B en W Oegstgeest gegriefd over Leidse visie op structuurplan VEERTIG JAAR TERREUR VAN RUSSISCHE GEHEIME POLITIE 13.5» Peels' schoenpaleis 7.»s 4.5" Slechts vruchtbaar resultaat als Leiden er zich volledig achter zou stellen Slachtoffers worden gemarteld en gedood of voor onafzienbare tijd naar Siberië gezonden Werd Oostenrijkse journalist door communisten beetgenomen? Voor een enorm verlaagde prijs bij PEELS' SCHOEÏVPALEIS DAMESSCHOENEN KINDERSCHOENTJES 3.50 5.30 HERENSCHOENEN JONGENS- EN MEiSJESSCHÜENEN 5.98 PANTOFFELS NU GULDENS GOEDKOPER Fa. A. Hegenes Zn. KENNISMAKING DINSDAG 14 JANUARI 1958 22 januari in de raad B. en W. van Oegstgeest hebben eerst hedenochtend het preadvies samengesteld naar aanleiding van het structuurplan, dat op 22 januari, dus na de behandeling in Leiden, in de Oegstgeester raad besproken zal worden. In dit preadvies, dat aanvaarding van het plan op zichzelf bepleit, wordt tevens scherpe kritiek geoefend op het commentaar, dat Leiden aan de lancering van het plan heeft verbonden. In het bijzonder wordt ten zeerste betreurd dat B. en W. van Leiden het plan ,,met weinig enthousiasme" zeggen in te dienen terwijl het als een plan van samenwerking beschouwd zou worden. B. en W. achten in het preadvies, dat Leiden in juni 1957 een ongunstig mo ment voor openen van het overleg heeft gekozen daar toen reeds besprekingen over een dergelijk plan werden gevoerd door de adviseurs der randgemeenten. Bovendien voelden de besturen van deze gemeenten zich gegriefd, omdat het ge meentebestuur van Leiden zonder enig overleg op dat moment al een eigen structuurplan voor de raad had voorbe reid. De gemeentebesturen hebben zich toen tot overleg bereid verklaard mits Leiden zijn zelfstandige .plan niet ver der in behandeling zou nemen. Dit is in derdaad geschied, waarna de werkcom- missie tot stand kwam. Geen compromis In het thans bestaande structuurplan is nergens sprake van een compromis tussen plannen en zienswijzen doch slechts van een eventueel voorlopige be perking van het eerst voorgestelde plan. Het aantal punten van overeenstem ming is zo groot, dat dit structuurplan de basis kan zijn voor een actief geza menlijk beleid voor een zeer ruime pe riode. De werkcommissie heeft gemeend, dat de zekerheid en de noodzaak tot het bouwen van een woonwijk ten noorden van Leiden in de gemeente Oegstgeest en/of ten oosten van de voorgenomen ontwikkeling van Leiderdorp en/of tus sen Leiderdorp en Zoeterwoude niet vaststond. Een keuze tussen die moge lijkheden werd door de deskundigen eerst veel later (ongeveer 15 jaar) nodig geoordeeld, zodat over dit punt het be reiken van overeenstemming ook niet opportuun moet worden geacht. Wel zal hierover van deskundige zijde nader advies over moeten worden gegeven. Niet volgens afspraak De werkcommissie heeft de colleges van B. en IV. verzocht dit structuurplan als „gezamenlijk plan" aan ALLE raden ter aanvaarding aan te bieden. Ook het gemeentebestuur van Lelden heeft zich hiervoor uitgesproken. Het heeft B. en W. van Oegstgeest daarom ten zeerste teleurgesteld en ge griefd. dat B. en W. van Leiden blijkens hun preadvies aan de raad in hun con clusie uitspreken dat zij het structuur plan „met weinig enthousiasme" indie nen. B. en W. van Oegstgeest zijn van oordeel, dat, wil het overleg dat hier heeft plaats gehad en dat uiteindelijk na vaak moeitevolle besprekingen tot de algemene aanvaarding van het voorge' legde structuurplan heeft geleid, blij vend resultaat opleveren, ook Leiden zich zonder voorbehoud hierachter moet stellen. B. en W. delen voorts mede dat de randgemeenten en Leiden zich bereid hadden verklaard de nodige bestuurlijke maatregelen voor te bereiden voor een