Nederland erkent aanspraak territoriale wateren niet Actie tegen de Nederlanders ging veel verder dan men verwacht had MAANDAG 13 JANUARI 1958 Moeten Amerikanen Indonesië verlaten Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta heeft in opdracht van de Nederlandse regering een nota overhandigd aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken betreffende de Indonesische ver klaring over territoriale wateren rond de Indonesische Archipel. In deze nota wordt medegedeeld dat de Indonesische maatregel in strijd is met de regelen van het volkenrecht betreffende de vrijheid van de zee en de maximale omvang van territoriale binnenwateren. Voorts wordt medegedeeld dat de Nederlandse regering deze een zijdige maatregel niet kan erkennen en niet beschouwt als bindend voor Nederlandse onderdanen, schepen en vliegtuigen. De grote Amerikaanse bedrijven in Djakarta hebben hun personeel gead viseerd uitreisvisa aan te vragen, aldus wordt uit Djakarta vernomen. Het betreft hier een voorzorgsmaatregel; een. massale evacuatie zou niet In het voornemen liggen. Ruilhandel verboden De Indonesische premier Djoeanda heeft een verordening afgekondigd, waarin de ruilhandel tussen verschei dene gebieden op Sumatra, Borneo, Celebes en de Molukken enerzijds en het buitenland anderzijds onwettig wordt verklaard. De betrokken gebieden ruilen met Malakka. Singapore en de Philippij- nen kopra. rubber enandere land- bouwprodukten voor ryst en bepaalde uitrusting. De minister van Financiën, Soe- tikno Slamet, deelde mee, dat de re gering de strijdkrachten heeft bevolen een einde te maken aan deze handel. Gebieden die de handel voortzetten, zouden eventueel geen regeringssub sidies meer krijgen. 130.000 ton scheepsruimte? YVestduitse scheepvaartmaatschap pijen hebben Indonesië ca. 130.000 ton scheepsruimte voor het interinsulair verkeer op Charterbasis aangeboden, zo is in gezaghebbende scheepvaart kringen in Hamburg gisteren mede gedeeld. De onderhandelingen over het aanbod worden gevoerd tussen de Indonesische ambassade in Bonn en vertegenwoordi gers van de rederijen. In deze kringen werd gezegd, dat dit aanbod, indien het aanvaard wordt, de Indonesische rege ling zou helpen een van de moeilijkste vraagstukken op te lossen, waartegen over zij zich gesteld ziet in verband met het feit, dat dit scheepsverkeer tot nu uitsluitend in handen van Nederlandse maatschappijen was- Het aanbod werd gedaan door een aan tal kleine scheepvaartmaatschappijen en de eigenaars van afzonderlijke sche pen en geen van de grote scheepvaart lijnen zijn erby betrokken. In deze tijd van het jaar, aldus werd in deze krin gen gezegd, is er zeer veel scheepsruim te beschikbaar en indien het aanbod wordt aanvaard zou dit ook de kleine scheepvaartmaatschappijen helpen hun seizoensmoeilijkheden te overwinnen. Nieuwe minister van Landbouw: Dr. A. Vondeling Dr. ir. A. Vondeling, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is bij K. B. van 11 januari 1958 benoemd tot mi nister van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening. De heer Vondeling is vanmorgen door H. M. de Koningin te Soestdijk beëdigd. Zaïn naar Soekarno De Indonesische ambassadeur In Bonn, mr. Zain, is gisteren per vlieg tuig naar Cairo vertrokken op weg naar Djakarta, waar hij overleg zal plegen. In Cairo zal hij met Soekarno spreken over de mogelijkheden van het verleggen van de handel van Ne derland naar Duitsland. Donderdag heeft hij gesproken met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, om zich op de hoogte te stellen van de Westduitse houding inzake de betrekkingen tussen J beide landen. Tot de onderwerpen die werden besproken behoorde de overeenkomst tussen West- Duitsland en Indonesië inzake techni sche hulp. die in