Bestek van aquaduct in Ringvaart can Haarlemmermeer thans gereed Voorzieningen tegen vollopen van laaggelegen meerpolders Postcheque en Girodienst gaat in zeven jaar automatiseren Kite jaargang Dinsdag 14 januari 1958 Zesde blad no. 29340 treefclatum voor voltooiing betrekkelijk eenvoudig kunstwerk is 1 mei 1960 Het bestek voor dit aquaduct is een van de eerste dagen van dit jaar gereed tomen. Over niet al te lange tijd zal de aanbesteding dus plaats kunnen heb- i. Men verwacht voor deze aanbesteding grote belangstelling uit het gehele id, niet alleen om het werk zelf, maar ook omdat door de bestedingsbeperking aantal uit te voeren werken gering is geworden. Over enkele maanden hoopt n dan een aanvang te kunnen maken met het werk. Dat wil niet zeggen dat dan nog niets is geschied. Een groot deel van het grondwerk is namelijk al lar. Men had grond nodig en die kon men hierby krijgen. Toen het bestek in ote lijnen gereed was kon men de afmetingen dus aangeven en kon een aan- ng gemaakt worden met het graven van de bouwput. Twee vragen et bordje „weg-omlegging" komt men steden en dorpen nog al eens tegen, ir het bord „omlegging vaarweg" zal iniet vaak zien. Voor het maken van bouwput voor het aquaduct was het ter noodzakelijk de Ringvaart van de rlemmermeer om te leggen. Zo mt dan de Ringvaart een bocht door Googerpolder, en de weg over de dijk maakt eveneens een bocht aan- ien verkeer ter plaatse eveneens ïogelijk, of althans zeer ongewenst is. Ringvaart werd afgesloten met twee ige dammen, die met rijshout en zijn verstevigd. In totaal was voor afsluitingen 11.000 m3 zand nodig! In twee gedeelten igenlijk had men een grotere omlei- moeten maken, aangezien men es onvoldoende ruimte heeft om,het sduct met de verkeersweg te maken, af- en oprit van de Rijksweg lopen iurlijk geleidelijk omlaag en omhoog, it ze vrij lang geworden zijn. Een lere omlegging van de Ringvaart zou Ier verscheidene bezwaren opleveren; gevolg is, dat de tunnel in twee ge ien gebouwd zal worden. Wanneer stuk onder de eigenlijke Ringvaart ed is, wordt het water weer in nor- banen geleid en kan de tijdelijke fgging gedicht worden, waarna het fde gedeelte van de tunnel gereed nakt kan worden. Dit vergt iets meer 1 doch is de gemakkelijkste oplossing. Hoe is het ontstaan? Dit woord: VERBOUWEREERD Verbouwereerd betekent: ontsteld, nthutst, paf. Het is het voltooide leelwoord van een niet meer be- taand werkwoord dat verbaureeren uidde en dat is ontleend aan het udfrans esbaubir, nieuwfrans baubirverstomd doen staan. In iet Middelnederlands komen ook Ie vormen, verbabeert en verbab- «ert voor. Al deze woorden gaan 'Ug op het Latijnse woord: bal- cis, dat: stamelend, hakkelend be tekend. De eigenlijke betekenis is us: zo geschokt dat men slechts Iwnelend uit zijn woorden kan tomen. Naar aanleiding van hetgeen °ize taalkundige medewerker vrij dag J1. schreef over het ontstaan Jan het woord „ophemelen", brengt heer J. Buysing te Voorschoten het volgend in het mididen: ,In het Fries heet de jaarlijkse «hoonmaak van moeder de vrouw "og: hüshimimelje, dat betekent 'lus het huis „himimel" maken. Als R dan klaar is wordt gezegd: «Nou is alles wer himimel en skjin". Geen enkele Fries zal daarbij de hemel denken, want hemel ia „hiimel" met één m, en heeft dus (pn ie-klank. Nu is Fries wel geen Nederlands behoort tot een ander taalgroep het Germaanse geheel, maar de porwantschap is er toch." Er rijzen in