evenwichtige realisatie van het plan. Dat dit. laatste In het ontwerp-raadsbesluit van Leiden tot aanvaarding van het structuurplan niet tot uiting komt be treuren B. en W. van Oegstgeest zeer. Wanhopige tonelen in een Italiaans dorpje In het Italiaanse plaatsje Alberobello Is een paniek onstaan nadat gebleken is. dat de vorige week meer dan 1.200 kinderen met bedorven vaccin tegen difterie zijn ingeënt. De hele dag rijden ziekenauto's ge ëscorteerd door motorpolitie heen en weer tussen Alberobello en Bari, een afstand van 55 km., om kinderen naar ziekenhuizen over te brengen. Als de ziekenauto's leeg in Alberobello terug terug komen, worden zij bestormd door wanhopige ouders, die allemaal willen dat eerst hun kinderen vervoerd worden. Carabinieri met machinepistolen moe ten voor de ziekenauto's een weg banen door de nauwe straten van het stadje. Twee Engelse ingenieurs hebben ontwikkeld. dat op het elektrische Jeugdige dames uit Wenen pro- in Oostenrijk een telefoontoestel lichtnet aangesloten moet worden. beren de nieuwe vinding. Deze week een V.S.-kunslmaan? De Ver. Staten zullen te enigertjjd deze week, waarschijnlijk morgen, een aard-satelliet proberen te lanceren, waarvoor zij de Jupiter-raket van het leger zullen gebruiken, aldus een be richt in de Baltimore Evening Sun van gisteravond uit „gewoonlijk wel ingelichte bron". Officieel is slechts medegedeeld dat geen aankondiging van de „aanstaande lancering" gedaan zullen worden. De Sovjet-Unie heeft met raketmoto ren uitgeruste vliegtuigen ontworpen, welke aardsatellieten kunnen worden en vervolgens kunnen terugkeren naar de aarde, aldus meldt Radio-Boekarest. De motoren van verscheidene honderddui zenden pk zijn reeds gereed en de vlieg tuigen zelf zullen in de zeer nabije toe komst worden gemaakt. Zij zullen opstij gen met een snelheid van zeven tot acht km per seconde. Bij terugkeer naar de aarde zal hun snelheid worden afge remd door raketten, aldus de zender. Duitse wapens in Algerije gevonden Volgens Franse militaire autoriteiten zijn er de laatste tijd aanziendlyke hoe veelheden machinegeweren van Duitse herkomst uit de tweede wereldoorlog op de Algerijnse opstandelingen buitge maakt. De mogelijkheid, dat deze wapens afkomstig zijn uit oorlogsdepots in Noord-Afrika wordt uitgesloten geacht. Men denkt veeleer aan de mogelijkheid, dat zij uit Hamburg komen, waar een levendige handel in wapens met het Midden-Oosten zou bestaan. Van Syrië zouden de genoemde wapens dan naar Algerije worden overgebracht, via kam pen van het Algerijnse Bevrijdingsfront in Tunesië. Hervestiging van Arabische vluchtelingen in Israël Een Israëlische interdepartementale commissie heeft een plan opgesteld voor hervestiging'van circa 20.000 Arabische vluchtelingen, dat in de komende drie tot vijf jaar tien miljoen Israëlische ponden zal vergen. Het plan, dat maandag aan het mi nisterie van Financiën is gezonden, wil schadeloosstelling geven voor eigendom men, die de Arabieren tijdens de Israë- lisch-Arabische oorlog hebben verloren of verlaten. Ook wil het leningen op lange termijn verstrekken voor hervestiging van de vluchtelingen, van wie er circa 16.000 noodlijdend geworden zyn doordat zij geen hulp van VN-organisaties meer krijgen. Zjoekofs aanklager is „geruisloos" vervangen Het hoofd van de politieke afdeling der Sovjetrussische strijdkrachten, gene raal Alexis Jeltof, is „geruisloos" vervan gen voor generaal Philip Golikof. Dit blijkt uit de lijst van kandidaten van het centrale kiescomité van de Opperste Sovjet, die dezer dagen in de „Prawda" is gepubliceerd. Jeltof was de man, die dit jaar bij het centrale partijcomité maarschalk Zjoekof aanklaagde wegens belemmering van het politieke werk