oktober in werking trad. Volgens deze overeenkomst zullen ge mengde commissies bijeen komen om projecten inzake technische hulp te be studeren. Voor zijn vertrek sprak de Indonesi sche ambassadeur een bericht tegen dat hij een aanbod van de Bondsrepubliek tot bemiddeling in het conflict tussen Indonesië en Nederland bij zich heeft. Hij zou ook niet over de mogelijkheden van een dergelijke bemiddeling spreken. Bij zijn gesprek met minister von Bren tano was dit onderwerp niet ter sprake gekomen. Geen Staat Sumatra Luitenant-kolonel Hasan Kasim, waar nemend militair bevelhebber van Noord- Sumatra, heeft gisteren verklaard, dat er geen bewijzen zijn gevonden voor de juistheid van de geruchten, dat er een beweging is die beoogt een afzonderlijke Staat Sumatra te stichten. Hij voegde eraan toe, dat hij krachtige maatrege len zou nemen tegen een dergelijke be- j weging, indien zij zou blijken te bestaan, i Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Mensingeweer (toez.). A. J. Plug. vicaris te Schiedam. Benoemd tot hulpprediker te Rotterdam-Charlols (wyk- Semeente Carnlsse) ds. W. F. Kuil te ieenvllet. GEREF. KERKEN Beroepen te Hollum op Ameland P. Boonstra, kand. te Marum (Gron.). Aangenomen naar Gronlngen-Oost (vac. F. Vroon) W. Reeskamp te 's-Gravenhage-W. naar Vlaardingen (7de pred. pl.) M. J. Mulder te Heerde. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Meppel J. H. Carlier te Zutphen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Elspeet J. B. Bel te Krab- bendljke. DUITSE KERKEN WAARSCHUWEN TEGEN GEMENGDE HUWELIJKEN. Het Duitse episcopaat heeft de rooms- katholieken in Oost- en West-Duitsland gewaarschuwd voor de gevaren van een gemengd huwelijk. Dergelijke verbinte nissen. zo wordt gezegd in een herderlijk schrijven dat zondag van de kansel werd voorgelezen, worden veel vaker verbro ken dan huwelijken tussen mensen van hetzelfde geloof. Bovendien ontstaat in een gemengd huwelijk gemakkelijk twij fel over geloofszaken bij kinderen. Van de zyde der Duits Evangelische Kerk is meegedeeld, dat volgende week zondag een dergelijke verklaring in de evangelische kerken zal worden voorge lezen. Vereenvoudiging in emigratie ZUID AFRIKAANSE PREDIKANTEN BEZOEKEN ONS LAND. Drie predikanten uit de Unie van Zuid- Afrika, vertegenwoordigers van de drie grot 3 gereformeerde en hei-vormde ker ken in de maatschappij voor Europese Immieratie, brengen op het ogenblik een bezoek aan ons land. Zij bestuderen daarbij de mogelijke vereenvoudiging van de emigratie-procedure en besteden alle aandacht aan de welzijnszorg en nazorg van de Nederlandse emigranten in de Unie. Zy hebben donderdag o.m. een onder houd gehad met minister Suurhoff. met de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman en de directeur van de Nederlandse Emigratiedienst, mr. J. A. U. M. Grevenstein Vrijdag hebben zy een bezoek gebracht aan de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, waarna zy een bespreking hadden met dr. Emmen, secretaris-gene raal van de Ned. herv. kerk en met de heren dr. Boon. Prinsen en dr. Kool haas In de middag hebben zij bespre kingen gevoerd met de Zuidafrikaanse immigratie-attaché, de heer E. van Zijl Hofmeyr, waarna zij later het bestuur van de Christelijke Emigratie Centrale hebben ontmoet. Vandaag hadden zij een ontmoeting met de Gereformeerde Emi gratie-stichting DOOPSGEZINDE PREDIKANTENVERENIGING De algemene vergadering van de Al gemene Nederlandse Doopsgezinde Pre dikantenvereniging zal 14 en 15 april te Amsterdam worden gehouden. Het on derwerp „Onze godsbeschouwing" zal worden ingeleid door de -predikanten ds. F. v. d. Wissel, em. predikant te Leeuwarden en ds. W I. Fleischer uit Groningen. Ds. H C. Valetor. te Nijme gen zal refereren over: „Retrait". Russische