Dr. Knibbe terug van Afl'ika-reis D' va" ',er Kwaak Prof. dr. Th. P. Galestin volgt Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Ook in zakelijk opzicht een groot sueces ONZE BEKENDE GROTE FOTO-OPRUfMING begint woensdag des morgens 9 uur 30 a 4©% ILAGER LÏÏGGEN Ds. T. D. van Soest ingeschakeld bij Leids hervormd jeugdwerk Loop der bevolking te Leiden „Si tous les gars du monde Tentoonstelling „De Reisduif' 96ste jaargang Maandag 13 januari 1958 Tweede blad no. 29339 Treedt ds vooraitter V.V.V. p p R op •"O*** „t. Hoog op de kameel Een aardige foto van de heer en mevr. Knibbe-Kuyper tijdens hun verblijf in Afrika bij de beroemde piramiden Boordevol indrukken en ervaringen zijn de vorige week de heer en mevrouw KnibbeKuyper van hun Afrikareis in Nederland teruggekeerd. Deze zakenreis op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland onder nomen, was mede mogelijk doordat er, in verband met zijn pensionering voor dr. Knibbe daarvoor ruimschoots tijd beschikbaar was. Als zakenreis moet deze beslist als een succes worden aangemerkt. Verschillende waardevolle contacten werden tussen Zuidafrikaanse en Nederlandse ondernemingen uit het district der Kamer gelegd. De reis heeft juist een half jaar ge duurd, waarvan een zeer groot deel in Durban werd doorgebracht, waar een gehuwde dochter van het echtpaar Knibbe woont. Dit was wel het prettig ste deel van de reis, maar en dit in verband met he aanknopen van han delsrelaties! ook andere delen van de Unie van Zuid-Afrika werden bezocht. Zo bijv. - Kaapstad, Port Elisabeth, Bloemfontein. Pretoria en vooral het grote handelscentrum van de Unie: Johannesburg. Grote, zeer grote dank brengt dr. Knibbe aan de Hollandse consuls en gezanten voor de hartelijke wijze waarop hy en mevrouw door hen werden ontvangen en voor de zeer des kundige hulp, welke in ruime mate werd geboden. Het Afrika-Instituut te Rotterdam en de consul van Zuid-Afrika in 's-Graven- hage hadden reeds vooraf zeer veel in lichtingen over de marktaangelegen- heden in Zuid-Afrika verstrekt. Deze markt is overigens van een zeer be paalde structuur, waardoor het moeilijk is om zonder persoonlijk contact tot zakendoen te komen. Door deze zakenreizen, waarop mevr. Knibbe steeds haar echtgenoot verge zelde, leerden zij een zeer groot deel van de Unie kennen. Dank zij de vriende lijke medewerking van een kennis uit Nederland waren ze zelfs in de gelegen heid vier dagen door te brengen in de wereldberoemde Kruger Wildtuin, waar leeuwen, Cheeta's, nijlpaarden, tal van olifanten en wel honderd giraffen, om nog niet te spreken van de duizenden herten en allerlei soorten ander wild in volle vrijheid rondliepen. Het waren op windende dagen, waarop bij ieder het jagersinstinct tot tot de allegrootste ontplooiing kwam. Eindelijk moest de terugreis worden aanvaard. Doordat men reeds in Durban was. bleek het nagenoeg evenveel te kosten om de reis terug langs de oost kust van Afrika te maken als via Kaap stad, zodat Afrika in haar geheel is rondgereisd. Deze reis werd een open baring. Interessant tot het uiterste. Doordat gereisd werd met vrachtsche pen van de Holland-Amerikalijn met passagiersaccommodatie voor 12 perso nen, werden voor korter of langer tijd allerlei havens aangedaan. Zo o.a. Lo renzo Marques, Beira, Utwara (in Twa- ra> dat als uitvoerhaven is gebouwd in verband met het mislukte aardnoten- plan van de toenmalige Engelse rege