verband met de aanleg van het aquaduct twee vragen. In de eerste plaats waarom men dit kunst werk een aquaduct noemt en geen tunnel onder het water, en ten tweede waarom men de weg niet over het water geleid heeft, met een beweegbare brug. Men noemt dit kunstwerk een aquaduct omdat het hier een open bak betreft, die over een open tunnel heen geleid wordt. Vanaf het water zal men straks het autoverkeer kunnen zien rijden hetgeen bij een tunnel nooit het geval is. Bij een tunnel ligt de vaarweg in zijn normale bedding en de tunnel is reeds eerder onder de grond gedoken. Een aquaduct kan men een brug voor het water over de weg heen, noemen. Vrije doorvaarthoogte De enige vaarweg van Amsterdam naar Rotterdam, die vrije doorvaart hoogte heeft, loopt via de Ringvaart. Wanneer men nu een brug zou aan brengen ten behoeve van Rijksweg 4 A, zou de vrije vaart zyn belemmerd. Een brug, die 23 meter boven het water zou liggen, zou een nagenoeg vrye door vaart voor alle schepen waarborgen, doch dit zou natuurlijk een zeer duur werk worden. Het aantal beweegbare bruggen wil men in de nieuwe Rijksweg zoveel moge lijk beperken, daar een voor het land- verkeer gesloten brug veel ongemak meebrengt. De brug bij Leiderdorp is al voldoende! De eenvoudigste oplossing was hier dus een aquaduct, voor ons land een geheel nieuw werk. In de toe komst zullen er echter wel meer van dit soort „bruggen voor het water" komen. Zeeklei in de Meer Het grondwerk in de Haarlemmermeer was vrij eenvoudig, aangezien men niet behoefde te ontgraven. Het veenpakket in de Meer is in de loop der jaren afge slagen, zodat men de oude zeeklei over heeft gehouden. Deze bodem is zeer ste vig en daarom behoefde men geen zachte grond weg te graven en te vervangen door een stevige zandlaag. Dat het hier inderdaad zeeklei betreft kan men thans nog duidelijk zien aan de grote hoeveel heid schelpen, die zich in deze grond soort bevindt. Buiten de Haarlemmer meer echter heeft men te maken met de zeer slappe veenlaag, die wel weggegra- ven moest worden. Het laatste stuk van de Rijksweg loopt echter vrijwel geheel door de Haarlemmermeer, zodat het te verrichten grondwerk niet zo ingrijpend was. Tussen Hoogmade en de Ringvaart ligt de zaak dus weer anders. Zonder pomp toch leeg Toen de Ringvaart eenmaal omgelegd was, kon men beginnen aan het leeg maken van het afgedamde stuk ter lengte van bijna 400 meter. Zonder dat daar een pomp aan te pas is gekomen was dit werk in vier dagen gereed. Men kon gebruik maken van het verschil in peil tussen de Ringvaart en Haarlem mermeerpolder. De polder ligt 5.70 meter beneden N.A.P. (in „vaktermen" kortweg: 5.70 min) en de Ringvaart op zijn diepste pont In de bodem £.60 Vaarweg omlegging"een vrij wel onbekend bord. Het wijst er op dat er weer een belangrijk water staatkundig werk wordt uitgevoerd. De molen op de achtergrond wijst erop dat onze voorouders ook wel iets van waterbouwkunde afwisten. meter beneden N.A.P. Men maakte dus eenvoudig een leiding onder de weg door en zonder dat er verder iemand aan te pas kwam liep het afgedamde stuk water leeg. Toert kon men begmnen aan het gra ven van de bouwput, die uiteindelijk 10 meter beneden N.A.P. moet komen te liggen. Voorlopig echter gaat men maar tot 7.50 min, hetgeen bepaalde techni sche voordelen biedt. Wanneer men aan het eigenlijk werk begint, graaft men nog 2.50 meter dieper. De weg zelf zal op het diepste punt 9.50 meter