In leger, vloot en luchtmacht. Zjoekof werd daarop van zyn functie van minister van Defensie ontheven. Generaal Golikof heeft tot op heden geen vooraanstaande politieke rol in de Sovjet-Unie gespeeld. Tijdens de tweede wereldoorlog onderscheidde hij zich als generaal bij de artillerie, toen het Rode Leger in februari 1943 Charkof herover de." Eind 1944 werd hij benoemd tot volkscommissaris voor repatriëring van militaire en burgers. In juni 1955 heeft Kolikof partijsecretaris Kroesjtsjef ver gezeld toen deze een kort bezoek aan Boekarest bracht. ten. Voorts worden aan de Russische geheime politie o.m. de moord op de anti-Stalinisten Leon Trotsky in Mexico en Ignac Reiss in Zwitserland, evenals de ontvoering in West-Berlijn van de bekende Duitse anti-communist dr. Eric Linse toegeschreven. Op het grondgebied van de Sovjet- Unie heeft de geheime politie overal haar aanbrengers: in de huurkazernes, fabrieken, boerderijen, scholen, werk- Eind vorig jaar (om precies te zijn: op 20 december) was het veertig jaar ge leden, dat het Russische communistische regime een „geheime politie" Instelde, welke als orgaan van het systeem van totalitaire onderdrukking zijn weerga niet heeft. Oorspronkelijk was zij bestemd voor de bestrijding van anti-communis tische activiteit en zo heeft de almachtige „buitengewone commissie" of Tsjeka later achtereenvolgens aangeduid als GPOE, NKVD, MVD, MGB en KGB in haar veertigjarig bestaan de dood van tientallen miljoenen slachtoffers ver oorzaakt. Van het begin af beschikte de geheime politie over vrijwel onbeperkte macht tot arresteren, gevangen zetten en liquideren van personen, die haar onwelgevallig voorkwamen. Marteling behoort tot de gebruikelijke methoden tot het verkrijgen van inlichtingen van gevangenen, die geliquideerd moeten worden. Wordt men niet terechtgesteld, dan wordt men als dwangarbeider te werk gesteld, waarvoor zelfs kinderen niet veyig zijn: duizenden worden als gijzelaars vastgehouden voor z.g. misdaden, welke aan hun ouders worden toegeschreven. Ook in de tsaristische tijd kende men kampen voor dwangarbeid, maar het aan tal personen, dat daar werd vastgehouden, was een belachelijke fractie van het totaal, dat thans nog steeds door de communisten naar Siberië is gezonden. Bovendien hadden de tsaristische gevangenen een heerlijk leven in vergelijking met het uitzichtloze lot van de slachtoffers der communisten; hun beulen trekken zich niets aan van dood of leven van hen. die in de kampen zitten opgesloten. Niet zonder reden weigert de Sovjet-Unie grondige controle door een onafhan kelijke instantie, zoals het Internationale Rode Kruis. Ti Pil tri II £>11 mi7in/)iimi kundige Basil Rauch geeft enkele cijfers 1 tUHluifU/I miljoenen van het aantal slachtoffers in de strijd- l - krachten alleen: „drie kwart van het °P enigzins langere termijn gezien, verloren het leren aantal leden van de Opperste Oorlogs- i verdient het zegt de SER de voor erf iui vu nvt IVLVIl j raad twee yan de yijf maarsohaïken/13 keur dat alle 14" en 15-jarigen. voor wie Het onder Lenin begonnen bewind van I van de 15 legergeneraals, 62 van de 85 dit thans nog niet het geval is. volledig terreur, wiens volle instemming het had, j legerkorps-bevelhebbers. 