ring, dar-es-Salaam, Zanzibar, Tangga, Mombasa, Aden en toen door de Roode Zee, langs het schiereiland Sinai, naar Suez en Port Said- Daar werd uitgestapt voor een verblijf van 9 dagen in Egypte. De woorden „machtig" en „overweldi gend" geven enigszins weer wat daar aanschouwd werd. De vriendelijkheid en voorkomendheid waarmede men aldaar ontvangen werd. was wel zeer onver wacht. Bovendien is Egypte helemaal niet duur. Van dit verblijf een kort ver slag te geven is ten enenmale ondoen lijk. De Pyramiden. de tempels en de graven in de rotsen verborgen, de schat ten uit het graf van Toet-anck-Amon. Men rolde van de ene verbazing in de andere. De kleuren, zelfs die in de bui tenlucht van drie- en vierduizend jaar geleden waren in tal van gevallen zo fris alsof ze enige jaren oud waren. Het dagelijkse leven der boeren, de fel- lahins, was nog precies als in het land Kanaan uit het Oude Testament. En vruchtbaar dat Egypte is! Ze zagen vrouwen aan de markt komen met won derbaarlijk grote savoyekolen op het hoofd, waaronder ze half schuilgingen, zodat men eerst niet wist wat men zag. Het regent er zeer zelden, maar het land staat telkens vol plassen, vanwege de bevloeiiing met Nijlwater via een nauw keurig uitgewerkt kanalenstelsel. De zon en het vruchtbare Nylslib maken het mogelijk twee tot driemaal per jaar te oogsten. Toch ziet men niet één boer derij in Nederlandse zin. Het zijn alle maal hutten, gebouwd van in de zon gedroogde moddert klei) stenen. Op het dak ligt een zeer dikke laag stro, waar door deze hutten warm in de winter en koel in de zomer zijn. Een reis om Afrika heen of een reis naar Egypte alleen, is wel een hoogte punt in ieders leven, aldus vertelde ons dr. Knibbe. Advertentie Een grote partij prachtige PROJECTIESCHERMEN (glasparel en wit mat) worden opgeruimd voor pryzen, die ELEKTRISCHE BELICHTINGSMETERS (origineel Duits) tegen prijzen beneden die van Japanse TIENTALLEN 6x6 CAMERA'S voor zeer lage pryzen. Een voorbeeld: een gekoppelde FRANKA KLEINBEELDCAMERA. FRANKA van f215 voorf129.—. Een bijzondere sortering foto-albums tegen zeer lage prijzen, enz., enz. BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis, TEL. 21851 HAARLEMMERSTR. 102 naast Bata, TEL. 32778 CONTACTCOMMISSIE EVANGELISATIEWERK Op uitnodiging van de Contactcom missie voor Evangelisatiewerk spreekt ds. A. Kret van Krimpen a. d. Lek donder dagavond in de Geref. Kerk aan de Oude Vest over „Albert Camus en de kribbe". BOND OUD-LEERLINGEN ULO PIETERSKERKSTRAAT De Bond van Oud-leerlingen van de ULO-school aan de Pieterskerkstraat hield dezer dagen een contactavond. Het vrolijke en goed opgezette programma kende vele variaties, waarin vooral de band van de school „The Keytown Stars" o.l.v. Henny v. d. Wijngaard op de voorgrond trad. Het stukje ,,Pyramus en Thislée", dat gespeeld werd door Jan Wvrdeman met zijn zusje Anneke viel zeer in de smaak. Groot succes had ook de kleine Loeki (gitaar en zang). Van de leraren waren aanwezig het hoofd der school, de heer Voortman en de heer Sermond. De avond werd besloten met dansen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sophia, dr van J. J. Cornet en C. van Strater, Monique Catharina Franclna, dr van H M. van Ovost en R. E. R. George. Phllippina Carolina, dr van K. Sanders en M. Troost. Mijntje, dr van A. Pajrdon en J. Dlsseveld. Lodewlcus Anthonius Maria, zn van H. M. J. Timmerman en H. M. van Haasteren. GETROUWD D. van Arkel en A. Clarke. OVERLEDEN A. P. van de Vrande, 62 Jaar, weduwe v. D. W. Claasen. M. A. de Beunje. 