beneden N.A.P. komen te liggen. Ter vergelijking vermelden wij nog dat het maaiveld in de Haarlemmermeer gemiddeld 4.50 meter beneden N.A.P. ligt. Meer moet droog blijven! De boeren in de Haarlemmermeer heb ben wel even bedenkelijk gekeken toen men hoorde, dat er door een tunnel een verbinding zou komen met de Googer polder. Deze polder ligt ongeveer een meter hoger dan de Meer en wanneer de Googerpolder dus onder zou lopen, zou het water door de tunnel de Haarlem mermeer binnen stromen. Theoretisch zou de gehele Meer blank kunnen komen te staan, waardoor ook Schiphol getrof fen zou worden. Het gevaar voor het onderlopen van de Googerpolder is niet geheel theoretisch, aangezien de Braas- semmermeer aan deze polder grenst: één dijkbreukje is voldoende om moeilijk heden te krijgen. Om op alles voorbereid te zyn heeft men maatregelen getroffen, die het toestromen van water in de Haarlem mermeer onmogelijk maken. De djjk langs de Ringvaart, die precies op N.A.P. ligt zal een aftakking krijgen, tot waar de Rijksweg 4 A ook precies op N.A.P. komt te liggen. In het ergste geval, doch zover zal het wel nooit komen, loopt dan de weg onder de Ringvaart vol, maar de Haarlemmer meer is veilig! Het grondwerk loopt hier over een af stand van 2400 meter. Men hoopt met het werk aan de bouwput gereed te zijn in maart a.s., terwijl het overige werk tot aan de aansluiting met Rijksweg 4 in september gereed zal komen, als men zich tenminste aan de plannen kan hou den, hetgeen uiteraard voor het grootste deel afhankelijk is van het weer. Bij het grondwerk moet men rekening houden met het profiel van de weg. Het grond werk is aangenomen voor de som van f. 1.148.000. Tot aan de Lisserdwarsweg blyft de nieuwe weg ongeveer 4.50 meter boven het maaiveld lopen, doch nadat deze weg met een viaduct overspannen is zal de Rijksweg geleidelijk dalen tot ongeveer een halve meter boven het maaiveld, dat in de Haarlemmermeer gemiddeld 4% meter beneden N.A.P. ligt. Aansluiting met Rijksweg 4 De daling van de weg is noodzakelijk in verband met de aansluiting bU Bur gerveen op de Rijksweg no. 4. De „oude weg' zal met een viaduct over de nieu we weg heen geleid worden en zo aan sluiting geven, voor wat betreft het verkeer in de richting Amsterdam. Het verkeer uit Amsterdam zal de normale route kunnen blijven volgen zonder in enig opzicht iets te maken te hebben met de nieuwe weg. Behalve dit viaduct zal men vanaf het aquaduct tot Burgerveen aantreffen het viaduct over de Lisserdwarsweg en twee viaducten van geringere omvang voor het plaatselijk verkeer. De betonnen bak van het aquaduct wordt iets smaller dan de Ringvaart, doch dat kan geen bezwaar zijn, aange zien de bak geen schuin aflopende kan ten heeft, zoals de vaart. De diepte van het water zal gemiddeld 3 meter zijn. Langs het water zullen twee jaagpaadjes worden gemaakt voor het geval een schip met mankracht vanaf de oever moet worden voortbewogen. In dit ver band denkt men in het bijzonder aan zeifcoo^ea, dIe getrokken worden. Naast Waterpolo-nieuws De ontmoeting tussen het eerste zeven tal van de Leidse Watervrienden en een LZC a-combinatie voor de kring wintercompetitie, gisteravond in de Overdekte gespeeld, gaf aantrekkelijk en spannend waterpolo te zien. De LZC-ploeg met 4 spelers uit het eerste, beschikte over iets meer techniek, waartegenover De Watervrienden en thousiasme en soms bijzonder aardig opgezette aanvallen stelden. De eind