van de „overige" gemeenten* hebben ln de commissie voor het struc tuurplan verklaard, bereid te zijn om de nodige maatregelen op bestuurlijk niveau te overwegen en zo mogelijk te treffen, teneinde een evenwichtige reali-i satie van het vast te stellen structuur- plan te verzekeren. Het preadvies besluit met het voorstel,: het structuurplan als eerste fase van een uitvoeriger structuurplan te aanvaarden. (Advertentie) Hij weet het: als hij maar éven hoest geeft Moeder hem Abdijsiroop. Zij neemt 1 geen enkel risico. Niet verwaarlozen, zo'n hoestje! Het kan zo gemakkelijk ontaarden in minder onschuldige kwalen. De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) PROF. KAUFMAN NAAR DEN HAAG Prof. Kaufmann. die voor de Duitse Bondsrepubliek de besprekingen met Nederland voert over een aantal tussen beide landen hangende vraagstukken, wordit morgenavond in Den Haag ver wacht. Hij zal zijn besprekingen met irr. Beyen. die onlangs tot ambassadeur in Parys is benoemd, voortzetten, ditmaal zonder de gebruikelijke aanwezigheid 7an deskundigen aan beide zijden. Krachtige diplomatieke activiteit in Wenen van Amerikanen en Rassen van Staatsbezoek aan Moskou (Van onze correspondent te Wenen) Oostenrijk is geen lid van de NAVO en kan dit ook niet zyn op grond van het staatsverdrag en vooral het neutra- liteitsstatuut, waardoor iedere aanslui ting bij militaire organisaties onmoge- lyk is. Dit heeft zyn nadelen, omdat het land daardoor nog steeds geïsoleerd biyft, maar het voordeel bestaat daarin, dat een klein land zich buiten de grote conflicten kan houden. De Oostenrykse politici hebben zelfkennis genoeg om te weten dat dit kleine, zwak verdedigde gebied geen beslissende invloed kan uit oefenen op de grote internationale po litiek. maar dat neemt niet weg, dat zowel de regering als de bevolking, on danks een zekere gereserveerdheid, met meer dan gewone belangstelling kennis hebben genomen van Boelganins laatste brief aan kanselier Raab. De Russische premier heeft daarin teruggegrepen op de jongste uitlatingen van de Oosten rykse staatspresident, dr. Scharf. als mede van Raab. die alle twee hebben verklaard, dat zij voorstanders zyn van een top-conferentie. waarop de rege ringschefs van een groot aantal landen de tegenwoordige internationale span ningen en meningsverschillen zouden kunnen bespreken. Drukke dagen De Russische ambassadeur te Wenen, La pin. heeft alvorens het schrijven te overhandigen om een persoonlijk onder houd met Raab verzocht teneinde de inhoud van Boelganins brief toe te lich ten. Dit onderhoud heeft zaterdagmid dag j.l. in Baden, bij Wenen, plaats ge had en duurde anderhalf uur. Daarna bezocht La pin ook de Oostenrijkse vice- kanselier, dr. Pittermann. Maar ook het Westen zat niet stil: de Amerikaanse ambassadeur, Andrews, had reeds vrijdagavond een langdurig gesprek met Raab en zaterdag volgde een onderhoud met de Engelse gezant, Waiiinger. Deze diplomatieke activiteit bewijst, dat men aan beide kanten ge ïnteresseerd is in de houding van het kleine, maar neutrale Oostenrijk. Ofschoon de regering weet, dat het Westen afwijzend staat tegen het Rus sische voorstel, hebben Scharf en Raab zich toch voor dit idee uitgesproken en het is begrijpelyk dat Boelganin hierop onmiddelijk inschakelde en in zijn brief verklaarde: „Het neutrale Oostenrijk kan een essentiële bUdrage leveren tot het verminderen van de internationale spanning en tot het herstel van het vertrouwen tussen de staten". Hy sprak ook zUn waardering uit voor de opvatting van de Oostenrykse staats lieden. die verklaard hebben, dat hun land aan een top-conferentie wenst deel te nemen en wel in de eerste helft van het lopende jaar. zy lieten zich echter niet uit over de wenselijkheid van -jen voorafgaande conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken. De Oos tenrykse regering weet natuuriyk wel dat uit haar verklaring politieke munt kan worden geslagen, maar toch gelooft zy voor haar mening te moeten uitko men, omdat zU in een negatieve reactie geen vertrouwen heeft. Op dit punt zyn i de twee regeringspartyen het volkomen I met elkaar eens en hetzelfde kan ook in grote lijnen van de Oostenrykse pers worden gezegd, ook al verwacht zy van deze verklaring weinig positief resultaat. In elk geval: proberen Tegelijkertijd heeft men op het Ball- hausplatz ernstige studie gemaakt van de brieven, die Boelganin ook aan an dere neutrale staten heeft gezonden, te weten aan Joego-Slavië, Afghanistan, India, Egypte, Zweden en Zwitserland. Nu Is het niet uitgesloten, dat Oosten rijk diplomatiek contact met deze stalen gaat opnemen om tot een gemeenschap pelijk neutraal front te komen, dat be middelend en constructief optreedt tus sen het propagandistische plan van Boelganin en de stroeve, afwijzende houding van Dulles. Men rekent in Oostenrijk met de mogelijkheid van een mislukking, maar men blijft toch van mening dat deze poging moet worden ondernomen. Ook de aanstaande reisplannen van Raab kunnen gunstige resultaten af- werpen. Na tydens de komende paas week als particulier pelgrim een bezoek 1 aan Rome te hebben gebracht, waarbij hij waarschijnlyk in het Vaticaan de laatste moeilijkheden in verband met het kerkelyk concordaat ter sprake zal brengen, begeeft hy zich voor een of- ficieel staatsbezoek naar Moskou. Men is aldaar ten overvloede op de hoogte van de Oostenrykse wensen inzake ver- I mindering van de herstel-betalingen aan de Sovjet-Unie. Het klimaat hier voor ls gunstig, byna even gunstig als in 1955. toen het staatsverdrag in Mos kou werd voorbereid. Vriendschappelijk bezoek aan de Verenigde Staten Het Kremlin van zijn kant heeft op het ogenblik belang by een verminde- ring van de spanning, behaald in sa menwerking met een neutrale staat en Oostenrijk zal uit eigen belang hier geen beletselen in de weg leggen. Bovendien zal dit land misschien kunnen bydragen tot nader contact of wederzyds begrip tussen de twee grote mogendheden. Raab geniet een zeker vertrouwen in Moskou, omdat zyn land geen lid is van de NAVO, ook al is het ideologisch op het Westen afgestemd. Misschien zal Raab de gelegenheid waarnemen om het Kremlin in te lichten en gerust te stel len over de eigeniyke bedoelingen van het Westen. Na dit bezoek reist Raab dan naar de Verenigde Staten, waar hij geen ver langlijstje zal presenteren, maar een vriendschapsbezoek zal afleggen hij Eisenhower en zijn staf van medewer kers, die allen zjjn persoonlijke vrienden zyn. Tjjdens deze gesprekken zal lijf ongetwijfeld zjjn indrukken mededelen, die hy uit Moskou dan zal hebben mee genomen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4