110 van de 195 voortgezet; dagonderwijs zouden volgen, werd onder zijn opvolger Stalin sterk I divisie-commandanten en 220 van de 406 De SER meent, dat een brug naar het uitgebreid. Een van de ergste misdaden, j brigade-commandanten werden in 1937 arbeidsverbod annex verlenging van de en 1938 geliquideerd. Waarschijnlijk 65 1 leerplicht zou kunnen worden geslagen procent van de opperofficieren en ïodoor eventuele geleidelijke invoering van procent van de hoofdofficieren (in totaal verplicht partieel onderwijs voor 14- en projecten, strijdkrachten en regerings diensten. Ofschoon de Russische grond wet zogenaamd bepaalde burgerrechten, zoals vrijheid van beweging en bescher ming tegen arrestatie zonder bevel tot inhechtenisneming, waarborgt, trekt de geheime politie zich van deze rechten niets aan. De angst, die onder de bevolking voor de geheime politie bestaat wordt wel heel duidelijk geïllustreerd door deze anekdote: bewoners van een huur kazerne in Moskou, bekend met de ge woonte van de geheime politie om arrestaties in het holst van de nacht te verrichten, raakten in paniekstemming toen ze midden in de nacht op hun deur hoorden kloppen. Maar ze werden spoe dig gerustgesteld door de stem van de concierge, die hun van achter de deur toeriep: „wees maar niet bang, kamera den, er is alleen maar brand!" Werkwilligen te Den Haag melden zich (Van onze Haagse redactie) In de toestand in het Haagse bouwbe drijf heeft zich vanochtend een wijzi ging voorgedaan. Op het werk van het bouwbedrijf B. Meijer in Duttendel heeft zich een groep van 20 werkwilligen ge meld. Hiervan is een aantal op de door de werkgevers gestelde voorwaarden op nieuw aangenomen en weer aan het werk gegaan. De indruk bestaat, dat de werkwilligen de overhand krijgen. Vanmorgen was ongeveer de helft van het aantal arbei ders bereid weer aan de slag te gaan. S.E.R.-advies over bedrijfsarbeid van 14- en 15-jarigen De Sociaal Economische Raad heeft aan de regering advies uitgebracht over de bedrijfsarbeid van 15-jartge meisjes en 14- en 15-jarige jongens. Het vraagstuk, waarvoor de S-E.R. was geplaatst, is alleen van belang met het oog op de 14- en 15-jarigen, die thans, nadat zij niet meer leer plichtig zijn, geen volledig voortgezet dagonderwijs genieten. Dit aantal is altijd nog zo groot, dat het hier een belangrijk vraagstuk betreft- welke het rode systeem en de geheime politie tegen het Russische volk hebben ondernomen, was de grootscheepse „zui vering" in het begin van de jaren-*30 onder de „koelaks", de z.g. „rijke" boeren in Rusland. Volgens Winston Churchill had Stalin op de conferentie van Jalta toegegeven, dat er meer koelaks waren geliquideerd dan naar buiten was uitge lekt: „tien miljoen", gaf Stalin toe, „het was verschrikkelijk". In 1936 heeft Stalin met behulp van de geheime politie op een ander gebied een grootscheepse zuivering ontketend, waardoor zijn positie als onbetwist dic tator in de Sovjet-Unie bevestigd moest worden. Dat was vooral op militair ter rein. Duizenden, onder wie leiders, die hun leven aan het communisme hadden gewijd, gingen ten onder. De geschied- Soekarno en Nasser bespraken situatie Versterking der banden Het onderhoud tussen Soekarno en Nasser dat gisteren te Cairo plaatsvond, werd bijgewoond door de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mah- mud Fawzy, zyn Indonesische ambtge noot Soebandrio en de minister voor presidentiële Zaken, Aly Sabri. De Indonesische ambassadeur In Bonn, mr. Zain, die erder op de dag in Cairo was aangekomen, had een onder houd met president Soekarno, voordat diens besprekingen met kolonel Nasser een aanvang namen. De beide presidenten bespraken de internationale situatie in het algemeen en vraagstukken betreffende het Mid den- en het Verre Oosten in het bijzon der. Volgens het Egyptische blad „Al Mas- saa" hebben beide presidenten ook ge sproken over het versterken van de eco nomische betrekkingen tussen Egypte en Indonesië en hun instemming beves tigd met het beginsel van positieve neu traliteit, dat beschouwd wordt als een middel om de wereldvrede te consolide ren. President Nasser en president Soekar no zijn vanochtend naar Luxor gereisd en