uitslag, 22, is dan ook voor beide ploegen aanvaardbaar, al ontstond dan ook het tweede LWV doelpunt, toen de scheidsrechter volkomen overbodig twee LZC-ers tegelijk het water uit- I stuurde. Er werd al zeer snel gedoelpunt. Een van de eerste keren, dat de bal in de LZC-verdediging terecht kwam, plaatste een speler de bal naar een tegenstander, in dit geval Piet Dool, die door keeper en midachter zwaar op de huid gezeten, I de bal het doel in wist te werken: 1—0. j Na het uitnemen kwam Dick Timmer- mans in het bezit van de bal, passeerde een tegenstander en bracht met een I mooie boogbal de ploegen weer naast I elkaar: 11. Met deze stand ging ook de rust in, maar toen bestond de LZC-ploeg slechts uit 5 spelers, doordat er liefst twee tegelijk het water uitgestuurd waren voor een overtreding waarop hoogstens een vrije worp stond. Na de rust mochten deze spelers weer weldra I mee doen, want bij de eerste LWV-aan- I val belandde de bal bij Piet Dool, die met een mooi schot zijn ploeg de leiding I gaf. Toen hierna bij een LZC-aanval j Dick Timmermans even te veel vrij kreeg en bovendien nog de bal, loste hij een schot, dat de Watervrienden-keeper te machtig was: 2—2. De strijd bleef aantrekkelijk en gelijk opgaan, de Wa I tervrienden zagen een achterwaartsschot j op de lat belanden en LZC was dicht bij een doelpunt, toen de bal op de doellijn lag te dobberen, maar het bleef: 22. PROPAGANDA-AVOND DE ZIJL I Donderdagavond a.s. organiseert de Zwemvereniging de Zijl in Ons Huis, speeltuin Oosterkwartier, in de Borneo- straat een film-propaganda-avond onder leiding van de trainer der KNZB, de heer W. Palm. Onder andere zal ver toond worden een film over de training van het Hongaarse poloteam en een over zwemtraining in Nederland. Gratis toe gang; Aanvang 20.30 uur. Bridgeclub Sans Atout Uitslagen 'viertallen-competitie Zwart: team Brakel wint van team Vissers met 24 p.; team Tielkemeijer wint van team Winterkamp met 22 p.; team Eling wint van team Kukler met 14 p. Rood-Groen: team v ,d. Zeeuw wint van team Altink met 5 p team Jonkers wint van team Niehot met 8 p.; team Bernard wint van team Stikvoort met 8 p.; team De Haas sr. gelijk met team Huijs (team De Haas 3 p Met beperkte proefneming wordt begonnen (Van onze Haagse redactie) Op 16 januari a.s. zal de Postcheque en Girodienst 40 jaren bestaan. In die tijd heeft deze dienst een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Was in 1928 het aantal rekeningen 129.259, nu is dit opgelopen tot niet minder dan 652.735, terwyl er nog vele aanvragen voor nieuwe rekeningen zijn. Niet minder dan 258 miljoen boekingen werden er in 1957 verricht en de omzet in dat jaar was 78.578 miljoen gulden. De sterkte van het personeel bedroeg eind december van het vorig jaar totaal 4479 werkkrachten. De arbeidsproduktiviteit van het giro-personeel is in de afgelopen jaren sterk toegenomen. Was het aantal boekingen per werkdag per ambtenaar in 1947 nog 249, nu bedraagt het 354. Sportsplinters De opnieuw gespeelde wedstrijd uit de derde ronde van het toernooi om de F. A.