83 Jaar, echtgenote van J. J. Geenjaar. Wenst Leitlse jeugd „portret van Jezus in handen te geven" Ds. J. N. de Ruiter leidde hem gisteren tot werk in Ds. T. D. van Soest, die vanwege de hervormde gemeente van Rynsater- woude twee avonden en één middag per week aan Leiden is afgestaan en speciaal zal worden ingeschakeld bij het Leids hervormd jeugdwerk, heeft gisterochtend in de geheel bezette Ma- rekerk deze nieuwe functie aanvaard. Vooraf was hij door de voorzitter van de Hervormde Jeugdraad, ds. J. N. de Ruiter, tot d»t werk ingeleid mogelijk hebben gemaakt. Tenslotte gaf hij ds. Van Soest de verzekering, dat de Hervormde Jeugdraad met raad en daad klaar staat om hem bij deze arbeid 'ter zijde te staan. Staande zong hierop de gemeente ds. Van Soest Psalm 119 9 (gewijzigd) toe. Ds. Van Soest, wiens bezielend woord jongeren en ouderen direct weet te pakken, zeide zeer getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst, welke hervormd Leiden hem deze dag en de weken, die aan zijn benoeming vooraf gingen, had bereid. Allerwege openbaarde zich een 1 overweldigende vriendelijkheid, welke hem wat „bang" maakt. Nu zal het met j het jeugdwerk in Leiden immers erg goed I worden? Teneinde al deze verwachtingen wat af te remmen, bracht hij de ge meente onder het oog, dat het niet zo is, dat één persoon, die twee avonden en één middag in de Sleutelstad werkzaam zal zijn, hervormd Leiden zou maken als een voorbeeld van jeugdland. Laat men van ons en hierbij betrok ds. Van Soest direct alle medewerkers van hoog Ds. T. D. VAN SOEST Alvorens ds. De Ruiter hiertoe over ging hield hij een predikatie over de twaalfjarige Jezus in de tempel, om daarbij het licht te laten vallen op het tekstwoord uit Lucas 2: 511: en Hij ging met hen terug en kwam te Naze- reth en was Zijn ouders onderdanig". Aan het einde van deze overdenking bracht hij de gemeente en de nieuwe jeugdpredikant onder het oog, dat een jeugdpredikant, nog zulk een „vlotte jon geman mag zijn" hij toch allereerst de boodschap van het evangelie moet bren gen. Hij mag zich niet laten verleiden om iets anders te zeggen, dan wat de evangelist Lucas van Jezus zegt. Ds. De Ruiter, die hierna ds. Van Soest een hartelijk welkom in de Leidse kring toeriep, was de kerkeraad van Rijnsaterwoude zeer dankbaar, dat hij in deze regeling heeft toegestemd. Dank bracht hij ook aan de Leidse collega's en met name de kerkvoogdij, die deze be noeming ook in financieel opzicht In verband met zeer drukke werk zaamheden heeft de heer D. v. d. Kwaak zich genoodzaakt gezien af te treden als voorzitter van de Vereniging ter Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer en tegelijk te bedanken als lid van het be stuur. Voorlopig zal het voorzitterschap worden waargenomen door dr. J. Keu- ning. Het bestuur stelt zich voor in de aan staande algemene vergadering de leden de gelegenheid te geven officieel af scheid te nemen van de heer v. d. Kwaak, die gedurende de ruim 5 jaar. in welke hij het voorzitterschap van V.V.V. heeft bekleed, zulk een grote activiteit D. VAN DER KWAAK vele activiteiten heeft ontplooid en het werk van deze vereniging zo sterk heeft gestimuleerd. Zo had hij in deze kwaliteit o.a. een groot aandeel in het aantrekken van het Rijnsburgse bloemencorso voor Leiden, de organisatie van de buitententoonstel ling „Romantiek en bloemen" en de Leidse lichtweek. Op leerstoel archaeologie Z.O.