bijstand Premier Djoeanda heeft verklaard, dat Indonesië in staat zou zijn ijzer- en staalfabrieken te bouwen als het een lening van ongeveer 350 miljoen gulden van de Sovjet-Unie zou krijgen. Nasoetion tegen „bevrijdingsdivisies" De oprichting van „divisies" en an dere gewapende eenheden voor de I „bevrijding van West-Irian" buiten de officiële strijdkrachten om is afge- j keurd door de chef-staf van het leger, j generaal-majoor Nasoetion. aldus j heeft een woordvoerder van het leger, j majoor Harsono, gisteren meegedeeld. Generaal Nasoetion heeft opdracht gegeven, dat dergelijke activiteit wordt gestaakt. Hij zei. dat de strijd om West- Irian onder leiding van slechts één in stantie Nationale Veiligheidsraad wordt gevoerd. De vorige week werd gemeld, dat op Sumatra, Java en Celebes zes „divisies voor de bevrijding van West-Irian" wa ren opgericht. Gaat overeenkomst met Japan niet deer? De overeenkomst inzake het huren van Japanse schepen zal misschien geen doorgang vinden, omdat de Ja panse firma's niet aan de bijzondere Indonesische verlangens kunnen vol doen. Onderzoek naar onbekende duikboten Het „opper-commando" van het In donesische leger stelt een volledig onderzoek in naar de waarnemingen van vreemde duikboten voor de kust van Celebes. De laatste keer, dat men zo'n duik boot zag, was op ongeveer 6 km. van de stad Pare Pare. Dr. Anne Vondeling werd als landbou werszoon geboren op 2 maart 1916 te Appelscha (gem. Ooststellingwerf), Fr.). Zijn vader oefent een gemengd bedrijf uit op de zand- en veenkoloniale grond in de zuidoosthoek van Friesland. Nadat de heer Vondeling in 1934 het H.B.S.- diploma behaalde aan de R.H.B.S. te Assen bezocht hij de landbouwhoge school te Wageningen. Als student was hij actief m het verenigingsleven, o.a. In de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie. In de jaren 1938 1939 be zocht hij de school voor reserve-officie ren onbereden artillerie te Utrecht. In september 1940 behaalde hij aan de Landbouwhogeschool het diploma land bouwkundig ingenieur (economische rich ting). In 1941 huwde de heer Vondeling met mr. Antonia Agnes van 'tHof. de heer en mevrouw Vondeling hebben drie kin deren. Van 19401945 was dr. Vondeling landbouwkundige bij de provinciale dienst van Friesland (toegevoegd aan de com missie Noordoostpolder). In de oorlogs tijd en vlak daarna was hij als journa list werkzaam in de groep „Je Maintien- drai". Hij was mede-oprichter en hoofd bestuurslid van de Nederlandse Volksbe weging. Sinds 1945 is de heer Vondeling direc teur van de .Coöperatieve Centrale Landbouwboekhouding" te Leeuwarden, een accountants- en belastingadvieskan- toor. Na de Kamerverkiezingen van 1946 deed hij op 25 juli zijn intreden in het Parlement als lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A., waar hij zich vele jaren specialiseerde in agrarische zaken. In 1948 promoveerde de heer Vonde ling aan de Landbouwhogeschool op een proefschrift „De bedrijfsvergelyking in de landbouw" (een economisch-statistische studie). Hij is lid van het hoofdbestuur van de P. v. d. A., voorzitter van de stichting „Friese Pers" (Leeuwarder Courant en Friese Koerier), lid van de Zuiderzee raad, voorzitter van de Vereniging van landbouwboekhoudbureaus en bestuurslid van de Nederlandse Verbruikscoöperaties. Veronderstellingen niet uitgekomen Indonesië heeft nu geen troeven meer In de verwarde situatie waarin Indonesië zich op het ogenblik bevindt, is één ding zeker: de acties tegen de Nederlanders zfjn veel verder gegaan en veel sneller verlopen dan de hoogste autoriteiten voorzien hadden, aldus de hoofd redacteur voor Indonesische Zaken van U.P., na een verblijf van drie weken in Indonesië. De Indonesiërs hebben er duidelyk op gerekend dat enige