-cup tussen Aston Villa en Stoke City is door Stoke met 2—0 gewonnen. De eerste wedstrijd op het terrein van Stoke eindigde in een gelijk spel: 1—1, daarna werd het 3—3 op het veld van Aston Villa. Het amateur-bondsteam, dat mor gen te Haarlem een wedstrijd speelt tegen het voorlopig Nederlands militair elftal, is als volgt samengesteld: doel: Wetzels (Maurits); achter: Van Brug gen (DFC) Claus (Helmondia '55); midden: Michels (Quick H), Peters ('t Gooi), Dekker (VFC); voor: Trooster (Rigtersbl.), Allart (Neptunus), Schaft (OSV), De Kreek (Feyenoord), Bouw meester (NAC). De tennisspeelster Althéa Gibson is door 214 Amerikaanse sportjournalis ten gekozen als de beste atlete van 1957- Zoals bekend veroverde zij het vorig jaar de enkelspeltitels te Wimbledon en te Forest Hills. Voor de wedstrijd tegen Noord Ier land, welke morgen In Belfast in de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal (groep 8, Europese zone) wordt gespeeld. Is het Italiaanse elftal als volgt samengesteld: doel: Bugatti (Napoli)achter: Vicenti (Internazio- nale) en Corradi (Juventus); midden: Internizzi (Internazionale)Ferrario (Juventus) en Segato (Fiorentina) voor: Ghiggia (Roma), Schiaffino (Mi lan). Pivatelli (Bologna), Montuori (Fio rentina) en Da Costa (Roma). Zoals men uit deze cijfers ziet is de Poostcheque- en Girodienst een levend bedrijf, dat met vele moeilijkheden te kampen heeft, zoals daar zijn het per soneels- en ruimtegebrek. Om hieraan enigszins tegemoet te komen heeft men in Arnhem een kantoor gevestigd, waar ongeveer 600 personeelsleden werken. Deze proef mag geslaagd genoemd wor den. Bovendien is men van plan om in Den Haag aan de Juliana van Stolberg laan twee nieuwe gebouwen te stichten, welke aan ongeveer 5000 lnensen en de Leidse Schaakbond In ons half-jaarlijkse overzicht schre ven wij reeds, dat de Noordwijkse Schaakvereniging Daniël Noteboom over een sterk tiental beschikt en dit seizoen hoge ogen zal gooien. Gisteravond be vestigde zij deze prognose door koploper N.Z.H. met een gevoelige IMi— 2Vs naar huis te zenden. Al spoedig namen de Noorawijkers een veilige 4—0 voorsprong en naarmate de speeltijd verstreek, groeide deze uit tot bovengenoemde eindstand. Een uitstekende prestatie, clie de weg opent voor de eerste klasse, aan gezien het resterende programma, tegen onderaan staande tientallen, weinig problemen zal bieden. De gedetailleerde uitslag luidt: Noordwyk NZH: J. TurkA. Hensing 1—0, P. Bedijn—M. J. Goudriaan Mz—Ms, J. Sleeboom—H. Tysterman Mz—Ms. L. W. Turk sr.—A. Vletter 1-0, G. Marijt— H. Binnendijk Mz— Ms, J. J- Bizot—Joh. Schoneveld 1-0. J. Plug—L. J. Gou driaan 0—1, dr. A. AjedrezA. Ravens- bergen 1—0, H. Meyers—D. Schoneveld 1—0, A. Veefkind—W. Binnendijk 1—0. Totaal 7Ms— 2V£t Philidor 3 voegde zich in de 3e klasse B bij Voorschoten 2 door een 612—3H overwinning op SPW 2, dat de rode lan taarn draagt. Beide genoemde tientallen gaan met 6 punten uit 3 wedstrijden aan de kop van de ranglijst. In de laatste competitiewedstrijd komen beide gega digden tegen elkaar uit! De uitslagen waren: Philidor 3—SPW 2: J. Koet Jr.-H. Slegtenhorst 1—0, H. Meijer—J. v. Wei zen 0—1, C. C. Berg—E. v. d. Veen 1—0, J. de RooyL. J. Groenendijk H—Mi, J. G. BetheL. de Nle tt, S. Wels— A. Kohlbeck M,—L. Kok—H. Bonnet MzMs J. A. v .d. Meijden—J. L. v. Tol 1—0, J Buis-H. Westra 1—0, F. v. d. Kaay (res.)—G. Hoope MiTotaal: 6 Mt 3 SNELSCHAAKTOERNOOI Voor het persoonlijk snelschaak-kam pioenschap van de Leidse Schaakbond, met als inzet de „dr. Groeneveld-beker", kan m?? zich nog opgeven tot uiterlijk vrijdag 17 januari, des avonds tot 8 uur, bij de wedstrijdleider Jac. Galjaard, He renstraat 9a. De deelname is tot nu toe bijzonder sterk, aangezien de beste spelers, uitko mende in de LSB, zich hebben aange meld. Hoogovenschaaktoernooi De partij Van Scheltinga—Euwe uit de derde ronde van het Hoogoven-schaak toernooi is in remise geëindigd. In deze afgebroken partij stond Euwe beter, maar hij slaagde er niet in tot een ge wonnen stelling te komen. Na 56 zetten werd remise overeengekomen. Verdere uitslagen van afgebroken par tijen: 2e invitatiegroep: Golombek (Eng.) Cznerniak (Israël) 01. 