-Asië Bij Koninklijk Besluit van 24 december 1957 is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Univer siteit prof dr. Th. P. Galestin. Prof. Galestin die tot dusverre buitengewoon hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam was, zal de in september 1957 vacant gekomen leerstoel voor archaelogie en oude geschiedenis van Zuid- en Zuidoost-Azië van prof. dr. F. D. K. Bosch gaan bezetten. Prof. Galestin werd op 5 juni 1907 te Teruggekeerd in Nederland was hy Batavia geboren. Na het gymnasium te Den Haag te hebben doorlopen, studeer de hij Arische letteren aan de Leidse Universiteit. In zijn Leidse tyd was hij lid van het collegium van het LSC. In 1932 legde hij het doctoraal examen af en daarna maakte hij een studiereis van 8 maanden naar Java en Bali In 1936 promoveerde hij op een disser tatie getiteld: „Houtbouw op Oost Ja- vaansche tempelreliefs". In de jaren 1936 tot 1938 was hij te Jogjakarta werkzaam als conservator van het museum Sana Budaja, terwijl hij tevens als leraar in de cultuurgeschiedenis aan de Algemene Middelbare School daar ter stede ver bonden was. In november 8567 woningen Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in november van het vorig jaar 8.567 wo ningen voltooid, het hoogste aantal, dat in ons land ooit in één maand gereed is gekomen. Gedurende de eerste elf maanden van 1957 zijn reeds 78862 nieuwe woningen gebouwd, hetgeen ruim 10.000 meer is dan in het topjaar 1054. ONTSLAG DOOR RDERVERMINDERING. De directie van de N.V. Verenigde Blikfabrieken te Krommenie heeft be sloten met ingang van 8 februari 50 ar beiders te ontslaan. Het betreft hier ar beiders uit de kop van Noord-Holland, die door het bedrijf per bus dagelijks van en naar hun werk worden vervoerd. —Zij zijn dienttengevolge door dit be taalde vervoer duurder dan de collega's, die dichter bij de fabriek wonen. Oor zaak van het ontslag is het verminde ren van de orders. GEVESTIGD J. Esselink geb. Roman en fam. Brede- rostraat 34. C. D. van Rooden en fam, bouwk. ambtenaar. Vijf Meilaan 13, H. Verstraten en fam. techn. ambt. SLF. Die meistraat 18. A. C. J. Kraakman en fam, wachtmeester Rijkspol.. Bernhardkade 26. W. C. M. van den Bosch. Inkoper. Oppen- helmstraat 39, P. W. Woittlez en fam. Hooigracht 51. P. Eras en fam, militair, Irenestraat 16a, L. C. C. Heemskerk geb. van der Meer en fam. Hyaclnthenstraat 16a, W. van Dijk en fam. hoofdinsp. rijks belasting. Warmonderweg 25. A. Schoe- huijs en fam, kraandrijver. Wlardi Beck- manstraat 38. L. van Iterson geb. Verburg en fam. Wiardi Beckmanstr. 29. J. B. Te- brugge en fam, Verdamstraat 24, J. H. R. Schoen en fam. arts. Stationsweg 31. S. C. M. van Eede geb. van Eede en fam. Ka naal weg 40. D. J. Benschop. 11. verpleegster Rijnsburgerweg 10. F B. G. Karhof. Pie terskerkgracht la. P. Kamerling. Piet Paal- tjenspad 7. L. T. M. van Vugt. Hoge Rijn dijk 81. C J. Joosting geb. Vink. Burggra- vénlaan 251. P. J. Edelaar. kunstschilder. Noordeinde 2b. J Wannlnkhof, chauffeur. Diefsteeg 1, C. Colijn, betonijzervlechter. Pr. Wilhelminastraat 45. E. Kevmans geb. Brenner. Hoflaan 70. C. H. M. Wlntjes geb. Gransbergen. huish., van der Waalsstr. 