economische pressie tegen de Nederlandse belangen In Indonesië Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië zou brengen, zonder dat de nationale economie te ernstig werd belemmerd. Als men erin slaagde West-Irian te verkrijgen, dan zou, zo veronderstelde men, de in gevaar gebrachte samenhang met de Buitengewesten, danig versterkt worden. De campagne zou tevens de Nederlandse invloed op openbare nutsbedrijven en op het zakenleven in het algemeen verminderen, zonder dat de overblijvende Neder landers zich genoopt zouden voelen het land te verlaten. Britse bladen beschuldigen admiraal Strauss (V.S.) De Britse bladen „Observer" en „Sun day Express" hebben de Amerikanen en met name admiraal Strauss, het hoofd van het Amerikaanse program inzake kernenergie, ervan beschuldigd, dat zij verhinderd hebben, dat belangrijke vor deringen van Britse geleerden op het ge bied van de fusie van waterstofatomen drie maanden geleden zijn bekend ge maakt. Het zou, volgens de „Observer" de bedoeling van Strauss zijn, Ameri kaanse geleerden de kans to geven, hun achterstand op dit gebied in te halen. Verwacht wordt, dat de bekendmaking nu op 24 dezer zal worden gedaan. Admiraal Strauss heeft enkele dagen geleden met nadruk ontkend, dat de V.S. om prestigeredenen deze bekend making zouden hebben vertraagd). Maar er gebeurden verschillende din gen, die men niet voorzien had. of die zich sneller voltrokken dan men bere kend had. Daartoe behoorden: 1. de goed-georganiseerde en snelle „overnemingen" van vele Nederlandse firma's door vakbondsgroepen. die op hun beurt weer een inbeslagneming door het leger noodzakelijk maakten, zodat de politici afhankelijker werden van het leger dan hun welkom was. 2. de onverwachte haast waarmee de Nederlanders begonnen hun gezinnen, eerst bij honderden, weldra bij duizen den, te evacueren. 3. het krachtige standpunt van de Nederlandse regering, die ondanks de mogelijke verliezen van Nederlands kapitaal en van Nederlandse handel vasthield aan het bezit van Nieuw- Guinea. Steeds smallere basis Tengevolge van al deze ontwikkelingen geven de autoriteiten van beide partyen thans toe dat de basis voor besprekingen snel hoe langer hoe smaller wordt. Dit betekent dat Indonesië, dat geacht werd na het debat in de Assemblee der V.N. in een tamelijk sterke onderhandelings positie te zyn. In enkele weken tijd al zijn troeven heeft uitgespeeld zonder iets te winnen. De Indonesische regering heeft geen troeven meer achter de hand en heeft bovendien door. wat Moh. Hatta „slech te voorbereiding" heeft genoemd, het land zeer ernstige schade toegebracht. Sommige Nederlanders hebben hun Indonesische vrienden gezegd dat zij sterk betwijfelen of de Indonesische re gering zal kunnen verhoeden dat Java binnen een of twee jaren aan de com munisten toevalt. Die opvatting heeft de Indonesische bewering dat het Neder landse zakenleven hersteld zou kunnen worden - een nog overgebleven onder - handelings-aanbieding - ook ten sterk ste ondermijnd. Communisten wachten De leiders van öe PKI houden zich tot dusverre zorgvuldig op de achter grond. Achter de schermen pogen zij de winsten te consolideren, die zy in de eerste weken van de anti-Nederlandse campagne hebben geboekt, en die zij geheel hopen uit te buiten bij de verkie zingen van 1959. De communistische lei ders zijn er volgens bevoegde waarne mers, van overtuigd dat zij met succes een poging zouden kunnen ondernemen om Java over te nemen. Doch zij besef fen dat zulk een daad onherroepelijk de verbreking van de nog bestaande ban den met de buitengewesten zou beteke nen. En die rijke buitengewesten vor men tenslotte de ware prijs, die de com munisten zouden willen behalen. De PKI schijnt geen succes te hebben met pogingen om enige steun