3e invitatiegroep: Gereben (Hong.) Poulsen (Den.) 01: Van Seters (Belg.) Beni (Oost.) 14Mt- 4e invitatiegroep: Van Geet (Ned.)— Langeweg (Ned.) 'a—Kostlc (Z- Slav.)Saemlsch (W.-Dld> 0—1. Damesgroep: Van der Veen (Ned.) Lazarevlc (Z.-SL) 01. nodige technische apparatuur onderdak zullen kunnen verlenen. Het plan voor de kleinste van de twee gebouwen is klaar en men wacht nu op de toestem ming tot bouwen. Nog dit jaar hoopfc men hiermede te kunnen beginnen. Dit alles neemt niet weg, dat er voor het verwerken van de steeds toenemende stroom van boekingen naar andere mid delen moet worden omgezien. De P.T.T. rekent erop, dat het aan tal boekingen binnen 10 jaar verdubbeld zal zijn. De enige weg om deze stroom het hoofd 'te kunnen bieden, is de in schakeling van elektronische machines, Reeds drie jaar is men bezig met het uitdenken van een systeem, dat voor het publiek eenvoudig is om te behandelen. Een proef zal nu worden genomen met een 500-tal rekeninghouders, die een nieuw model chequeboekje krijgen toe gezonden, waarop de over 'te maken be dragen op een zodanige manier moeten worden ingevuld, dat zij voor een elek tronische administratiemachine te „le zen" zijn. Of deze proef slaagt hangt af van het feit of het publiek in staat is met redelijke accuratesse deze formu lieren in te vullen. De gehele automatisering zal zeer ge leidelijk worden doorgevoerd, omdat men er zeker van wil zijn, dat er geen fouten aan hét'systeem kleven. Een tijd van zeven jaar moet zeker wel genomen worden voor deze totale automatisering. In de loop van dit jaar krygt men de beschikking over de nodige Amerikaanse apparatuur. Toch is dit niet die, welke men uit eindelijk zal gaan gebruiken, want deze apparaten zyn pas over enkele jaren leverbaar. De automatisering zal een personeelsbesparing betekenen van 50 procent, wat betekent, dat men over 10 jaar met een zelfde aantal mensen zal werken als nu. Uit de invoering vloeien dus geen ontslagen voort. Er worden nu reeds cursussen ge houden om de nodige mensen op te leiden voor het omgaan van de zeer ingewikkelde machines. De P.T.T. overweegt om de machines te huren in plaats van te kopen, omdat de ontwikkeling zó snel gaat, dat men in geval van koop te snel zou moeten afschrijven. Kopen zou 20 miljoen kos ten, huren vraagt een bedrag van vier miljoen per jaar. Het nieuwe girobiljet moet nu worden ingevuld volgens het zgn. merkrooster systeem. Op het biljet komt een recht hoek voor, bestaande uit 6 kolommen, waarbij elke kolom weer onderverdeeld is in 10 genummerde vakjes. In elke kolom dient men een cijfer zwart 'te maken van het cijfer, dat men wil aangeven. Heeft men In elke kolom één vakje ingevuld, dan geven de cyfer- merken het bedoelde nummer weer. Dit systeem voldoet aan drie eisen: het ls betrouwbaar, het is economisch ver antwoord en het vergt van het publiek niet meer tijd voor de Invulling dan thans het geval is. Bij deze nieuwe methode ls ln het bij zonder gestreefd naar opvoering van de betrouwbaarheid en het voorkomen van fouten. Hierbij zal voor de eerste maal in de geschiedenis van de administra tieve techniek gebruik gemaakt worden van foto-cellen om cijfermerken, welke door het publiek zijn ingevuld, automa tisch te lezen. Dekkingspercentage 85 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer ln december 1957 f1.132. miljoen (v.m- f. 1.226— miljoen), ter wijl voor een waarde van f 957 mil joen (v.m. f.1 075.