zetten tijdens hun reis hun bespre kingen voort. Het Egyptische blad Al Shaab schreef dat de bijeenkomst „een eind zou moe ten maken aan de bezetting van West- Irian op dezelfde wijze als het Suezka- naal bevrijd werd van buitenlandse be zetters". „Al Gomhouria" schreef, dat de Indo nesische strijd tegen de Nederlanders dezelfde is als de strijd van Egypte en dat de Egyptenaren en de Indonesiërs „wapenbroeders zijn, die tegen een ge meenschappelijke vijand vechten voor j vrijheid en onafhankelijkheid". I President Soekarno zal aan het eind I van deze week president Tito bezoeken. 20.000 officieren) werden gearresteerd; van de 6.000 hogere officieren werden er alleen al 1.500 geëxecuteerd". Terreur, marteling en graf De zuivering van 1936—'38 eindigde op ironische wijze met de zuivering van de zuiveraars. De elkaar opvolgende hoof den van de geheime politie, Jagoda en Jezjof, werden geliquideerd; Jezjofs op volger Lavrentl Beria werd pas veel later uit de weg geruimd. Thans staat Iwan Serof aan het hoofd van de geheime politie, een man wiens naam, volgens de Londense Dally Mirror, synoniem is met „terreur, marteling en het graf". Onder leiding van Serof vond voor de Tweede Wereldoorlog de deportatie en liquidatie plaats van duizenden Oekrai- ners, Lithauers, Letten en Esten. Tot Serofs meer recente activiteiten behoort volgens het speciale V.N.-rapport over Hongarije zijn persoonlijke deelneming aan de arrestatie van de Hongaarse vrijheidsstrijders in Boedapest op 3 november 1956. Serof en zijn organisatie is het er boven alles om te doen een politiestelsel te handhaven, dat in het binnenland elk aspect van het dagelijks leven beheerst en over de grenzen werkt als spionage- netwerk ten behoeve van de Sovjet- Unie. Sedert de Tweede Wereldoorlog zyn er zeer vele gevallen bekend geworden, waarin handlangers van de Russische geheime politie els diplomaten, culturele en handelsattaché's. journalisten of ar- beids-adviseurs optraden, terwijl ze in werkelijkheid spionagediensten verricht- 15-jarigen van bijvoorbeeld één dag of twee halve dagen per week. Deze ver plichting zou uiteraard tot complement moeten hebben een aanpassing van de wettelijk geoorloofde werktijden van de jeugdigen. Zodra de omstandigheden dit toela ten. zou dit partieel onderwijs kunnen worden uitgebreid tot twee dagen per week. Wanneer, mede dank zij de partiële leerplicht, de omstandigheden daarvoor zijn geschapen, kan een verder gaande stap worden overwogen. Deze kan be staan in uitbreiding van de partiële leerplicht dan wel in verlenging van de volledige leerplicht annex arbeidsverbod. Het vorenstaande schema laat uiter aard allerlei variaties toe aldus de Raad ook in dier voege dat bij de uitvoering wordt gedifferentieerd naar 14- en 15-jarigen en naar jongens en meisjes. Joegoslavische leider Dedijer procedeert tegen liet Weense blad Bildtelegrapli (Van onze Weeose correspondent) In de gehele wereld heeft men met bevreem ding kennis genomen van de mededeling, dat de be kende biograaf van Tito, tevens gewezen vice-pre sident van Joego-Slavië: Wladimir Dedijer, aan een Weense advocaat op dracht heeft gegeven een proces aanhangig te ma ken tegen het Oostenrijk se blad „Bildtelegraph", dat van een bijzondere correspondent een inter view met Dedijer publi ceerde, die zich daarin solidair verklaarde met de inmiddels opnieuw ver oordeelde en gevangen ge zette Milovan Djilas. Wij kennen de bijzon dere correspondent van Bildtelegraph" persoon lijk en kunnen ons on mogelijk voorstellen, dat deze nog onervaren jour nalist bewust gelogen heeft of het interview uit zijn duim gezogen zou hebben. Hij fotografeerde zelfs het huis, waar hij Dedijer heeft opgezocht en gaf