van bete kenis te winnen in hoge legerkringen. Zij richt thans haar campagne op de onderofficieren. Men gelooft dat de volgende factoren de communisten genoopt hebben geen haast te maken: 1. het gevaar van ver breking der eenheid onder de verschil lende eilanden; 2. de tegenstand van het leger en van de sterke niet-communis tische mohammedaanse groepen; 3. ver trouwen in hun organisatie en sterkte voor langere duur. Het zakenleven in Indonesië gaat, krachtens de wetten der traagheid op het ogenblik nog min of meer voort. Met uitzondering van de scheepvaart. Men verwacht dat in allerijl van buiten aan getrokken schepen pas tegen het einde van februari een begin zullen kunnen maken met een vermindering van de voedseltekorten in verschillende gebie den. In Indonesië wordt veel gegist om trent de „rustkuur-reis" van president Soekarno. Theorieën ever Soekarno Ben der theorieën stelt dat de politieke positie van Soekarno verzwakt zou zijn. maar dat lijkt niet erg waar schijnlijk. gezien de nog onmiskenbare populariteit van de president en zijn in functie blijven. Een andere veronderstelling wil dat de regering tegenmaatregelen tegen de wassende invloed van PKI en Sobsi wil nemen en dat Soekarno maar liever bui tenslands wil vertoeven, als die maat regelen genomen worden. Geen openlijke bezorgdheid Wat in Djakarta, gezien de omstan digheden, opvalt, is dat er zo weinig te bespeuren valt van openlijke bezorgd heid over de situatie, zowel in Neder landse als in Indonesische kringen. Al les ziet er volkomen normaal en rustig uit in de Indonesische hoofdstad. Het enige, wat dagelijks van de toestand te zien valt, zijn de reeds smoezelig gewor den anti-Nederlandse leuzen die op de witte muren van Nederlandse gebouwen geklad zijn Een krachtig Frans protest bij Tunesië Algerijnse opstandelingen opereerden vanuit Tunesië De Franse ambassadeur in Tunesië heeft by de Tunesische regering krachtig geprotesteerd naar aanleiding van een bloedig incident aan de Algerijnse-Tu- nesische grens. Nabij Sikiet Sidi Joessef deed een groep van enkele honderden Algerijnse opstandelingen een aanval op een Franse patrouille, waarvan veertien militairen werden gedood en vijf worden vermist. Toen er Franse versterkingen aankwamen trokken de opstandelingen zich volgens de Franse lezing op Tune- sisch grondgebied terug, waar al enige vrachtauto's en een ambulance stonden te wachten. In Franse kringen in Algiers heerst grote opgewondenheid over dit inci dent. Men ziet er een bewijs in. dat Tunesië de Algerijnse rebellen min of- meer openlijk steun verleent. In een hevig gevecht bij Ain Beida ten zuiden van de Algerijnse stad Con- stantine hebben Franse troepen 116 op standelingen gedood en 31 gevangen ge nomen, aldus hebben de Franse autori teiten in Algiers zaterdag bekend ee- maakt. Ter versterking van de veilig heidstroepen in het gebied van Ain Beida werden parachutisten in hefschroef- vliegtuigen naar de plaats van het ge vecht overgebracht. Volgens de Fran sen zijn alle leden van de groep opstan delingen gedood of gevangen. Tweede Spoetnik 1000 maal rond Radio-Moskou heeft bekend gemaakt dat Spoetnik-II gisteren om midder nacht Nederlandse tijd duizendmaal om de aarde gegaan was en op die reis 45.500.000 kilometer heeft afgelegd, circa 120 maal de afstand van de aarde naar de maan en Spoetik-II heeft reeds 2.200.000 kilometer meer afgelegd dan Spoetnik-I. De hoogte van de baan van Spoetnik-II is inmiddels met 370 km en haar omlooptijd is met 3.9 minuut verminderd. VARIA De feestmaaltijd in Nederland in de loop der tijden Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding meldt: Gegevens betreffende de voeding in Nederland' in vroeger tyden zijn betrek kelijk schaars. Omtrent de eetgewoon ten van