— miljoen) werd uit gevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 85 (vjm. 88). het aquaduct zullen twee bruggen over de Rijksweg worden gebouwd, ten be hoeve van het plaatselijk verkeer, dat zijn weg over de ringdijk zoekt. Waterkelder De weg zelf zal ongeveer 9 meter be neden N.A.P. komen te liggen en daar om zijn maatregelen nodig voor het drooghouden. Het regenwater, dat naar het diepste punt van de weg zakt, zal via roosters in een waterkelder terecht komen, vanwaar het naar de Ringvaart gepompt zal worden. De weg, die ook op een soort bak rust, waarin de waterkel der is aangebracht, zal verder beschermd worden tegen water door een laag asfalt, die onder een laag gewapend beton ligt en aan de buitenzijde door een laag asfalt, die het binnendringen van grond water onmogelijk maakt. Het geheel zal op ongeveer 1000 beton nen palen komen te rusten, die betrek kelijk kort kunnen zijn, omdat de dragende zandlaag op 13 tot 17 meter beneden N.A.P. ligt, terwijl de weg zelf reeds op 9 meter min ligt. In totaal denkt men 13.500 m3 beton voor dit gehele werk nodig te hebben. De weg zal onder het aquaduct gewoon vier rijbanen hebben, met in het midden een berm van 2.50 meter. De weghelften worden ieder 7.75 meter. Er zal in het stukje onder het aquaduct geen verlich ting worden aangebracht. De afstand 35 meter is te kort om het inder daad donker te maken; s avonds zou men er alleen maar last van hebben, wanneer een dergelijk klein stukje plot seling verlicht zou zijn. Men zal wel nissen aanbrengen voor het plaatsen van lampen. Mocht men er ooit nog eens toe De bouwput voor het aquaduct gezien vanaf de omgelegde ring dijk. De kraan op de achtergrond staat op de oude ringdijk. over gaan de gehele Rijksweg te verlich ten, dan is men in deze tunnel spoedig gereed. Ook dit gedeelte van de weg getuigt weer van het grote vakmanschap van onze Nederlandse waterstaatsmensen. Hoe meer men zich verdiept in de werkzaamheden aan Rijksweg 4 A, hoe groter bewondering men krijgt voor hun werk. Hier wordt waarlyk iets groots verricht! Rijksiveg 4 A in wording (VI) (Van een onzer redacteuren) (Vanneer binnenkort de Rijksweg 4 A tot Hoog- jde voor het verkeer open gesteld zal worden, tekent dat niet dat het vervolg van deze weg trgeten wordt. Integendeel, men zal al het moge-, ke doen het gedeelte van de weg tussen Hoog- ade en Burgerveen zo spoedig mogelijk gereed hebben. Dat betekent nu ook weer niet dat [er enkele maanden de gehele Rijksweg gereed 1 zijn: dat is beslist een onmogelijkheid, daar er in heel wat werk verzet moet worden. Hef be langrijkste werk in dit laatste stuk is wel de bouw van een aquaduct in de Ringvaart van de Haar lemmermeer, onder de gemeente Alkemade, gedeeltelijk in de Googer- en gedeeltelijk in de Haarlemmermeerpolder. Hoewel de aanleg van dit aquaduct het eerste in Nederland! op zichzelf vrij eenvoudig is, zal het geruime tijd duren eer dit werk gereed is. Op 1 mei 1960 echter hoopt men ook dit gedeelte van de weg voltooM te hebben.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17