51. E. de Laonge geb Bezemer. verpleegster, a/b ws. Haagweg, H. D. Halllday. zendeling de M. v. Streefkerkstraat 34. A. H Postma gerweg 10. A. Moerland. Piet Paaltjenspad 8. D. G. Hovestad. verpleegster, Rijnsbur gerweg 10. N. Jacobs geb. Groot. Diemei straat 14. M. T Aarts. Piet Paaltjenspad 6.J. E. M Bakker. Schelpenkade 34. J. Brussé. Instrumentmaker. Bernhardkade 31 C. Hartman, instrumentmaker. Morsweg 30a, J. J. Baas. 11. verpleegster. Rijnsbur gerweg 10. A. Hendriks. 11. verpleegster. Rijnsburgerweg 10. E. H. Gotz van der Vet 11. verpleegster. Rijnsburgerweg 10. A. Wam steeker, verpleegster. Rijnsburgerweg 10, E. W. Mooijman geb. Hulshoff Pol. maatsch. werkster, Zoeterw. Singel 104. A. G. Voor hoeve. -Rijnsburgerweg 101. F. J. Smit. ra diotechnicus, Wlardi Beckmanstr. 34. G. J. van Schalk, gezinsverzorgster. G. Brandt- str. 1. H. J. Koolmoes. blokvormer. Krau- weisteeg la. J. Hendriks, ass rijksuniver siteit. Jan van Goljenkade 38. E. Bock, secretaresse. Kanaalweg 40. W A. van Ros sen geb. Roeleveld. Kortenaerstr. 102, T A. Sieswerda. Rapenburg 51. J. Bakhoven. Lo- rentzkade 13. M. S. Salomé geb. Voorhagen Witte Singel 57a. VERTROKKEN C. G. van Dooremaal en fam, van Bree- straat 54. naar Rotterdam. Eline Verestr. 55. W. Jozlasse en fam. van de Sltterlaan 68. naar Oegstgeest. Hazenboslaan 2. H. Otten en fam. van Warmonderweg 25. naar Groningen. Troelstralaan 40a. E. S. Tan en fam. van Zoeterwoudsesingel 43 naar Gravenhage. Ary Schefferstraat 133, E. H. geb. Steenhouwer. Nieuwe Rijn 94. S. M. I van ^er weg en fam. a/b ws. Haagweg t/o Tllnnlr clelrfr mftntaiir V i-nleetro at 1 1 A n>... a Blonk, elektr. monteur. Kruisstraat 11. A. L. van der Burg. 11. verpleegster. Rijnsbur- tot laag geen overdreven verwach tingen hebben. Centraal zal volgens spre ker bij al het werk Christus moeten worden gesteld. Aan de hand van Jesaja 53:2: „Hij had gestalte noch luister.dat wij Hem zouden hebben aangezien" en Hooglied 5:16: en alles aan Hem is bekoorlykheid". wees ds. Van Soest dan op het ogenschijnlijk grote verschil in beoordeling van de Christus der schrif ten. Die onze schuld betaald en de vrede met God hersteld heeft. Met elkaar hopen wy. aldus spreker, in de komende tijd de drenkeling te zoe ken. die zich wil laten redden door de goddelijke Redder. Mochten er al zwem mers zijn. dan hopen wy ook die tot een drenkeling te maken. De Leidse jeugd, of die nu in de kerk zit of op de straat rondloopt, wenst ds. Van Soest het portret van Jezus, en dan zonder retouche, in handen te geven. Moge de Leidse jeugd in dit portret iets zien en zeggen: ja Hij is het! Met het zingen van enkele verzen uit uit Psalm 146 werd deze dienst besloten. Voortreffelijke Franse film voor K. en O. „Si tous les gars du monde" is een voortreffelijke Franse film. Zij werd zaterdagmiddag voor leden van K. en O. in het Luxor-theater gedraaid. Het verhaal is knap uitgewerkt en boeit van begin tot eind. Wij hebben er dan ook volop van genoten! „Als mannen kerels zijn" zo luidt, wanneer wy ons niet vergissen de Nederlandse titel is eigenlijk niet een speelfilm zon der meer. De rolprent geeft n.l. ook een, zy het enigszins oppervlakkig, beeld van het leven aan boord van een vissersboot, dat zulk een geheel eigen sfeer bezit, dat men er onmiddellijk van onder de indruk raakt. Zy die de film vervaardigden hebben ongetwij feld getracht iets van het documen taire in hun schepping vast te leggen. De bioscoopbezoeker wordt in dit geval geconfronteerd met het lot van twaalf ruige vissers. zich met hun treiler, de „Lutece", voor de kust van Noorwegen op zee bevinden en die byna allen na het eten