de „gewone man" is zeer weinig bekend, over die der aanzienlijken heb ben rekeningen en beschrijvingen ons enigszins ingelicht. Een continu beeld ontbreekt en uit de bronnen die ons ten dienste staan, mogen wy geen beeld vormen dat voor het gehele land zou gelden. Wij zullen ons beperken tot de feestmaaltijden der aanzienlijken. De maaltijden van de ridders en ge goede burgerij in de middeleeuwen ken merken zich niet alleen door een grote hoeveelheid, maar ook door een grote verscheidenheid van bepaalde soorten voedsel. Vooral van vlees, vis, wild en gevogelte vinden wij bij de beschrijvin gen van maaltijden vele soorten ge noemd, ook van verschillende vogels, die wij nu niet op onze menu's zouden zetten: lijsters, spreeuwen, reigers en pauwen (de laatste voornamelijk bij de aanzienlijken, de kleine zangvogels ook by de minder welgestelden). Onder de vleessoorten worden naast varkens, koeien, kalveren en schapen, walvissen, zeehonden en bruinvissen genoemd. Dat de wildstand in het nog bosrijke West- i Europa overvloedig was, toont het ruime gebruik van herten, zwijnen, beren, reeën en kleiner wild.. In later tijden, toen een herte- en reeëbout al niet meer als fijn gerecht werd beschouwd, waar- j deerde men als bijzondere lekkernij de gestoofde hertehoren. I Vis werd vaker op tafel gebracht dan tegenwoordig, hetgeen grotendeels een I gevolg was van het feit dat de vasten strenger waren en strenger toegepast werden. De vette vissoorten vonden veel waardering. Kikkerbilletjes waren toen tertijd ook hiér een bekend gerecht. Zo ziet na de modernisering de I op de Parijse Champs Elysées. De i verlichting er uit van de [onteinen twaalfdelige kroon is ontworpen 1 door de Parijse kunstenaar Max Ingcand. Tegenover deze voedzame spijzen stonden niet veel frisse gerechten: vruchten werden wel gegeten, groenten bij voorkeur niet of weinig. Groenten gaven immers niet veel voedsel en had den vele kwade eigenschappen. Zij brachten „melancolycken oft quaden humoren" voort. Wie gezond wilde blij ven, moest vooral niet veel fruit en „warmoes" eten. Sla en rapen behoor den tot de minst nadelige groenten. Werden groenten niet als zelfstandige spijs opgediend, bij de spijsbereiding werden zij veelvuldig gebruikt, voorna melijk uien, prei en knoflook. Men krijgt de indruk dat in het algemeen sterk gekruid werd. niet alleen met inheemse, maar ook met geïmporteerde kruiden en specerijen, zoals lijsterbessen, salie, na gelen, gember, peper, foelie, kaneel en saffraan. Aan de bereiding van gekruide sausen werd veel aandacht besteed. Men wenste gerechten met sterk uitkomende smaak èn hoopte door het gebruik van de speceryen de kwade werking van de vruchten tegen te gaan. Het wijnvat werd bij de maaltijden geducht aange sproken. Soms werd ter vergroting van de dorst de wyn gezouten. Talrijk waren de waarschuwingen van doktoren tegen de te weelderige maal tijden, ook in later tijden. In de zestien de en zeventiende eeuw werden zelfs door de overheid maatregelen getroffen om al te grote overdaad tegen te gaan. Niet altijd warende maaltijden der rijken buitensporig. Men vergenoegde zich wel met één of twee vis- of vleesschotels, soep. erwten of bonen, vruchten en rijs tebrij of zoet of hartig gebak als toe spijs. De meest gegeten vleessoorten zijn in de zestiende eeuw al varkens- en rundvlees: de zeedieren worden niet meer op de rekeningen vermeld. Wés er geen vlees dan vond men het niet be zwaarlijk om twee visgangen te serveren. In de keukens der rijken wordt nu boter bij de spijsbereiding gebruikt. In de zeventiende eeuw schijnen de bezwaren tegen groenten ietwat geluwd te zijn. Salades van diverse groenten: sla, witte en rode kool, snijbonen, andijvie e.a. worden aan de feestmaaltijd gepre