een nauwkeurige beschrijving van de ka mer waar het gesprek heeft plaats gehad. Hoe komt nu Dedijer er toe deze feiten te ontkennen en dit geval zelfs voor de rechter te brengen? De volgende verklaring is mogelijk. Toen de cor respondent in zijn klaarblijkelijke naiviteit verguning vroeg om Djilas in de gevangenis te mogen interviewen, kreeg hij van Joegoslavische in stanties te Belgrado ten antwoord, dat dit niet mogelijk was, maar dat hij wel met Dedijer kon spreken. Daar de jonge man onervaren was stel den de Instanties zich ter beschikking. Ze belden de gewezen vice-premier zelfs voor hem op en bespraken uur en plaats voor een ontmoeting. Het huis, dat werd opgegeven, was de woning van Dedijer. De correspondent ging er heen en kreeg de infor maties, welke nu als leu gens en verzinsels worden aangevallen. In Weense journalistieke kringen, waar men de soms myste rieuze methodes van het communisme kent, neemt men aan dat de Joegosla vische instanties de Oos tenrijkse correspondent bewust naar een v al s e Dedijer hebben gebracht. Deze man zou uiterlijk heel sterk op Dedijer hebben geleken en legde toen de bewuste verkla ringen af. Waarom? Ener zijds om een ongunstig licht te laten vallen op de buitenlandse bericht geving, die als leugen achtig moest worden ont maskerd, anderzijds om de echte Dedijer in toom te houden en hem tijdens het proces de dwingen duidelijk kleur te beken nen voor Tlto. Het ls na melijk geen geheim ciat hij in het diepst van zijn hart met Djilas sympa thiseert en zich van T;to heeft gedistancleerd. Het is misschien een gewaag de theorie, maar wie het communisme kent. vindt haar zeer aannemelijk. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Laane—Van Sasse-van IJs- i selt, zn., Bergen op Zoom; Blom—Van i Delden. zn.. IJmuiden; Van WijkGoet- makers, dr., Osaka (Japan); De Vries— Riphaagen, dr., Haarlem; Beiboer—Van der Kolff, zn.. Rotterdam; Serphos— Cohen, zn.. Jeruzalem (Israël); Böge- ling—Blank, zn., Egmond aan Zee. Overleden: H. Tromp, m. 65 jr., Ber gen; H. Frank, m. 60 jr., Amsterdam; J. van zydveld, vr. 82 jr.. Laren; J. E. de Vries sr.. m. 87 jr.. Weesp; dr. H. Wouters, m.. Bennekom; dr. J. A. Klaa- sen. m. 53 jr., Terneuzen; M. E. de Koek van Leeuwen—De Vries, vr. 71 jr.. Den Haag: H. Dijkstra Hz., m. 79 jr., Zaan dam; J. M. Kakebeeke, m. 76 jr.. Bilt- hoven; J. Landsman, m. 93 jr., Den Haag C. Besselaar, m.. Rotterdam: A. Segeren m. 83 jr., Rotterdam; J. Hordijk—Vaan drager, vr. 73 jr., Rotterdam: W. Mekes, m. 87 jr., Rotterdam; C. M. Kolijn— Stolk, vr. 86 Jr.. Utrecht; W. J. J. van Dam van Noordeloos. m- 81 jr., Den Haag; dr. J. I. van Doorninck, m. 48 Jr., Gouda. LET EENS OP in diverse soorten en kleuren leuk model, verschillende modellen reeds vanaf reeds vanaf ZIET ONZE ETALAGES. U SLAAGT GOEDKOPER BIJ HAARLEMMERSTRAAT 151 recht tegenover de Janvossensteeg. Autodiensten naar: SASSENHEIM LISSE IIILLEGOM HEEMSTEDE HAARLEM v.v. VOLMOLENGK. 21—23 Leiden - Tel. 22108 Heer, leeftijd 25 jaar, lengte 1.60 m., met goede betrekking, zoekt met net meisje, liefst zelfde leeftijd. Brieven met foto onder no. 4933 bureau van dit blad. Bij vonnis van de Arrondis- sements*Ttechtbank te 's-Gra- venhage van 9 januari 1958 is B. Pijnakker. Vliet 50 te Lei den. handelende onder Gal vanisch Technisch Bedrijf „Keltum", van der Werfstr. 57 te Leiden in staat van faillis sement verklaard, met benoe ming van mr. A H. LYCKLA- MA,~ rechter in de Arrondisse- ments Rechtbank te 's-Gra- venhage tot rechter-commis saris en van ondergetekende, kantoorhoudende te Leiden aan de Witte Singel no. 70 I tot curator. Leiden. 13 Januari 1958. I Mr. V. C. GROENENDIJK.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15