van bedorven vlees zeer ernstig ziek worden. Een van de bemannings leden is geen Fransman, maar Arabier. Hij heeft niet van het vlees gegeten en blijft gezond. Conflicten blijken onver mijdelijk. Daar de radiografische instal latie defect raakt, zendt de schipper voortdurend noodseinen op de korte golf uit, die eindelyk worden gehoord door een Franse radio-amateur in Afrika. Een onmiddellijk op de hoogte gestelde arts deelt dan mede. dat alle zieke opvaren den binnen de twaalf uur geïnjecteerd moeten worden, willen zjj in leven blij ven. De in Togo wonende Fransen zoe ken op hun beurt radio contact met een Paryzenaar, die dank zy de hulp van anderen aan het gewenste serum weet te komen. Nu volgt een wedloop met de tyd. Op het laatete ogenblik, enkele minuten voor het fatale uur, zien de patiënten, hoe een vliegtuig laag over hun schip vliegt en een groot pakket af werpt. dat echter in zee terecht komt. De Arabier springt over boord en weet de medicijnen na veel moeite op de „Lute ce" te krjjgen. Zijn blanke kameraden zjjn gered! De film. waarvan ook de montage uitstekend is. werd met vak manschap geregisseerd door Christian Jaque en is op het festival in september 1957 in Venetië zeer terecht bekroond als een „die het meeste bijdraagt tot weder zijds begrip en sympathie tussen de vol ken". De dialogen zijn van H. G. Clouzot. een man, die zijn sporen op het gebied van de filmkunst eveneens verdiend heeft. Verder wordt er in deze rolprent goed spel geleverd. Kortom een film, die veel belangstelling verdient! 190 naar Pynacker, p/a Overgauwseweg 4. J. K. Zlerfuss en fam. van IJsselkade 25. naar Oegstgeest. Hazenboslaan 4. H. Nie- poth en fam. van Levendaal 166b naar Leiderdorp. Kastanjelaan 25, C. H. v. Ale- wijk geb. Wijling en fam, van Haarlem merweg 15 naar Haarlem. Rijksstr.w. 628III H. Vreeken en fam. v. Rijnsburgerw. 121a naar Zaandijk, Plataanweg 54. M. Z. La- walata en fam. van Langebrug 2a naar Vlaardlngen, van Boisotstraat 71, M. L. J. Ouwerkerk en fam. van Jan van Goljen kade 9 naar Rotterdam. Coolhaven 54e, S. A. Jansen geb. van Kempen en fam. van Oude Rijn 100 naar Oegstgeest. Rijnzlcht- weg 124, J. M. Wijnbeek, van Steenstraat 13. naar Oegstgeest. Hazenboslaan 16. J. Schouten en fam. van Evertsenstraat 27. n Haarlem. Nw. Guineastraat 114, P J Tap en fam. van Wolsteeg 6. naar Amsterdam. J. Obrechtstr. 69. J. W. Tap en fam. van Wolsteeg 6. naar Amsterdam. J. Obrecht- straat 69. U. Verstrijden en fam. van v.d. Waalsstraat 43. naar Vlaardlngen. Boisot straat 67. H M. Silvester en fam. van Parkstraat 45. naar Veldhoven. Teulland- straat 28. H. van Iterson geb. Flanderhijn en fam. van Cathrijnestraat 1. n Schoon hoven. 's-Heerenbergstr 31a. S. de Leeuw en fam., van Buys Ballotstraat 28. naar Oegstgeest. Mauritslaan 3. M. E. van Gor- kom geb van Duljn en fam. van Heresteeg 20a. naar Ede, Gld Goudsbloemstr 411. G J. C. Metselaar en fam. van Bakh Roozen- boomstraat 34. naar Oegstgeest. Hazenbos laan 30. N. G. Mol en fam. van Lammen- schansweg 131, naar Katwijk, Pr Margriet laan 27. J. de Jager en fam. van Zijlstraat 7. naar Arnhem. Rljnstr. 63. J M de Hans geb. Ouwerkerk. van Oranjegracht 115a. n. Amsterdam. Vespucclstraat 8111. C Era des geb. Boom. van Sn. Hurgronjestr. 