senteerd. Bloemblaadjes van rozen, goudsbloemen of bernagie gaven deze salades ongetwijfeld een fleurig aanzien. Gebruikelijke garnituren bij vlees- en wildschotels waren gestoofde vruchten: appelen en vooral ook pruimen. Pas op het laatst van de achttiende eeuw wordt de aardappel een plaats in de keuken der rijken waardig gekeurd, bij de armen was hij al eerder bekende kost. Kool en rapen verdwijnen uit de feestmaaltijd om plaats te maken voor fijnere groenten: fijne worteltjes, bo nen. Natuurlijk' "blijven de vlees-, wild- en gevogelteschotels het belangrijkst- De populariteit van visgerechten begint te tanen. Zalm was zo algemeen verkrijg baar, dat zij zeker niet als feesteten gegeven kon worden. Zelfs de armen lusten geen zalm. Van zoetigheid heeft de Nederlander nooit afkeer gehad. Het gebruik van pudding is echter pas laat, door Engelse invloed, ingeburgerd. Meer geliefd wa ren de diverse soorten koek en gebak, zoals rijsttaart en -koeken en vruchten gebak. Een tweetal voorbeelden van feest- menu's uit de negentiende eeuw toont, dat men er toen ook nog wel weg mee wist. Volgens de schrijver uit het vak blad „De Banketbakkerij", waaraan het eerste menu is ontleend, duurde deze van 2 tot 10 uur. Een Brussels feestmaal in 1850 ter gelegenheid van een nieuwe spoorweg verbinding: Oesters Schildpadsoep Turbot met Hollandse saus Engelse roastbeef Getruffeerde braadhoenders Kepze van bijgerechten (hors d'oeuvres) Pastei onder nat van vlees Lamsribben met aspergetoppen Kalfszwezerik met Toulousesaus Warme vleespastei Onder korst gebakken macaroni met Milanesesaus Poolse rijstschotel Koude patrijzen in 't rood Koude vis in gestold nat met Tartaarse saus Tongvisriemen met salade onder Italiaanse saus Reebokbout Boheemse fazanten Westfaalse hesp (ham) Kapuinen met truffen in gelatine Straatsburgse pastei Kreeften in struik Vier grote gebakken (piè<^s montées) Kampernoelien onder korst Spaanse Cardonen (een soort vis) Gelei van ananas Charlotte Russe (een soufflé) Plombières-kreem Roomijs Fruit Koffie en Likeuren Napolitaanse punch Dit alles werd natuurlijk rijkelijk be sproeid met een half dozijn verschil lende wijnen en enkele merken cham pagne Conventioneel menu uit: Recepten van de Haagsche Kookschool 1900) Potage k la tortue Croquettes Saumon, sauce persil Filet de Boeuf sauce madère Jambon aux épinards Ohapons de Bréda aux champignon! Aspic d'aiguilles a la mayonnaise Punch a la romaine Ris de veau aux petits pois Dinde truffé Faisans, salade Asperges a la Hollandaise Bécasses naturelles Pouding diplomate Gelée aux oranges Glace Dessert Lunch ter gelegenheid van het staat- siebezoek van Z-M. de Koning van Zweden aan Nederland in 1956 De lunch mocht niet te zwaar zijn; wel moest zij aan de hoogste eisen vol doen. Het menu was: Koud gerecht van een eendvogel Vruchtensla Gekookte Gelderse ham In korst Maderasaus Westlandse asperges Verse ananas met slagroom Literatuur: Dr. F. E. J. M. Baudet, De maaltijd en de keuken in de Middeleeuwen. A. W. Sythoff, Leiden. L. Burema, De voeding in Nederland van de Middeleeuwen tot de twintigste eeuw, van Gorcum en Co, Assen. Mensen aan Tafel, Gemeente musea Amsterdam, cat. no. 135, 1955- Manden, A. C. Recepten van de Haag- sche Kookschool, Gebr. van Cleef, 1895. Hoge onderscheiding voor onze Weense correspondent Bij besluit van de Oostenrijkse staats president. dr. Scharf, is aan de Weense correspondent van het Leidsch Dagblad, prof. dr. N. Greitemann. het Oostenrijk se grootkruis van verdienste verleend. De onderscheiding is uitgereikt door de kanselier, ir. Raab. die de aandacht ves tigde op de verdienstelijke en objectie ve berichtgeving voornamelijk in ver band met het Oostenrijkse staatsver drag.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4