29. naar Delft. Slmonsstraat 37. J. W, van Dijk. van Langebrug 19. naar Eindhoven. Pellkaanlaan 4. A. E. M. Brokx. v Nieuw- steeg 31. naar Delft. Jullanalaan 41. F. G A. ten Slethoff van Zeemanlaan 5 naar 's- Gravenhage. Krulsbeklaan 8. C. A. Bernard van 1938 tot 1948 verbonden aan het In stituut voor de Tropen als conservator van de afdeling Volkenkunde en als archivaris van het Bali-Instituut en het Minang-Kabau-Instituut. waarnaast hij nog korte tyd een leeropdracht vervulde in de geschiedenis en sociologie van In donesië, aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam. In 1946 volgde aldaar zijn benoe ming tot buitengewoon hoogleraar in de kunstgeschiedenis van Oost-Azië, in het bijzonder die van Indonesië, de Indonesische praehistorie en de Hin doe-Javaanse geschiedenis. Op uitnodiging van de Sticusa onder nam hij in september 1953 een tweede studiereis naar Java en Bali, terwyl hij in 1957 een studiereis naar India ge maakt heeft. Onderhoud Soekarno-Nasser Het diner dat gisteravond in het Ab- dine-paleis van ex-koning Faroek te Cairo zou worden aangericht voor pre sident Soekarno, is afgelast op verzoek van Soekarno. wegens grote vermoeid heid na de langevliegtocht vanaf New Delhi. In plaats daarvan zyn Soekarno en Nasser hun besprekingen vanochtend be gonnen. De Maginot-linie wordt nog steeds in stand gehouden Volgens militaire kringen te Parijs worden delen van de Maginot-linie (een reeks versterkingen langs de noordoos telijke grens van Frankrijk, waaraan men in 1927 begon te bouwen), zodanig onderhouden dat z\j dienst kunnen doen als onderdeel van de Westelijke verde diging. De goed gecamoufleerde onder grondse forten zouden eventueel kun nen worden gebruikt als steunbasis voor snelle pantsereenheden. Aangezien de fortificaties indertijd zo zijn gebouwd, dat zij gif gasaanvallen zouden kunnen doorstaan, kunnen zij ook als comman doposten. beschermd tegen atoomstra ling worden gebruikt. Vooral de verster kingen in het gebied van Metz en langs de rivier de Lauter zyn steeds in staat van paraatheid gehouden, aldus ge noemde kringen. van Hoge Rijndijk 204. naar Katwijk. Drie- plassenweg 17. J. Hemrlca. van Lijsterstr. 11 naar 's-Gravenhage. Monsterseweg 53d, D. Gjaltema, van Witte Singel 27. naar Marum, Kruisweg A 71. C A M. Schlem- per geb. Meys, van Tasmanstraat 90. naar Oegstgeest. Juffermansstr. 4. J Laban. van Kaiserstraat 34. naar Rotterdam, v. Speijk- straat 127, G. M. Snellen, a/b ws. Mors singel. naar Rijswijk. Z-H, Karei Doorman laan 195, R. van der Woude, a 'b ws. Mors singel. naar Rijswijk Z-H. Karei Doorman - laan 195. J. J. Muusse, van Nieuwe Rijn 54 naar Utrecht. Bosboomstraat 1. G .van der Woude, van Breestraat 85. naar Voorburg. Kon. Jullanalaan 115. C. Mol. van Rijns burgerweg 10. naar Zutphen. Coehoorn- slngel 3. J. Korrubel. van Oude Herengrt 9a. naar Rfjswljk Z-H. Wilgekade 16. H. J. W. Verwei). van Noordeinde 52, naar Am sterdam. Kijkdulnstr. 2811. S. H. A van der Gaag geb. Dubois, van Plantsoen 9b. naar 's-Gravenhage. Relnkenstr. 24. H J. van Alewijk van Tesselschadestr. 17. naar Haarlem. Rljksstr weg 628III. C. A L. H. Casteren van Cattenburch, van Rijn- en Schlekade 28. naar Heemstede, van Merlen laan 1. A. G. Blzot van Leliestraat 88. naar Utrecht. Berkelstraat 112. L, J. van der Melj, van Evertsenstraat 40. naar Voorburg van Halewijnlaan 296. A. M. Rijke, van Vree wijkstraat 11. naar Verenigde Staten v. Noord-Amerika, S. de Groot, van Rijns burgerweg 86. naar Wijdenes. D5. G. van der Ploeg geb. Matheljsen van Bankastraat 4. naar Woubrugge. Kerkstr. 33. M. Hoek stra geb. van der Bent, van Kneppelhout- straat 24. naar Veenendaal. Middellaan 45. W. N. Koolmees, van Waardgrt 126 naar Rijnsburg. Brouwerstraat 43. J Sturm, van de Sltterlaan 68. naar Oegstgeest. Hazen boslaan 2. E. Landkroon geb van der Lin den. van Lammenschansweg 66. naar 's- Gravenhage, Verwoldestraat 118. L G. Landkroon van Duinhof 30. naar 's-Gra venhage. Verwoldestraat 118. P. van Wei zen. van Lammenschansweg 15. naar Dor drecht. Reeweg 34. J. M Bosch geb Heezen van Johan de Wittstraat 3. naar Arnhem. Hommelseweg 424. A. Blere. van Witte Sin gel 27. naar Amsterdam. Ie Helmersstr 104 L. V. Himpe. van Rfjnsburgerweg 18. naar België. J. P. de Winter, van de Genestet- straat 92. naar Wassenaar, van Z. v. Nije- veltstraat 116. H. F. A. M Walenkamp, v. Rijnsburgerweg 43. naar Venrav. Leunse- weg 2. E. N. Heemskerk, van Mórssineel 9. naar Leeuwarden. Pelikaanstraat 30. M W. de Nle, van Kort Rapenburg 19. naar 's- Gravenhage. Oranjeplein 24. T. Brinkman, van Konlnglnnelaan 67. naar Eindhoven. Jonckbloetlaan 13. H. J Maas. van Rijns burgerweg 108. naar Amsterdam. Prinsen gracht lOlhs. H. Bakker, van Morsweg 30a naar Barneveld. Statlonsstr 19. E Wagten- donk geb. Teske. van Doczastraat 5. naar Voorschoten. Fred. Hendrlklaan 13. D. Pattlapon. van Koolpark 1. naar Vlissin- gen. a/b Prins Hendrlkweg 40. W, T. C. D. Cornet van Const. Huygenslaan 21. naar Oegstgeest. Rhfjngeesterstraat 165. H A v. d. Berg geb van Puffelen, van Zuidsingel 30 naar Delft. Vlamlngstr. 2. E van Velzen van v.d. Waalsstraat 66. naar Alphen aan den Rijn. Prins Hendrikstraat 69. J W van Esveld. van Rapenburg 4. naar Amsterdam J. Verhulststraat lllhs. Zaterdag en zondag heeft ook de Leidse Postduivenvereniging „De Reis duif' in het clubgebouw Oosterkwartier haar jaarlykse tentoonstelling gehouden. De inzendingen waren van bijzonder goed gehalte, zodat keurmeester A. M. Rampaart uit Den Haag eerst na vele herkeuringen de uiteindelijke uitslag kon vaststellen. Ingezonden waren 132 vogels, verdeeld over 10 klassen. De hoofdbekroningen waren: beste vogel van 't geheel: J. van Alphen; beste oude doffer: J. van Alphen: beste oude duivin: F. Pijnnaken; beste jonge dof fer: A. Singeling en beste jonge duivin: J. van Alphen. Klasse 1. oude doffers 500 km en hoger: 1. F. W. Bouman; 2. P. v. d. Drift; 3. A. v. d. Hulst; 4. F. W. Bouman <ZEV>. Klasse 2. oude duivinnen 500 km en hoger: 1. F. Pynnaken: 2. T. Platteel; 3. A Siera: 4. A. v. d. Hulst (ZF.V.i. Klasse 3. oude doffers van 300—500 km: 1. J. van Alphen: 2. F. W. Bouman; 3. A. Singeling: 4. G. van Stein (Z.E.V.). Klasse 4. oude duivinnen van 300—500 km: 1. A. Singeling; 2. F W. Bouman- 3. F. Pynnaken; 4. P. v. d. Drift (ZEV Klasse 5. oude doffers van 0—300 knr' 1. A. Singeling; 2. Chr. de Roode; 3 H de Haas; 4. N. Mank (Z.E.V.). Klasse 6. oude duivinnen van 0300 km: 1. W. Zandvliet; 2. Gebr Pracht- 3. F. W. Bouman; 4. T. Platteel (Z E V.)', Klasse 7. Jonge doffers van 150 km en hoger: 1. A. Singeling: 2. A. Siera; 3 II de Haas; 4. G. van Stein; 5. Chr. de Roode. Klasse 8, Jonge duivinnen van 150 km en hoger: 1. J. van Alphen; 2 F W Bouman: 3. P. v. d. Drift; 4. Fr. Filarsk: 5. Gebr. Pracht. Klasse 9, jonge doffers van 0150 km 1 F. W. Bouman; 2. A. Siera; 3. W v. d. Hoogt; 4. H. C. van Leeuwen (Z.E.V.» Klasse 10. Jonge duivinnen van 0—150 km: 1. J. v. d. Kaay; 2 A. Singelinz. 3. Fr. Filarski; 4. F. W. Bouman (Z.E.V.).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3